Groen Co Meesterwerken onder de hamer TIP VAN BOOTZ Vijftig jaar geleden Zes maanden geëist tegen man die Haarlems meisje schaakte Tweemaal aangehouden zaak werd donderdagmiddag behandeld BADKLEDING ^Qraatótoa! 3 Referendum Voorzichtigheid geeft meer veiligheid Acht jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord Verdere inmenging in leiding van Nederlandse bedrijven SPORTHUIS SCHOLTE RENAULT! GARAGE DEN HOUT Bloemencorso Lenteparade Twee kustvaarders in precaire positie Centrale Verwarming Tweede Kamer tot 3 juni met vakantie India's vijfjarenplan niet te verwezenlijken Uit Haarlems Dagblad van 9 mei 1908 VRIJDAG 9 MEI 1958 De Westduitse Bondsregering is in een dispuut gewikkeld met de deelstaten Hes sen, Hamburg en Bremen over een kwes tie, die ook buiten Duitsland de gemoede ren danig in beweging houdt: de uitrus ting van het Westduitse leger met atoom wapenen. Het Duitse dispuut spitst zich toe op de vraag, of de deelstaten het recht hebben volksstemmingen te organiseren zoals zij van plan zijn over de vraag of de ze atoombewapening inderdaad moet door gaan. De federale regering heeft met de ze atoombewapening ingestemd namens de gehele Bondsrepubliek, steunend op haar grondwettelijke bevoegdheid van be slissing in zaken van defensie en buiten landse politiek. De deelstaten echter zeggen de referen da te beschouwen als een poging om de openbare mening over deze belangrijke aangelegenheid te toetsen, opdat de Bonds regering met deze mening rekening zal kunnen houden. Ogenschijnlijk staan hier redelijke ar gumenten tegenover elkaar. De federale regering kan moeilijk tolereren dat ten aanzien van vraagstukken, die volkomen inhaerent zijn aan haar buitenlandse po litiek en haar defensiebeleid, plaatselijke en regionale volksuitspraken gewicht in de schaal komen leggen. De deelstaten hebben volledig het recht, binnen hun are aal de openbare mening gelegenheid te geven zich te uiten over onderwerpen, die direct met de menselijke belangensfeer te maken hebben. Er is echter een zeer belangrijk aspect van het probleem gelegen in het feit, dat de oppositie in de Bondsdag niet bij mach te is gebleken haar verzet tegen de atoom bewapening tot gelding te brengen, of schoon zij de Bondsregering terdege dui delijk heeft gemaakt dat er een grote af keer van deze bewapening bestond. Dat die afkeer in het parlement slechts tot een minderheid beperkt bleef, ligt besloten in de politieke verhoudingen. Op deze wijze echter zou de bewapening worden doorge voerd tegen de wil van een zeer groot zij het net niet tot de helft plus één verte genwoordigd deel van het Westduitse volk in. Vandaar, dat in gevallen van' plaatselijke meerderheid der socialisten in de „Lander" en de gemeenten de mo gelijkheid tot uiting der publieke mening is aangegrepen. Een referendum over de soort van be wapening, waarmee een leger moet wor den uitgerust, is een gevaarlijk experi ment. Deze aard van bewapening is im mers niet een kwestie van sentiment, doch van doeltreffendheid. Wanneer tussen alle andere legers der wereld het Westduitse zich bij volksuitspraak zou moeten bepa len tot pijl en boog, zou dat de pacifisten wellicht uiterst welkom zijn, doch het zou niet meer een praktisch bruikbaar defen sie-apparaat vormen en niet meer passen in de wél-aanvaarde NAVO-samenwer- king. Men kan een referendum moeilijk be- slissings- of zelfs maar adviesrecht toe dichten over een zo technisch-militair pro bleem. Doch dat in het algemeen volks uitspraken in de deelstaten ongrondwet telijk zouden zijn, lijkt een argument dat weinig steek houdt. Uiting van de open bare mening immers kan nooit in strijd zijn met de bedoelingen van een. demo cratische constitutie. ADVERT ENT II DE WAARHEID OMTRENT. NO-IRON Lang niet alle overhemden, die no-iron heten, kunnen zonder strijken volstaan. Kerko Espres soshirts, de nieuwe, sneeuw witte little or no-iron poplin over hemden zijn echter volkómen no-iron! Ze hoeven inderdaad niet te worden gestreken. Wilt u ze echter nóg beter dan best hebben - strijkt u ze dan heel even, heel licht, heel gemakkelijk. Een werkje, dat u doet voor uw plezier Kerko Espressoshirts: slechts f 13.50. Let eens op hoe MOTORRIJDERS vlak vóór of op kruispunten andere voertuigen voorbij rijden. Ook dat is onvoor zichtig rijden, zelfs al wordt de as van de weg niet overschreden en al is het dus toegestaan, want tien te gen één, dat er ook nog dwarsver- keer is. Voorzichtigheid geeft meer veiligheid! De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank mr. G. W. F. van der Valk Bouman heeft donderdagmiddag een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek gecist tegen een 38-jarige Amsterdamse verfhandelaar omdat hij in juni van het vorig jaar de toen nog minderjarige dochter van een Haarlems ambtenaar aan het ouderlijk gezag heeft onttrokken en met haar naar België is uitgeweken. Het paar werd een maand later in Brugge opge spoord en teruggeleid. Het misdrijf scha king, waarvoor de vervolging op klacht van de ouders van het meisje was inge steld, heeft echter inmiddels zijn straf baarheid verloren, aangezien het op 8 januari meerderjarig geworden meisje op 2 mei met de verdachte is getrouwd. Daarom was de cis niet gebaseerd op artikel 281 van het Wetboek van Strafrecht, dat betrek king heeft op schaking, maar op artikel 279, dat dc onttrekking van een minder jarige aan het ouderlijk gezag strafbaar stelt. De zaak had reeds tweemaal eerder op de rol gestaan, maar was beide keren ge schorst, de eerste maal omdat het meisje niet als getuige was verschenen (zeggen de dat de verzorging van haar pas geboren kindje dit onmogelijk maakte) de tweede maal omdat zowel de verdachte als het meisje te laat arriveerden, waarop de pre sident, mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken de onmiddellijke gevangenne ming van de verdachte beval, welke enige dagen later geschiedde. De als getuige gehoorde Haarlemse amb tenaar verklaarde, dat zijn dochter de verfhandelaar, die filiaalhouder in Haar lem was, in februari van het vorig jaar had leren kennen en tegen de wens van haar ouders een relatie met hem had aange knoopt. Reeds op 25 april was op zijn klacht een bevel tot opsporing gegeven, omdat het meisje en de verdachte met onbeken de bestemming waren verdwenen. Ook van 18 tot 21 mei was zij er met hem tussenuit getrokken, maar toen kwam zij uit eigener beweging terug. Op 17 juni vertrok zij uit huis met de mededeling dat zij naar het strand ging en zij werd op 18 juli in gezel schap van de verdachte teruggevonden in Brugge. Zij hadden door werkzaamheden in een hotel in Gent in hun onderhoud voor zien. Vervolgens werd de vader van de ver dachte als getuige a décharge gehoord, die verklaarde, dat het voorlichtingsrap port dat door een reclasseringsambtenaar over zijn zoon is opgemaakt op verschillen de punten niet op waarheid berustte, met name wat betreft de verhouding tussen de verdachte en zijn tweede vrouw, van wie hij was gescheiden toen de affaire met het Haarlemse meisje begon. Een pension houdster, bij wie het paar verblijft, betuig de als getuige a décharge haar waardering voor de wijze, waarop de verdachte zorg draagt voor zijn huidige echtgenote. De verdachte zelf zei bij zijn verhoor, dat hij lange tijd vergeefs had getracht bij de ouders een voet aan de grond te krijgen. Het meisje had, nadat zij op 17 juni naar het strand was gega'an, córitdót' ihet hem gezocht Het uitwijken naar België, was volgens de verdachte een besluit, dal bei den vei-volgens in wanhoop na een langdu rig besluit hadden genomen. Van die opzet was dus toen het meisje van huis ging vol gens de verdachte nog geen sprake ge weest. Het was de bedoeling van beiden, vervolgens naar Schotland te reizen om daar een huwelijk aan te gaan en daarna beiden naar Amerika te emigreren, waar hij een baan kon krijgen aan een middel bare school in Kansas-City. In het najaar zou de baan vrijkomen, vandaar de haast. Het wordt een mode In zijn requisitoir zei de officier van Jus titie, dat onder de waarden, die sterk aan het devalueren zijn, ook die var het ouder lijk gezag is. „Ook wij waren vroeger geen lieve jongens, maar de fout van men sen zoals de verdachte is, dat zij rustig hun eigen gang gaan en hun omgeving telkens voor een fait accompli stellen. Hij zeide de houding van de ouders van het meisje volledig te kunnen begrijpen vooral met het oog op de persoon van de verdachte, maar voegde eraan toe dat men zoiets als dit toch nooit tegenhoudt. Aangezien de verdachte, zoals de officier het uitdrukte inmiddels „met het object van de schaking" is getrouwd, is geen veroordeling wegens schaking meer mogelijk, maar wel wegens het onttrekken van een minderjarige aan het ouderlijk gezag. Ten behoeve van de algemene preventie („schaking begint een mode te worden") en met het oog op de persoon van verdachte meende hij, dat een veroordeling diende te volgen en hij eiste, zoals reeds gemeld is, zes maanden met aftrek. De raadsman van de verdachte, mr. P. J. Prinsen Geerligs, betoogde, dat hetgeen de getuigen a décharge hadden verklaard, een geheel ander licht op de verdachte had geworpen dan het voorlichtingsrapport had gedaan. Hij vroeg zich af of de houding van de ouders in dit geval wel zo redelijk was geweest en constateerde dat. de Haar lemse ambtenaar door te volharden in zijn houding een zware verantwoordelijkheid op zich laadde voor de toekomst van het echt paar. Het had hierdoor, naar hij zeide, maar een haartje gescheeld of de baby had als een onwettig kind gegolden. Hij achtte een veroordeling wegens ont trekking aan het ouderlijk gezag niet aan vaardbaar als uitweg nu het delict van schaking niet meer strafbaar is. Dit ge beuren is volgens hem niet in beide delict omschrijvingen te vangen. Hier was naar zijn mening ten volle sprake van scha king. „Wanneer de officier om toch op een veroordeling aan te sturen, artikel 279 aangrijpt, dan maakt hij daarmee het be paalde in artikel 281 tot een dode letter", aldus de raadsman. Hij verzocht dan ook vrijspraak of ontslag van rechtsvervol ging voor zijn cliënt. De rechtbank zal op 22 mei des middags om twee uur uitspraak doen. ADVERTENTIE De juf op de dorpsschool te Schagen Had schik in haar jeugdige blagen. Rijm jij eens op groots, Wel juf„TIP van BOOTZ" Was 't antwoord op één van haar vragen Nieuwe limericks inz. aan H. BOOTZ N.V., A'dam Inz. Mevr. J. dc H., Den Haag, ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Rood van Bootz. De vergiftigde oliebollen Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 49-jarige timmerman J. L. A. N. uit Mid- denmecr, die in eerste instantie wegens poging tot moord door de rechtbank te Alkmaar tot tien jaar was veroordeeld, een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek der preventieve hechtenis opgelegd. Dit arrest is overeenkomstig de eis van de procureur-generaal. De man had in september 1956 op de verjaardag van een zijner drie kinderen een dosis vergif in een beslag gemengd, waarvan hij voor het gehele gezin oliebol len ging bakken. Hij at zelf slechts weinig van de tractatie, maar de overige leden van het gezin deden zich eraan tegoed, ondanks de bijsmaak. De gezinsleden wer den allemaal ernstig ziek en moesten nog dezelfde avond in het ziekenhuis te Alk maar worden opgenomen. Wekenlang zijn zij verpleegd. Volgens een voorlichtings rapport waren huwelijksmoeilijkheden de aanleiding tot de daad. De politie uit Middenmeer ontdekte na het gebeurde dat de timmerman, die in Amsterdam werkte en alleen gedurende de weekeinden thuis was, in de. hoofdstad een verhouding had met een buffetjuffrouw. Al eerder had de timmerman vergif gemengd door een portie rode kool, maar toen had zijn vrouw het weggegooid wegens de vreemde geul en de afschuwelijke smaak. Indo neste De Indonesische minister van Handel, prof. Sunardjo, heeft de „raad voor han delszaken" gemachtigd vertegenwoordi gers van deze raad aan te stellen in de lei ding van Nederlandse bedrijven, „indien dit noodzakelijk wordt geacht om de eco nomische belangen van het land te beveili gen". De raad moet „erop toezien, dat de Nederlandse bedrijven zich strikt beper ken tot hun taak in het economische vlak". Tenslotte verklaarde de minister dat „overname van de Nederlandse bedrij ven door nationaal kapitaal in overweging zou kunnen worden genomen". Dit zou dan bij afzonderlijke regerings-ordonnantie worden geregeld. ADVERTENTIE BADPAKKEN - Lastex en Katoen ZWEMSLIP - Lastex en Wol GIERSTRAAT 59 - TEL. 21346 - HAARLEM ADVERTENTIE BESPAREN OP UW AUTO-UITGAVEN Juist voldoende motorkracht voor lange levensduur en laag verbruik, doch geen smijten met P.K.'s. Geringe jaarlijkse waardevermindering door niet steeds modellen te wijzigen. De rninisters proj. dr. L. Erhard, dr. 1 ir. H. Wille in een gesprek tijdens het Marga Klompé, prof. dr. J. Zijlstra en congres van de Internationale Unie van Christen-Democraten te Scheveningen. Het tijdschema van het bloemencorso ..Lenteparade", dat zaterdag door de bloembollenstreek zal trekken, is als volgt: 11.Vertrek bij Warmonderdam. 11.15 Aankomst in centrum Sassen- heim. 12.15 Aankomst in centrum Lisse. 13.In centrum Hillegom. 13.45 Aankomst bij keerpunt grens Hillegom-Bcnnebroek. Rustpauze. 15.Vertrek van keerpunt voor terug tocht. 15.45 In centrum Hillegom. 16.30 Aankomst in centrum Lisse. 17.30 In centrum Sassenheim. 18.Aankomst bij Warmonderdam De Nederlandse kustvaarder „Drie Ge broeders" is gisteren veilig de haven van Visby op het eiland Gotland binnenge sleept. Het schip was kort tevoren op 7 mijl uit de kust aan de grond gelopen en vlot ge bracht door een sleepboot. Het 500 ton grote schip was met hout onderweg van Mantiluoto, in Finland", naar Nederland Een voorlopig onderzoek in de haven van Visby wees uit, dat dè „Drie Gebroeders" niet lek was. Gisteravond is de Nederlandse kustvaar der „Castor" vlak voor de haven van Vlissingen aan de grond gelopen. Het schip vervoerde aardappelen van Hansweert naar Vlissingen. Verwacht werd, dat het schip bij hoog water op eigen kracht zou vlot komen. 0p de ADVERTENTIE Pow-S-Matte Oüehranders BI.OEMENDAAL TELEFOON 54855 Hotel Drouot stelt bij eerste aanblik nogal leleur. Van een gebouw, waarin men in de loop van tientallen jaren met beroemde namen op het gebied der schone kunsten heeft ge smeten, verwacht ik op z'n minst een zekere waardigheid. Hier zijn Renoirs, Manets, Monets, Chagalls, Rembrandts en Vermeers verhandeld tegen exorbitante prijzen. Hier worden nog dagelijks op grote witte aanplakbiljetten met ouderwetse letters veilingen aangekondigd van „kostbare kunstvoorwerpen uit het Verre Oosten, mitsgaders porcelein en antieke meubelen uit China en Japan". Als je zoiets leest en je ziet dan het kale, romme lige veilingsgebouw met zijn tientallen zalen waar opko pers zich in wolken van kwa lijk riekende tabakswalm ver dringen voor de tafels van de afslagers, dan ben je alweer een illusie armer. Ik verken eerst de buiten kant van de dingen en slenter door de brede gang van de benedenverdieping.langs ver schillende zalen. In „Salie no. .14", die letterlijk uitpuilt van kooplustigen, is juist een spinnewiel ingezet. De stem van de veilingmeester is niet bij machte tot in de gang door te klinken. Ik hoor alleen maar schorre kreten uit diverse hoe ken van de ruimte, zonder de biedingen te kunnen volgen. De hamer valt het spinne wiel heeft een nieuwe eige naar gevonden. Maar eens ver der kijken of ik ergens anders beter de transacties kan vol gen. Salle no. 17 is wat min der vol, wat in dit geval wil zeggen, dat ik me met moeite ongeveer twee meter naar bin nen kan werken. Nu kan ik zelfs waarnemen, dat de af slager lelijk dcor zijn haar Wie in Parijs het befaamde veilinggebouw Hotel Drouot be zoekt, mag zich vooral niet door een eerste, onaangename, indruk laten afschrikken. Men moet verder in de doolhof van zalen doordringen om een kijkje te nemen achter de coulissen van een venduhuis, waarin jaarlijks voor honderden miljoenen omgaat. heen is gegroeid. Hij wijst met een dramatisch gebaar naar een vaas, die door een veiling knecht, een commissionnaire, in de hoogte wordt gehouden. Mij vangt hij er niet mee: het is een afschuwelijk produkt van massa-fabricage. Ik wor stel me weer los uit de menig te en begrijp uit de inhoud van het naast de deur aangeplakte biljet, dat de heer Maurice Quoniam, commissaire-priseur uit de rue de Provence, in op dracht van de justitie de in boedel tracht te slijten van de een of andere arme drommel, die in schulden is geraakt. Een klein drama dus en niets bij zonders uit een oogpunt, van kunst- of handelswaarde. Een ouderwetse radio, een dubbel buffet wat kan dergeujk goed in deze tijd nog opbren gen? Ik ben toch hier wel goed terecht? Maar nee, ik kan me niet vergissen, dit is de Rue Drouot, de straat van de Pa- rijse postzegelhandelaren en van het beroemde in 1858 ge stichte „Hotel des Ventes". En ik heb wel degelijk goed in mij opgenomen, dat op deze plaats door een andere makelaar, toe vallig ook een Maurice, maar voorzien van de minder klas sieke achternaam Rheims, bin nenkort tapijten uit Aubusson onder de hamer zullen worden gebracht. En schilderijen van meesters, wier namen in de hels wereld met eerbied wor den uitgesproken: Berckheide, Bol, Brueghel, David, Moreel- se, Murillo, Prévost, Teniers. En wanneer ik me de tekst van een volgende aankondiging voor de geest haal (moderne kunst: Buffet, Derain, Dufy, Jongkind, Picasso, Van Don- gens, benevens Arabisch zil verwerk en Delfts blauw), be sef ik het niet zo gauw te mo gen opgeven. „U moet morgenvroeg tussen tien en elf uur maar eens bo ven gaan kijken," raadt mij een portier. Zijn uniform ziet eruit ailsof hij zojuist een stel letje stoffige meubelen heeft versleept. Maar dat doet'niets af aan de juistheid van zijn advies. Op de eerste étage is het beeld inderdaad heel anders. Natuurlijk is het er niet een bij uitstek ordelijke boel, dat kan nu eenmaal in Frankrijk niet. Er heerst echter, ook ty pisch Frans, een wanorde van onvergelijkbare charme. Het is kijkdag en alles wat zich in kunstvoorwerpen en antikiteiten interesseert, vak mensen en verzamelaars, be schouwt de tentoongestelde artikelen met toegewijde aan dacht. Een bonte verscheiden- neid van zeldzaamheden, echte meubelen van stijl, oosterse sieraden. Perzische tapijten, antiek porcelein en schilderij en uit verschillende perioden, zal hedenmiddag in veiling ko men en alle belangstellenden zijn er nu al op gebrand de strategisch meest gunstige po sitie in te nemen. „Daar staat Sophie Leclair," zegt iemand achter mij half- iuid en als ik de richting van zijn blik volg, zie ik de char mante actrice in bewondering verzonken voor een Chinese vaas. Een waardige oude heer mét een zorgzaam onderhouden baard onderzoekt door een loupe een oud-Hollands land schap en vraagt zich vermoe delijk af tot hoe hoog hij straks kan gaan. Voor iedere liefheb her is er wat: een dame met een monocle in het rechteroog heeft uitsluitend belangstelling voor tapisserieën met jachtta ferelen, een andere kijker, een antiquair, heeft blijkbaar zijn keuze laten vallen op een groep schoorsteenstukken uit de Rococotijd. 's Middags zitten alle geïn teresseerden als zoete school kinderen op de houten banken. Zij letten gespannen op de Handelingen van de commis saire-priseur, die, vergezeld van een staf deskundigen en klerken, achter een tafel op een podium troont. Het gaat er rustig toe volgens het ritu eel, dat in de honderd jaar van het bestaan van Hotel Drouot tot een maximum aan delicaat raffinement is gegroeid. Hier klinken de soms zeer hoge biedingen niet als ve nijnige zweepslagen door de zaal. Men verheft nauwelijks zijn stem of men steekt even quasi-onverschillig de vinger op of geeft een alleen door ingewijden begrepen hoofd knikje. De afslager maakt de inzet van een nummer bekend en de prijs wordt herhaald door een „crieur", welke functie allerminst letterlijk als „schreeuwer" mag worden ver taald. Zijn beschaafde stem klinkt weinig luider dan die van de veilingmeester. Nog niet zo lang geleden is er op deze manier voor vier miljoen gulden in één middag verhandeld. Maar toen ging het ook om meesterwerken van de beroemdste Franse impres sionisten en expressionisten. Dergelijke sensaties maak ik helaas niet mee, al brengen enkele moderne doeken het tot vele- honderdduizenden francs. De procedure is echter dezelf de. Met vingeropsteken, knik ken, soms zelfs alleen maar knipogen stijgt het bod tot de verwachte prijs. Na enige ma len kan ik er al enigszins de routine uithalen: op dat mo ment heft de afslager als drei gend zijn witte hamer omhoog. Nog even krijgen de aanwezi gen gelegenheid zich te bera den. Zij aarzelen, soms volgt nog een uiterste bod. En dan horen zij het „une fois, deux fois", lang aangehouden en de hamer valt: „J'adjuge!", ook wel „adjugé!" toegewezen. De veiling is afgelopen en het publiek verspreidt zich. Een gelukkige koper sjouwt met een Delfts wandbord on der de arm naar beneden en wacht op de hoek van de straat een taxi af. Sophie Le clair stapt in een luxe slee; zij is ook tevreden, maar laat haar aankoop thuisbezorgen. Op de eerste verdieping gaat de handel nog een tijdje voort ik zie, dat in Salle no. 13 op een formidabele kooi met een levensgrote' toekan wordt geboden. J. J. F. Remming Oh! Rudyard! Zo maar dwalend door de tuin der min nelijke lente, vond ik ergens, gefotogra feerd in mijn achterhoofd, een citaat van de door mij zo hogelijk bewonderde Rud yard KiplingIn zijn „The Man Who Was" geeft hij zijn opinie over de Rus in ongeveer de volgende overpeinzing: Zo lang de Rus Oosterling blijft en het hemd los buiten de broek draagt zal hij gentle man blijven; zodra hij echter dit kleding stuk in de broek gaat sloppen en de West- Europeanen voelen zich gedrongen het er buiten te gaan dragen, dan zal er iets mis gaan in onze contreien". Hij zal zich ongetwijfeld op schoner wij ze hebben uitgedrukt, zo was hij wel, maar ik bedoel te zeggen dat ik hier op kwam door het aanschouwen van onze spes pa triae (het mannelijke gedeelte dan) die hier het lyceum pleegt te frequenteren. In hun pauze-uurtjes zie ik hen, druk dis puterend over zaken die hun belangstel ling hebben, die hun jonge hersens ernstig schijnen te beroeren. Een opwekkende aan blik overigens. Maar, zij toch waren de aanleiding waardoor ik mij afvroeg of ons aller Rudyard ook hier een vooruitziende blik heeft gehad en of er in onze buurten inderdaad het een en ander mis is. Want ziet: de jeugd draagt thans niet alleen de haren gekapt op een wijze die riekt naar de Siberische zink- en zoutmijnen, maar ook de lelijkst denkbare, meest grof-ge- ruite hemden hangend buiten te smal ge pijpte broeken. En als we dan nu kijken naar onze Rus sische vrienden (nog steedsgestoken in garderobes die alleen de meeste verwende westerse dandy's zich gaarne zouden ver oorloven, met zijden hemden in de zorg vuldig geperste pantalons Well Rudyard, old cock. Daar gaan we Jan van Ees De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen tot vereenvoudiging van het belastingrecht, door de in verschil lende wetten verspreide regelingen samen te vatten in één enkele algemene wet, waardoor de wetten, op grond waarvan de diverse belastingen worden geheven, kor ter kunnen zijn. Iedereen is verplicht voor de controle op zijn belastingaangifte zijn administratie ter inzage te stellen. Daarbij zal hij zich niet kunnen beroepen op enigerlei ver plichting tot geheimhouding. Voor de artsen wilde de heer Lucas (K.V.P) een uitzondering maken, maar zijn amendement werd verworpen, omdat hij alleen de steun van zijn partijgenoten kreeg. Een amendement van de heer Toxo- p e u s (V.V.D.) om de maximumstraf op belastingfraudes te verlagen van vier jaar tot twee jaar werd met 27 tegen 72 stemmen verworpen. Vóór stemden de V.V.D. en een aantal leden van de K.V.P. en de C.H.U. Ook geen van de amendemen ten kon een meerderheid verwerven. Al leen een voornamelijk technisch amende ment van de heer Lucas (K.V.P) nam mi nister Hofstra over. De Tweede Kamer is op reces gegaan tot dinsdag 3 juni. In dit reces vallen de He melvaartsdag, Pinksteren en de verkiezin gen voor de gemeeenteraden op 28 mei. NEW DELHI (Reuter) De Indiase Plannencommissie heeft bekend gemaakt, dat het tweede vijfjarenplan voor de eco nomische ontwikkeling van India niet ge heel zal kunnen worden verwezenlijkt. Tot dusverre het plan is thans in zijn derde jaar blijven de middelen bene den de verwachtingen, terwijl bovendien de kosten die aan de uitvoering van het plan zijn verbonden aanzienlijk zijn ge stegen. Oorspronkelijk waren de kosten begroot op 48 miljard rupees. Wanneer men niet verder dan dit bedrag kan gaan kunnen de doelstellingen van het plan niet worden bereikt, maar thans blijkt bo vendien dat de werkelijk beschikbare mid delen slechts ongeveer 42,6 miljard rupees bedragen. ADVERTENTIE de énige échte DEN HAAG. De minister van Oorlog ontving van een Rotterdammer, die volgende week onder de wapenen moet komen, een verzoekschrift, waar in een maand uitstel van opkomst werd gevraagd. Als reden gaf de Rot terdammer op, dat hij twee broedsche kippen op eieren heeft zitten, die zijne verzorging niet kunnen missen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5