Horen en zien Bijtsen?... Prachtbijts Ceta-Bever! MARCHWOOD J ITALIAANSE VESTEN A-K Agenda voor Haarlem De Ambonezen in Nederland eten veel te duur 3.95 5.5° De Kroon van Koning Pompodilio IV Kort en bondig 5 radio televisie NABESCHOUWINGEN Leuk en leerzaam De radio geeft zaterdag T elevisie programma Examens BAKKER5 BEHANG Agent zou accordeon in brand hebben gestoken Dr. Henneman nam af scheid van „Dekkerswald" Kerkelijk Nieuws Geen meningsverschil in het kabinet over de woningbouw Rotterdam veiliger sinds maximumsnelheidsbepaling Speciale Moederdag aanbieding Zes maanden op een ijsschots ONS VERVOLGVERHAAL DOOR IRIS BR OM GE VRIJDAG 9 MEI 1958 Zoals reeds tevoren bekend was kon de N.T.S. gisteravond geen uitvoering geven aan haar plan om de reportage van de voetbalwedstrijd van Manchester United tegen Milaan uit te zenden. De KNVB wil de namelijk geen toestemming verlenen en hét gevolg van deze late weigering was dat de N.C.R.V. ietwat onthand zat dóór deze onverwachte omzetting van het pro gramma. Er moest wat tijd gevuld worden en men heeft dit opgelost door twee nogal verschillende filmjes te draaien. De eerste was de natuurfilm „Lente" van Arne Sucksdorf en vervolgens konden de liefheb bers van Chaplin weer eens genieten van het vaak vertoonde „Charley als politie agent". „Artisjok" van Jelle de Vries had deze keer weer eens een opleving. Er waren enkele aardige vondsten en ook de mede werkenden: Corry Brokken, Louis Dusée en De Micro's waren bijzonder op dreef, zodat het geheel zeker wel te genieten was. Des te spijtiger daarom was het dat enkele microfoons verkeerd hingen, waardoor af en toe delen van de tekst wegvielen. De hoofdschotel van deze N.C.R.V.- avond was de vertoning van de film „Onze vriend en het atoom" uit de serie Disney land, een documentaire over de ontwikke ling tot en de toekomst van het gebruik van de atoomenergie. En nu kan men mis schien bezwaren opperen tegen de tè popu laire aanpak van zaken, leerzaam was het in ieder geval wel. Beeldschermer ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.25 Hoogmis. 10.55 Waterst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Metropole orkest en solist. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Dit is le ven, causerie. 14.15 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.50 Amateurs progr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Soortpraatje. 17.30 Dansmuziek. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Parlementair overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het At lantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Het Nationaal Maria Congres, caus. 19.20 Omr.orkest en solist. 30.10 Lichtbaken, caus. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aan sluitend: avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Politiek cabaret. 10.50 Bui- tenL weekoverz. 11.05 Zigeunerork. 11.35 Klarinet en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Amus.muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Gram. 15.00 Boekbespr. 15.20 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf. caus. 15.55 Radio-Philh. ork. 16.35 Is de maat vol, caus. 16.45 Lichte muz. 17.10 Amateursprogr. 17.30 Weekjourn. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Causerie over Albert Schweitzer. 19.55 Deze week, caus. VA<RA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen.. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Gevar. progr. 22.45 Nieuws. 23.00 De straat in de mist, hoorsp. 23.35—24.00 Lichte muz. BRUSSEL 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Accordeonmuz. 15.15 Dansmuz. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Gram. 18.00 Wereldtentoonstelling. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Omr.ork.. gemengd kooi en sol. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. VOOR ZATERDAG KRO: 17.00-17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Quizprogr. 21.05 Het sprookje van de foto. 21.2522.30 Week endshow. ADVERTENTIE UW HUIS VAN BINNEN kan „buiten"gewoon smaakvol worden als u een vertrouwensman kiest, die u vinden kunt als u DE JAGER inscha kelt. Daar wordt aan uw plannen een eigen accent gegeven. GROTE HOUTSTRAAT hoek Raamvest Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift, getiteld „De groeibevor- derende werking van ectromelia- en vaccine-vi rus bij experimenteel opgewekte huidtumoren van de muis", de heer R. A. de Haas, geboren te Fort de Koek en thans wonende te Leiden. Ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld „Geurverschillen bij de mens als oorzaak van interindividuele verschillen in attractie voor malariamuskieten", de heer R. Brouwer, geboren te Haarlem en thans wonende te Leiden. Doctoraalexamen rechten: G. H. P. Smit, Rotterdam: C. J. Vogel, Leiden. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen aardkunde: H. F. W. Kleyn en A. R. Kuyper, beiden te Amsterdam. Doctoraalexamen scheikunde: J. N. Schouten. Zaandam: J. Maas, Bennekom: H. A. Veringa, Haarlem. Kandidaats examen wis- en natuurkunde: mej. R. W. Bak huizen en de heren J. A. Velthuysen. H. Barbey, M. G. J. Heijenbrok, allen te Amsterdam: F. Huijing. Ouderkerk a/d Amstel: met lof R. M. P. de Rijk, Amsterdam. ADVERTENTIE Wij hebben de volledige collectie van RATH EN DOODEHEEFVER. GOUDSMIT-HOFF, Gebr. EYFINGER. BAUHAUS WERKKUNST KREFELD ter inzage. Onze eigen collectie bevat 500 soorten, w.o. zeer aparte dessins. Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Vakkundige behangers beschikbaar. 'A<-1 Onlangs is een enquête naar de voeding en de voedingsgewoonten van de Ambone zen door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in de 70 Ambonezenkampen in Nederland ingesteld. Van de 3500 daar woonachtige gezinnen zijn er 126 onder vraagd. De belangrijkste conclusie is, dat het dagelijks menu der Ambonezen voor het gemiddelde inkomenspeil veel te duur is: driekwart van de verdiensten wordt aan de voeding uitgegeven. Een voor lichting, die verder gaat dan thans het ge val is, zal de Ambonese vrouwen moeten helpen van dit in Nederlandse verhou dingen onjuiste voedingspatroon af te ko men. Ook zal die voorlichting gericht die nen te zijn op een betere wijze van huis houden in het algemeen. Dat de Ambonezen te veel voor hun da gelijks voedsel uitgeven is een gevolg van het feit dat de rijst (met vlees en vis) fa voriet blijft boven de veel goedkopere aardappel. Op het ogenblik treedt deze on gunstige indeling van het budget nog niet al te sterk aan het daglicht, omdat de Am bonezen in de woonoorden kosteloos wo nen en gratis onderwijs, licht, kolen, wa ter en medische zorg krijgen. Niettemin blijft er van het budget te weinig over voor andere goederen. De schoolgaande kinderen zouden van deze situatie te lij den kunnen hebben, indien hun niet regel matig schoolmelk werd verstrekt. Het aantal vrouwen, dat gevolg geeft aan de adviezen der voorlichting van Neder landse zijde is verhoudingsgewijs* gering. Van de 3000 vrouwen volgen er op het ogenblik slechts 819 vrouwen voorlich tingscursussen (naaldvak, kook- en ande re huishoudelijke cursussen). De onwillig heid van velen is het gevolg van de alge mene instelling dezer kampbewoners: „Wij zijn hier maar tijdelijk en willen zo gauw mogelijk naar een vrij Ambon terugkeren". Het Commissariaat Ambonezenzorg ontveinst zich niet, dat belangrijke ver beteringen in de voedings- en overige le vensgewoonten slechts te verwachten zijn, indien aan de Ambonezen, die hier wel licht hun hele leven zullen blijven, betere levensomstandigheden worden geboden dan in de als tijdelijk bedoelde D.U.W.- kampen mogelijk zijn. Het woonoord Ca- pelle, waar de bewoners de beschikking hebben over moderne gemakken, bewijst dat wijzigingen in het levenspatroon wel degelijk mogelijk zijn, al voltrekken zich ook hier de veranderingen langzaam. Gezien de beschikbare gelden zal het nog zeker drie jaren duren voordat alle Am bonezen een moderne behuizing zullen heb ben. In het enquêterapport wordt o.m. gezegd dat in de tijdelijke woonoorden de hygiëne ook bij de voedselbereiding, te wensen laat. De keukens zijn te klein en te primitief, de temperatuur is te hoog om er levensmiddelen te kunnen bewaren, de vaak onvoldoende verwijdering van af val en het houden van kippen en varkens is dikwijls de oorzaak van een uitgebreide ratteninvasie. Al voltrekt de aanpassing zich uiterst langzaam, de leergierigheid van Ambone se jongeren is dikwijls groot. Zeven jonge Ambonezen studeren op kosten van de staat aan een universiteit, 1100 jongeren bezoeken instellingen van voortgezet on derwijs, in hoofdzaak u.l.o. en ambachts school. Een bijzonder probleem van de Ambo nezenzorg in Nederland is de snelle uit breiding der gezinnen. Volgens de com missaris voor de Ambonezenzorg zal ons land over driekwart eeuw niet minder dan 300.000 Ambonezen tellen. De arrondissementsrechtbank te 's Gra- venhage heeft de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen de 32-jarige agent van de Haagse gemeentepolitie L. J. B. die ervan wordt verdacht in mei van het vorig jaar opzettelijk zijn kostbare accordeon in brand te hebben gestoken, om de ver zekeringspenningen, een bedrag van 511.- te innen. Op 13 februari eiste de officier van Jus titie vier maanden gevangenisstraf tegen de agent, die ter terechtzitting alle schuld ontkende, maar eerder tegenover de re cherche een volledige bekentenis had af gelegd. De verdachte zei ter zitting dat hij dit gedaan zou hebben om uit te lokken, dat een anonieme briefschrijver, die de zaak aan het rollen had gebracht, zich be kend zou maken. De officier van Justitie bleef bij zijn eer der gedane eis. De verdediger vroeg weer vrijspraak. Hij wees erop, dat de psychiater in zijn rapport stelt, dat het evengoed mo gelijk is, dat de verdachte werkelijk een gefingeerde bekentenis heeft afgelegd. De uitspraak is op 22 mei. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 ADVERTENTIE IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT m EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is Jiet geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. irfWhri Lel de komende weken een» extra goed op MARGRIET mei haar verrassende inhoudAlléén MARGRIET kan jóveel bieden.wani...MARGRIET ia verreweg hel groots Dr. A. J. Henneman, die meer dan veer tig jaar aan het sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek bij Nijmegen verbonden is geweest, heeft officieel afscheid genomen als geneesheer-directeur van deze instel ling. De voorzitter van het bestuur van „Dek kerswald", dr. C. ten Horn, noemde dr. Henneman een bekwaam geneesheer, maar tevens een weldoener voor zijn patiënten. Van het personeel kreeg de scheidende di recteur een zilveren presenteerblad, waar in de namen van alle schenkers zijn ge graveerd. •Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dussen (N.-Br.) K. Schipper te Waspik; te Markelo E. J. Rietveld te Ophemert. Aangenomen naar Broek in Waterland H. van Coeverden te Utrecht, voorheen secretaris Oecumenische Jeugd raad in Nederland. Aangenomen de be noeming tot vicaris te Lisse J. M. Snijders, kandidaat te Vlaardingen. Daar lag de gouden ring van het snijdertje dan op de vensterbank. Pipero stapte van het raam weg en beduidde de lakei met het deftige gezicht, dat hij even het slaap vertrek moest verlaten. Hijzelf ging mee. Wel tien minuten lang bleven ze daar aan de andere kant van de deur staan; toen wenkte Pipero de lakei en samen gingen ze weer de slaapkamer binnen. Nu liep Pipero weer naar het venster, keek, en lachte toen heel tevreden. De lakei begreep er nu nog minder van, toen hij zag, dat de ring verdwenen was4647 ADVERTENTIE Er bestaat ten aanzien van de gesubsi dieerde woningbouw geen meningsver schil in het kabinet, zo heeft de minister president meegedeeld in antwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid mr. De Vos van Steenwijk (V.V.D.). Het standpunt van het kabinet is, dat het totale gesub sidieerde woningbouwprogram voor 1958 woningwetwoningen en premiewonin gen niet boven de 80.000 woningen kan gaan. Minister Hofstra heeft in een vergade ring van de P.v.d.A. gezegd, dat een voor stel om woningbouw in zekere mate te verschuiven van premiebouw naar de bouw van woningwetwoningen en eigen woningen hem in deze vorm tot dusverre niet is gedaan. Minister Witte heeft verklaard, dat, in dien de particuliere bouw ondanks een eventuele verbetering van de. financiële situatie meer ruimte op de kapitaal markt niet voldoende toenam, binnen het kader van de financiële mogelijkhe den het aantal te bouwen woningwetwo ningen zou kunnen worden opgevoerd. Deze uitlatingen van beide ministers hadden betrekking op een zekere ver schuiving van premiebouw naar woning- wetbouw onder bepaalde voorwaarden en omstandigheden. De minister-president is overigens van oordeel, dat 'eden van het kabinet zich ook over vraagstukken als de woningbouw in vergaderingen of in de pers moeten kun nen uiten. Uiteraard is het wenselijk, dat geen blijk wordt gegeven van eventuele meningsverschillen in het kabinet en mis verstanden worden voorkomen. Het ging ten aanzien yam de woningwetbo.uy^.niet om één nieningsvérschil in Hét kabiriet. zo zegt de minister-president. Uit de cijfers van het aantal verkeers ongevallen gedurende de afgelopen zes maanden, vergeleken bij die over een ge lijke periode van een jaar eerder, blijkt hoezeer te Rotterdam de maximum-snel heidsbepaling tot de veiligheid van het verkeer heeft bijgedragen. Die cijfers zijn voor de periode 1 no vember 1956 tot en met 30 april 1957: do delijk gewonde slachtoffers 31, slachtof fers met ernstig letsel 754, slachtoffers met licht letsel 763 en materiële schade in 7560 gevallen. Dezelfde cijfers over de pe riode 1 november 1957 tot en met 30 april 1958 zijn respectievelijk 21, 559, 622 en 7223; hetgeen een vermindering betekent met respectievelijk 32,26 percent, 25,73 percent, 18,48 percent en 4,46 percent. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen ADVERTENTIE in 9 modetinten <f yc 100 */o zuiver wol JL w BLOUSES in ontelbare variaties en kleuren v.a. JUMPER 9 modellen in. zuiver wol GR. HOUTSTR. 12 HAARLEM Nederlander onderzocht de bodem van de Poolzee De 31-jarige Nederlandse seismoloog Van der Hoeven heeft een nieuw weten schappelijk record gevestigd. Hij is kort geleden teruggekeerd uit het Noordpool gebied, waar hij zes maanden heeft door gebracht op een ijsschots, drie maanden langer dan de meeste andere weten schapsmensen, die uit de Verenigde Staten naar dit gebied worden gezonden. De heer Van der Hoeeven was de wetenschappe lijke leider van een drijvende waar nemingspost, waarop medewerkers van de universiteit van Columbia en van de Amerikaansè luchtmacht een onderzoek instellen naar de gesteldheid van het weer het ijs en de oceaan. Hij werd zes maan den geleden door een vliegtuig afgezet op een schots in het gebied van de pool cirkel, waarop enkele hutten waren ge bouwd door de Amerikaanse luchtmacht Op de schots hield de seismoloog zich hoofdzakelijk bezig met het bestuderen van aardbevingen, waarvan hij de meeste zelf veroorzaakte. Iedere dag bracht hij tweemaal een ontploffing teweeg in het vijf kilometer diepe water om vervolgens aan de hand van de veroorzaakte tril lingen gegevens te verzamelen over de vorm en de gesteldheid van de zeebodem. Uit zijn onderzoek bleek, dat zich op de bodem van de Poolzee alleen rotsen en kiezelstenen bevinden, die in voorbije eeuwen uit ijsbergen zijn gesmolten en naar de diepte zijn verdwenen. De stro mingen in de lagere regionen van de poolzee zijn zeer gering zo heeft de heer Van der Hoeven ontdekt. Ir. J. D. Ililarius. Tot hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie Groningen is benoemd ir. J. D. Hilarius, die van 1 mei 1940 tot 1 september 1945 werkzaam was bij de Provinciale Waterstaat van Noordholland, aanvankelijk als adjunct ingenieur, later, na 1 januari 1943, als in genieur. Eervol ontslag. Met ingang van 1 sep tember is aan dr. ir. C. B. Biezeno op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft, met dankbetuiging voor de belang rijke in deze betrekking bewezen diensten. Onderscheiding. Tijdens zijn verblijf in Washington is luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montignv, chef van de Neder landse Generale Staf, door de Amerikaan se regering benoemd tot „commander in the order of the Legion of Merit". Vuile Eem. In Baarn is een grote pro testvergadering gehouden tegen de vervui ling van de Eem, waardoor de vissen bij honderden sterven. Men heeft borden ge plaatst om het publiek te waarschuwen het Eemwater niet aan te raken om allerlei ziekten te voorkomen. Er is een comité op gericht om de strijd aan te binden tegen de verontreiniging, veroorzaakt door in Veenendaal gevestigde fabrieken en de Amersfoortse rioolwaterzuivering. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I 48. Ze schenen niet in overeenstemming met de krach tige mond en de vierkante kin. Hier bracht zij haar beschouwingen als het ware tot stilstand door zichzelf er aan te herinneren, dat dergelijke gedachten gevaarlijk waren voor dc koele vriendschap, die haar doel was. Als haar innerlijk blijken van verslapping begon te geven, was het blijkbaar tijd er vandoor te gaan. Zij verdween dan ook onmiddellijk na tafel in de keuken om Dobbie te helpen met het wassen van de vaat. Dobbie was vol van Beryl's trouwerij, die de volgende woensdag zou plaats hebben en waarvoor zij uitgenodigd was. „Mevrouw Rusper moet wel zeer in haar schik zijn", zei Dobbie, de zeepklopp'er met haar gewone energie in het water ronddraaiend. „Ik bedoel, wie zou ooit gedacht hebben, dgt Beryl nog eens zou trouwen? Een aardige man, die meneer Lawn, hoewel zijn tanden een beetje te veel vooruit staan. Aardig, om weer een huwelijk in Marchwood te hebben we hebben er in lang geen gehad." Dobbie praatte door en terwijl Celia de vaat afdroogde, vroeg zij zich af. wat het leven Dobbie wel gegeven had en of zij er mee tevreden was geweest. Toen Howard wat later naar zijn dochter kwam zoe ken, vond hij haar voor het open raam van de donkere eetkamer staan, kijkend naar de volle maan die achter de populieren opkwam. „Hallo, wij vroegen ons al af, waar je zat. Deverel vraagt of je voor hem zou willen spelen." Natuurlijk. Ik dacht eigenlijk, dat jullie met het boek wilden doorgaan. Is het geen prachtige avond, vader?" Gedurende enige tijd speelde zij voor hen, van het ene stuk in het andere overgaand, al naar haar stemming haar er toe bracht. Zij voelde de rust en de harmonie tussen hen drieën alsof alle wrijving en problemen voor het ogenblik uit hun levens waren verbannen, alsof de tijd stilstond. Het enige licht in de kamer kwam van de tafellamp, die zij op de piano had gezet. De gordijnen waren niet dichtgetrokken en de tuin was overgoten met het bleke maanlicht. Celia kon de bitter-zoete geur rui ken van de chrysanthen, die onder het open raam ston den. Zij eindigde met Bach's: „Jesu, Joy of Man's Desi- •ing" En toen brak de betovering. Haar vader knipte het licht aan on ging een slaapmutsje voor hen halen. De verel richtte zich in zijn leunstoel op en tastte naar zijn sigaretten en Celia leunde met haar armen op de piano en keek naar hem. Hij keek op en ontmoette haar blik. „Een dubbeltje voor je gedachten", zei hij. „Ik dacht er aan, hoeveel jonger je er uit ziet, als je met de wereld in vrede leeft en ik was blij, dat je die vere vanavond hier gevonden hebt", zei zij. „Dank je. Het is een zeldzaam iets, dat ik gedurende vele jaren kwijt ben geweest. Ik had zeker niet verwacht het bij jou terug te vinden". „Allemaal een gevolg van mijn hervormde karakter", antwoordde zij, terwijl zij tegen hem glimlachte. „Ik stel mij als doel kalm en afzijdig te zijn in mijn per soonlijke relaties, speciaal in die gevallen, waar het ge vaar van ontbranding door de dichte nabijheid het grootst is". Een week later gingen Celia en haar vader voor een korte vacantie naar Grasmere. Geen van beiden hadden zij voor hun vertrek Deverel nog gezien. Maar op de tweede dag van hun verblijf in Grasmere kregen zij aan 't ontbijt een telefoontje van Peter Fiel ding, zeggende, dat hij en Deverel voor een week wilden komen klimmen terwijl hij vroeg, of dr. Howard voor hen kamers in het hotel wilde bespreken. Celia was een beetje verbaasd. Zij wist, dat zowel Peter als Laurie dit deel van het land kende en er veel van hield, en dat zij beiden bergbeklimmers waren, die heel goed plotseling eens konden besluiten om nog eens naar hun oude bekende plekken terug te keren, maar het was eigenaardig, dat geen van beiden met een woord over vakantie gesproken had. Peter was boven dien pas van vakantie teruggekomen. En het was ook eigenaardig, dat zij rtaar Grasmere wilden, terwijl beiden vroeger Langdale als centrum hadden gekozen. Tenzij Peter van plan was haar een paar kleine klimpartijen voor te stellen. Maar hij wist, dat zij er niets voor voelde in nauw contact met Deverel gebracht te worden. En waarom zouden zij speciaal naar dit hotel komen, tenzij het voor hen gemakkelijker was geweest, dat zij haar vader hier hadden, die onmiddellijk voor hen kon be spreken? De volgende morgen trok Celia er alleen op uit. Met een kaart, wandelstok en een regenjas over haar schou der was zij van plan naar Easedale Tarn te wandelen en vandaar de bergkam boven Sergeant Man en Pavey Ark te beklimmen en dan weer naar beneden naar Stickel Tarn. Haar vader was moe na de lange wande ling van de vorige dag en bleef in het hotel om Deverel en Fielding te verwelkomen, die met de nachttrein had den gereisd en deze morgen zouden aankomen. Onder het wandelen voelde Celia zich een beetje ver ward. Aan de ene kant vond zij het niet prettig de rust van haar vakantie met haar vader verstoord te zien, maar zij was zich toch ook bewust van een niet te on derdrukken gevoel van vreugde, dat zij Laurie zou weer zien. Zij ging de kleine brug over de rivier over, welke laatste door de kort te voren gevallen regen nogal ge zwollen was en volgde aanvankelijk het stenige pad langs de rivier in de richting van de wat verder gelegen waterval. Toen zij die bereikt had, bleef zij even zitten, betoverd, als altijd, door het geweld van het neerval lende water. Vervolgens begon zij de helling te beklimmen en niet lang daarna zag zij Easedale Tarn, het bergmeertje, dat glinsterend en donker in zijn uitholling in de bergen lag. Er stond daar nog een oude niet gebruikte hut, waar niets dan een tafel en een paar platte rotsblokken te vinden waren. Op de helling boven het meertje ging zij zitten en bestudeerde haar kaart. Zij bekeek haar route en kwam tot de conclusie, dat zij tijd genoeg had om naar Stickie Tarn te komen, maar toen zij op haar horloge zag, dat zij de helft van de beschikbare tijd reeds verbruikt had, kwam zij tot de conclusie, dat zij haar doel toch niet zou kunnen berei ken, daar de afstanden op dit soort terrein zeer bedrieg lijk waren. Het was op de terugweg, dat haar berekeningen mis liepen. Zij wist, dat het exploreren van dergelijk onbe kend terrein een beetje riskant was, vooral, waar haar tijd beperkt was, maar de geest van avontuur verdreef haar twijfel en zond haar in een richting, die het moge lij w zou maken om terug te komen langs een andere kant van de rivier dan op de heenweg. Toen het zicht door laaghangende wolken echter slechter werd, verdwaalde zij en raakte in moeilijkheden. (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 VRIJDAG 9 MEI Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De Bolle", 20 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30 tot 22.30 uur. FILMS: Cinema Palace: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 19.30 uur. Frans Halstheater: „De lift naar het schavot", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Hyena's van de grote weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Getuige a charge'^, 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Het con gres danst", alle leeft., 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Getuige a charge, 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het laatste gevecht", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord, the lady and the butler", alle leeft., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Monopole Zandvoort: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap onder auspiciën van de stichting culturele kring ,,'t Helm" met „Bernadine", 20 uur. Concertgebouw: Amate-missietentoonstelling 20.30-23 uur. Wykgebouw Ged. Oude Gracht 104: Ga- walo-tentoonstelling, 19-22 uur. ZATERDAG 10 MEI Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Wie is Janus?", 20 uur. Concertge bouw: Amate missietentoonstelling, 9-12, 13.30-17.30 en 19.30-23 uur. Stedelijk Gym nasium: „Bastien en Bastienne" van W. A. Mozart door leden van Utrechtse Kring voor Kunstbeoefening, 20 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling met verlicht interieur en oude muziek, 20.30-22.30 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van wer ken van Kunst Zij Ons Doel, 10.30-12.30 en 13.30-17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 13.30 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Lift naar het schavot", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Hyena's van de grote weg", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Ge tuige a charge", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Staatsvijand no. 11", alle leeft., 14.30 uur; „Het congres danst", alle leeft. 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het laatste schot", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord, the lady and the butler", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Grote Markt: Pierementmuziek door „De Lange Gavioli", 14.30 uur. Zaanenlaan: Groot draaiorgelconcours met elf piere menten, 19.30 u. Nwe Groenmarkt, Raaks, Cronj'éstraat: Draaiorgelmuziek, de ge hele dag tot 18 uur. Brinkmann: Youth for Christ-rally. Spr. J. van Capelleveen, 20 uur. Bollenstreek: Bloemencorso. Vertrek van Sassenheim, 11 uur. Dreefzicht: Drent se avond. Toneelopvoering door Haagse Drenten, 20 uur. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7