Verkeersonveiligheid dwingt tot radicale maatregelen cbous Getemperde voldoening over ontwikkeling van toerisme L UW NAAIMACHINE Natu-raLax Rotterdam zag eenmanshelikopter Nederlands Cultureel Contact bestaat tien jaar Centraal Politiecommando" als coördinatiecentrum bepleit Maximumsnelheid werpt vruchten af CONCLUSIE POLITIE-STUDIEPAG ideaal - wonen Verschuiving naar links in de Schotse gemeenteraden Een goede koelkast is zuinig! Zeist wint proces tegen „bosbezitters" Verslag ANVV over 1957 Bijna zestig agentschappen in het buitenland door bestedingsbeperking gesloten Paard achter wagen Benelux H otelaccomodatie In het najaar verschijnt een werkboek over creatieve vrijetijdsbesteding FOTOGRAFEREN! Riskeer nietsf GEERVLIET HOORTOESTELLEN staat bij KUIPERS in de VRIJDAG 9 MEI 1958 ff (Van een onzer redacteuren) „Steeds dringender wordt de noodzaak, ons te bezinnen op alle maatregelen die' helpen kunnen om de gestaag toenemende maalstroom van het verkeer het hoofd te bieden. De politie alleen kan die taak bijna niet meer baas. Slechts door veelvuldige samenspraak en een hecht onderling contact tussen alle organen die bemoeiing hebben met het verkeer, zullen efficiënte en recht op het doel gerichte maatregelen getroffen kunnen worden. Elke oplossing in de verkeerssector zal echter slechts door de praktijk moeten worden ingegeven en haar effect zal uitsluitend door diezelfde praktijk worden bepaald." Met deze woorden stelde de heer A. G. Boost, directeur van Wegen en Verkeer van de A.N.W.B. het parool voor de derde nationale politie-verkeersleergang die don derdag onder auspfciën Van de toeristen bond in Utrecht gehouden is. Het eerste onderwerp dat op deze, door 250 gemeen telijke en rijkspolitie-Sutoriteiten bijge woonde bijeenkomst ter tafel kwam, be trof de vraag of het politiepersoneel, dat niet ingedeeld is bij de speciale verkeers- brigades een grotere rol dan totnogtoe kan spelen bij de handhaving der verkeers- voorschriften. Een der beide inleiders, hoofd-commissaris mr. F. P. M. Prick van Nijmegen, betoogde in dit verband, dat de greep van de politie op het ver keer, ondanks de grote toename van het aantal processen verbaal, eerder is ver slapt dan versterkt. De verkeersonveilig heid, zo zei hij, dringt zich op als een pri mair gevaar voor openbare orde en vei lheid, zodat het hier in wezen gaat om de bestrijding van een binnenlandse vij and, waarvoor alle politiële krachten dus ook die van het personeel in algeme ne dienst gemobiliseerd moeten wor den. Vergroting van de mankracht die in vele gemeenten nog steeds ver onder de toegestane sterkte ligt is daarbij echter een dringende vereiste, evenals een grondige verkeersvorming voor het algemene personeel, een vermijding van alle onnodige specialisatie en een inten sieve uitwisseling van verkeerservaringen in korpsverband en daarbuiten. De ver keersonveiligheid eist, evenals de bestrij ding der criminaliteit, samenwerking op nationaal niveau. Deze kan het beste ge realiseerd worden door een Centraal Ver- keerspolitiecommando, dat de veïkeers- activiteiten coördineert, de te controleren objecten kiest en dat tevens voorlichting zou kunnen geven op het terrein van de verkeersopvoeding en -propaganda. „Meer verbalen" De tweede referent, de dirigerend offi cier der Rijkspolitie W. H. van Ballegoycn de Jong betoogde, dat op korte termijn weinig resultaten te bereiken zijn met een goede organisatie, opleiding en vor ming van het politiepersoneel. „De poli tie is nu eenmaal een gezagsapparaat en geen opvoedingsinstituut, en daarom zie ik het proces-verbaal nog altijd als het sterkste wapen dat de politieman bezit ter handhaving van de verkeersvoor- schriften. De agent, die volstaat met het geven van waarschuwingen, schiet eigen lijk in zijn plichtsvervulling tekort, aldus deze spreker. „Zwarte plekken" Het nut van een locale ongevallen-sta tistiek werd uiteengezet door hoofdinspec teur I. B. Brauckmann, chef van de Haar lemse verkeerspolitie. Hij schetste hoe in Haarlem in navolging van onder ande re Den Haag —de politie systematisch de gegevens betreffende verkeersonge vallen verzamelt en registreert teneinde de zogenaamde „zwarte plekken" weg gedeelten en kruisingen, waar zich con centraties van ongevallen voordoen op te sporen. Zijn deze gegevens gevonden, dan wordt een nauwkeurig onderzoek in gesteld zowel naar de aard van het on- A W/rptknTIE een interéssante tehtóonstelling van moderne interieurs GLASGOW (Reuter) In Schotland zijn gemeenteraadsverkiezingen gehou den, waarvan de uitslag hetzelfde beeld geeft te zien als die van de gemeente raadsverkiezingen :n Engeland en Wales: :on niet al te sterke verschuiving naar links. Labour heeft in verscheidene ge meenteraden de meerderheid veroverd, maar verloor enig terrein in de twee gro te steden Dundee en Aberdeen. In Glas gow, waar Labour al de meerderheid had, kregen de socialisten 27 zetels. De dertien Schotse nationalisten, die in Glas gow kandidaat stonden, werden versla gen, evenals alle negen kandidaten van de communistische partij. geval als naar de gedragingen van de weggebruikers ter plaatse, waaruit een juister inzicht in de oorzaken van deze ongelukkenreeks resulteert. Aan de hand van het verkregen inzicht kan men dan maatregelen tot sanering van zulke „zwarte plekken" nemen. Vaak wordt bij dit statistische „opsporingswerk" gebruik gemaakt van een methode, waarbij ieder ongeval op een plattegrond van de gemeen ten met een speld gemarkeerd wordt. Door spelden met gekleurde knoppen, wimpeltjes e.d. te gebruiken, kan men verschillende bijzonderheden van het on geval aangeven. Een nauwkeuriger me thode is die waarbij men, uitgaande van de ongevallenformulieren van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, alle ver keersongelukken in een0 kaartsysteem op neemt, waarin iedere kruising en elk weg gedeelte. waar een ongeval gebeurt, een afzonderlijke kaart krijgt. Op deze kaar ten worden de belangrijkste bijzonderhe den van elk ongeval in code genoteerd. Van plaatsen, waar het aantal ongeval len groot en van opvallend ernstige aard is, wordt bovendien een z.g. „manoeuvre- diagram" gemaakt: dat wil zeggen een situatieschets, waarop het aantal ongeval len schematisch en door middel van sym bolen wordt aangegeven. Zo nodig kan ook een „lokalisatiediagram" vervaardigd wor den waarbij de plaats, waar de ongeval len gebeurd zijn, heel nauwkeurig is inge tekend. Dikwijls blijkt daarbij in een oog opslag, dat een bepaald type ongeluk zich op deze punten veelvuldig voordoet. Door zorgvuldige bestudering van de diagrammen en van de situatie ter plaat se moet men daarna trachten, de „ware schuldige" op te sporen: een kleine fout aan wegdek, wegligging of m'arkering, een belemmerd uitzicht of een andere tech nische onvolkomenheid, die wellicht nog niet eerder ontdekt was. Tot welke ver rassende verbeteringen dit systeem kan leiden, bleek uit de manoeuvrediagram men o.a. van het Kennemerplein (voor en na de reorganisatie) waarmee de heer Brauckmann zijn betoog illustreerde. Hij was overigens van mening, dat sanering van „zwarte plekken" in het algemeen meer een taak voor de node ontbeerde verkeersingenieur dan voor de politie is. Zolang ëen dergelijke specialist zelfs in de grote gemeenten ontbreekt, zullen po litie en openbare wérken nauw moeten samenwerken om de beruchte verkeers punten te verbeteren. Controle „in burger" De dag werd besloten met een forum, waarin drie gemeentelijke politiechefs en het hoofd der verkeersafdcling van de A.N.W.B. hun mening gaven over de maximumsnelheid, de nieuwe voetgan- bepalingen en de verkeerscontrole door politiemannen in burgerkleding. Op dit laatste punt was men het vrijwel unaniem eens: „Controle in burger zal onvermij delijk zijn als de conventionele middelen falen maar dan alleen door de beste politiemannen, die over voldoende men senkennis en overwicht beschikken om al le eventuele geprikkeldheden van het pu bliek tactvol op te vangen, zei de Rotter damse commissaris K. J. Muller. Hij zou de controle in burger overigens beperken willen tot punten met hoge ongevallencij- fers en tot werkelijk ernstige verkeers overtredingen, vooral van de roekelozen die alleen correct rijden zolang er een geüniformeerde politieman in zicht is. Als de politie door dergelijke controles ver lies aan goodwill zou lijden, moet men dat maar accepteren, zo verklaarden andere sprekers, waar het hier gaat om mensen levens. En een Deventer politieman kwam, onder grote hilariteit zelfs verklaren, dat de verkeerszondaars in zijn stad liever bekeurd worden door een „stille" dan door een agent in uniform. Maximumsnelheid De resultaten van de wederinvoering der maximumsnelheid, zo werd van vele kanten betoogd, zijn hoopgevend. Overal zijn sindsdien het aantal dodelijke onge vallen, maar ook de ongelukken met licht letsel en met alleen materiële schade aan zienlijk teruggelopen. In grote steden als Rotterdam beliep deze vermindering zelfs van achttien tot dertig percent. Knipperbollen De ervaringen met de knipperbollen zijn daarentegen minder gunstig. Gedrag en houding van de brommers en fietsers bij de nieuwe voetgangersoversteekplaat sen, zo betoogde onder andere de Groning se commissaris A. Vos, zijn ronduit slecht, maar de meeste verwarring ontstaat door de aarzeling van de voetganger om op deze oversteekplaatsen van zijn privile ges gebruik te maken: een begrijpelijke aarzeling overigens, want als „blote" wandelaar is hij bij een eventuele botsing altijd de zwakste partij. Andere forumle den echter spiegelden zich aan de voor beelden van Parijs en de grote steden in de V.S. waar de beschermde oversteek plaatsen voor voetgangers al jaren be staan en waar iedereen zich strikt aan de spelregels houdt. Op den duur zal het hier ook wel lukken, zo meenden zij, als het publiek er eenmaal op „ingeschoten" is. Geen autovallen De A.N.W.B.-verkeerschef ir. C. S. Kuy- sten vroeg de politiedienaren tenslotte er voor te willen waken, dat de controle op de maximumsnelheid niet ontaard in een systeem van „autovallen". Controleren met de stopwatch over afstanden van hon derd of zelfs vijftig meter, zoals tegen woordig hier en daar voorkomt, achtte de ze spreker een even onbetrouwbare als on sympathieke methode, die de politie veel moreel krediet kan kosten. ADVERTENTIE K Die goede koelkasten vindt u bij Schous. In de allernieuwste modellen, met alle moderne snufjes, van beroemd fabrikaat-met-wereldreputatie. Profiteer van onze adviezen en demon straties met 110-, 140-, 170- en 215- literkasten. - Service, garantie en kwaliteit zijn altijd 100bij achter de oude St Bavo Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel 11266(02500) Het gerechtshof te Amsterdam heeft ar rest gewezen in een zaak tussen de ge meente Zeist en de zogenoemde „bosbe zitters". Het ging in deze zaak om de vraag of de bouwsels, die de „bosbezitters" op een door hen gekocht terrein bij Huis ter Heide hadden geplaatst, wel of niet onder de bouwverordening vallen. De gemeente Zeist was van oordeel, dat dit wel het ge val was en de eigenaren aangezegd ze af te breken omdat ze zonder vergunning van de gemeente waren gebouwd. Zes eigenaren van dergelijke onder komens, die als buitenverblijf werden ge bruikt, hadden daarop een kort geding aanhangig gemaakt bij de president van de Utrechtse rechtbank. Deze besliste dat de zes onderkomens, die voorzien zijn van wielen, moeten worden beschouwd als kampeerwagens, waarop de bepalingen van de bouwverordening niet van toepas sing zijn. Voorts beval de president de gemeente Zeist elke handeling na te laten welke mocht leiden tot afbraak en ver wijdering van de kampeerwagens. Het gerechthof heeft echter het vonnis van de president der Utrechtse rechtbank vernietigd en de „bosbezitters" in het on gelijk gesteld. (Van een onzer redacteuren) In 1957 werd ons land door ruim vijftien miljoen buitenlanders bezocht, waarvan iets meer dan de helft over de oostgrens binnenkwam. Ten opzichte van het vooraf gaande jaar betekent dit een stijging van ongeveer tien percent. Het aantal over nachtingen in hotels nam lang niet in dezelfde mate toe en haalde nog niet de 2.700.000 of wel vier percent meer dan in 1956. Tegen deze achtergrond wordt de stijging van het aantal overnachtingen van buitenlanders in jeugdherbergen op merkelijk. Dit cijfer liep namelijk van 139.500 op tot 165.850, hetgeen een toeneming van bijna twintig percent vormt. De buitenlandse bezoekers brachten 258 miljoen gulden aan deviezen in het laatje, waarvan bijna veertig miljoen aan dollars. Het dollaraandeel onderging dus een vermindering, want in 1956 bedroeg het 46 miljoen gulden op een totaal van 232 miljoen gulden aan buitenlandse valuta. Deze cijfers komen voor in het vandaag op de algemene ledenvergadering van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV), welke in Valkenburg wordt gehouden, uitgebrachte jaarverslag. Evenals in 1956 waren de Duitsei.., het talrijkst onder de buitenlandse toeristen. Voor wat betreft het dagbezoek kwamen de Belgen op de tweede en de Fransen op de derde plaats, maar gerekend naar het aantal hotelnachten was de volgorde an ders. In dit opzicht kwamen na de Duit sers, die 24'A percent van het aantal op eisten, de Engelsen met 15 percent, ge volgd door de Amerikanen met 12VZ per cent, de Fransen met 7'/s percent, de Bel gen met 6V2 percent, de geallieerde mili tairen met. 5 percent en de Zweden en Zwitsers,' beide met 4 percent- Van al deze nationaliteiten lieten alleen de Duitsers cn Fransen qua aahtal hotel- nachten een stijging zien ten opzichte van 1956 namelijk I6V2 percent en 6,6 per cent. Bij de overige nationaliteiten moest de ANVV een teruggang constateren, die bij de geallieerde militairen zelfs aanzien lijk was, namelijk 13 percent. En hoewel de ANVV niet ontevreden is over de gang van zaken in 1.957 zeker niet bij de herinnering aan het pessimisme dat verleden jaar vlak voor het zomer seizoen in toeristische kringen heerste toch wordt haar voldoening aanmerkelijk getemperd door het besef, dat het stij gingspercentage van het aantal overnach tingen in Nederlandse hotels achterblijft bij de overeenkomstige buitenlandse cijfers en ook minder is dan vroeger in Neder land kon worden geboekt. Door middel van steekproeven bleek een geringe 'toeneming van het binnenlandse toerisme, behalve in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, waar althans het aan tal hotelovernachtingen van Nederlanders met enkele percenten daalde. Een kritische noot met betrekking tot het door de regering gevoerde bestedingsbe- perkingsbeleid ontbreekt in het jaarverslag niet. Daardoor immers werd de rijkssub sidie voor de nationale toeristenorganisatie met veertien percent gekort en daar bin nen het budget niet naar de vaste lasten kon worden uitgeweken moest juist de be grotingspost voor propaganda een veer laten. De ANVV vraagt zich af of hiermee niet het paard achter de wagen wordt ge spannen. Haar subsidie dient immers om meer toeristen aan te trekken: de beteke nis daarvan voor de deviezenpositie en dus voor de nationale economie is wel duidelijk. Bovendien wordt deze vermindering der subsidie juist toegepast in een periode waarin andere landen steeds meer gaan uitgeven voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer, hetgeen wel in schrille tegenstelling staat met de door deze opgelegde bezuiniging drastische be perking van het buitenlands apparaat van de ANVV. In totaal werden zevenenvijftig agentschappen opgeheven. In Scandinavië werd een coördinatie bereikt door het con centreren van het vroegere kantoor in Kopenhagen en de agentschappen in Noorwegen en Zweden in een nieuw kan toor in Stockholm. Interessant is de mededeling in het jaar verslag omtrent de nauwere toeristische samenwerking in de Benelux. Er werd een speciaal vouwblad ter bevordering van het jeugdtoerisme tussen de drie landen on derling uitgegeven en een voor Zweden bestemde folder ter stimulering van een gecombineerd bezoek aan Expo, Neder land en Luxemburg. In het buitenland werden viereneenhalf miljoen vouwbladen, brochures en ander propagandamateriaal verspreid. Dank zij de Logies Informatie dienst. waarbij ook de stichting Haarlems Bloei is aangesloten, konden niet minder dan 185.000 toeristen in de toptijd een bed vinden, hoewél zij daarvoor niet vooraf hadden gezorgd. Opmerkelijk is dat deze Logiésihlichtingendienst niet minder dan 71.000 Nederlanders aan een slaapadres heeft geholpen. De overige nationaliteiten waren als volgt verdeeld: 29.000 Duitsers, 16.000 Amerikanen, 14.000 Fransen, 11.000 Engelsen. 10.000 Belgen en 34.000 andere vreemdelingen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat de ANVV bij haar mening blijft, dat er in het westen een tekort is aan die soort hotelaccommodatie die de buitenlandse toerist zoekt. Zij wordt daarin gesteund door het reisbureau- en vervoerwezen, dat erover klaagt dat men in het seizoen moei lijkheden ondervindt bij het onderbrengen van clientele in de centra in het westen van het land. De ANVV gelooft dat er ook in de toe komst voldoende koopkrachtige vraag naar logiesruimte zal blijven om enige uit breiding van de huidige accommodatie te rechtvaardigen. Zij onderschrijft dan ook een opmerking in het jaarverslag over 1956 van de Herstelbank, waarin een goed opgezet en geleid modern hotel als een magneet voor buitenlandse toeristen kan fungeren hetgeen ook in het belang van andere hotels is. Anderzijds gelooft de ANVV dat een oplossing van het probleem der lagere bezetting buiten het toeristen- seizoen gelegen kan zijn in het scheppen van eenvoudige logiesruimte, waarvan de exploitatie mede kan worden gebaseerd op de vraag naar tijdelijke woonruimten voor studenten, verlofgangers, congressisten en zo voort. In aanwezigheid van Koningin Juliana is donderdagmiddag in de aula van het Stedelijk Museum te Amsterdam een plech tige herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de vereniging Nederlands Cultureel Contact, het nationale orgaan voor beraad en overleg op het gebied van de volkscul tuur en de volksontwikkeling, in de ruim ste zin des woord. Er zijn thans negentig organisaties bij het N.C.C. aangesloten en het aantal leden breidt zich nog steeds uit. De staatssecretaris van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener gaf in een rede een overzicht van het ontstaan en de betekenis van de vereniging. Het kenmerkende van de sa menwerking van na de oorlog is volgens spreker geweest het open gesprek welke opzet, ook het N.C.C. kenmerkt. De staats secretaris verhondigde als zijn stellige overtuiging, dat juist niét door nivellering een echte samenwerking wordt verzekerd, doch dat dit wel geschiedt door het waar deren van de ander, hem aanvaardend en respecterend. De eerste en meest wezen lijke verdienste van het N.C.C. is dat het een centrum van gesprek, van persoonlijk contact, heeft gevormd voor zovelen, die op cultureel gebied werkzaam zijn. Mr. Höppener wees voorts op de vele waardevolle initiatieven en activiteiten, zoals de congressen en het samenstellen van nota's over actuele vraagstukken, die daardoor zonder dat van één visie werd uitgegaan onder de aandacht van het grote publiek zijn gebracht op een wijze, waarbij steeds de mens centraal is ge steld. Bij zijn gelukwensen richtte mr. Höppener zich in het bijzonder tot voor zitter dr. J. A. de Koning. Nadat een instrumentaal sextet werken van Hendrik Andriessen en Hans Kox ten gehore had gebracht, hield dr. De Koning ADVERTENTIE Hardnekkige verstopping? voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel. Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan functioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten versterkte werking) II. 1 35 ADVERTENTIE A DVERTENTIE U hoort er weer bij door beter te horen zorgen onopvallend, dat geen woord U ontgaat. Ruime keus uit de beste merken: Philips, Audium, Aditone, Multitonc. N.V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures Dick Peck uit Palo Alto in Californië, 35 jaar, heeft op het vliegveld Zestien hoven bij Rotterdam het nieuwste pro- dukt van zijn werkgever getoond: de één- manshelikopter-X-Roe-1. Als een brom vlieg schoot hij - ermee over de grasmat, zoefde op de toeschouwers toe om vlak boven hun hoofden opwaarts te veren tot een hoogte van enkele tientallen meters. Het vliegtuig, dat hij met een collega demonstreert, kan achter in een auto worden vervoerd. In acht minuten kan één man de motor met het zadel en de brandstoftank op de drie wijduitstaande poten zetten en de rotor aan het boven einde monteren. Getweeën maakten de Hiller-technici het geval in twee minuten vliegklaar. De X-Roe-1 die al in serie- produktie wordt vervaardigd, kan 50 liter brandstof meevoeren en daarmee circa twee uur in de lucht blijven. De maxi mumsnelheid is 120 km per uur, de kruissnelheid 85 km. Behalve het gewicht van de vlieger kan het toestel ongeveer dertig kilo vracht tillen, hetgeen het geschikt maakt voor het doel waarvoor het oorspronkelijk werd ontworpen: het vervoer van een bepakte en bewapende soldaat. Het Amerikaanse korps mariniers heeft reeds X-Roe-l's in gebruik. Om aan de vraag in Europa te kunnen voldoen zal Hiller het volgend jaar de X-Roe-1 in massaproduktie in Parijs gaan vervaardigen. Koningin Juliana was aanwezig bij de viering van het tienjarig bestaan van Nederlands Cultureel Contact, waar zij onder andere het bestuurslid drs. A. van Straaten O.E.S.A. de hand drukte. Rechts op de foto de heer P. de Vries en J. de Koning, voorzitter van N.C.C. een rede over de plaats en toekomst van het Nederlands Cultureel Contact, waar binnen de samenwerking begrensd blijft tot hen, die de grondmotieven van de cul tuur, ontstaan uit christendom en huma nisme erkennen en trouw willen blijven. Spreker wees op de klacht, die alom wordt geuit, over het wegzinken der be reidheid tot zelfinspanning en tot het dra gen van een persoonlijke, actieve verant woordelijkheid, hetgeen volgens'hem een begrijpelijk symptoom is van de snelle omvorming, die onze samenleving moet doormaken en waarbij het aanpassings vermogen van de mensen niet in voldoen de mate kan meekomen. Er ontwikkelt zich een veelvoud aan regenererende im pulsen die uiteraard hun onderlinge werkverdeling en samenhang nog niet heb ben gevonden. Temidden daarvan staat ook het culturele werk, het van onderop, vrijwillig ontstane verenigingswerk in een wel zeer veelzijdige schakering. Vele honderdduizenden zijn in deze bedrijvig heid betrokken. Dit -alles is samenge stroomd in het Nederlands Cultureel Con tact, dat eenvoudig een eis van deze tijd is. Dr. de Koning stelde zijn hoorders een visioen voor ogen, dat de mens laat zien in een al grotere ruimte van vrije tijd toekomend nu aan de opbloei zijner ei gen creativiteit in een spel van stijl en vreugde. De werkelijkheid is echter vaak anders. De verveling die overheerst en leidt tot moderne lediggang, alsmede de passi viteit bij dit vermaaksbedrijf, maken dat ernstige stemmen waarschuwen tegen de vijfdaagse werkweek. Dr. De Koning noem de dit uitstel van executie. Men moet le ren, zo zei hij, menswaardig om te gaan met zijn vrije tijd. Er is reeds een twee de industriële revolutie begonnen. Het N.C.C. wil de gevolgen daarvan voor de mensen thans openlijk onder het Neder landse volk aan de orde stellen. Het zal dit bij zijn tienjarig bestaan doen met de aanbieding van een werkboek, dat in het najaar zal verschijnen en gewijd is aan het onderwerp: de mens in het tijdperk der automatie. Dit werkboek zal worden aangeboden aan de leiding van de grote samenlevingsgroeperingen in ons volk, aan de aangesloten verenigingen voor volksontwikkeling en volkscultuur, aan in stellingen van onderwijs en jeugdvorming, aan het bedrijfsleven, aan werknemers en zovoorts. Het N.C.C. verwacht, dat dit werkboek de gezamenlijke bewustwor ding zal bevorderen. De voorzitter installeerde hierna de thans voor het eerst uit leidende persoon lijkheden uit het culturele leven samen gestelde raad van advies. Deze wordt ge vormd door de heren: D. Th. F. d'Angre- mond, prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, prof. dr. P. J. Bouman, K. van Dijk, prof. dr. H. M. M. Fortmann, prof. mr. W. F. de Gaay Fortmann, prof. dr. Ph. J. Idenburg, D. de Loor, H. D. Louwes, drs. J. G. van der Ploeg, prof. dr. F. L. Po lak, prof. dr. J. L. de Quay, mr. A. de Roos, J. de Ruiter, mr. J. in 't Veld, prof. mr. G. J. Wiarda, mr. dr. P. J. Witteman, drs. A. H. M. Wijffels en de dames jkvr. mr. C. W. Wttewaal van Stoetwegen en mej. mr. M. Tjeenk Willink. ADVERTENTIE Kleine Houtstraat 112 - Haarlem Tel. 11142 Vyftigste Constellation. Het vijftigste aan de KLM sinds de tweede wereldoorlog geleverde vliegtuig in de „constellation"- serie van de Lockheed vliegtuigfabrieken arriveert vandaag op Schiphol. Het is een L1049-H „superconstellation" die geschikt is voor het vervoer van zowel passagiers als uitsluitend vracht. Het vliegtuig heet „Hermannus Boerhaave".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9