Tegenregering roept openlijk buitenlandse vrijwilligers op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Poging tot intimidatie van journalisten in Indonesië Speculaties over strijd in het Kremlin Rentabiliteit maatstaf voor verdere tunnelbouw Gewijzigd ontwerp voor Amsterdamse IJtunnel thans in studie Kroesjtsjev zou moeten kiezen tussen Mao's orthodoxie en Tito's ketterij 'fjeforeffwêifi// Minister Algera verklaart: (Complete Uitrustingen Onderhandelingen in Brits spoorwegconflict hervat Bonden tonen begrip voor financiële moeilijkheden Veranderlijk Mollet en Pinay spreken Pflimlin moed in Vandaag uitsluitsel aan president, Coty Briefjes van 20 zullen verdwijnen Vrachtauto verleende geen voorrang en ramde bus Geen speelautomaten Brazilianen koelen woede op ongeluksstation Het woord is aan Een bejaarde weduwe na aanrijding overleden In Toulouse ontvoerde baby gezond teruggevonden Geen staatssecretarissen voor Von Brentano Amerikaanse gevangenis te Landsberg opgeheven Bank voor kwart miljoen benadeeld A msterdamse koffie- makelaar gearresteerd 72e JAARGANG No 255 ZATERDAG 10 MEI 1958 303e JAARGANG No 103 Grote Houtstraat 93,Haarlem. Tel. 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Aangezien de capaciteit van één autotunnel vele malen groter is dan de huidige belasting van het Hemvcer en de drie IJ-veren samen, zou de gelijktijdige of nagenoeg gelijktijdige bouw van twee autotunnels op een onderlinge afstand van slechts vijf kilometer naar de mening van minister Algera, een grote overinvestering betekenen. Bij de beantwoording van de vraag, welke van de beide tunnels het eerst voor uit voering in aanmerking zou moeten komen, ziet de minister de rentabiliteit als een voorname maatstaf. Hij heeft aan zyn ambtgenoot van Economische Zaken verzocht het vraagstuk van de'rentabiliteit der tunnels door het Centraal Planbureau in studie te doen nemen. Deze studie zal zo mogelijk een benadering van de rentabiliteit van de Hemtunnel omvatten en voorts het bepalen van de rentabiliteit van de IJ-tunnel en van de Coentunnel op een redelijke vergelijkingsbasis met de rentabiliteit van andere investeringen voor het wegverkeer. Dit deelt minister Algera mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat. De bewindsman verklaart voorts dat het technisch overleg tussen het rijk en Am sterdam betreffende de IJ-tunnel nog niet is geëindigd! Teneinde de kosten van het project te verminderen, wordt de mogelijkheid onder zocht om onder handhaving van het oor spronkelijk tracé de IJ-tunnel uit te voe ren met slechts een gedeeltelijke afbraak en interne herbouw van het marine-etablis sement op Kattenburg. Dit gewijzigde ont werp van de IJ-tunnel werd op 18 februari in het overleg gebracht. De vraag, of het inderdaad mogelijk zal zijn het marine etablissement slechts gedeeltelijk af te breken, is echter nog niet beantwoord. Een raming van kosten van het gewij zigde tunnelontwerp met aansluitingen en ADVERTENTIE voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM - TEL. 16963 (Van onze correspondent in Londen) De onderhandelingen over de Britse spoorwegionen duren voort. Dinsdag zullen de besprekingen, die gisteren met de mi nister van Arbeid, MacLeod, begonnen zijn, worden voortgezet. Er is tijd gewonnen, maar alles hangt af van het kabinet, dat gedurende het weekeinde zal moeten be slissen over de inwilliging van de eis tot een onmiddellijke loonsverhoging van drie of vier percent. Indien aan dit verlangen wordt voldaan, zal de regering de nodige gelden beschikbaar moeten stellen, hetgeen zij tot dusverre geweigerd heeft. Indien de regering bij haar weigering blijft, moet een andere 'oplossing worden gezocht om een staking te voorkomen. Een hoopvolle omstandigheid is, dat de bonden tot dus verre begrip voor de situatie hebben ge toond. De minister heeft hen voor hun matiging dank gezegd. De Britse Transport-commissie, het be stuursorgaan van het genationaliseerde vervoerswezen, is niet in staat voor okto ber uit eigen middelen een loonronde te bekostigen, maar zij heeft tegen die tijd een kleine verhoging beloofd. Daarnaast heeft de commissie toegezegd in juli na te gaan of misschien een royaler gebaar mo gelijk is. Het regeringsstandpunt is dat een loons verhoging uitsluitend door bezuinigingen in het spoorwegbedrijf zelf moet worden bekostigd en niet door regeringsgelden. Wel heeft de regering'de toezegging gedaan het moderniseringsplan te versnellen om het bedrijf in staat te stellen zijn econo mische positie te verbeteren. De vakbonden zijn bereid hieraan mee te werken. In de busstaking is geen verandering ge komen. Gisteren ontvingen de stakers hun laatste loonafrekening en hun eerste vak bondsuitkering. ADVERTENTIE Wat voor weer wordt het 't Wordt wéér Si-Si weer! do edelste vruchtenlimonade Ullld u't klinkklaar fruit! Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ de overige daarmee samenhangende wer ken is daarom door Amsterdam nog niet bij het overleg ter sprake gebracht. Onder handelingen over de verdeling van kosten kunnen pas beginnen nadat omtrent de plannen overeenstemming bestaat, begro tingen opgemaakt en over het tijdstip van uitvoering enig perspectief kan worden geopend. De situatie is thans zo. dat na het ge reedkomen van de Velsertunnel en de brug te Schellingwoude het verkeer over het Hemveer met rond 20 pet. en dat over de gezamenlijke IJ-veren met meer dan 25 pet. is afgenomen. D'e indruk bestaat, dat zich thans ten opzichte van deze veren een evenwichtstoestand ontwikkelt, doordat te lange wachttijden de neiging om van de brug gebruik te maken doen toenemen en omgekeerd korte wachttijden ertoe leiden, dat men van de omweg over de brug afziet. De minister beschikt nog slechts over globale gegevens ten opzichte van de kos ten van de verschillende tunnels en de daarmee samenhangende werken, daar de plannen voor deze laatsten technisch nog niet vaststaan en de kosten van het nieu we plan van de IJ-tunnel nog niet door de gemeente Amsterdam konden worden mee gedeeld. Dr. Fritz Bock, de minister van Han del van Oostenrijk brengt op het ogen blik een bezoek aan ons land, met zijn vrouw, zoon en dochter. Gisteren heb ben zij, in gezelschap van de Oosten rijkse ambassadeur in ons land, dr. G. Afuhs, een rondvaart gemaakt door de grachten en havens van Amsterdam. Deze foto werd gemaakt toen de Oostenrijkse gasten over het Rokin wandelden. (Dr. Bock geheel links). PARIJS (AFP) De secretaris-gene raal van de Franse socialistische partij, oud-premier Guy Mollet, heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat de volksre publikein Pflimlin, die de mogelijkheid van het vormen van een regering onder zoekt, op een gunstige stemming van de socialisten kan rekenen en waarschijnlijk zelfs op hun steun. De socialisten zullen echter in geen geval aan een regering on der Pflimlin deelnemen. De conservatieve leider Pinay deelde mee, dat vele van zijn politieke vrienden graag een einde aan de crisis willen zien en bereid zijn de volksrepublikein te steu nen. Pflimlin wil een klein kabinet vor men, dat vrijwel geheel uit leden van zijn rooms-katholieke M.R.P. zal bestaan. Als gevolg van de uitvoerige besprekingen met talrijke politici zal Pflimlin president Coty pas vandaag uitsluitsel geven. (UP) Pflimlin staat bekend als een voorstander van onderhandelingen met de Algerijnse nationalisten. Een delega tie van het rooms-katholieke vakverbond C. F. T. G. heeft bij Pflimlin aangedron gen op een vreedzame oplossing van het probleem-Algerije. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij geen nieuwe biljetten van twintig gul den laat mak^h. De thans in omloop zijnde bankbiljetten van twintig gulden blijven nog geldig. De Amerikaanse vice-president Nixon, gefotografeerd in de Zuid-Ameri kaanse staat Peru, waar hij zich, op advies van de Amerikaanse ambassa deur in Lima, temidden van een schare vijandige studenten had gewaagd. De ambassadeur had gezegd, dat de stu denten Nixon voor een lafaard zouden verslijten, als hij zou afzien van de rede, die hij in de universiteit wilde houden. Nixon ging onvervaard op weg, maar moest tenslotte afdeinzen toen de studenten hun argumenten kracht gingen bijzetten met stenen, koolstronken en speeksel. Nixon kwam er met een lichte schaafwond af. Op de hoek Plaweg-Bredeweg op de grens van de gemeenten Waddinxveen en Zevenhuizen is een autobus van de lijn dienst Rotterdam-Boskoop geramd door een vrachtauto. De vrachtauto, die. met aarde geladen was, verleende geen voor rang aan de van rechts komende autobus en ramde deze in de flank. Zowel de auto bus als de vrachtauto kwam in een die pe sloot naast de weg terecht. De 56-jari- ge uitvoerder A. de Lande uit Moordrecht, die naast de chauffeur van de vrachtauto zat, is bij een poging om uit de auto te springen, in de sloot gekomen. Kort nadat hij op het droge was gebracht overleed hij. In de autobus bevonden zich veertien passagiers. Zij werden door omwonenden bevrijd. Verschillenden van hen liepen verwondingen op, hoofdzakelijk snijwon- den, en konden ter plaatse worden ver bonden. De chauffeur van de autobus kreeg een shock. De chauffeur van de vracht auto kwam er goed af. De minister van Defensie heeft een ver bod uitgevaardigd speelautomaten in ka zernes te plaatsen. Het verbod geldt niet voor amusementsapparaten als „juke boxes". Exploitanten van de speelauto maten mogen deze wel in militaire ont spanningsgebouwen opstellen. Een deel van de opbrengst moet dan echter ten goede komen aan de Dienst Welzijnszorg. RIO DE JANEIRO, (UP) De veront waardiging van de Brazilianen over de treinramp in Sao Cristova, die 128 mensen het leven kostte, is nog niet afgenomen. Woedende inwoners van de voorstad Sao Cristova trokken vanmorgen het sta tion waar het ongeval gebeurde binnen en richtten er grote vernielingen aan. Pogin gen om drie andere stations in Rio de Ja neiro te vernielen, werden door de politie verijdeld. Het publiek verwijt de spoorwegen gro ve onachtzaamheid. Bijspoorweg ongevallen in Bazilië zijn sinds 1953 meer dan drie honderd mensen om het leven gekomen. Vrijdag werden protestbijeenkomsten ge houden, waaraan studenten en arbeiders deelnamen. De regering heeft een inge nieur benoemd tot opvolger van de ontsla gen president van de spoorwegmaatschap pij Central do Brasil. Hij hèeft van de re gering volmacht gekregen alle maatrege len te treffen die hij nodig acht om de vei ligheid van de spoorwegen te vergroten. Anonymus: God kon niet overal zijn daarom schiep hij de moeders. Vanmorgen om kwart over zeven is een 74-jarige weduwe, mevrouw E. Honcoop, wonende aan de Middenweg in Haarlem, op de Rijksstraatweg tussen de Fuhrhop- straat en de Zaanenlaan aangereden door een motorrijder. Zij werd zeer ernstig ge wond en is ruim een uur later in de Ma- riastichting overleden. De vrouw, die zeer slecht van gezicht en gehoor is, stak zonder op het verkeer te Ietten de rijweg over. De politie vraagt eventuele getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. MANILLA (UP) De Indonesische tegenregering in Menado, op Noord-Celebes, heeft vrijdagavond via Radio-Menado een oproep gericht tot alle mannen in de naburige Aziatische landen, die willen deelnemen aan haar strijd voor een „vrij en soeverein Indonesië" De rebellenleider luitenant-kolonel Ventje Sumual deed een beroep op alle „vrijheidlievende Aziaten" om de tegenregering te steunen. „Wij vragen hen om zich by ons te voegen en zo ons land en mogelijk hun eigen land te redden van de overheersing door het internationale communisme", zei Sumual. „Denkt aan Hongarijeals de communisten eenmaal de regering van een land in hun macht hebben, dan wordt het volk tot slaven, dan verdwijnt de vrijheid en de taak de soevereiniteit terug te winnen is dan een geweldige taak, een bijna onmoge lijke inspanning," aldus Sumual., Sumual vervolgde zijn oproep voor Radio-Menado, die in Manilla werd opge vangen: „Tot dusver hebben reeds vijftien Indonesische diplomaten de zijde van de tegenregering gekozen. Al deze personen zijn achtbare en intelligente Indonesische burgers. Zij zijn van mening dat Sukarno verantwoordelijk is voor de chaotische toe standen in Indonesië en voor de alarmeren de groei van het communisme en van hun invloed op de zaken van het land DJAKARTA (UP) Tijdens een bijeen komst van het parlement heeft de Indo nesische tweede plaatsvervangend premier, Idham Chalid. Nederland ervan beschul digd wapens te hebben geleverd aan Indo nesische opstandelingen voor de strijd tegen de regering van president Sukarno. Volgens Chalid heeft een viermotorig toestel van de Nederlandse Marine op 25 november van het vorig jaar in de tuin van een katholieke school op Timor een kist afgeworpen die 10 stenguns bevatte (Dit is beschuldiging no. 2; de woordvoer der van het leger lanceerde de eerste.) Chalid heeft in het parlement gezegd dat de Nederlandse geestelijke H. van Wissing in verband met het afwerpen van de wa pens door de plaatselijke veiligheidsauto riteiten huisarrest was opgelegd, doch sinds de vorige week is de eestelijke verdwenen. DJAKARTA (UP) De Indonesisch*; leger-autoriteiten hebben drie op Sumatra verschijnende bladen verboden. Het zijn „Bangunan" in Palembang, „Peloper" in Sibolga en „Minggu Pembela" in Padang Sidempuan. De Buitenlandse Persvereniging in Dja karta heeft bij het Indonesisch ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen de arrestatie van Bernard Kalb (van de „New York Times") en tegen de geheim- censuur welke „klaarblijkelijk is ingesteld op perstelegrammen naar het buitenland Het bestuur van de vereniging is van WARSCHAU (UP) „Kroesjtsjev staat voor de keus tussen rechtzinnig commu nisme of ketterij, tussen het communisme van Mao Tse Toeng of dat van Tito. Welke keus hij ook maakt, ze zal hem zwaar val len omdat er aan beide alternatieven ge volgen verbonden zijn". Dit is het oordeel van Poolse partijkringen over de moeilijk heden in het Kremlin. Westerse diplomaten in Moskou hebben de indruk dat Molotov een belangrijk aandeel heeft in de troe belen in het Kremlin. Het centrale comité van de Russische communistische partij heeft twee dagen vergaderd, met als be langrijkste agendapunt de kwestie van Tito's „onafhankelijk communisme", als men de zegslieden in Warschau geloven mag. „Het is een uitdaging van Kroesjtsjevs positie, in ideologische termen vervat", zo verklaarde een der zegslieden in War schau. „Als hij Tito steunt, beledigt hij daarmee het volkrijkste land uit het com munistische kamp en alle rechtzinnige communisten. Keert hij zich tegen Tito, dan moet hij heel wat terugnemen. Niet alleen de woorden die hij in 1955 in Bel grado sprak toen Rusland vrede sloot met Joegoslavië, maar ook en dat is belang rijker vele verklaringen „herzien" die hij tijdens het twintigste partijcongres heeft afgelegd. Welke keus hij ook maakt, Kroesjtsjev is in gevaar". „De stalinist Molotov heeft er de hand in. Toen hij ambassadeur in Buiten-Mon- golië werd, had hij de mogelijkheid con tact op te nemen met Peking. Men ziet hem als de aanstichter van het Chinese antwoord op de verklaring van Kroesj tsjev, tijdens het twintigste partijcongres, dat het communisme langs vreedzame weg tot ontwikkeling kan worden gebracht". Het is algemeen bekend dat er zonder ar beidersrevolutie en zonder dictatuur van het proletariaat geen socialisme kan be staan", was Mao Tse Toengs antwoord. Mao ziet zich als de belangrijkste uitleg ger van de marxistisch-leninistische denk beelden, en zijn reactie werd gepubliceerd in de Moskouse „Pravda". De stalinisten kregen door de aanval van Mao op Tito's leerstellingen een belangrijk hulpmiddel in handen. Kroesjtsjev is niet geneigd tot ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL.. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162, SUèDE DAMES - HERENJASJES een verbreken der banden met Peking en heeft de aanvallen van Mao Tse Toeng genegeerd. Dat was het verstandigste wal hij doen kon, zo menen de Poolse commu nisten. Hij zal pas antwoorden als de aan vallen in intensiteit toenemen. Dat de andere leden van het „socialis tische kamp" zich bewust zijn van de troe belen en nog geen resultaten hebben ver nomen kan blijken uit een verklaring van de Poolse en de Bulgaarse communistische partijen, waarin beide zich aandienen als tegenstanders van „revisionisme" en „dog matisme" de partijtermen voor afvallig communisme. De Pravda heeft gisteren weer een felle aanval gedaan op Tito's „onafhankelijke communisme", hetgeen wellicht een ken teken is van de troebelen in het Kremlin Tussen de Chinese partij en die van Joe goslavië is een heftig meningsverschil ont brand. Deze ideologische strijd is begonnen tussen het Volksdagblad" van Peking spreekbuis van Mao Tse Toeng en „Com munist", het orgaan van Tito's partij. De aanval van de Chinese communistische partij is het hoogtepunt in een offensief van vrijwel alle communistische landen op Tito, dat waarschijnlijk tot gevolg zal hebben dat president Vorosjilov van de Sovjet-Unie het bezoek dat hij deze maand aan Joegoslavië zou brengen afgelast. TOULOUSE, (UP) Een Franse baby die woensdag werd meegenomen uit een kinderwagen, die voor een warenhuis in Toulouse was -geplaatst, is terecht. Het kind werd teruggevonden in Beziers, 150 kilometer van Toulouse. Een politieman ontdekte het kind op de arm van een 36- jarige vrouw, die ervan is beschuldigd het kind te hebben ontvoerd. De vrouw wekte de argwaan van de agent door de onhan dige wijze waarop ze het kind droeg. De baby verkeert in goede welstand. oordeel dat de arrestatie van Kalb die anderhalf uur en zonder aanwijsbare re denen of enige officiële verklaring vast gehouden is een poging tot intimidatie is, niet alleen gericht tegen Kalb maar tegen de buitenlandse journalisten en bloc „Wij vragen uw ministerie met nadruk ervoor zorg te dragen dat wij van de In donesische regering garanties ontvangen waardoor wij kunnen voortgaan met onze berichtgeving naar de wereld buiten In donesië, zonder ongepaste tussenkomst. Wij verzoeken u beleefd er op toe te zien dat d< buitenlandse journalisten in Indonesië de zelfde privileges ontvangen welke Indone sische journalisten in het buitenland krij gen", aldus deze brief, die in eerste in stantie gericht was aan het hoofd van dr afdeling Voorlichting van het Indonesisch ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Suska. Omtrent de arrestatie van Kalb verklaar* een der leden van het bestuur dat Kalb door de militaire politie verhoord is er. dat men zijn vingerafdrukken genomen had. „zonder een woord van verklaring 01 veontschuldiging". Over de censuur merkte het bestuur van de Buitenlandse Persvereniging op: ,.On< is bekend dat sommige telegrammen, die voor verzending naar het buitenland zijn aangeboden, gewoon verdwenen zijn. Wii zien in dat op het ogenblik bijzondere toe standen heersen in Indonesië, maar moeten insisteren op ons recht om te worden in gelicht wanneer een censuur is ingesteld en welke maatregelen met betrekkina daartoe van kracht zijn". (Van onze correspondent in West-Duitslandi De begrotingscommissie van de West- duitse Bondsdag heeft de gelden, die uit getrokken zijn voor twee staatssecretaris sen van Buitenlandse Zaken, alsmede de toelagen voor dergelijke functionarissen niet willen verlenen. De commissie ver wierp een voorstel daartoe van minister Von Brentano, die de diplomaten Ditt- mann en Kanppstein tot staatssecretaris wil benoemen. Zowel in oppositiekringen als in de regeringspartij stuitten deze plan nen op tegenstand uit financiële en poli tieke overwegirigen. Men is beducht, dat ook andere departe menten in de verleiding zullen komen der gelijke functionarissen aan te stellen en men heeft bezwaren tegen Dittmann, die overtuigd nationaal-socialist is geweest. De waarnemend premier zegt te geloven dat de geestelijke, die hij ervan beschuldigt de wapens te hebben verborgen, naar het Portugese deel van Timor is gevlucht. Philippijnen beschuldigd In een speciale uitzending van Radio- Djakarta is vrijdagavond gezegd, dat de Indonesische regering de houding van de Philippijnen jegens Indonesië verdacht vindt. Volgens het Indonesische ministerie van Voorlichting „werpen de ontwikkelin gen, vooral de steun die officiële Phi- lippijnse kringen aan de tegenregering heb ben gegeven, een schaduw op de betrek kingen met de Philippijnen". In deze spe ciale uitzending van Radio-Djakarta zei een woordvoerder van het ministerie let terlijk: „De houding van de Philippijnen en de acties van de laatste tijd blijven onze argwaan wekken en zijn zeer gevaar lijk voor de betrekkingen tussen Indonesië en de Philippijnen". Djakarta vraagt Amerika wapens WASHINGTON (AFP) De woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag ver klaard, dat de Verenigde Staten tot dusver geen enkel besluit genomen hebben over de eventuele verkoop van Amerikaanse wa pens aan Indonesië. Op de vraag welke waarde, gehecht moet worden aan berichten, dat Djakarta Washington gevraagd zou hebben zijn in vloed aan te wenden bij Nationalistisch China opdat Formosa zich onthoudt van hulpverlening aan de Indonesische opstan delingen, deelde de woordvoerder mee, dat zijn regering Taipeh van het Indonesische standpunt in deze kwestie op de hoogte heeft gesteld en de 'ndonesische regering het Chinese antwoord heeft doen toekomen. „Enige tijd geleden" heeft de kustwacht op West-Java een landingspoging van on bekende soldaten afgeslagen, aldus bericht het Indonesische persagentschap Antara. Twee schepen verschenen tussen Anjer en Labuan voor de kust. Zij werden echter, met zware verliezen, door de kustwacht verdreven, zegt Antara. Voor het genoemde gedeelte van de kust zijn „herhaalde malen" duikboten van onbekende nationa liteit waargenomen, zo werd voorts gezegd. tVan onze correspondent in West-Duitsland) Uit de gevangenis voor oorlogsmisdadi gers van Landsberg in Beieren zijn giste ren de laatste vier veroordeelden door de Amerikanen vrijgelaten. Daarmee is een eind gekomer- aan de laatste geallieerde gevangenis in West-Duitsland. Een jaar geleden hieven de Britten de door hen be stuurde gevangenis te Werl op, waarna de Fransen in november met de sluiting van Wittlich volgden. In de vesting van Landsberg hebben in de afgelopen dertien jaar in totaal 1500 veroordeelde Duitse oor logsmisdadigers gevangen gezeten. De laatste maanden waren steeds meer ver oordeelden op erewoord vrijgelaten, zodat tenslotte nog slechts eer klein groepje overbleef, dat bewaakt werd door tachtig Polen, waarvoor de regering van Beieren per jaar tweehonderdduizend mark moest betalen. Van de 1500 Landsbergers zijn er in de loop der jaren driehonderd ter dood veroordeeld, ten teken waarvan zij rode hemden droegen Meer dan 250 van hen zijn terechtgesteld. In Amsterdam is de 38-jarige koffie- makelaar J. C. van T. gearresteerd, die een bank voor 265.000,heeft benadeeld. De man heeft kans gezien om de ceelen van een partij koffie, die in een van de Amsterdamse vemen was opgeslagen, in handen te krijgen. Met deze papieren heeft hij op de partij koffie een bedrag van 265.000 van een van de banken te Am sterdam weten los te krijgen. De makelaar heeft bekend.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1