Vliegersstaking kostte de K.L.M. ongeveer f5 miljoen Binnenkort strengere eisen voor autorijscholen Bewijzen Moederda: Vijftig-kilometerborden worden verplicht bij bebouwde kommen Kwartaalverlies f 6.8 miljoen Thans kunnen ook vrouwen nerveuze vermoeidheid overwinnen r Hoe is het ontstaan?^ 3 Van dag tot dag VOOR VEILIGER VERKEER Directeur van „Starlift" tot een jaar veroordeeld Fokkerfabriek voor meer dan een ton benadeeld Voorzichtigheid geeft meer veiligheid "Als vrouw kun je nu ook van elke vakantie-dag genieten!" Vrouw en kinderen in de steek gelaten Minister Algera over de loonkwesties bij N.S. en K.L.M. Autocoureur verongelukt Maandag arbitrage-overleg Schiphol krijgt startbaan voor straalvliegtuigen <~Praatótoel POLYCOLOR POLY COLOR De maximum leeftijd van de stewardess Dit woord: BLAASBALG ZATERDAG 10 MEI 1958 r k. In deze rubriek is op 19 april gewezen op een kwade mogelijkheid in de ontwik keling van de burgeroorlog in Indonesië, namelijk dat na het neerslaan van de op stand op Sumatra en Celebes de „zege vierende" Djakarta-militairen de verlei ding niet zouden kunnen weerstaan het eens te proberen met Nederlands Nieuw- Guinea. De militaire wandeling in Mid den- en West-Sumatra is inmiddels nage noeg voltooid, luchtmacht en marine ko men er niet of nauwelijks meer aan te pas en het grootste deel der infanterie kan naar zijn garnizoenen op Java terug keren of, zo daarvoor geen andere troepen beschikbaar zijn, naar concentratiepunten voor de invasie(s) op Celebes. De effi ciency van de kleine luchtmacht der op standelingen in het noorden van de archi pel is ongetwijfeld een tegenvaller voor Djakarta, maar het ziet er toch nog steeds niet naar uit dat een al te grote krachts inspanning nodig zal zijn om ook daar het verzet te breken. Het „overwinnende leger" heeft intussen hierop niet gewacht om voor zijn Irian-plan alvast wat meer begrip te kweken: zijn woordvoerder heeft plechtig verklaard bewijzen in han den te hebben dat de rebellen in het noor den actief gesteund worden bij hun mili taire operaties door de Koninklijke Ne derlandse Marine die bases heeft op Wes telijk Nieuw-Guinea. Volgens een Indo nesische krant heeft de K.N.M. o.a. vlieg tuigbommen geleverd. De eerlijkheid gebiedt toe te geven dat na de soevereiniteitsoverdracht sommige commandanten van geïsoleerde Knil-een- heden het niet zo nauw hebben genomen met de strenge opdracht die zij hadden ontvangen ten aanzien van militair mate rieel en dat als gevolg daarvan dit in een enkel geval in handen is gekomen van de het Indonesische wettige gezag bestrij dende Darul Islam. Goed te praten valt zo iets niet, al was het toen een tijd van dikwijls grote verwarring enverbit tering op sommige vergeten Knil-posten ergens in die uitgestrekte archipel van drieduizend eilanden of daaromtrent. Voorts zal niefaand de mogelijkheid ont kennen van het bestaan van officieel niet bekend zijnde „dumps" op het nogal grote Nieuw-Guinea, waar de Amerikanen tij dens het contra-offensief van MacArthur tegen de door de Japanners bezette Phi- lippijnen en Japan-zelf bepaald niet piet luttig zijn geweest bij het aanleggen en vergeten van oorlogsvoorraden. Maar dergelijke, door de alang-alang (hoog riet gras) onzichtbare „dumps" zijn er over heel Celebes en op het door de rebellen bezette eiland Morotai óók; de chocolade repen zullen wel niet zo best meer sma ken, maar de vliegtuigbommen uit die „dumps" kunnen een tijdje mee Terugkomende op Nieuw-Guinea: daar heerst geen verwarring en/of verbitte ring. Er is geen enkele aanleiding te twij felen aan de traditionele hoge plichts opvatting bij onze Koninklijke Marine. De beschuldiging, geuit door de woord voerder te Djakarta is tendentieus en onbe hoorlijk. Hij spreekt over bewijzen, zon der ze te tonen of zelfs maar te beschrij ven. Vandaag of morgen kan er in Djakarta wellicht weer een legertentoon- stelling worden gehouden, waarop men bijvoorbeeld bomscherven kan bekijken met ergens USA erin gegrift. De bom waarvan zo'n scherf afkomstig is „moet dus wel door de Nederlandse Marine uit een voormalige Amerikaanse dump op Nieuw- Guinea gehaald en aan de rebellen ge schonken zijn". Of komt de woordvoerder met „nog sterkere bewijzen"? Er is iets subtiels en vertederends in de gedachte, dat alle groten der aarde een moeder hebben gehad. Eisenhower, Ghan- di, Kroesjtsjev, Hitler, Einstein, Bach, Napoleon, Raspoetin, Nero, Nasser, Goethe, Churchill, Michelangelo, Ford, Newton, Colijn, Marx, Rembrandt van Rijn en alle anderen, die zich op goede of boze manier hebben onderscheiden in hun activiteit en hun talenten, hebben eens als kleine kleuters aan de schoot van hun moeder gestaan, luisterend naar de dwaas heden van een sprookje of de gefluisterde liefkozingen uit de mond van een vrouw, die haar trots en haar hoop op hen had gesteld. Moederdag morgen feestelijk gevierd met geschenken en attenties heeft een tedere omhulling van kinderlijke een voud, die de gedachten voert naar de simpelste jaren in een menseleven. De ja ren waarin men kind was en een klare blik bezat voor genegenheid en goedheid. Zou Moederdag op deze wijze niet een bij drage kunnen leveren tot een betere ver staanbaarheid tussen hen, die op hoge posten verbeten voor idealen strijden? Wie in anderen een moment het kind kan zien dat blijft leven in ieder mens, hoe oud hij ook wordt, omdat het in leven gehouden wordt door de onaantastbaar heid van de moederlijke liefde kan zich wellicht in dat moment bezinnen op de dwaasheid van de haat tussen volwasse nen en de leugen, die grote kinderen voor hun moeder geworden zijn door de zwak heid van hun volwassen fanatisme. Hoewel een afdoende sanering van het autoryschoolwezen afstuit op grondwette lijke bezwaren zal toch enige verbetering op dit gebied kunnen worden bereikt door het treffen van een maatregel, die nood zakelijk is geworden ter bevordering van de verkeersveiligheid. In een ontwerp tot wijziging van het Wegenverkeersreglement, dat thans in het laatste stadium van voor bereiding is, zijn de veiligheidseisen voor het doen besturen onder toezicht met enige eisen uitgebreid. De belangrijkste hiervan zijn, dat de toezichthouder in het bezit zal moeten zyn van een verklaring van bij zondere rijvaardigheid, verkregen na het afleggen van een examen, waarvoor de eisen zwarder zijn dan die voor het nor male rijexamen en dat hij de beschikking zal moeten hebben over een tweede rem pedaal, waardoor hij zonodig kan ingrijpen. Hoewel deze maatregelen ten doel heb ben de verkeersveiligheid te verhogen en niet zijn gericht op de sanering van het autorijschoolwezen, mag toch van de in voering van de verklaring van bijzondere rijvaardigheid worden verwacht, dat hier door het gehalte van het autorijonderricht wordt verbeterd. Dit merkt minister Algera op in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Over de maximumsnelheid zegt de mi nister, dat na de invoering van de maxi mumsnelheid het aantal ernstige verkeers ongevallen binnen bebouwde kommen aanzienlijk is afgenomen. Van de zijde van de bestuurders van motorrijtuigen wordt vrij algemeen aangedrongen op een dui delijker aanduiding van het begin en het einde van de maximumsnelheid. De minister heeft daarom besloten een wyziging van het Wegenverkeersreglement te bevorderen, waarbij verplicht wordt voorgeschreven de plaatsing van een 50 km-bord op de grens van de bebouwde kom of bij de overgang van een 70 kin zone naar de 50 km-zonc. Voorts beval dit ontwerp een bepaling dat deze aanduiding moet worden herhaald by iedere verharde zyweg en dat het einde van een bebouwde kom mede moet worden aangegeven door het internationaal aanvaarde bord voor het aangeven van het einde van een snel heidsbeperking. Do minister staat afwijzend tegenover het denkbeeld de snelheidsbeperking ge durende de nacht buiten werking te stellen. Bij controles door de Amsterdamse politie gehouden op een viertal wegen binnen de bebouwde kom te Amsterdam is gebleken, dat bijna de helft van de gecontroleerde automobilisten reed met een snelheid groter dan 50 km per uur; bij snelheidscon trole te 's-Gravenhage is gebleken, dat 41.5 tot 52 pet. van de gecontroleerde motor rijtuigen binnen de bebouwde kom reed met grotere snelheid dan 50 km per uur. Het zijn juist deze minderheden, die het voor de anderen bederven en die nood zaken tot scherp optreden, aldus minister Algera. Minder verkeersslachtoffers Volledige statistische gegevens zijn nog niet beschikbaar, maar de volgende cijfers, verstrekt door het C.B.S. geven toch wel 'een betrouwbaar inzicht in dë situatie na invoering van de 50 km-grens. Het totaal aantal slachtoffers in Nederland van ver keersongevallen op de openbare weg be- De 58-jarige directeur-eigenaar van de n.v. Starlift en Hydraulic Holland is dooi de Haagse rechtbank overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De rechtbank achtte bewezen, dat de verdachte zich gedurende de jaren 1955 en 1956 heeft schuldig gemaakt aan oplichting ten nadele van de Fokker Vliegtuigfabriek te Dordrecht en aan meermalen gepleegde uitlokking van valsheid in geschrifte door drie zijner employees. Deze employees, twee boekhouders en de bedrijfsleider van de n.v. Starlift, hebben toegegeven, dat zij anderhalf jaar lang in opdracht van de directeur de boekhouding van hun bedrijf vervalst hebben door in de administratie betreffende de produktie van straaljager onderdelen voor Fokker veel meer werk uren ten laste van deze vliegtuigfabriek te boeken, dan aan de uitvoering van de op drachten besteed waren. Deze vervalsingen maakten het de directeur van Starlift mo gelijk de rekeningen voor Fokker onrecht matig met vele duizenden guldens te ver hogen. Starlift maakte de vliegtuigonder delen tegen niet tevoren vastgestelde prij zen, doch tegen vergoeding van bestede werkuren en materiaal. Totaal heeft de verdachte de Fokkerfabriek opgelicht voor meer dan 100.000. Hij had hiertoe ook nog de calculator van de Fokkerfabriek met steekpenningen en een televisietoestel omgekocht. Let er eens op, hoe MOTORRIJDERS dikwijls een nauw gaatje nog voldoende vinden om er door te glippen. Ook dat is onvoorzichtig rijden, want tien tegen één, dat het gaatje te nauw is! Voorzichtigheid geeft meer veiligheid! droeg in de maanden november en decem ber 1957 en januari 1958 onderscheidenlijk 80,7, 92,6 en 92,7 percent van het totaal aantal slachtoffers in de overeenkomstige maand van het voorafgaande jaar. Voor gemeenten met 100.000 en meer inwoners, dus gemeenten, waarvan het grondgebied in hoofdzaak bestaat uit bebouwde kom men, hebben deze percentages bedragen 76,2, 89,7 en 78,7. Voor de laatstbedoelde groep van grote gemeenten bedroeg in november 1957 het aantal gedoden 50 pet., het aantal ernstig gewonden 77 pet. en het aantal licht ge wonden 76,9 pet. van het aantal slacht offers in de overeenkomstige maand van het daaraan voorafgaande jaar. Voor december 1957 bedroegen deze percentages onderscheidenlijk 81,2, 92 en 87,6 en voor januari 1958 51,7, 87,7 en 70,6. De minister herinnert tenslotte aan de komende voorschriften dat geen rijwielen met hulpmotor mogen worden gebruikt, die sneller kunnen rijden dan 40 km per uur; het verbod van onnodige scherpe uitstekende delen aan een motorrijtuig, het voorschrift, dat rijwielen met hulp motor moeten zijn voorzien van een her kenningsteken in de vorm van een gele plaat of een geel vlak, alsmede een ver bod om met een rijwiel met hulpmotor meer dan één persoon mede te voeren en een voorschrift, dat deze zijn voeten aan weerszijden van het voertuig op voetsteu nen moet plaatsen. Doordat een band sprong is op de auto weg Amsterdam-Utrecht een grote personenauto tegen een pijler van het viaduct bij Ouderkerk gebotst. De wa gen kantelde en vloog in brandDe enig inzittendede 63-jarige heer A. C. de Bruyn, commissaris van politie te Breda, die een armbreuk, inwendige kneuzingen en een hoofdwond opliep, kon door een employé van een in de nabijheid gelegen pompstation tijdig uit de wagen worden gehaald. Hij werd naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. De autobrand kon snel worden geblust. ADVERTENTIE Vakantie? Uitgaan? Daar trokken die „nare dagen" zich vroeger niets van aan. Maar nu zijn wij de baas, met moderne o.b. tampon-hygiëne. Onmerkbare Bescherming, zelfs onder het dunste vakantie-jurkje. En overal onbelemmerd aan mee doen: wandelen, fietsen, dansen kind, bérgen beklimmen! En wat reuze prettig is: je voelt je overal en altijd safe - zo'n pakje o.b. kan overal mee, 't past in je kleinste tasje!" O.b. ^CT Pak.ïe van 10 lampons voldoende voor maandelijks gebruik: jVormaal f Speciaal 1,25. Iri de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der K.L.M. heeft de president-directeur, de heer I. A. Aler, cijfers verstrekt over het eerste kwartaal 1958, waaruit blijkt dat in die periode een verlies is geboekt van 6,8 miljoen (vorig jaar een verlies van 0,1 miljoen). Als voornaamste oorzaken gelden de vliegersstaking, de conjunctuurteruggang en het verlies van de Djakartalijn. De staking heeft ongeveer 5 miljoen gekost. De vervoersinkomslcn bedroegen over de eerste drie maanden van 1958 94.385.000. Dit is twee percent minder dan over de eerste drie maanden van 1957. De overige inkomsten bleven ongeveer gelijk. De bedrijfskosten bedroegen over het eerste kwartaal van 1958 118.258.000 tegenover 106.677.000 in 1957, een styging van elf percent. Van de stijging van de kosten ad 11,5 miljoen wordt 4 miljoen veroorzaakt door hogere afschrijvingen op de vloot. De verliezen, voort vloeiende uit de opzegging van de landingsrechten te Djakarta en uit de piloten- staking zullen voor een belangrijk deel kunnen worden gedekt uit voorzieningen, welke in de afgelopen jaren onder meer voor risico's van deze aard werden opge bouwd. Hieromtrent zal bij de jaarafsluiting een beslissing worden genomen. De president-directeur, de heer Aler, gaf een toelichting op 1957, „een bewogen jaar met successen, maar ook met tegenslagen". Met een winst van ongeveer 23 miljoen gulden, waarvan de helft in het bedrijf blijft en waaruit 7 percent dividend op het verhoogde aandelenkapitaal wordt uitgekeerd, vertoont het als geheel een be vredigend beeld. Het zou stellig onjuist Inval in speelhol. De Amsterdamse politie heeft een inval gedaan in een huis aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat, waar elf personen bij het hazardspel werden be trapt. De bewoner van het huis en de bank_ houder werden jn bewaring gesteld. De 31-jarige havenarbeider A. C. de G. te Gorinchem moest vrijdagmiddag voor de Dordtse rechtbank terecht staan, om dat hij zijn vrouw en twee kinderen in hul peloze toestand had achtergelaten zonder in hun onderhoud te voorzien. Op de vraag van de president van de rechtbank hoe zijn vrouw en kinderen aan de kost had den moeten komen antwoordde de huisva der dat dat een zaak van de „steun" was. De officier van Justitie was zeer verbol gen op deze verdachte, die koeltjes alle verantwoordelijkheid voor zijn gezin van de hand wees. Hij eiste vijf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en de bijzondere voorwaarde, dat de verdachte met de dienst voor Sociale Za ken een regeling zal treffen voor terugbeta ling van aan zijn vrouw verstrekte gelden. ADVERTENTIE Dc puberteit, de periodieke dagen, de groei, de voeding van de zuigeling, de overgangs jaren, stellen de vrouw bloot aan verzwak king. Om „nieuw bloed" te vormen en verse krachten te herwinnen, is het dan nodig de yzerkuur te volgen. Wanneer u zich lusteloos voelt, is het de hoogste tijd bij elke maaltijd medicinaal ijzer in te nemen, zoals de Pinkpillen dit bevatten. Ze zijn zo opbeurend, dat 4 weken volstaan om 500.000 tot 700.000 rode bloedlichaampjes per mm3 bloed te herwinnen. Het bloed is weer gezond en kan weer al het nuttige halen uit de versterkende bestanddelen van het voedsel en uit de levenskrachtige zuur stof der lucht; en wel in die mate, dat de vitaliteit van alle cellen van het organisme wordt hersteld. Na de eerste week krijgt men weer eetlust. Verzwakte vrouwen of vrou wen. lijdende aan gebrek aan rode bloed lichaampjes, worden weer sterk en dyna misch. Met de gezondheid herwinnen zij eveneens de levenslust en het bewustzijn van de volle bloei harer schoonheid. Pink pillen bij apothekers en drogisten. Bespaar 1.35 door aankoop van de grote doos voor een volledige kuur. Minister Algera heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Water staat ook aandacht geschonken aan de si tuatie bij de grote verkeersbedrijven naar aanleiding van de bij deze bedrijven gere zen moeilijkheden over de arbeidsvoor waarden. De minister merkt +en aanzien van de spoorwegen op dat zich intern geen moeilijkheden ten aanzien van de arbeids voorwaarden hebben voorgedaan, daar di rectie en personeelraad tot overeenstem ming waren gekomen over voorstellen tot wijziging van het Reglement Dienstvoor- waarden. De moeilijkheden en spannin gen bij dit bedrijf zijn pas ontstaan, toen bleek dat de behandeling van die voorstel len geruime tijd van onderzoek vergde. De minister merkt op dat het departe ment van Sociale Zaken en Volksgezond heid hier een bijzondere taak heeft, omdat de loonpolitiek bij de N.S. en de K.L.M.ze ker niet door deze bedrijven alleen kan worden gevoerd. Op een vraag of de mi nister over de genoemde spanningen en moeilijkheden in de bedoelde bedrijven overleg heeft gepleegd met deze bedrijven en welke voorstellen er gedurende de ver schillende stadia van de moeilijkheden door of namens hem zijn gedaan om tot een oplossing te komen, deelt hij ten aan zien van de N.S. mede, dat hem van de zij de van de directie geen voorstelen tot wij ziging van het R.V.D. 1956 hebben be reikt, maar dat hij de door de vakorganis ties bij hem ingediende voorstellen aan het College van Rijksbemiddelaars heeft voorgelegd. Het College van Rijksbe middelaars heeft zijn oordeel over deze voorstellen bekend gemaakt en de rege ring heeft daarna een beslissing genomen. Deze beslissing wijkt op gronden, ontleend aan het algemeen loonbeleid, op enige pun ten af van de ingediende voorstellen. Tijdens een trainingsrit voor de Targa Florio, een race voor sportwagens die zondag in de omgeving van Palermo wordt gereden, is vrijdag een coureur uit Tu rijn, Sergio de Stephani nu met een Ferra ri uit de bocht gevlogen. De Italiaan werd overgebracht naar een ziekenhuis in Pa lermo, waar hij in de avond aan de opge lopen verwondingen is bezweken. zijn bij de beoordeling van het gehele jaar de tegenslagen, welke aan het einde daar van optraden, te laten overwegen. Integen deel, de invloed van deze tegenslagen acht de directie gedeeltelijk van meer tijdelijke aard, terwijl hetgeen bereikt werd, juist van blijvend belang moet worden geacht. De heer Aler noemde hierbij de moderni sering van de vloot, de vernieuwingen aan gebouwen in binnen- en buitenland, de spreiding van het aandelenbezit, de goede samenwerking met de staat. Over de moeilijkheden met een deel van het vliegend personeel wilde de heer Aler, nu deze zaak aan een bindend advies wordt onderworpen, niet uitvoerig spreken. Wel zei hij, dat deze moeilijkheden als een van de belangrijkste problemen worden ge zien en dat de directie het mogelijke zal doen om tot een oplossing te komen. Met de overgrote meerderheid van het perso neel is de arbeidsverhouding bevredigend. Vervolgens sprak de heer Aler over het grote risico van in de eerste plaats de conjunctuurgevoeligheid, waaraan geen onderneming zich kan onttrekken. De al gemene verwachting, dat de luchtvaart door haar structurele groei minder gevoe lig is voor conjunctuurinvloeden neemt niet weg dat de K.L.M., evenals andere luchtvaartmaatschappijen, de onmiddel lijke gevolgen van de economische achter uitgang ondervindt. In de tweede plaats is het economische risico als gevolg van de snelle ontwikkeling van de techniek, voor de luchtvaart in deze periode bij zonder sprekend door de overgang op de straalaandrijving; tenslotte de min of meer incidentele risico's, waarvan Djakarta een duidelijk voorbeeld is. Om al deze rede nen heeft de K.L.M.-directie eind 1957 maatregelen getroffen om de onderneming ook in deze tijdelijk minder gunstige om standigheden gezond te houden, namelijk door beperking van de expansie en ver betering van de efficiency. ..Dat wij hierbij ook zeer tot onze spijt noodge dwongen tot een inkrimping van ons per soneel hebben moeten overgaan is bekend, maar wij zagen geen andere oplossing on der de gegeven omstandigheden". Over de duur van de huidige economische recessie en het succes van de pogingen om de door het uitvallen van Djakarta beschikbaar ge komen capaciteit elders in de wereld aan te wenden, kon de president-directeur niet optimistisch zijn. althans niet voor 1958. Maandag wordt de op 29 april uitge stelde byeenkomst gehouden van de be middelingscommissie, bestaande uit de zes voorzitters van de werkgevers- en werk nemersorganisaties, vertegenwoordigd in de Stichting van de Arbeid, met het doel een voor de directie van de K.L.M. en voor het bestuur van de vereniging van K.L.M.- vliegers aanvaardbare en bindende basis voor arbitrage te vinden. De Vereniging van K.L.M.-vliegers heeft vrijdagavond tot ver na het middernachte lijk uur een buitengewone algemene ver gadering gehouden, waarin een gedetail leerd overzicht, werd verstrekt van de situatie, zoals deze op dit ogenblik is. Er werden richtlijnen opgesteld voor het in te nemen standpunt bij de maandag te hervatten onderhandelingen. Aan het einde van deze week zal baan 01-19 van Schiphol, die 2550 meter lang is, buiten gebruik worden gesteld. Dat is noodzakelijk, aangezien omstreeks half mei de eerste spade in de grond zal wor den gestoken voor de nieuwe baan voor straalverkeersvliegtuigen, de 07-25, die dichtbij baan 01-19 ligt. Baan 01-19 zal half september weer in gebruik kunnen worden genomen. De K.L.M. zal het straalverkeersvliegtuig DC-8 in de loop van 1960 in gebruik ne men. De mogelijkheid bestaat, dat de Pan American World Airways reeds eerder met de Boeing 707, eveneens een verkeers vliegtuig met vier straalmotoren, op Schip hol zal komen. De nieuwe baan zal een totale lengte krijgen van 3300 meter. Qp Associaties Soms, als je een melodie hoort, valt de tijd plotseling weg en dan zweef je terug naar de omstandigheden waarin je ver keerde, toen je die melodie voor het eerst hoorde. Hele gesprekken, of flarden ervan, schieten je zelfs ineens weer te binnen en je weet soms nog precies wat je op dat moment aanhad. En met geuren is het al net zo. Kunt u uw jeugd óók nog ruiken? Sluit uw ogen en ruik aan het schoolétui van uw zoon of dochtertje. De heerlijke combinatie van leer of zeildoek met 't vlakgom, de pot loden en de lak van het doorgaans rode liniaaltje, kan u in één grote stap weer terugbrengen naar uw prettigste jaren. Een kind leeft nu eenmaal méér met behulp van zijn zintuigen dan grote men- sen, Herinnert u zich de lucht nog van een te lang opgesloten bruine boon in een sponzedoos? En zegt het u niets, als u ver se stopverf ruikt, of een pasgedrukt pren tenboek? Bestond de eerste schooldag niet hoofd zakelijk uit luchtjes? Een schoongeschrob de klas, de pas bijgeverfde banken, de geur van gewassen en gestreken jurken en pakjes, de bloemen in de vensterbank. dit alles bracht een melange teweeg, die ons een beetje weemoedig kan maken, in dien we deze wéér ruiken. Heeft u wel eens een kleuter van u op de eerste school dag tot in de klas begeleid? En zo was er voor mij óók nog een geur, die een belofte inhield, te vinden in het voortuintje van mijn grootmoeder. Ik was dól op haar en alles, wat met haar te ma ken had, vond ik verrukkelijk. Volgens mij rook het in dat voortuintje zó heerlijk, dat ik altijd vol innig welbe hagen enige malen diep adem haalde, al vorens aan te bellen. Later, pas véél later, ontdekte ik waar mee ik altijd mijn longen had volgezogen en het was wel een beetje een desillusie, waarom ik nü glimlachen kan, want het rook er naar katten. Merkwaardig maar daarom moet ik in het voorjaar altijd het meest aan mijn grootmoeder denken. Marianne van Raait ADVERTENTIF als U het één keer thuis zelt gewassen heeft met Kleurshampoo Tintgevende haarwassing met POLYCOLOR jaagt de eerste grijze haartjes (zonder verven!) op de vlucht. 't Is verbluffend eenvoudig! Tube voor 2 wassingen f 1.95 Bij alle drogisten en parfu meriezaken.' Over het ontslaan van K.L.M.-stewar- dessen, die ouder zyn dan 35 jaar, heeft de president-directeur in de jaarvergadering geantwoord op een vraag. Hij zei dat bij een langdurige beoefening van dit beroep blijkt dat, overigens met de allerbeste be doelingen van de betrokkenen, de wyze van dienstbetoon daaronder lijdt. Aangezien dit dienstbetoon, zowel op de grond als in de lucht, een zeer voornaam punt is bij de uitvoering van de diensten door de maatschappij, die met hetzelfde materieel vliegt als de concurrenten en haar toestellen met uitstekende vliegers heeft bemand, moet de directie, die voor een goede bedrijfsvoering verantwoordelijk is, grote aandacht besteden aan dit punt. Ongeveer een jaar geleden is uitgesproken dat voor die categorie die zeer lang dit beroep beoefent een leeftijdsgrens van 35 jaar is vastgesteld. Dit standpunt is de stewardessen mondeling en schriftelijk uit eengezet. De directie heeft deze groep hulp aan geboden bij het overgaan van het beroep van stewardess naar een andere functie in, en als het niet anders kan buiten de K.L.M. De directie heeft voorgesteld voor ieder jaar stewardess-zijn een halve maand salaris ineens uit te keren, met bovendien een overbruggingstoelage van in totaal 3600 wanneer een werkkring buiten de K.L.M. zou worden geprefereerd. Dat is de opzet geweest, aldus de heer Aler. De verbondenheid van het korps van deze dames is zodanig groot, dat zij niet in deze voorstellen zijn getreden en collec tief hebben geweigerd. Daarna heeft de directie besloten ontslag aan te vragen voor deze dames. Deze aanvraag is niet ingewil ligd. De directie van de K.L.M. legt zich nu neer bij deze beslissing van het arbeids bureau. Het eerste deel van de samenstelling is natuurlijk duidelijk. Het tweede be tekent: zak, omhulsel, vel en vandaar: buik, lijf, lichaam. Het Engels heeft belly voor buik en bellows voor blaas balg. Het woord balg is verwant met het werkwoord belgen, dat eigenlijk betekent: zwellen, maar ook: boos wor den. Voor de betekenisovergang kan men de zegswijze: zich ergens dik over maken vergelijken. Het werkwoord belgen was vroeger sterk en is later zwak geworden. Vandaar de voltooide deelwoorden verbolgen en gebelgd, die ^vrijwel hetzelfde betekenen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5