Mode Vlaggetjesdag en Buisjesdag in de drie visserijhavens Dr. M. J. Prinsen opent theehuis „Parnassia" in Kennemerduinen Achterstand van Haarlem op gebied van bejaarden verpleging zeer groot Bloemendaalse Ouderraad bepleit verstrekking van school melk Haringjagerij via radio en televisie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Een sieraad voor de kust" Automobilist reed tegen hoop stenen aan ClOS-voiieybaltoernooi op Hemelvaartsdag NVTO-rally passeerde vanmiddag Heemstede G. van Eerden kwarteeuw café-exploitant ZOEKT U 'N DRUKKER Toernooi om de zilveren gashouder op Hemel vaartsdag Mevrouw T. Kerkhoff-Pet Burgerlijke Stand van Haarlem Negen orkestleden van N.Ph.O. als solisten op bijzonder concert Wethouders bespreken positie van Spaarndam DINSDAG 13 MEI 1958 „Aan al wat leeft, is het bouwen inge schapen". Deze versregel van de dichter Staring door dr. M. J. Prinsen, de commis saris der Koningin in de provincie Noord holland .maandagmiddag aangehaald, is zeker van toepassing op hetgeen in de laatste jaren in de Kennemerduinen tot stand is gebracht. Dr. Prinsen opende als voorzitter van de Raad van Bestuur der stichting „Het Nationale Park De Kenne merduinen", het fraaie en modern inge richte theehuis „Parnassia", dat, gebouwd op de laatste duinenrij, een wijds uitzicht over de zee biedt. Onder hen, die de feestelijke opening bijwoonden, bevonden zich onder meer di verse gedeputeerden van Noordholland, vertegenwoordigers der gemeentebesturen van Amsterdam, Haarlem. Bloemendaal en Zandvoort alsmede van het hoogheemraad schap Rijnland. Dr. Prinsen wees er in zijn toespraak op, dat in het Nederlandse duingebied door het ingrijpen van de mens reeds veel ver loren is gegaan. Dank zij het streven van de stichting „Het Nationale Park De Ken nemerduinen", zijn gelukkig grote gebie den gespaard gebleven en kan men er vol op genieten van ongerept landschaps- schoon en de vogelwereld. Hij sprak waar derend over hetgeen onder de bezielende leiding van de directeur der stichting, ir. E. C. M. Roderkerk, in dit recreatiegebied is verwezenlijkt. Dat de behoefte aan recreatie groot is blijkt wel uit het feit, dat in 1957 drie honderdduizend wandelkaarten werden verkocht en vierenzeventigduizend kam peerders kortere of langere tijd in de Ken nemerduinen verbleven. Dr. Prinsen noemde het theehuis een sieraad voor de kust, even mooi als de witte bloemen van de duinmoerasplant waar- (Shows snufjes en alles wat /erder in het domein dei wouw dagelijks aan de orde komt) De zonnewarmte was het enige dat nog ontbrak om de strand- en zomerkleding, die Gerzon ons gisterenavond in cabaret sfeer in Bouwes te Zandvoort toonde, tot een volledig succes te maken. Met de zee vlak bij en vakantieplannen in ons hoofo is het niet moeilijk een keuze te maken uit de grote sortering badkleding, die in allerlei variaties gepresenteerd wordt. De gewone wollen badpakjes worden verdron gen door de modellen in lastex, die opval len door een mooie verwerking en be scheiden garnering van een klein strikje, een bies van contrasterende kleur of van een genopte stof, en die uitgevoerd zijn in allerlei moderne tinten, met vaak een in geweven motiefje of in twee kleurstellin gen. die het effect verhogen. Naast de bekende en goede produkten van vader landse bodem ontdekten we smaakvolle zonne-combinaties uit Israel, het land dat met kunstzin steeds meer een eigen plaats gaat innemen, en kleurige pakjes uit Ha waii en Honolulu, die zeer exotisch aan deden en durf van de draagster verlangen. Katoenen zonnepakjes werden gecombi neerd met een kort recht jasje van dezelf de stof. Badjasjes in een geweven wafel dessin en in lengten, die varieerden van heuphoogte tot aan de voeten toe zijn be- gerenswaard voor iedereen, terwijl de bi kini's gereserveerd moeten blijven voor de zeer jeugdigen. Een grappig nieuwtje was een linnen stoeltje, dat met een band over de schouder gedragen kan worden met een kind erin. Voor sport en fiets is een nieuw kleding stuk gecreëerd, de z.g. skant, samenge voegd uit de Engelse woorden skirt en pant en bestaande uit een 7 8 pantalon met daarover een van voren openwaaierende rok, in allerlei dessins uitgevoerd van pan ter tot tinneroy toe. Het tweede gedeelte van de show liet ons een aantrekkelijke zomercollectie zien met zuiver wollen kamgaren tailleurs in effen en ruitdessin, met een dubbele rok. oen wijde over een strakke, in de „ligne trapéze", die nog sterker tot uitdrukking kwam door de daaronder gedragen petti coat, voor en achter recht en opzij schuin gesneden. De wijduitstaande zomerjaponnetjes waren van een veredelde katoen, die sterk aan zijde deed denken: bijzonder werden we geboeid door een ontwerp van Gerson Dreese, een effen japonnetje, dat van voren recht was gehouden en waar op ru£ de ruimte met een ceintuurtje bijeen was genomen. Een waterafstoten de vilten mantel en een wit leren jasje oogstten vooral bij de buitenlanders grote bijval, evenals een marineblauwe blazer op een berken witte plissé terlenka rok. En ook om de heren nog iets te gunnen: voor hen was er naast de vlotte zwem- en spórtkleding, o.a. een bijzonder mooi wit wollen sportcolbert als linnen geweven en voorzien van twee grote opgestikte zakken. Katy naar het theehuis is genoemd. Uitvoerig schetste hij vervolgens de totstandkoming van het gebouw, waarbij hij hulde bracht aan de architect en diens medewerkers voor de wijze, waarop de opdracht werd uitgevoerd. Tenslotte wenste hij de exploi tant van het theehuis, de heer J. M. A. Groenendaal, veel succes toe. Ir. E. C. M. Roderkerk, die hierna het woord nam, was van oordeel dat het thee huis zowel aan praktische als esthetische eisen voldoet. De bouw ervan had zin om dat de mensen bij het bezoek aan strand en duinen ook prijsstelten op een zekere mate van gezelligheid. De architect, de heer J. Schipper, prees zich gelukkig tot de ontspanning van vele Nederlanders een steentje te hebben bij gedragen. Bij de bouw moesten een groot aantal moeilijkheden overwonnen worden, welke zowel van bouwtechnische als van financiële aard waren. Hij dankte in het bijzonder de heer Roderkerk voor de pret tige samenwerking. De heer L. van Heek bood een aquarel aan, voorstellende een duinlandschap oh vervaardigd door de schilder J ,A. Schrijn- der uit Amstelveen, als dank voor de vele aangename uren, die hij als lid van een jagersgezelschap in de Kennemerduinen had doorgebracht. De aanwezigen werden hierna in de ge legenheid gesteld het theehuis te bezich tigen. Verlichting ontbrak Maandagavond om elf uur is een Am sterdamse automobilist op de Leidsevaart in Haarlem bij de in aanbouw zijnde brug nabij do westelijke randweg, misleid door het duister, tegen een hoop stenen aange reden. Er is daar zoals wij reeds eerder meldden geen straatverlichting, terwijl voorts de rode lamp, die de afbakening moest aangeven, ontbrak De Amsterdam mer, die op dit punt volkomen onbekend was, kwam uit de richting Heemstede rij den en werd verrast door de plotselinge duisternis. De auto werd aan de voorzijde vernield. De drie inzittenden werden allen licht gewond naar het Grote Gasthuis ver voerd. Korte tijd later is er Op dit punt een rode lantaarn geplaatst. Reeds eerder hebben wij gepleit om op dit gevaarlijke deel van de Leidsevaart een tijdelijke verlichting aan te brengen. Wellicht zou dit ongeluk voor de bevoegde instanties aanleiding zijn om daar alsnog enkele lampen en waarschuwingsborden te plaatsen. rtlet bent u „safe"! Op „Duinlust", het terrein van het Cen traal Instituut voor Opleiding van Sport leiders aan de Duinlustwcg in Overveen, houdt de ClOS-club op hemelvaartsdag zün jaarlijks volleybaltoernooi. Vooral de Haarlemse clubs zijn goed vertegenwoor digd en de samenstelling van de poules is zodanig dat men interessante wedstrijden tegemoet kan zien. De indeling is als volgt: Dames afdeling A: Die Raeckse, AVC en MHBS uit Haarlem en Forto uit Amster dam. B-afdeling, poule A: HBC (Heemstede), HVS (Haarlem), Jong Holland (Alkmaar), Swift (Dordrecht) en Hoogeveen. Poule B: Eclecta en De Blinkert uit Haarlem, Hofwijck (Voorburg), VGV en VCK uit Velsen. C-afdeling: OVRA en Gios uit Haarlem, Santpoort, Ernos (Zeist) en CIOS (gelegen heidsteam). Heren, A-afdeling: Die Raeckse en HVS uit Haarlem, Santpoort, HBC (Heemstede), Forto (Amsterdam) en SROI (Ermelo). B-afdeling, poule A: Hoogeveen, CIOS, Ermelo, Jong Holland, OVRA en Hofwijck. Poule B: Swift, Rapiditas (Haarlem), Ec lecta, Ernos. VCK en CIOS 2. Afdeling C: De Blinkert, VRS (Over veen), St. Jozef Kweekschool (Zeist), CIOS en Gios.. De wedstrijden beginnen des morgens om tien uur en zullen tot ongeveer zes uur voortduren. Vanmiddag tussen kwart voor drie en half vijf zouden door een deel van Heem stede 42 autobussen passeren, die deel nemen aan de N.V.T.O.-rally, een jaarlijks terugkerend evenement waaraan talrijke maatschappijen op het gebied van het toe- ritisch vervoer per bus deelnemen. Dit keer leidde de tocht door een grqot gedeelte van Kennemerland en al puzze lend zocht men zich een weg naar het eindpunt, het Olympisch stadion in Am sterdam, waar de deelnemers nog enkele vaardigheidproeven stonden te wachten. Evenals vorige jaren was de NZHVM in deze rally met een wagen vertegenwoor digd. Zaterdag was het voor de heer G. van Eerden onder meer pachter van gebouw „Domi" te Overveen, een bijzonder ge denkwaardige dag omdat hij vijfentwintig jaar geleden een klein fruitstalletje aan de kop Zeeweg'begon, dat in die jaren is uitgegroeid tot het cafétje „Het Eindpunt" in Bloemendaal aan Zee, naast de tegen woordige politiepost. De café-exploitatie betekende een hele overgang voor de heer Van Eerden, die aanvankelijk los werkman bij de gemeente was. Maar hij heeft, zoals hij ons vertelde, van dit „om zwaaien" nooit spijt gehad. In de oorlog moest het gezin Van Eer den weg van de Zeeweg en de „baas" begon een pannekoekenkraam bij de vier sprong ir Aerdenhout, waar soms wel tweeduizend pannekoeken per dag uit de koekepan kwamen. Na de oorlog ging de heer Van Eerden weer terug naar de Zeeweg, want de jubi laris is dol op zee en strand en heeft ook aan de vogelwereld daar zijn hart ver pand. Men vindt in zijn café tal van op gezette vogels en knaagdieren, die een vroegtijdige dood stierven tengevolge van honger en koude. Zeer veel bezoekers kwamen de jubila ris en zijn gezin hij heeft twaalf doch ters en twee zoons zaterdag de hand drukken. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Het gemeentelijk energiebedrijf Haar lem is de eer te beurt gevallen te worden belast met de organisatie van het lande lijke voetbaltoernooi van Nederlandse energiebedrijven waaraan als wisselprijs is verbonden de zilveren gashouder. Het G.E.B. te Haarlem heeft de technische uit voering van de organisatie overgedragen aan de sportvereniging van het bedrijf, „Energie". Zo zullen thans op hemelvaartsdag op de velden van het Heemsteedse Sportpark niet minder dan negen elftallen van ver schillende energiebedrijven elkaar de overwinning betwisten. In 1950 is men aan deze sex-ie begonnen. Achtereenvolgens werden winnaar: 1950: Enschedé, 1951: Hilversum, 1952: Gro ningen, 1953: Groningen, 1954: Den Haag, 1955: Hilversum, 1956: Arnhem, 1957: Haarlem. Haarlem, dat verleden jaar in Arnhem zegevierde, heeft met medewerking van het gemeentebestuur en diverse andere in stanties, ditmaal een uitgebreid program ma samengesteld. Het voetbaltoernooi vormt uiteraard de hoofdschotel. Het be gint om tien uur en zal worden geopend door de wethouder der Bedrijven, de heer A. J. M. Angenent. Van het Heemsteedse Sportpark zullen de bussen naar het Kre- lagehuis rijden waar des avonds om half acht een feestelijke bijeenkomst begint met een cabaretprogramma. Dan zullen tevens de prijzen worden uitgereikt hetgeen ook weer door wethouder Angenent zal ge schieden. De elftallen komen uit Arnhem, Assen. Enschedé. Den Haag, Groningen, Haarlem. Hilversum, Schiedam en Zaandam. Onder de titel „Uw kostbaarste bezit" heeft mevrouw T. KerkhoffPet, lid van de Haarlemse gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid, maandagavond in het wijk- gebouw aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem een inleiding over de gemeente lijke zorg voor de volksgezondheid gehou den. Uiteraard belichtte zij het onderwerp vanuit de gezichtshoek van de P.v.d.A. Mevrouw Kerkhoff wees erop dat met de zorg voor de volksgezondheid zeer grote bedragen zijn gemoeid. Jaarlijks sluit deze post op de gemeentebegroting met een be drag, dat in de miljoenen loopt. Toch wordt er nog lang niet gedaan, wat gedaan zou moeten worden, hoewel op dit gebied reeds veel goeds tot stand is gebracht. De P.v.d.^. rekent het zich tot een eer daarvoor vaak baanbrekend werk te hebben verricht, al dus de spreekster. Zij noemde in dit ver band de schoolartsendienst, welke, dank zij het aandringen van de P.v.d.A.-fractie, uitgebreid werd tot de middelbare scho len. Een zesde en een zevende schoolarts in Haarlem is een dringende noodzaak. Door de bestedingsbeperking kon deze wens helaas nog niet worden verwezenlijkt. Mevrouw Kerkhoff bracht onder de aan dacht, dat nog tal van huisartsen een be hoorlijke outillage voor de uitoefening van hun praktijk missen. De P.v.d.A. streeft er daarom naar medische centra te doen stichten, waarvan verschillende artsen gebruik zouden kunnen maken. De P.v.d.A. is ook voorstander van een uit breiding van het verzekerbare object en de kring van verzekerden ten aanzien van de ziekenfondsverzekering. De gemeente lijke ziekenhuisverzekering is de eerste stap in deze richting. „Door het verzeke ringsobject uit te breiden, zodat ondermeer ook bejaarden onder de ziekenhuisver zekering vallen, hopen wij dat eindelijk een eind kan worden gemaakt aan het verhaal op de familie en alle narigheid van dien ingeval de verpleegde niet in staat is de verpleegkosten te betalen". De spreekster achtte verder de stichting van een nieuw ziekenhuis in Haarlem een eis van de eerste orde. Zij herinnerde er aan, dat de P.v.d.A.-fractie reeds negen Haarlem, 10 mei 1958 BEVALLEN van een zoon:. 9 mei: C. Janus-Joosten; H. J. Wildschut-Hendriks. BEVALLEN van een dochter: 9 mei: G. A. Meijer-Vollenga; B. Reijnders-de Boer; G. Verschoor-Meinema; M. M. Pe- tei's-Hulstein (2 dochters); M. E. van Hee- ren- van Boekhoven; 10 mei: G. Bergman van der Laan. ONDERTROUWD: 10 mei: H. Timmer mans en M. A. Kettenis; P. A. G. Paquot en C. W. Kamer. GEHUWD: 10 mei: R. Dennert en M. M. Willemse; P R. Beths en E. J. Venema. OVERLEDEN: 8 mei: C. W. Duintjer, 93 j., Kleverparkweg; 9 mei: J. Schoema- ker, 85 j., Da Costastraat. Haarlem. 12 mei 1958 BEVALLEN van een zoon: 7 mei: T. Groendijk-de Jonge; 8 mei: S. B. Koning- Berends; 9 mei: A. Weij-Bood; 10 mei: C. Miedema-van derPlas; il mei: J. M. Stef- fers-van der Lans; G. Brouwer-Govers; J. M. Hazewinkel-Starrenburg; J. W. Koe dam-van der Steeg; M. A. den Haan-de Geus. BEVALLEN van een dochter: 9 mei: M. C. Willems-van Drunen; D. C. de Groot- Blom; 10 mei: M. van den Dool-Uiterwijk; E. M. Haug-Nooij; J. M. Wijnstekers- Schepers; 11 mei: J. H. Steenkist- van Dijk; M. van Drunen-de Vries; A. van Houten-Kos; L. Alting- Suiveer. ONDERTROUWD: 12 mei: J. H. Klasen en A. P. Serné; J. J. Hogenstijn en M. E. Weide; J. Schadee en A. J. Bulters; H. M. van Liere en J. J. Schipper; L. C. E. Bo- geart en M. E. Verzijlenberg. GEHUWD: 12 mei: H. G. Mulder en J. C. Hoeben. OVERLEDEN: 10 mei: A. Krachüm-Ha- zenberg, 73 j., Zijlweg; E. Honcoop-Boon. 76 j., Middenweg: C. J. van Zurk-Nodelijk. 72 j., Rijksstraatweg; D. van Dam-Kopjes Nieman, 71 j., Schutterstraat. jaar geleden hiervoor in de raad gepleit heeft. Beschamend De verpleging van zieke bejaarden is volgens haar een hoofdstuk apart. De ge meente heeft op dit terrein een omvang rijke en verantwoordelijke taak. Zij be treurde het, dat ondanks herhaald aan dringen vooral van de zijde van de P.v.d.A.-fractie, de Clarastichting voor geestelijk zieke bejaarden te Zandvoort nog steeds niet is geopend. Overigens noemde zij de' achterstand van Haarlem ten opzichte van andere gemeenten, wat 't aantal en de accommodatie van bejaar dencentra aangaat, bepaald beschamend Wat meer initiatief op dit. terrein van de desbetreffende wethouder zou .zeer toe te juichen zijn. Sprekende overcic particu liere bejaardenhuizen in Haarlem zei mevrouw Kerkhoff deze niet over één kam te willen scheren. Zij was echter van oor deel. dat de exploitatie van menig parti culier bejaardentehuis de toets der critiek nauwelijks zou weerstaan. „Zelfs een groenteman heeft tegenwoordig oen diplo ma nodig, maar als men bejaarden wil verplegen is een bordje aan de deur vol doende om zijn huis met bejaarden gevuld te krijgen", aldus mevrouw Kerkhoff. Zij oefende ook critiek op het feit. dat het zwem- en instructiebad aan de Planeten- laan er nog steeds niet is. Meermalen is ook gewezen op de toestand van het zwem bad aan de Kleverlaan. welke hygiënisch onverantwoord is. Fen badhuis in Oud- Schoten achtte de spreekster eveneens geen overdreven luxe gelet op het feit, dat in dit stadsgedeelte grote groepen van woningen geen badcel rijk zijn Veel is reeds bereikt op het gebied van de zorg voor geestelijke gezondheid. De strijd tegen de neurose kan niet vroeg ge noeg worden ingezet. Eén jeugdpsvcholoog in Haarlem is echter volstrekt ontoerei kend om aandacht aan alle daarvoor in aanmerking komende gevallen te kunnen besteden. De kindercrèches zijn voor tal loze werkende moeders een weldaad en een uifkomst. Het gevaar dreigt echter dat men de subsidie voor deze instellingen wil verminderen, waartegen de P.v.d.A. zich met kracht zal verzetten. Het besprokene gaf aanleiding tot een bijzonder interessanto discussie. WOENSDAG 14 MEI: 's Middags: De vlaggen worden gehesen te Scheveningen, IJmuiden en Vlaardingen. 20.00 Te IJmuiden wordt een stertocht van muziekverenigingen gehouden naar de kop van de Vissershaven. Gasten: 30 leerlingen van de Visserijschool „Paster Pype" te Oostende, onder leiding van directeur Daniël van Parijs. De jongens gestoken in visserskleding zingen o.a. het Oostends visserslied. 20.15 De IJmuider Harmonie vertrekt uit de Abelenstraat, langs Lorentzstraat, Zeeweg, Willemsbeekweg, Velserduinweg, Rijnstraat, Gijzenveltplant- §pen, Kompasstraat, Snelliusstraat, Huygensstraat, Julianabrug, Koningin Wilhelminakade, Oranjestraat, Kanaalstraat, Kanaaldijk wordt de Tegeltjesmarkt bereikt. Tegelijkertijd marcheert de Christelijke Muziek vereniging Wilhelmina naar de Tegeltjesmarkt. Route: Kerkstraat, Julianabrug, Julianakade, Van Leeuwenstraat, Wijkaanzeeërweg, Evert- senstraat, Kennemerlaan, Julianabrug, President Krugerstraat, De Wet straat, Kanaalstraat, Kanaaldijk. Achter „Wilhelmina" sluiten zich dertig leerlingen van de Visserijschool uit Oostende aan. 21.00 Te Scheveningen, IJmuiden en Vlaardingen worden de schijnwerpers op de vlaggende vloot ontstoken (ook op 15 mei). DONDERDAG 15 MEI: „Kijkdag". De vlaggen wapperen in Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden. SCHEVENINGEN: 15.00 Intocht-per-rijtuig van schipper A. Hofland van de SCH 6, de winnaar van de Produktschapsprijs voor de best verzorgde haring (teelt 1957). Muzikale begeleiding Korte toespraken van de heren D. A. den Duik, voorzitter Vlaggetjesdag-comité en drs D J. van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten Hijsen van de Produktschaps- wimpel voor de best verzorgde haring van de Scheveningse vloot. Antwoord van schipper A. Hofland. ZATERDAG 17 MEI: De haringvloot kiest zee 14.00 Vlaardingen. De VL 153 „Liesje en Rutger" zal om 13.30 uur de haven verlaten met aan boord een aantal genodigden Ter hoogte van Hoek van Holland zal burgemeester Heusdens de Produktschapswimpel hijsen op de VL 153,. die verleden jaar de Produktschapsprijs voor de best ver zorgde haring van de Vlaardingse vloot won. Het comité Vlaggetjesdag zal daarna van dit punt de schippers en hun bemanningen een goede reis en een rijke vangst toewensen. 14.30 Scheveningen en IJmuiden. Als eerste schip vertrekt van Scheveningen uit het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" met een aantal genodigden. Buitengaats blijft „De Hoop" liggen, zodat alle vertrekkende loggers er langs varen. Na het vertrek der vloot houdt de kring 's Gravenhage van het Nederlands Chrislelijk Gymnastiekverbona een marswedstrijd, waar aan 15 verenigingen en drumbands 2500 personen) deelnemen. Route: School Westduinweg, Schokkerweg, langs de haven naar de boulevard, Palacestraat, Gevers Deynootweg, Jur. Kokstraat, Prins Willemstraat, Duinstraat. Westduinweg eindpunt. 17—22 MEI: Haringjagerij. Wie brengt de eerste haring aan? Onder auspiciën van de vereniging „Vrienden van het N.Ph.O." wordt op donderdag 5 juni een openbaar concert gegeven. Onder leiding van Henri Arends zal het orkest een bijzonder programma uitvoeren, waarbij negen, voor het meren deel jonge leden van het orkest, solistisch zullen optreden. Bovendien wordt een at- vioolconcert van Janos Horvath, door een van de altisten uitgevoerd. Het concert wordt met een werk voor koperblazers en slagwerk van Florent Schmitt geopend Hierna zal het concert voor vier violen en strijkorkest van Vivaldi met als so listen Piet var Heusden, Ruud Stoffer, Joop Lacourt en Fokke Beekman worden uitgevoerd. Als intermezzo wordt Mozarts senerade „Ein'e kleine Nachtmusik" ge speeld. waarna de verleden jaar benoemde plaatsvervangende solocelliste Héndrika Hoekstra de Elégie voor cello en orkest van Fauré vertolkt. Het programma voor de pauze wordt besloten met „Duett con certino" voor klarinet, fagot, strijkers en harp van Richard Strauss met als solisten Aart Smit. klarinet en Wim Stok. fagot. Na de pauze is Pieter Odé de solist in de Ballade voor fluit, strijkers en piano van Frank Martin, vervolgens heeft de eerste uitvoering plaats van het concert voor altviool van Janos Horvath. met Jan van Leeuwen als solist. Het ook voor niet leden toegankelijk concert zal worden be sloten met de ouverture „Die Fledermaus van Joh. Strauss. De Ouderraad in de gemeente Bloemen daal heeft zich met een adres tot het colle ge van B. en W. van Bloemendaal gewend, waarin er bij het gemeentebestuur op aan gedrongen wordt ook in Bloemendaal over te gaan tot de invoering van een geregel de schoolmelkvoorziening. De Ouderraad, die de oudercommissie van de in Bloemendaal gevestigde instel lingen van openbaar onderwijs vier kleuterscholen, vier openbare scholen en een ulo-school vertegenwoordigt, wijst in zijn brief op het eminente belang van een geregelde schoolmelkvoorziening' voor het opgroeiende kind. Bij de brief werden tevens verklaringen van de twee in Bloe mendaal werkende schoolartsen gevoegd, waaruit blijkt welk belang men in medi sche kringen aan het verstrekken van melk op school hecht. Het argument, dat de schoolmelkvoor ziening op bezwaren stuit bij de hoofden der scholen, wegens de daaraan verbon den beslommeringen van administratieve en andere aard, noemt de Ouderraad niet belangrijk genoeg om daaraan de gezond heid van het zich ontwikkelende en op groeiende kind op te offeren. In de brief wordt met voldoening gewag gemaakt van het Heemsteedse gemeentebestuur, waar bij men (na protesten van verschillende zijde- Red.) een aanvankelijk genomen be sluit tot stopzetting van de melkverstrek- king op de openbare scholen van die ge meente heeft ongedaan gemaakt. De Bloemendaalse Ouderraad heeft zijn licht opgestoken bij het Centraal S'-lvnl- melkcomité, waarbij gebleken is, dal Bloe mendaal in Zuid Kennemerland de enige gemeente is, waar geen schoolmelk wordt verstrekt. Eclave In het lijstje, waarin onder meer de ge meenten Haarlem, Heemstede. Zandvoort en Velsen voorkomen, „ontbreekt de ge meente Bloemendaal", aldus de brief van de Ouderraad, „Als een van schoolmelk gespeende enclave temidden van gemeen ten die het opgroeiende kind reeds de gele genheid bieden in de ochtenduren de melk als tussentijdse zo heilzaam werkende voeding op de scholen te gebruiken". Sedert het schooljaar 1954/55 heeft de schoolmelkverstrekking een opmerke lijke opgang te zien gegeven. In 1954 waren er 264.120 deelnemers in 68 gemeenten, in het schooljaar 1957/58 was dit aantal ge stegen tot 435.000 deelnemers in 229 ge meenten. De Ouderraad vertrouwt erop, dat de ge meente Bloemendaal niet zal willen ach terblijven in het ter hand nemen van een taak in het belang van de schoolgaande jeugd, waarin zoveel andere gemeenten haar reeds zijn voorgegaan. De Ouderraad verzoekt het college met de meeste aan drang te willen bevorderen, dat met ingang van het schooljaar 1958/59 tot invoering van de schoolmelkvoorziening zal worden overgegaan. Burgemeesters. De burgemeester van Voorburg (Z.-H.), dr. J. W. Noteboom, zal met 1 november 1958 zijn ambt neerleggen wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Met ingang van dezelfde datum zal de burgemeester van Sittard. de heer M. W. J. Coenders, om dezelfde reden met pensioen gaan. Zowel de radioverenigingen als het NTS-journaal zullen in de komende weken alle aandacht schenken aan het begin vun het nieuwe haringseizoen. Het NTS-jour naal zal op 15 en 22 mei flitsen geven van „Vlaggetjesdag" en van „Varen, vissen en jagen". Op de beide zenders Hilversum ziel het programma, wat de haringpropa- ganda betreft, er als volgt uit: 12 mei: (Hilversum II, 17.3517.50 uur) Maatjesmaatregelen, een programma voor jonge en van malse maatjes. 15 mei: (Hilversum I, tussen 20.00—20.20 uur) Radiokrant. „Vandaag was het Vlag getjesdag". (Hilversum II. 21.5022.00 uur) A.V.R.O. Radiojournaal. Vlaggetjesdag. 16 mei: (Hilversum I. tussen 9.40—10.05 uur). KRO krant voor Schoolland. „Zo de ouden zongen"Gesprekken op een Visserijschool. (Hilversum II, 21.2521.55 uur) Klankbeeld over de haringvisserij. 17 mei: (Hilversum II, 14.0014.30 uur) Buisjesdag. De haringvloot kiest zee. Directe uitzending uit Scheveningen. (Hil versum II, tussen 17.3018.00 uur). De week draait door. Flitsen van het vertrek der haringvloot. 18 mei: (Hilversum II, 13.20—14.00 uur) „Even bijdraaien". Ditmaal een program ma voor en over hen die gisteren ter ha ring voeren. Samenstelling: Roel Balten. (Hilversum I. 20.45 uur) „Dat denkt de ge wone man er van" (van de maatjes). 19 mei: (Hilversum I, tussen 20.0020.20 uur). Radiokrant. Reportage van zee. De vloot aan de vleet. 20 mei: (Hilversum I, 11.00—11.30) „Onder Ons". 1. Vissersvrouwen houden haar stand op. Vijf Scheveningse en vijf Katwijkse vrouwen jagen op prijzen van Nederlands fabrikaat. 2. Vrouwen van vissers. (Hilversum I, 12.55 uur). „Echo". Reportage van zee over de jagerü (Hik ar- sum II, tussen 20.0522.00 uur). Hoteldora- dio serveert ook (komende) maatjes. (Hil versum I, 20.30—20.45 uur). „Echo". Twee de reportage van zee over de jagerij. 21 mei: (Hilversum I, 8.15 uur). Extra editie Radiokrant. Jagers naderen het va derland. (Hilversum II). De maatjes zijn erReportage van aanvoer en verkoop van de eerste Hollandse Nieuwe (tijdstip van uitzending afhankelijk van binnen komst). 24 mei: (Hilversum I, tussen 20.40—22.00 uur). Tierelantijnen. „Weet je veel over de haringvisserij. Radiospel onder leiding van Leo Nelissen, met Gabriël Smit als vragensteller. Ditmaal: varen, vissen, vangen. 25 mei: (Hilversum I, 21.05 uur). „Weg wijs". in 't cabaret op rolletjes: De vaat jes met maatjes gaan weer rollen. Regie Jan de Cler. 1721 mei: (Hilversum I en II, nieuws). De speciale correspondent meldt. Vrijdagavond 16 mei houdt de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid een openbare vergadering in café „De Tourist" te Spaarndam. Op die bijeenkomst spreken de wethouders D. J. A. Geluk en W. F. Happé. Hierbij zal in het bijzonder aan dacht worden beschonken aan de positie van Spaarndam en de te verwachten ont wikkeling van dit dorp.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11