Haarlem blijft aanspraak maken op oostelijke oever Mooie Nel Iedereen kan uitvinder worden Gedeputeerde Staten lenen het oor aan bezwaren tegen grenswijziging brieven aan de redactie 9 Opheffing gemeente Hacirlemmerliede Beneluxonderzoek naar werkloosheidsbestrijding VVV-meisjes kwamen tot rust in bloemrijke Linnaeüshof Studenten van bijbelschool komen naar Haarlem Zomeravond voetbal Op Wagenweg komen knipperbollen Verkeersmaatregelen van B. en JV. van Haarlem J. A. Schol 1 overleden „Haarlem, onze stad. ons werk, ons leven" BEW«EBBOEK Gemeenteraad vergadert UIT STAD EN STREEK Kringavonden afd. Heemstede P.v.d.A. Bestuur van Dierenbescher ming compleet Studie verplaatsing van het dierentehuis Belgische socialisten niet bang voor de verkiezingen Van Acker en Max Buset verwachten een zege Amerikaanse kernproef op Eniwetok genomen Japanners verwachten een radio-actieve stofwolk Karamanlis wordt opnieuw premier van Griekenland Linkse oppositie na de verkiezingen versterkt Prins Bernhard in San Francisco DINSDAG 13 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Statenzaal van de Provinciale rri ff ie is het voltallige college van Gede- nutèerdc Staten van Noordholland van morgen om elf uur bijeengekomen voor een openbare bezwarenzitting met betrek king tot de opheffing van de gemeente Haarlemmerlicde en Spaarnwoude en de toevoeging van het gebied dezer gemeente aan Haarlemmermeer en Haarlem. De ge meentebesturen van de bij de grenswijzi ging betrokken gemeenten waren op deze bezwarenzitting vertegenwoordigd om zich over de plannen van Gedeputeerde Staten uit te spreken. Na deze zitting zullen Ge deputeerde Staten hun inzichten aan de minister van Binnenlandse Zaken kenbaar maken. Begin vorig jaar hebben Gedeputeerde Staten het ontwerp van wet tot opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan de orde gesteld. Voor de stedelijke uitbreiding zou Haarlem in het bezit worden gesteld van Zuid-Schalk wijk. Gemeend werd, dat de gemeente Haarlemmerliede na deze annexatie door Haarlem onvoldoende bestaansrecht zou hébben. Het overblijvende deel van de gemeente met uitzondering van Spaarn- dam-Oost diende daarom aan -het ge bied van Haarlemmermeer te worden ge voegd. Door uitbreiding van Haarlemmer meer zou kunnen wordqn bereikt, dat een sterke bufferzone tussen Haarlem en Am sterdam ontstaat, waardoor het aaneen groeien van deze stedelijke gebieden wordt voorkomen. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft zich tegen de plan nen fel verzet. Men achtte de opheffing van de gemeente ongemotiveerd en tegen de wil van de bevolking. Na annexatie van Zuid-Schalkwijk door Haarlem achtte men voldoende bestaansrecht voor de verklein de gemeente aanwezig. De gemeenteraad was verder van oordeel, dat de toevoeging van Haarlemmerliede bij Haarlemmermeer noch verhoging van de bestuurskracht noch meer garantie voor de handhaving van de buffer-zone betekent. Liever zou men zien, dat het na de afscheiding van Zuid-Schalkwijk resterende deel der ge meente wordt vergroot met Zwanenburg Door deze samenvoeging zou een goed te besturen, kerngezonde gemeente kunnen ontstaan. In januari van dit jaar is de ontwerp- wet, die de opheffing van Haarlemmer liede en SDaarnwoude regelt, ter inzage gelegd. Belanghebbenden konden hierna bezwaren tegen de opheffing indienen. De uiteindelijke beslissing over de opheffing ligt bij de Staten-Generaal. Het is de be doeling van de mirt>ster de grenswijziging per 1 januari 1959 door te voeren. Watersportcentrum De bezwarenzitting stond onder leiding van de gedeputeerde A. B. J. Prakke, die allereerst het woord gaf aan wethouder W. F. Happé als afgevaardigde van het Haarlemse gemeentebestuur. Deze zette uiteen dat de gemeente Haarlem verder wil gaan in haar wensen dan het ontwerp van wet betreffende de grenswijziging. Haarlem wenst namelijk ook de mogelijk heid een watersportcentrum te stichten on de oostelijke oever van de Mooie Nel. Zij wil dit landschap niet aantasten, maar het zijn eigen aard laten behouden. „Wij hebben niet meer en minder ge vraagd dan het voor recreatieve doelein den bestemde terrein in het streekplan voor Zuid-Kennemerland. Over de samen voeging van Haarlemmerliede en Spaarn woude bij de gemeente Haarlemmermeer wenste wethouder Happé zich niet uit te spreken. Mr. D. Proper onderstreepte de wensen, die wethouder Happé ten aanzien van het watersportcentum had kenbaar gemaakt. Namens de gemeenteraad van Haarlem merliede en Spaarnwoude zette drs. J M. Visser zijn bezwaren tegen de opheffing uiteen. „Voor onze zelfstandigheid zullen we blijven strijden". De burgemeester zei, dat ook een ver kleinde gemeente Haarlemmerliede vol doende bestaanskracht heeft. ,.Het is voor ons een vraag geworden, of Haarlemmer meer ons gebied niet begeerdt. Wij blijven oleiten voor bestaansrecht", aldus de bur gemeester, die daarom bezwaren maakte te gen het toevoegen van Spaarndam-Oost bij Haarlem. Spr. kantte zich voorts tegen de wensen van de gemeente Haarlem ten aanzien van het watersportcentrum. Een rekwest van de ANWB en de Watersport en d betreffende dit watersoortgebied achtte hij misplaatst. „De ANWB heeft zich nooit tot onze gemeente gewend. Is het wel juist, dat een toeristenbond zich gaat bemoeien met de gemeentelijke in deling?". Na burgemeester Visser voerde wethou der Bokma van Haarlemmerliede en (Verkort weergegeven) Laatstleden zaterdag is voor de zoveelste maal een kind in het water van de Garen- kokerskade gevallen, wat nog juist bijtijds gered kon worden. Volgens buurtbewon- ners vallen hier wekelijks kinderen te wa ter; de laatste jaren zijn er enkele hiervan verdronken. Nu vragen vele buurtbewoners zich af, of dit altijd zo moet blijven, temeer daar de Garenkokerskade eigenlijk geen door vaart betekent en het zo geroemde stads schoen niet kan opwegen tegen de grote gevaren, die er voor de omwonende jeugd aan verbonden zijn. Ofkan er een of andere soort omhei- ning gemaakt worden ter voorkoming van nog meer verdrinkingsgevallen, of kan er bij de vele wetten ook één gevoegd worden dat het zich onnodig aan de waterkant be vinden van de jeugd, door de politie zal worden gestraft Hopend op medewerking van u, als buurtbewoners, in de vorm van bijvalsbe tuigingen, tekent met dank voor de plaat sing. E. C. W.-A. DE C. Spaarnwoude het woord. „Wij zullen ons tegen alle aanvallen op het grondgebied van onze gemeente blijven verdedigen", bpr. noemde de houding van de gemeente Haarlemmermeer „lauw". Hij achtte Zwa nenburg „stiefmoederlijk" bedeeld. Daar om kan Zwanenburg beter bij Halfweg worden gevoegd. „De genegenheid van Haai lem ten opzichte van Spaarndam is mij niet duidelijk". De heer Bokma geloof de dat bij Haarlem ten aanzien van Spaarndam van „egoïsme" sprake is. „Voor wijziging van de gemeentegrens en opheffing van de gemeente Haarlem merliede bestaan geen gegronde redenen, onze gemeente mag niet van de kaart worden geveegd", aldus de heer Bokma tenslotte. De heer Doeven (K.V.P.), raadslid van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude, gaf eveneens een overzicht van de bezwaren tegen de opheffing. „Laat u het maar aan ons over de agrarische struc tuur van dc gemeente te behouden en be schermen". En verder: „Haarlemmermeer heeft voldoende bestuursmoeilijkheden. Die mogen door toevoeging van onze ge meente niet worden vergroot". De heer Doeven vertrouwde er in het geheel niet op dat de belangen van de inwoners van de bestaande gemeente Haarlemmerliede in de toekomst voldoende gewaarborgd zullen worden, als zij inwoners van een ver grote Haarlemmermeer zouden zijn. „Als de opheffing doorgaat wordt een groot onrecht gepleegd", zei de heer Doe ven. waarna het raadslid Van Essen (V.V.D.) uit Halfweg het woord voerde. Ook deze gaf een uitvoerige toelichting op de bezwaren tegen de opheffing. Als de billijkste en rechtvaardigste op lossing zag hij de handhaving van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude in haar huidige vorm. Indien dit onver hoopt niet mogelijk is dan zag hij goede toekomstmogelijkheden voor een kleinere gemeente samengesteld uit de dorpen Zwa nenburg en Halfweg. Vervolgens beklom de heer Gijzer (Arb.) het spreekgestoelte. Deze betoogde dat in het voorontwerp van wet onvoldoende rekening is gehouden met de belangen en problemen van een agrarische bevolking. Ook deze spreker sprak zich uit voor een voortbestaan van de gemeente, zij het dar in een kleinere vorm, geconcentreerd rond om Halfweg en Zwanenburg. Een derge lijke gemeente zal haar taak goed kunnen vervullen, aldus meende de heer Grijze! Voorts was hij bevreesd dat Haarlem het niet bij de annexatie van Zuid-Schalkwijk zal laten. „Geen grenswijziging maar sa menwerking tussen de betrokken gemeen ten kunnen ons uit de moeilijkheden helpen", aldus deze spreker. De heer Van Engelen, die als gemach tigde van het raadslid Spigt (K.V.P.) ver volgens het woord voerde, meende dat in het voorontwerp onvoldoende rekening wordt gehouden met de positie van de ambtenaren bij een eventuele toevoeging van Haarlemmerliede bij de gemeente Haarlemmermeer. Hij kon zich verenigen met het totstandbrengen van een hechte buffer tussen Haarlem en Amsterdam maar dit zou niet gebeuren indien vol gens het voorontwerp gehandeld wordt. „Dan krijgen we geen sterke buffer maar een luchtballon". Nadat nog de heer Van der Bijl als ge machtigde van de heer Kroon (K.V.P.) in het bijzonder was opgekomen voor dc belangen van de agrarische bevolking ten noorden van de Amsterdamse trekvaart, sloot de burgemeester van Haarlemmer meer, m'r. G. C. van der Willigen, de rij van sprekers. In een korte verklaring deelde hij mede, dat het gemeentebestuur van Haarlemmer meer nimmer heeft gestreefd naar ge biedsuitbreiding, laat staan dit heeft be geerd. „Indien het hogere gezag de samen voeging van Haarlemmerliede en Spaarn woude met onze gemeente nodig oordeelt, zullen wij ons daarbij neerleggen". Mr Van der Willigen stelde zich volledig ach ter de in het voorontwerp van wet voor gestelde grenswijzigingen. De voorzitter sloot hierop de vergade ring met de mededeling, dat de naar vo ren gebrachte standpunten ter kennis zul len worden gebracht van de minister van Binnenlandse Zaken. (Van onze correspondent in Brussel In de Belgische hoofdstad is een Bene- lux-ministersconferentie gehouden, welke gepresideerd werd door minister Luns. Een van de maatregelen, welke werden geno men, is de liberalisatie van de handel in stikstofmeststoffen in Beneluxverband en zulks van 1 juni af. Er is beweerd, dat er tussen de Belgische en Nederlandse in dustrieën voor de stikstofmeststoffen, die beide een centraal verkoopbureau hebben een kartelafpraak bestaat. Op 1 juni zal blijken of zulks het geval is. De Neder landse stikstof is immers goedkoper dan de Belgische, wat tot gevolg moet hebben dat de Belgische landbouw massaal het Neder landse produkt gaat importeren. Verder is besloten dat er in het kader van de Benelux gemeenschappelijke han delspolitiek een zelfde houding zal worden aangenomen ten opzichte van de Oost- europese landen. Op het ogenblik zijn reeds met acht landen gemeenschappelijke han delsakkoorden tot stand gekomen en het unieverdrag voorziet, dat met alle landen van de wereld dergelijke akkoorden moe ten worden afgesloten. Het secretariaat- generaal Benelux werkt aan een rapport over de vorderingen-van de Benelux-unie in het jaar 1957. Deze vorderingen bleken voornamelijk op het gebied van de buiten landse handelspolitiek te liggen. Echter zijn ook op het zo delicate terrein van de Bene- lux-landbouwintegratie vorderingen ge boekt. Zo wordt de grens niet meer auto matisch gesloten, wanneer de prijzen van sommige minder gevoelige landbouwpro- dukten onder de minimumprijzen dalen. De interparlementaire Beneluxraad heeft aan de drie regeringen een lijst van negen uitvoerige vragen doen toekomen in ver band met de politiek van de bestrijding der werkloosheid. Er is op het gebied van de arbeidspolitiek een samenwerking tot stand gekomen, in het raam van het Benelux- arbeidsverdrag. De vertegenwoordigsters en vertegen woordigers uit diverse plaatsen en provin cies in Nederland, die gistermorgen op de Haarlemse Grote Markt ongewild een wa re veldslag ontketenden, toen zij gratis presentjes uitdeelden, zijn 's middags weer een beetje op hun verhaal gekomen tijdens de lunch en in de Linnaeüshof in Bennebroek. Overal ontmoetten zij verder vriendelij ke mensen en dat maakte weer een hele boel goed. Het dagje zal de meisjes ove rigens wel heugen, want toen de verhalen loskwamen bleek dat enkelen behalve van hun geschenkjes ook van hun persoonlij ke eigendommen beroofd waren. Boven dien waren diverse jurken gescheurd. En dat is toch eigenlijk wel beschamend voor de Haarlemmers.. Na de lunch vertrokken de meisjes naar de Linnaeüshof. Het bezoek aan het Frans Halsmuseum, dat op het programma stond, moest namelijk vervallen, omdat men in tijdnood was geraakt. De Linnae üshof maakte echter veel goed. Na een vriendelijk toespraakje van de directeur van de hof, de heer H. Roozen, kregen de meisjes de gelegenheid in de prachtig bloeiende tuin wat op hun verhaal te ko men en ditkeer werden zij van alle kan ten belaagd door een leger fotografen, het geen zij echter wel plezierig vonden, want zij leenden zich graag voor een serie on getwijfeld bijzonder charmante kiekjes. De Arnhemse V.V.V.-meisjes bezochten tenslotte nog het Gasthuishofje en het Pro veniershofje in Haarlem om daar de oud jes, die niet op de Grote Markt aanwezig konden zijn, een rozijnenbrood te brengen. Het was toen al zes uur. De andere groe pen waren al naar huis vertrokken. De meisjes waren moe en droegen nu over hun fel blauw-geel gekleurde zomerjurken dikke wollen vesten. Niettemin hadden ze toch veel bekijks. Kinderen op straat we zen en riepen. Het verkeer stopte om de bezoeksters te laten oversteken. De hofjes leken aanvankelijk rustig en uitgestorven, maar al gauw verschenen hier en daar achter de kleine ramen nieuwsgierige mensen. Sommigen liepen zelfs naar buiten en stonden verbaasd te kijken naar die vrolijke, jonge meisjes, die weer voor de fotograaf poseerden, omdat ook hier tussen het gras oranje en rode tulpen stonden, een entourage die precies bij de meisjes pastte. Eerst wa ren „de oudjes" ietwat verstoord over het bezoek, dat bleek duidelijk uit de soms norse gezichten. Maar toen men ontdekte dat de Arnhemse meisjes ook nog iets had den meegebracht, straalden ineens al die gezichten. Toén was men plotseling vol belangstelling en kon men later de meis jes lachend nawuiven. Zou een rozijnen brood zo'n verandering te weeg kunnen brengen? Nee, het vriendelijke gebaar van het kleine geschenk heeft dat be scheiden wonder verricht. Van 15 tot 18 mei komt een groep stu denten van het Europees Bijbel-Instituut te Chatou bij Parijs met de directeur Rev. David Barnes naar ons land om mee te werken aan zendingsbijeenkomsten en zelf enige evangelisatie-samenkomsten te hou den. Het Europees Bijbel-Instituut geeft aan jonge mensen, die zich voor zendings- of evangelisatie-arbeid geroepen voelen een driejarige opleiding. Er zijn studenten uit Frankrijk, België. Engeland, Nederland. Griekenland en verscheidene andere lan den. Het team, dat naar Haarlem komt be staat uit Nederlandse en Belgische studen ten. Zij zullen zondag 18 mei om 10 uur medewerken in de dienst in de Zuider kapel, die geleid wordt door de Canadese predikant Rev. G. Brucks en zondagmiddag om 5 uur zelf een dienst in de Zuiderkapel leiden. De uitslagen in de afdelingen van Zo meravondvoetbal van de HVB luidden de afgelopen week: Afd. A: OCS—O VN 2 1—6; afd. B: SVOW 2—DDS 2 0—4. Wilbert—VES 6—4; afd. C: Nebima 2—VVV 2 6—5, HAC— HSM 2 1—6. Het programma voor de komende week is als volgt: Afd. A: dinsdag 13 mei: SVOW1OCS, Slaperdijk; vrijdag 16 mei: Nebima 1 VVV 1, terrein DCO. Afd. B: woensdag 14 mei: Tram vogels Wilbert, Slaperdijk; vrijdag 16 mei: SVOW 2Goby, Slaperdijk; zaterdag 17 mei: DDS 2Heeremans v. L. 2, 4 uur. Slaperdijk- B. en W. van Haarlem hebben besloten op het gedeelte Wagenweg tussen Hazepa- terslaan en Schouwtjeslaan een be schermde voetgangers-oversteekplaats (met knipperbollen) aan te leggen. Dit be sluit is genomen met het oog op de drukte van overstekende voetgangers als gevolg van de aanwezigheid van het Diaconessen- huis. Van de zijde van de verkeerspolitie ver namen wij, dat het nog niet bekend is, wan neer de knipperbollen zullen worden aan gelegd. Voorts hebben B. en W. enige aanvullen de verkeersmaatregelen genomen ten aan zien van het Houtplein. Zo zal een verbod voor linksafslaan van verkeer komende van het Lorentzplein worden uitgevaar digd. Het verkeer, dat komende van het Lorentzplein in de richting van het cen trum van Haarlem gaat, moet hiertoe eerst rechtsaf en vervolgens om de padde- stoelvormige verkeersgeleider rijden. Met het oog op deze maatregel zal het gedeelte Houtplein tussen de eivormige verkeersge leider en de verkeersgeleider tussen Baan en Wagenmakerslaan gesloten wor den voor alle verkeer in de richting van west naar oost. Voorts ligt het in de bedoeling een wacht- verbod in te stellen voor het gedeelte Baan, dat het dichtst bij het Houtplein ligt namelijk van Houtplein tot de scheiding tussen de percelen Baan 7 en 9. Te Haarlem is in de leeftijd van vijfen zestig jaar overleden de heer J. A. Scholl, oud-hoofdcontroleur van 's rijksbelastin gen, die vroeger als vertegenwoordiger van de S.D.A.P. lid is geweest van de ge meenteraad van Haarlem. De thans over ledene is op 29 oktober 1892 te Eist in de Betuwe geboren. In 1910 kwam hij als klerk bij de registratie en domeinen in zijn geboorteplaats en in 1914 werd de heer Scholl rijksklerk bij de registratie en do meinen te Werkendam. Van 4 oktober 1914 tot 1 november 1957, op de dag waarop hij wegens het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd gepensioneerd werd, is hij op het kantoor van de regis tratie en domeinen aan de Nieuwe Gracht werkzaam geweest. Hij was eerst rijks klerk tweede klasse, later werd hij ad junct-commies, op 1 december 1933 com mies 1 oktober 1945 controleur B. 1 janu ari 1947 hoofdcommies der registratie en domeinen met als titel hoofdcontroleur 's rijks belastingen en 1 januari 1954 hoofdcontroleur A. In december 1923 werd de heer Scholl als opvolger van de heer Louis J. C. Pop- pe benoemd tot lid van de gemeenteraad van Haarlem voor de S.D.A.P. Tot 1935 bleef hij raadslid en stelde zich niet her kiesbaar, maar in september 1939 keerde hij terug. In de raadsvergaderingen ging zijn belangstelling in het bijzonder uit naar onderwijszaken. Hij was voor de oorlog lid van de commissie van toezicht op het middelbaar en van het lager on derwijs. Ook was hij voorzitter van de af deling Haarlem van de S.D.A.P. De crematie is bepaald op vrijdag 16 mei na aankomst van trein 13.34 uur te Driehuis-Westerveld. Vrijdagavond 16 mei zal in de raadzaal van het Haarlems stadhuis de laatste le zing in de serie „Haarlem, onze stad, ons werk. ons leven" gehouden worden. In leider is de gemeentesecretaris, de heer mr. H. E. Phaff. Het onderwerp is getiteld: „Onze houding ten opzichte van overheid en gemeenschap". De gemeenteraad van Bennebroek zal woensdagavond vergaderen. Ondermeer komt een voorstel aan de orde tot subsi diëring van het godsdienstonderwijs op de openbare lagere school. De kerkvoogdij van de Hervormde kerk heeft hiertoe een verzoek ingediend. B. en W. stellen de raad voor dit godsdienstonderwijs met 250.— per jaar te subsidiëren. Voorts komen en kele voorstellen aan de orde tot verkoop en ruiling van grond langs de Bennebroe- kerdreef, Talmalaan. Schoollaan en Zwar- teweg. Nieuws in het kort Marktdiefstallen. De Haarlemse politie heeft drie personen, twee vrouwen en een man, aangehouden, die ervan ver dacht worden marktdiefstallen gepleegd te hebben. Een vrouw had in haar bood schappentas een wijwaterbakje, een paar kindersokjes en wat ondergoed, die zij in een warenhuis gestolen zou hebben en voorts deelde zij mee dat zij op de markt een borstel, een paar sokken en een jon gensbroekje zonder te betalen had meege nomen. Voorts werd er bij de politie een echtpaar binnengebracht dat bekende een lap stof, zeven paar dameshandschoenen en een sierpotje op de markt gestolen te hebben. Verduistering. Een pompbediende bij een garage in Haarlem heeft verduis tering gepleegd tot een bedrag van hon derd gulden door de ontvangen gelden niet af te dragen. Markt op woensdag. Met het oog op Hemelvaartsdag zal de markt aan de Flo- resstraat in Haarlem-Noord deze week in plaats van donderdag op woensdag ge houden worden. Beurs in Hillegom. De bloembollen- beurs in Hillegom is met het oog op He- melvaartslag deze week verplaatst van donderdag naar woensdag. Aanrijding. Maandagmiddag om streeks half zes moest een bromfietser, die op de ventweg van de Delftlaan reed, uitwijken voor een auto, die juist startte. Hij reed tegen een verkeersbord op en moest met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. Zijn duopassagier kreeg een gebroken neus been. Iedereen kan uitvinder worden. Men hoeft er geen vestigingsvergunning of di ploma's, en zelfs geen tech nische knobbel voor te be zitten. „Een goed idee is alles, wat men nodig heeft. Dat vertelde ons gisteren in alle bescheidenheid de heer H. Weisselberger, We ner van origine, die al sinds 1933 in ons land een bloeiend handelskantoor exploiteert. Maar in zijn vrije tijd is hij een ver woede knutselaar, altijd op zoek naar iets nieuws om zijn eigen leven, en dat van zijn medemensen, te veraangenamen. Een paar jaar geleden knobelde hij een apparaatje uit om een einde te maken aan het irriterende „slangenge vecht" dat hij dagelijks met het snoer van zijn telefoontoestel moest voe ren: een verende spoel, die automatisch het snoer op rolt wanneer de telefoon niet in gebruik is. Het ei van Columbus, zult u zeggen. Akkoord, maar je moet maar op het idee komen. Duizenden telefoontoestellen in di verse landen zijn nu al met deze handige vinding uit gerust, maar de uitvinder zelf is er niet veel beter van geworden. „Helaas", zo zegt hij spijtig, „heb ik al mijn rechten verkocht en geen royalties bedongen. Maar ditmaal zal ik mijn huid duurder verkopen". Ditmaalr dat is op de maandag in het Amster damse RAI-gebouw ge opende uitvindersbeurs de derde in haar soort sinds 1954 waar honder den zoals hij thans de wrochtsels van hun fan tasie tentoonstellen. Impo sante, kostbare nieuwighe den zoals de elektronische blindenradar en de „den kende boelchoudautomaat" waarover wij u zaterdag al het een en ander vertelden, maar ook vele simpele en bizarre bedenksels uit de rijen der knutselaars, waarvan het nut soms nog al problematisch lijkt. Zo is er bijvoorbeeld een Duitse „bandenwacht", een soort drukmeter ter be vestiging op de assen van uw auto, die een waar schuwingssignaal geeft„zo dra ge een lekke band krijgt". Meestal merkt men dat ook wel zonder waar schuwingssignalen, maar alia, de uitvinders moeten ook leven, nietwaar? Meer perspectief lijkt het laatste nieuwtje van de ge noemde heer Weisselber ger te hebben, die nu ter beurze verschenen is met een laagspanningsvoorscha- kelsysteem voor de be veiliging van elektrische huishoudelijke apparaten. De huisvrouw kan nu zon der gevaar voor haar leven met natte handen b.v. de wasmachine in- en uit schakelen, hetgeen de uit vinder demonstreert door via twee blanke contacten onder water een elektro motor in werking te stel len. Deze uitvindersbeurs dient, evenals haar beide voorgangsters, om de „klei ne" uitvinder in contact te brengen met fabrikanten en geldschieters. Zij is ge organiseerd door de heer Clause, een al sedert vele jaren in Amsterdam woon achtige Duitse patentbe zorger en adiviseur, dis op dit gebied over vele rela ties blijkt te beschikken. De meeste hier geëxposeer de uitvindingen zijn toe val wellicht eveneens van Duitse huize. Dure spectaculaire stands zijn et- niet bij; alle inzendingen, prototypen en beschrijvin gen zijn uitgestald op lange, kale tafels. Curieuze nieuw tjes zijn hier onder andere een „wonderspons" met in gebouwde zeepvoorzie- ning; een voorzetschakel- apparaat voor piano's, dat automatisch muziekstuk ken transponeert in iedere gewenste toonaard; een sy steem voor stereoscopische enkelbeeldfotografie en -projectie en een hulp apparaat waarmee iedere willekeurige auto (volgens de uitvinder) van een auto matische gangwissel voor zien kan worden. De uit vindersbeurs is geopend tot 18 mei en als ge ook tot het legioen der knutsel- gragen behoort, zoudt ge er best eens een kijkje kunnen gaan nemen. Met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen houdt de Heemsteedse afdeling van de Partij van de Arbeid een viertal zogenaamde „kringavonden", waar telkens door drie kandidaten van de P.v.d.A.-lijst een tien minuten-toespraak zal worden gehouden. De bedoeling van deze openbare bijeenkomsten is, de Heem- steedse kiezers na afloop van deze inlei dingen in de gelegenheid te stellen, di verse gemeentelijke kwesties openhartig met de sprekers te behandelen. Deze avonden zijn als volgt vastgesteld: Dinsdag 20 mei in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. Sprekers: mevrouw H. van der Meulen- Houwer en de heren H. J. Verkouw en L Herkes. Woensdag 21 mei in de bovenzaal van het Minerva theater. Sprekers: mevrouw H. van der Meulen-Houwer en de heren H. J. Verkouw en D. Tinbergen. Donderdag 22 mei, eveneens in de bo venzaal van het Minerva theater. Deze avond is speciaal bedoeld voor de jongere kiezers, die clit jaar voor het eerst hun stemplicht moeten vervullen. Sprekers: mevrouw H. van der Meulen-Houwer en de heren E. Woud en H. A. Disselkoen Vrijdag 23 mei in wijkgebouw „De Princchof" in De Glip. Sprekers: mevrouw H. van der Meulen-Houwer. mevrouw H Cohen-Koster en de heer G. Kause. Mr +**9 «ft* t T Het bestuur van de Vereniging tot be scherming van dieren voor Haarlem en omstreken is volledig, indien tenminste alle maandagavond gekozen bestuursleden hun benoeming aannemen. Er zijn in de ver gadering van gisteren zes bestuursleden gekozen en de heer L. W. Bierens de Haan is opnieuw gekozen. In de ledenvergadering van dinsdag 25 maart was de bestuurs verkiezing reeds aan de orde geweest. Van de tien kandidaten (voor de zeven plaatsen) verkregen er acht een meerderheid van stemmen, zodat een herstemming tussen deze acht kandidaten gehouden moest wor den. Wegens het late uur was het toen niet mogelijk een herstemming te houden en daarom kwam het stemmen opnieuw op de agenda. Alvorens tot stemmen werd overgegaan hebben enige leden het woord gevoerd waarbij ook ter sprake kwam een inge komen brief van de heer J. Heck, die ont slag genomen heeft als dierenarts. Een der leden was van mening dat het gewenst is dat een der bestuursleden de functie neer legt, omdat volgens het lid er geen goede samenwerking in het bestuur mogelijk is Andere leden verzetten zich tegen deze opmerkingen. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen de dames J. Jurrissen-Riëzebos, M. J P. Kapteyn-Schröder en de heren L. W Bierens de Haan (aftredend), prof. dr. H. J van der Schroef. J. Verwijs, P. H. Teunis en A. C. van der Horst. De achtste kandi daat, mevrouw J. van Mourik, kreeg geen voldoend aantal stemmen. De voorzitter, de heer B. H. J. C. Ooster hout, gaf een inzicht van de situatie in het dierenhuis der vereniging aan de Ridder straat. Vrijwel iedere dag worden er zwer vende dieren opgenomen. Getracht wordt een nieuw tehuis te vinden en leden ver lenen daarbij ook medewerking, maar het gelukt niet altijd de dieren onderdak te verlenen. Het verblijf van de dieren lijkt een soort gevangenis. Zij krijgen te weinig bewegingsvrijheid en worden zij enkele keren per dag gelucht, dan leven zij zich uit. Er ontstaat veel lawaai tot ergernis van de omwonenden De voorzitter ver volgde, dat als men de dieren ziet. men medelijden krijgt. Het is nodig elders een nieuw asy] te stichten. Deze gedachte leeft al geruime tijd in het bestuur en leden hebben hierop reeds de aandacht geves tigd. Namens het bestuur stelde de voor zitter de vergadering voor een commissie van drie samen te stellen die de mogelijke verplaatsing van het dierenhuis zal bestu deren. Na een korte gedachtenwisseling besloot de vergadering met grote meerderheid het bestuur te machtigen een commissie samen te stellen om de verplaatsing te bestuderen. Indien de plannen mochten slagen zal tot verkoop van het gebouw van de Ridder straat worden overgegaan, waarvoor reeds enkele gegadigden zijn. (Van onze correspondent in Brussel) Eerste minister Van Acker heeft in een rede te Lu:k verklaard, dat de huidige so- cialistische-liberale regeringscoalitie na 1 juni zal worden voortgezet. De regering, aldus Van Acker, vertrouwt dat het Bel gische volk vier jaar van vooruitstrevend sociaal-economisch beleid zal goedkeuren. De propaganda van de rooms-katholieke oppositiepartij acht Van Acker een grote nationale partij niet waardig. De rooms- katholieken beloven bijvoorbeeld een ver mindering van de dienstplicht van vijftien tot twaalf maanden. Zij hebben in 1951, toen zij zelf aan de regering waren, de dienstplicht op 24 maanden gesteld. Als de dienstplicht tot twaalf maanden wordt verminderd, aldus de premier, zal dat vier miljard frank (300 miljoen gulden) bij komende militaire uitgaven vergen. De socialisten beroemei. zich op de ver diensten van de regering-Van Acker voor de verhoging van de welvaart der arbei ders, gepensioneerden, arbeidsinvaliden en slachtoffers van de jongste wereldoorlog. Van Acker zei ook, dat de levensduurte in België minder sterk is gestegen dan in de buurlanden, onder meer Nederland. Overigens verloopt de verkiezingscam pagne buitengewoon kalm en rustig. In de regeringskringen is men van oordeel, dat deze rust een gunstig teken is voor het kabinet-Van Acker. Volgens de voorzitter van de socialistische partij, Marx Buset, zijn de verkiezingen van 1 juni slechts een intermezzo. Het Belgische volk is wel varend en Van Acker zal opnieuw met de zelfde ploeg vier jaren aan het bewind "komen, zo meent hij. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kern-energie heeft medegedeeld dat vandaag weer een kern wapen in de nieuwe serie op het proefter- rein van Eniwetok, in de Stille Oceaan, tot ontploffing is gebracht. Ook nu is geen enkele bijzonderheid over de proefneming meegedeeld. TOKIO. (AFP) Het weerkundig insti- tuut van Tokio schat dat de jongste ontplof fing verscheidene megatonnen sterk is ge weest. Men verwacht dat in de loop van de twee komende weken radioactief stof op Japan zal neerkomen. Japan heeft bij de Verenigde Staten tegen de nieuwe reeks kernontploffingen geprotesteerd en op nieuw om stopzetting van kernproeven ver zocht. Onbeperkt GENèVE, (Reuter) Vertegenwoordi gers van 28 landen, waaronder dc Verenig de Staten en de Sovjet-Unie hebben een plan besproken voor de vestiging van een internationaal centrum voor het registre ren van en het waarschuwen tegen radio activiteit. Het plan is op de openingszitting van de derde internationale conferentie voor bescherming van de burgerbevolking te Genève ingediend door professor A. Jentzer, voorzitter van een commissie inzake radio-activiteit. Jentzer zei dat de werkzaamheden van een dergelijk cen trum niet beperkt mogen worden tot een bepaaid blok ATHENE (Atheens persbureau) Het Griekse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft maandagavond de uitslag der algemene verkiezingen in Griekenland be kend gemaakt. Er zijn in totaal 3.796.050 stemmen uitgebracht, waarvan de radicale democratische unie 41.1 percent kreeg, de uiterst linkse E.D.A. 24.4 Dercent, de libe rale partij 20.7 percent, de vooruitstreven de agrarische unie 10.7 oercent en de volkspartij drie percent. De zetelverdeling in de nieuwe volksvertegenwoordiging is als volgt: radicale democratische unie 173, E.D.A 78. liberale partij 36. vooruitstre vende agrarische unie 9 en volkspartij 4 zetels. De leider der radicale democratische unie. ex-premier Constantin Karamanlis. zal deze week een nieuwe regering vor men. De E.D.A., gesteund door de buiten de wet gestelde communisten, heeft haar zetel al meer dan verviervoudigd en is de sterkste oppositiepartij geworden, een positie die tot dusver door de liberalen werd ingenomen. Sommige commentators zeggen, dat de stemmenwinst van de E.D.A. niet betekent, dat het aantal communisten is toegenomen, maar dat velen op de partij gestemd heb ben als protest tegen de politiek van loon- stabilisatie. De zwaai naar links zou ver der een uiting van ontevredenheid zijn over de ongelijke verdeling van het na tionale inkomen. De E.D.A. is gekant tegen vestiging van raketbases van de NAVO in Griekenland en is voorstandster van eer onafhankelijke buitenlandse politiek. De partij wordt ge leid door de zeventigjarige Passalides, die >n Rusland is geboren en die als socialist fitting eef) gehad in de Russische Doe- ma het parlement in de Tsarentijd. Prins Bernhard is maandagavond in San Francisco aangekomen, waar hij het stra lingslaboratorium van de Californische universiteit zal bezichtigen. Hedenavond vliegt de prins naar Los Angeles. Op een persconferentie in San Francisco verklaarde de prins dat er in Nederland nooit een rassenvraagstuk is geweest en zal zijn, ook al zijn er vele Nederlandse burgers uit Indonesië in Nederland. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OLYMPIA'S TOER. De ploeg van de ASC Olympia voor de Toer door Nederland voor amateurs, die deze vereniging van 27 mei tot en met 1 juni a.s. houdt, is als volgt samengesteld: Jan Groot (Beverwijk), Hen- nie Marinus, Wim Klebach, Rob van der Ruit, Leen Hartman, John de Vries en Arie de Hoog (allen Amsterdam).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13