Djakarta vraagt wat voor actie tegen N.-Celebes Avonturen van de voetganger Onderzoek naar helmenkwestie is op de lange baan geschoven I Vijftig jaar geleden Norstad op pad met raketplan Socialisten in Wenen bijeen r Van dag tot dag Grof Onbeschoft 3 Beschuldigingen als afleidingsmanoeuvre PROF. OUD: Vijfjarenplan als basis voor de startplaatsen Marilyn Tyler twee maanden naar Israel Volledige breuk met het marxisme voorgesteld Slager mag geen margarine verkopen Bevrijdt u Vijf doden in het verkeer Uit Haarlems Dagblad van 13 mei 1908 Voorzichtigheid geeft meer veiligheid Nieuw kabinet in Marokko onder Ahmed Balafrej DINSDAG 13 MEI 1958 Avonturen van de voetganger" zou deze fotoserie kunnen heten. En de tekst? „De voetganger is een steeds minder voorkomend wezen, dat leeft in de jungle van steen en staal die men steden noemt. Er wordt druk jacht op hem gemaakt, echter clandestien, want officieel is hij beschermd en men heeft zelfs reservaten gesticht, waarin de voetgangers, die jong gevangen worden, onbedreigd kunnen leven. Deze reser vaten heten speelweiden. Bovendien heeft men beschermde wegen voor hem aangelegd, de zogenaamde trottoirs, en sinds kort kan de voetganger ook van het ene trottoir naar het andere gaan onder bescherming van de overheid, die daartoe oranje knipperbollen heeft op gericht en zebra-paden heeft gelegd. Op deze paden ziet men zelden zebra's, aan gezien deze dieren de beschaafde we reld mijden, doch de voetganger maakt er veelvuldig gebruik van, al is zijn leven ook daar niet helemaal zeker. Hoe weinig zeker het is, verraadt deze bovenste foto van een nieuwe oversteek plaats op de Rijksstraatweg bij de Van Egmondstraat. Een dame moet zich vluchtend in veiligheid stellen voor links van haar aansuizende auto en een rechts van haar ongestoord doorrijden de motorist. De scooterrijder is de enige die rustig wacht tot zij gepasseerd is. En deze kinderen? (Tweede foto). Zij wagen het maar, doch de automobilis ten hebben ontzettende haast en nemen hun kans nog waar om naar links uit wijkend de kinderen voor te zijn. Als de kleinen in nervositeit gaan hollen, gebeurt het. Hoe het eigenlijk altijd zou moeten toont de laatste foto. Doch de grote ge- varenfactor van de beschermde over steekplaats op zo'n drukke verkeersweg als de Haarlemse Rijksstraatweg is juist het feit, dat het niet altijd gaat zoals het hoort. Men moet er maar op specu leren dat alle razende roelants net op tijd de knipperbollen in de gaten krij genDie bij zonnig weer heel slecht te zien zijn. Het lijkt ons een kwestie van dwingende noodzaak, deze over steekplaats nadrukkelijker te bescher men door duidelijke waarschuwingen aan weerskanten op behoorlijke af stand, desnoods met spandoeken dwars over de weg: „U nadert een oversteek plaats!" En scherp politietoezicht zal er ook moeilijk te missen zijn (Van onze reisredacteur) gen, in burgerkleding, aanvallen uitge voerd op Bukittinggi, waarbij aan de zijde der regeringstroepen vele doden en gewon den zouden zijn gevallen. Ook op Pematang Siantar is een overval gepleegd, aldus de rebellen-radio. Het Indonesische persbureau PIA meldt, dat een niet-geïdentificeerd vliegtuig een verkenningsvlucht boven Makassar heeft gemaakt. Afrekening in Zuid-Sumatra Een Chinese zakenman die uit Indonesië in Singapore is aangekomen, heeft aan U.P. verteld dat in Palembang dertien Chinese zakenlieden door de militaire politie van de centrale regering gearresteerd zijn, on der verdenking dat zij tussenpersonen zijn geweest bij de onwettige ruilhandel van de opstandelingen op Sumatra. Veertig „specialisten" van de militaire politie zijn uit Djakarta naar Palembang en Djambi gekomen om klaarheid te bren gen in bovenbedoelde en andere zaken. Plantages van buitenlanders met „overname" bedreigd DJAKARTA (UP) De machtige bond van plantage-arbeiders, die onder leiding staat van de communisten, heeft vandaag gedreigd met vergeldingsmaatregelen tegen „de buitenlandse agressie" in Indonesië, door middel van een boycot en het in be- RABAT (UP) Na een kabinetscrisis van vier weken heeft Marokko maandag een nieuwe regering gekregen. Ahmed Balafrej, een lid van de Istiqlal (onafhan- kelijkheids)partij is zijn partijgenoot Si Bekkai opgevolgd als premier en minister van Buitenlandse Zaken. Acht van de tien ministers zijn lid van de Istiqlal en de twee anderen sympathiseren ermee. De Istiqlal veroorzaakte de kabinetscrisis door zijn ministers uit het oude kabinet terug te trekken. (Van onze correspondent in West-Duitsland) In de komende maanden zal generaal Norstad, de opperbevelheber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, met de regeringen der NAVO-landen onderhan delen over de bevoorrading met kern munitie en de stationering van raketten voor de middenafstand, zo is te Bonn meegedeeld. In het document MC-70, dat in december op de NAVO-conferentie te Parijs werd goedgekeurd en tenslotte op 16 april en 1 mei door de NAVO-landen werd aanvaard, is een vijfjarig plan vast gelegd. De NAVO-leden zijn in de komen de herfst verplicht deze plannen te ver wezenlijken, waarbij steeds voor de duur van een jaar gewerkt wordt, zij het dat een overzicht voor de komende drie jaar gereed moet zijn. In aanvulling van het document MC-70 heeft generaal Norstad een aanvang gemaakt met adviezen over de stationering van raketten voor de mid denafstand. Daar West-Duitsland, althans voorlopig, niet in aanmerking zal komen voor dergelijke raketten, meent men te Bonn dat de startplaatsen hiervoor voor lopig ook niet in West-Duitsland zullen worden opgesteld. Overigens liggen in West-Duitsland al voorraden Britse en Amerikaanse kernmunitie. Twaalf Duitse batterijen Volgens een bericht in het Hamburgse blad „Die Welt" krijgt het Duitse leger mettertijd de beschikking over drie raket- tenbataljons, hetgeen neerkomt op twaalf rakettenbatterijen. Deze zullen een onder deel vormen van een Nederlands, Belgisch, Frans, Duits luchtafweerschild voor de Westduitse bondsrepubliek, waarbij de bedoeling voorzit zoveel mogelijk iedere nadruk op nationale bescherming tegen agressie te vermijden en alle aandacht te vragen voor een totale NAVO-defensie. Reeds krijgen Westduitse militairen in de Verenigde Staten een opleiding, speciaal in het luchtafweertype Nike-Ajax-raket. In de loop van het jaar 1959 zai West-Duits land de eerste onderdelen hiervan ontvan gen. De Nike-Ajax-raket kost ongeveer honderdduizend gulden, weegt 1350 kilo gram en kan een afstand van 37 kilometer bereiken. De snelheid is 2,5 maal die van het geluid. De zangeres Marilyn Tyler sedert ja ren verbonden aan de Nederlandse Ope ra vertrekt' 15 juni voor twee maanden naar Israel. Zij zal daar meewerken aan enkele manifestaties ter viering van het tienjarig bestaan van deze staat, namelijk aan de Hebreeuwse uitvoeringen van de opera's „Don Pasquale" en „Faust" en aan concerten van het Nationale Israëli sche Orkest. Voorts zal zij optreden voor de radio. SINGAPORE De vertegenwoordi gers van de Indonesische tegenregering in Singapore ontkennen met klem dat zij Nederlandse schepen gebruiken voor hun activiteiten. Wij varen zeggen zij onder vele vlaggen, maar niet onder Je Nederlandse. Djakarta's beschuldiging is volgens hen kennelijk bedoeld om de anti-Nederlandse gevoelens nieuw leven in te blazen. Djakarta aldus hun verweer moet iets zeggen om het falen in Oost-Indonesië te maskeren of om het eigen gebruik van communistische steun goed te praten. Dja karta's woordvoerders maken inderdaad een nerveuze indruk. Hun met veel ophef aangekondigde invasie op Halmaheira is volgens de rebellen mislukt. Het zou hier nog slechts gaan om enig verzet van achtergebleven troepen der centrale rege ring tegen Sumuals strijdkrachten. Intussen heeft de Indonesische minister van Voorlichting te Djakarta, Sudibyo, volgens Antara, maandag een beroep ge daan op de Indonesische bevolking, niet ongeduldig te worden, omdat de centrale regering tot nu toe geen actie heeft onder nomen tegen de opstandelingen op Noord- Celebes. „Geloof me", aldus Sudibyo voor Radio- Djakarta, „de regering zit niet stil, de strijdkrachten doen op het ogenblik elders hun plicht met dapperheid en moed." Sudibyo heeft voorts gezegd dat de be volking van Noord-Celebes, Centraal-Cele- bes en de Noord-Molukken met veel ver langen uitziet naar een krachtige actie. Volgens de minister werkt de Permesta- beweging in Noord-Celebes samen met de „zogenaamde Republiek der Zuid-Moluk- ken in het buitenland", die volgens Antara wordt gesteund en in leven wordt gehou den door de Nederlandse koloniale rege ring. De samenwerking van de republiek der Zuid-Molukken en de Permesta- beweging is „geen verrassing'" zo meent de minister, „het is alleen maar een nieuw bewijs dat de opstandelingen hun vader land hebben verraden." Sudibyo heeft tenslotte een beroep ge daan op de bevolking van de door de rebellen bezette gebieden om de bevrijding door regeringstroepen af te wachten en in afwachting daarvan loyaal te blijven aan de centrale regering. Een geheim radiostation van de tegen regering heeft maandagavond medegedeeld dat de troepen der opstandelingen in de noordelijke Molukken een aanval door troepen van de regering hebben afgeslagen en sommige landingsdetachementen naar hun boten hebben teruggedreven. Deze lan dingen zijn zondag met een aanval op Halmaheira begonnen. Volgens dezelfde radio hebben in de af gelopen dagen eenheden der opstandelin- In een vergadering van de afdeling Ede van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie heeft de voorzitter van deze partij, prof. Oud, onder meer gesproken over het beleid van de staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg. Prof. Oud zei, in de Tweede Kamer geen motie te hebben inge diend om het vertrouwen in hem op te zeg gen, omdat daarvoor toch geen steun zou zijn gevonden. „AI kreeg ik dan geen bij val, niemand is mij afgevallen. Ook is door niemand gezegd, dat de staats-secretaris zyn taak toch eigenlijk wel goed verricht had. Vóór 1940 zou een dergelijk geval de bewindsman genoopt hebben tot aftreden, doch nu werden de helmen- en gasmasker- affaire en de kwestie van het Directoraat Materieel Landmacht, waarvan men niet zeggen kan, dat het niet geheel in orde is, maar wel, dat er vrijwel alles aan man keert, met de mantel der liefde bedekt". Prof. Oud zei voorts dat het aanvaarden door de Kamer van de motie-Vermeer het onderzoek op de lange baan zal schuiven, omdat er een soort enquêtecommissie ge vormd wordt, waarvan het onderzoek maanden en maanden zal duren. Het resul taat van de motie-Ritmeester, die een on afhankelijke commissie van deskundigen ingesteld wenste te zien, zou volgens prof. Oud beter zijn geweest. Over de politieke situatie zei de V.V.D.- voorzitter, dat de grote waarde van de ver kiezingen voor de provinciale staten op 26 maart is geweest, dat het kiezerskorps slag nemen van eigendommen van Ameri kanen en van Chinezen. Het hoofdbestuur van de bond heeft een beroep gedaan op zijn leden om mede deling te doen van „verdachte daden" van hun Amerikaanse en Chinese werkgevers. De bond verklaart, dat hij klaar stond om de bedoelde plantages hetzij te boy cotten hetzij „over te nemen". Onder de Amerikaanse eigendommen in Indonesië bevinden zich de enorme Goodyear- en U.S. Rubberplantations in Oost-Sumatra en thee- en koffieplantages in andere delen van het land. MANILLA (Reuter) De Philippijnse minister van Defensie, Jesus Vargas, heeft de Indonesische regering gevraagd te be wijzen, dat 2500 Philippijnse en Chinese militairen uit Formosa de opstandige be weging in Noord-Celebes steunen. Naar aanleiding van een uitnodiging om naar Indonesië te komen teneinde persoon lijk te kunnen vaststellen of Russen zich bij de Indonesische strijdkrachten bevin den, heeft de minister gezegd: „het is niet nodig naar Indonesië te gaan, ik heb het bovendien te druk met binnenlandse aan gelegenheden. Ik blijf bij elke verklaring, die ik heb afgelegd ten aanzien van Rus sische steun aan de centrale regering, om dat deze steunen op feiten die verzameld zijn door agenten van de Philippijnse in lichtingendienst." zijn ontevredenheid heeft uitgesproken over het huidige regeringsbeleid en dat het getoond heeft een andere kant op te willen. Prof. Oud herinnerde eraan dat de voorzit ter van de A.R.-partij, dr. Berghuis, heeft gezegd, dat het beleid zal moeten worden omgebogen en dat de socialisten dan krachtens hun uitgangspunt daaraan niet mee kunnen doen, omdat zij het zoeken in het staats- of gemeenschapsvermogen en aan het particuliere bezit slechts weinig waarde hechten. „In het protestants-chris telijke kamp zal men zich echter moeten afvragen of men nog langer wil dienen als gevelversiering voor een in feite rooms- rode samenwerking in het brede-basis-ka- binet. „Ik ben er van overtuigd", aldus prof. Oud, „dat van het moment, dat de an ti-revolutionairen en de christelijk-histori- schen daarvoor zullen passaen, de katho lieken zullen afschrikken voor een verder samengaan met de socialisten. Op deze manier zullen A.R. en C.H.U hun bijdrage kunnen leveren om de katholieken te ver lossen uit een coalitie, die de bevordering van het individuele bezit stelt tegenover het collectivisme van de staat. Aan het einde van de weg der socialisten staat na melijk niet de vrijheid, zoals zij beweren, maar de slavernij. Het socialisme is niet langer vooruitstrevend, maar het is gewor den tot eeii verstarrend element in onze politiek, omdat het slechts vooruitstrevend is in een bepaalde richting, doch verstart, wanneer uit de praktijk blijkt, dat die richting niet de juiste is," aldus prof. Oud. WENEN, (UP) In aanwezigheid van vele buitenlandse delegaties, waarbij een Nederlandse onder leiding van premier dr. W. Drees, is een buitengewoon congres van de Oostenrijkse socialisten begonnen, ter bespreking van het nieuwe partij-pro gram, dat neerkomt op verbreking van de banden met de oude marxisitische leer. De Weense burgemeester Franz Jonas opende het driedaagse congres in het Weense Kon- zerthaus. Het ontwerp van het nieuwe partijpro gram is een half jaar geleden gepubliceerd. Socialistische leiders hebben het een pro gram van een nieuw democratisch en hu manitair socialisme genoemd. Marxisti sche feitstellingen inzake de positie van het proletariaat zijn vervallen. Het nieu we program is aangepast bij de eisen van net moderne leven. Met hun nieuwe pro gram hopen de socialisten tevens vele niet- socialistische intellectuelen die links-ge oriënteerd zijn tot zich te trekken. Een van de opmerkelijke punten in het ontwerp is de verklaring dat de partij ho ge prijs stelt op goede betrekkingen met de Oostenrijkse kerken. Voqrts verlangt het program maatregelen om volledige werkgelegenheid voor alle Oostenrijkers te waarborgen, eist het moderne onderwijs wetten en de invoering van een algeme ne gezondheidszorg en pensioenregeling. Voorts verlangen de socialisten de invoe ring van een vijfdaagse werkweek met veertig werkuren. Het oude program der socialisten, het „Linz-program 1926", was nog steeds volledig gebaseerd op de leer van Marx inzake de klassenstrijd. Het ontwerp-program is door de partij afdelingen met gemengde gevoelens ont vangen. In de afgelopen zes maanden zijn uit de afdelingen niet minder dan 1.073 amendementen voorgesteld. De behande ling van het ontwerp-program is vandaag begonnen. De Hoge Raad heeft het beroep verwor pen van een slager in Den Haag, die dooi de economische politierechter tot 25 gulden boete was veroordeeld wegens het ver kopen van margarine. Deze veroordeling was gebaseerd op een vestigingsregeling op grond van het Organisatiebesluit Voedsel voorziening 1941. De slager meende, dat, nu de Wet Orga nisatie Bedrijven in werking is getreden, de bedoelde vestigingsregeling niet meer verbindend was. De Hoge Raad heeft ech ter anders bepaald. Overigens is deze kwestie in hoofdzaak van principieel be lang. aangezien artikel 147 van de Wet op de Bedrijfsorganisatie bepaalt, dat alle oude vestigingsregelingen ingaande 1 januari 1959 vervallen. Als heer Toevallig struikelde ik over een man nenmodeblad en ik heb aandachtig de plaatjes bekeken en de tekst gelezen. Ik lees en bekijk gemeenlijk een stuk of hon derd geïllustreerde bladen per maand, doch ik heb mannenmodebladen altijd ver meden. Vermoedelijk omdat ik, juist in deze dreeswereld, zoveel mogelijk mijn individualisme tracht te bewaren voor de nivellerende, zij het pepermuntfrisse, adem van het dirigisme en omdat een van de weinige dingen, die mij nog vrij staan naar eigen believen te doen, is: mijn eigen pakken, sokken, dassen en hemden te kie zen. Ik streef ernaar mij, althans in details, te onderscheiden van alle andere kapitalis ten, die almaar in de zelfde soort kleren uit de zelfde modellen autootjes stappen om in dezelfde restaurants de zelfde din gen te gaan eten. Dit herenmodeblad heeft mij overigens wel een beetje uit mijn modieuse even wicht gebracht, want als ik zie en lees wat van mij (als heer) deze lente verwacht wordt en ik vergelijk dit met de schamele realiteit van mijn aanwezige garderobe, zal ik. alles xvat ik nu heb aan de voddenman moeten meegeven, te beginnen met mijn (57) paar schoenen, omdat ze geen van alle volgens de nieuwe voorschriften zijn ge modelleerd; zij moeten weliswaar spits toelopen doch niet gehéél; op het aller laatste moment moet de spits horizontaal worden afgeknot. Om het begrijpelijk uit te drukken: de leerboel m.oet vierkant ge- teend zijn, ik wil niet voor gek lopen in de lente. Ook mijn (36) pakken en (18) jasjes moe ten weg. Zij dienen plaats te maken voor zuiver zijde in alle tinten bruin, de broe ken zonder omslagen en de jasjes moeten stralend wit zijn of brutale strepen of vier kanten vertonen. Effen jasjes zijn te gek om over te praten. Ik zal u niet langer lastig vallen met duizend-en-één-details waarmee dit he renmodeblad mij de schrik op het lijf heeft gejaagd, omdat ik naar globale berekening de twaalf mille, die ik deze lente had wil len besteden aan Wein, Weib und Gesang, nu zal dienen te spenderen aan een vol ledige vernieuwing van mijn kleertjes. Ik vermoed dat ik alleen nog maar gelegen heid tot gezang zal hebben, de eerstvol gende maanden. Ik onthul overigens de naam van het blad in kwestie niet, omdat dan de grote kans zou bestaan, dat de bovengenoemde heren van wie ik mij, om redenen van in dividualiteit en standing, ook uit er lijk wens te blijven onderscheiden, het zouden gaan kopen en zich in de zelfde kleden zouden gaan steken als ik. Iets wat ik, om redenen van zelfrespect, niet zou mogen en kunnen dulden. Elias ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar ande're falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95. ƒ2.40, ƒ8.88. Gistermiddag is een derde slachtoffer van het verkeersongeval te YVaddinxveen (zie ons blad van gisteren, pag. 7) in het St. Jozef-paviljoen te Gouda, overleden. Het was de 66-jarige koopman H. Teunis- sen Bruggink uit Nymegeri, wiens echt genote in de in brand gevlogen auto oihet leven was gekomen. Een vierde inzittende van de uit Den Haag afkomstige auto, de 42-jarige boekhouder J. J. van Lent, uit Den Haag, werd licht gewond. Te Barger-Oosterveld is bij een botsing tussen een motorrijder en een vrachtauto, de 52-jarige motorrijder G. Wessels vrij wel op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. Op de Oranjesingel te Nijmegen, op het kruispunt met de Brugghenstraat, is de 26-jarige missiezuster Marie Josephine Vrijns van de congregatie van de Missie zusters uit Tienray in Limburg, toen zij met een medezuster op de fiets de singel wilde oversteken, door een uit Bunschoten afkomstige vrachtauto met aanhangwagen aangereden en op slag gedood. Te Enschedé is op de hoek van de Haaks- bergerstraat-Thesink Landenweg en Boe- kelosedijk de 78-jarige Jan Polman uit Enschede, die vermoedelijk plotseling op zijn fiets de weg is overgestoken, door een vrachtauto met aanhangwagen aangereden. De heer Polman overleed ter plaatse. Op de Rijksweg van Terheijde naar Ze- venberschehoek is een autobus met vier enveertig vrouwen, die als schoonmaakster in Pernis werken, tegen een uit tegenover gestelde richting naderende bestelauto ge botst. die door nog onverklaarbare oorzaak plotseling op de linkerweghelft kwam te rijden. De bestelauto kantelde en de be stuurder ervan werd op slag gedood. De bus kwam in de naast de weg lopende sloot en tien van de inzittenden liepen ver wondingen op. HAARLEM. Uit Heemstede wordt ons gemeld, dat het water uit de ge meentelijke pomp aan den Glipperweg, die het dorp van drinkwater voorziet, steeds zouter wordt. De pomp. die in 1900 geslagen werd, heeft altijd goed voldaan, maar den laatsten ttjd is bij een scheikundige controle gebleken, dat het water 400 milligrammen zout per liter bevat, waarmede wel de grens voor bruikbaar drinkwater is bereikt. Het meest onrustwekkende is echter, dat het zout niet van boven, maar ver moedelijk van zee uit ondergronds het zoete water heeft bereikt. De vrees be staat dat ook de tuinbouwgronden op den duur door het zout onbruikbaar zullen worden. Het lijkt erop dat de Sovjet-Unie bezig is met een soort van speldeprik-offensief in Amerikaanse richting, gebruikmakend van zwakke, gevoelige plekken in het li chaam van Uncle Sam en van de hobbies der wereldopinie. Dat is een handige manoeuvre, die de westelijke bondgenoten danig in verlegen heid brengt. Het gaat over de stopzetting der kernproeven een onderwerp dat overal ter wereld de sentimenten heftig beroert en scherpe reacties heeft gewekt ten aanzien van de onverantwoordelijke proefnemingen met atoombommen door de grote mogendheden. Een tijd geleden heeft de Sovjet-Unie haar proefnemingen stopgezet volgens Amerikaanse en andere westelijke com mentatoren omdat zij haar technisch ver zadigingspunt had bereikt en heeft ver volgens de westelijke mogendheden uitge nodigd hetzelfde te doen. Deze hebben daarop koel en afwijzend gereageerd on der het motto, dat men zonder inspectie systeem geen nut zag in zulk een stopzet ting. Thans heeft de Sovjet-Unie zich ook bereid verklaard tot een inspectiesysteem. Wat nu? Het initiatief is duidelijk bij het Kremlin, ook al verraadt het een over vloed aan opportunistische handigheid, die duidelijk speculeert op sympathie van de publieke mening. Stopzetting der kern proeven is nu eenmaal een algemene vrees voor het loutere bestaan en de ge zondheid. Hoe zullen de westelijke mo gendheden deze algemene wens honore ren zonder de Sovjet-Unie het praedicaat van initiatiefneemster en bevorderaar ster te verlenen? Het wordt een moeilij ke procedure, vooral omdat de diploma tie van het Kremlin zo haarscherp is af gesteld. Men kan dit een grove manier van pro paganda noemen, een feit blijft het, dat nog steeds grote mensenmassa's enkel voor het grove ontvankelijk zijn. Voor wie het nog niet gisteren gelezen of gehoord heeft of wellicht gezien zelfs zij vermeld dat op de Haarlemse Gro te Markt zevenentwintig meisjes uit Ne derlandse plaatsen en streken op zeer ru we, onbehoorlijke wijze zijn gemolesteerd en beroofd. Het is een mededeling om van te schrik ken, maar voor de Haarlemse burgerij is hef een constatering die het schaamrood op de kaken brengt. Men kan critiek oefe nen op de leemten in de oi'ganisatie en de afzetting bij deze, als uitdeling van goede gaven bedoelde, propagandistische stunt, doch de zevenentwintig verkreukte jonge dames hadden van Haarlem toch anders mogen verwachten en niet kunnen denken dat een deel der Haarlemse bevolking er een soort van roofdieren-mentaliteit op nahoudt, die het organiseren van derge lijke, in aanleg aardige, uitdelingen on mogelijk maakt. De kleine presentjes, die als specimen van plaatselijke of streek-nijverheid moes ten dienen en pasten in het kader van een V.V.V.-actie tot stimulering van het toe ristenbezoek, waren stuk voor stuk die chaos en hebberigheid niet waard. Zij wa ren bedoeld als kleine attenties voor een beschaafd publiek. Daarop was de orga nisatie ingesteld en ook ,de politiemaatre gelen waren daarop afgestemd. Thans is gebleken, dat een deel van het publiek in Haarlem die beschaving mist. Al doende leert men., zijn Pappenhei mers kennen. Let eens op, hoe BROMFIETSERS dikwijls met te grote snelheid een hoek omslaan. Ook dat is onvoorzichtig rijden, want tien tegen één, dat ze daar door te ver van de rechterkant of te dicht bij de linkerkant van de weg terecht komen. Voorzichtigheid geeft meer veilig heid! Acties op Noord-Molukken en op Sumatra

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5