Maarse en Kroon en N.Z.H. bij de zes prijswinnaars Grote cutterzuiger overgedragen aan Caribbean Dredging Co. Nederland is medeschuldig aan ontwikkeling in Indonesië List van rallycomité beroofde „Duinland" van derde plaats Product van Haarlemse Scheepsbouw hakt weldra op koraalrif in Kort en bondig li ZEVENDE TOERWAGENRALLY Precisiewerk Te gemakkelijk Toenemend aanbod van aardbeien Na proefdraaien op Mooie Nel P.v.d.A.-fractie in Eerste Kamer: NIEUW Afscheid Fie Carelsen in Groningen „Noord Holland" met boortoren aangekomen Zieke agent nog steeds in de cel Actie tegen „revisionisme" in Moskou begonnen Prins bij eerste uitvoering van werk van Sas Bunge Nederlandse schilderijen in Engeland geëxposeerd YV O E N S D A G 14 MEI 1958 De dinsdag gehouden zevende toerwagenrallye van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (K.N.V.T.O.) heeft voor twee grote streek- vervoerondernemingen uit deze omgeving successen opgeleverd. Maarse en Kroon uit Aalsmeer, die met twee bussen aan de wedstrijd meedeed, bezette met de ene toer- wagen de tweede plaats in het algemeen klassement met 68l/i strafpunten en met de andere bus de vijfde plaats met 100^ strafpunten op het wiel gevolgd door de N.Z.H., die de zesde prijs kreeg met 100->4 strafpunten. De ereprijs, een door Prins Bernhard beschikbaar gestelde zilveren medaille en de beide wisselprijzen de Dr. Ir. Nieu- wenhuisbeker voor de onderneming en de Mr. B. H. A. van Kreelbeker voor de chauffeurs van de winnende wagen, gingen dit jaar naar Hoogezand, naar de Groningse Autodienstonderneming (GADO), die de eerste plaats in het algemeen klassement bezette met slechts 56'/2 strafpunten. N.Z.H. en GADO wisselden daarmee stuivertje, want het vorig jaar won de Noord-Zuid-Hollandse de eerste prijs en belandde de Groningse maatschappij op de zesde plaats. In totaal namen eenenveertig bussen van zesendertig busbedrijven aan de wedstrijd deel. Nu de toerwagenrallye van de K.N.V.T.O. een ingeburgerde gebeurtenis is geworden, js het verhaal van deze zevende wedstrijd betrekkelijk vlot verteld. Er werd 's mor gens vroeg uit de startplaatsen Delft, Ze venbergen, Zwolle en Nijmegen vertrokken voor de gebruikelijke kaartleesrit, waar van de finish deze keer in het Olympisch Stadion in Amsterdam plaats vond. Voor Maarse en Kroon en de N.Z.H. betekende dit een tocht van 144 kilometer door het vlakke land van Drecht en Amstel en door de Haarlemmermeerpolder, waar de Aals- meerse onderneming zich natuurlijk thuis voelde als een vis in het water. Het volgen van de uitgestippelde route was dit jaar beslist minder moeilijk dan bij vorige ge legenheden, in tegenstelling tot de opgave voor de medereizigers om een aantal plek jes langs de route, waarvan hun een foto was verstrekt, te herkennen. Bij het op sporen van een tiental opschriften, uiteen lopende van „Akkerslust" tot „Vaders ideaal", heeft een geniepig valletje de N.Z.H.-bus „Duinland", een stevige A.E.C. met 150 paardekrachten, bestuurd door de ervaren hand van chauffeur Kees Bulk, die door zijn collega Postuma werd geas sisteerd, van de derde plaats in het alge meen klassement beroofd. Tot de tien op schriften behoorde ook „De drie sterren" en toen men tegen twaalf uur na een rit, die ook nog via de Schellingwouder brug over het IJ naar Amsterdam-Noord had geleid, op tijd en straf puntloos in het Olym pisch Stadion aankwam, had men alleen de drie sterren nog niet weten te ontdekken. Terecht! Het opschrift ging namelijk op een slijterij in Leimuiden achter een zonne scherm schuil. Wie nu eerlyk voor zijn falen op dit punt uitkwam en dus geen plaatsnaam invulde, kreeg ook geen strafpunten. Wie op de goede gok iets invulde, werd met tien straf punten afgestraft Velen zwichtten evenwel voor de verleiding om toch maar iets op te geven uit de overweging „Eén kans is beter dan géén kans". Zo dacht men er in de „Duinland" ook over^ waar men zich plotseling met algemene stemmen herin nerde het opschrift in Delft onmiddellijk na de start gezien te hebben. Later werd, eveneens met algemene stemmen, een initiatiefnemer tot dit snode plan aange wezen, die met de hoon van allen over laden werd die zich van hun schuldgevooel wilden bevrijden De klassementsproeven in het Olympisch Stadion waren wèl moeilijker, omdat de afstanden tussen breedte- en positiepalen, parkeerhaven en toucheerpaal en de ser pentine de verschillende onderdelen waar de chauffeurs zich doorheen moesten manoeuvreren nogal kort waren uitge vallen. Op het punt van de klassements proeven behoort de N.Z.H. nimmer tot de sterksten Wel tot de snelsten en de tijd telt ook mee maar het moet gezegd worden, dat in het algemeen de klasse mentsproeven, waarbij het op precisiewerk aankomt, de chauffeurs voor grote moei lijkheden stellen. Twee onderdelen, de toucheerpaal en de serpentine, werden door de „Duinland" foutloos afgelegd, maar in totaal werden 83 strafpunten opgelopen. De beide bussen van Maarse en Kroon kwamen er met 57 resp. 77 punten af. Ook de eersteprijswinnaar liep bij dit onder deel nog 56 (van de 62'/s in totaal!) op. Voor de middagrit had het vindingrijke rallycomité weer eens wat anders bedacht. Aan de hand van een reeks situatieteke- ningetjes door Jan Apetz moesten de chauffeurs de weg zoeken langs een route welke door de Houtrakpolder naar de Vel- ser tunnel en door Bloemendaal, Heem stede en de Haarlemmermeerpolder naar het Amsterdamse Bos leidde, waar het laatste onderdeel van de wedstrijd, de regelmatigheidsproef, zich afspeelde. Nu is dit oriëntatierit heel aardig geweest, maar zij heeft zeker niet voldaan aan de hoog gespannen verwachtingen der organisa toren, want zij bleek veel te gemakkelijk. En dat niet alleen voor de N.Z.H.'ers, die zich cp hun beurt op zeer bekend terrein wisten en aan de tekeningetjes reeds kon den zien, dat zij langs de Weyman, de Santhaes en De Toorts in Santpoort zouden komen, langs Zomerzorg in Bloemendaal, langs de Watertoren en Kraantje Lek in Overveen, langs de Zandvoortselaan, de Herenweg, door Groencaidaal en over het Valkenburgerplein in Heemstede. Want bij de prijsuitreiking bleek, dat de zes prijs winnaars waaronder bussen uit Gro ningen, Amersfoort en Zeeuws-Vlaanderen alle geen enkele strafpunt op dit onder deel hadden opgelopen. De regelmatigheidsproef, waarbij met afgedekte snelheidsmeter tweeëndertig kilometer per uur moest worden gereden, bood eveneens een listige verrassing. Niet alleen weten de chauffeurs bij deze proef niet hoelang de route is die zij moeten rijden, maar bovendien passeerde men een paar stopborden bij kruisende paden en het was uiteraard de bedoeling dat men zich daaraan zou houden. De best geplaat ste bus van Maarse en Kroon leverde hier een uitstekende prestatie met slechts an derhalve strafpunt, de tweede bus van hetzelfde bedrijf boekte drieëneenkwart strafpunt. De derde prijswinnaar, Nefkens uit Amersfoort, echter wel vijfentwintig, de Zeeuwschvlaamse tram veertien en de eer steprijswinnaar GADO zeseneenhalf. De prestatie van de „Duinland" met straf punt behoorde dus tot de goede. Terwijl de „rekenkamer" van het rally comité roodgloeiend stond, kortten interes sante speedboat- en waterskidemonstraties op de Bosbaan en de door de Automaat schappij „Zeeland" meegebrachte volks dansgroepen en de harmonie-orkesten van de Amsterdamse politie en het Gemeente vervoerbedrijf Amsterdam de tijd tot de prijsuitreiking. De voorzitter van de K.N.V.T.O., mr. D. van Setten, liet deze eer aan een der directeuren van het bedrijf in wiens ver voergebied men zich bevond, namelijk de heer W. Maarse, die dus tot twee keer toe een prijs aan zijn broer en mededirecteur J. Maarse, kon overhandigen. Ter ere van de eersteprijswinnaar klonk zoals gebrui kelijk het Wilhelmus. Na afloop van de wedstrijd bood de directeur van de N.Z.H.de heer J. J. Jurrissen, zijn gasten een maaltijd aan in het Amstelhotel. Tal van tafelspeeches, onder meer door het hoofd van de Rijks verkeersinspectie te Amsterdam, de heer Th. Heyting, de chef van de afdeling Ver- voerscoördinatie van de Nederlandse Spoorwegen, drs. C. G. van Leeuwen, het hoofd van de Haarlemse Verkeerspolitie, de heer I. Brauckman, en de adjunct-directeur van het bedrijf van Openbare Werken der gemeente Haarlem, ir. J. J. Fuykschot, ver tolkten de hulde der medereizigers voor de chef d'équipe, de heer H. J. Kapteyn, en de beide wakkere chauffeurs en hun er kentelijkheid jegens de als altijd zo toe gewijde gastheer. ADVERTENTIE voor sla on slaatjes... ~'~z altijd begeerd! '/I pot 62 cl '/t pot tlMhu 98 a. Er is een steeds toenemend aanbod van aardbeien uit de koude bak in ons land Op de veiling in Zaltbommel waren in het begin van deze week reeds dagaanvoeren van 6000 kistjes met acht doosjes van twee ons en verwacht wordt dat in de komende dagen het aanbod vlug zal gaan toenemen. De afzet van de aardbeien gaat vlot. Vooral voor export wordt er veel gekocht en de belangrijkste buitenlandse afnemer is België. Op de tweede plaats komt dan West-Duitsland. Voor de export kwaliteit glasaardbeien werd maandag 1.30 tot 1.65 per doosje van twee ons betaald Voor de eerste kwaliteit lag de prijs toen tussen 0.90 en 1.20 per doosje. Hoewel de ontwikkeling van de aardbeien op de koude grond ook gunstig verloopt, zal het toch nog wel drie weken duren alvorens deze aangevoerd zullen worden. De Amsterdams taxichauffeurs wor den allen in uniform gestoken. Twintig van de bijna zeshonderd uniformen werden dinsdag afgeleverd. De chauf feurs, keurig uitgemonsterd, poseerden „ongedwongen" voor de fotograaf. Vlak achter de landtong tussen het Noorder Buiten Spaarne en de Mooie Nel lag dinsdag een cutterzuiger proef te draaien, die weldra zijn stalen tanden zal zetten in de koraalriffen voor een der Britse Bahama-eilanden. Voordat een zeesleper van Wijsmuller de zuiger over de oceaan trekt heeft de Haarlemse Scheepsbouw Maat schappij een aantal genodigden (vertegenwoordigers van bedrijven, die bij de bouw van het gevaarte betrokken zijn geweest) naar de Mooie Nel verscheept om hen een kijkje te doen nemen op deze 56 meter lange zuiger, die ongeveer vier miljoen heeft gekost. Het gold hier een spoedopdracht, die door de Carribean Dredging Company in samenwerking met de aannemingsmaatschappij D. Blankevoort en Zoon te Bloe mendaal werd uitgewerkt ten behoeve van een havenproject voor het suikereiland Barbados en verscheidene andere werken. In acht maanden tijd verwezenlijkte men bij de Haarlemse Scheepsbouw dit ontwerp voor een cutterzuiger, zoals er nog nooit eerder een in Europa is afgeleverd. Dankzij de pontonhelling, welke in dit bedrijf in gebruik is, kon het grootste deel van de bouw weer binnen geschieden. Nieuwsgierig schuifelden donderdag de talrijke genodigden over de dekken van deze reus onder de baggeraars, die aan de achterzijde een dikke, schuimende straal water uitspoot. Dit was nog maar een beetje watersport vergeleken bij het karwei, dat straks komt aan de overzijde van de oceaan. In de machinekamer, die meer op de hal van een krachtcentrale lijkt, wachten een slordige drieduizend paardekrachten alleen al voor het zuigen. De draaiende stalen tanden van de cutter waren aan de oppervlakte van het water te zien, want er was dringend verzocht dit geweld niet op de bodem van het meer te beproeven. De liei'en van de grote bok op het voorschip hielden de 'honderd ton wegende cutterladder met de zuigbuis dan ook zorgvuldig aan de opper vlakte van het water. Maar de man in de stuurhut, die in zijn eentje de voortbe weging en de werking van de zuiger kan regelen, kan door het overhalen van een handle dat geweldige stalen kakement een diepte van vijftien meter doen bereiken. Tot op die diepte zal men ook voor Bar bados moeten werken. Zig-zag-zuigen Met de bok en de cutterladder is het vooraanzicht overigens nog niet compleet. Aan weerszijden steekt er ook een kraan- arm schuin naar voren, waarmee vijf tons ankers worden verplaatst. De zuiger trekt zichzelf namelijk vooruit aan zijn anker lieren. „Vooruit" is het woord nauwelijks, het is een zigzaggende beweging tussen beide ankers in, waarbij de koers in de meest letterlijke zin afgepaald wordt door de twee naast elkaar door het achterdek stekende spudpalen. Daarvan staat er al tijd één onder de zuiger in de bodem. Is de zuiger dus een eindje naar links ge zwenkt om de linker spudpaal heen, dan kan men de rechter spudpaal laten zakken en de linker ophalen. In de zwenking naar rechts om de rechter spudpaal maakt de gehele zuiger dan ook tevens een beweging voorwaarts. In de machinekamer staan niet minder dan zes motoren. Van achteren naar voren vindt men achtereenvolgens twee aggre gaten, die onder meer de elektriciteit op wekken voor de aandrijving van de lieren en het optrekken en neerlaten van de spudpalen, één aggregaat dat de stroom le vert ten behoeve van de cutter, een re servemotor en twee motoren met genoeg capaciteit om een groot zeeschip voort te stuwen, voor de directe aandrijving van de reusachtige pomp van de zuiger. Te gelijk met grote hoeveelheden water wordt het door de cutter verbrokkelde koraal- Van onze Kamerver slag gever Uit de kring van de P.v.d.A. in de Eerste Kamer is bij herhaling gezegd, dat Nederland mede schuld draagt aan de ontwikkelingen in Indonesië, onder meer door prof. Schermerhorn, mej. Tjeenk Willink en de heren In 't Veld en De Loor. En gisteren zei de heer De Niet (P.v.d.A.), bü de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, dat de regering niet kan ontkennen mede verantwoordelijk te zijn voor de gebeurtenissen in Indonesië. Naar zijn mening had de regering de resolutie in de Verenigde Naties om met Indonesië te praten over Nieuw-Guinea, moeten aanvaarden. Namens zijn fractie vroeg de heer De Niet, zodra het even mogelijk is, het contact met Djakarta weer te herstellen en te gaan praten, eventueel met inschakeling van de secretaris-generaal der Verenigde Naties. De gezamenlijke verklaring met Australië over Nieuw-Guinea kon hij niet waarderen. Wanneer bij herhaling parti'genoten van de minister-president getuigen van schuld besef in de Indonesische kwestie, dan ver zwakt dit Nederlands internationale po sitie, vooral nu Amerika blijkens uit latingen van minister Dulles langzamer hand tot andere gedachten komt. Om die reden herinnerde de heer A 1 g r a (A.R.) er aan, dat minister-president dr. Drees het vorig jaar in de Eerste Kamer over de Indonesische kwestie heeft gesproken als een man, die gegriefd was door de mate loze ontrouw van de Indonesische leiders. „Wij hebben geen enkele reden vergiffe nis te vragen", zei de heer R e ij e r s (C.H.U.), of het zou moeten zijn voor de te vroege souvereiniteitsoverdracht. Het heeft geen zin op allerlei onwezenlijke gronden verdragsbreuk goed te praten. Moraliteit houdt de norm in van goede trouw. Nieuw-Guinea „Wat hebben schuldbelijdenissen voor zin?" vroeg de heer Van R i e 1 (V.V.D.). Morele schuldbelijdenissen hebben geen enkele politieke betekenis. Het is een be grip, dat in de politiek niets zegt en het heeft daarom ook geen zin het in poli tieke discussies in te voeren. Er zitten aan de Indonesische zaak praktische kanten, die steeds sterker tot de overtuiging voe ren, dat de verdediging van Nieuw-Guinea een last is, die Nederland niet alleen kan dragen. Men zal daar eens overleg over moeten plegen met onze bondgenoten. „Is de defensie van Nieuw-Guinea, vroeg de heer R e ij e r s (C.H.U.), aangepast aan de nieuwe omstandigheden?" Wat Nieuw-Guinea betreft was ook prof. Beaufort (K.V.P.) het geheel eens met het regeringsstandpunt. „Wij willen de be volking van Nieuw-Guinea", zei hij, „niet uitleveren aan het regiem van Sukarno". „Schuld belijden opent altijd nieuwe wegen", verklaarde de heer De Loor (P.v.d.A.). „Het komt erop aan, of wij de wijsheid en het staatsmanschap kunnen opbrengen, het deel van onze schuld te erkennen". In de Tweede Kamer staan de socialisten inzake Indonesië achter de regering. Maar de heer Van R i e 1 (V.V.D.) verwachtte, dat als er een nieuw kabinet komt, dat dan ook de fractie van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer zich op het standpunt zal stellen van haar partijgenoten in de se naat. In zoverre zou dan blijken, zei hij, dat de Eerste Kamer een fijnere neus heeft gehad dan de socialisten in de Tweede ADVERTENTIE Het sneeuwwitte Kerko „Es presso" shirt met de oroni- zed boord! Een shirt van no- iron poplin, dat u wérkelijk niet of nauwelijks hoeft te strijken. En een boord, die 16 uur per dag onberispelijk glad blijft! Slechts f 13 50, dank zij zeer grote produktie. gesteente naar binnen gezogen en naar ach teren weggeperst met voldoende druk om het via een aan de zuiger vastgehechte lei ding twee tot drie kilometer verder ter be stemder plaatse te doen belanden. De pij pen voor de buisleiding zijn al naar de Britse Bahama's verscheept. De slijtage van de cutter zal uiteraard bijzonder groot zijn, ook al werd die van het sterkste me taal in Amerika vervaardigd. De tanden van de cutter zijn echter te vervangen. Voor deze en andere x-eparaties is een ï-uimte achter in de machinekamer ge reserveerd. Bovendien zijn reeds vier re servecutters de zuiger reeds uit Amerika vooi-uit gegaan naar haar bestemming. De overdracht Na de bezichtiging van de zuiger, waar bij men voortdurend werd omringd door obers met bladen vol verversingen en har tigheden, geschiedde de ovei'dracht. Een der directeuren van de Haarlemse Scheepsbouw, ir. P. A. van Hecking Cole brander, hield een toespraakje, waarin hij de trots van zijn werf tot uiting bracht, voor een dergelijke opdracht te zijn uitge kozen. Hij bracht ook hulde aan de Aan nemingsmaatschappij Blankevoort, welker technische staf het hele werk op een uit muntende wijze organiseei-de. Kolonel Sinclaii-, die de zuiger uit naam van de Caribbean Di-edging Company aan vaardde noemde de oplevering van de zui ger, zoals die door deze Haarlemse werf geschiedde, een prachtige prestatie en hoopte dat zij gelukkig zou werken. Toen daalde de vlag van de Haarlemse Scheeps bouwmaatschappij uit de mast om plaats te maken voor die van de Britse Bahama- eilanden. Na afloop van de voorstelling „Toontje heeft een paai'd getekend" heeft de actrice Fie Carelsen dinsdagavond afscheid ge nomen van de Groningse schouwburg en het publiek. De afscheidsvoorstelling werd bijgewoond door verscheidene autoriteiten, onder wie de commissaris van de Koningin in Groningen, mr. A. W. Offerhaus. Mevrouw Fie Carelsen, die voor het be gin van de voorstelling in het senaatsrij tuig van het Groninger studentenkorps „Vindicat Atque Polit" naar de schouw burg was gereden, werd op hét tóneel met uitbundig applaus begroet. Kamer. Tenslotte pleitte de heer Van Riel er voor, de deskundigen, die uit Indonesië komen, niet te verspreiden, maar met fi nanciële steun ergens in de wereld ge zamenlijk een taak te geven. Verdreven Duitsers uit het Russische gebied hebben bijvoorbeeld met hun vakkennis in het westen een nieuwe porseleinindustrie op gebouwd. Nederlands belang Het buitenlands beleid moet gebaseerd zijn op het Nederlands belang, betoogde de heer R e ij e r s (C.H.U.), zeker als het gaat om het behoud van welvaartsbronnen. De heer Van Riel (V.V.D.) consta teerde, dat wereldbelangen van grote mo gendheden en levensbelangen van kleine landen in de Vei-enigde Naties niet kunnen worden beslist bij meerdei-heid van stem men, te minder omdat de Verenigde Naties geen x-echtsgemeenschap zijn. Daarom zul len landen, die op toevallige wijze in de Verenigde Naties in de minderheid zijn, zich niet altijd bij besluiten behoeven neer te leggen. Deze opvatting, die ook het standpunt van de regering weergeeft noemde prof. Beaufort een stap terug op de weg naar een rechtsgemeenschap hetgeen hij zeer betreurde. De heer Van Riel (V.V.D.) was van mening dat de ontwikkeling van atoom wapenen niet te sluiten zal zijn. Al het gepraat over verboden op dit gebied achtte hij daarom van betrekkelijke waarde, dat alleen tot het resultaat van „uitstel" van het gebi-uik kan leiden. De oplossing van dat probleem zag hij in het uiteengroeien van de Sovjet-Unie en de Chinese volks republiek, een proces, dat enige tientallen jaren zal duren. Het is niet uitgesloten dat de kaarten dan zo woi'den geschud, dat een nieuw machtsevenwicht ontstaat en een lange periode van rust intreedt. Omdat al leen door tact uitstel kan worden bereikt kunnen buitenstaanders beter niet roeren in de kwestie van kernwapens. Men moet dit aan de regering overlaten, die zich be wust is van haar bescheiden invloed. Minister Luns antwoordt vandaag op de diverse beschouwingen. Na een reis van 115 dagen is de zee sleepboot „Noord Holland" (2600 pk) van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden op zaterdag 10 mei in Ras Tanura aan de Perzische Golf aangekomen, aldus deelde de maatschappij ons woensdag mee. Het was de eerste maal, dat een driehoekige boortoren over een afstand van 10.000 mijl versleept is. In kringen van assuradeuren oliemaatschappijen en andere belangheb benden is deze sleepreis dan ook met meer dan gewone belangstelling gevolgd. De „Nooi'd Holland" nam de boortoren op 15 januari in New Orleans op sleep touw. De toren, die als afmetingen heeft 31 x 27 meter en een diepgang van drie meter werd met het 31 meter brede vlak naar voren gesleept. Dit gaf uiteraard een grotere weerstand, maar uit het verloop van de reis, die werd gemaakt onder commando van kapitein Oene Edelen- bosch uit IJmuiden. is gebleken, dat dit de meest veilige manier van vei-slepen is. Eens te meer is met deze' reis gebleken dat de Nederlandse zeesleepboten de meest gevraagde en aangewezen sleepboten zijn om zeer kostbare en bijzondei'e objecten te verslepen. De Haagse politieagent, die in februari wegens moord op zijn echtgenote werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van elf maanden voor arrest en opneming in een psychiatrische inrichting, bevindt zich nog steeds in het Huis van Bewaring in Den Haag. De minister van Justitie, prof. dr. I. Samkal- den, heeft hiernaar een ondei-zoek laten instellen. In het rapport, dat indertijd door twee psychiaters werd opgemaakt werd op een snelle opneming aangedron gen. De ï-eden, waarom de ter beschikking gestelde zo lang op opneming moet wach ten, is gelegen in het feit, dat er tekort i_ aan ruimte, maar ook aan personeel voor de verpleging. Zelfs personen, die zonder gevangenisstraf direct ter beschikking van de regering worden gesteld, moeten maan den in de cel wachten, voordat er voor hen een plaatsje is gevonden. Het aantal, dat op het ogenblik op opneming in een psy chiatrische inrichting wacht, kan op ruim 100 gesteld worden. MOSKOU (Reuter) Meer dan duizend specialisten van de Russische communis tische partij hebben te Mo^Jcou de ope ning bijgewoond van een campagne tegen het „revisionisme". Een conferentie, geor ganiseerd door de afdeling politieke we tenschappen van de Sovjet-Academie van Wetenschappen, zal gewijd zijn aan „vraag stukken van de strijd tegen het revisionisme in de huidige situatie", aldus persberichten. De campagne betekent waarschijnlijk een intensivering van de actie tegen het „re visionisme" afwijking van het marxis tisch leninisme met name in Joegoslavië. WARSCHAU (Reuter) Het Poolse par tijblad Triboena Loedoe heeft de aanhan gers van president Tito van Joegoslavië ervan beschuldigd dat zij „ideologische verwarring in de gelederen van de com munistische partijen veroorzaken". Zij hebben volgens het blad niet bijgedragen tot het versterken van de solidariteit en de samenwerking tussen de communisti sche partijen. Het blad dringt aan op een oplossing van de ideologische geschillen „op basis van de leninistische beginselen". En dat reed nog! In Utrecht hield de politie een auto aan, die op vier totaal ver sleten banden reed. Bij onderzoek bleek dat handrem en voetrem niet werkten, evenmin als stoplicht en claxon. In de stuurinrichting zat zoveel speling, dat het de politiemannen een raadsel was, hoe de wagen nog een bocht kon maken. De „auto" werd naar het bureau gesleept, waar men een sloper ontbood, die voor de waarde aan oud-ijzer eigenaar werd. De man, die kans gezien had, met het vehikel te rijden, kreeg een bekeuring. Twaalf jaar. De echtgenote van een rijwielhandelaar te Heer zette in augustus 1956 samen met een monteur twee anderen aan tot moord op haar echtgenoot. De man werd met vier revolverschoten om het leven gebracht. De rechtbank te Maastricht vei-oordeelde de echtgenote tot 15 jaar ge vangenisstraf; in bei-oep veroordeelde het gerechtshof te 's Hertogenbosch haar tot 12 jaar. De weduwe kwam tegen dit vonnis in cassatie bij de Hoge Raad. Deze heeft het beroep verworpen. De weduwe behoudt dus haar straf van 12 jaar. Wereldpostvereniging. Op voordracht van de Zwitserse regering is de heer F. A. Hofman, hoofddirecteur der posterijen te Den Haag, benoemd tot vice-dii-ecteur der wereldpostvereniging. Dit is de eerste keer, dat Nederland in het bestuur van deze organisatie is vertegenwoordigd. Verzamelaarsfeest. Zaterdagavond en zondag wordt ter gelegenheid van de dag der verzamelaars in de Koopmansbeurs te Amsterdam een gi-ote nationale tentoon stelling en een internationale ruilbeurs voor verzamelaars gehouden. Ook in het buitenland bestaat zeer veel interesse voor deze beurs. Verwarmd zwemwater. Het water in het gemeentelijk openluchtzwembad te Zwolle zal voortaan ook bij koud weer een behaaglijke temperatuur hebben. Men heeft namelijk een plastic leiding gelegd van een fabriek naar het bad. Door deze leiding wordt koelwater van de fabriek naar het zwembad gepompt. Het koelwater heeft bij het verlaten van de fabriek een tempera tuur van ongeveer 60 graden Celsius en als het in het bad stroomt is de temperatuur nog 25 a 30 graden. Groter stadhuis. Thans is de rijks goedkeuring afgekomen voor de uitbrei ding van het stadhuis in Groningen, waar voor een ki-ediet van vijfeneenhalf miljoen gulden beschikbaar wordt gesteld. Binnen kort zal met het werk worden begonnen, dat naar schatting anderhalf tot twee jaar zal duren. Daarmee zal de herbouw van het stadscentrum van Groningen voltooid zijn. Met geld van hospita. De politie te Utrecht heeft een 31-jarige expeditie knecht uit Rotterdam gearresteerd, die bij zijn hospita 1300.had gestolen en daai-mee aan de zwier was gegaan. Bij zijn arrestatie was hij platzak. Na 17 borrels. De rechtbank te Zwolle heeft een 48-jarige expediteur uit Zwolle vei'ooi'deeld tot achttien maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, en ontzegging van de rijbevoegdhèid voor de tijd van twee jaar. Na zeventien bori-els te hebben gedronken had de man met zijn auto een aanrijding veroorzaakt, waarbij drie personen vrij ernstig werden gewond. De rijbevoegdheid was hem toen juist ont nomen, eveneens wegens het rijden onder invloed van sterke drank. Fout. De ï-echtbank te Rotterdam heeft een 47-jarige vertegenwoordiger uit Den Haag ontslagen van rechtsvervolging. Hij had ongeveer 7100,van zijn werk gever voor zichzelf gebruikt. De recht bank achtte dit wel bewezen, maar omdat in de dagvaarding het woord „opzettelijk" ontbrak kon geen veroordeling volgen. Geen pas voor Oostenryk. Het Oosten rijkse kabinet heeft een overeenkomst goedgekeurd, volgens welke Nederlanders voor bezoeken aan of reizen door Oosten rijk geen paspoort meer nodig hebben. Wel is een zg. toeristenkaai-t vereist. Nieuwe hoogleraren. Aan de Rijks universiteit te Groningen is benoemd tot hoogleraar in de statistiek en de econo metrie prof. dr. H. Rijken van Olst, sinds 1949 lector aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Tot hoogleraar in de socio logie is benoemd dr. Ivan Gadowrek, op 11 juli 1923 te Brno (Brunn) in Tsjecho- slowakije geboren en in 1957 tot Nederlan der genaturaliseerd. De in Utrecht gehou den algemene vergadering van de Remon strantse Broederschap heeft benoemd tot hoogleraar aan het seminarium te Leiden, in de vacature ontstaan door het aftreden van prof. G. J. Sirks, dr. G. J. Hoender- daal, remonstrants-gereformeerd predikant te Amsterdam. ADVERTENTIE Niette scherp, niet te xuur; i ••'„j'y 'l- heerlijk pittig en...niet duur! Prins Bernhard heeft gisteren in San Francisco een bezoek gebracht aan het atoomlaboratorium van Bei'keley. Daarna woonde hij een receptie bij, te zijner ere gegeven door de Nederlandse Vereniging van Liefdadigheid, een instelling ten be hoeve van Nederlanders. De Prins is be schermheer van deze vereniging. De receptie werd gehouden in het Young Museum in het Golden Gate °ark. Door het Palo Alto strijkkwartet werd een concert gegeven. De musici gaven on dermeer een eerste uitvoering van een werk van de Haarlemse componist Sas Bunge. In het gemeentemuseum in Den Haag worden voorbereidingen getroffen voor het verzenden van werken van Nederlandse impressionisten, die in Engeland zullen worden tentoongesteld. Deze schilderijen van onder anderen Bosboom, Blommers, Breitner, Gabriël, Maris en Weissenbruch zullen in de loop van de volgende week verzonden worden. Zij zullen het eerst worden tentoongesteld in Scarborough, daarna in York en in Zuid-Londen. De tournee zal tot half november duren. Aan de ruim veertig schilderijen van het ge meentemuseum in Den Haag wordt een tiental van het stedelijk museum in Am sterdam toegevoegd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11