Uitvaren haringvloot niet door tekort aan vissers belemmerd Eis van twaalf jaar wegens een leidende rol bij serie inbraken Roofovervallen en diefstallen van juwelen en bontmantels DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Rechter beslist E.V.C.-Reuter is de echte P. F. Serné lid van ver dienste van „De Tien" Haarlemmer won hoofdprijs in „Actie-Appèl"-loterij Haarlemse rechtbank Haagse politie pakte 50 jongeren op Strijd om Don Bonito" Kort geding voor president van Haarlemse rechtbank Zal hij in Amsterdam of in Zandvoort spelen? Uitspraken rechtbank Kort nieuws LAATSTE NIEUWS Atoomraketten in het Nederlandse leger Jongetje kreeg brandende spiritus over zijn kleren WOENSDAG 14 MEI 1958 1AARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Morgen is het Vlaggetjesdag. De log gers en kotters krijgen een laatste goede beurt, de netten worden nog eens grondig geïnspecteerd. Straks ligt heel de vissersvloot vrolijk gepavoi- seerd varensree. Het bemanningsprobleem drukt thans in veel mindere mate zijn stempel op de voorbereidingen voor het uitvaren van de haringvloot dan in vorige jaren het geval is geweest. Moesten bij de aanvang* van de teelt 1957 nog vyf loggers aan de wal blij ven liggen omdat er geen bemanning te vinden was, dit jaar zijn er voldoende vis sers om het mogelijk te maken dat alle loggers uitvaren. In het bijzonder de eco nomische teruggang heeft ervoor gezorgd, dat een groter aantal zeelieden voor de haringvloot beschikbaar kwam. Dit heeft de voorzitter van de Scheve- ningse redersvereniging en voorzitter van het Scheveningse vlaggetjesdagcomité, de heer D. A. den Duik, verklaard. De heer Den Duik gaf tevens uiting aan zijn tevredenheid over de nieuwe organi satievorm, waarin de haringrace dit jaar is gegoten. Daardoor is het karakter van een wedstrijd weer teruggekeerd en heb ben de drijfnetloggers ten minste even veel kans om als eerste met de Hollandse Nieuwe binnen te lopen, als de zoveel snellere trawlloggers, met hun aanmerke lijk grotere motorvermogen. De trawlloggers echter vertrekken, zo als bekend, pas op maandag 19 mei na tien uur 's morgens; de vleetloggers varen zaterdagmiddag om half drie al uit. Deze handicap is het 'die de haringrace weer tot een werkelijk spannend evenement moet maken. De teelt 1957 is volgens de heer Den Duik „De zogenaamde contactcommissie uil do E.V.C.-bonden mist elke statutaire grondslag. Zij bevindt en beweegt zich on- bevoegdelijk op het terrein van het ver- bondsbestuur der E.V.C., onder meer door een congres der E.V.C. voor te bereiden" Dit heeft de president van de rechtbank te Amsterdam beslist in een kort geding dat de voorzitter, de secretaris en de pen ningmeester van de E.V.C., de heren J. F Reuter. B. Brandsen en R. Smid, aanhan gig hadden gemaakt tegen drie leden van de E.V.C.-contactcommissie: de heren P de Vroome, C. F. Helmers en J. A. Bosma. aanhangers van de groep-Paul de Groot. De president verbood de drie laatstge noemden „om zich in enigerlei vorm uit te geven voor en zich te gedragen als waren zij bestuurder of vertegenwoordiger der Eenheidsvakcentrale of van de bij haar aangesloten bonden". Het vonnis is uitvoerbaar verklaard met toepassing van lijfsdwang. De gedaagden werden veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding zijnde 442,05. De president overwoog onder meer, dat het gemis aan rechtspersoonlijkheid wel meebrengt, dat de E.V.C. als vereniging geen burgerlijke handelingen kan aangaan doch dat dit de heren Reuter. Brandsen en Smid niet belet in hun hoedanigheid van voorzitter, secretaris en penningmeester van het hoogste orgaan der E.V.C. de rech ter bescherming te vragen van de rechten harer leden als zodanig. Wat het ver weer van gedaagden betreft als zou den eisers hun verbondsfuncties hebben verloren, merkt de president op. dat de vergadering van 30 maart, waarop de heren Reuter, Brandsen en Smid werden geschorst, niet op de reglementair voorge schreven wijze was bijeengeroepen en dat de gedaagden niet op reglementaire wijze als hoofdbestuurder zijn gekozen. Tijdens de jaarvergadering van de Haar lemse Vrijwillige Brandblussers Vereni ging „De Tien" is de voorzitter, de heer p- F. Serné, benoemd tot lid van verdien ste. De heer Serné is reeds twintig jaar lid van „De Tien". niet. onbevredigend verlopen. De sombere verwachtingen, welke men had ten aan zien van het bemanningsprobleem, zijn gelukkig niet uitgekomen. De Schevening se vloot is gegroeid. Er kwamen vier nieuwe trawlloggers in de vaart: de SCH. 64, SCH. 162, SCH. 52 en de SCH. 8, terwijl daaren boven nog een Katwijkse logger aan de Scheveningse vloot werd toegevoegd. De rederij Frank Vrolijk heeft voorts verleden week vier loggers overgenomen van de Vlaardingse rederij C. van Toov. Dit zijn de VL. 61, VL. 71, VL. 83 en VL. 166. Het waren de enige schepen, die de rederij Van Toor nog in de vaart had. De VL. 61 wordt de SCH. 89 Johanna Maria, de VL. 71 gaat heten SCIJ. 102 Maarten, de VL. 83 krijgt, het nummer SCH. 103 en de naam Dr. C. Lely, terwijl de VL. 166 als de SCH. 134 Geertruida in de vaart zal komen. De versterking, die de Scheveningse vloot heeft ondergaan, moet volgens de heer Den Duik ï-esulteren in een grotere aanvoer. Vooral denkt men daarbij na tuurlijk aan de visserij onder de Engelse wal, in de maanden oktober en november, die nu al drie jaar achtereen zeer teleur stellend is geweest. De aanvoer van de maatjesharing wordt van een steeds groter belang. Intussen is-met de voltooiing van de SCH. 8 het nieuwbouwprogramma vrij wel stil komen te liggen. In het komende seizoen kan nog slechts een nieuwe logger worden verwacht, die op het ogenblik voor de rederij Vrolijk in Leiden wordt ge bouwd. Kersverse huiseigenaar Een der hoofdprijzen van de „Actie- Appèl 2", de loterij van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers is in Haarlem gevallen. De 65-jarige foto graaf M. Vellinga, Schalkwijkerstraat 43 is daarmede plotseling de eigenaar van een huis ter waarde van 25.000. dat hij ge heel naar eigen smaak mag inrichten. Gisteravond hoorde hij het grote nieuws door de radio. De zeven lnten. die hij ge kocht had, lagen voor hem op tafel. Ter gend langzaam noemde de omroeper de cijfers van het lot' op. dat goed was voor een splinternieuw huis. En toen „Hoera, ik heb een huis, dat is mijn nummer!" Maar de blijdschap was nauwelijks gelucht of als klap op de vuurpijl kwam hetzelfde nummer winnend uit de bus voor de ex tra-prijs. een complete inrichting voor het huis. De heer Vellinga wist niet eens of het nummer 166490 of 166940 was. Bij de buren belde hij de AVRO in Hilversum op. „Ja, het klopt, mijnheer, hartelijk gefeli citeerd". Vlak daarop belde het kantoor van de Actie-Appèl in Rotterdam op. Of mijnheer Vellinga zo spoedig mogelijk per taxi naar Rotterdam wilde komen. Ook daar, aan de Heemraadszingel, werden vele handen geschud, foto's gemaakt en persmensen te woord gestaan. „Ik koop altijd een lot als het voor een goed doel is", zegt de kersverse huiseige naar. „Heel vroeger won ik met een niet met het laagste nummer een prijs van 3.000 in de Staatsloterij, maar daarmee was de kous af". Hij wist nog niet wat zijn verdere plannen zijn. „Ik moet er eens rustig over nadenken". Vijf minuten nadat de radio de heer Vellinga als een der winnaars van de in totaal vijf uitgeloofde huizen bekend had gestond, stond een pasgetrouwde jongeman op de stoep van diens woning. „Hartelijk gefeliciteerd, meneer Vellinga met uw prijs, enne.... u weet toch dat we bij mijn ouders inwonen? Denkt u aan ons als u uw nieuwe huis gaat betrekken?" Op straat sprak een van zijn kennissen hem met „mijnheer de baron" aan. Hoe iemand toch in waarde kan stijgen als vrouwe Fortuna hem even toelacht Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank een aantal diefstallen op Schiphol, berovingen op pompstations en inbraken in ondermeer juwelierszaken in Zeist en Amsterdam behandeld. De leidende rol by een groot aantal van deze zaken zou hebben berust bij een 49-jarige koopman zonder vaste woon- of verblijfplaats. Tegen deze verdachte eiste de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman niet minder dan twaalf jaar gevangenisstraf en verbeurdverklaring van de goederen. Een uiterlijk volkomen rustige verdachte bekende na voorlezing van de tenlasteleg ging bij een serie diefstallen en een roof overval betrokken te zijn geweest. Op beschaafde wijze overlegde hij met de president mr. H. J. Ferwerda over wat hü al dan niet op zijn geweten zou hebben, over de waarde van het gestolene en over wat hij al dan niet zou hebben verklaard. Ondermeer werd de koopman ervan be schuldigd, dat hij op 26 april 1957 in een hotel in Santpoort enkele waardevolle schilderijen, kandelaars enz. ter waarde van 17.000.— zou hebben gestolen. Op 26 augustus pleegde verdachte met enkele „zware jongens" een gewapende overval op een pompstation bij Utrecht. Om half vijf 's nachts drongen zij, vermomd met feestneuzen en brillen, het pompstation binnen. De pompbediende zag twee revol vers op zich gericht. „Blijf maar kalm, het is niet om jou maar om de poen te doen" Eerst gaf de pompbediende een gewone sleutel, maar toen eisten de overvallers de sleutel van de brandkast. De mannen gingen er plotseling vandoor. „Natuurlijk was ik zenuwachtig. Ondanks die revol vers zijn we opeens weggerend, toen eer. van ons het op een lopen zette", zei de verdachte.' Op 6 mei 1957 werd in een juweherszaak in Zeist ingebroken door een steen door de ruit te gooien. Hier werden horloges, juwelen enz. weggenomen tot een totale waarde van ongeveer f 35.000.„Ik kan me niet voorstellen, dat het handjevol sie raden zo'n waarde vertegenwoordigde" merkte de verdachte kalm op. In de nacht van 23 op 24 maart van vorig jaar werden in Bilthoven 26 bontmantels ter waarde van f 38.000.gestolen. Ten slotte werd op 29 september ingebroken in een villa in Zeist, waar eveneens bont jassen werden weggehaald. Er stond ech ter nog veel meer op het straflijstje van de koopman. Ondermeer een diefstal van juwelen in een Amsterdamse juweliers- zaak ter waarde van f 19.000.Verdachte had. naar hij heeft bekend, verder inge broken in een boerderij in Woerden. „Oh ja. meneer de president, dan is er ook no^ wat in Alkmaar geweest", bekende de man eerlijk. Het gestolen goed werd over de grens "ebracht en in Duitsland aan de man ge bracht. VeYdachte. die reeds diverse malen is veroordeeld, zou zichzelf „gangster" hebben genoemd. ..Maar dat zijn praatjes' President: ..Hoe bent u tot die inbraken gekomen?" Maatschappij schuwt mij" Verdachte: „Natuurlijk heb ik een zware straf verdiend. De gevangenis schrikt me trouwens niet meer af. Wat mij afschrikt, dat is het ontslag uit de gevangenis. Want dan kom ik weer onder de mensen. Al vroeg moest ik zitten. Je werd er niet beter, maar slechter van. De maatschappij wil je dan niet meer. Je wordt hard en mensenschuw, want de mensen accepteren je niet. Is het een wonder, dat ik hiertoe ben gekomen? Ik heb nooit een fatsoen lijke kans tot reclassering gehad. Je leeft als een opgejaagd stuk wild. Je verrekt. Als ik straks de straat wordt opgeschopt, dat maakt me bang De officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman was vol lof voor de wijze, waarop de politie-instanties in de diverse zaken hadden samengewerkt. Spe ciale waardering had hij voor het werk van een wachtmeester in Bennebroek en een hoofdinspecteur in Velsen. „Deze ver dachte heeft een leidende rol gespeeld. Uit de mond van verdachte heeft men kunnen horen, dat hij eigenlijk een wrak van een mens is. De feiten wegen echter zo zwaar, dat ik twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek moet eisen", aldus de officier. De raads man mr. J. G. Bettink zei, dat beraad nodig is op de vraag, hoe verdachte na zijn straf aan de slag moet komen. Hij achtte de eis overigens zeer hoog. Uit spraak op 27 mei om kwart over negen. Postzakken gestolen De naam van de koopman werd ook ge noemd bij de behandeling van enige dief stallen en verduisteringen op Schiphol. Het begon, zoals in het geval van een 41-jarige vrachtemployee op Schiphol, met het uit delen van geld en het ging voort met het stellen van eisen tijdens gesprekken in het restaurant op Schiphol of een café in de omgeving. De vrachtemployee onttrok op zijn commando twee postzakken, die hij uit het P.T.T.-bureau naar een toestel van de Pan American Airways moest brengen, aan hun bestemming en speelde die zijn opdrachtgever in handen. Dat gebeurde op 9 december 1956. Op 16 augustus 1957 ontvreemdde hij uit een pakket, dat voor de Chemische Fabriek Naarden naar de V.S. gezonden moest wor den, enige reiswekkertjes en een aantal In Den Haag hebben zich, zoals bericht is, ongeregeldheden voorgedaan tussen Haagse en uit Indonesië gerepatrieerde jongens in de buurt van de Goudenregen straat en de Laan van Meerdervoort. Gisteravond werd de politie gewaar schuwd, dat de Hagenaars wraak wilden nemen. Zij hadden zich verzameld in een cafetaria, waar de politie 50 jongeren aan trof, onder wie 3 meisjes. Allen werden gefouilleerd. Het bleek, dat zij. gewapend waren met messen en dergelijke. Boven dien vond men nog hier en daar verstopt een aantal geïmproviseerde wapens. De troep werd meegenomen naar het po- litiebureau waar allen uitvoerig verhoord werden. Tussen middernacht en half drie zijn de jongelui naar huis gezonden. kurketrekkers en andere voorwerpen en in september nam hij een koffer met kleding weg, die het eigendom was van een Parijse dame. Het bleek dat zijn opdrachtgever zijn verleden kende, zodat de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman de mogelijkheid niet wilde uitsluiten, dal de verdachte door de koopman onder druk gezet is. Hij achtte het zeer verwonderlijk, dat iemand met dergelijke antecedenten op Schiphol zulk een vertrouwenspositie kan krijgen. Hij herinnerde eraan, dat hij acht maal veroordeeld is, onder meer voor ver mogensdelicten, en noemde zijn indienst- stelling als vrachtemployee „de kat op het spek binden". Ofschoon de officier de in druk had dat de man weer uit alle macht op het rechte pad trachtte te komen, gezien zijn studie in het Huis van Bewaring, achtte hij de feiten toch dermate ernstig, dat hij een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden eiste. De raadsman van deze verdachte noemde de beschrijving van het verleden van deze verdachte door de officier onjuist. De man heeft in zijn jeugd wat feiten begaan, waarvoor hij tuchthuisstraf heeft onder gaan, maar daarna heeft hij in den vreem de een aantal veroordelingen gehad, „die echter op een heel ander vlak lagen". Ten eerste zat hij vier jaar in een concentratie kamp na zijn deelneming aan de Spaanse burgeroorlog, als gevolg waarvan hij sta- tenloos werd en dat gold in ons land ook nog na de bevrijding, toen hij er terug keerde, na vlieger te zijn geweest bij de R.A.F. Hij werd gearresteerd en toen al spoedig bij de L.S.K. tewerkgesteld, ging vervolgens naar de K.L.M. over en emi greerde daarna naar Canada, waar hij een goede baan had, die echter verviel toen het hoofdkantoor van het bedrijf een bepaalde branche ophief. Tweemaal werd hij daar volgens de raadsman onschuldig gearres teerd en toen hij, daar weer vanaf zijnde, weer in Nederland kwam, pikten de autori te'ten hem opniëuw op, nu wegens desertie bij de L.S.K. (ofschoon hij daarvandaan zonder slag of stoot naar de K.L.M. was overgegaan). De raadsman erkende dat hij zwak en ruggegraatloos had gehandeld, maar verzocht met het oog op zijn reclas sering de gevangenisstraf tot een jaar te beperken. Hij heeft al zes maanden in voorarrest gezeten. Vervolgens stónd een 38-jarige assistent- controleur terecht, die de ontvreemde post zakken vervoerd zou hebben ten behoeve van de oud-vertegenwoordiger en boven dien medeplichtig zou zijn aan diefstallen in een melkwinkel in Sloten, onder meer van een radiotoestel, blikjes worst en der gelijke levensmiddelen. Ook deze zei onder druk van deze koopman te hebben gehan deld toen hij de postzakken vervoerde, maar hij ontkende deel te hebben genomen aan de diefstallen in de melkwinkel. Hij zou slechts „aan de weg gewacht hebben" en ontkende zelfs daarbij op de uitkijk te hebben gestaan. De als getuige gehoorde koopman zei echter dat deze verdachte wel degelijk aan de diefstallen had deelgeno men. De officier van Justitie eiste tegen deze man een jaar met aftrek wegens heling van de postzakken en diefstal. Mr. J. D. A. Viskil achtte het niet ver antwoord de medeplichtigheid van de ver dachte aan de diefstallen in Sloten geheel en ai aan te nemen op de verklaringen van de koopman. Tegen een 29-jarige timmerman uit Ben nebroek werd een gevangenisstraf van negen jaar geëist. Hem was ten laste ge legd diefstal van drie schilderijen en kan delaars in een hotel in Santpoort en roof overvallen op pompstations in Amsterdam zuid en bij Utrecht. Verdachte gaf de fei ten toe en zei ook betrokken te zijn ge weest bij inbraken in Rotterdam, Haarlem (juwelierszaak in Grote Houtstraat), Am sterdam en Hoorn. De verdediger mr. J. W. Rutgers zei dat „het avontuur de verdachte parten heeft gespeeld." Hij verzocht cle mentie. Twee horecabedrijven, die beide de naam Caramella voeren en waarvan het een in Amsterdam en het ander in Zandvoort is gevestigd, hebben vanmorgen in kort ge ding voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, strijd geleverd om een van de meest gevierde „combo"-pianisten van Nederland, die momenteel leeft onder de artistennaam Don Bonito. Voorheen werkte deze onder de naam „Boris" Zijlstra in de Amsterdamse zaak en hij had mondeling een contract voor vijf jaar gesloten. Zijn werkgever had hem echter gaarne gelegen heid gegeven voor een tournee met het Combo-orkest der „Milagro Boys" naar Denemarken te gaan. waar een grote maat schappij grammofoonopnamen van het vijf tal (inclusief Boris) maakte. Hij bleef langer weg dan de bedoeling was geweest, maar het établissement in Amsterdam vond het pas bezwaarlijk wor den. toen hij met het orkest geëngageerd was door „Caramella" in Zandvoort met ingang van 1 juni van dit jaar. Toen stelde het zich in verbinding met een advocaat, mr. R. H. de Jong, die de pianist een som matie stuurde, waarin aan het mondelinge contract met de Amsterdamse zaak herin nerd werd. De eigenaar van Caramella in Zandvoort zeide niet door „Don Bonito" op de hoogte te zijn gesteld van diens contract in Am sterdam. Hij had het gehele orkest geën gageerd. Zou dus het optreden daarin van deze pianist komen te vervallen, dan zou daarmee ook een streep door het gehele engagement gehaald worden. Hij had thans naar hij zeide, echter vernomen, dat de Amsterdamse zaak „Don Bonito" best nog een zomer in Zandvoort wilde laten op treden, indien hij het eerst met haar in orde zou komen maken. De Amsterdamse exploitant verklaarde echter nadrukkelijk dat de kans voor Don Bonito om het op deze wijze in orde te maken, inmiddels verstreken was. De president bepaalde de uitspraak in dit kort geding op vrijdagmorgen om tien uur. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een veertigjarige assuradeur uit Be verwijk veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar met aftrek van voor arrest. De Beverwijker had tussen novem ber 1956 en februari 1957 door allerlei knoeienjen, zoals het zetten van valse handtekeningen, financiering op gefingeer de auto's, onrechtmatig gebruik1 van an dermans firmastempel, het afgeven van ongedekte cheques e.d., grote bedragen weten los te krijgen van een Haagse fi nancieringsmaatschappij, voor welke hij als agent optrad. De omvang van de scha de. veroorzaakt door deze uitgebreide zwendel, bedroeg bijna een miljoen gul den. De officier van Justitie had vier jaar met aftrek geëist. Valse certificaten De rechtbank deed voorts uitspraak in de zaak tegen een viertal, dat zich had be ziggehouden met het vervalsen van certi ficaten van oorsprong. Zij maakten deel uit van een complot, dat deze bewijsstuk ken voor echt verkocht. Dergelijke certi ficaten worden door de Kamer van Koop handel afgegeven. Zij dienen tot bewijs dat de in deze geschriften genoemde goe deren de oorsprong hebben zoals in 't cer tificaat is aangegeven. Een 56-jarige expediteur uit Santpoort werd conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk wegens het uitlokken van valsheid in geschrifte. Tot eenzelfde straf werd een 39-jarige Haarlemse passagiersontvanger van de K.L.M. veroordeeld. Deze had ervoor ge zorgd dat de certificaten ingevuld werden en bovendien had hij een drukker aan een cliché van het stempel van de Kamer van Koophandel geholpen. Een 33-jarige drukker uit Haarlem, die het stempel op de certificaten had ge plaatst, werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot acht maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk. Tegen hem was negen maanden met aftrek geëist. Een 39-jarige. vertegenwoordiger, die aanvankelijk ook in het complot zat, maar er later niets meer mee te maken wilde hebben, werd conform de eis veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van twee jaar, alsmede tweehonderd gulden boete subsidiair zes tig dagen hechtenis. Een 24-jarige los-arbeider uit Velsen, die in februari van dit jaar in een woning aan de Iepenlaan te Velsen samen met een vriend had ingebroken en geld, zilveren en gouden sieraden had buit gemaakt, werd veroordeeld tot acht maanden ge- vangeni. straf met aftrek van voorarrest. De officier had tegen hem tien maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk. Pompstation overvallen Een 22-jarigë glazenwasser uit Den Haag die op 6 januari van dit jaar met een an dere. Hagenaar en een Rotterdammer een roofoverval op een benzinepompstation in Hoofddorp had gepleegd, werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan twee voor waardelijk. De officier van Justitie had een jaar gevangenisstraf met aftrek, waar van drie maanden voorwaardelijk geëist Geknoeid in spaarbankboekje Conform de eis werd een 28-jarige elec- tricien veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden wegens valsheid in geschrifte en verduistering van een bromfiets. Hij had in het rijkspost- spaarboekje van zijn vriendin het saldobe drag verscheidene malen zodanig gewij zigd, dat het meisje bijna tweeduizend gulden kon onnemen hoewel haar tegoed slechts één gulden bedroeg. De verduiste ring betrof het verkopen van een in huur koop genomen bromfiets, die nog niet ge heel was afbetaald. Zijn toenmalige vriendin, een 28-jarige kleuterleidster uit Zandvoort, werd over eenkomstig de eis wegens medeplichtig heid veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van di ie iaar De rechtbank nam in aanmerking dat het meisje onder de in vloed van de electricien had gehandeld Pseudo-ambtenaar Een 37-jarige machinebankwerker uit Hoogezand werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek wegens op lichting en diefstal. Hij had op 5 maart van dit jaar een Haarlemse inwoonster wijs gemaakt dat hij ambtenaar van bouw en woningtoezicht was en dat hij haar wel aan een woning kon helpen. Tijdens een onderhoud met deze Haarlemse eigende de pseudo-ambtenaar zich een electrisch scheerapparaat en een portemonnaie met vierhonderd gulden toe. Bovendien wist hij vijfentwintig gulden van haar los te krijgen om de eigenaar van de te krijgen woning gunstig te stemmen. Een 36-jarige vertegenwoordiger uit Be verwijk. die ten nadele van zijn werkge ver, een textielzaak te Haarlem, f 32 000 had verduisterd, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een iaar met aftrek van voorarrest. Evangelisatie. Vrijdagavond zal een aantal Nederlandse studenten van het In- stitut Biblique Europeén uit Chaton bij Parijs, die enkele dagen in ons land zijn. in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal een evangelisatiebijeenkomst houden, waarbij de directeur van het insti tuut, rev. David Barnes, een korte toe spraak in het Engels zal houden. Val met bromfiets. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is een veertienjarige Heemsteedse jongen, die op een bromfiets met nauwelijks werkende remmen op de Willem Klooslaan in Heemstede reed, ge vallen. waarbij hij een lichte hersenschud ding en schaafwonden aan hoofd en benen opliep. De jongen is naar de Mariastichting in Haarlem gebracht. Aanrijding. Dinsdag omstreeks twaalf uur 's middags is een uit Beverwijk af komstige 39-jarige vrouw op de Heem- steedse Dreef aangereden door een auto. toen zij op haar fiets onverhoeds de weg overstak om t" keren. De vrouw kreeg een vleeswond aan de knie. Portier geopend. Een 51-jarige vrouw uit Bennebroek is dinsdagmorgen om streeks elf uur met haar fiets in de Lin- denlaan te Heemstede tegen het portier van een stilstaande auto gereden, dat door de bestuurder onverhoeds werd geopend. De fietsster viel en is met diepe vleeswon den. na ter plaatste te zijn behandeld, naar het Diaconessenhuis te Haarlem gebracht. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft vanmorgen in de Eerste Kamer verklaard, dat het memo randum van de zeven hoogleraren over de atoombommen was samengesteld op zijn verzoek, nadat zij bij hem waren geweest om hem op de gevaren van een atoom oorlog attent te maken. In die nota wordt gepleit voor een geleidelijke gecontro leerde ontwapening. Dat is het streven, dat het westen al jaren verdedigt, maar dat Rusland (vanwege de controle) afwijst, aldus de minister. Hij zei voorts het hoogst onwaarschijnlijk te achten, dat er bases voor zware raketten met een reikwijdte van 2500 kilometer in Nederland plaats kunnen vinden, hoewel de regering deze niet heeft geweigerd. Lichte artillerie raketten met een reikwijdte van 30 kilo meter komen nu binnenkort wel bij ons leger. In de Rembangstraat in Haarlem was een van de bewoners dezer dagen bezig met het vullen van een papieren ballon, waarvoor hij een spiritusbrander gebruik te. Daarbij knapte een fles spiritus, de vloeistof raakte in brand en vervolgens vatten de kleren van een zesjarig jongetje, dat stond te ijken, vlam. Het moest met brandwonden aan bovenbenen en armen naar de Deo vervoerd worden. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. AMSTERDAM Tengevolg' van de ongeregeldheden in T'banon waren aandelen Koninklijke O1 ie aan de flauwe kant. Niet alleer Amerika, maar ook de Koninklijke Petroleum Maat schappij heeft belangen bij de oliepijp leidingen die door de Libanon lopen. Het was hoofdzakelijk het buitenland (Zwit serland) dat met de aandelen aan de markt w„ Kooporders stonden hier büna niet tegenover. Slechts rp een prijs van 168.70 (tegen maandag 172.10) die bijna twee gulden onder pariteit New York lag. wer den kopers bereid gevonden het aanbod op te nemen De handel bleef rustig. Ook de lager afkomende koersen uit Wallstreet oefenden een ongunstige invloed op de koersen uit. Toch lagen de overige inter nationale waarden in verhouding zeker nie' slecht in de markt. Aandelen Unilever vonden een goede koper en liepen zelfs op van 325 naar 32654, tegen maandag als slotkoers 32514. Philips was wat in reactie op de vaste koers van de laatste dagen an verloor circa twee percent. A.K.U. hield zi heel rustig en was een fractie lager. Aandelen K.L.M. ondervonden de nawer king van de ongunstige kwartaalcijfers en voegden aan het forse verlies van maan dag nog eens circa vier gulden toe en op een prijs van f 97.30. De afdeling scheepvaartwaarden viel mee. Aandelen K.J.C.P.L. werden vrijwel onveranderd ten opzichte van maandag vernomen. Het dividend van 11 percent, in contanten werd ter beurze gunstig ont vangen, maar kwam in een markt met 'n dalende tendentie. Van Nievelt en K.P.M. waren één punt lager. Van de cultures waren Verenigde Deli's in reactie en leden een koersverlies van circa drie punten. De overige markt in deze sector deed heel weinig. Staatsfondsen waren kalm voor de staffellening, doch goed prijshoudend. Do korte sector noteerde iets hoger. Verder werden nog vernomen aandelen Amsterdamse Ballast op 95 (92), n.v. Che mische Fabriek Naarden 54 (56). NISU on veranderd op 80, Van Berkels Patent 198 '196) en Industriële Maatschappij Palam- bang 67 (65) op het verhoogde dividend van 5 tot 6 pexxent. Prolongatie 4 percent. 'ANP). NEW YORK Het koersverloop was onregelmatig bij actieve handel. Vier fondsen namen een zesde van de totale omzet voor hun reke ning: in volgorde van activiteit waren die: Studebaker Packard. Electric and Musical 'ndusfries, American Motors en Conti- vental Motors. Deze laag genoteerde fond sen profiteerden van de speculatieve ver lokkingen van de voorgenomen produktie van kleine auto's. De grote lijst deed niet veel. De "oornaamste staal- auto- en olie waarden fluctueerden binnen nauwe mar ges. De internationale oliewaarden brok kelden af. Chemiefondsen daalden fracties en de vliegtuigbouwwaarden stegen licht. De spoorwegen waren onregelmatig. En kele openbare nutsbedrijven profiteerden van hogere dividendvoorstellen. Het industriegemiddelde kwam van 460.74 op 459.86; dat voor spoorwegen van 113 99 op 113.48 en dat voor openbare nuts bedrijven van 77.40 op 77.41. De omzet kwam van 2.780.900 aandelen op 2.940.000. Van de 1197 verhandelde fondsen sloten or 462 hoger en 463 lager. (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-314% Nederl. '47 91% 91 3% Nedl. 1962/64 93% 93% A.K.U 17054 16824 Calvé Delft 28414 280 Van Gelder Zonen 16314 163 K. N. Hoogovens 279 ex-div 278 Nederl. Ford 157 157 N. Kabelfabriek. 235 235 gew.Philips Gloeil. 281 278 Pref.PhilipsGloeil. 153 24 15324 Unilever 325/4 32424 Wilton Fijenoord 18724 187 Dordtsch,e Petrol. 69914 677 Kon. Petroleum f 168.60 f 164. Billiton 166 5-4 166 A'dam Rubber 5614 5514 K.L.M f 98.50 98 Holl. Amer. Lijn 13724 136 K.N.S.M 127 125 24 N. Scheepv. Unie 10724 107 v. Nievelt Goudr 130 129 Phs. v. Ommeren 202 202 H.V.A 95 94 Verg. Deli Mijen 76 75 Amsterd. Bank 2.1 211 Nat. Handelsbank 7924 7924 Ned. Handel Mij 159 24 159 Rotterd. Bank 17614 17624 Twentsche Bank. 160 160 Anaconda Copper 4544 4424 Bethlehem Steel 40 24 40 U.S. Steel 6124 61 General Motors.. zm 3724 Shell Union 74% 7324 2224 2224

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17