in Algi< naar br drijft OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Pflimlin o\ druk der m premier Soustelle onder bewaking xW MORRJS 'fojore 1/01/(lis/// Amerikaans machtsvertoon om Nixon te beveiligen I WELK WEER I t KRIJGEN WE ZONDAG? Troepen naar het Caraibische gebied en een vertoog tegen Venezuela Verenigde Staten geloven niet in een aanval op Nieuw Guinea Onstandvastig Zwijgende De Gaulle 303e JAARGANG No 106 Het woord is aan Twee pagina s Erbij 72e JAARGANG No 258 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 WOENSDAG 14 MEI 1958 Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboora en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks kaanse departement van Buitenlandse Zaken deelde later mee, dat bericht was ontvangen dat de Venezolaanse regering infanterie en tanks had ingezet om de orde in Caracas te bewaren. „De toestand ziet er veel beter uit en de staf van de vice-president in Caracas geeft ons de verzekering, dat zowel de vice- president als zijn lijfwacht ervan over tuigd is, dat men de toestand meester is". Op het Witte Huis werd verklaard, dat de actie van de Venezolaanse re gering het antwoord lijkt te zijn op het Amerikaanse verzoek al het moge lijke te doen om de vice-president te beschermen. ADVERTENTIE WORDT BIERWEER. VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- zie pagina 3 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enige regen. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind, in hoofd zaak tussen zuid en west. Iets kouder dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S voor, naar aanleiding waarvan het pro gram voor verblijf werd geschrapt. Enkele honderden studenten jouwden hem uit op het vliegveld Maiquitia. De auto van de vice-president werd in de straten van Caracas door een menigte met steenen bekogeld en met ijzeren staven bewerkt, waardoor de ruiten braken. Betogers spuwden naar de vice-president en zijn echtgenote. Toen de vice-president zich later naar het Pantheon begaf om een krans op het graf van Simon Bolivar te leggen, beletten verscheidene duizenden studenten, dat het gezelschap het gebouw binnenging. De menigte riep: „Nixon neen" en „Ga naar huis, Nixon". Een groep jongelieden beklom de toren van het Pantheon en hees een zwarte vlag. Later verzamelde zich een menigte van ongeveer duizend personen voor het pre sidentiële paleis om tegen de komst van de vice-president te protesteren. Onder het roepen van „Weg met Nixon" trachtte men het gebouw binnen te dringen. De president van de junta, schout-bij-nacht Larrazabal, kwam daarop naar buiten en verzocht de betogers om kalmte. Hij zei, dat hun houding een vrij volk niet past en dat gewelddaden de voormalige dicta tor Perez Jimenez slechts in de kaart zouden spelen. De betogers verspreidden zich daarop rustig. Verontschuldigingen (AFP) Schout-bij-nacht Larrazabal heeft de vice-president in het gebouw van de Amerikaanse ambassade te Caracas zijn verontschuldigingen aangeboden voor de incidenten. Hij overhandigde de vice-presi dent een persoonlijke brief voor president Eisenhower. Nixon deelde daarna op een persconfe rentie mee alle afspraken teniet te heb ben gedaan, die zijn aanwezigheid buiten het ambassadegebouw met zich zouden brengen. De besprekingen, die hij met verschillende Venezolaanse persoonlijk heden zou houden, worden in het am bassadegebouw gehouden. De vice-presi dent zal in de nacht van woensdag op donderdag naar de Verenigde Staten te rug vliegen. Hij verklaarde ook te menen, dat de betogingen door communisten op touw waren gezet. Ongebruikelijke stap (Reuter) President Eisenhower heeft de Venezolaanse zaakgelastigde in Washington naar het departement van Buitenlandse Zaken ontboden, waar mi nister Dulles de diplomaat een boodschap overhandigde naar aanleiding van de be togingen. Dulles verklaarde naafloop van het -É Het Algerijnse „Comité van waakzaam heid", dat in feite een revolutionaire re gering is, en uit vijf militairen en dertien burgers, waaronder ook zeven Arabieren, bestaat, heeft president Coty van zijn voor nemen verwittigd voorlopig de leiding in eigen handen te zullen houden. Ook de opperbevelhebber van het Franse leger in Algerije, generaal Salan, zou zich bij de opstandelingen hebben aangesloten. Een oproep tot generaal De Gaulle in Parijs om de leiding van een regering van nationale eenheid op zich te nemen, werd eveneens in Algiers gelanceerd. De Gaulle is in Parijs aangekomen, maar lijkt zich nog altijd zwijgend op de achtergrond te willen houden. Van zijn kant heeft president Coty, die krachtens de grondwet aan het hoofd van het Franse leger staat, zich per radio tot alle officieren en manschappen gericht om hen op te wekken trouw te blijven aan de republiek. In Algerije zouden de bur gerlijke prefecten door de militairen in hechtenis zijn genomen. In Parijs gaan geruchten over arrestaties van verschei dene hoge officieren. In totaal zouden 150 personen zijn aangehouden en na onder vraging weer vrijgelaten. Deze uitzonderlijk dramatische gebeur tenissen in Algerije, die ook in Frankrijk de verzwakte republiek op haar grond vesten doen wankelen, hebben de ontwik keling van de regeringscrisis ingrijpend beïnvloed. Nadat 's middag de toekomst van Pflimlin nog allerminst zeker leek, zag tegen middernacht, toen de voornaam ste partijleiders tezamen waren gekomen, eén meerderheid van 274 tegen 129 tóch in dat het zaak was eindelijk een nieuwe regering te installeren.. Niettemin is het een veeg teken dat het nieuwe kabinet alleen aan de macht kon komen dank zij het feit dat de communisten zich bij de stemming onthielden. De Gaullisten, de Poujadisten, een groot deel der conserva tieve onafhankelijken stemden tegen, om- onderhoud: de Verenigde Staten verwach ten, dat de autoriteiten van Venezuela alle mogelijke maatregelen zullen nemen ter bescherming van de vice-president, die als officiële gast in dat land is. Indien men dat niet wil, of kan, willen wij dat snel weten. Waarnemers verklaren, dat het ontbieden van de diplomaat naar het departement zeer ongebruikelijk is in de Amerikaanse diplomatie. Hieruit zou blij ken hoeveel belang aan deze kwestie wordt gehecht. gÉw mg wê mé W' P-P'.:/ PP ■P:P/P.::.-P..-:--'/:.:P/. dat zij klaarblijkelijk wilden buigen voor het ultimatum uit Algiers. De rechtse ministers zouden vermoedelijk vandaag het kabinet alweer verlaten, met uitzondering van André Mutter, die zijn volle verantwoordelijkheid voor Algerije wil aanvaarden. De positie van de nieuwe regering-Pflimlin wordt zo niet alleen uit Algerije, doch ook door de rechter vleugel van het parlement al ernstig bedreigd. De premier zal slechts kunnen regeren bij de gratie der communisten. De Amerikaanse vice-president Ri chard Nixon heeft niet veel genoegen van zijn goodwill-reis door Zuid- Amerika beleefd. In de hoofdstad van Peru, Lima, in de hoofdstad van Co lumbia, Bogota en in de hoofdstad van Venezuela, Caracas,- is hij onheus be jegend. Het onschuldigste geval deed zich voor in Ecuador, waar Nixon, te gen en wil en dank, in het stadion van Quito, meedeed aan een partijtje kop pen tussen de. spelers. De nieuwe Franse premier Pflimlin Voor zijn regeringsverklaring had Pflim lin des middag zijn woorden op een gou den weegschaal gelegd, gelijk hij met overleg de politieke verhoudingen in zijn kabinet omzichtig had afgewogen. Hij wist dat de minste onvoorzichtige uitlating hem de weg tot het premierschap onher roepelijk zou afsnijden. De zenuwen waren tot het uiterste gespannen, zowel in als buiten het parlement. Toen wij op het etensuur 's avonds het Palais Bourbon verlieten, bleek de repu blikeinse garde het gebouw te hebben om singeld. Een helikopter en een vliegtuig cirkelden voortdurend boven het centrum van de stad. Organisaties van oud-strijders en ultra-rechtse elementen hadden getracht van de Are de Triomph via de Champs Elysées het parlementsgebouw te bereiken. Halverwege waren de betogers door de ordetroepen uiteengedreven en tot laat in de nacht bleef de politie, die met zeven tienduizend man uit de provincie was versterkt, op haar hoede. De ambassades van Tunesië, Marokko en de Verenigde Staten werden verschillende malen door de extremisten bedreigd.. Ter zake Het was zeker geen défaitistisch geluid, dat Pflimlin in de Kamer liet horen. Nog maals poogde hij de verdachtmakingen van de ultra-rechtse vleugel te weerleg gen, die hem beschuldigd had voor de Algerijnse rebellen te willen capituleren. Pflimlin zei integendeel de militaire in spanningen nog te willen verhogen om zo, uit een krachtiger positie, te zijner tijd vredesonderhandelingen te kunnen openen. Met Marokko en vooral met Tunesië wil hij echter onmiddellijk de diploma tieke betrekkingen herstellen en van hun goede diensten zou gebruik kunnen wor den gemaakt om mettertijd ook de Alge rijnse nationalisten te benaderen. In tegenstelling met zijn voorgangers liet Pflimlin er echter geen twijfel over bestaan dat de oorlog in Algerije nog veel meer geld zal kosten. Nieuwe belastingen zouden daarom nodig zijn en die moeten door de economisch sterkste groepen van het volk worden opgebracht. Voor een groot deel der rechtse groepen ligt hier het kardinale punt in de regeringsverklaring. Men wil op deze banken de Algerijnse rebellie met alle middelen jle kop in drukken, maar over de financiële offers wenst men liever niets te horen. Het pleitte voor Pflimlins eerlijkheid dat hij juist op de financiële gevolgen van de Algerije-politiek, die men al te lang in het vage heeft gelaten, eindelijk duide lijk de nadruk legde. De consequenties kwamen ook in zijn verdere economische plan tot uiting. De import moet verlaagd, de export verhoogd worden en distri butie van verschillende artikelen en le vensmiddelen kan op korte termijn on vermijdelijk worden. Ook met de hervorming van de staats inrichting, een stokpaardje van zijn partij verklaarde de premier ernst te willen ma ken. Wanneer met die hervorming op 1 december geen begin zou zijn gemaakt, zal de regering vrijwillig aftreden. Het parlement zal zo mogelijk tot 1 oktober met vakantie worden gestuurd. Voor dit programma heeft Pflimlin een meerderheid gekregen, waarvan men de waarde en de eensgezindheid moeilijk kan bepalen. Laat in de nacht heeft de pre mier zijn eerste kabinetszitting gepresi- Volgens dr. Van Royen zou de Ameri kaanse verklaring, volgens welke Dulles in Kopenhagen niet heeft gerept over de ADVERTENTIE 3ARTELJORISSÏR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A" DAM TEL. 71/102 SUèDE DAMES - HERENJASJES H. G. Wells: Geen man met een ontwikkeld intellect zal vrijwillig zijn talenten in dienst stel len van de oorlogsvoering. deerd. Na afloop richtte hij zich met een oproep tot trouw en kalmte tot het Franse volk. De nieuwe minister voor Algerije, de conservatief André Mutter, die een moe dig man is met begrip voor de nationale èn voor internationale verhoudingen, zou in de loop van de dag bekend maken welke beslissingen hij ten aanzien van het Algerijnse „Comité van waakzaam heid" denkt te nemen. Het behoeft geen betoog dat Frankrijk verreweg de ern stigste fase van zijn geschiedenis na de oorlog ingaat en dat de toekomst van de republikeinse staatsvorm op het spel staat. Vandaag geven wij, met het oog op de vrije Hemelvaartsdag, alvast een voorproefje van ons „ERBIJ" in de vorm van twee pagina's bijlage, genum merd 17 en 19, zodat ons bijblad van zaterdag vier pagina's zal omvatten. ALGIERS (Reuter en AFP) Het door Franse militairen overgenomen zendsta tion radio-Algiers heeft bekendgemaakt dat de ex-gaullist en sociaal-republikein Soustelle, de vroegere gouverneur-gene raal van Algerije, in het comité voor waakzaamheid te Algiers is opgenomen. Toen dit nieuws in Algiers bekend werd, begon de menigte die tot toen toe voor het zwaar bewaakte regeringsgebouw in Algiers had staan wachten, zich te ver spreiden. Velen begaven zich met vlaggen naar het vliegveld om hem te begroeten. Het regeringsgebouw was afgezet met legerauto's en door parachutisten met automatische pistolen in aanslag. Ook op andere belangrijke punten in de stad was militaire bewaking. De stad was vervuld van het lawaai van autoclaxons, die op de maat van „Algerije is Frans" toeterden. Soldaten hielden automobilisten aan en eisten dat zij mee deden aan het claxon concert. Het comité van waakzaamheid zou de hele nacht in het regeringsgebouw vergaderd hebben. De wachtende menigte negeerde de avondklok die te middernacht van kracht werd en bleef voor het gebouw op post. Pas in de loop van de ochtend kreeg de stad iets van haar oude aanblik terug. Op de markt van de stad verzamelden zich duizenden personen. Vele winkeliers hebben hun zaken gesloten, gevolg geven de aan een bevel tot winkel uiting. PARIJS (UP) De Parijse politie heeft Jacques Soustelle in zijn woning onder haar bescherming geplaatst, „omdat hij brieven van het Algerijnse Bevrijdings front had ontvangen, waarin hij met de dood werd bedreigd". (AFP) De regering Pflimlin heeft generaal Salan, de opperbevelhebber in Algerije, opgedragen de orde in Algerije te handhaven en maatregelen te treffen voor de veiligheid van personen en goede ren. De Franse regering heeft voorts be sloten alle openbare betogingen te Parijs of elders in het land te verbieden. mogelijkheid van een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea, de indruk kunnen wek ken „dat de Verenigde Staten onverschillig staan tegenover een gewapende aanval op het Nederlandse deel van het eiland". De ambassadeur zei, dat hij opnieuw de ver zekering wilde hebben, dat de Verenigde Staten niet onverschillig staan tegenover een eventuele aanval. Een woordvoerder van het State Depart ment heeft aan verslaggevers gezegd, dat de minister aan de ambassadeur heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten geen reden hebben om in een aanval te ge loven. In Parijs is het dinsdag tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Parijse po- liti^mannu, bezig met een bijzonder lastige demonstrant. (Telefoto ANP.) WASHINGTON (Reuter) Ongeveer duizend man Amerikaanse luchtlan dingstroepen en mariniers zijn naar het Caraibische gebied gevlogen met het oog op de betogingen tegen vice-presi dent Nixon in Venezuela. Een woord voerder van het Amerikaanse departe ment van Defensie deelde gisteravond mee: „Als voorzorgsmaatregel worden twee compagnieën luchtlandingstroepen en twee compagnieën mariniers naar Amerikaanse bases in het Caraibische gebied overgebracht om deze militairen in staat te stellen met de Venezolaanse regering samen te werken, indien deze sgering s; hulp nodig heeft". Een woordvoerder van het Ameri- De Amerikaanse valschermtroepen zyn overgebracht naar de basis „Ramey" van de Amerikaanse luchtmacht te Puerto Rico. De mariniers zijn aangekomen op de Ame rikaanse marinebasis te Quantamano, op Cuba. Deze bases zijn respectievelijk twee en drie uur vliegens van Venezuela ver wijderd. WILLEMSTAD (ANP) Twee Ame rikaanse transportvliegtuigen, waarmee Amerikaanse troepen naar Trinidad wa ren overgebracht, zijn op Curasao aange- gekomen, waar zij in gereedheid worden gehouden om, zo nodig, de vice-president uit Caracas op te halen. CARACAS (AFP) In Caracas deden zich dinsdag bij de aankomst van de vice- nrpsidpnf. anti-Amprikaanse hef.oeineen (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk bevindt zich op de rand van een burgeroorlog. Dat zijn de woorden, waarmee de rooms-katholieke volksrepublikein Pierre Pflimlin, die in de afgelopen nacht als minister-president bevestigd werd, zich richtte tot de Nationale Vergadering, die toen laat in de avond nog altijd moeite had haar houding te bepalen. Toch was op dat uur het nieuws al bekend over de militaire staatsgreep, die zich in Algerije in afwezigheid van de demissionaire minister-president Robert Lasoste, die gisteren blijkbaar geen reden zag Parijs te verlaten had voltrokken. De parachutisten-generaal Massu had zich in de loop van de dag aan het hoofd gesteld van een „Comité van waak zaamheid" nadat tienduizenden Franse scholieren en jongemannen de regerings gebouwen in Algiers hadden bestormd en bezet. Door de radio werden de gebeurtenissen in Algerije nauwkeurig verslagen doordat een verslaggever in de studio tot het laatste ogenblik op zijn post bleef en beschreef hoe de politie over het algemeen weigerde tegen de betogers op te treden. Op'dit moment zijn alle radio- en telegraafverbindingen tussen Frankrijk en Algerije verbroken. De Algerijnse radio is in handen van het illegale comité van Massu. De demissionaire premier Felix Gaillard heeft gisteravond nog bevel gegeven dat geen boot of vliegtuig met bestemming Algerije Frankrijk meer verlaten mag. WASHINGTON (UP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag: aan de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. Van Royen, verklaard, dat de Verenigde Staten geen Indonesische aanval op Westelijk Nieuw-Guinea verwachten. Dulles legde deze verklaring af, toen de Nederlandse ambassadeur ziin bezorgdheid uitsprak over de mogelijke onverschilligheid die de Verenigde Staten in geval van een dergelijke aanval aan de dag zullen leggen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1