Panda in het Wilde Westen' E Bevredigende resultaten Van Berkel Banken in zeer gunstige positie Wisselvallig en minder zacht Gestegen omzet; winst echter gedaald Verdere deviezenaanwas Mariastichting leent f 1,5 miljoen a 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Wereldnieuws Teek ió het zo 2 Stokvis had iets lagere omzetten in begin 1958 Orderportefeuille bij Van der Heem goed bezet Weer geen dividend bij Verenigd Fondsenbezit De Weekstaat Geen dividend bij Frans Beeren en Zonen Dertigjarige obligaties De Lint Industrie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland voor weinig geld CUTEX Veiling van boeken met oude reisbeschrijvingen Première in Rotterdam van „Hotel het Paradijs" II 1 Oplossing voor het Britse spoorwegconflict in zicht Under gr ound-personeel is nog voor een staking Chefarine .4 Oorlogstuig WOENSDAG 14 MEI 1958 Ofschoon de totale omzet, vergeleken met 1956, bq de maatschappij Van Berkei's Patent n.v. te Rotterdam in 1957 nog enigszins is gestegen, is de bedrijfswinst bij 1956 ten achter gebleven. Ook in de bijdragen van de afzonderlijke landen tot het totale resultaat traden wijzigingen op. Alle omstandigheden in aanmerking ge nomen, beschouwt de directie de totale resultaten als bevredigend. De omzetten aan derden stegen van 82,3 miljoen tot 82,7 miljoen. De bedrijfswinst daalde van 9 miljoen tot 8,2 miljoen. De netto winst vöör aftrek van bijzondere voor zieningen was 3,3 miljoen tegen 4,2 mil joen in 1956, nadat daarop in mindering was gebracht belastingen ad 4,1 miljoen (v.j. 3,9 miljoen) alsmede het aandeel van derden uit hoofde van minderheids belangen. Voorgesteld wordt een onge wijzigd dividend van 12 percent. De uit gedeelde winst bedraagt dan ongeveer 47 percent van de nettowinst vóór aftrek van bijzondere voorzieningen. Uit de in het bedrijf behouden winst werd ten aanzien van de buitenlandse dochtermaatschappijen f 600.000 toege voegd aan de reserve vernieuwing duur zame produktiemiddelen. Met betrekking tot het Nederlandse bedrijf werd voor dit doel 147.000 afgezonderd, in totaal dus 747.000. Het verslag onderstreept nog maals de noodzakelijkheid de outillage van de fabrieken op peil te houden en aan nieuwe ontwikkelingen aan te passen. Voor het eerst komt in de jaarstukken voor een reserve voor kosten van speur- werkzaamheden. Voor dit doel werd af gezonderd 400.000. Van de mogelijkheid obligaties te verwisselen in aandelen werd gebruik gemaakt tot een nominaal bedrag van 368.000. Dientengevolge daalde het bedrag aan uitstaande obligaties tot 2.242.000 en steeg het geplaatste aan delenkapitaal tot 12.258.000. Voor de Winst 1957 vijftien percent lager ondanks gestegen omzet De omzetten by R. S. Stokvis en Zonen n.v. te Rotterdam over 1957 waren iets hoger dan die van het vorige jaar. Ten gevolge van de niet onaanzienlijke stijging van de kosten is de exploitatiewinst ech ter ongeveer 15 percent lager. Deze heeft 8.520.505 bedragen (v.j. 9.902.338). De inkomsten uit beleggingen bedroe gen 482.806 618.939). De winst- en verliesrekening toont, na afschrijvingen en reserveringen, waaronder die voor be lastingen, een netto winst van 4.827.041 5.243.345). Voorgesteld wordt een extra afschrijving op gebouwen ad f 348.717, af schrijving deelnemingen 347.832 en toe voeging aan de reserve van 1.498.162, alsmede, zoals bekend, een dividend van 10 percent, waarvan 5 percent in aan delen. Hiervan komt 1,74 percent ten laste vah de agioreserve (v.j. 15 percent, waar van 10 percent in aandelen ten laste van de agioreserve). Naar nieuwe rekening wordt overgebracht f 486.641. Ook dit jaar gaf de gang van zaken bij de industriële ondernemingen waarin de maatschappij deelneemt in het algemeen tot tevredenheid aanleidihg. Bij de com merciële ondernemingen waren de uit komsten in het algemeen tevredenstellend en bij de belangrijkste daarvan, de R. S. Stokvis et Fils s.a. te Parijs, waren de uitkomsten wederom zeer gunstig. Samen met deze onderneming werd op beschei den schaal een vestiging aan de Ivoorkust begonnen. De omzetten in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar waren iets lager dan die van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De directie hoopt dat, een ernstiger teruggang van de conjunctuur voorbehouden, het mogelijk zal zijn in het lopende jaar een redelijk resultaat te be reiken. De Van der Heem n.v. meldt in het jaar verslag over 1957 aan exploitatiesaldo en overige baten 5.443.612, waartegenover staan afschrijvingen 2.549.357, belastin gen 1.100.000, overige lasten 533.295, waarna als zuivere winst resteert 1.260.960, waaruit zoals reeds gemeld 10 percent (onv.) dividend wordt voorgesteld op het verhoogde gewone aandelenkapitaal en 4 percent op de prioriteitsaandelen. Door de overname van de eerste Neder landse Auto-Rywielfabriek n.v. is het niet verantwoord een volledige vergelijking met de resultaten over 1956 te publiceren. De geldomzet is in 1957 met ruim 11 per cent gestegen ten opzichte van 1956, beide jaren gerekend met inbegrip van de omzet van de Eerste Nederlandse Autorijwiel- fabriek n.v. Hiertoe heeft de verkoop van televisietoestellen veel bijgedragen. De omzet van radiotoestellen werd niet nadelig beïnvloed door de sterk stijgende televisie- omzet. Aan het einde van het verslagjaar zijn enkele belangrijke orders in uitvoering op het gebied van telecommunicatie- en elektronica welke in 1958 en later afge leverd zullen worden. De orderportefeuille voor dergelijke opdrachten is redelijk; de vooruitzichten voor nieuwe orders zijn gunstig. In het verslagjaar is een afdeling voor de fabricage van transistoren ingericht; nog in 1957 hebben afleveringen plaatsgehad. Mede door leveranties op het gebied van de elektronica aan buitenlandse opdracht gevers kon de export zich in het verslag jaar handhaven. Het peil van geoefendheid der werk nemers verbeterde. Hierdoor en door ver der voortgaande mechanisatie is de hogere produktie gerealiseerd met een langzaam dalende personeelsbezetting. Eenzelfde tendentie wordt voor het komende boek jaar verwacht. De inkomsten uit dividenden en coupons over 1957 van de n.v. Maatschappij tot Exploitatie van Verenigd Fondsenbezit in 's Gravenhage hebben 10.011 bedragen ((v.j. 11.051). Na aftrek van onkosten en verlies op effecten bedraagt het saldo winst 2137 (v.j. 1077). Dit bedrag laat weder om geen dividend toe. bouw van een centraal laboratorium voor speurwerk en ontwikkeling werd een ter rein aangekocht in Leidschendam. De binnenlandse afzet, evenals de re sultaten, vertoonden een stijging ten op zichte van 1956. Ook de uitkomsten van de Nederlandse produktieafdelingen over troffen die van het vorige jaar. Dien tengevolge onderging de bedrijfswinst van de Nederlandse bedrijven een aanmerke lijke verbetering. De in het eerste kwartaal van 1958 be reikte omzet wijkt niet noemenswaard af van het cijfer in het eerste kwartaal van 1957. Het minder gunstige conjunctuur verloop in verscheidene landen geeft aan leiding tot bijzondere waakzaamheid. Des ondanks ziet de directie van het concern de toekomst met vertrouwen tegemoet. Bij de beschouwing van de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 12 mei valt de zeer sterke positie van de banken op. Hun saldo steeg van 381.1 miljoen per 5 mei tot 495,2 miljoen. Hierdoor is hun stand ongeveer 200 miljoen boven het verplichte kasreservegemiddelde. Sedert het begin van de kasreservepcriode op 22 april is de stand aldoor ruim boven het gemiddelde geweest. Deze stijging is on der meer veroorzaakt door de ruime te rugvloeiing van de bankbiljetten. Vorige week werd ruim 60 miljoen ingeleverd waardoor de circulatie daalde tot 4033 miljoen. Voorts zorgde de deviezenaanwas voor een versterking van de middelen met 40 miljoen. Ditmaal lag de deviezenaan was slechts voor ongeveer f 7 miljoen in de sfeer der convertibele valuta. Het to taal der convertibele valuta bedraagt thans 922 miljoen. De totale goud- en deviezenvoorraad is 4640,8 miljoen. Ondanks het feit, dat de banken zoals uit de stand van het schatkistpapier per 12 mei blijkt, 33 miljoen driemaands pro messen van de staat hebben afgenomen en de staat 16,8 miljoen uit de tegenwaar derekening heeft ontvangen, is het saldo van de schatkist slechts 8 miljoen geste gen. Dit wijst er op, dat de staat de vo rige week vrij grote betalingen heeft moe ten doen. Het blijkt dat de bijzondere rekening van de staat, welke sedert 29 juli 1957 16.8 miljoen bedroeg, thans is overge boekt en wel vermoedelijk naar de schat kist. Hiermede is dus een eind gekomen aan de geblokkeerde tegoeden welke voort vloeiden uit de Marshallhulp. Onder in vloed van het hoge saldo der banken was de geldmarkt voortdurend zeer ruim. Des ondanks bleef de daggeldrente op 2'/a per cent gehandhaafd. De stortingen per 14 de zer van f 104 miljoen wegens de inschrij ving op schatkistpromessen zullen de geld- ruirpte niet, beïnvlpeden. Orderportefeuille thans weer behoorlijk voorzien De n.v. Tricot agef abrieken voorheen Frans Beeren en Zonen boekte blijkens het verslag over 1957 een bruto goederen resultaat van 7.798.354 (v.j. 7.545.224). Diverse baten en lasten bedragen 111.704 (v.j. 26.215): anderzijds stegen de perso neelskosten van 4.166.600 tot 4.941.571, de indirecte en algemene onkosten van 1.551.760 tot 1.864.069. De gewone af schrijvingen bedroegen 608.169 (v.j. 608.690), terwijl in verband met de daling op de grondstoffenmarkten en de afzet- moeilijkheden werd besloten op grondstof fen en gereed produkt 424.667 af te schrijven. Daarna resteert een winst van 71.582 tegen f 1.244.389 over 1956. Er wordt geen dividend uitgekeerd (v.j. 8 per cent). Voorgesteld wordt de winst te reser veren. De recessie deed niet slechts de orders in omvang terqglopen: ook de prijzen, waar tegen deze orders geplaatst konden worden, werden slechter. Voor debiteuren zijn vol doende voorzieningen getroffen. De vooruitzichten voor 1958 waren in de eerste maanden niet al te gunstig. Maar momenteel kan geconstateerd worden, dat het dieptepunt waarschijnlijk reeds gepas seerd is. De orderportefeuille is thans be hoorlijk voorzien. Er werden veel bezui nigingen doorgevoerd en de produktiviteit werd verbeterd. Bovendien ontwikkelt zich in Duitsland een betere vraag naar de pro- dukten. In de fabrieken van het concern werd in het afgelopen jaar voor een bedrag van 1.464.000 geïnvesteerd. Men is niet voor nemens in 1958 de investeringen nog uit te breiden. Ten laste van de Vereeniging der Zie kenverpleegsters Franciscanessen van de Mariastichting te Haarlem zal op woens dag 21 mei de inschrijving worden open gesteld op 1.500.000 5 Va percent 30-jarigc obligaties. De uitgifte is groot 1.800.000: hiervan is f 300.000 reeds op emissievoor- waarden geplaatst. De koers van uitgifte is 100 percent. De storting moet geschieden op vrijdag 6 juni bij de Nederlandsche Credietbank, Lentjes en Drossaerts of Ar nold Gilissen's Bank. De lening is a pari aflosbaar in 1964 tol en met 1988 en wel in vijfentwintig jaar lijkse termijnen elk groot 72.000. Ver vroegde gehele of gedeelte aflossing is vöör 1 juni 1968 niet toegestaan. Van die datum af tot en met 31 mei 19rï tegen 101V2 percent; van 1973 tot. 1978 tegen 101 percent en gedurende de verdere looptijd tegen 100'A percent. Het ligt niet in de bedoeling voor deze lening de officiële no tering aan te vragen. „De Mariastichting is een instelling voor weldadigheid en beoogt geen winst. Zij stelt zich ten doel het verplegen van zie ken zonder onderscheid van godsdienst. Er wordt en er is in het verleden een so lide financieel beleid gevoerd, waardoor haar vermogenspositie gunstig ts noemen is", aldus het prospectus. De lening heeft ten doel de bouw van een nieuw verpleeg stershuis te financieren. Voorts zal f 550.000 als lening worden verstrekt aan het Antoniusziekenhuis te IJmuiden. Blijkens het verslag over 1957 boekte De Lint Industrie en Handelmaatschappij n.v. een saldo exploitatierekening van 227.411 (v.j. 201.722). Na aftrek van beiastingen en winstaandeel personeel bedraagt de winst ter verdeling 127.175 (v.j. 104.544) waaruit na reservering wordt voorgesteld uit te keren op de gewone aandelen 10 per cent (v.j. 9 percent) en op de preferente en prioriteitsaandelen 6 percent (onv.). Per winstbewijs wordt uitgekeerd 321. Nieuwe betonfabriek Door de n.v. Amsterdamsche Ballast Maatschap pij en de heer C. F. de Vilder is opgericht de n.v. Beton- en Spanbetonfabriek ..De Liesbos" te Jutphaas. Het doel van de vennootschap is de produktie van- en handel in betonnen bouwele menten en in het algemeen alle betonwaren en -materialen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt I 100.000, verdeeld in 100 aandelen elk groot 1000. Al deze aandelen zijn geplaatst en in con tanten volgestort en wel bij de Amsterdamsche Ballast 90 aandelen en bij de heer De Vilder 10 aandelen. Directeur is de heer ir. G. Vooys. Jaarvergadering Hoogenbosch De koop van de n.v. v/h Anton Huf jr. voor 3.9 miljoen is een goede transactie geweest, zo werd in de jaarvergadering van Hoogenbosch Schoenen n.v. van directiezijde medegedeeld. Vooral wat betreft de inkopen zijn beide n.v.'s nu sterker geworden. Ze zijn fiscaal nog twee aparte zaken, doch dienen als één geheel te wor den beschouwd. De eerste drie maanden van 1958 zijn minder gunstig geweest dan verleden jaar. De eerste twee w'cken van april zijn voor de be drijven echter buitengewoon gunstig geweest. ADVERTENTIE K::i!ïï:i::Klö-T Fraaie metalen houder Extra crèmig Urenlang houdbaar «Nieuwste modetinten harmoniërend met de kleuren van Cutex Nagellak Prijs slechts f. 1.80 LIPSTICK met zuivere lanoline. pIiUil!lüüi!ii}üitlfüllUU!l!lill!i!!iili3iyiüiüii!!iiii!i:li'tlU!l!HBtülüliiliyitiliiöliiiimyitiiiffiliHliiniiili Bij het internationaal antiquariaat (Men- no Hertzberger) in Amsterdam is woensdag een collectie oude reisverhalen en geogra fische werken tezamen met boeken over cultuur, handel, scheepvaart enzovoorts uit de nalatenschap van J. F. L. de Balbian Verster geveild. Een compleet exemplaar van zeventiende-eeuwse reizen door Hol landers, dat in 1645 in Amsterdam uit kwam (getiteld „Begin en de voortgangh van de vereenighde Nederlandsche geoc- troyeerde Oost-Indische compagne") bracht twaalfhonderdvijftig gulden op. Een atlas van J. Janssonius (1646 Amsterdam) no teerde achthonderdtien gulden. Een exem plaar van Van Linschotens „Itinerarium, ofte schipvaert naer oost ofte Portugaels Indien" (1644 Amsterdam) bracht zeshon derdvijfentwintig gulden op, een atlas van R. en J. Ottens „Van zeevaert en koophan- handel door de gehele weerelt" (Amster dam 1745) met ruim dertig met de hand ge kleurde kaarten, zevenhonderdvijftig gul den. Een uitgave van Ptolemaeus (1525) met onder andere houtsneden van Diirer en Holbein werd voor negentienhonderd gulden gekocht. „Het groote tafereel dei- dwaasheid, vertoonende de opkomst, voort ging en ondergang der actie, bubbel en windnegotie, in Frankrijk, Engeland en de Nederlanden" (Amsterdam 1720) vond voor vierhonderd gulden een koper. Een Franse uitgave van P. Cramers „Na tuurlijke historie van insecten en exotische vlinders" (Parijs 1816—1817) bleef voor ruim vijfduizend gulden in Nederlands be zit. Voor deze veiling bestond veel belang stelling van musea, bibliotheken en anti quarische boekhandels. Ook buitenlandse kopers hadden aan tussenpersonen in Ne derland opdrachten voor aankopen ver strekt. Het Rotterdams Toneel zal op 4 juni in de Rotterdamse Schouwburg de première geven van de klucht „Hotel het paradijs" (l'Hötel du libre échange) van Georges Feydeau en M. Desvallières onder regie van Bob de Lange. WEERRAPPORTEN Boven het zuidelijk deel van de oceaan echter ook gedurende enige tijd regen. De is de laatste dagen een krachtige westelijke wind wordt iets sterker uit richtingen tus- stroming tot ontwikkeling gekomen, die sen zuid en west, in verband waarmede zich geleidelijk tot over West-Europa voort- het wat minder zacht zal zijn dan vandaag, zet. In samenhang hiermede trok het hoge- drukgebied, dat boven Frankrijk en West- Duitsland werd aangetroffen, naar Polen en dringen oceaandepressies via de Britse eilanden in oostelijke richting op. Van ochtend bevond zich boven de Ierse Zee een depressie die morgen het midden van er daarom naar uit, dat Nederland zich morgen althans gedurende een deel van de dag tussen beide storingen in zal bevinden, waardoor de mogelijkheid van opklaringen aanwezig is. Plaatselijk verwachten we Donderdag 15 mei Zon op 4.47 uur, onder 20.26 uur. Maan op 3.23 uur, onder 17.05 uur. Vrijdag 16 mei Zon op 4.46 uur, onder 20.28 uur. Maan op 3.46 uur, onder 18.09 uur. Maanstanden 18 mei 20.00 uur nieuwe maan. 26 mei 5.38 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 mei Hoog water 1.41 en 14.07 uur. Laag water 9.26 en 22.01 uur. Vrydag 16 mei Hoog water 2.24 en 14.43 uur. Laag water 10.10 en 22.37 uur. Temperaturen buiten- 00 co en binnenland: heden S s g morgen 7 uur. Neerslag: laatste 2A uur. c O 'J Den Helder lichte regen zzo 10 Ypenburg geheel bew. wzw 12 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 11 0 Eelde zwaar bew. ozo 8 0 Twente half bew. ozo 10 0 De Bilt geheel bew. zzo 10 0 Eindhoven geheel bew. windst. 10 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z 11 0 Helsinki onbewolkt wnw 10 2,2 Stockholm onbewolkt w 10 0 Oslo onbewolkt wzw 14 0 Kopenhagen zwaar bew. zzw 13 0 Aberdeen motregen ozo 13 2 Londen regen z 17 5 Amsterdam regen zzo 15 0,1 Brussel zwaar bew. zzo 17 0 Luxemburg mist no 15 1,1 Parijs zwaar bew. windst. 16 0 Bordeaux zwaar bew. nw 20 0 Grenoble regen O 24 0,1 Nice zwaar bew. nw 28 0 Berlijn geheel bew. O 17 0 Frankfort regen nno 20 2 München geheel bew. zo 15 0,1 Zürich geheel bew. windst. 17 0 Genève zwaar bew. windst. 21 0 Locarno geheel bew. windst. 24 0 Wenen geheel bew. nno 22 0 Innsbruck zwaar bew. w 21 0 Rome licht bew. windst. 33 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 29 0 Mallorca zwaar bew. zzo 0 Algiers onbewolkt windst. 24 0 63. Panda schaamde zich wel een beetje, dat hij als sheriff niet beter de orde kon handhaven. „Ik moest er eigenlijk iets te gen doen", gaf hij toe, op de vechtende en schietende cowboys wijzend, „maar in mijn eentje kan ik zo weinig beginnen. Sinds Joris hier burgemeester is geworden, zijn de laatste eerlijke burgers uit de stad ge vlucht. Ik sta nu overal alleen voor". „Maar als gezagsdrager zult u toch over enkele machtsmiddelen beschikken, neem ik aan", sprak Jolliepop, Panda's kan toortje binnengaand. „Welke zijn die mid delen, als ik zo vrij mag zijn?" „Niet veel", antwoordde Panda bedrukt, „alles, wat ik heb, is een revolver en een cel. De revol ver is leeg en de cel is vol". „Dat is inder daad te weinig, om de strijd met de mis daad aan te binden", beaamde Jolliepop, rondkijkend. Even rustte zijn blik op Bil ly de Buffel, die met vlammende ogen terugkeek, zodat Jolliepop huiverend de blik afwendde. „Om tegen dit soort ban dieten op te treden, zult u over krachtiger middelen moeten beschikken", vervolgde hij. „Wat is er in ginds kastje?" „Ik weet het niet", antwoordde Panda, „ik heb er nog nooit in gekeken". „Dan zal ik dat toch even onderzoeken", sprak Jolliepop, „wel licht bevat het een bijzonder wapen". Hij opende het kastjeMaar inplaats van revolvers of andere wapens bleek het een fles te bevatten. Aan de binnenkant van het deurtje was een briefje bevestigd. VOORZICHTIGstond er op. „ALLEEN TE GEBRUIKEN IN NOODGEVALLEN!" (Van onze correspondent in Londen) De dreigende staking bij de Britse spoor wegen is vrijwel afgewend. Een vredelie vende oplossing van de moeilijkheden is in zicht, nadat de vakbonden een loonsverho ging van drie percent, ingaande 30 juni, werd aangeboden. Tevens stelde de Britse transportcommissie, die het genationali seerde vervoerswezen beheert, een volle dig onderzoek voor naar de spoorwegionen „wanneer de tijd daarvoor gekomen is". Dit onderzoek zal door een onafhankelijk orgaan of door het spoorwegbedrijf zelf worden gehouden, al naar de commissie en de vakhonden overeenkomen. De vakbond leiders zullen zo spoedig mogelijk hun antwoord op de voorstellen laten weten. De algemene opvatting in vakbondskrin gen is, dat er een redelijke kans bestaat, dat een spoorwegstaking zal worden ver meden. Sommigen willen echter openlijke strijd. De Londense districtsraad van de nationa le unie van spoorwegpersoneel, die iets minder dan tien percent van het totale le denaantal omvat, heeft het hoofdbestuur verzocht het aanbod te verwerpen en on middellijk een-staking af te kondigen. Het Londense district bestaat voor het grootste deel uit personeel van de ondergrondse treinen, die er blijkbaar op uit zijn de sta kende busmannen te steunen. Zij kunnen zelf geen staking uitroepen. Het is onwaar schijnlijk, dat het hoofdbestuur aan deze oproep gevolg zal geven. Het lijkt echter zeker dat de bonden van machinisten en stokers, en van het admi nistratieve personeel de voorstellen zullen aanvaarden. Indien hetgeen te verwach ten is. een regeling wordt bereikt, betekent dit een niet onbelangrijke overwinning vooi de regering, die op het standpunt bleef staan, dat de spoorwegen zelf de mid delen moeten vinden voor een verhoging. Londen stelt het al anderhalve week zon der bussen, die vergeten lijken. Het publiek heeft zich uitstekend aan de toestand aan gepast. Er is nog geen stap genomen tot oplossing van het conflict. De stakingslei ders. ..hebben Frank Cousips, de secretaris generaal van de transportarbeidersunie, verzocht, de stakingsuitkering van twintig gulden per week te verdubbelen. Deze ver hoging zou door een extra bijdrage van het niet-stakende deel van de anderhalf mil joen leden tellende organisatie moeten worden gefinancierd. Uit deze stap van de stakingsleiders kan worden afgeleid, dat zij er op rekenen, dat het conflict nog ?en aantal weken zal duren. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine,,4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en gnep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. Opgestaan. Een vrouw die de laatste vijf en een half jaar verlamd is geweest aan beide benen en onlangs een hersen- embolie had, is gisteren tijdens de zege ning met het Heilig Sacrament in de bedevaartsplaats Fatima van haar bran, card opgestaan. Het was Maria Augusta Borges, een patiënte uit het universi teitsziekenhuis van Coimora. Een half miljoen mensen waren naar Fatima ge komen voor de 41ste jaarherdenking van de verschijning van Maria op 13 mei 1917. Spoetnik III. De Sovjet-Unie staat op het punt een derde spoetnik te lanceren, zo heeft professor Pobiedonosjev van de Russische wetenschappelijke academie op een persconferentie in Warschau ver klaard. De vierde Russische aardsatelliet zal worden afgeschoten met een hond erin. De derde en de vierde lancering van een Russische kunstmaan zullen kort op elkaar volgen. Opgelost. Generaal-majoor Schriever, chef van de rakettenafdeling van de Ameri kaanse luchtmacht, heeft verklaard dat er al meer dan twintig neuspunten van ballistische projectielen naar de aarde zijn teruggevallen. Dit betekent, volgens Schriever, dat het probleem van de „hitte-barrière" goeddeels is opgelost. Maximum-snelheid. Het aantal verkeers ongelukken met dodelijke afloop was in maart van dit jaar in West-Duitsland bijna een-derde lager dan in maart vorig jaar. Er waren 32.7 percent minder on gelukken met dodelijke afloop en 26,3 percent minder verkeersongelukken dan in maart 1957. Het bondsbureau voor de statistiek geeft als reden voor deze ver laging de invoering van een maximum snelheid. Verboden. Autobussen van West-Duits land en andere Westeuropese landen krijgen geen toestemming meer via Oost-Duitsland naar Polen en Tsjecho- slowakije te rijden, zo hebben West- berlijnse transportfunctionarissen be kendgemaakt. Men vermoedt dat de Oostduitsers de maatregel ten behoeve van hun spoorwegen hebben genomen. Volgens DPA zou het verbod ook gelden voor Poolse bussen, die met ongeveer 2500 toeristen naar de Brusselse wereld tentoonstelling zouden gaan. Eergevoel. Het Arabische stamhoofd Sjeik Aude Aboe Moeamr was woedend toen een Amerikaanse toeriste hem in Beer- sjeba (Israel) een biljet van een pond sterling aanbood voor zijn vriendelijk heid om voor haar te poseren. Hij haal de een stapeltje bankbiljetten van tien pond uit zijn zak en smeet dit voor haar voeten. Daarna maakte hij zich uit de voeten. Kanker. De Zweedse raad voor medisch onderzoek (Medicinska Forskningsraa- det) deelt mee, dat de rokers van siga retten in groter getale longkanker op lopen dan zij, die sigaren of pijpen roken, zelfs als zij daarbij dezelfde hoe veelheid tabak gebruikten. De raad stelt een uitgebreider onderzoek voor naar de gevolgen van het roken van tabak en vraagt ter voortzetting van het onderzoek om ongeveer een miljoen kronen voor de komende twee jaren. Denazificatie. De gemeenteraad van het Westduitse plaatsje Hildesheim heeft een bedrag van 700 mark uitgetrokken voor denazificatie van de ambtsketen van de burgemeester. Deze is, dertien jaar na de oorlog, nog steeds met haken kruis-ornamenten „versierd". Slagvaardig. Mevrouw Eleanor Roosevelt, die vorige winter de Russische leider Kroesjtsjev heeft ontmoet, is van oor- deql dat mannen als Adlai Stevenson en Walter Reuther (ondervoorzitter van het Amerikaanse vakverbond) deel zouden moeten uitmaken van een Amerikaanse afvaardiging voor een topconferentie. Eisenhower en Dulles ontbreekt het vol gens mevrouw Roosevelt aan bepaalde eigenschappen die nodig zijn om met Kroesjtsjev, die „ruw, sluw en slag vaardig" is, te onderhandelen. Pokken. In de week van 20 tot 27 april werden in Oost-Pakistan 2580 gevallen van pokken geconstateerd, waarvan 1300 met dodelijke afloop, aldus bericht de Wereldgezondheidsorganisatie (W.H. O.). Het is het hoogste aantal ziekte gevallen sinds het uitbreken van de epidemie. In de Indische staat West-Ben galen stierven in de week, eindigende 15 maart, tenminste 400 personen aan pokken. Verval. Dr. Wilson, anglicaans bisschop van Birmingham verscheen vorige week voor de opening van een nieuw school gebouw in Wythall zonder slobkousen. De bisschop verklaarde: „ik protesteer tegen slobkousen, voorschoten en de kniebroek. Bisschoppen moesten zich niet kleden naar de mode van de acht tiende eeuw, die een van de zwaarste perioden van verval voor de kerk be tekende." V voort- J DE MENS zou op aarde gelukkig kunnen leven. Alles wat groeit en bloeit staat tot zijn beschikking; hij is bij machte allerlei nuttige stoffen uit de aarde te delven en deze om te vormen, energiebronnen kan hij aanboren zoveel hij wil, kortom, het behoeft hem aan niets te ontbreken. En voor geen ander levend wezen behoeft hij vrees te koesteren. Toch leeft de mens niet gelukkig, want altijd leeft hij in angst voort, of in oorlog metde medemens. Niet alleen nu, maar al sinds duizenden van jaren. En al tijd weer zint hij op middelen waardoor die medemens zo 'snel en radicaal mogelijk kan worden vernietigd. En die medemens doet van zij.n kant hetzelfde, zodat we durend opklimmen naar steeds doeltreffender vernietigingsmid delen, totdatJa, laten we hierover, ieder voor onszelf, maar eens nadenken. Deze weemoedige overpeinzingen gleden van de schrijfmachinetoetsen toen we de fantasie en het vernuft bewonderden, waarmee de oorlogvoerenden in de mid deleeuwen elkaar te lijf wilden gaan. Het buskruit was juist uitgevonden, maar werd in dit beginstadium alleen nog gebruikt om pijlen mee voort te bewegen. Toch scheen dit keerpunt in de menselijke oor logsvoering in het bewustzijn van vele middeleeuwers een aansporing te zijn voor het ontwerpen van revolutionaire plannen, want plots doken een aantal volkomen nieuwe denkbeelden op. In het handschrift van Milimete uit het jaar 1326 wordt bij voorbeeld hel denkbeeld aan de hand ge daan een soort vlieger (in de vorm van een draak) boven een belegerde stad op te laten, waarna door het trekken aan een hulp-touw een klem in de draak wordt opengetrokken, zodat een brandende bom vrijelijk in de stad kan vallen. Voor die tijd was dit een lumineus denkbeeld, want de primitieve kanonnen van die dagen schoten nog niet ver genoeg om de projec tielen in de stad te doen belanden. Niet minder inventief moeten we een andere vinding noemen, die we onder de term bio logische oorlogvoering zouden kunnen onbrengen. Iemand wilde namelijk bijenkorven aan de wieken van een molen bevestigen. Door de draaiende beweging van de wieken zou den de korven op het juiste moment weggeslingerd wor den in de richting van de vijand en de opgewonde bewoners van de korf zouden zeker de nodige steken uitdelen om de tegenstanders tot over gave te dwingen! Een andere uit vinding moeten we als een variant hierop beschouwen. Zij bestond hierin, dat de molenwieken tot geweldige lepels waren omgevormd. Deze lepels moesten gevuld worden met brandende stoffen, die door de draaiing van de wieken naar de vijand geslingerd werden. We behoeven er waar schijnlijk niet eens bij te vertellen, dat al deze uitvindingen alleen maar op papier bestonden en dat geen enkele ervan ooit resultaat heeft afgeworpen. Dit voert ons welhaast vanzelf tot de overdreven voorstellingen die wij van het aantal Chinese uitvindingen hebben. Daarover een volgende keer. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2