„Spaar de maan - behandel planeten met zachtheid de Nederlands wegennet wordt een benauwend keurslijf GRATIS max Factor Roekeloze ruimte-exploratie een gevaar voor de wetenschap De snelle groei van het verkeer eist reeds nu drastische verruimingen „De Zylpoort GELEERDEN WAARSCHUWEN: Rijtuigmuseum in Leek geopend Aannemer staat terecht voor nalatigheid bi j de bouw Demonstratie bi j verkoping in Oldebroek Huisvrouw beschuldigd van nalatigheid bij MAX FACTOR'S beroemde Twee jaar voor statenloze die valse reischeques inwisselde Adjudant der rijkspolitie uit Gulpen blijft ontslagen Zeven gulden teveel ont vangen door onjuiste declaraties Utrechtse politie opent offensief tegen jeugdbaldadigheid Expositie Joodse kunst in Waaggebouw geopend Examens Afdeling voor spastische kinderen geopend in Gooi's ziekenhuis Penningmeester leidde een dubbel leven Hij maakte goede sier in nachtclubs met geld uit de kas Fantastisch lekker Fa. P. Beaufort Duitse jongens stalen de ene auto na de andere G 14 MEI 1958 (Van een onzer redacteuren) Binnen afzienbare tyd zullen er po gingen gedaan worden om (onbemande) raketten naar de maan en de planeten te zenden. Het plan is, deze te voorzien met springladingen of zelfs met atoombommen om de waarneming van hun inslagen te vergemakkelijken. Dergelijke explosies zouden echter onherroepelijk het natuur lijk evenwicht op de betrokken hemel lichamen verstoren en daardoor het weten schappelijk onderzoek van die omstandig heden voor lange tijd onmogelijk maken. Daarom is het dringend geboden voor het onderzoek van maan en planen voorlopig uitsluitend satellieten te gebruiken. Tot deze conclusie is de commissie ad hoe van-de International Council of Scien tific Unions gekomen op een tweedaagse bijeenkomst, die zij maandag en dinsdag in het paleis Noordeinde in Den Haag ge wijd heeft aan het probleem van „de be smetting van vreemde hemellichamen door aardse invloeden". Dat dit een zeer reëel probleem is, heeft de voorzitter dier commissie, prof. Marcel Florkin, ons gis termiddag tijdens een persconferentie dui delijk gemaakt. „Op Mars", zo zei hij, „is water en wellicht ook zuurstof aanwezig. Er zouden dus bepaalde vormen van leven aanwezig kunnen zijn. Gaan wij die pla neet nu bombarderen met atoombommen, dan wordt dat leven op Mars radio-actief besmet, erfelijk veranderd en misschien wel geheel uitgeroeid, voordat wij zelfs maar de kans gehad hebben, dit Martiaan- se leven in zijn oorspronkelijke staat te bestuderen. Velen zijn van mening, dat zelfs een onschuldige, niet-explosieve ra ket dezelfde funeste gevolgen zou hebben, omdat zulk een raket niet steriel is en dus aardse ziekteverwekkers meevoert, waar aan alle levensvormen op het vreemde hemellichaam onherroepelijk ten offer zouden vallen". Nu is deze laatste stelling aanvechtbaar, omdat er geen enkele aardse microbe be stand geacht kan worden tegen de dode lijke stralingen, waaraan hij op zijn reis door de ruimte zou zijn blootgesteld. Het gevaar van biologische besmetting van maan en planeten door aardse micro-orga nismen wordt dan ook gering geacht. Radio-actieve besmetting Des te wezenlijker echter is het gevaar van radio-actieve besmetting, en zelfs van „oppervlakkige" verstoring der natuur lijke orde op de maan en de planeten door aardse interventie. De oppervlakte van de maan bijvoorbeeld is bedekt met een laag stof van een uiteraard zeer specifieke or- gano-chemische samenstelling. Het is niet onmogelijk, zo zeggen de ge leerden, dat dit maanstof de sleutel bevat tot het mysterie van het ontstaan van het leven op aarde. Ook op onze aardbol im mers moet miljoenen jaren geleden de eerste levende cel ontstaan zijn uit een organo-chemisch aspect van de dode materie, tenzjj men geloof wil hechten aan de reeds lang achterhaalde hypothese van de Zweed Arrhenius, dat alle leven op aarde is komen „overwaaien" van andere planeten. Maar hoe dit ook zij, in ieder geval is het van eminent belang voor de wetenschap, dat zij het maanstof in zijn natuurlijke samenstelling kan bestuderen en analyseren. De gelegenheid daartoe zal zich openen, zodra wij een kunstmatige maansatelliet kunnen maken die, uitgerust met spectro- scopen en andere radiochemische instru menten, alle verlangde gegevens verzame- ADVERTENTIE DE IDEALE OVERHEMD-BOORD Dat is de oronized boord van Kerko's „Espresso" shirts. Door zijn versterkte punten, zijn speciale voering blijft deze boord volle 16 uur per dag keurig glad zitten. Slechts f 13.50. „Het feit, dat zelfs de „vulleswagen" in >ns nieuwe Nationale Rijtuigmuseum in beek vertegenwoordigd is, moge typerend heten voor de veelzijdigheid van wat de bezoeker hier te zien krijgt op het gebied van vervoersmiddelen van vroeger tijden" In zijn toespraak bij de officiële opening van het genoemde museum legde de bur gemeester van Leek, mr. W. J. Ph. van Waning, de nadruk op die veelzijdigheid want juist daarin onderscheidt het zich van het wereldberoemde rijtuigmuseum in Fontainebleau bij Parijs en Schönbrun in Wenen. Onder het soms eeuwenoude rijmateriaal in het woonhuis en in het door nieuwbouw uitgebreide koetshuis vindt men op Nien- oord in Leek prachtig gebouwde en sier lijke wagens van velerlei afkomst, zoals een staatsiecoupé en een Berliner, beide afkomstig van de vroegere keizerlijke stal len in Potsdam, een Berliner met zilveren uitmonstering van 1777, ee.i Franse twaalf- persoons-diligence, die in de napoleon tische tijd tussen Amsterdam en Parijs reed. Voorts zijn er een zware Engelse tnailcoach voor twaalf personen, een zware zespersoons jachtwagen met hoge knech- tenbank afkomstig van Haarzuilen en een Amerikaanse showwagen. Ook is er een sjees van de familie Van Panhuys, die het laatst op het landgoed Nienoord woonde en die (nota bene) in 1908 door een rijtuig ongeval om het leven kwam. yan binnen zien wij, behalve nog een serie grote wagens in het nieuwe koets huis, in het voormalige woonhuis een orachtige Oudhollandse krompanelensjees, oen bokkewagen, een ponysulky en enige j'iikbesneden en bontbeschilderde en ge lakte arresleden, waarvan er een uit 1682. voorts zijn geëxposeerd zeldzame tuigen, hvreien, oude lantaarns, modellen van wa gons, collecties ontwerptekeningen en voorbeelden van rijtuigen en decoraties. len en uitzenden kan terwijl zij rustig haar rondjes om de maan cirkelt. Een der gelijk onderzoek, zo zou men zeggen, mag uiteraard niet in de waagschaal gesteld worden door roekeloze „ordeverstoringen" als atoomexplosies op de „naburige" he mellichamen. Toch zijn er legio mensen, die dit niet inzien, of niet willen inzien. Zekere politici en militaire leiders vooral, die, om prestigeredenen of uit strategische overwegingen, de maan en de planeten tot schietschijven voor hun A- en H-bom- raketten willen maken. Het is daartegen, dat de internationale wetenschap bij monde van studiecommissie uit de Inter- ntional Council of Scientific Unions thans haar waarschuwende stem verheft. Haar conclusies zullen worden voorgelegd aan de in Washington algemene vergade ring van de Council, die binnenkort in Washington bijeenkomt. Zij is de grootste en gezaghebbendste niet-gouvermentele organisatie van wetenschapsbeoefenaars ter wereld. ADVERTENTIE Voor het Leeuwarder gerechtshof heeft terechtgestaan de 46-jarige aannemer H. S. uit Enschedé, beschuldigd van nalatig heid bij de bouw van een tribune bij het Asser TT-circuit. Deze tribune stortte in en dertig mensen werden gewond, waar van dertien vrij ernstig. Er zaten 2.880 mensen op de tribune. Het ongeval gebeurde op 29 juni 1953, hetgeen c!e procureur-generaal de opmer king ontlokte, dat de afhandeling van deze zaak het omgekeerde was van snel recht. Een zevental getuigen trad in deze zaak op, waarbij een Delftse ingenieur, die zei, dat de lengtestabiliteit van de tribune niet voldoende was geweest. De procureur-generaal eiste tegen de verdachte bevestiging van het rechtbank- vonnis, 2000,boete subsidiair vier maanden hechtenis. De verdediger achtte de bouwpolitie aansprakelijk voor het ongeval. Hij vroeg vrijspraak of een lich tere straf. De uitspraak volgt over veer tien dagen. Smid weigerde premies voor pensioenfonds te betalen Een deurwaarder uit Zwolle heeft in Ol debroek een executoriale verkoop gehou den ten laste van een smid. die zijn premies voor de stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Kleine Metaalnijverheid niet had betaald en daardoor een schuld van 436.50 had. Er werd slechts één stuk ver kocht, namelijk een roodkoperen emmer, die niet minder dan 625,50 opbracht. Op een stuk ijzer bij de smederij waar de verkoping werd gehouden had men ge schreven „Wij leven met u mee". Vóór de verkoping begon zongen de aanwezigen „Alle man van Neerlands stam". Na de verkoping werd een protestvergadering gehouden die door ongeveer 300 smeden werd bijgewoond. Tijdens deze bijeen komst werd het woord gevoerd door de voorzitter van het comité „Eigen mees ter, niemands knecht", de heer Grün- bauer uit Amsterdam. Hij noemde het be drijfspensioenfonds „een gelegaliseerd onteigeningsinstituut" en een „dwangpen- sioenfonds". Aan het einde van de verga dering kreeg de smid zijn emmer terug van de koopster, een Amsterdamse, die „de strijder voor de vrijheid" de raad gaf deze emmer in de gevel van zijn zaak te laten inmetselen. In het Nieuwsblad voor de Auto-en Transportwereld troffen wij een beschou wing aan 'ovér de toekomst' van'hét ver keer, waaruit wij het volgende citeren. Er is over de maximum snelheid varl 50 km./u. in de bebouwde kom al heel wat geschreven. Pro's en contra's. Er zijn des kundigen die er niets van verwachten en niet minder ter zake kundigen die er alles van verwachten. De waarheid zal zoals steeds wel in het midden liggen: onder bepaalde omstan digheden zal de snelheidsbeperking in de bebouwde kom enige ontspanning bren gen en er doen zich zeer zeker ook situaties voor waarbij de snelheidslimiet averechts werkt. Het gevaar van dit alles is echter dat het accent de laatste tijd zo zeer op deze snel- heidsgrens in de bebouwde kom is gelegd, dat men de indruk zou kunnen Inrijgen dat hiermede de verkeersveiligheid valt of staat. Niets is echter minder waar. Groei van het verkeer Het gemot, oriseerde verkeer beweegt zich echtêr slechts voor een deel binnen de bebouwde kom. Het verkeer daarbuiten is echter minstens even belangrijk. Door allerlei omstandigheden heeft het gemotoriseerde verkeer zich overal in West Europa sneller ontwikkeld dan in ons land. Doch Nederland is bezig deze achter stand in te halen en het tempo waarin dit geschiedt is snel! Weinigen realiseren zich dat over 10 jaren het aantal gemotori seerde voertuigen in ons land meer dan verdubbeld zal zijn. Misschien zal een be paalde verschuiving optreden, speciaal in de sector van de personenauto's. Er zullen wat minder grote wagens komen en er zal meer belangstelling zijn voor de kleine 4-persoons auto. Maar de massamotorise- ring zal zich in een aanmerkelijk sneller tempo voltrekken dan men denkt, en ver moedelijk zelfs in een veel sneller tempo dan de heren statistici wel verwachten. Ontoereikend Wanneer men het Nederlandse wegen net in zijn geheel neemt, en men vergelijkt het met dat van de andere West-Europese landen, dan slaan wij kwalitatief zeker geen slecht figuur. Integendeel, de kwali teit van het wegennet is, in vergelijk met vele andere landen, beslist goed te noe men. Een geheel andere zaak is echter of het bestaande wegennet het huidige vervoer aan kan? Wie deze vraag objectief beant woordt, zal tot de conclusie moeten komen dat op dit moment zeer vele normale pro vinciale en rijks-straatwegen in feite al niet meer aan hun doel beantwoorden. Zij zijn te smal om het huidige drukke verkeer te kunnen verstouwen. Zij zijn voor het overgrote deel 2-baans wegen en één lang zaam transport veroorzaakt thans reeds ernstige verkeersopstoppingen. Hoe moet dit dan straks, over 10 jaren (of mogelijk reeds eerder) wanneer het verkeer verdub beld zal zijn? Maar dan zijn daar nog altijd onze auto snelwegen. Nog vrij beperkt in aanleg mis schien, maar op dit moment toch toerei kend om met hun 2x2 banen het verkeer vlot te verwerken, onder normale omstan digheden. Men bedenke echter dat de nor male zondagen-met-mooi-weer, qua ver keersdichtheid het beeld geven van een normale werkdag over 10 jaar en dat ex ceptioneel drukke zon-en feestdagen van heden overeenkomen met de normale di to's in de f- nmst! En wat dan? Reeds th.uis is in Duitsland 't. grote pro bleem dat de Autobahnen met hun 2x2 wegen te smal en op nor-male dagen al niet meer toereikend zijn. Het staat thans reeds vast dat onze prachtige auto-snelwegen "Vóór"deftbekomst ontoereikend zullen zijn. Dat is een realitieit waarmede wij gecon fronteerd zullen worden nog voordat er tien jaren zijn verstreken. V o or uit zien Wij zijn geenszins blind voor de moeilijk heden waarmede zij die verantwoordelijk zijn voor de wereld van morgen, hebben te kampen. Dat neemt niet weg dat wij even eens een open oog hebben voor de mogelijk heden die er wél zijn, doch die onvoldoen de worden benut. Dat wegenbouw een zeer kostbare zaak is, staat wel vast. De vraag is echter hoe kostbaar het ontbreken van aan de behoef te aangepaste wegen is? De aanleg van een weg kan men zeer exact in guldens per strekkende kilometer berekenen en men doet dit dan ook. Heeft men echter ooit wel eens berekend' wat straks het opont houd, de verkeers-onveiligheid en de hier uit voortvloeiende ongelukken gaan kosten doordat de wegen te smal zijn? Dit moet eveneens „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" te berekenen zijn voor al waar men zich kan baseren op de erva ringen van onze Oosterburen en van onze Westerburen aan de overzijde van de Noordzee, waar men thans reeds aan den lijve de schade ondervindt, die voor ons (op dit moment) nog „slechts" een bange toekomst is. Dienen de nieuwe autosnelwe gen in ons land niet thans reeds geprojec teerd te worden op 6-baans wegen? Zeker de kosten zijn aanzienlijk, maar wij zijn van mening dat, indien alle belastingen die op het wegverkeer drukken ook uitslui tend ten behoeve van dit verkeer zouden worden aangewend, de financiën geen doorslaggevend bezwaar meer vormen. En is het in feite niet volkomen logisch dat de talloze zeer hoge belastingen en rechten die het wegverkeer betaalt, ook ge heel ten behoeve van dat verkeer wor den aangewend? De wel eens geuite mening dat de groei van het wegverkeer zich maar moet aan passen aan de bestaande wegen- en steden bouw is al even absurd als wanneer men een jongen van 15 jaar zou verbieden ver der te groeien omdat zijn kleren dan te klein wordën. Men kan een verdere ontwik keling en groei van het wegverkeer slechts toejuichen, want wanneer deze groei maar op de juiste wijze wordt opge vangen kunnen hieruit belangrijke econo mische voordelen voortvloeien en dit laat ste wordt o.i. wel eens wat te veel over het hoofd gezien. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft tegen de 23-jarige huis vrouw M. H. M. te Nijmegen een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van honderd gulden geëist, omdat op 2 februari door haar schuld brand zou zijn ontstaan op de door haar bewoonde derde verdieping van een flatwoning. Vier kinderen respectievelijk van zeven maan den, een, drie en vier jaar waren daarbij in levensgevaar gekomen. De verdachte had haar kinderen zonder toezicht ach tergelaten ofschoon zij wist, dat het oud ste kind verzot was op het spelen met lucifers. De officier zei dat duizenden moeders hun kinderen op dergelijke wijze zonder toezicht alleen laten. Het is duide lijk dat zij, als er iets gebeurt, wegens zulk een nalatigheid behoren te worden gestraft, aldus de officier. De uitspraak volgt over veertien dagen. ADVERTENTIE Gun uzelf dit schoonheidsgeschenk Max Factor's wereldbe- faamde Creme Puff in uw eigen kleur plus gratis een Hi-Fi proeflipstick in de hart veroverende 'tint Rouge Mode plus gratis een Color-fast proeflipstick in Italian Touch, het zuiverste zon nigste rose Schoonheid in een oogwenk lieflijkheid voor uren - en zo goed voor uw huid. Alleen Creme Puff schenkt u zo'n stralende bekoorlijkheid in enkele seconden. En alleen Creme Puff houdt uw huid zo mooiWant alleen Creme Puff bevat zulke voedende crèmes die heel de lange dag uw huid beschermen. Laat Creme Puff uw ware natuurlijke schoonheid onthullen, vandaag nog! VAN HOLLYWOOD Creme Puff (handelsmerk) betekent Max Factor Hollywood creamy powder make up Imp. Macfac N.V.. Huddestraat 3-5. Amsterdam Het gerechtshof te Amsterdam hèeft de in Boekarest geboren en thans statenloos zijnde S. S. wegens het verzilveren van valse reischèques veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. In een hotel te Utrecht en te Amster dam had S. de chèques aangeboden. Hij beweerde niet te hebben geweten, dat ze vals waren. Hij wordt ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij een zwendel- affaire in München, waarbij koper als goud zou zijn verkocht. Duitsland heeft zijn uitlevering gevraagd. In afwachting van de uitspraak in de strafzaak had de minister van Justitie nog geen beslissing over het verzoek tot uitlevering genomen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de groepscommandant van de rijkspolitie te Gulpen, adjudant J. J. H. van G. Hij was door de rechtbank te Maastricht wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een boete van 200 gulden. De veroordeling was een gevolg van het feit, dat aangeno men werd, dat de adjudant onjuist opge maakte reisdeclaraties had ondertekend, waardoor hij over enige jaren.zeven gul den teveel zou'hebben ontvangen.'Een en ander leidde tot zijn ontslag. Het beroep dat daartegen door de adjudant bij het ambtenarengerecht te Heerlen werd inge steld, werd verworpen. Een droevige en pijnlijke geschiedenis noemde de raadsman van adjudant Van G. deze zaak, die betoogde dat de falsifi caties niet met opzet waren geschied. De adjudant liet namelijk de declaraties door een ondergeschikte opmaken, waarna hij ze zonder zich van de juistheid te verge wissen ondertekende. Bij de behandeling voor de Raad van Beroep stelde de inspecteur van de rijks politie, mr. J. R. van der Steur, dat ad judant Van G. door de declaratie-affaire een mentaliteit aan de dag had gelegd, die hem ongeschikt maakte voor de politie dienst. zodat het ontslag op wettige gron den was gegeven. Ook was daarbij 't feit in het oog gehouden, dat de adjudant pressie op zijn ondergeschikten zou hebben uitge oefend om voor het gerecht gunstige ver klaringen over hem af te leggen. De Centrale Raad stelde zich thans ach ter de uitspraak van het ambtenarenge recht te Heerlen, zodat het ontslag gehand haafd blijft De Utrechtse politie is een offensief be gonnen tegen de vooral de laatste maan den sterk toenemende baldadigheid. Niet minder dan 52 processen-verbaal en jeugd- rapporten over daders beneden de zestien jaar werden de eerste dag opgemaakt. Er kwamen de laatste tijd aan de lopende band vele klachten binnen over vernielin gen en het veroorzaken van overlast. De politie meent, dat „de jeugd" zich ver veelt, dwars is tegen alles, elke vorm van discipline mist en dikwijls ook „flink" wil doen tegenover vriendjes. Hieruit komt straatschenderij voort, die een grote om vang heeft aangenomen. De bandeloosheid tiert welig. Met speciale auto-patrouilles zal men elke dag surveilleren om de balda digheid tegen te gaan. In het Joods Historisch Museum on dergebracht in het Waaggebouw in Am sterdam heeft mr. H. J. Reinink, direc teur der afdeling buitenlandse betrekkin gen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dinsdagmid dag de expositie „Joodse rituele kunst uit Parijs" geopend, de Judaica-verzameling Strauss-Rothschild uit het museum „De Cluny" in de Franse hoofdstad. De ope ning werd onder meer bijgewoond dooi de consuls van Israel en West-Duitsland in Amsterdam. De vermaarde dirigent van de Parijse Opera tijdens de regering van Napoleon III, Joseph Strauss legde de grondslag voor deze collectie. Gedurende een halve eeuw verzamelde hij oude kunstvoorwerpen, die betrekking hebben op de joodse ere dienst. Na zijn dood kwam in 1890 de ver zameling in handen van baron Nathaniel de Rothschild, die haar aan het museum „De Cluny" schonk. De collectie omvat onder andere een ark des verbonds, waarin de heilige boe ken worden bewaard, mesjes en windse len voor de besnijdenis, verder kandelaars, rituele lampen en specerijendozen, een draagbare tabernakel van zilversmeed werk met bewerkte edelstenen versierd, een thora-sehil, versierd met edelstenen. Ook is er een verzameling verlovingsrin gen, waarbij een zeldzaam exemplaar, waarvan de kas de vorm heeft van een boek. Hiervan kunnen de bladzijden wor den opgelicht, waardoor de zegeningsfor mule zichtbaar wordt. Verder moeten ge noemd worden vijf rollen van Esther uit de zeventiende eeuw uit Italië afkomstig. Leidon. Kandidaatsexamen sociologie: mej. E. Vonk, Wassenaar. De directeur-generaal van de Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft dinsdag een afdeling voor spastische kin deren geopend in het Goois kinderzieken huis in Bussum. Hij legde in zijn openings rede de nadruk op „de plicht tot steunver lening aan degenen die door ziekte of erfe lijke aanleg vervormd zijn, aangezien ook zij in het maatschappelijke leven een be staansrecht hebben, dat zich in wezen niet onderscheidt van dat van onszelf of van onze gezonde kinderen." Over het ziekteverschijnsel van de spas- ticiteit sprekend, wees prof. Muntendam erop dat hiermee een verscheidenheid van ziektebeelden wordt aangeduid die berus ten op een beschadiging van hersenweefsel tijdens of na de geboorte ontstaan. Het streven is erop gericht het kind een dusdanige vorming te geven, dat de gehan dicapte zich een zekere mate van zelfstan digheid in de samenleving zal kunnen ver werven. Het is thans duidelijk geworden, zo zei de spreker, dat de behandeling van de spastische patiënt, die niet zelden een fy- siotherapeutische behandeling moet zijn, vroegtijdig dient te worden begonnen. Hierbij, zo betoogde hij, moet men zich, be halve met het herstel van de motorische functies, in belangrijke mate bezighouden met de emotionele aanpassing van het kind aart zijn omgeVing. Er is hier tevens sprake van een wisselwerking van het emotionele, die niet alleen het gedrag van het kind bepaalt, doch ook de instelling van de ouders tegenover het kind. De speciale afdeling in het Bussumse ziekenhuis heeft accommodatie voor veer tig kinderen en is voor een goed deel ge realiseerd door de gift van 50.000.van de Nederlandse Stichting voor het gebrek kige kind en een evengrote schenking van het Prinses Beatrix-poliofonds. Ter verkrijging van optimale resultaten, achtte dr. Muntendam het nodig, dat in deze afdeling het onderwijs gericht dient te zijn als in een mytylschool, waaraan be halve een heilgymnast en een logopedist ook een arbeidstherapeut verbonden moet worden. Hij hoopte dat het gemeentebe stuur van Bussum de aanstelling van deze bijzondere leerkracht in het kader van het b.l.o. mogelijk zou willen maken. Tenslotte pleitte dr. Muntendam voor de mogelijkheid van een verzekering die in de speciale gesteldheid van de langdurige ver pleging zal voorzien. Een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, eiste de officier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag tegen een 44-jarige Haagse boek houder, die, zo zei de officier, zes jaar lang zijn misdragingen verscholen heeft achter een fagade van fatsoen en een dubbel leven leidde. Dé" verdachte had eert goede betrekking bij een Haagse bank en was tevens penningmeester van de Ver-: eniging voor Gereformeerd Lager Onder wijs. Zes jaar lang pleegde de penningmeester verduisteringen. Van het geld leidde hij een vrolijk leventje. Verdachte gaf voor de rechtbank de hem tenlastegelegde verduisteringen toe. Het was totaal ongeveer achttienduizend gulden. Aarzelend beaamde de verdachte dat hij was gechanteerd door duistere figuren, met wie hij in nachtclubs had kennis gemaakt en die in de loop van de tijd wel begrepen hadden dat hij niet eerlijk aan zijn geld kwam. De verdedigster, mevrouw mr. R. W. Verheij-De Boer, vroeg voor haar cliënt de laagst mogelijke straf, er ondermeer op wijzende dat de verdachte, na 30 dienstjaren bij de bank, thans geheel op nieuw zal moeten beginnen. Hij heeft al leen maar lagere school gehad. De ver dedigster zag een verzachtende omstan digheid in het feit, dat de voorzitter en secretaris van de Gereformeerde School vereniging geen enkele controle hadden uitgeoefend. „De-verdachte was de vertrouwensman in de top", repliceerde daarop de officier van Justitie. „Als men boven iedere ver trouwensman weer een controlerende ver trouwensman moet stellen, krijgt men een pyramide, die tot de maan reikt." De rechtbank zal op 27 mei uitspraak ADVERTENTIE Kunt u een heel mooie Sherry werkelijk waarderen? Maak dan eens ken nis (en uw kennissen ook) met onze AMONTILLADO 7.50 per fles Kinderhuisvest 47-51 - Tel. 10717 11 Drie Duitse jongens, 21, 19 en 18 jaar, stonden voor de Rotterdamse rechtbank terecht wegens autodiefstallen in Neder land. Tegen ieder van hen werd een jaar gevangenisstraf geëist. In Duitsland hadden ze eerst een auto gestolen, waarmee ze naar de grens waren gereden. De auto lieten ze daar achter, kwamen ons land binnen en stalen een auto in Venlo. Daarmee reden ze naar Rot terdam. Daar lieten ze wagen nummer twee staan en voorzagen zich van een der de voertuig. Een hunner had een pistool en zij besloten op de rijksweg Rotterdam- Den Haag een pompbediende van een ben zine-station te overvallen. Tot tweemaal toe hadden ze met de pompbediende ge praat, maar toen puntje bij paaltje kwam durfden ze niet. Alle drie waren ze al enige keren veroordeeld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3