Het weer van a.s. zondag ...dus bierweer! Libanon protesteert tegen „buitenlandse inmenging" Herleving van de investeringsaftrek: Evacuatie uit Oost-Borneo Van dag tot dag I Amerika overweegt dringend Libanees verzoek om meer militaire steun Ook binnenlandse onrust in kuststreek 400.000ste bezoeker op Keukenhof 3 r Somber Inquisitie Beslissing over Europese hoofdstad uitgesteld Voorzichtigheid geeft meer veiligheid Bloeitijd van bollen spoedig voorbij de <~Praatótoel SOPHIE STEIN heeft het druk N.V. DE HOUTWERF Half Samarinda in de as gelegd Jordaans-Iraakse unie in Bagdad bezegeld ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: PRET WOENSDAG 14 MEI 1958 Destructie is het woord, dat past op de situatie waarin Frankrijk thans geraakt is Destructie van de nationale eenheid, destructie van de parlementaire democra tie en destructie dus van zijn aanzien in de wereld en zijn betekenis in de internatio nale krachtsverhoudingen. Schreeuwende, brandstichtende en met anarchistisch fanatisme geladen mensen menigten in de straten vormen een ver schijnsel, dat inherent is aan een ver zwakking van de openbare macht en de doorbraak van de dammen der geordende staatssamenleving. Doch tevens wijst het op een innerlijk voortgewoekerde onzekerheid en in feite kan het een uiting van doodsangst heten angst om de ontbinding van de veiligheid en geborgen heid, van het integer staatsbestel en van het gehele complex van nationale zeker heden dat de natie een plaats verschaft heeft in de rij der mogendheden. De doods angst van Frankrijk is een somber teken voor Europa en het gehele westen. De uiterlijk zo resolute coupe de théatre van het leger in Algerije is daarbij niets anders dan 'n wilde stuiptrekking, een zinloze po ging om met geweld iets te redden dat al verloren is. Het is niet te voorspellen wat het Frankrijk nog kosten zal, zich aan de chaos te ontworstelen. Doch dat het veel zal moeten opgeven om het elementaire te rug te winnen, is wel zeker. En dat ele mentaire is: een geordend staatsleven zonder hooggestemde nationale drome rijen van imperiale macht een sober, stabiel, hardwerkend Frankrijk. Er worden vele veronderstellingen ge waagd aan het leerstellig conflict tussen Moskou en Belgrado. De eenvoudigste is wel dat de Russische premier en partij secretaris Kroesjtsjev de Joegoslavische partij-secretaris Tito de pas wil afsnijden om te voorkomen dat diens ketterij aan hang wint onder de communistische par tijen van andere landen, in het bijzonder die van de Oosteuropese satellieten. Volgens een andere opvatting heerst er een strijd in de boezem van het Kremlin. Het centrale comité van de Russische com munistische partij zou zich tegen een voortgaande verzoeningspolitiek jegens Tito hebben verklaard en de partijsecre taris, die in 1955 een knieval voor Tito maakte, zou felle aanvallen te verduren hebben. De onverwacht felle critiek op Ti to uit Peking, dat in het verleden zo mild over „verschillende wegen naar het socia lisme" geoordeeld heeft is aanleiding ge weest tot geruchten dat ambassadeur Mo- lotov in zijn verre verbanningsoord Oelan Bator invloed zou hebben uitgeoefend op communistisch China. Het is duidelijk dat het optreden van Kroesjtsjev als alleenheerser hij is nu hoofd van regering en partij dezelfde soort spanningen oproept, die indertijd de opkomst van Stalin naar de alleenheer schappij hebben begeleid en die het aan zijn gaven aan de Comintern en later aan de Cominform, welke laatste, voordat zij werd opgedoekt, tijdens Stalins leven Joe goslavië heeft uitgestoten wegens onge hoorzaamheid en ketterij. Als er een strijd om de macht in het Kremlin gaande is, staat het nog geens zins vast, dat Kroesjtsjevs positie de inzet is. Vaststaat alleen, dat er een discussie is gevoerd over de zuiverheid in de leer, die in het nadeel van Tito is uitgevallen. Het collectieve leiderschap, dat de moge lijkheid van meningsverschillen insloot, was te verenigen met een verzoeningsge zinde houding jegens Tito. De eenhoofdige leiding vereist echter een rechtlijnige leer, waarover binnenskamers wordt beslist en die, als de enig mogelijke marxistisch-le- nistische koers-van-het-ogenblik, voor al le communisten in binnen- en buitenland evangelie is. Onlangs heeft het Russische partij-orgaan Pravda de zonden van Mo- lotov, Malenkov, Sjepilov en Kaganovitsj weer eens oDgerakeld en is daarna alle an dere partijorganen voorgegaan in het af kraken van het ketterse Joegoslavische partijprogram. Men vermoedt hierin de hand van Kroesjtsjev, die begrepen moet hebben dat het geharrewar met Tito niet te rijmen was met zijn dictatoriale positie. De uitspraak over de leer is intussen geval len en de communistische inquisitie kan haar werk beginnen. STRAATSBURG (ANP) Het Europese Parlement zal vandaag het tussentijdse verslag bespreken over de zetel der Euro pese instellingen. De politieke commissie stelt, om verscheidene redenen, samen hangend met interne problemen van de af zonderlijke lidstaten (verkiezingen in Bel gië en Italië, crisis in Frankrijk) voor, het uitbrengen van een definitief advies door het parlement uit te stellen tot de zitting van 23 tot 28 juni. Het uitstel waartoe het Europese parle ment, naar het zich laat aanzien, zal be sluiten, betekent dat de raad van minis- jers niet voor 1 juni een beslissing zal "•unnen nemen over de plaats van de zetel der Europese instellingen, zoals aanvan kelijk in het voornemen lag. De socialistische fractie van het Euro pese parlement zou hebben besloten zich ;n principe akkoord te verklaren met de keuze van Brussel als Europese hoofdstad. BEIROET (Reuter/AFP) President Sjamoen van Libanon heeft gisteren af zonderlijke besprekingen met de ambassa deurs van de Verenigde Staten, Groot- Brittannic en Frankrijk gevoerd, naar ver luidt over buitenlandse inmenging en over de mogelijkheid, dat Libanon een klacht indient bij de Veiligheidsraad. Vandaag valt daarover de beslissing. Libanon heeft bij de Verenigde Arabische Republiek ge protesteerd tegen „inmenging in zijn bin nenlandse aangelegenheden". De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Charles Malik, verklaarde dat het Libanese protest is gericht tegen „gevallen van inmenging van velerlei aard van de zijde der verantwoor delijke autoriteiten in de Verenigde Ara bische Republiek, die ten doel heeft een opstand in Libanon te doen ontstaan". De Libanese regering eist dat er aan derge lijke acties een einde komt. Als voor beelden van inmenging noemde minister Malik het geval van de Belgische consul generaal te Damascus, die op weg van Syric naar Beiroet werd aangetroffen in het bezit van talrijke vuurwapens en brie ven met instructies voor hel vermoorden van verscheidene Libanese politici, de aan val op een Libanese post aan de Syrisch- Libanese grens, waarbij zes douaniers wer den gedood en de aanhouding van twee groepen gewapende Palcstjjnen die af komstig waren uit het gebied van Gaza. Volgens minister Malik zijn president Sjamoen en zijn regering vastbesloten de veiligheid, vrijheid en onafhankelijkheid van Libanon te verdedigen. Tegen alle vooraanstaande Libanezen, die de oproep tot de algemene staking, die maandag begon, hebben ondertekend, zijn arrestatie bevelen uitgevaardigd. In het najaar van 1957 heeft de regering in het kader van de bestedingsbeperking de investeringsaftrek geschorst, waardoor een belastingvoordeel kwam te vervallen en dus ook de prikkel tot investeren. In het begin van januari is de Tweede Kamer daarmee akkoord gegaan op voorwaarde, dat de kwestie nog eens zou worden be zien bij de indiening van de industriali satie-nota over de bevordering van de werkgelegenheid door uitbreiding van de industrie. Deze industrialisatie-nota wordt in de loop van de volgende week bii de Tweede Kamer ingediend. Gezien de stand van de werkloosheid en de economische vooruitzichten is thans algemeen de ver wachting dat een herleving van de in vesteringsaftrek zal worden aangekondigd De regering is daartoe gemachtigd, zodat niet een apart wetsontwerp nodig is, dat de goedkeuring van het parlement zou be hoeven. Bij allerlei gelegenheden en ook in de vele jaarverslagen van onderneminger heeft het bedrijfsleven op de herleving van de investeringsaftrek aangedrongen, omdat investeringen, die nu worden gedaan, toch pas over geruime tijd effect hebben voor de werkgelegenheid. Omdat de bedrijvig heid reeds geruime tijd een terugslag on dervindt, acht men het gewenst de onder nemingsgeest te prikkelen door het toe staan van een belastingvoordeel bij in vesteringen. Iedereen, die in zijn bedrijf in één jaar voor meer dan 3900 gulden investeerde voor uitbreiding of verbetering van be drijfsmiddelen, mocht gedurende vijf ach tereenvolgende jaren vier percent van de aanschaffingskosten extra in mindering brengen van de belastbare winst, totaal dus 20 nercent extra. Het is echter niet zeker, dat de investeringsaftrek in deze zelfde vorm herleeft. Let eens op, hoe WIELRIJDERS met twee naast elkaar blijven fietsen bij het passe ren van andere wielrijders of rechts geparkeerde voertuigen. Ook dat is onvoorzichtig rijden, want tien tegen één, dat ze daardoor te veel in de baan van het snelverkeer komen. Voorzichtigheid geeft meer veilig heid! WASHINGTON (Reuter) Te Washing ton is vernomen dat de Verenigde Staten een dringend beroep van Libanon over wegen om verhoging van de militaire steun aan dat land, ter versterking van de Liba nese binnenlandse strijdkrachten. Van di plomatieke zijde wordt vernomen dat de Libanese regering gaarne lichte wapens en andere overeenkomstige militaire uitrus ting zou ontvangen, om nieuwe wanorde lijkheden de kop in te drukken. De moge lijkheid bestaat, dat de gevraagde wapens met spoed naar Libanon zullen worden gezonden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles zou nagaan op welke wijze de westers gezinde Libanese regering kan worden geholpen. De woord voerder van Dulles' departement weiger de dinsdag op zijn persconferentie ant woord te geven op de vraag, of op de toe stand in Libanon het plan van Eisenhower van toepassing is. Dit plan houdt in, dat de Verenigde Staten een land, dat het slacht offer is van „een openlijke gewapende aanval door een natie, die door het inter nationale communisme wordt beheerst, desgevraagd, te hulp komen. Volgens een woordvoerder van het „Foreign Office" in Londen vormen de gebeurtenissen in Liba non onderwerp van besprekingen tussen Grool-Brittannië en bevriende mogend heden. Felle gevechten Libanese veiligheidstroepen zijn dinsdag in actie gekomen tegen gewapende groe pen, die zich hadden meester gemaakt van het zomerpaleis van president Sjamoen, ten zuiden van Beiroet. In Beiroet is dinsdagmiddag gevochten tusen veiligheidstroepen en demonstranten waarbij een kapitein werd gedood. Het sportcentrum van de hoofdstad, dat vorig jaar voor vijftien miljoen pond werd ge bouwd. is door brand verwoest. In de hoofdstraten van de stad ontploften in de middag verscheidene bommen, waardoor de bevolking in paniek naar huis vluchtte. In Tripoli is de toestand rustiger dan de afgelopen dagen, toen zich daar hevige gevechten voordeden tussen voor- en tegenstanders van de regering. De rust is voornamelijk een gevolg van een toene mend gebrek aan levensmiddelen. De win kels zijn gesloten en de stad is van de om geving geïoleerd. Bomaanslag (UP) Vandaag is een bom ontplof! voor de Amerikaanse ambassade in Beiroet De bom heeft geen schade aangericht. De dader is door de politie gearresteerd. In de pi'ovincies van het land wordt steeds meer gevochten. Er zijn berichten uit ge zaghebbende bron al worden deze dan officieel ook ontkend dat een groot gedeelte van het land aan het gezag van de regering is onttrokken. Ten noorden en ten zuiden van Beircxet hebben anti- regeringsstrijdkrachten, die met moderne automatische wapens en granatenwerpers zijn uitgerust, bruggen en spoorlijnen op- geblazen, de telefoon-verbindingen afge sneden en wegen versperd. WASHINGTON (Reuter/UP) Een woordvoerder van het „State Department" heeft medegedeeld, dat Amerikanen de raad hebben gekregen alleen in dringende gevallen Libanon te bezoeken. De Ameri kanen die zich al in dat land bevinden is aangeraden binnenshuis te blijven. Van Amerikaanse zijde in Beiroet is ver klaard dat twee Amerikaanse torpedo jagers ,.on routinevaart" in de onmiddel lijke nabiiheid van Libanon zijn. Beide schepen behoren tot de zesde vloot die zich in het westelijk deel van de Mid dellandse Zee. od ongeveer 2400 kilometer van Libanon bevindt. AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft een telegram gezon den aan president Sjamoen, waarin hij verklaart dat de strijd onder Sjamoens leiding „een strijd tussen democratie en dictatuur" is. Hij zegde de president zijn steun toe. BEIROET (Reuter/AFP) Volgens de laatste schattingen zijn er bij de ongere geldheden in het totaal 41 mensen om hel leven gekomen en 170 gewond. Vanmorgen is er een vuurgevecht ontbrand in Beiroet aan de grens van het gebied dat door de opstandelingen is bezet. ADVERTENTIE Weerdienst IMC0S London seint: Komende dagen voortdurend veranderlijk. Dikwijls bewolkt met af en toe regen. Enkele opklaringen gedurende het weekeinde. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier Win binnen 8 dagen I Schrijl op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a s zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 62. Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Naam winnaar volgende week op deze plaat». Vorige zondag 0.3 mm neerslag, 3 uur zon. WAT IS IMC0S Deze International Metereologlcal Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND Yale University. - Dr L A Greenberg verklaart dat zijn onderzoekingen uitwijzen dat biet prestaties kan verhogen door spanningen te verminderen. BIER IS BEST VOOR BEI0EN Ober 'Wat zal het zijn?' Hij en zij: 'Twee zielen, twee glazen bier!" Radio-Djakarta meldt, dat het Indone sische Rode Kruis voorbereidingen treft voor de evacuatie van personeel met gezinsleden van de Koninklijke Shell uit Oost-Borneo. De sterkte van het over te brengen personeel en gezinsleden be draagt ongeveer 500 mannen, met 185 vrouwen en 110 kinderen. Een schip onder de Rode Kruisvlag varende, zal spoedig uit Djakarta vertrekken om de betrokken personeelsleden en hun gezin nen uit Tarakan en Balikpapan af te halen. Nader meldt het ANP uit Djakarta, dat blijkens de mededeling van het Indone sische Rode Kruis de evacuatie uit Oost- Borneo zich beperken zal tot het grootste deel der 300 vrouwen en kinderen van de buitenlandse staf der B.P.M.-bedrij ven in Oost-Borneo. De algemeen vertegenwoordiger van de Bataafse Petroleum Maatschappij, de heer Astley Bell verklaarde woensdag dat de maatschappij de evacuatie als slechts een „zuiver tijdelijke" maatregel beschouwt. Het besluit om de buitenlandse staf te adviseren hun gezinnen te doen vertrekken, was onder de huidige omstandigheden on vermijdelijk, aldus de heer Astley Bell, die daaraan toevoegde, dat alle leden van de staf op hun posten zullen blijven, zodat de werkzaamheden op de olieterreinen en in de raffinaderij op korte termijn zullen De arbeiders in de bollenstreek zijn thans op verscheidene plaatsen bezig met het „koppen" van tulpen. De wind en de regen hebben de bloemen nogal bescha digd, zodat men ze ijlings verwijdert. Het is tot ieders verbazing, ondanks de aanvan kelijke verwachtingen, een korte bloeitijd geworden. De bloei is nu bijna voorbij. De vorige weken leken alle voorspellingen daarover belachelijk. Op Hemelvaartsdag kan men nog genie ten van de Darwin-tulpen. Overal liggen grote vlakkei. van deze bekende tulpen uitgespreid. Van de parkiettulpen zijn ook nog veld jes te zien. Er is misschien nog een kansje hier of daar een veldje hyacinthen aan te treffen. Waarom de kwekers deze bloemen er niet af hebben, weten zij alleen. Wie nog bloeiende bollenvelden wil zien, moet zich wel haasten. Een zware regen bui en iedereen slaat aan het „koppen". Want dan dreigt er „vuur". En daar is men doodsbenauwd voor. Op de Keukenhof maakt men zich daarover niet bezorgd. Want daar staan de bloemen niet voor „de bol", maar om te worden bekeken. De vier honderdduizendste bezoeker van dit seizoen is de toegangspoort van de nationale bloemententoonstel ling Keukenhof in Lisse gepasseerd. Namens het bestuur kon de heer Th. Zwetsloot dinsdagmiddag mejuffrouw G. Aalders uit Den Haag meedelen, dat zij de vierhonderdduizendste bezoeker was. Aanvankelijk waren de verwach tingen van het bestuur ten aanzien van het bezoek nog al pessimistisch, maar uiteindelijk blijkt dit nog mee te val len. Mejuffrouw Aalders kwam met een groep van vijftien personen van de Christelijke School voor Maatschappe lijk Werk in Amsterdam een ontspaii- nmgsmiddag doorbrengen op de Keu kenhof. De gehele groep werd in de bestuurskamer ontvangen en door de heer Zwetsloot toegesproken. Deze overhandigde mejuffrouw Aalders een in zilver gedreven tulp. De heer Zwet sloot deelde mee, dat men de ten toonstelling tot en met de Pinksteren hoopt open te houden. Bij de foto: de vierhonderdduizendste bezoeker van Keukenhof, mejuffrouw Aalders uit Den Haag, werd in de bloemetjes ge zet. Rechts de heer Th. Zwetsloot, links het bestuurslid A. M Belle. kunnen worden hervat zodra de situatie weer zodanig is geworden dat de tanksche pen vrijelijk en veilig de havens van Bor neo zullen kunnen aandoen. Volgens het Indonesische persbureau Antara hebben de Indonesische autoriteiten van het eiland ïarakan, bij de oostkust van Borneo opnieuw inlichtingen ontvangen, waaruit blijkt dat de opstandelingen wa pens uit de Philippijnen ontvangen. Er zijn honderden vuurwapens via de haven Ta- wau op Brits Noord-Borneo verscheept. Een militaire woordvoerder heeft meege deeld dat er in april dertien personen zijn aangehouden, die worden verdacht van hulpverlening aan de opstandelingen. An tara meldt ten slotte nog dat de militaire autoriteiten van Balikpapan een groep ter roristen hebben aangehouden, die zich de „Anticommunistische Beweging" noemde. De betrokkenen zijn gearresteerd na een mislukte poging tot brandstichting op 17 april, toen het vliegveld door een onbekend vliegtuig werd aangevallen. Luitenant-kolonel Sumual, de militaire leider van de Indonesische tegenregering in het noordelijk deel van de archipel, heeft dinsdag via Radio-Menado verklaard dat vliegtuigen van de opstandelingen aanval len hebben gedaan op militaire installaties van de centrale regering te Balikpapan en Ternate. Er is daar, naar Sumual ver klaarde, zware schade aangericht. Hij zei voorts dat de opstandelingen zich hebben voorgenomen de militaire etablisse menten van Balikpapan en Ternate con stant uitgeschakeld te houden, daar dit een levensbelang is voor de zaak van de revolutie. Sumual bezwoer vastbesloten te zijn Noord-Celebes te maken tot het laatste bolwerk tegen de communistische over heersing van Indonesië. „Het in de laatste twee weken toenemend tempo van de luchtaanvallen, en de landing op Morotai, zijn een tastbaar bewijs van deze vastbe slotenheid. Duidelijk wordt daarmee aan getoond dat de revolutie niet alleen be slistheid bezit, maar ook over de mogelijk heden beschikt om offensieven te lanceren tegen de door communisten gesteunde re gering van Sukarno", aldus Sumual. Sumual beschuldigt de centrale regering van „nodeloze moordpartijen" in Tapanuli, op Midden-Sumatra. Vliegtuigen van de centrale regering hebben tijdens de acties in Tapanuli dorpen, op een ogenblik dat daar slechts weerloze vrouwen, kinderen en ouden van dagen verblijf hielden, met machinegeweervuur aangevallen, aldus Sumual. „De troepen van Djakarta hebben duidelijke minachting getoond voor de Batakse kerk en op verschillende plaatsen geestelijken zonder meer doodgeschoten. Sumual wekte in zijn toespraak het In donesische volk op tot lijdelijk verzet tegen de centrale regering, in de „onderdrukte gebieden", en riep militairen van de cen trale regering op zich aan de zijde der rebellen te scharen. Hij verklaarde dat zijn militaire plannen opgesteld worden „met de veiligheid van de burgerbevolking als eerste vereiste". De strijdkrachten van de rebellen zullen onder geen voorwaarde „zuiver burgerlijke doe len" aanvallen en hij beloofde dat, wanneer bij een aanval op een militair doel gevaar mocht ontstaan voor de burgerbevolking deze van tevoren voor de te verwachten aanval gewaarschuwd zal worden. Sumual zei het te betreuren dat buiten landse schepen, beschadigd zijn tijdens de luchtaanvallen van de rebellen op Balik papan en Ternate. Maar. zei hij, „het is noodzakelijk alle schepen die de regering van Djakarta bevoorraden buiten werking te stellen", en hij waarschuwde opnieuw de scheepvaart buiten de gebieden te blij ven waar operaties van de opstandelingen gaande zijn. Arrestaties bij tientallen De Indonesische regering heeft een groot aantal personen in hechtenis genomen, onder wie „tientallen vreemdelingen", om na te gaan in hoeverre zij zich bezig heb ben gehouden met opstandige activiteiten die verband hielden met de rebellie. Op één uitzondering na werd geen enkele van de buitenlanders bij name genoemd in de desbetreffende uitzending van het Indone sische persbureau Antara. Een woordvoerder van het militaire gar nizoen van Djakarta heeft gezegd dat hef aantal buitenlanders dat de vorige week werd gearresteerd, „tientallen bedroeg" en dat de aangehoudenen „zorgvuldig werden ondervraagd", aldus de uitzending. „De buitenlanders zijn gearresteerd op beschuldiging van subversieve activiteiten," aldus het persbureau. Ook zijn er dertien Indonesiërs gearresteerd, onder verdenking van activiteit ten gunste van de rebellen. Rcbellenacties in Noord- en Zuid-Celebes Radio-Menado heeft dinsdag gemeld dat de opstandelingen „militaire operaties be gonnen zijn in streken op noordelijk Cele bes". Verdere bijzonderheden werden niet gegeven. De autoriteiten in Makassar, de hoofd stad van Zuid-Celebes, hebben opdracht gegeven om eerste hulpposten in te richten in deze stad, in verband met een mogelijke aanval door de rebellen. Op strategische punten in de stad worden verbandplaatsen ingericht, terwijl ziekenauto's en voorraden medicamenten in gereedheid zijn gebracht, aldus meldt UP uit Djakarta. Wie is ik? De beschaving van de mens is begonnen met praten. Toen hij „mama" kon zeggen kon hij ook dithechratomysïl zeggen. We leerden denken toen we de woorden voor de begrippen hadden. Een hond kan niet, „gisteren" denken of „morgen". Een hond zou dit stukje niet kunnen schrijven. Ook een paard had dit niet kunnen schrijven. Toch zouden beesten vrijwel dezelfde zorgen hebben en vreugden als mensen. Eten en drinken, nageslacht, vrije tijd, spierpijn, kil weer, familiebezoek, wat is er eigenlijk voor verschil? Een veenmuis of een hotelrat, een riet koet of een holebeer kunnen geluiden maken die hun naasten en liefsten kunnen begrijpen en uitleggen. Maar ze kunnen niet hun eigen naam uitspreken, ze kun nen niet „ik" zeggenIk wel. En al kon een giraffe zeggen: „gisteren regende het", wat had hij er aan? Geen andere giraffe zou het kunnen verstaan of begrijpen. De praatstoel is de bakermat der be schaving. Ik schrijf woorden en door een wonder roepen die woorden in u dezelfde begrippen op als ze in mij gewekt hadden. Als ik zeg: „Ik voel me ongelukkig", weet u hoe ik me voel. Als ik zeg dat het op mijn linkerknie tocht, kunt u misschien navoelen wat een pijn ik krijg. De menselijke heerschappij ber;/st op zijn denkvermogen en zijn mededeelzaam heid. Een python die kon praten was ge vaarlijker dan 'n waterstofbom. Bijen kun nen door dansen elkaar vertellen waar de honing is. Verbeeldt u, dat ze elkaar kon den vertellen, waar ze u en mij konden steken. Als bacillen konden spreken, als mussen konden denken, als paarden kon den converseren en leeuwen konden schrij ven, als iemand de dieren leerde spreken, welke kans zou de mens nog hebben? Hoeveel geestiger stukjes zou de zee meeuw schrijven, hoeveel sneller zou een satelliet door de zeeleeuwen gelanceerd zijn, welke goede staatslieden zouden nijl paarden zijn als ze tegen elkaar konden praten. Als dieren konden spreken was de mens or geweest. Om van schrijven nog niet te spreken. Of wacht eens even. Wie zegt, dat dit stukje niet getikt is door Fido, de spre kende circus-hond, in plaats van door H. B. Fortuin ADVERTENTIE Door haar rol van Moeder Doorsnee werd Mevr. Sophie Stein een beroemd actrice. Beroemd zijn brengt drukte met zich mee. Veel tijd voor de dage lijks terugkerende huishoudelijke klus jes blijft er niet meer over. N.V. De Houtwerf is er trots op haar huishoudelijke plichten wat te kunnen verlichten. Er werd n.l. door ons. op alle vlakken in haar flat die extra onderhoud vragen Klingdecor aangebracht. U weet wel de ideale plasticbekle- dingsplaat voor toonbanken, tafels, bars enz. Vraagt kleurenfolder en prijslijsten bij Kampersingel 20 - 24 - Tel. 02500-11932 Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat een zich „Anticommunistische Beweging" noemende groep Indonesiërs gepoogd heeft de olieraffinaderijen by Balikpapan in brand te steken. Deze poging is mislukt, maar de groep is er wèl in ge slaagd half Samarina in de as te leggen, een stad op 80 km ten noorden van Balik papan. Het persbureau haalt militaire bronnen aan, volgens welke de bende van plan is geweest met de Nederlandex-s samen te werken. Het persbureau deelt voorts mee, dat 22 (nationalistische) Chinese agenten kortge leden Tawau, in Brits Noord-Borneo, zijn gepasseerd, van de Philippijnen op weg naar het bolwerk der rebellen, Menado. Het zegt, dat de groep in zeeprauwen naar Menado voer, snelle zeilschepen, die door de smokkelaars in die streek gebruikt wor den om kopra uit Noord-Celebes te halen. Antara zegt dat de agenten wapenvoor- raden bij zich hadden voor de strijdkrach ten der rebellen. Tawau, op de oostkust van Brits Noord-Borneo, is op het ogenblik een doorgangspoort voor de rebellen. (Men zie voorts pagina 11.) BAGDAD (Reuter) Koning Feisal van Irak heeft het ontslag van de regering van generaal Noeri Al Said aanvaard. Men ver wacht, dat de generaal de eerste premier zal zijn van de Iraaks-Jordaanse Unie, die thans van kracht is geworden. Koning Hoessein van Jordanië is dinsdag, verge zeld van vertegenwoordigers van zijn par lement in de Iraakse hoofdstad aangeko men voor de laatste besprekingen over de vorming van een regering voor de Iraaks- Jordaanse unie. Deze regering zal in Bag dad zetelen. Er is een taalverschijnsel dat men metathesis: omzetting noemt. Men duidt er mee aan dat klanken in één woord van plaats verwisseld zijn. Zo heeft men vers naast fris, gort naast grut, derde naast drie enz. Ons woord pret is ook door metathesis ontstaan uit perte. dat in het Middelnederlands bestond in de betekenis: slimme streek, list en dat nog voortleeft in de uitdrukking- iemand parten spelen. Bij perte be hoorde het bijvoeglijk naamwoord per- tig voor: flink, bijdehand, vlug, beval lig, vrolijk. Een gelijksoortige betekenis verandering heeft het Engelse woord pretty doorgemaakt, dat ook van slim V is geworden tot aardig, lief. j

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5