drink fris Wethouder Happé en ir. Bouman beantwoorden vragen van bewoners Extra premie of huurbijslag voor particuliere bouw Beeldende kunst in modehuis Vele Haarlemmers schamen zich 5 De verzakkingen in de Amsterdamse buurt Eerste zomerconcert van „Eensgezind Excelsior" Bejaarde voetganger door bromfietser aangereden Aannemers aanvaarden CAO voor bouwbedrijf Sluitingsbijeenkomst van Huisvrouwenvereniging Splitsing van buslijn 1 nodig om De Glip te kunnen bedienen Amateurs maakten film over de blauwe tram Vakanties van muloscholen dit jaar tot 1 september drink „fris" is geen niéuw merk Ballet „Les Svlphides" in Haarlemse schouwburg Jongetje veroorzaakte brand aan Santpoorterplein BOUWONDERNEMERS VRAGEN: V oor jaarsef ficiency-dagen te Scheveningen begonnen Grondwerkers geraakt door slingerende bak van dragline UIT STAD EN STREEK Minister Luns over verstekelingen uit Indonesië J. Krachmalnick benoemd tot eerste concertmeester Concertgebouw-Orkest WOENSDAG 14 MEI 195S HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dinsdagavond hield het Wijkcomité-oost In het Parochiehuis aan het Teijlerplein in Haarlem een spoedvergadering waarop de aanwezigen inlichtingen konden krijgen en vragen konden stellen over de verzak kingen in de Zuidpolderstraat en de Am sterdamstraat. In zijn inleidende toespraak wees de heer W. F. Happé, wethouder van Open bare Werken erop, dat men het een bij zonder gelukkig idee van het Wijkcomité vond, dat deze vergadering was belegd omdat op deze wijze de ongerustheid tot de juiste proporties kon worden terugge bracht. De heer Happé legde er vervol- eens de nadruk op, dat men deze verzak kingen ook bij Openbare Werken ziet als een grote tegenvaller in de vele riolerings werkzaamheden, die in alle delen van de stad worden uitgevoerd. Vooral ook om dat het leggen van de riolering in de Nagtzaamstraat op geen enkele moeilijk heid stuitte verwachtte men in de Zuidpol derstraat geen hindernissen en het gevolg van de verzakkingen is dan ook dat men •n abnormale (en dus veel duurdere) werk wijze moet gaan volgen die bovendien veel meer tijd zal gaan vergen. Sprekned over de eventuele schaderege ling zei de heer Happé, dat het gemeen tebestuur in het verleden in de meeste ge vallen de schade, veroorzaakt door wer ken door de gemeente uitgevoerd, in re delijke mate heeft hersteld. De heer ir. A. P. J. Bouman van Open bare Werken beantwoordde vervolgens en kele technische vragen, die uit de verga dering naar voren kwamen. Hij zei, dat men geen garantie kon geven aan de be- woners van de Amsterdamstraat en de Zuidpolderstraat dat in de toekomst der gelijke verzakkingen achterwege zouden blijven maar wel achtte hij 't waarschijn lijk, dat het gehel project zonder moeilijk heden afgewikkeld zou kunnen worden te meer daar men ditmaal is overgegaan tot een abnormale werkwijze omdat men ge bruik gaat maken van een verticaal inge heide damwand. Ir. Bouman deelde mee, dat er nog twin tig weken zullen verstrijken voordat het werk voltooid zal zijn waarna uiteraard nog de asfaltering moet plaatshebben. Nadrukkelijk stelde de heer Bouman vast, dat Openbare Werken niet op de hoogte was van het feit, dat er zoals een der vragenstellers opmerkte reeds eerder in de Zuidpolderstraat, tegenover de thans verzakte panden, funderingen van oude woningen waren afgekeurd. Ten slotte verzekerde de heer Bouman de aan wezigen, dat men alle mogelijke moeite zal doen om de toegangen tot de winkels en de huizen zoveel mogelijk vrij te hou den hoewel hij moest toegeven, dat dit in de smalle Amsterdamstraat soms wel eens niet mogelijk is. Na een korte pauze ging de heer Happe opnieuw nog even in op de vraag of er ge sproken kon gaan worden van een schade regeling. Daarbij merkte spreker op, dat de gemeente in het algemeen bereid is be hulpzaam te zijn bij het herstellen van de schade, terwijl men bovendien afwijzend staat tegenover het standpunt van vele winkeliers, dat de gemeente, bij het open breken van straten, verantwoordelijk ge steld dient te worden voor de geleden be drijfsschade. Tenslotte verklaarde de heer Happé in antwoord op een vraag dat Tijdens de vergadering van het Wijk comité-oost werd er ondanks de ernst van het besprokene toch nog gelachen. Zij het wat smadelijk. Een eigenaresse van enkele huisjes in de Haarlemmer- liedestraat vertelde namelijk, dat in haar ivoningen de vloeren verzakt wa ren en dat zij daarover bij Bouw- en Woningtoezicht had geklaagd „We weten van verzakkingen in de Amsterdamsebuurt niets af" zei Bouw en Woningtoezicht, probeert u het eens in de vergadering van het wijkcomité". „Ik vind dat antwoord bepaald niet gelukkig", zei de heer Happé „ik 'zal er een onderzoek naar laten instellen". men helaas nog niet kan denken aan sane ring van de Amsterdamsebuurt omdat de woningnood zulks nog niet toelaat. Het Heemsteeds fanfarekorps „Eensge zind Excelsior" geeft donderdag 15 mei (Hemelvaartsdag), des middags van drie tot vijf uur het eerste zomerconcert van dit jaar in de muziektent van het wandel bos „Groenendaal". Dirigent is de heer L. ter Braake. Het volgende programma zal ten gehore worden gebracht: 1. Graf Zeppelin, mars, C. Teike; 2. Orpheus in der Unterwelt, Offenbach; 3. l'Amitié, Fils- fils; 4. Espana, wals, E. Waldteufel; 5. Pauze; 6. Trafalgar, mars.W. Ceele; 7. Gou den bruiloft, Alfred Delque; 8. France Amitié, Francois; 9. Wiener Praterleben, wals, Translateur; 10. Abschied der Gla diatoren, mars, Blankenburg. Woensdag 25 juni onderneemt „Eens gezind Excelsior" een uitstapje naar de muziekvereniging „Prinses Irene" in Hui zen. Dit bezoek zal door het Heemsteedse korps des avonds met een concert in de openlucht worden bsloten. Dinsdagavond omstreeks acht uur stak een 71-jarige Haarlemmer onvoorzichtig het rijwielpad van de Dreef in Haarlem over juist toen er een bromfiets, bestuurd door een negentienjarige bijrijder uit Aalsmeer, passeerde. Er ontstond een aan rijding tengevolge waarvan de voetganger met een hoofdwond en een ontwrichte schouder naar het Grote Gasthuis ver voerd moest worden. De politie stelt een onderzoek in naai de deugdelijkheid van de remmen van de bromfiets. De Nederlandse Aannemersbond en Pa troonsbond voor de Bouwnijverheid in Nederland heeft zich op zijn te Arnhem in „Musis Sacrum" gehouden b„esloten jaar vergadering bij acclamatie uitgesproken voor de wenselijkheid van de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het Bouwbe drijf, zoals die er thans ligt. De N.A.P.N. was de laatste organisatie die zich nog over de wenselijkheid moest uitspreken. President Giovanni Gronchi van Italië m mevrouw Gronchi zijn dinsdag voor •en vierdaags officieel bezoek aan En- eland, aangekomen in Londen. De oto laat zien hoe de president in een pen rijtuig gezeten naast Koningin llizabeth van Engeland, het voorplein ■an het Buckingham Paleis te Londen oprijdt, na een rit door de Britse hoofdstad. Dinsdagmiddag hield de afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen haar slui tingsmiddag van het winterseizoen in het Minerva Theater in Heemstede. Zoals gewoonlijk werd ook deze middag door de voorzitster, mevrouw A. Hamaker- Willink, geopend. Zij gaf een overzicht van de activiteiten van de vereniging ge durende het afgelopen seizoen. Vervolgens zong het huisvrouwenkoor onder leiding van mejuffrouw Van Eldik enige liederen. Er werd zuiver gezongen, hoewel soms iets te aarzelend. Het walslied uit de operette „Gasparone" van Carl Millöcker vormde het melodieuze hoogtepunt. Als slot van deze middag trad de voor drachtkunstenaar Albert Vogel op. Hij droeg fragmenten voor uit het boek „Ik en '•niin speelman" van Aart van der Leeuw. De vaak lange en nogal ingewikkelde zins constructies, die tot de stijl van Aart van der Leeuw behoren, maken dit proza voor voordracht niet gemakkelijk. Daarom een compliment voor Albert Vogel: hij droeg de gekozen gedeelten duidelijk en eenvou dig voor. Na afloop mocht hij een lang durig applaus in ontvangst nemen. Het was een succesrijk einde van het winter seizoen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem en omstreken. In een bespreking van de tentoonstelling, die onlangs in de Rijksacademie van Beel dende Kunsten te Amsterdam gehouden werd, heb ik een en ander opgemerkt waar uit blijken kan dat men van dit instituut niet verwachten mag, dat het geslaagde kunstenaars aflevert. Voor de leerlingen zal veelal de weg naar een eigen, persoon lijke kunst na het verlaten der Academie pas beginnen en ook lang kunnen zijn. Gedurende de maand mei kan men op de tweede verdieping van het modemagazijn Witteveen aan de Grote Houtstraat te Haarlem kennismaken met het werk van een Griekse schilder, die gedurende een paar jaar aan deze Rijksacademie mocht studeren. Hoewel Takis Parlavantzas dan ook eigenlijk te vroeg optreedt, kan men niets kwaads van zijn werk zeggen. Het is allemaal voldoende goed in elkaar gezet, stevig genoeg van bouw en bekoorlijk van kleur. We ontmoeten wel werk van minder kwaliteit. En werk als dat van Parlavant zas zou het minste moeten zijn dat een bespreking waard is. Het geeft, dacht ik, vertrouwen in zijn toekomst. Het lijkt me dat één van Parlavantzas' mede-exposanten, Jopie de Groot, dicht in zijn buurt heeft staan werken. Dit niet alleen omdat beiden zaken tonen, die in Athene ontstonden, maar ook door over eenkomsten in de kleur. Jopie de Groot toont echter wel zwakheden, die men van Parlavantzas niet meer te zien krijgt. Willy Blees en Paulus Reinhard expo seren zeer aantrekkelijke, meest kleine en met smaak behandelde plastieken en zullen naar mijn overtuiging ook wel meer van zich laten horen. Boh Buys Zomerdienstregeling N.Z.H. Nu de zomerdienstregeling van de Noord- Zuidhollandse Vervoermaatschappij al weer ruim drie dagen wordt uitgevoerd kan men een indruk krijgen van de prak tische gevolgen, die de veranderingen en uitbreidingen van de diensten voor de Haarlemmers hebben. Lijn 2, die zoals bekend van de Willem Pijperstraat in de Amsterdamsebuurt naar de Jan Prinslaan in Delftwijk rijdt en op welke dienst de gehele dag een tienminu- tendienst wordt onderhouden, wordt niet zo druk gebruikt als men had verwacht. Ten dele moet dit v/orden toegeschreven aan de nog betrekkelijke onbekendheid van de nieuwe lijn en ten dele aan de omstandigheid, dat de „oude" lijn 5 ook nog vele reizigers blijft trekken. Op het ogenblik is lijn 5 dan ook nog veel druk ker dan de nieuwe lijn. Men verwacht bij de N.Z.H.dat van lijn 2 mettertijd een drukker gebruik zal worden gemaakt, als de in aanbouw zijnde woonwijken in Delft- wijk gereed zullen komen. Lijn 9 van station Heemstede-Aerden- hout naar Bloemendaal, die om het half uur rijdt, is voornamelijk tot stand geko men om de bewoners van deze woonwijken uit hun betrekkelijk isolement te verlos sen. Men verwacht bij de N.Z.H. niet, dat deze dienst ooit wat men noemt „druk" zal worden, maar beschouwt de nieuwe verbinding voorlopig als een experiment. Tenslotte is voor Haarlem nieuw de splitsing van lijn 1 aan het eindpunt Heem stede. Lijn 1 gaat evenals tot dusverre naar de Javalaan, lijn la gaat naar De Glip, waardoor de bewoners van deze wijk niet meer alleen afhankelijk zijn van de interlocale dienst HaarlemDen Haag. Men heeft bij deze oplossing, die te zijner tijd van meer belang zal worden als de woonwijken van De Glip zullen zijn vol tooid, het aantal bussen moeten splitsen, zodat zowel van De Glip als van de Java laan naar het Valkenburgerplein 's mor gens om de vijftien minuten zal worden gereden, 's middags om de twaalf en 's avonds om de twintig minuten. Deze regeling betekent een achteruitgang voor de bewoners van de omgeving van de Ja valaan, die tot dusverre een meer frequen te verbinding hadden. Enige van deze be woners hebben zich afgevraagd, of voor de verbinding met De Glip niet beter lijn 3 had kunnen worden doorgetrokken. Van de zijde van de N.Z.H. vernamen wij echter, dat lijn 3 „volop beze_t" is en dat de bussen van deze lijn geen tijd over hebben aan de eindpunten, waardoor bij een eventueel doortrekken van deze lijn een bus extra zou moeten worden ingeschakeld. Bij de huidige oplossing was dit niet nodig, om dat men met hetzelfde aantal bussen zowel de Javalaan als De Glip kan bedienen. Doordat men hiertoe de bewoners van de Glip ten dienste heeft kunnen zijn, moes ten de bewoners van de Javalaan een veer laten, waardoor zij met een geringere fre quentie genoegen moeten nemen. Men heeft deze oplossing dus moeten kiezen met het oog op het aantal beschikbare bussen en chauffeurs. Zaterdag en zondag zal te Haarlem het congres worden gehouden van de Neder landse Organisatie van amateur-smalfilm clubs, waarbij de Haarlemse Smalfilmliga als gastvrouw optreedt. Voor de eerste dag staat een vergadering op het program ma. gevolgd door een feestelijk samenzijn en de volgende middag om twee uur zal de uitslag bekend worden gemaakt van de 'andelijke wedstrijd in gebouw Sint Bavo. Ongeveer vijftig films zijn ingezonden, waarvan er acht vertoond zullen worden. De Haarlemse Smalfilmliga had als onder werp gekozen „De blauwe tram". Een werkgroep van vier leden heeft een film gemaakt, die gunstig beoordeeld is en ver moedelijk zondag ook vertoond zal worden Ernstige val. Dinsdagmorgen om negen uur is bij een perceel aan de Iepen laan te Bloemendaal een zeventigjarige Haarlemse schilder, die voor schilderwerk op een ladder stond op een hoogte van ongeveer zes meter, waarschijnlijk onwel geworden en van de ladder gevallen. In zeer ernstige toestand is hij naar het Ma rine hospitaal te Overveen vervoerd. B. en Wkonten terug op hun aanvankelijk genomen besluit Naar wij vernemen zijn B. en W. van Haarlem teruggekomen op hun aanvanke lijke beslissing volgens welke de vakan ties van de mulo- en vgloscholen in Haar lem dit jaar waren vastgesteld van 14 ju li tot 23 augustus, in tegenstelling tot vo rige jaren, toen de vakanties van deze scholen évenals die voor de scholen van voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs tot 1 september waren bepaald. Ook al met het oog op de late bekendma king van de nieuwe vakantieregeling heb ben B. en W. besloten, in overeenstem ming met de rijksinspecteur van het lager onderwijs in Haarlem, de vakanties van de mulo- en vgloscholen dit jaar eveneens van 14 juli tot en met 1 september vast te stellen. Zoals wij reeds eerder berichtten heer ste er in kringen van leerkrachten en van ouders van leerlingen van de muloscholen onbehagen over het aanvankelijk besluit van B. en W., juist met het oog op de late bekendmaking ervan. Hoe de regeling in de komende jaren zal zijn staat nog 'niet vast. Vele Haarlemmers blijken zich diep te hebben geschaamd over de wanordelijk heden, die zich maandag hebben voorge daan op de Grote Markt bij het uitdelen van geschenkjes en folders door een aan tal meisjes uit verschillende streken van ons land, die te gast waren bij de Haar lemse bloemenmeisjes. Dit blijkt onder meer uit de vele reacties, die de directeur van de stichting „Haarlems Bloei" hebben bereikt en waarbij van vele zijden zelfs geld is aangeboden om dé' materiële schade te herstellen. De heer W. van Wil lige is uiteraard zeer blij met deze aan biedingen omdat zij in zekere zin spreken van een „collectief schaamtegevoel" van de Haarlemmers,, die voelen, dat zij op de een of andere wijze de slechte indruk, die het gebrek aan gastvrijheid heeft gemaakt, goed moeten maken. Er is evenwel bijna geen materiële schade geleden. Wel kan natuurlijk ge sproken worden van een grote morele schade. Bij Haarlems Bloei gaat men na, hoe men cle diverse aanbiedingen van verscheidene kanten heeft men ook enige „slachtoffers" te logeren gevraagd kan coördineren en in hoeverre men bijvoor beeld alle meisjes nog eens kan uitnodigen om opnieuw de gast van Haarlem te zijn, maar dan zonder bijkomende wanordelijk heden. ADVERTENTIE alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken! Het „Ballet der lage Landen" onder ar tistieke leiding van Mascha ter Weeme zal zijn elfde winterseizoen in Haarlem besluiten met een voorstelling in de Stads schouwburg op 21 mei. Plet dan uit te voeren programma omvat in de eerste plaats de première van „Les Sylphides" van Michael Fokine, op muziek van Frédéric Chopin, door Michael Holmes ingestudeerd. De decors zijn door Paul Mayo ontworpen. Solisten zijn Panchita de Péri, Philip Kaesen, Mitty Emmer en An- drine de Clerq. Verder bestaat het pro gramma uit „De Eenzame'' van Walter Gore op muziek van Busoni, „Hoepels" van Walter Gore op muziek van Poulenc, „Pas- de-deux" uit „De notenkraker" van Tsjai- kofsky, uitgevoerd door Angela Bayley en Ben de Rochemont en „Pavane voor een dode geliefde" van Walter Gore op muziek van Albert Bocaï door Mascha ter Wee- me en Johan Mittertreiner). Dinsdagavond om kwart over acht stak een tienjarig jongetje in de tuin van zijn woning aan het Santpoorterplein in Haar lem een blikje met bezine aan. Het blikje viel om en de brandende benzine ver spreidde zich in de tuin. Het jongetje blus te het vuur met een emmer water gooide het nog brandende blikje over een schut ting en ging naar bed. In de andere tuin viel het blikje echter in een kolenkist, die vlam vatte. Boven dien raakte een schuur en een schutting in brand. De brandweer, die om kwart over negen gewaarschuwd werd, bluste het vuur met één straal. De schade wordt voorlopig geschat op enkele honderden guldens. De politie heeft de jongen verhoord. De uit Tweede Kamerleden samenge stelde commissie, die een onderzoek zal instellen naar het militair aankoopbe leid, heeft gisteren haar eerste bijeen komst gehouden. Voordat de bespre kingen begonnen, werd deze foto ge maakt. Daarop ziet men zittend van links naar rechts: J. Smallenbroek (A.R.), J. Koopman (P.v.d.A.), Th. D. J. M. Koersen (P.v.d.A.), voorzitter, mr. G. M. A. M. Huygens, griffier, en W. Wierda (P.v.d.A.). Staande van links naar rechts: E. Visch (K.V.P.), A. R. Vermeer (P.v.d.A.), M. R. H. Calmeijer (C.H.), mr. F. G. van Dijk (V.V.D.), C. F. van der Peijl (C.H.), mr. Th. A. Ver steeg (A.R.) en G. Ritmeester (V.V.D.) Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers heeft in een adres aan de ministerraad de regering in overweging gegeven niet te treden in de suggestie om het kwantum woningwetwo ningen te verhogen met 10.000 woningen. Volgens de bond zou dit een zwaardere last voor de schatkist betekenen en overi-' gens niet in het belang zijn van een gezon de volkshuisvesting. Het hoofdbestuur van de bond acht het juister, het bedrag voor deze 10.000 wo ningwetwoningen als extra premie of als huurbijslag te gebruiken voor de bouw van huurwoningen in de particuliere sec tor, waardoor de bouw van zelfs meer dan 40.000 particuliere woningen verzekerd zou kunnen worden, waartoe het particulier initiatief volgens de bond zeker in staat moet worden geacht. Over de mogelijkheden voor de particu liere woningbouw wordt in het adres ge zegd. dat weliswaar de wijziging, welke door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is aangebracht in de sub sidieregeling voor particuliere woning bouw 'tegemoet is gekomen aan de bij de particuliere bouwers bestaande bezwa ren, doe!, dat de hoge rentevoet een belem mering vormt voor de tot standkoming van een voldoend aantal woningen in de par ticuliere sector. Een grote belemmering is voorts dat voor de woningwetbouw kapitaal beschik baar wordt gesteld tegen een rente van 4 percent, terwijl de particuliere woning bouw aangewezen is op een marktrente van gemiddeld 5'A percent, hetgeen voor eenzelfde woning een verschil in huur op levert van ongeveer 6 gulden per week. In het adres verzoekt het hoofdbestuur de regering, de subsidiëring voor de par ticuliere woningbouw aan te passen aan de huidige rentestand, zoals dit reeds is geschied voor de woningwetbouw. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers heeft zich voorts tot de gemeentebesturen gewend waarin als een van de voornaamste voor waarden om particuliere woningbouw mo gelijk te maken, het beschikbaarstellen van bouwgrond wordt gesteld en wel te gen bepalingen die geen achterstelling van de particuliere woningbouw mogen in houden ten opzichte van de woningwet bouw en semi- overheidsinstellingen. Het hoofdbestuur herinnert aan een desbetref fende circulaire van minister Witte aan de gemeentebesturen en dringt er bij de gemeentebesturen op aan, de gronduitgif- te zodanig te doen geschieden, dat daarbij op geen enkele wijze sprake is van enige discriminatie tussen particuliere bouw enerzijds en woningbouw van gemeente of semi- overheidsinstellingen anderzijds, ook niet wat betreft de grondprijzen. In dit verband wordt door de bouwonder nemers gewezen op de medewerking, wel ke verscheidene gemeentebesturen verle nen aan de Bouwkas Nederlandse Gemeen ten, waarbij de indruk wordt gewekt dat de woningbouw door particuliere bouwon dernemers ten achter wordt gesteld. Ook in dit opzicht wordt aangedrongen op ge lijkberechtiging. Tenslotte vestigt de bond de speciale aandacht op het gemeentelijk huisvesting- beleid ten opzichte van de nieuwbouw, waar velerlei particuliere initiatieven geen doorgang kunnen vinden door de stringen te voorwaarden, welke verscheidene ge meentebesturen stellen. Vrijheid van ves tiging voor alle particuliere nieuwbouw is dringend noodzakelijk. Landelijk gezien zou hierdoor een betere en soepeler ver deling der woonruimte en een grote wo- ningproduktie in de particuliere sector tot stand kunnen komen. D" burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft te Schevenin gen de Voorjaarsefficiency-dagen 1958 ge opend. De algemene voorzitter van het Ne derlands Instituut voor Efficiency, ir. J. M. Matthijsen, sprak vervolgens over de Euromarkt. Ir. Matthijsen acht de psychische de pressie, waarin het bedrijfsleven zich thans bevindt, niet geschikt om zich in de problemen van de gemeenschappelijke markt te storten. Het is om die reden hoogst gewenst, dat wij deze inzinking op korte termijn trachten te. overwinnen, want de tijd gaat verder en onze vrienden van de Euromarkt treffen hun voorberei dingen. De spreker wees er nadrukkelijk op. dat een gemeenschappelijke markt met het wezen van de economie nog steeds in strijd is. De economie van de tweede helft van de 20ste eeuw is 'n wereldecono mie en kent de barrières niet, die ook de Gemeenschappelijke Markt nog opwerpt en die 'n vrije uitwisseling van produkten, halfprodukten, grondstoffen en diensten blijven bemoeilijken. Ir. Matthijsen voorziet een stroom van vraagstukken voor de ondernemers. Zij zullen zich weer moeten afvragen of spe cialisatie noodzakelijk is ten aanzien van de produktie, of dat zal moeten worden overgegaan tot normalisatie van assorti mentsbepalingen en typebeperkingen als wezenlijke middelen ter verhoging van de efficiency. De marktverschuivingen ten aanzien van in- en verkoop betekenen tenslotte, dat elke individuele ondernemer zich zal moe ten afvragen voor welke nieuwe produkten hij in deze nieuwe markt de beste kansen heeft. Totale efficiency moge, zo besloot ir. Matthijsen, een antwoord zijn op de psychische depressie, die slechts door een sterk vertrouwen in de geestelijke krach ten van het oude Europa, is te overwinnen. Dinsdagmiddag wilde een machinist van een dragline met de grijper van zijn ma chine in de Julianalaan in Haarlem een rioolbuis in een sleuf plaatsen. Hij riep de hulp in van twee grondwerkers, M. S. H. en M. L. uit Haarlem, van wie L. de grijper met laadbak, die duizend kilo weegt op zijn plaats hield. Hij liet dit touw echter los waardoor de bak begon te slin geren. H. werd daardoor geraakt evenals L. die niet snel genoeg weg kon komen. Beiden moesten met hoofdwonden naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. Nieuws in het kort Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-N. van de Christen Vrouwen bond hoopt haar maandelijkse leden vergadering te houden op maandag 19 mei in het Herv. Jeugdhuis, Schoterweg 83 Mevrouw J. L. van der Kraan-De Gooijer van Bilthoven zal spreken over: „Maken kleren de vrouw?". Filmavond HPC. De Heemsteedse zwem- en poloclub „HPC" geeft zaterdag 17 mei een filmavond in de bovenzaal van het Minerva Theater, die met een bal zal worden besloten. Vertoond wordt een aantal KNZB-films; waaronder „Water- polotraining onder Frans Kuyper", „Zwem- men in Nederland" en „Mens en water". De films worden ingeleid en toegelicht door Max van Gelder, polotrainer van HPC. Partijvergadering. De afdeling Haar lem 7 van de Partij van de Arbeid (Oud- Schoten) belegt hedenavond acht uur in het clubgebouw van de speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" aan de Ver- gierdeweg in Haarlem-Noord een open bare vergadering. Spreker op deze bijeen komst is de Haarlemse wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk. Sterwandeltocht. Donderdagmorgen 15 mei (Hemelvaartsdag) houdt de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" uit Oud-Schoten een sterwandeltocht in Haarlem-Noord. Blocmenmozaïck. Het bloemenmoza- iek, dat aangelegd is op het speelveld van het Openluchttheater in Bloemendaal zal tot en met Hemelvaartsdag te bezichtigen zijn. De hyacintennagels worden geregeld ververst en het mozaïek, dat een symbool van de overvloed voorstelt met symbolen van muziek, toneel, dans en sport is ver vaardigd naar een idee van de heer A. van Geluk, de voorzitter van het bestuur van het Openluchttheater, die dit idee tezamen het zijn echtgenote, mevrouw B. van Gelukvan Doorn nader uitwerkte. Reeds tweeduizend bezoekers hebben het mozaïek bezichtigd. Twiss en Schrijver, de twee versteke lingen op een Italiaanse boot, die uit Indo nesië naar Nederland willen, worden in Genua niet toegelaten, om te kunnen door reizen naar Nederland. Zij varen nu reeds enkele maanden heen en weer op deItaliaanse boot. In de Eerste Kamer had de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) gisteren aan mi nister Luns gevraagd, de Nederlandse consul in Genua opdracht te geven ver stekelingen uit Indonesië door te sturen naar Nederland, opdat hier een beslissing over een toelating in Nederland kan wor den genomen. Minister Luns heeft in antwoord hierop gezegd dat hij de consul in Genua niet kan instrueren iemand tot Nederlander te ver klaren die geen Nederlander is. De mi nister kan hem ook niet instrueren een visum te geven voor toelating in Neder land van deze mensen. „Aanvragen voor een visum zijn bij tienduizenden binnengekomen uit Dja karta", aldus de minister. „Ik zeg niet dat zij worden afgewezen, maar het vereist langdurig en nauwgezet onderzoek omdat de gevallen zeer verschillend zijn en men ook de menselijke aspecten in het oog wil nemen. Men mag echter niet de indruk hebben dat de regering de boot wil af houden. Wanneer dat in bepaalde geval len gebeurt, is er alle aanleiding voor", aldus de minister. Krachtige nota in Manilla overhandigd MANILLA (UP) In krachtige be woordingen heeft de regering van Dja karta de Philippijnse regering vandaag medegedeeld dat de beschuldigingen als zouden Russische „technici" medehelpen de opstand op Sumatra te onderdrukken, „onwaar en zonder grond" zijn. De mededeling is vervat in een nota die overhandigd is aan de Philippijnse mi nister van Buitenlandse Zaken Felixberto Serrano. De nota noemt de mededelingen van de minister van Defensie, Jesus Var gas. hierover „beledigend voor de Indo nesische strijdkrachten". Serrano zal de Indonesische nota waar schijnlijk deze week in de kabinetsverga dering ter sprake brengen. Naar het bestuur van de Nederlandse Orkeststichting tot beheer van het Con certgebouw Orkest meedeelt, is voor het seizoen 19581959 de heer J. Krachmal nick tot eerste concertmeester benoemd. Onderhandelingen over verlenging van zijn verbintenis na 1 september 1959 zijn nog gaande. De heer Krachmalnick werd in 1922 in Rusland geboren. De familie emigreerde in hetzelfde jaar naar Amerika en vestig de zich te St. Louis. Krachmalnick kreeg vioolles van een lid van het orkest aldaar tot 1936 en werd vervolgens leerling van het „Curtis institute of music" in Phila delphia, waar hij bij Alexander Hilsberg en Efrem Zimbalist studeerde. Hij vol tooide zijn studie in 1942. Daarna diende hij tot 1946 bij de Amerikaanse lucht macht. Van 1946 tot 1951 was hij tweede concertmeester van het Cleveland Or chestra onder George Szell, daarna eerste concertmeester van het Philadelphia Or chestra onder Eugene Ormandy, dat thans zijn tweede Europese tournee maakt. De heer Krachmalnick is in het bezit van een Guarneri del Gesu.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7