HEROPENING Albert Heijn Noordhollands Philharmonisch Orkest in het Minerva Theater - Moulin Rouge - Katwijks „zeehospitium" gaat tweede omwenteling in halve eeuw tegemoet WAGENWEG 102 Kennemer Dierentehuis houdt een markt ^Brieuew aan de redactie méér kracht véérkracht WOENSDAG 14 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Voormalig sanatorium geschikt voor revalidatiecentrum TREVIRA costuums ƒ149.00 Straver winnaar van tweede avondrit Nederlands predikant werkte in Ethiopië waar u op royale manier zuinig kunt zijn SLOTCONCERT B.B.-demonstraties in Heemstede REMBRANDT Nagekomen predikbeurten Burgerlijke Stand van Haarlem Beslissing over busdienst IJ mu id en-Be ver wijk Medische verzorging op Hemelvaartsdag Opdrachtwedstrijd voor padvinders Een der ruime vleugels van het Zeehospiüuvi - open lucht. ER IS ENIGE VERBEELDINGSKRACHT VOOR NODIG, om het Katwijk van nu, het rustige zeedorp met zijn pretentieloze boulevard, in een niet te verre toekomst te zien als een der centra van de randstad Holland. Want deze nu nog homogene woongemeenschap van vissers en kleine industriëlen, slechts in de zomermaanden aangevuld door een trouw korps van badgasten, lijkt nog weinig te willen luisteren naar de driftige geluiden over aaneengroeiende stadskernen in de directe nabijheid. Toch is deze ontwikkeling, die een belofte en een dreiging tegelijkertijd inhoudt, af en toe het gespreksonderwerp op een plek, waar men haar niet zou verwachten: in het Rotterdams Zeehospitium, dat dezer dagen een halve eeuw oud werd en in de be slotenheid van ziekenzalen en polio-revalidatie rekening gaat houden met de toe komst. Revalidatie is immers niet slechts een modewoord geworden, maar ook een noodzaak in een land, dat niet alleen de slachtoffertjes van de kinderverlamming opnieuw in het zadel wil helpen, maar ook op andere wijze de uitgestotenen-van-het- ziekbed nieuwe moed en levenskansen wil gaan bieden. Opgezet als tbc-sanatorium, oorspronkelijk alleen voor beender- en gewrichtstuberculose, later algemeen tbc- sanatorium met een eigen, vermoedelijk Nederlands oudste sanatoriumschool, bevindt het Zeehospitium zich thans in de kentering. Want gelukkig is de tbc een tot zeer aanvaardbare percenten van het Nederlandse ziektebeeld neergedrukte kwaal, maar daar komt direct de moeilijkheid voor vele sanatoria uit tevoorschijn: de kans op een niet langer sluitende exploitatie. In Katwijk is dit probleem al geruime tijd onderkend en wellicht zal men daar, met de centrale ligging van de toekomst voor ogen, de ommezwaai naar een modern revalidatiecentrum maken, samen misschien met de Leidse universiteit. Dit is een toekomstbeeld, dat stoelt op een roemrucht verleden en een heden, dat voor het Zeehospitium een eigen plaats in de rij der Nederlandse ziekenhuizen heeft ingeruimd. Dokter Warns, de ge- neesheer-directeur van het Zeehospitium, heeft de eerste ommekeer van het insti tuut niet van nabij meegemaakt: ten tijde van de nieuwe therapie voor tbc-patiënten huppelde hij nog in de onbezorgdheid der jeugd rond, maar het was niettemin ook toen een hele wending, toen de medische wetenschap er achter kwam, dat het zon nebaden in het duin en het verblijf op het strand voor tbc-patiënten beslist ont raden moest worden. Dat was, toen het Rotterdams Zeehospitium al lang en breed draaide, na door koningin Emma te zijn geopend, gebouwd in een kostelijk stuk duin en vlak aan het strand om zo dicht mogelijk bij het „climat marin" te zijn, het directe zeeklimaat dus, dat de traditie als beste geneesmiddel had voorgeschre ven en dat nu plotseling verbannen werd naar de verboden zakenDokter Warns heeft echter wel middenin de tweede om mekeer gestaan: die naar revalidatiecen trum. Epidemie De eerste stoot daartoe kwam tijdens de polio-epidemie van 1956; er is toen direct begonnen met de bouw van een nieuw centrum, dat prachtig aansloot op de reeds bestaande mogelijkheden van het hospi tium. Want de Rotterdammers, die in Katwijk dit sanatorium in 1908 gereed hadden ge kregen dank zij giften, maar ook dank zij een forse onverzettelijkheid van het toen malig bestuur, hadden reeds vroeg inge zien, dat de kleine patiënten niet te ver achter konden blijven in hun geestelijke ontwikkeling en dat er dus een school no dig was. Een complete school, die in de loop der jaren uitgroeide tot was zij nu is: een instituut met vele leerkrachten, die de leerstof van het kleuteronderwijs tot aan het voorbereidend hoger onder wijs kunnen doceren, die tot aan het bed komen als het nodig is, en die in klassi kaal verband zowel als in het individuele vlak kunnen bogen op prachtige resul taten in de vorm van diploma's in de han den van kinderen en ook ouderen, die op deze wijze het verblijf in het ziekenhuis te eigen en te algemenen nutte maakten. De leerlingenschaal ligt uiteraard bij zonder gunstig in een onderwijsinrichting als deze: één tegen vijftien en het zijn al deze voordelen, gegroeid in de jaren, dat het Zeehospitium een éanatoriumschool had voor tbc-patiëntjes, die het thans zo uitermate geschikt maken voor revali datiecentrum. Revalidatie is natuurlijk niet alleen on derwijs, maar ook lichamelijke hulp aan de slachtoffers van de kinderverlamming en in dat opzicht betekent het vooral ge duld, eindeloos geduld. Een meisje van twaalf jaar, twee jaar geleden getroffen door deze afschuwelijke ziekte, krijgt elke dag haar waterkuur in het vlinderbad en zij kan nu eindelijk weer haar voeten be wegen. Een huisvrouw, die niet meer kon schrij ven, heeft leren typen op een speciale schrijfmachine, een jongetje van vier krijgt tergend langzaam en dank zij ein deloze oefeningen, het gebruik van zijn armspieren terug, zodat hij nu weer, met de armen in elastiek hangend, met een bootje kan spelen op een tafel Opgenomen Zulke kinderen gaan per brancard naar school en volgen de lessen als normale kinderen en ze zijn in wezen even nor maal als alle kinderen ze stoeien, ze zijn vervelend en ze maken lawaai. Ze zijn alleen niet geheel aan het bed ge kluisterd ze leven weer, opgenomen in een kring van andere kinderen. Ze proberen voetje voor voetje te lopen aan een rails langs het plafond van de oefenzaal. Ze beschikken over een keur korps van masseurs en heilgymnastes. En ze betalen 18,85 per dag.De ouderen? Ook zij worden langzaam maar zeker terug gebracht naar het leven en dit ene laatste voorbeeld uit vele is misschien wel het treffendste antwoord van wetenschap en wilskracht op de verlammende macht van polio: de directeur van de Katwijkse Vis- serijschool heeft in dit Zeehospitium een patiënt weten klaar te krijgen voor het diploma Zeevaartkunde. We zijn het complex doorgelopen. Dok ter Warns heeft ons niets bespaard van 't leed, dat in zonnige zalen en in isolatie boxen is samengekomen, maar heeft aan de andere kant ook alles laten zien van de tastbare hoop en het werkelijke ver trouwen en hij besloot met de woorden: "We kunnen het poliogevaar wel aan, als het voorbij is, maar er is helaas nog geen opsporingsdienst en er zijn nog geen con- sultatiebureaux. Ik weet niet waarom. Ik weet echter wel, dat Nederland met al zijn vaak terechte trots vele jaren ach ter ligt bij andere landen en dat er einde lijk eens iets zou moeten gebeuren aan een georganiseerde bestrijding". ADVERTENTIE TREVIRA costuums zijn praktisch on verslijtbaar, kreukvrij, plooihoudend, bestand tegen regen en motvrij. Voorradig bij Gen. Cronjéstraat la - lb - Haarlem-N. Tel. 53334 De tweede zomeravondrit van de Haar lemse wielerclub „De Kampioen", die dins dagavond in de Velserbroekpolder werd gehouden, is bij de A- en B-klassers ge wonnen door Aad Straver. Hij zegevierde in de eindsprint van het peloton en no teerde over de ongeveer veertig kilo meter een tijd van 58 minuten en 49 sec. De uitslag luidde: 1. Straver, 2. Piers, 3. Oldenburg, 4. De Jong, 5. Van Weeren, 6 J. Van Egmond, 7. Buis, 8. Fr. Vaars, 9. Sminia, 10. Van der Geest. Bij de C-klassers, die 25 kilometer reden, zegevierde Hendriks vöór Bouma, De Jong, Visser, Peters, Van der Horst, Van Schie en Fennis. Ambassadeur. Mr. E. Star Busmann, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2e klasse, is benoemd tot ambassadeur in de Verenigde Arabische Republiek en tevens tot gezant bij het Libise hof. In Zandvoort is aangekomen ds. L. Kor- vinus, laatstelijk predikant van de Neder lands sprekende kerk van Medan die zijn thuisreis onderbroken heeft voor een reis naar Ethipoië, waar een Nederlandse ko lonie is van 230 zielen en een protestants- christelijke kring van 65 zielen. Ds. Korvi- nus is de eerste Nederlandse predikant, die ambtelijke arbeid in Ethipië verricht. Zijn reis en veertiendaags verblijf in Ethio pië zijn mogelijk gemaakt, doordat depu- taten tot steun van de kerken in Indonesië en Nieuw-Guinea zich achter het plan heb ben gezet. Ds. Korvinus is twee zondagen in Ethiopië geweest en heeft in de dienst, die men in een lokaal van de Nederlandse school pleegt te houden, het H. Avondmaal bediend en belijdenis des geloofs afgeno men van drie personen. Hij heeft bij de christenen in de verstrooiing huisbezoek gedaan en op 'n bijeenkomst van de Noor- se-, de Zweedse-, de Mennonieten- en de Presbyteriaanse zending gesproken over kerk en zending. Hij is van gevoelen, dat de hervormde kerk en de gereformeerde kerken eens per jaar drie weken een pre dikant naar Ethiopië moeten zenden voor het werk onder de verstrooiden. Ds. Kor vinus is met normaal verlof gekomen. ADVERTENTIE Vrijdagmorgen 10 uur r van onze tot MODERNE ZELFBEDIENING verbouwde winkel Wij nodigen u gaarne tot een bezoek uit I rei-alidatie en genezing in de Als onderdeel van de attracties, die de ze weken door de aan de Zandvoortselaan te Heemstede gevestigde winkeliers wor den gehouden ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe station Hëemstëde- Aerdenhout, werd dinsdagavond in de om geving van het Frederik van Eedenplein een grote B.B.-demonstratie gegeven. De bewoners hebben op deze wijze kunnen constateren, dat ook in de omgeving van de Zandvoortselaan vele burgers bereid werden gevonden zich bij de dienst ..Be scherming Bevolking" te laten inschake len, ten einde in tijd van nood gereed te zijn de lijdende mens zoveel mogelijk pa rate hulp te verlenen. Voor deze demonstratie werd een bom inslag verondersteld op de Jacques Perk- laan, die men suggereerde met enige bran dende teertonnen, waaruit af en toe on heilspellende ontploffingen weerklonken. Op het eerste alarm rukte de B.B.-ploeg onder leiding van de heer O A. Brink aan, welke in dit blok resorteert. Er werd een vrij omvangrijke vernieling geconstateerd die, mede door de overal verspreid liggen de „gewonden", assistentie van een twee de ploeg noodzakelijk maakte. Vandaar dat onmiddellijk de hulp werd ingeroepen van Blok 13, dat onder leiding van de heer J. Bloemendaal eveneens spoedig ter plaat se was. Onderwijl werd door het mobiele team der E.H.B.O. de eerste hulp ver leend, waarna de slachtoffers naar het zo genaamde „gewondennest" werden afge voerd. De blokbrandweer was inmiddels begonnen met het blussen der branden, maar omdat steeds nieuwe explosies weer klonken op het Frederik van Eedenplein en ook een brand van grote omvang was ontstaan in de Jacques Perklaan, werd het Heemsteeds brandweerkorps eveneens ge mobiliseerd. De aankomst hiervan veroor zaakte een grote bedrijvigheid. Na het kop pelen der slangen begon de bestrijding van het vuur, terwijl de E.H.B.O.-ers hun taak bleven voortzetten. Geen gemakkelijke taak overigens omdat verschillende slachtoffers van balcons af naar beneden moesten worden getransporteerd. Alle oefeningen, die een grote publieke belang stelling trokken, verliepen in een bevredi gend tempo, zodat zij na ongeveer drie kwartier konden worden beëindigd. Het plaatselijk hoofd van de dienst „Bescher ming Bevolking" te Heemstede, de hoofd inspecteur van politie A. Berentsen, had in een geluidswage plaats genomen, om via de microfoon de oefeningen van een verhelderend commentaar te voorzien Uiteraard heeft hij deze gelegenheid niet willen verzuimen het publiek erop attent te maken, dat de plaatselijke B.B. nog gaarne voor vrijwilligers openstaat ADVERTENTIE Van vrijdag a.s. af de grote film met José Ferrer als Toulouse-Lautrec HEMELVAARTSDAG HAARLEM. Broedergemeente, Parklaan 34. 10.30: Ds. H. Schutz. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10: Godsdienstoefening. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. Van Willenswaard. HAARLEM, 13 meU958. BEVALLEN van een zoon 10 mèi: M. Brunt-Rolfe; 12 mei: P. R. Kurvers-Beers; J. M. Broek-Brouwer; 13 mei: P. C. Buis- man-Schoorl; G. M. de Boer-De Lange. BEVALLEN van een dochter: 11 mei: A. H, M- Dautzenberg-Van Bree; 12 mei: A. Wismeijer-Marchand; H. Veldhuijs- Duin. 1 ONDERTROUWD: 13 mei: F. A. kRoozen en H. A. M. Goossens; G. M. Biesbrouck en L. A. Hagedorn; G. F. Zandstra en M. C. Vedder. GEHUWD: 13 mei: J. M. van Bakel en A. A. Koedijk: J. A. Nederstigt en A. A. M Ottolini; P. Wieringa en G. van Eizinga: J. F .Scheepers en A. J. Teenstra; J. Scho- neveld en C. E. Gaijkema. OVERLEDEN: 11 mei: H. J. W. Kops- Draaisma, 78 j., Dirk Schaferstraat; L. F. Zomerdijk-Miiller, 76 j., Voorzorgstraat; 12 mei: B. van der Zee, 61 j., Hazepaters- laan: G. H. Deen. 79 j., Vosmaerstraat. Onder leiding van Henri Arends werd dinsdagavond in het Minervatheater het derde en laatste abonnementsconcert ge geven van de serie, die het Noordhollands Philharmonisch Orkest tezamen met de Heemsteedse Kunstkring in het afgelopen seizoen organiseerde. Bach's Suite in b voor fluiten, strijkers en continuo vormde de magistrale en tevens onderhoudende inzet van deze mu ziekavond. De solofluitist Pieter Odé ge bruikte de hem gegeven kansen met smaak en technische vaardigheid. Het was een gelukkig idee de fluitisten op de voorgrond ie plaatsen, want op deze manier werd een voortreffelijke verhouding in het klank geheel bereikt. De wijze waarop Arends de voorslagen liet uitvoeren was stijlcri- tisch verantwoord en daarom opvallend, omdat op het gebied der „fiorituren" nogal eens vreemde dingen gebeuren, zelfs door orkesten waarvan men het niet zou ver wachten. Bovendien zorgde de dirigent voor een passende dynamiek en een fijne ritmische scherpte, die vooral treffend was in de Polonaise. Daarna werd met als soliste Mario Claude Theuveny het heerlijke Viool concert in A van Mozart ten gehore ge bracht. Deze vertolking zou om tal van kwaliteiten de hoogste lof verdiend heb ben, indien ze niet ontsierd ware geweest door een reeks pretentieuze en stijlloze cadensen, die in menig geval een aanslag op de sublieme muziek van Mozart be tekenden. Indien het bij de cadens van het eerste deel gebleven ware, had men er nog vrede mee kunnen hebben. Maar aan het slot van het Adagio werd de be reikte verrukkelijke sfeer vernietigd door eer lange, nietszeggende peroratie, die alleen maai"' aandacht vroeg voor virtuoos vioolspel, maar niet voor „muziek". En in het gracieuze Tempo di minuetto diende elke fermate voor een uitgebreide inter jectie, die vloekte tegen de geest van het juveniele werk. Ik mag aannemen, dat mevrouw Theuveny de componist van deze cadensen een goed hart toedraagt, maar voor haar artistieke standing zou het toch beter zijn, dat zij deze muziek van hem in het openbaar niet speelde. Overigens gaf zij, met fraaie volle toon, een zeer doorvoelde en levendige interpretatie van het concert. In de Turkse muziek van de finale was haar tempo rubato wel gevaar lijk voor het evenwicht, maar als persoon- ADVEQTENTIE Helena Rubinstein's wereld beroemde schoonheidspro ducten en een volledige gamma van haar laatste creaties zijn in onze zaak verkrijgbaar. PARFUMERIE Grote Houtstraat 128 Tel. 20536 Donderdag 22, vrijdag 23 en zaterdag 24 mei zal in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat te Haarlem een markt worden gehouden ten bate van de stichting die zich als doel heeft gesteld in de omgeving van Haarlem een dierentehuis te stichten. Sophie Steyn (Moeder Doorsnee) heeft zich bereid ver klaard de markt op donderdagmorgen om elf uur te openen. Die dag heeft het pu bliek tot tien uur des avond gelegenheid de H.K.B. te bezoeken, op vrijdag (mede ter gelegenheid van de luilaksmarkt) tot twaalf uur des avonds en de laatste dag tot tien uur. Des morgens begint de ver koop om half elf. Een commissie van voorbereiding is reeds geruime tijd aan de gang het publiek iets bijzonders aan te bieden. Enkele jon ge kunstenaars hebben hun medewerking verleend door met origineel werk te ex poseren, dat voor het goede doel te koop is. Ook zijn er kristallen voorwerpen, hand tasjes en prenten, evenals artikelen die ook op bazaars te verkrijgen zijn. Des avonds zijn er attracties en diverse mu- ziekensembles werken mee. Bezoekers van de markt zullen ook een indruk krijgen van het doel der stichting. Er zal een maquette worden tentoonge steld van het dierentehuis, zoals het be stuur zich dat heeft voorgesteld in de toe komst in te richten. De voorzitter van het Kennemer Dierentehuis, de heer A. Qua- kernaat, deelde ons mee, dat het initiatiel der stichting bij de burgemeester uit Haar lem en omgeving met groot enthousiasme is ontvangen. Zij hebben verklaard dat er in hun gemeenten grote behoefte bestaat aan dierentehuizen. Wat Haarlem betreft werd bijvoorbeeld de aandacht gevestigd op het uitbreidende deel in het noorden. In Zandvoort lopen op dagen, als daar hon derd- tot honderdvijftigduizend bijeen zij meer dan honderd honden van hun baas weg. De politie moet dan voor onderdak zorgen. Dan zijn er voorzieningen nodig voor kampeerders en voor hen die met va kantie gaan. Het bestuur der stichting is reeds in onderhandeling met een gemeen tebestuur over het kopen van grond. Als tot de koop kan worden gesloten zal een architect worden uitgenodigd een plan te maken. Het is de bedoeling het dierente huis te bestemmen voor zwervende en pen sionhonden. Ook zal een hospitaal worden gebouwd en een begraafplaats worden aan gelegd. lijke visie van een volbloed temperament, dal het op felle contrasten aanlegt, niet te versmaden. De verklanking van de Pavane van Ga briel Fauré werd een délicieuze tractatie als inzet van het tweede deel van het pro gramma. Ondermeer konden de alten van h"t orkest in deze aristocratisch gereser veerde muziek hun waardigheid tonen. Verder was het weer een genoegen te luisteren naar de Serenade voor Kamer orkest van Géza Frid, die ook op het slot- concert van het Haarlems orkestseizoen geklonken heeft. Het speelse stuk werd buitengewoon pétillant vertolkt. Het lijkt wel of de orkestleden er hun draai in hebben het Paljasthema uit de doeken te doen. Al of niet met opzet te pas gebracht is deze reminiscentie zeer geestig ver werkt. Als bijzonder opgewekt slot werd de ouverture van ,.De Italiaanse in Al giers" van Rossini ten gehore gebracht. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Hoqrlem, Wilhelminasiraaf 15, Telef. 1-3-8-6^8-. Vergunniug aan NZH verleend De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft thans gunstig beslist op het gezamenlijk verzoek van de Naco en de N.Z.H tot wijziging van de grens tussen de vervoergebieden van deze bedrijven en op hel verzoek van de N.Z.H. om vergun ning voor de uitoefening van een autobus dienst tussen I.Tmufden, Velsen, Bever wijk, Hoogovens en Velsen-Noord. Tegen deze verzoeken was bezwaar gemaakt door de firma Gebroeders Oosterom te Beverwijk. De Commissie Vergunningen Personen vervoer is van mening, dat met de ver schuiving van de grens tussen de vervoer gebieden van N.Z.H. en Naco van het Noordzeekanaal naar noordelijke grens van de gemeente Velsen de indeling der beide streekvervoergebieden wordt aan gepast aan de door de opening van de Vel- ser tunnel ontstane situatie. Daar de N.Z.H. reeds het lokale vervoer in de get meente Velsen verzorgt is het redelijk dat zij ook in de gelegenheid wordt gesteld de verbinding tussen het noordelijk en zuide lijk deel van die gemeente te verzekeren Bovendien kunnen de bewoners van Vel sen-Noord daardoor een verbinding met het station Beverwijk krijgen, waaraan behoefte is sinds .de spoorweghalte Velsen- Hoogovens is vervallen. Zowel het ge meentebestuur van Velsen als de directie van de Hoogovens hebben zich ten gunste van een exploitatie door de N.Z.H. van deze lijn uitgesproken. De Gebroeders Van Oosterom stellen zich op het standpunt, dat nu de Naco zich door de opening van de Velser tunnel te rugtrekt uit Velsen-Noord zij de eerst aan gewezenen zijn om in de daardoor ont stane vervoerbehoefte te voorzien. Zij voe ren daartoe aan, dat Velsen-Noord. Bever wijk en Wijk aan Zee binnen enkele jaren één woongebied zullen vormen. Daar zij reeds de verbinding Beverwijk-Wijk aan Zee en een stadsdienst in Beverwijk on derhouden kan de slechts enkele kilo meters lange verbinding met Hoogovens en Velsen-Noord op de meest economische wijze door hen geschieden. De Commissie Vergunningen Personenvervoer is er ech ter van uitgegaan, dat tegen de op zichzelf redelijke verandering in de afbakening der vervoergebieden van Naco en N.Z.H volgt, dat de laatstgenoemde onderneming nu ook de omstreden verbinding IJmui- den-Beverwi.ik-Velsen-Noord kan verzor gen. Daar de Gebroeders Van Oosterom beroep hebben ingesteld bij de Raad van State tegen door de voorzitter van de Commissie Vergunningen Personenvervoer reeds verleende tijdelijke vergunning aan de N.Z.H., op grond waarvan de dienst reeds sinds september wordt uitgevoerd, zal men de uitspraak van dat College die nen af te wachten voordat de beschikking van de C.V.P. in kracht van gewijsde gaat. HAARLEM: Artsen: men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, tel. 11990. Tandartsen: J. L. Bouwer, Staten Bol werk 34, tel. 10979. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heemsteed se Dreef 11, Haarlem, tel. 35521. Apotheken: Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956. Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, tel. 10354. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038. HEEMSTEDE: Artsen: K. L. Kout, Johan de Wittlaan- 23, telef. 38411 en A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, telef. 35008. Wijkverpleegster: Zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telef. 36389 bij geen gehoor eventuele bood schappen in de bus (en vrijdag 16 mei, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek. Zandvoortselaan 162. telef. 26772 (en vrij dag 16 mei, des avonds van zes tot elf uur). BENNEBROEK: Arts: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, tel. 02502 - 300. Vanavond begint in de omgeving van Haarlem de jaarlijkse wedstrijd van de Nederlandse Padvinders, waarbij de deel nemende patrouilles van de landsverken- ners en de bakken van de zeeverkenners opdrachten moeten uitvoeren. De nacht zal op een nader aan te wijze», plaats worden doorgebracht en donderdagmiddag zal in huize „Teylingerbos" te Vogelenzang de uitslag worden bekend gemaakt. De win nende afdeling zal tijdens de Pinksterdagen het district vertegenwoordigen in een wed strijd te Ommen. Morgenmiddag zal tevens de Jacobstaf worden uitgereikt aan dr. J. P. Werre uit Santpoort. (Verkort weergegeven) Afscherming. Op pagina 3 van uw krant d.d. 13 mei 1958 las ik het stukje over de „Avonturen van de voetganger". Hierin wordt onder meer opgemerkt, dat de zgn. knipperbollen zeer slecht zichtbaar zijn, wanneer de zon er op schijnt. Om aan deze moeilijkheid het hoofd te bieden is het misschien dienstig om deze „bollen" af te schermen. Namelijk door er een metalen hoed op te plaatsen. Deze „hoed" zal dan naar mijn mening zoveel schaduw afwerpen, dat het knipperen van de bollen beter zichtbaar wordt. Ik weet niet of dit idee iets is voor uit voering Wellicht is het toch een punt van overweging. F. J. (Naschrift: Dit idee is reeds lang geleden geopperd, toen bij de eerste proe ven bleek, dat zonlicht het knipperen on duidelijk maakte. Doch tot dusver is het bij opperen gebleven. Misschien dat over een paar jaar.... Red.). ADVERTENTIl Elke j morgen door de Prinses in Raad van State. Prinses Beatrix, die van rechtswege zitting heeft in de Raad van State, heeft gistermiddag de wekelijkse vergadering van dit college bijgewoond. De raad behandelde een kwestie, verband houdende met de zaak- De Wit in de Nederlandse Antillen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9