Mac Nab Tweed Natu-raLax 1 KOPEN i'BETAli Hoogovens toonden met trots drie nieuwe kapitale bedrijven in IJmuiden Washington bereidt Nixon demonstratief onthaal SPOETNIK III HELDERSTE DER KUNSTMANEN Premier van Libanon wil volmacht van parlement MQRQSifflNflSE: i—00?: aooA lociaN n oo t aooA woon n ar \Modeiuibmk. Indonesisch-Russisch-Chinees gesprek in Djakarta over hulp aan rebellen Washington stuurt politie-uitrusting en versterkt Middellandse Zeevloot 13 Investeringsaftrek zou veel aarzelingen wegnemen 125.00 Eisenhower vermoedt een algemeen plan achter de anti-Amerikaanse stemming haaruitval U KOOPT VOOR 100.— U KRIJGT VOOR 200. DEZE CONFECTIEFABRIEK STAAT ACHTER ONS HAARLEM VKIJDAG 16 MEI 1958 MET EEN GRANDIOZE ONTVANGST voor een vijfhonderdtal genodigden hebben Hoogovens woensdagmiddag een kapitale uitbreiding van hun produktie gevierd, een uitbreiding, die in drie begrippen samen te vatten is: Hoogoven IV, de elektro- lytische vertinnerij van Breedband en de oxystaalfabriek. Weliswaar zijn deze aan winsten reeds enige tijd in de keten van erts naar staal en blik ingeschakeld, maar de manifestatie van woensdag, die de minister van Economische Zaken, de heer J. Zijlstra, de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, vertegenwoor digers van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. en vele andere hooggeplaatsten bijeen gebracht in de feestelijk opgetuigde voorraadhal van de vertinnerij, vormde toch wel duidelijk het visitekaartje dezer drie gloednieuwe fabrieken jegens de buitenwacht. Ir. A. H. Ingen Housz heeft als president-directeur der Hoogovens de uitbreidingen met enige veelzeggende cijfers gecommentarieerd en hij voegde er direct aan toe, dat met deze nieuwe investeringen tot een totaal van 200 miljoen nog geenszins een eindpunt is bereikt: zowel de ruwijzerproduktie als de staalcapaciteit kan nog verder omhoog, plannen, die zich niet laten afremmen door een voelbare verkoeling in het economisch klimaat. Grafieken, die levensgroot achter het spreekgestoelte hingen, toonden aan, welke enorme sommen de K.N.H.S. sinds de bevrijding in het bedrijf hebben ge stoken met daarnaast de bedragen, die de •vervangingswaarde van het totale be drijvencomplex, aangaven! „Het besluit, om voort te gaan met investeren berust niet alleen op de verwachting van een stij gende behoefte, maar op een werkelijk vertrouwen in onze fundamentele kracht", zo zei ir. Ingen Housz en hij noemde in dit verband de vier factoren, welke voor de staalproduktie en dus speciaal voor de IJmuidense Hoogovens bepalend zijn voor het innemen van een gunstige concurren tiepositie: vestigingsplaats, de juiste in richting der installaties, de vakkennis van het personeel en de kwaliteit van het pro- dukt. Over welke laatste factor hij met onverholen trots gewagen kon van een zekere jaloezie uit de kringen der concur rentie Investeringsaftrek Hij hield zich in de loop van zijn toe spraak verder bezig met de vragen, welke de laatste tijd in de industriële sector wor den opgeworpen rond de „investerings aftrek" en ook hij had de indruk, dat het bedrijfsleven vrij algemeen van de ver wachting uitgaat, dat binnenkort een wederinvoering van de investeringsaftrek te verwachten is. Hieruit vloeit voort, dat degenen, die zo iets verwachten nog „even" wachten met het doen van bestellingen en daardoor wordt de investeringsactiviteit verder af geremd. „Een uitspraak van de regering in die zin, dat de investeringsaftrek nog hangen de is, maar dat zij, indien zij zou worden ingevoërd, met terugwerkende kracht geldt van een bepaalde datum af, (vandaag bij voorbeeld of een andere feestdag) zou zeker velen over hun huidige aarzeling heenhelpen". Sprekende over de achterstand in de woningbouw rond de Hoogovenbedrijven merkte de heer Ingen Housz op, dat het aantal werknemers sinds 1945 met on geveer 6800 gestegen is. Het aantal wo ningen', dat in de IJmond beschikbaar kwam, bedroeg echter 3200 en daarvoor hebben de Hoogovens zelf ook belangrijke ADVERTENTIE bedragen moeten investeren. Er zullen in de komende jaren échter nog een 1500 a 1600 nieuwe huizen bij moeten komen om de achterstand tot redelijke proporties terug te brengen en het personeel te huis vesten, dat nodig is vpor de thans in gang komende nieuwe uitbreidingen der fa brieken. Voorafgaand op de grote rondgang, die de genodigden door de nieuwe fabrieken zouden gaan maken, heeft de president directeur vervolgens het een en ander verteld over de vernieuwingen in de staal- fabricage, de vergroting der Hoogoven capaciteit en de merites van de elektroly- tische vertinnerij, welke aspecten wij reeds in enige recente reportages hebben behandeld. Na afloop van de rondgang, waarbij de gasten van Hoogovens een indruk opdeden van de gigantische krachten, die de mo derne ijzer- en staalindustrie tot haar be- Jan Makkes tekende voor ons deze impressie van Hoogoven IV in IJmui den, een der grootste onder de Europese hoogovens. ADVERTENTIE De ideale kleding voor ons Hollands klimaat. Verkrijg baar in mantel en mantel- costuums. Vastgestelde verkoopprijs HAARLEM GROTE HOUTSTRAAT 12 BEVERWIJK BREESTRAAT 38 BRAZILIë-BULGARIJE. Woensdagavond heeft Brazilië met vier-nul van Bulgarije gewonnen. De ruststand was twee-nul. ADVERTENTIE Hardnekkige verstopping? voor de natuurlijke regelmaat Geen gewoon laxeermiddel! Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan lunctioneren. Ook bij zonder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten versterkte werkinq) II 1 35 (Van onze correspondent in Washington) Uncle Sam gelijkt deze- dagen enigszins op de oudtestamentische Job, die over stelpt werd door onheilstijdingen. Het pu bliek is het meest onder de indruk van de berichten uit Zuid-Amerika, waar het echtpaar Nixon blootgesteld was aan ge vaarlijke uitbarstingen van volkswoede. Washington heeft de Nixons gisteren bij hun aankomst uit Caracas, vanwaar zij in het geheim vertrokken, demonstratief gehuldigd wegens hun moedige houding. Eisenhower zelf wachtte Nixon en zijn echtgenote op het vliegveld op en daarna volgde een zegetocht door de stad. Nixon's kansen in 1960 zijn door het avontuur stel lig gestegen. Men ziet ook in dat de ge varen van Nixons tocht zijn onderschat en Eisenhower zei op zijn wekelijkse pers conferentie dat de anti-Amerikaanse stemming misschien voortspruit uit de economische moeilijkheden, waarin de Zuidamerikaanse landen verkeren, die ge leden hebben onder het Noordamerikaan- se protectionisme. Bovendien moet het in Venezuela enige verontwaardiging heb ben gewekt, dat de Venezolaanse dictator Jiminez een asiel heeft gevonden in de Verenigde Staten. Communistische ele menten hebben de smeulende anti-Ameri kaanse stemming wellicht aangeblazen. Over Algiers en Libanon wenste Eisen hower zich niet uit te laten. Hij beseft ken nelijk, dat alles wat hij hierover zou zeg gen, een schadelijke uitwerking kan heb ben. Hoewel deze zwijgzaamheid op dit ogenblik ongetwijfeld verstandig is, maakt het een pijnlijke indruk, dat het woord van de president in dergelijke kritieke si tuaties niets goeds kan uitrichten. De Ver enigde Staten hebben ervaren, dat een ac tie in het Middellandse Zeegebied het best zonder fanfare ondernomen kan worden. Er is dan ook een opvallend verschil tus sen de huidige reactie op de crisis in Li banon en de demonstratieve actie enige tijd geleden, toen Jordanië in moeilijkhe den was. Politiewapens worden thans zon der tamtam aan Libanon afgeleverd en de Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee is met een minimum aan publiciteit in oostelijke richting vertrokken. WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huls heeft medegedeeld dat de duizend man Amerikaanse troepen, die per vlieg tuig naar bases in het gebied van de Ca- raïbische zee waren overgebracht, nadat zich in de Venezolaanse hoofdstad Cara cas, ter gelegenheid van het bezoek van Nixon, wanordelijkheden hadden voorge daan, naar de Verenigde Staten zijn te ruggekeerd. CARACAS (AFP) Gouverneur Miguel de la Rosa van Caracas heeft zijn ontslag genomen, met de verklaring niet verant woordelijk te zijn voor de incidenten tij dens het bezoek van Nixon. Volgens hem heeft Nixons lijfgarde de Venezolaanse veiligheidsmaatregelen in de war gestuurd. WASHINGTON (Reuter) Eisenhower verklaarde op zijn persconferentie, dat de anti-Amerikaanse demonstraties in La- tijns-Amerika en elders een onderdeel schijnen te zijn van een algemeen plan. Er wordt overal een soort schema ge volgd in Birma, Djakarta, in Zuid-Ame rika en elders, en het lijkt wel alsof er een samenhangend plan bestaat, aldus Eisen hower. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, heeft vrijdag een onderhoud gehad met de Russische ambassadeur in Djakarta, Zhoekof, en de zaakgelastigde van de Chinese Volksrepubliek, Kan Yeh Tao, over buitenlandse inmenging in Indonesische binnenlandse vraag stukken. Na afloop van het gesprek zeide Suban drio de „verklaringen van landen, die hun afkeuring uitspreken over inmenging in Indonesië, toe te juichen". Hij noemde daarbij verklaringen van de Sovjet-Unie, Communistisch China, India, Birma, Egypte en andere landen. AFP meldt uit Moskou, dat de Sovjet regering woensdagavond geprotesteerd heeft tegen „de inmenging van buitenland se mogendheden, met name de Verenigde Staten in de binnenlandse aangelegen heden van Indonesië". De Sovjet-regering zou niet onverschillig kunnen blijven Minister J. Zijlstra (midden) heeft, omringd door de Hoogovendirectie, onder meer een blik geworpen in het blik: het blik, dat gebruikt was om een echte fontein van een serie sier lijke vogels te voorzien, middenin de Breedbandhallen schikking heeft, bleek de receptieruimte een verandering te hebben ondergaan, in die zin, dat Velsens verplaatsbare muziek tent in de heil stond met de complete Hoogovenharmonie er in en dat er zelfs een fontein was aangelegd met blikken vo gels als blikvangers, die de genoeglijke sfeer van sherry, vermouth en een goede sigaar van een kleine verdunning voor zag, zonder dat zij er onder leed. Ruslands Spoetnik III geeft weer werk aan vele waarnemers die hadden moeten stilzitten sinds Spoetnik II in de damp kring onderging. Weliswaar cirkelen nog steeds drie Amerikaanse kunstmanen om de aarde, maar zij bestrijken een stuk aardoppervlak waar Nederland buiten valt. Met Spoetnik III is dat anders. Die is, blijkens de berichten van gisteren, evenals z\jn twee voorgangers, gelanceerd onder een hoek van 65 graden met de evenaar en dat betekent dat men hem zal kunnen zien in heel het gebied dat tussen 65 gra den noorderbreedte en 65 graden zuider breedte ligt. (Dat is, in bijgaande tekening, alles behalve de gearceerde gebiedjes rond om Noordpool en Zuidpool). Hiermee komt ook de Utrechtse sterren wacht met haar vaste ploeg van zestien waarnemers in het land weer in het ge weer. Men is daar weer van plan, geregeld dienstregelingen te publiceren voor de ge legenheden dat de derde Russische kunst man van Nederland uit te zien zal zijn. Gegeven de gisteren verstrekte maten van de nieuwste satelliet een kegel met een basis van 1.73 meter en een hoogte van 3.75 meter zal de helderhoid van deze Spoetnik als hemellichaam die van de twee vorige nog overtreffen en als West- Europa in de komende tijd omstreeks zons opgang en zonsondergang veel heldere he mels zal beleven, dan zullen we die nieuwe satelliet menigmaal als een vurige stip langs het firmament zien trekken. Zijn omlooptijd bedraagt 106 minuten; dat is langer dan die van de beide vorige, waarvan Spoetnik I 96 minuten nodig had voor een omloop om de aarde en Spoetnik II ruim 103 minuten. Die paar minuten verschil in omlooptijd kunnen een veel lan gere levensduur betekenen. Spoetnik III beschrijft een wijdere baan om de aarde dan zijn beide voorgangers en ondergaat dus minder remmende invloed van onze dampkring. Ook deze nieuwe satelliet zal bij zijn di verse passages over ons werelddeel een telkens wisselende helderheid vertonen. Dat is het gevolg van de vrij sterk ellip tische vorm van zijn baan, die op zijn laagste punt de aarde nadert tot op onge veer 300 kilometer, maar zich op zijn hoog ste punt 1880 kilometer van het aardopper vlak verwijdert; in het laatste geval is de satelliet dus ruim zes keer zo ver weg. Dat zal betekenen dat dé helderheid ervan tot 1/36 vermindert, want de helderheid van een lichaam neemt evenredig af met het kwadraat van de afstand. Het feit dat dit hoogste punt (apogeüm luidt de wetenschappelijke term; A in de tekening) zo ver van het aardoppervlak verwijderd is, brengt nog een bijzondere omstandigheid met zich mee, die in de te kening in beeld is gebracht. Men ziet daar de tekening is op schaal gemaakt het punt A gesitueerd juist in de noordelijkste passage van de satelliet. In deze situatie zal de kunstmaan zelfs van de Noordpool af waarneembaar zijn, hoewel de Noord pool natuurlijk buiten de zone tussen de beide 65ste breedtegraden ligt. Een soort gelijke mogelijkheid kan zich voordoen op het zuidelijk halfrond, waar nu punt P (van perigeüm dichtst bij de aarde ge legen punt van de satellietbaan) slechts op geringe hoogte boven de 65ste breedte graad is getekend. (De ligging van de pun ten A en P in deze tekening is echter wil lekeurig gekozen; gegevens omtrent de werkelijke toestand zijn nog niet voorhan den. Evenmin is iets bekend over de moge lijke zichtbaarheid van het raketdeel dat blijkens de eerste berichten, deze derde Spoetnik begeleidt. Maar hoe dan ook: men moet respect hebben voor de technische prestatie, geleverd bij het lanceren van deze nieuwe, zwaarste kunstmaan tot nu toe: 1327 kilogram! G. v. W. JIRI LANSKY. De 26-jarige Tsjechische atleet Jiri Lansky heeft in Praag het Tsje chisch record hoogspringen verbeterd. Hij sprong met normaal schoeisel 2.07 m hoog. De loopster Streickova verbeterde het Tsjechisch record 200 meter met een tijd van 24.3 sec. BEIROET (Reuter/AFP) Premier Sami El Solh van Libanon zal, naar men verwacht, vandaag het parlement extra-bevoegdheden vragen om aan de verwarde toestand in het land het hoofd te bieden. De oppositie zal zeker het aftreden van het kabinet eisen. Volgens berichten uit Noord-Libanon bestrijden Libanese lucht- en landstrijdkrachten on geveer duizend opstandelingen voor het merendeel afkomstig uit Syrië die zich hebben verschanst op een vliegveld, onge veer 125 km ten noorden van de hoofd stad. Het Libanese leger beheerst weer volledig het gebied van Beit el Din, waar betogers hebben getracht de zomerresiden tie van president Sjamoen te bezetten. Uit het gebied van Bekaa wordt gemeld, dat de Libanese luchtmacht een karavaan van muilezels met munitie en wapens, die uit Syrië kwam, heeft vernietigd. CAIRO (Reuter) De Verenigde Ara bische Republiek heeft de Libanese be schuldiging van inmenging in de wanorde lijkheden in Libanon van de hand gewe izen. BEIROET In Beiroet werden donder dag minstens zes personen gedood en vijf tig gewond bij bomaanslagen en gevech ten. In totaal zijn in Libanon sinds het begin van de ongeregeldheden meer dan zestig personen gedood en ruim 250 ge wond. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Marine heeft bekendgemaakt, dat de omvang van de Amerikaanse amfibische strijdmacht op de Middellandse Zee tijdelijk zal worden ver dubbeld. Volgens een woordvoerder van de marine staat dit besluit niet in verband met de gebeurtenissen in Libanon. De woordvoerder wilde niet zeggen in welk deel van de Middellandse Zee de schepen en mariniers zullen worden geconcen treerd. GIBRALTAR (Reuter) Een aantal Amerikaanse oorlogsschepen, die dinsdag in Gibraltar waren aangekomen, zijn woensdag onverwacht vertrokken. Marine autoriteiten wilden geen commentaar op het vertrek geven. Bij Cyprus zijn giste ren Amerikaanse oorlogsschepen waarge nomen, die in de richting van Libanon voeren. LONDEN (Reuter) Een woordvoer der van het Britse ministerie van Defen sie heeft meegedeeld, dat er van 19 tot 24 mei tussen Gibraltar en de Dardanellen twee grootscheepse marine- en luchtmacht oefeningen zullen worden gehouden, waar aan Britse, Franse, Amerikaanse, Italiaanse en Turkse schepen en vliegtuigen zullen deelnemen. WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten zullen de leverantie van po- litieuitrusting aan Libanon versnellen, zo heeft het State Department meegedeeld. Het is „materiaal dat gewoonlijk wordt gebruikt om relletjes de kop in te druk ken", aldus een woordvoerder. Volgens UP wordt een Libanees verzoek om een zending tanks nog bestudeerd. Te Washington verluidt, dat de Verenig de Staten geen verzoek hebben ontvangen om hulp voor Libanon op grond van het plan-Eisenhower. Volgens het plan-Eisenhower kunnen de Verenigde Staten een land in het Nabije Oosten te hulp komen, dat een slachtoffer van een aanval van het internationale com munisme is. Voorwaarde is dat het aange vallen land om hulp verzoekt. LONDEN (UP) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten beschuldigd van „openlijke interventie" in het Libanese conflict. In een Arabische uitzending van radio-Moskou werd gezegd, dat president Sjamoen „voornemens is Amerikaanse wapens te gebruiken om een tegen het im perialisme gerichte volksbeweging de kop in te drukken". BEIROET (Reuter) De jongste poli tieke ontwikkelingen hebben de mening doen postvatten dat president Sjamoen de „sterke man" van Libanon blijft. Sjamoen streeft krachtig naar herstel van rust en orde. Hij heeft alle voorstellen, een geheel uit militairen bestaand kabinet de rege ringsmacht te doen overnemen, afgewezen. (AFP) De oliebuisleiding naar Tri poli is woensdag weer begonnen te wer ken. Een woordvoerder van de Iraakse oliemaatschappij heeft meegedeeld, dat een groep technici, onder bescherming en mei medewerking van het Libanese leger, de buisleiding in het noorden van Libanon heeft hersteld. tegenover activiteiten die een bedreiging voor de vrede vormen, aldus de verklaring die door het Sovjet-persbureau Tass is gepubliceerd en die zegt, dat Amerika reeds lang de omverwerping van het wettige ge zag in Indonesië heeft voorbereid. In een officiële verklaring van de rege ring van Communistisch China wordt ge zegd, dat de Verenigde Staten hun „on wettige inmenging" in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië hebben uitgebreid, o.a. door het leveren van oor- logsmaterieel aan de rebellen. Vliegtuigen van de Indonesische tegen regering hebben een aanval gedaan op een kanonneerboot en drie begeleidende vaar tuigen in de haven van Ambon, aldus Radio-Menado. De schepen zijn beschadigd en mogelijk gezonken. Radio-Menado meldt voorts, dat de troe pen van de centrale regering in een val zitten langs de smalle noordwestelijke kuststrook van Celebes. De radio haalde een woordvoerder van de commandant der opstandige troepen aan, die heeft verklaard dat „de volledige overgave van de elite bataljons van Djakarta in de kuststrook tussen Donggala en Palu op handen is". ADVERTENTIE Overal ter wereld schrijven specialisten Stilbépan haartonicum voor. omdat het een vaststaand feit is. dat niets zó daad werkelijk haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing bestrijdt! Stilbépan is geen gewoon haargroeimiddel. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking. Koop vandaag nog een fles! ADVERTENTIE tm O O HH 'fel -SÉ D KOSTUUMS BLAZERS DEMI SAISONS SPORTCOLBERTS GABARDINE MANTELS DAMESMANTELS GABARDINE JASSEN 3T O O V O O O O CL O O JC IQ p» Q O

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13