BOSCH drink fris UNION Bromfietsen Haarlem "-jeugd leed ondanks goede prestaties nederlaag tegen AAC Haarlem moest zilveren gashouder afstaan aan Zaandam Tegen Haarlemse metselaar acht jaar gevangenisstraf geëist HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 ruimte-koelkasten Tafelmodel 7/0.- N.V. Willem van Rijn Clubkampioenschap van HSV „De Kampioen" voor Adrie Voorting „Oud Heemstede-Benne- broek" gaat naar Franeker drink „fris" is geen niéuvir merk ClOS-voIleybaltoernooi Bekers voor Forto (heren) en Die Raeckse (dames) Wethouders spreken over toekomst van Spaarndam Vonnis in kort geding Don Borito mag niet in Zandvoort spelen „Caecilia" gaat voor ouden van dagen zingen Anton de Beer benoemd tot dirigent Opbrengst Emmabloemcollecte O. J. B. van der Sleen nam afscheid van dambond Kamerlid vraagt actie tegen bromfietslawaai Zeepost Uit de nieuwste creaties van de meest vooraanstaande Italiaanse schoenontwerpers nu ook in Haarlem verkrijgbaar Roofovervallen voor Haarlemse rechtbank Mej. P. Y. F. v. d. Meulen in Leiden gepromoveerd VRIJDAG 16 MEI 1958 Daar er in Haarlem geen terrein be- crhikbaar was, moest de dualmeet Haar- 1 m 'VAC voor junioren noodgedwongen in de sintelbaan aan dc Kruislaan in Am- Trrlam-Oost gehouden worden. Zoals te verwachten wL, hebben de „Haarlem"- loneens een flinke nederlaag moeten in casseren AAC bracht het tot 190 punten, Haarlem tot 139 punten. Vooral dc jongste Categorie junioren, de C- en D. groepen, Henen een flinke achterstand op, want de en B junioren van beide verenigingen wogen over het algemeen goed tegen el kaar op. Er vielen ondanks de hinderlijke wind diverse goede prestaties te noteren. Wevers toonde zich opnieuw een opmerke lijk 600 m. loper. Hij paart een goede loopstijl aan een sterke vechtlust en deze laatste eigenschap bracht hem de overwin ning in 1 min. 27,8 sec. Vechtlust had Kie- wit op de 1500 m niet nodig, want zijn uit stekende looptechniek scheidde hem reeds na de eerste ronde van de overige lopers en met grote voorsprong passeerde hij de eindstreep in de tijd van 4 min. 15.6. sec., waarmede hij een nieuw Haarlems jeugd- record vestigde. Na zijn teleurstellende 800 m. van vorige week, liet Vissers nu een prachtige 300 m zien, die hij won in de imponerende tijd van 36.4. sec. Hiermede had deze atleet no° lang niet zijn kruit verschoten, want op verrassen!! wijze won hij de 110 m. horden in 15.7. sec. voor zijn clubgenoot Meuwese, chG 15.9 sec. liet afdrukken, ter wijl hij later nog zijn deel bijdroeg in de „Haarlem"-overwinning op de 4x 100 m Steenbergen toonde zich opnieuw een knappe sprinter. Hij won de 100 m. in 11 sec. Een tijd, die ongetwijfeld gunstig be ïnvloed werd door de rugwind, waar ech ter het koude weer tegenover staat. Ook Duits deed het op deze 100 m. uitste kend door de tweede plaats in te nemen in 11.2 sec. Vooral het feit, dat hij tijdens de volle 100 m., een soepele stijl wist te hand haven, was aan deze tweede plaats niet vreemd. De 80 m. horden leverde ook een dubbele „Haarlem"-zege op. Want P. Mascini won dit nummer in 11.8 sec. voor zijn clubgenoot Bovenkamp. Daarvoor hadden deze twee atleten bij het polsstok hoogspringen de zege aan AAC moeten la ten, zij het slechts door meer foutspron- gen'. De hoogte was 2.50 m en beiden toon den veel aanleg voor dit moeilijke num mer. Een dubbele ovei'winning werd ook be haald op het verspringen, doch hier ver hinderde de sterke tegenwind tot goede prestat.es te komen. Opvallend was wel, dat Steenbergen weer eens zijn clubgenoot Meuwese versloeg. De prestaties waren resp. 6.25 en 6.13 m. A. Joacim won bij de B-junioren het hoogspringen met 1.60 m. en bij de A-junioren kon men zelfs nog een ADVERTENTIE links* of rechtsdraaiende deur Alleenvert. voor Nederland: HAARLEMMERWEG 475, AMSTERDAM. TEL. 86211 (7 lijnen), TELEX 12282 Het clubkampioenschap over de lange afstand van de Haarlemse wielerclub HSV De Kampioen", dat op Hemelvaartsdag in de Velserbroekpolder werd gehouden, is gewonnen door Adrie Voorting. Met één minuut voorsprong op Loek Vaars en Cees Piers, de enigen die hem in dit kampioen schap het dichtste benaderden, ging Voor ting als winnaar over de eindstreep en wérd daardoor met enkele onderbrekin gen voor de derde maal clubkampioen. Nadat reeds verscheidene renners door Pech of anderszins het strijdtoneel hadden verlaten, kwam er halverwege deze hon derd kilometer lange titelstrijd een kop- groepje van vijf man aan de leiding. Die vijf waren: Adrie Voorting, Loek Vaars, Henk Buis, Cees Piers en Cees Jansen. Voor Buis en Jansen werden de inspannin gen in het kopgroepje om de winst zo hoog mogelijk op te voeren echter teveel en zij noesten zich dan ook gewonnen geven. Vaars en Piers moesten met nog der tig kilometer te fietsen voor het driftige tempo van Adrie Voorting het hoofd bui gen. Deze bleef in het verdere strijdverloop de situatie volkomen meester en ontrukte zijn aanvankelijke gezellen nog een volle ninuut. De overige renners kwamen er helemaal niet aan te pas. Na z\jn geslaagde solovlucht werd Voor- l|ng aan de finish door de waarnemend voorzitter, de heer J. Cornelese, in het "Cood-witte" kampioensshirt gehesen, die hem met enige toepasselijke woorden ook de bloemen overhandigde. De uitslag luidde: l. en kampioen Adrie Voorting, de 100 kilometer in 2 uur 33 min. <jh 2 sec.; 2. op 1 min. L. Vaars, 3. C. Piers, op 2 min. en 59 sec. H. Koger, 5. H. Ol denburg, 6. A. Bogaard, 7. H. de Vries, 8. Jansen, K- van Tintelen, 10. K. Uttien. officieuze titelstrijd der C-klassers veraI gewonnen door Bouma, die Hendriks on Nijssen in een felle sprint met band dikte verschil klopte. De uitslag: 1. Bouma, de 50 kilometer in i uur 22 min. en 30 sec.; 2. Hendriks, 3. ijssen, 4 op 4 min. Fennis, 5. De Jong, 6. Assema, 7. Visser, 8. Peters, 9. v. d. Horst, w. Heersma. een dubbele overwinning voor de Haar lemmers noteren. Hiervoor waren Mas cini en ^Meuwese verantwoordelijk met resp. 1.65 m. en 1.60 m. Vooral van eerst genoemde een opvallende verrichting. Bij dit nummer sprong de „Haarlem" hoogspringer Krans buiten mededinging mee. En bij zijn eerste wedstrijd in dit nieuwe seizoen werd het al dadelijk een knappe 1.80 m. Tijdens de 4 x 100 m. estafette egaliseer de de „Haarlem"-ploeg het vorige week gevestigde Haarlems record door op nieuw een tijd van 44.6 sec. te lopen. Het werd een ruime overwinning, doch de ove rige estafette's de 4 x 60 m. en de 4 x 80 m. gingen zij het met gering verschil voor „Haarlem" verloren. En aangezien de Amsterdamse jongens op de werpnum- mei'S volledig domineerden, ging de wissel- prijs voor deze traditionele dualmeet, de fraaie Pontiac Cup, voor een jaar naar AAC. ADVERTENTIE VOOP'nUlICWBJK Grote sortering REISWEKKERS De oudheidkundige vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek" heeft voor het nieuwe zomerseizoen haar eerste excursie vastgesteld op zaterag 31 mei. Het reis doel is ditmaal het Friese stadje Franeker, waar ondermeer een bezoek zal worden gebracht aan Eise Eisinga's beroemde pla netarium, het uit 1591 daterende stadhuis en het stedelijk museum, dat is ondei'ge- bracht in het Coopmanshüs. De tocht wordt gemaakt via de Afsluitdijk. ADVERTENTIE 'Lnv^-7'. -'ff vfc alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken! Het in 1950 in het leven geroepen voet baltoernooi om de Zilveren Gashouder werd dit jaar op Hemelvaartsdag door de energiebedrijven van Haarlem georgani seerd. omdat de Haarlemse ploeg verleden jaar in Arnhem beslag op de fraaie wissel- prjjs had gelegd. De winnende stad is tevens de organisator van het volgende toernooi op Hemelvaartsdag. Thans is Zaandam aan de beurt, want de ploeg uit de Zaanstreek kwam ditmaal als overwin naar uit het strijdperk met Haarlem als eervolle tweede. Negen deelnemende ploegen hadden zich in de moi'genuren met talrijke supporters verzameld op de velden van het Heem- steedse Sportpark, waar de heer De Waal als eerste spreker het woord richtte tot de deelnemers en de supporters. De heer Schor nagel, voorzitter van het Haarlemse orga nisatiecomité, sprak daarna een woord van welkom, waarna de wethouder van de be- dx-ijven, de heer Angenent het toei-nooi officieel opende met een hartelijk toe spraakje, waarin hij erop vertrouwde, dat de wedstrijden in sportieve en prettige sfeer zouden worden gespeeld. En er is sportief en prettig gevoetbald. De weersomstandigheden wax-en vrij goed. Het heeft maar weinig gescheeld of Haar lem was wederom als winnaar te voor schijn gekomen. In de voorronden plaatsten de Haarlemse vertegenwoordigers zich bij de eerste drie na ovei'winningen op respec tievelijk Arnhem (4-0) en Den Haag (1-0) en vormden met Zaandam en Hilversum de finale-poule. De uitslagen in de eerste ronde waren: AssenGroningen 3-4, GroningenZaan- Op Duinlust het fraaie terrein van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders in Ovcrveen hielden de cur sisten van het instituut gisteren hun jaar lijks volleybaltoernooi. Het is voor de spelers en speelsters van de veertig ploe gen mede door de perfecte leiding, die tot gevolg had dat de tweeëntachtig wedstrij den vlot afgewerkt werden, een genoeg lijke dag geworden. In de A-afdeling dames werd Die Raeck se zonder veel moeite eerste, bij de heren ging de beker weer naar het Amsterdamse Forto, na een uitermate zware strijd. De ploegen die bij de hei-en de A-afdeling vormden gaven elkaar niets toe en zo ge beurde het dat de eerste acht wedstrijden alleen een gelijkspel tot resultaat hadden. De resultaten A-afdeling, Heren: Die Raeckse—HVS 215, 1614; FortoSROI (cui'sisten mili taire kaderschool) 1816, 815, Santpoort HBC 19—17, 12—15; Die Raeckse—SROI 16—14, 4—15; Forto—HBC 8—15, 15—10; HVS—Santpoort 13—15, 15—4; HBC—Die Raeckse 12—15, 17—15; SROI—HVS 15— 13, 815; Fox'toSantpoort 155, 155, SROI—HBC 15—13, 15—12; HVS—Forto 1215. 1416, Die RaeckseSantpoort 15—11, 15—9; HBC—HVS 15—7, 15—13; SROI—Santpoort 15—11, 15—12; Die RaeckseForto 115, 915. Eindstand: Forto 58, SROI 57, Die Raeckse 55, HBC 55, HVS 53 en Santpoort 52. Dames: FortoDie Raeckse 515, 015. AVC—MHBS 7—15, 3—15; Forto—MHBS 3—15, 0—15; Die Raeckse—AVC 4—15, 1511; MHBSDie Raeckse 715, 815 en FortoAVC 215, 215. Eindstand: Die Raeckse 3—5, MHBS 3—4, AVC 3—3 en Forto 30. B-afdcling, Heren, eindstand poule A: Ermelo 47, Hof wij ck 4—5, CIOS 44. Jong Holland 42 en OVRA 42. Eind stand poule B: Eclecta 59, Ei'nos 58, VCK 5—6, Swift 5—3, CIOS 2 5—3 en Ra- piditas 51. Finale: ErmeloEclecta 15— 11 en 15—6. Dames, eindstand poule A: HBC 35, Jong Holland 34, HVS 32 en Swift 31. Eindstand poule B: Hofwijk 47 (beter gemiddelde dan De Blinkert), De Blinkert 4—7, VCK 4—3, Eclecta 4—2 en VGV 4—1. Finale: HBCHofwijck 1512 en 159. C-afdeling, Heren, eindstand: St. Jozef kweekschool 46, De Blinkert 45, VRS 4—4, Gios 4—3 en CIOS 3 4—2. Dames, eindstand: OVRA 46, Gios 45, Santpoort 44, Ernos 44 en CIOS- comb. 41. Met de prijsuitreiking en een bal werd deze dag besloten. dam 0-3, AssenZaandam 0-0, Arnhem Haarlem 0-4, Den HaagHaarlem 0-1, ArnhemDen Haag 2-0, HilversumSchie dam 3-0, EnschedéHilvei'sum 0-1, En schedéSchiedam 1-1. Toen Haarlem daarna van Zaandam met 1-0 won, leek een nieuw succes voor de Haarlemmers in het vei'schiet, maar Hil versum gooide roet in het eten, want deze ploeg versloeg Haarlem met 1-0. Zaandam won op zijn beurt van Hilversum met één nul. Toen moesten dus de strafschoppen beslissen. Zaandam werd 'de gelukkige en ging dus met de Gashouder naar huis, Haarlem werd tweede en Hilversum derde. De wedstrijden om de overige plaatsen hadden het volgende resultaat: Groningen Arnhem 0-2, ArnhemEnschedé 1-2, Groningen-Enschedé 0-3, Assen-Den Haag 2-2, Den HaagSchiedam 1-0. Assen— Schiedam 0-2.. De eindstand luidde dus: 1. Zaandam, 2. Haarlem, 3. Hilversum, 4. Enschedé, 5. Arnhem, 6. Groningen, 7. Den Haag, 8. Schiedam, 9. Assen. Des avonds had in de grote zaal van het Krelagehuis een feestelijke bijeenkomst plaats, waar wethouder Angenent de fraaie prijzen uitreikte. De heer Schornagel, die met de heer Van Bilderbeek veel werk had verzet om het toernooi in de puntjes te regelen, sprak de talrijke aanwezigen toe en uitte zijn voldoening over het feit, dat het toernooi, dank zij aller medewerking zo schitterend was geslaagd. Een uitstekend cabaretprogi'amma besloot deze in alle opzichten zo geslaagde sportdag. Vanavond acht uur zullen de wethou ders D. J. A. Gelutó (onderwijs, lichame lijke opvoeding en kunstzaken) en W. F. Happé (openbare werken en volkshuis vesting) in café „De Toerist" in Spaai'ri- dam spreken over de te verwachten ont wikkeling van het dorp en de plaats van Soaai-ndam in de gemeente Haarlem. Zij doen dit op een openbai'e bijeenkomst van de federatie Haarlem van de Partij van de Ai'beid. Hedenmox-gen om tien uur heeft de pre sident van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, uitspraak gedaan in het kort geding tus sen twee cabarets, die allebei Caramella heten en respectievelijk in Amsterdam en in Zandvoort gevestigd zijn. Het cabaret in Amsterdam, dat ook nog de toevoeging „Golden Steps" achter zijn naam di'aagt, had in 1957 de pianist S. J. Zijlstra onder de artiestennaam „Boris" in dienst. Dit cabaret is gevestigd aan het Kleine Gart- manplantsoen te Amsterdam. Het had een mondeling contract met de man voor vijf jaar. Diens roem steeg zozeer, dat ex- van een combo-ensemble, waarin hij als pianist meedeed op een tournee door De nemarken, talrijke grammofoonopnamen werden gemaakt. Hij had van het Amster- damse cabax-et toestemming gehad tot de ze tournee en ook een verzoek om nog wat langer weg te mogen blijven werd inge willigd. Maar „Caramella Golden Steps" liet het niet over zich heengaan, dat „Ca ramella" aan het Stationsplein in Zand voort de inmiddels in Don Borito herdoop te Boris mèt het ensemble engageerde, alsof er geen contract bestond. Don zelf had in Zandvoort beweerd, dat het niet bestond. Zo kwam het tot een kort geding tussen de beide Caramella's en vanmor gen vernamen wij de beslissing: Don Bo rito mag niet in Zandvoort spelen. Uit de briefwisseling over het uitstel van Boris' terugkeer van zijn tournee in Denemarken, blijkt duidelijk dat er een arbeidsovex-eenkomst tussen het Amster- dapis cabaret en hem bestond, aldus de ovex-wegingen in het vonnis. De gedaagde, dat is het Zandvoortse etablissement, heeft gehandeld „in strijd met de zorgvuldig heid die in het maatschappelijk verkeer tussen werkgevers past," door de pianist te engageren, terwijl hij reeds van de zij de van eiser van de ax-beidsovereenkomst op de hoogte was gesteld. Daarom is de eis toegewezen en het ca baret Caramella in Zandvoort wei'd ver boden van de diensten van Don Borito ge bruik te maken op stx-affe van een dwang som van 250 voor iedex-e avond of deel van een avond, dat deze daar zou optre den. De gedaagde werd bovendien veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding. Een dezer dagen hield het koninklijk Mannenkoor „Caecilia" haar jaai'vei'gade- ring waarop de heer Anton de Beer de finitief als dirigent benoemd werd als op volger van de heer Nico Hoogerwerf. De jaarverslagen werden goedgekeurd en het aftredende deel van het bestuur werd bij acclamatie herkozen. Een voorstel van het bestuur voor ver hoging van de contributie werd met alge mene stemmen aanvaard, terwijl verder op advies van het bestuur de vacature van voorzitter, ontstaan door het over lijden van de heer W. J. P. van Ham, nog blijft voortbestaan totdat een daarvoor ge schikte kandidaat gevonden zal zijn. Na het bijzonder geslaagde concert van 17 april, de medewerking aan de Taptoe Uniek op 26 en 27 apx-il en de deelneming aan de viering van koninginnedag zal tot besluit van het seizoen het twaalfde con cert voor de Haarlemse ouden van dagen en invaliden gegeven worden op woens dag 4 juni in de gemeentelijke concert zaal. Voor het volgende seizoen staan x-eeds op het programma de medewerking aan een opei-aconcert te Haarlem en aan de viering van het vijftigjarig bestaan van het Spaarndams gemengd kooi', beide in augustus en een concert voor koor en or kest in januari 1959. Medewerking verlenen Jo Hekkei van Eysden (sopraan), Agaat Slichting (de clamatie) en Tine Vei-hoef (piano). De Emmabloemcollecte in BennebroeK heeft dit jaar 398 opgebracht, hetgeen iets minder is dan de opbrengst van vorig jaar. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De kroon op Zwitsers meesterschap Een der mooiste scheppingen uit het land van de AlpenALPINA Onovertroffen in sierlijke vorm en perfecie tijd aanwijzing Deson danks uiierst voordelig! De mooiste cn nieuwste ALP1NA- modellen bij hei gespecialiseerde adres Horlogerie TEN BOOM Barteljorisstraat 19 - Haarlem Tel. 11541 All-Rdk •chadedekklng ovoi do gehele wereld Tijdens de in Haarlem gehouden alge mene vergadering van de afdeling Noord holland van de Koninklijke Nederlandsche Dambond. heeft O. J. B. v. d. Sleen, die ge durende een reeks van jaren in Noordhol land de voorzittershamer hanteerde, af scheid genomen. De gezondheidstoestand van deze ijverige werker noopte hem al zijn activiteiten op organisatorisch terrein te staken. Op waardige wijze hebben de afgevaar digden de scheidende voorzitter hulde ge bracht. Naast het ere-lidmaatschap kreeg de heer Van der Sleen een barometer als blijvende herinnering aangeboden. De vergadering benoemde de heer J. Dijkslag, tweede voorzittei', tot eei'ste voor zitter, terwijl de heer J. Janus, in zijn plaats wei'd gekozen als tweede vooi'zitter. Beide functionarissen zijn in dammers kringen reeds bekend om hun oi'ganisa- torische kwaliteiten. De heer Dijkslag is vooi'zitter van de te Haarlem gevestigde damclub K.N.C. De heer Janus is voor zitter van de r.-k. damclub St. Bavo te Heemstede. Tenslotte werd in de vacature van wedstrijdleider vooi'zien door benoe ming van C. J. v. Blokland. De voorge stelde wijzigingen van de competitiewed strijden wei'den met ruime mëèrdëfheid verworpen. Het Tweede Kamerlid mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra heeft schriftelijk aan de minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd of het in de bedoeling ligt de ver- keei'swetgeving zo te wijzigen, dat er een einde komt aan het zeer hinderlijke la waai, veroorzaakt door open knalpotten van bromfietsen, waartegen blijkbaar niet kan worden opgetreden op grond van de thans geldende bepalingen. Indien het niet mogelijk mocht zijn op korte termijn tot een definitieve regeling te komen, vraag het kamerlid of dan met het oog op het naderend zomei-seizoen voorlopige maatregelen getroffen kunnen woi'den, op dat aan het zeer hinderlijke lawaai van bepaalde bromfietsen paal en perk gesteld kan worden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Brasil Star" 20/5: Australië: t.s. „Moselstein" 20/5 en s.s. „Strathmore" 22/o: Erazilië: m.s. „Zaanland" 18/5 en m.s. „Brasil Star" 20/5; Canada: s.s. „Groote Beer" 19/5 en m.s. „Westerdam" 22/5: Chili: m.s. „Westerdam" 22/5: Indonesië: m.s. .Roepat" 22/5; Nederlandse Antillen: m.s. „Mentor" 19/5; Nederlands Nieuw- Guinea: s.s. „Utrecht" 22/5: Nieuw Zeeland: via Engeland 18/5; Suriname: m.s. „Oranjestad" 21/5; Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrikam.s. „Arundel Castle" 18/5. Uit de luxe collectie van onze bekende Bata Internationa] in de Kalverstraat te Amsterdam tonen wij u in onze etalages in de Grote Hout straat een uiterst aantrekkelijke keuze. Van elk model zijn er slechts enkele paren terwijl deze collectie wekelijks wordt aangevuld met nieuwe modellen. Gaarne nodigen wij u uit tot een bezoek. fotvto. Grote Houtstraat 34 Acht jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman woensdagmiddag geëist tegen een 25-jarige Haarlemse met selaar, die op 8 juli 1957 betrokken zou zijn geweest bij een roofoverval op een ben- zinepompstalion in Ainsterdam-Zuid en op 26 augustus van vorig jaar bij een ge wapende overval op een pompstation bij Utrecht, 's Morgens hadden reeds enkele mannen terecht gestaan, die eveneens be trokken waren geweest bij roofovervallen, inbraken in juwelierszaken enz. Tegen een 49-jarige koopman en een 29-jarige tim merman uit Bennebroek heeft de officier toen respectievelijk twaalf en negen jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De koopman en timmei-man hebben onder meer bekend op 26 april van vorig jaar uit een hotel in Santpoort enkele waardevolle schilderijen en kandelaars ter waarde-van 17.000 te hebben gestolen. Op 6 mei 1957 werd in een juwelierszaak in Zeist ingebroken. Hier werden juwelen, horloges, gouden armbanden enz. ter waax'de van 1 35.000 weggehaald. In de nacht van 23 op 24 maart van vorig jaar werden uit een winkel in Bilthoven 26 bontmantels ter waarde van f 38.000 ont vreemd. Uit een Amsterdamse juweliers zaak werden sieraden voor een totaal be drag" van 19.000 gestolen. Voorts werd ingebroken in een juwelierszaak in Haar lem, alsmede in Alkmaar, Hoorn en Rot terdam. Verscheidene inbi'aken wai'en echter niet ten laste gelegd. In de vroege morgen waren de mannen op 8 juli en 26 augustus, gewapend mei revolvers, de pompstations binnengedron gen. De verdachte had zowel bij de roof overval op 8 juli als bij die op 26 augus tus de pompbediende in bedwang moeten houden. „Als je één keer een beweging maakt, schiet ik je voor je donder", zou hij hebben gezegd, terwijl hij twee re volvers dreigend op de hoogte van zijn heupen hield. Bij de overval op het pomp station in Amsterdam ging hij met de pompbediende achter het station staan. Later kreeg hij nog een man te bewaken, die bij het station om benzine voor zijn bromfiets was afgestapt. De man was de stad vroeg ontvlucht om ergens aan een plas te gaan vissen. Ook deze man zag de lopen van twee revolvers op zich ge richt. De helft van de buit van vierduizend gulden zouden de timmei'man uit Benne- bi'oek en deze vei'dachte hebben gedeeld Bij de overval nabij Utrecht zou de ver dachte hebben gezegd: „Maak geen alarm Het is niet om jou te doen. Geef de sleu tels. anders gebeurt er wat". De metse laar zou voorts inbraken hebben gepleegd in Rotterdam. Hoorn. Alkmaar en Zeist. In Rotterdam zou een stengun zijn ge stolen om beter te kunnen „opereren". De vei'dachte, die de ten laste gelegde feiten heeft bekend, deed een uitvoerig verhaal over de motieven van de mis drijven: „Ik leerde die timmorman uit Bennebroek kennen op hel strand in Noordwijk. Ik mocht niet meer metselen van de dokter. Dan ging ik maar op hel sti'and liggen, want de zon is goed voor mijn rug. En als je op strand ligt. kun je je onkosten laag houden. Ze zeiden, dat ik wat kon verdienen. En daar ging ik op in. We zouden een kraak plegen in Den Haag. We moesten een vrouw onschadelijk ma ken. Ik was natuurlijk verschrikkelijk bang. Maar die kraak ging niet door. Toen zei een maat: „Dan in Godsnaam maar een pompstation". We zijn toen van Den Haag naar Amsterdam gereden. Ik moest het eerst het benzinestation binnen, omdat ik nog weinig op mijn kei'fstof had. Dan had ik tenminste ook wat gedaan. Toen ik die pompbediende bewaakte, was ik doodsbang. Ik dacht: als die nou maar geen beweging maakt. We zijn nog in Duitsland geweest. Maar het geld raakte op. En toen zijn we weer naar Holland gegaan. Ik was van die hele rommel kots en kots misselijk. Ik was blij, toen ik ge- ai-resteerd werd. Nou krijg ik mijn straf en dan zal ik wel zien om een nieuw leven te beginnen". Overigens sprak de ver dachte hoofdzakelijk over het aandeel van zijn bendegenoten in de misdrijven. De officier achtte een zware straf op zijn plaats. „Als die bende had kunnen dooi'gaan, waren er uiteindelijk slacht offer-s gevallen". De officier eiste daarom acht jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman mr. B. W. Stomps zou graag zien, dat over de verdachte een psychia trisch rappox-t wordt uitgebracht. De raadsman bepleitte clementie voor het ge val de rechtbank hiertoe niet wil over gaan. Een dertigjarige los-werkman uit Hille- gom heeft vorig jaar gewerkt in het pomp station in Amsterdam-Zuid. Hij zou de overvallers hebben gezegd, wanneer het meeste geld in het pompstation is te vin den. Hij zou beloond zijn met tweehonderd gulden, van welk bedrag ongeveer tachtig gulden in Duitse marken was uitbetaald. De los-werkman besefte aanvankelijk niet om welke reden hij het geld had gekregen. Toen hij dit wel door had, verbrandde hij het Duitse geld. Wegens heling eiste de officier tegen deze verdachte drie maan den gevangenisstraf. De raadsman mr. B. T. Lambers bepleitte vrijspraak. Met het oog op de zox-gelijke omstandigheden, in welke het gezin van verdachte vex'keert, zou een reclasseringsrapport kunnen wor den uitgebracht, als de rechtbank niet tot vrijspraak overgaat. Uitspraak op 27 mei om kwart over negen. ADVERTENTIE FANTASTISCH. U vindt ze bij Grote Houtstraat 158 - Telef. 15426 - Woensdagmiddag is mejuffrouw P. Y. F. van der Meulen uit Heemstede aan de rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuui'kunde op 'n pi'oefschrift over een biochemisch vraag stuk getiteld „Inhibitory effects of azase- rine and diaza-oxo-norleucine on the metabolism of photosynthesizing algae". De promotor was prof. dr. E. Havinga. Mejuffrouw Van der Meulen, die in 1930 geboren is, legde het eindexamen van de middelbai-e school af aan de H.B.S.-B aan de Raaks in Haai'lem in 1948, waarna zij in Leiden chemie ging studeren. Na haar kandidaatsexamen in 1952 zette mejuf frouw Van der Meulen de studie voor het doctoraalexamen met hoofdvak organi sche chemie voort onder leiding van de hoogleraren dr. E. Havinga, dr. H. Veld- stra, dr. L. J. Oosterhoff en dr. J. J. Her mans. Zij legde het doctoraal examen af in 1955. Hierna zette zij haar studie in de biochemie voort aan de „University of Californa" in Berkeley bij San Francisco, dank zij een beux's van de Netherland-Ame- rica-Foundation en een reisbeurs van de United States Educational Foundation in the Netherlands. De in het proefschrift be schreven experimenten werden door me juffrouw Van der Meulen uitgevoerd in het laboi-atorium van de Amerikaanse univer siteit. Na haar terugkeer i ons land werd zij opgenomen in de staf van het centraal laboratorium van de oi'ganisatie voor Toe gepast Natuurwetenschappelijk Onder zoek 'T.NO.) te Delft, Tot slot vermelden wij nog enige stel lingen uit het hierboven genoemde pi'oef schrift: „Handhaving van het huidige peil van het universitaire onderwijs zal ge zocht moeten worden in de uitbreiding van hogere beroepsscholen met goede over gangsmogelijkheden tot universitair on derwijs", „Een te ver doorgevoerde taal zuivering, waarbij afgezien wordt van het gebruik van wetenschappelijke termen ge vormd uit Griekse en Latijnse stamwoor den, belemmert de internationale ver staanbaarheid en duidelijke begripsvor ming" en „De opvatting, dat T.N.O een nuttige leerschool zou kunnen zijn voor pas-afgestudeerden om zich te bekwa men in de techniek van toegepast speur werk, om daarna over te gaan in dienst van de industrie, is bedenkelijk, gezien de functie en de taak van T.N.O in het Neder landse economische leven".

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 19