Noodtoestand in Frankrijk Sukarno's luchtmacht opent tegenoffensief tegen Celebes OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Gaulle wil optreden Mollet vice-premier HET WEER Derde Spoetnik in baan om de aarde gebracht Pflimlin eist volmacht Frankrijk zweeft tussen democratie en dictatuur NAAIMACHINES J. J. VAN KOOTEN De grote vraag is of de regering op leger en politie kan vertrouwen Komplete Uitrustingen Vrij koud Kroesjtsjev noemt Nasser leider van de Arabieren Het woord is aan Brits spoorwegconflict is te elfder ure bijgelegd CULT. PARELSNOEREN STUURMALS, COHEN 72e JAARGANG No 259 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 16 MEI 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 107 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het zwaartepunt der dramatische ge beurtenissen, die zich deze week aan Van onze correspondent in Parijs) epi ai' Frankrijk voltrekken, heeft zich gisteren van Algerije naar Parijs verplaatst. Met een manifest, waarin hij zich bereid verklaart de macht over te nemen, heeft generaal Charles de Gaulle het zwijgen na ruim twee jaren verbroken. In de verklaring wordt gezegd, dat het par tijen-systeem niet bij machte blijkt de grote moeilijkheden, waarmee Frankrijk sinds twaalf jaren worstelt, op te lossen. De generaal-bevrijder spreekt echter geen woord van afkeuring over de mili taire gangmakers van de staatsgreep in Algerije. Het wederverschijnen na zes jaren op het politieke toneel van De Gaulle heeft in Parijs diepe indruk ge maakt. De regering, die de afgelopen nacht vier uren lang vergaderde, heeft besloten vanmorgen de Nationale Ver gadering te verzoeken de noodtoestand af te mogen kondigen. Deze maatregel komt vrijwel neer op de staat van bele Het is echter niet het leger, doch burgerlijke overheid, die in de noodtoe stand met bijna absolute volmachten wordt bekleed. Vier fascistische organi saties zijn in de afgelopen nacht ont bonden. Hoewel alle raadselen nog niet zyn op gelost, is er gisteren toch enig licht ge komen over de gebeurtenissen, die zich sinds maandag in Algerije hebben afge speeld. In elk geval wel zoveel licht, dat men de staatsgreep der hoge militairen in Algerije toen-als mislukt meende te mogen beschouwen. Op het plan der Franse binnenlandse politiek deden zich eveneens de eerste gevolgen van de zware schok in Algerije gevoelen. De socialisten zijn teruggekomen op hun weigering verder aan de regering deel te nemen. Hun secre taris-generaal Mollet van wie beweerd wordt dat hij op 't punt stond de leiding van een regeringe van nationaal welzijn op zich te nemen een plan waartegen de nieuwe premier Pflimlin en de radicalen zich evenwel met succes hebben verzet zal als vjce-premier zitting nemen in het kabinet. Eenzelfde post had premie;- Pflimlin ook aangeboden aan de conservatieve oud premier Antoine Pinay. Zijn partij, die Generaal Massu tijdens een rede, waar in hij een beroep deed op alle ambte naren het werk te hervatten en waar in hij de voorgestelde algemene sta king, naar verluidt uit naam van Generaal Salan, afried. Niettemin was het gisteren, vóórdat De Gaulle zijn zwijgen verbrak, duidelijk dat men zowel in Parijs als in Algiers pogin gen deed elkaar in een compromis te ont moeten. De verbreding van de basis van Pflimlin's kabinet mocht beschouwd wor den als een tegemoetkoming aan de eis van de hoge generaals met betrekking tot een regering van nationaal welzijn. En in Al giers, waar de militairen de misdadige lichtzinnigheid van hun Franco-experiment leken in te zien, trachtten de generaals, zo bleek het, hun draai te nemen. De para- generaal Massu, die dinsdag nog in een dictaat aan president Coty zijn eisen in zake de oplossing der minister-crisis meen de te kunnen stellen, heeft gisteren in een persconferentie gezegd, dat hij naar de macht had gegrepen om de massale harts tochten te kunnen beheersen. Premier Pflimlin had van zijn kant dinsdagavond de schijn trachten te redden door opper bevelhebber generaal Salan officieel op te dragen de orde in Algerije te handhaven, een taak die hij op zijn manier, uit eigen beweging, ook al op zich had genomen. Geheel en al overtuigend was deze fagade overigens niet, want een rede tot zijn landr- genoten heeft generaal Salan gisteren nog geëindigd met een nieuwe oproep tot De Gaulle, zich in Parijs op de plaats van Pflimlin te installeren, een verzoek waarop De Gaulle vrij prompt geantwoord heeft. (Reuter-AFP) De Franse Nationale Vergadering is vanmorgen in buitenge- zich van het begin van de Algerijnse staatsgreep al moeite moest geven zich van de militaire rebellen te distanciëren, stelde als eis voor Pinay's toetreden even wel, dat ook Bidault en Lacoste in de regering zouden worden opgenomen. Die eis werd door Pflimlin echter niet inge willigd. Vooral de rol, die de socialistische ex-minister-resident in Algerije, Lacoste, die tijdens de onlusten geen reden zag te rug te keren naar zijn standplaats, bij de jongste gebeurtenissen heeft, gespeeld, wordt in politieke kringen in Parijs alge meen afgekeurd. De derde gebeurtenis die van het grootste belang kan blijken, was tenslotte het manifest van De Gaulle. Zijn optreden kan ook de ontwikkeling der gebeurtenissen in Algerije ten nadele van de regering ingrijpend beïnvloeden. De telefonische en telegrafische verbin dingen tussen Parijs en Algiers zijn her steld en uit de pers- en radioverslagen blijkt, dat daar te lande een betrekkelijke rust heerst. Het voorbeeld van de stad Algiers is door andere grote plaatsen met een Franse bevolkingsmeerderheid gevolgd en ook in Oran heeft de prefect, die nogal moet zijn toegetakeld, zijn plaats aan een comité van waakzaamheid moeten afstaan. De Parijse politie loopt te hoop tegen demonstranten ADVERTENTIE .BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD.'9GLSTR. .48 A' DAM TEL.. 717.162 TWEKA STRAND - BADKLEDING ADVERTENTIE voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM - TEL. 16963 Verwachting tot morgenavond: Vrij koud weer met enkele bui en en plaatselijke opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen noordoost en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S CAIRO (Renter/AFP) President Nasser van Egypte is vandaag met een Russisch Toe-104'-straalv!iegtuig uit Mos kou in Cairo teruggekeerd. MOSKOU (AFP) Op een afscheidsre ceptie in het Kremlin zei premier Kroesj tsjev gisteravond tot Nasser: „Wij zijn voorstanders van de solidariteit van de Arabische volken onder uw leiding. U zult van ons de nodige hulp krijgen". De Russische leider prees zijn gast als „een draaier aan het rad der historie". „Wij staan altijd aan de zijde van degenen die voor hun onafhankelijkheid en vrijheid strijden en wij sympathiseren met de strijd van de Arabieren in Algerije, Je men en Oman, aldus zei Kroesjtsjev woensdagavond tijdens een receptie op de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek te Moskou. De Russische leider noemde Nasser de „nationale held van het Arabische volk, die moedig de strijd tegen het koloniale juk is begonnen". Inmenging Nasser en Kroesjtsjev hebben een ge meenschappelijke verklaring getekend, waarin zij „het recht van het Algerijnse volk op zelfbeschikking en onafhankelijk heid onderschrijven" en „de oorlog van Frankrijk tegen de Algerijnen veroorde len". Algerije wordt een „helfdhaftig Ara bisch land" genoemd. De twee regerings leiders dringen aan op een vreedzame re geling van het conflict. Voorts beloven zij „de wettige strijd van de Arabieren in Pa lestina" te steunen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 wone zitting bijeen gekomen. Pflimlin hield een korte toespraak waarin hij zei .dat er een komplot tegen de republiek is ge smeed. Bepaalde leiders uit de burgermaat schappij hebben geprobeerd tezelfdertijd in Parijs en in Noord-Afrika een toestand van oproer te verwekken, maar de regering zou tegen de samenzweerders met de uiterste strengheid optreden, enkele organisaties Er vielen som.s rake klappen. Een poli tieman spartelt op de grond Clarence Day: Hij beschuldigde God niet regel recht, doch als hij bad sloeg hij een toon aan van een kregelige gast in een slecht hotel". ADVERTENTIE DE GROTE MODE Falcon fantasie Regenmantels vanaf 49.75 Ook grote sortering Herenregenjassen Gen. Cronjéstraat 59 (hoek Klooster straat) Ziet onze 5 etalages MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft gisterochtend haar derde kunstmaan gelanceerd. Deze derde Spoetnik van de Russen is de grootste die tot dusver in een baan om de aarde is gebracht. De kegel vormige satelliet is 3.57 meter lang en heeft een basisdoorsnede van 1,73 meter. Het ge wicht is 1.327 kilo, 815 kilo meer dan de tweede Spoetnik, waarin een hond werd meegevoerd. Er is byna duizend kilo aan wetenschappelijke apparaten aan boord. De moederraket volgt de kunstmaan in haar baan. verbieden en bepaalde leden daarvan ge rechtelijk vervolgen. „Dit is geen tijd voor redevoeringen", aldus Pflimlin, „maar voor daden. Daarom vraag ik de Nationale Ver gadering de noodtoestand in het land af te kondigen." Hij voegde'eraan toe dat een hervorming van parlementaire instellingen noodzakelijk was, maar hij acht dit een zaak van het parlement alleen, dat hier over zonder druk of dreiging moet kunnen beslissen. Een politiemacht van vijfhonderd man bewaakte het paleis Bourbon waar de ver gadering werd gehouden. Parijs zelf leek rustig en de bevolking ging gewoon aan het werk. Van onze correspondent in Parijs) Hoewel de violen aan beide kanten van de Middellandse Zef gisteren nog niet helemaal zuiver op dezelfde toon waren afgestemd, leek het niettemin, dat de tegenstanders der regering zowel in Parijs als in Algiers tot een gewisse nederlaag op korte termijn zouden zijn gedoemd. Even zeker leek het, dat de militaire coup in Algerije geruime tijd moest zijn voorbe reid en dat deze revolte als voorspel was bedoeld voor een algehele politieke om wenteling ook in Frankrijk. Het lijkt dat de oud-gouverneur in Algerije, het ultra rechtse kamerlid van gaullistis he huize Jacques Soustclle, was voorbestemd in Algiers als dictator op te treden. Vermoe delijk was voor die rol in Parijs generaal De Gaulle bedoeld. Mogelijk doordat h;f in Parijs zijn politieke flanken, door een aanvankelijke weigering van De Gaulle, niet had weten te dekken, heeft Soustelle, wiens komst in Algerije door generaal Massu enige malen werd aangekondigd, zich nog tijdig teruggetrokken. Gisteren is echter wel Soustelle's abinetchef in Algerije aangekomen. Toen men in Algiers inzag, dat de politici in Parijs de sprong nog niet durfden te wagen, probeerde men het gezicht nog te redden. In dat licht moet men Massu's verklaring zien, dat hy de macht had overgenomen om zo het ver gieten van Frans bloed te vermyden. Men kon gisteren verwachten, dat het front tussen Parijs en Algiers binnen af zienbare tijd weer zou kunnen worden gesloten. Men zou de ernst der gebeurte nissen echter sterk onderschatten om slechts van een incident, laat staan van een „dramatisch misverstand", welke uit drukking Pflimlin bezigde, te gewagen. De gevolgen van de gebeurtenissen zullen zowel in Algerije als in Frankrijk even in grijpend zijn als de oorzaken, die tot de coup hebben geleid. De politiek, die door de socialist Lacoste met de zwijgende toe stemming der regeringen in Parijs twee jaren in Algerije is gevoerd, heeft geleid tot een resultaat, dat bijna alle onpar tijdige waarnemers sinds geruime 'ijd hebben voorspeld. Door het chauvinisme der Fransen in Algerije voortdurend aan te wakkeren en gelijktijdig de Algerijnen politiek onmondig te willen houden, kon de kloof alleen maar breder worden. Ten gevolge van de politieke onmacht van de Nationale Vergadering, en van de rechtse partijen in het bijzonder, werd ook in Al gerije een politiek vacuüm geschapen. De generaals, die zich weer eens geen poli tieke grootmeesters hebben getoond, leek het niet te lukken zich in dat vacuüm in Algerije heel lang overeind te houden. Nu D~ Gaulle hen echter te hulp is gekomen, zal spoedig kunnen blijken, of Salan en Massu zich toch nog in Algiers zullen weten te handhaven. De kous is in ieder geval nog lang niet af. Algerije, dat de generaals als een Franse bezitting menen te kunnen redden, kan, zo lijkt het, voor Frankrijk wel worden afgeschreven. Nu de Fransen openlijk tegen elkaar in verzet zijn gekomen, is de kans nog geringer ge worden; dat Frankrijk tegenover de Alge rijnen nog ooit het morele gezag zal kun nen herwinnen, dat in de eerste plaats onontbeerlijk is voor het herstel van de vrede. Anderzijds is nog duidc'ijker aan het licht gekomen, dat de Franse kolonis ten er nooit in zullen berusten, dat de Algerijnen werkelijke politieke invloed wordt toegekend. Voor de kolonisten blijft Algerije niets meer of minder dan een Franse provincie, een fictie, die ook door het leger wordt onderschreven en waar aan Pflimlin en alle liberale geesten in Frankrijk juist een voorzichtig einde wil den maken. Beangstigend Niet minder bedenkelijk is het feit, dat gebleken is, dat men zich over de trouw der hoge militairen aan de republikeinse regeringsvorm geen illusies mag maken. Generaal Salan In dit licht gezien, hebben de hoge mili tairen in Algerije een repliek gf-geven op de manifestatie van de Parijse politie, die enige weken geleden 't parlementsgebouw bedreigde. Op zich mocht men zich er mis schien over verheugen, dat de revolte van het leger in het parlement, als reactie, een zekere eensgezindheid had opgewekt. Zal die eendracht echter in stand kunnen blijven, wanneer de druk van buiten weer wordt opgeheven, of integendeel door toe doen van De Gaulle juist nog worden op gevoerd? En nog beangstigender is mis schien de vraag, of de machtsmiddelen van leger en politie de regering der vierde republiek bij een volgende aanslag wel ter beschikking zullen staan. De Gaulle, die zeker op de steun van het leger zal mogen vertrouwen, heeft zijn kandidatuur offi cieel gesteld. Zijn gezag is in de zes jaar van zijn vrijwillige retraite ongetwijfeld in grote delen en onder brede lagen van het Franse volk gegroeid, terwijl het gezag van de regering gelijktijdig voortdurend is gedaald. Tussen die beide krachten van de Franse democratie en de generaal- bevrijder. die een militaire dictatuur in zou willen stellen, is de worsteling in Frankrijk .ingezet. De satelliet draait in 106 minuten om de aarde. De grootste afstand van de aarde is 1880, de kleinste 300 kilometer. Op ver schillende plaatsen zyn signalen opgevan gen. Deskundigen hebben een levensduur van een half jaar tot een jaar voor Spoet nik III voorspeld. Franse deskundigen ge loven dat er voor het lanceren een krach tiger brandstof gebruikt is dan de in het westen bekende. Volgens Russische geleerden is de derde Russische kunstmaan wel groot genoeg om een mens te vervoeren, doch zij zou hier voor een andei-e uitvoering moeten hebben. De batterijen van Spoetnik III, waarmede voortdurend seinen naar waarnemingssta tions op de aarde worden gezonden, wor den gevoed door zonne-energie. De radio kamer van het ANP te Den Haag heeft gisteren van 15.17 tot 15.22 uur op golf lengte van vijftien meter het signaal van Spoetnik III zwak gehoord. Het is de mor- seletter 1: punt-streep-punt-punt. WASHINGTON. Volgens dr. Wernher von Braun, de leider van de groep die de eerste Amerikaanse kunstmaan in de lucht heeft gebracht, zal het de Verenigde Staten ten minste een jaar kosten om een even grote kunstmaan als Spoetnik III in de baan om de aarde te brengen. Hij stelde een nationaal program ter vei'overing van de ruimte voor. MOSKOU (Reuter) Op een bijeen komst in het Kremlin ter ere van het be zoek van president Nasser heeft premier Kroesjtsjev gezegd dat het jongste Russi sche succes op het gebied van aardsatellie- ten niet zal worden gebruikt voor intimi datie. Het wordt tijd, aldus de premier, dat er eén conferentie komt over de ver betering van de Russisch-Amerikaanse beti-ekkingen. Kroesjtsjev heeft volgens radio-Moskou de spot gedreven met de Amerikaanse kunstmanen „ter grootte van een sinaas appel". „Je zou een heel grote mand vol sinaasappels nodig hebben om de grootte van onze spoetnik te evenaren", aldus Kroesjtsjev. Het hoofd van het Sovjet orgaan van kernonderzoek, prof. Toptsjiev, verklaarde dat nu het ruimteschip dichter bij de werkelijkheid is gebracht. Hij voor spelde dat er nieuwe ontdekkingen op handen zijn. NEW YORK De „New York Times" heeft in antwoord op Kroesjtsjev's spot verklaard: „Wij vermoeden dat het Russi sche volk gaarne genoegen zou nemen met kunstmanen ter grootte van een sinaas appel, indien het daarvoor in de plaats over meer verbruiksgoederen zou kunnen beschikken. De Sovjet-economie dient in de eerste plaats ter bevordering van mili taire doeleinden, doch de Amerikaanse economie had en heeft als eerste taak het Amerikaanse volk in staat te stellen een zo hoog mogelijke levensstandaard te be reiken. De Verenigde Staten beschikken niet slechts over kunstmanen ter grootte van een sinaasappel, doch zij bieden hun inwoners tevens een keur van artikelen, waarover de meeste Russische burgers nog slechts kunnen dromen". BRUSSEL (Reuter) In het Russische paviljoen op de wereldtentoonstelling zal binnen twee weken een „zeer groot model van spoetnik III" te zien zijn, zo is van officiële Russische zijde op de Expo mee gedeeld. Ook zullen er instrumenten wor den geplaatst, waarmee men de baan van deze kunstmaan zal kunnen waarnemen. De kunstmaan en de daarbij behorende ra ket zijn zo groot dat ze onder gunstige omstandigheden zonder enige moeite met het blote oog te zien zullen zijn. Met spoetnik III en de drie Amerikaanse kunstmanen zijn er thans vier satellieten in de lucht. De beide voorgaande Russi sche kunstmanen zijn reeds naar de aarde teruggevallen. Men zie ook pag. 13 RADIO-MENADO heeft donderdagnacht bekendgemaakt dat vliegtuigen van de centrale regering gebieden die door de tegenregering gecontroleerd worden, hebben gebombardeerd. Er is echter slechts „onbetekende schade" aangericht, aldus de rebellen-radio. Inmiddels heeft de luchtmacht van de centrale regering in een communiqué onthuld, dat zy een tegenoffensief is begonnen tegen gebieden in Noord en Midden-Celebes die door de opstandelingen worden bezet. Het communiqué zegt, dat tijdens een eerste luchtaanval op de rebellenhoofdstad Menado sedert genoemd offensief twee schepen en vier vliegtuigen zijn vernield: elders zijn nog twee vliegtuigen vernield. Het offensief is begonnen met een aanval op de i-ebellenhaven Parigi in Midden- Celebes. waar de vliegtuigen uit Djakarta gebouwen in het havengebied in brand gebombardeerd hebben en een aanta] ge motoriseerde voertuigen hebben vernietigd. Dezelfde dag is in Poso een aantal ge motoriseerde voertuigen vernield en is een motorvaartuig tot zinken gebi-acht Daarop is een tweede aanval op Parigi gevolgd. Waai-nemers hebben gemeld, dat op dat ogenblik de branden die waren ontstaan tijdens de eerste aanval, nog niet geblust bleken te zijn. Het vliegveld en de haven van Menado zijn donderdag met bommen en boord- wapens bestookt. Drie Mustang-jagers en een Catalina-vliegboot zijn vernield. Op het vliegveld van Tauka, nabij het Meer van Tondano, zijn twee vliegtuigen vernield. Van beide vliegbases zijn de startbanen beschadigd. Alle vliegtuigen zijn met hun bemanningen veilig op hun bases terug gekeerd. aldus besluit dit communiqué van de Indonesische luchtmacht. Overeenkomst met Darul Islam Het Indonesische pei-sbureau Antara heeft onthuld, dat de leiders van de zo genaamde tegenregering in Zuid-Celebes een overeenkomst hebben getekend met de Darul Islam. De overeenkomst verplicht rebellen en Darul Islam „samen te werken met het doel het communisme uit te roeien en de communistische regering van Indo- Het conflict bij de Britse spoorwegen is bijgelegd. De nationale unie van spoor wegpersoneel heeft het aanbod tot een verhoging met drie percent met ingang van 30 juni en een algemeen onderzoek naar de lonen en salarissen aanvaard. Het voorstel was reeds aangenomen door de beide andere bonden in het spoorwegbe drijf. nesië datzelfde lot te doen ondergaan. Ook zullen elementen die met de communisten samenwerken thans en later door de rebel len en de Darul Islam bestreden worden." Een woordvoerder van het leger heeft in Djakarta verklaard, dat genoemde over eenkomst op 17 april in Dopu, in het district Senkang (van het de centrale re gering trouw gebleven Zuid-Celebes) is getekend. De leider van de Darul Islam op Celebes, Kahar Muzakkar, wiens benden sedert 1952 het zuidelijke „been" van het eiland terroriseren, tekende voor de D.I., terwij] voor het opstandelingeni'egime van Midden- en Noord-Celebes werd getekend door Saleh Lahade en Muchtar Lintang als respectievelijk minister van Voorlichting en minister van Godsdienstzaken der „Re volutionaire regering". Men zie ook pag. 13 ADVERTENTIE JUWELIERS Houtplein 15 - HORLOGERS ADVERTENTIE Bij iedere jas een passende las ADVERTENTIE SOLEX een begrip van veiligheid v.a. ƒ349.50 Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote-Houtstraat 140 - Tel: 12549 4

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1