Luilakoriëntatierit voor jeugdige Haarlemmertjes op zaterdag 24 mei In reparatie gegeven piano's verkocht; 10 maanden geëist Dauwtrappen en determineren Enige pianohandelaars en klanten samen voor tienduizenden benadeeld DE BEURS Amsterdamse Beurs JgtS HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Haarlemse rechtbank Zuidpoolexpeditie (zonder snowcats) van padvinders Maandenlang ondergedoken in kelder van de buren Uitslaande brand in Korte Begijnestraat Oorzaak kon nog niet worden vastgesteld BENMEBPOE K Godsdienstonderwijs op openbare lagere school Dwalen door donkere duinen ZANDVOORT Hemelvaartsdag was geen „top-dagM Vier doden in het verkeer Achtjarig jongetje liet iokomotief ontsporen Nog geen fusie tussen de gereformeerde jongeren- bonden Nederlander gewond bij een vliegtuigongeluk in India Scheepvaart Firma A. Bakker Zn Plaats een GROENTJE een vrl. admin. kracht een typiste/telefoniste een vrl. archiefkracht VRIJDAG 16 MEI 1958 Voor de Haarlemse rechtbank moest 7ich woensdagmiddag een pianorepara teur verantwoorden voor de hem tenlaste- gelegde verduistering van een aantal pia no's waardoor hij enige pianohandelaars een muziekschool en een arts voor teza men enige tienduizenden guldens heeft be nadeeld. In december had de arts hem een piano in reparatie gegeven en tot twee maal toe bewoog hij deze, hem vast een voorschot van ƒ200 öp de kosten der repa ratie te geven, maar toen hij failliet was verklaard bemerkte de arts dat zijn piano was verkocht. Een muziekschool gaf hem een piano ter waarde van 650 gulden in re paratie en betaalde contant 50 daarvoor, maar ook deze piano bleek later te zijn verkocht. Voorts had hij de directeur van deze muziekschool medegedeeld een pia no voordelig te kunnen kopen indien deze hem vast 200 te leen gaf. Later bleek, dat daar inderdaad een piano voor gekocht was, maar deze is nooit geleverd. De verkoopleider van een pianohandel was vele malen door hem benaderd met het aanbod dat de verdachte hem een pia no voordelig kon leveren, die hij vervol gens zou repareren en daarna weer ten be hoeve van hem zou verkopen. Daarvoor werden hem telkens bedragen geleend. Nominaal kreeg de reparateur op deze wijze nogal wat piano's voor deze piano- handel in beheer, die er echter toen het er op aankwam lang niet alle meer bleken te zijn. De pianohandel is er meer dan drie duizend gulden aan tekort gekomen. Een andere pianohandel bij wie hij der tig jaar lang als reparateur had gewerkt, had hem een piano voor 10 per maand verhuurd, maar deze nooit teruggezien. La ter had hij bij deze zelfde pianohandel een dergelijk aanbod gedaan als bij de vorige: hij wist een piano voordelig te koop en zou hem voor de eigenaar repareren, indien deze hem de koopsom van 450 alvast be taalde. Toen de pianohandelaar eens bij de reparateur kwam kijken om de aanwinst te zien, werd hem wel een volkomen uitel- kaar gehaalde piano getoond, maar er was geen enkel bewijs, dat dit de piano in derdaad was. De directeur van een derde pianohandel, die zijn capaciteiten als reparateur ken de, had hem negen piano's doen moderni seren en deze waren eveneens doorver kocht, waarmee de pianohandel voor f 5260 was benadeeld. Naargeestig relaas De verdachte, die nooit eerder veroor deeld is, legde daarna het naargeestig re laas af van iemand met vakkennis maar zonder veel commercieel inzicht, zoals de president, mr. H. J. Ferwerda, hem schetste, die voor zichzelf begint. Hij zeide met de hoge sociale lasten in de knoop te zijn geraakt. Jarenlang leefde hij aan de rand van een faillissement, waaraan hij zich poogde te ontworstelen door meer werk aan te nemen. Een faillissement stond volgens hem gelijk met zelfmoord en hij was begonnen een paar in reparatie ge geven piano's te verkopen in de verwach ting, dat hij dit wel weer aan zou kunnen zuiveren. Op 'n moment had hij er al twee van de vier „ingelopen" en hij had ook vierhonderd gulden ter beschikking om de voorschotten vast gedeeltelijk terug te be talen. „De druk van de advocaten", zoals hij deze noemde werd echter steeds gro ter. Maandelijks moest hij aan drie van hen 100 betalen en aan één 50. Toen gingen twee van zijn beste knechts naar het bouwvak over, omdat zij daar meer in konden verdienen. Hij ging nog harder en langer werken, totdat hij op een dag door oververmoeidheid een ongeluk kreeg, dat hem een hersenschudding bezorgde. Hij was nu niet meer in staat te werken en het faillissement, dat zolang gedreigd had, werd van kracht. De laatste maanden voor zijn inhechtenisneming at hij bij zijn dochter omdat hij niets meer had. Met een snik beëindigde de man zijn relaas. Op een vraag van zijn raadsman aan een der pianohandelaren of zij achteraf ook niet van oordeel waren dat zij de man dieper hebben doen vallen door hem tel kens weer kansen te geven en hem beter eerder failliet hadden kunnen laten gaan, antwoordde deze bevestigend. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, waarschuwde tegen „pogingen van de verdachte, die het nu in eens allemaal heel zielig doet voorkomen maar die zijn opdrachtgevers toch ook blij kens het rapport met smoesjes heeft afge scheept en het ene gat roekeloos met het andere heeft trachten te stoppen. Hij zegt nu wel, dat hij zich voor een faillissement schaamde, maar hij schaamde zich blijk baar niet voor het plegen van deze ernstige feiten". De officier eiste tien maanden gevangenisstraf met aftrek. De raadsman, mr. J. W. Rutgers, kon zich voorstellen dat de officier in deze sfeer op de zitting, die ontstaan zou kunnen zijn, door het relaas van de verdachte, de za ken scherp heeft willen stellen, maar hij wierp hem toch tegen, dat de reparateur primair een diep ongelukkig mens is. „Dit is de dood van een middenstander", zo be toogde hij. „En het valt niet te ontkennen, dat verschillende hierbij betrokken perso nen er mede schuldig aan zijn, ik sluit mij zelf daarbij in, omdat ze telkens gedacht hebben, dat hij zich eruit zou redden en daardoor zijn val groter gemaakt hebben. Mr. Rutgers pleitte voor een goed toezicht, opdat de man nog altijd dat fatale optimis me bezit, waardoor hij zelfs achteraf nog af en toe blijft denken, dat hij alles wel aan had kunnen zuiveren, als hij maar niet zo veel tegenslag had gehad. Zijn gebrek aan zakelijk inzicht blijkt bijvoorbeeld uit de aankoop van een piano in Hoorn voor 500,- die na reparatie voor 550 in Hil- legom verkocht werd, een transactie, waarbij hij slechts verlies kan hebben ge leden. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 27 mei om kwart over negen. Op Hemelvaartsdag is in de omgeving van Haarlem de jaarlijkse opdrachtwed strijd van de Nederlandse Padvinders ge houden, die woensdagmiddag bij de Haze- paterslaan te Haarlem begon. De eenen twintig patrouilles en bakken waarin res pectievelijk de landverkenners en de zee verkenners zijn ingedeeld, moesten op drachten uitvoeren, die met wat fantasie in verband konden gebracht worden met de laatste Zuidpoolexpeditie. Woensdag maakten de deelnemende patrouilles on der meer een fietstocht van 25 km met als eindpunt het Teylingerbos te Vogelenzang, met opdrachten als tenten opzetten, koken en een situatietekening maken. Om tien uur kregen de jongens een lampsein door. waaruit bleek, dat zij zich naar huize „Teylingerbos" moesten begeven, waar zij een filmvoorstelling over de Zuidpool expeditie te zien kregen. Donderdagmorgen waren er op de terreinen van Teylinger bos enkele posten uitgezet en moesten zij zich meten in kabelbaan trekken, estafette lopen, havermoutkoekjes bakken en een weegwerktuig maken. Met een blinde kaart gewapend maakten zij vervolgens een tocht door de Amsterdamse Water leidingduinen, waarbij de toegepaste me thode ook ontleend was aan de Zuidpool expeditie. Om half vier keerden zij naar Teylingerbos terug, waar de tenten wer den ingepakt. Om half vijf reikte hopman dr. J. W. Werre de zilveren Jacobstaf uit aan groep 27 uit Santpoort. De opdrachtwedstrijd werd gewonnen door de Kemerongroep uit Bloemendaal, die nu het district Haarlem zal gaan ver tegenwoordigen tijdens de nationale wed strijden in Ommen gedurende de pinkster dagen. Tweede werden de „Duinzwervers" uit Haarlem en derde de „Pieter Maritz- groep" uit Haarlem. Deze prijzen werden door hopman H. P. H. Plevier uitgereikt Voor de vierde achtereenvolgende maal zal dit jaar de Luilakoriëntatierit gehou den worden, een speurtocht door Haarlem voor jongens en meisjes in de vroege och tend van de zaterdag voor Pinksteren, op 24 mei dus. De tocht begint des morgens om vier uur. De deelnemertjcs vorig jaar waren het er tweeduizend kunnen op vijftien plaatsen in Haarlem starten en het is de bedoeling dat zjj voor het einde van de tocht zoveel mogelijk controlepos ten hebben aangedaan. Bij elke post ont vangen de wielrijders oi' voetgangers een stempeltje en wie de meeste stempeltjes heeft, maakt een goede kans op een van de vele kostbare prijzen. Onderweg dienen de meisjes en jongens echter enkele opgaafjes op te lossen, zo als een paar verkeersvragen en twee puz zelritjes. Voor het eerst is er dit jaar een ..Gebouwen-zoek-tocht" ingelast waarbij het de bedoeling is de deelnemers op hun kennis van de stad Haarlem te toetsen. Jongens en meisjes van tien tot en met veertien jaar kunnen zich voor deze tocht van vrijdagmiddag 23 mei af opgeven bij het politieposthuis of de wijkagent in de buurt van hun woning. Men moet bij deze tocht die geheel kosteloos is starten per fiets of te voet bij de dichtstbijzijnde controlepost en vervolgens moet men de route volgen, die op het formulier staat aangegeven. De finish is gelegen bij de Grote Houtbrug en vervolgens heeft, uiter- Twee en een halve maand lang heeft een '-1-jarige jongeman uit Rotterdam, die kwaad uit het ouderlijk huis was wegge lopen, in de kelder van de buren gewoond zondat dat iemand er ie s van heeft ge merkt. Hij voorzag in znn onderhoud door hot plegen van allerhande kruimeldief stallen. Totaal heeft hij voor 3000 ge stolen. Hij is ontdekt toen de buurman onjge koffers in de naar hij dacht lege kelder wilde zetten. De onderduiker kwam toen te voorschijn. Hij is nu in het politie- oureau opgesloten. aard na uitvoerige berekeningen, de be kendmaking van de uitslag en de uitrei king van de prijzen en de wisselbekers plaats in de Stadsdoelen om tien uur. De organisatie van de Luilakoriëntatie rit is in handen van de leider van de Haar lemse Muggenronde, de heer H. van Hulst. De Haarlemse brandweer is in de nacht van woensdag op donderdag in actie ge weest voor het blussen van een brand in de Korte Begijnestraat 27 rood. De melding was „uitslaande brand" en daarom werd met groot materieel uitgerukt. Het brand de fel aan de achterzijde van de eerste verdieping, waar de slaapkamer van de bewoner gelegen was. De brandweer legde vier slangen uit en daarmee werd het vuur bestreden. Door het springen van de ruiten in de slaapkamer was een trek ontstaan en het vuur breidde zich ook naar de twee de verdieping uit. In korte tijd was de brandweer het vuur meester. Toen waren de eerste en tweede verdieping uitge brand. De oorzaak is nog niet bekend, daar het niet mogelijk is geweest de zevenendertig- jarige bewoner te horen. Wel heeft een brandweerdeskundige van het ministerie van Justitie een onderzoek ingesteld, maar hij heeft de oorzaak niet kunnen vaststel len. Wel kwam hij tot de conclusie dat het eerst in de slaapkamer was gaan branden. Dat kwam overeen met de mededeling van een bewoner van de Bakenessergracht. Deze zag dat het in de slaapkamer fel brandde en heeft omstreeks één uur de brandweer gewaarschuwd. Bij het blussen van de brand waren aan wezig burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers, wethouder W. C. Bakker, de hoofd commissaris van politie, de heer J. Fontijne en de commissarissen van politie, de heren W. J. Gorter en A. L. de Boer. Kisten verbrand Donderdagmorgen om kwart voor acht is de brandweer opnieuw uitgerukt en wel voor een brandje in verhuiskisten die geplaatst waren op de Zijlsvest nabij de Barrevoetestraat. Uit een onderzoek van de recherche is gebleken dat een zesjarige jongen, die in de omgeving woont, met lu cifers heeft gespeeld. Hij heeft houtwol en papier in een der kisten in brand gestoken. Later ging het vuur over naar drie andere kisten die met een inboedel gevuld waren. Deze liepen brandschade op. In de woensdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Bennebroek heeft het voorstel van B. en W. tot het verlenen van subsidie aan de Nederlands Hervormde Kerkvoogdij voor het geven van godsdienstonderwijs op de openbare lagere school aanleiding gegeven tot een uitgebreide discussie. De heer Hoogendoorn (Prot. Chr.) was van mening, dat het godsdienstonder wijs ook op de openbare lagere school als evangelisatie moet worden beschouwd. Zijn fractiegenoot, de heer De Vries, was het daar volledig mee eens. De heer Bloemink (Prot. Chr.), die het desbetreffende verzoekschrift mede had ondertekend, gaf daarentegen als zijn oordeel te kennen, dat het hier uitsluitend ging om de kinderen in contact te bren gen met de godsdienst en de bijbel in de verwachting, dat zij er later meer belang stelling voor zullen krijgen. Hij verzocht trouwens een kleine wijziging in de voor gestelde verordening aan te brengen, waardoor het godsdienstonderwijs, indien de ouders daartegen geen bezwaar hebben, aan alle daarvoor in aanmerking komende kinderen gegeven zou kunnen worden. De heer Broers (V.V.D.) merkte op, dat de godsdienst volgens de voorgestelde ver ordening uitsluitend als een cultureel ver schijnsel kan worden beschouwd en dat hij uit dien hoofde zich wel achter het voor stel kon stellen. Ook de K.V.P.-fractie gaf te kennen niet tegen het voorstel te zullen stemmen, waarna het voorstel van B. en W. met in begrip van de door de heer Bloemink be doelde wijziging zonder hoofdelijke stem ming weri aangenomen. Met de overige voorstellen ging de raad vlot akkoord. Het bestuur van de St. Franciscusschool krijgt een subsidie van ten hoogste 900 voor de aanschaffing van lichtwerende gordijnen, waardoor in twee lokalen films kunnen worden vertoond. Aan het slot werd medegedeeld dat de firma, welke het complex woningen en winkels aan de Zwarteweg bouwt, genegen is de benodigde grond voor het verbreden van deze weg tegen een zeer lage prijs aan de gemeente te verkopen. Bovendien heeft deze firma 36.000 in het wegenfonds ge stort voor de financiering van deze weg- verbetering. Het is voor de leden van de afdeling Haarlem en Omstreken van de Konink lijke Natuurhistorische Vereniging een traditie ge worden om de oud-vader landse gewoonte van dauw- trappen op Hemelvaartsdag gezamenlijk te beoefenen door een nachtelijke excur- sietocht in het nationale park „De Kennemerduinen" te houden. In de nacht van woens dag op donderdag heeft men weer kriskras door het donkere duinterrein ge dwaald voor het verrichten van waarnemingen in de vogelwereld. De Kennemer duinen, met hun grote vo gelrijkdom, zijn uitei-aard bijzonder geschikt voor een dergelijke excursie, vooral wanneer deze zeer vroeg begint. De meeste vogels laten zich namelijk horen in de uren vóór en om streeks zonsopgang. Om half drie verzamelde zich een groot aantal be langstellenden bij de in gang aan de Zeeweg, van waar onder leiding van drs. R. Kofman de excursie be gon. Hoewel ieder gehoopt had op beter weer vóór zonsopgang was de tempe ratuur aanzienlijk hoger dan daarna, toen een bij tend koude wind opstak werden toch tal van inte ressante waarnemingen ver richt, welke belangwekkend studiemateriaal opleverden met nachtexcursies in voor gaande jaren. Nog vóór men was begon nen, liet de nachtegaal zich horen, weldra gevolgd dooi de scholekster en de wulp. De zon was nog niet (ach ter de donkere wolken) op gegaan, toen men reeds de zang had beluisterd van ge- kraagde roodstaart, merel, fitis, grasmus, sprinkhaan- rietzanger, winterkoning en koolmees. Een bijzonder in teressante waarneming was een aantal houtsnippen, die roepend boven hun broed- territorium vlogen. Dit zijn zeldzame vogels, die in de Kennemerduinen met tien tot twintig paren broeden. Men zal ze echter vrijwel nooit te zien krij gen, omdat deze dieren zich alleen in de ochtendsche mering (en in meer be perkte mate als de avond valt) laten horen en als een snelle, spookachtige scha duw boven helm en kruip wilg door de donkere lucht schieten. Ook de andere „nachtbraker" liet zich ver scheidene keren beluiste ren: namelijk de nachtzwa luw, die een snorrend ge luid voortbrengt, dat enigs zins lijkt op het gekwaak van kikkers in de polder sloten. Naarmate het lichter werd, lieten de vogels zich steeds meer zien. Honder den kauwtjes vlogen over uit de duinen om in de pol ders in de omgeving op voedsel uit te gaan.Bij het duinmeer in de Paardekop- vlakte werden tal van wa tervogels en steltlopers ge zien, onder andere een paartje kuifeenden en dui kende dodaarsjes. Met de kijker werd het gedrag waargenomen van de vele tientallen broeden de kokmeeuwen op het eilandje in het meer. In totaal zag en hoorde men zevenendertig verschillende vogelsoorten. Insectenliefhebbers ont dekten een aantal lichtende glimwormen en onder lei ding van de plantendeskun- digen werden verscheidene interessante vondsten op het gebied van de flora be studeerd. Om zeven uur werd de interessante stu- dietocht op het punt van uitgang besloten. Hemelvaartsdag, een dag die Zandvoort een „top-dag" kan bezorgen, heeft dit jaar voor de neringdoenden in deze badplaats over het algemeen weinig reden tot ver heugde gezichten gegeven. Lee| en verlaten lag het strand onder de jagende wolkenvelden. De strandstoe len stonden dicht opeen gepakt, maar de koude Noordwestenwind maakte het stil zitten op het strand weinig aanlokkelijk. Zo werd deze dag voor de strandexploi- tanten weer eens een verloren dag. Ver geleken met het vorig jaar, toen het be hoorlijk druk was, kan men thans van een mislukt voorseizoen spreken. In het dorp was het weliswaar wat drukker en daardoor gezelliger, maar de politie be hoefde nergens met extra posten op te treden. Het aantal Duitse toeristen was ook thans opvallend groot. Of moet men eigenlijk zeggen dat hun aanwezigheid nauwelijks opmerkelijk meer is? De ralley, die door een scooterclub met Zandvoon als einddoel was georganiseerd, bracht en kele honderden scooters naar de badplaats. De Zandvoortse neringdoenden vestigen hun hoop nu maar op de komende pink sterdagen, die bij goed weer nog veel goed kunnen maken. De 25-jarige motorrijder H. van Rijs- bergen is te Nijmegen op de hoek van de Vossenlaan met grote vaart tegen een lantaarnpaal gereden. De jongeman was onmiddellijk dood. Te Deersum op de rijksweg Leeuwar denSneek is de 69-jarige mevrouw J. Eijpma Hoekwater uit Sneek, die juist uit een autobus was gestapt, aangereden door een motor. 1-Iet slachtoffer werd hierbij zo ernstig gewond, dat zij nog dezelfde dag in het ziekenhuis te Sneek overleed. Door nog onbekende oorzaak zijn twee personenwagens op elkaar gereden in de buurt van Makkum op de Friese Zeedijk. Toen de rijkspolitie en de beide dokters uit Makkum arriveerden vonden zij negen gewonden, waarvan verscheidenen ernstig, die naar de ziekenhuizen in Harlingen zijn vervoerd. In de ene wagen zat de heer De Vries, die met verlof uit Pakistan in Leeuwarden is, met zijn vrouw, broer en diens verloofde. In de andere wagen zat het echtpaar Van Rijsten met zijn drie kinderen en de vader van mevrouw Van Rijsten. Een motorrijder, die op de Rijksweg te Blaricum nabij het kamp Crailo onver wacht moest remmen voor een onvoor zichtig overstekende voetganger, slipte en gleed door de vaart vele meters over de weg. De bestuurder en zijn duopassagiere werden van de motor geslingerd. De mo torrijder kwam met de schrik vrij; zijn passagiere mej. K. uit Amsterdam is ech ter zwaar gewond in .een ziekenhuis te Laren opgenomen. De voetganger werd niet geraakt. Woensdagavond is het vierjarig zoontje van de familie Kok te Hooglanderveen nabij Amersfoort, bij het oversteken van de weg door zijn oom J. Kok aangereden en op slag gedood. De 24-jarige R. v. d. G. uit Spakenburg is bij het oversteken van de rijksweg door een personenauto aangereden en op slag gedood. Te Emmen heeft een achtjarig jonge tje van het gezin Kroeze uit Emmen een zware dieselelektrische lokomotief van de Nederlandse Spoorwegen doen ontsporen doordat hij de beveiligingsblokken van een zijspoor via een hefboom op de rails deed neerkomen. De lokomotief, welke een gewicht heeft van zestig ton, kwam met de wielen buiten de rails, maar kan telde gelukkig niet. De schade is vrij aan zienlijk en wordt geschat op duizenden guldens. De lokomotief reed naar het fabrieks terrein van de Enkalon, waartoe hij van af het hoofdspoor Emmen-Coevorden op een zijspoor moest rijden. Voordat men echter op het zijspoor kan komen dienen de voor beveiliging aangebrachte blokken met een hefboom te worden opgelicht. Na terugkomst worden deze blokken op het zijspoor aangebracht. Het achtjarig knaapje heeft kans gezien de hefboom van de blokken over te halen met 't gevolg dat bij terugkomst de lo komotief met negen wagens op deze blok ken reed. De ongevallengroep van de in spectie Hengelo werd direct opgeroepen. De mannen van deze groep hebben de he le nacht moeten werken om de lokomotief weer op de rails te krijgen. Tienduizend gereformeerde jongens en meisjes hebben in de Friese hoofdstad hun jaarlijkse bondsdag gehouden. Het was een dubbele jubileumbondsdag, want de jongelingenbond bestond zeventig en de meisjesbond veertig jaar. In tien verschil lende gebouwen kwamen de jongens en meisjes samen om te luisteren naar een tiental gereformeerde predikanten uit al le delen van het land, die het woord voer den over het centrale thema van deze bonisdag „de mens". Aan de vooravond van de bondsdag had den de meisjes- en jongelingsbond afzon- derlij!. hun jaarvergaderingen gehouden, waarin onder andere een eventuele fusie tussen beide bonden ter sprake kwam. Zo ver is het niet gekomen. Een reeds enige tijd werkzame commissie zal binnen af zienbare tijd rapport uitbrengen over de wenselijkheid van een dergelijke fusie;, waarna dit vraagstuk op een volgende jaarvergadering opnieuw ter sprake komt. De gedachte aan fusie is het resultaat van een groeiproces in de gereformeerde jeugd-organisatie. Veel wordt er reeds sa men gedaan, pen eventuele fusie zal het meest vérstrekkende van deze samen werking zijn. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE AMSTERDAM De beurs was over vrijwel de gehele linie aan de lage kant, maar trok zich uiteindelijk niet zo heel veel aan van de ernstige toestand in de wereld. Alleen aandelen Kon. Olie kregen het vrij hard te verduren; er werd aan het verlies van de vorige dag nog eens ongeveer 4,50 (23 punten oude basis) toegevoegd. Hier tekenden de situaties zich af van het Nabije Oosten (Libanon) en de gebeurte nissen in Venezuela. De ongeregeldheden in Algerije laten we dan nog buiten be schouwing. Zoals algemeen bekend heeft de Kon. Olie zeer grote belangen in Venezuela. Het fonds opende op 163,20 en trok door aankopen op kleine schaal in een dunne markt voor Parijse rekening aan tot 164,20 tegen de vorige dag als slotkoers 168,50. De overige markt werd door de wereldgebeurtenissen minder ge troffen en gezegd dient te worden, dat de ondertoon goed was, aangezien de beurs wegens Hemelvaartsdag gesloten zou zijn, voelde men woensdag niets voor het aan gaan van nieuwe posities, mede in ver band met de politieke verwikkelingen. Aandelen Philips min 2 en AKU ruim een punt lager evenals Unilever. KLM ver loor wederom een halve gulden. In de scheepvaarthoek was het zeer rustig. De koersen bewogen zich iets be neden de vorige dag. In het verdere beursverloop was enig aanbod oorzaak, dat uiteindelijk verliezen van 1 tot 2 punten moesten worden geïncasseerd. Even bestond er enige belangstelling voor Amsterdam Rubber op 55 JA- Ver. Deli stelde zich een puntje lager, terwijl HVA ook iets beneden de vorige slotprijs bleef. In de staatsfondsen was bij de opening wat aanbod in de obligaties van de staf- fellening, maar dit werd grif opgenomen. De verlaging van het daggeld van 21/z percent tot 2V» percent was oorzaak van een vaste stemming voor de korte sector, terwijl de weekstaat van de Nederland- sche Bank wederom een gunstige indruk ter beurze maakte. Verder werden nog vernomep aandelen Tricotage Frans Beeren op 65 (69%) op de bekendmaking van dividendpassering (vo rig jaar 8 percent). Van emittentenzijde werd medegedeeld dat de inschrijving op f 100 miljoen 5 percent 30-jarige obliga ties 1958 ten laste van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een enorm NEW YORK Onder leiding van de spoorwegfondsen ontstond er laatbeurs een algemene stij ging. Verscheidene spoorwegfondsen ste gen een dollar of meer, waarbij Southern Pacific, Southern Railway, Illinois Central en Western Maryland. Baltimore and Ohio steeg bijna een dollar. Bij de staalwaarden waren er winsten van meer dan een dollar en bij de olie- fondsen zelfs van meer dan 2 dollar. Alle autofondsen stegen fractioneel. Ter beurze werd weinig aandacht ge,schonken aan de nieuwe Russische kunstmaan; men concen treerde zich op enkele goede bedrijfsbe- richten. ^Het industriegemiddelde kwam van 459,86 (dinsdag) via 455,45 (woensdag) op 457,86 (donderdag); dat voor spoorwegen van 113,48 via 111,87 op 112,34 en dat voor openbare nutsbedrijven van 77,41 via 77,13 op 77,34. De omzet kwam van 2.940.000 via 3.060.000 op 2.470.000 aandelen. Van de op donderdag verhandèlde 1155 fondsen sloten er 542 hoger en 355 lager. (UP). NIEUW DELHI, (Reuter) Een Paki- staans verkeersvliegtuig van het type „Convair" is donderdag kort nadat het van het vliegveld bij Nieuw Delhi was opgeste gen, na een ontploffing neergestort en uit gebrand. Van de 38 inzittenden 32 passa giers en een bemanning van zes leden verloren er 21 het leven. Van de overige werden er twaalf gewond. Onder hen be vindt zich de Nederlander, dr. ir. D. de Waal, de Nederlandse landbouwattaché van de ambassade te Nieuw Delhi. Hij zou buiten levensgevaar zijn. Het toestel was op weg naar Karatsji, waar vele passa giers die te Nieuw Delhi als gevolg van het afgelasten van enige internationale vluch ten wegens een zandstorm waren gestrand aansluiting op lijnen naar het Westen hoopten te krijgen. Joyriding. Woensdagnacht om twaalf uur deed een 47-jarige arts uit IJmuiden bij de politie aangifte dat zijn auto met autopapieren was gestolen van de par keerplaats van hotel-café-restaurant „Roo- zendaal". Om vijf voor drie vond de Haar lemse politie de wagen terug op de hoek van de Jan Steenstraat en de Santpoorter straat. Het betreft hier kennelijk een geval van joyriding. Slotkoers Heden woensdag 13.45 uur 3-3%% Nederl.'47 917/is 91% 3% Nedl 1962/64 93% 93% A.K U 168% 170% Calvé Delft 280 284 Van Gelder Zonen 162 Z 162 K N. Hoogovens 276 276 Nederl. Ford 15614 156 N Kabpl fabriek 232 232 gew Philips Gloeil 277% 279 Pref PhilipsGloeil 153% 153% Unilever 322% 324 Wilton Fijeneord 187% 188 Dordtsche Petrol. 679% 693 Kon Petroleum 1 163.30 r 166.30 Billiton 166 166 A'dam Rubber 55% 57 K.L.M f 99. f 58.90 Holl Amer. Lijn 136% 136% KNS M. 126 126% N Scheepv. Unie 106% 107 v Nievelt Goudr 128 124 Phs. v. Ommeren 201 200 H.V A 93 73 Verg. Deli Mij en 75 81 Amsterd Bank 211 211 Nat. Handelsbank 78 79 Ned. Handel Mij 159 159 Rotterd Bank 176% 176% "wentsche Bank 159 159 \naconda Copper 45% 44% Bethlehem Steel 40% 40 U S Steel 61 '/lB 60% General Motors.. 37«/ie 37% 4hell Union 73% 72% ""Mrwqfor 22% 22% Aalsum. 15 v. Montreal n. West-Europa. Abbedijk, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Alblasserdijk, 15 te Rotterdam. Alhena, 15 v. Santos n. Buenos Aires. Aludra, 14 v. Buenos Aires, 15 te Rosario. Alwaki, 14 te Colombo. Ampenan, 15 te Genua. Amstelbrug, 15 te Duinkerken. Amstelsluis, 15 te Singapore. Andijk, 14 v. Havana n. Vera Cruz. Argos, 15 v. Catania n. Piraeus. Ariadne, 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Astrid Naess, 15 v. Amuay Bay n. New York. A verdijk, 15 te Antwerpen. Balong, 15 v. Houston n. New Orleans. Batjan, pass. 15 Ceylon n. Belawan. Ratu, 14 te New Orleans. Bengkalis, 15 v. Barcelona n. Bilbao. Bloemfontein, 15 v. Amsterdam n. Bremen. Boissevain, 16 te East-London. Borneo. 16 te Port Swettenliam. Boskoop, 15 v. San Juan Del Sur te Corinto. Breda, 15 v. Pta. Cardon, 16 te Maracaibo. Bussum, 15 v. Rastanura n. Amsterdam. Caltex Leiden, pass. 14 Perlm n. Londen. Caltex Pernis, 16 te Bordeaux. Caltex The Hague, 15 te Suez. Camerounkust, 15 v. Lagos, 16 te Takoradi. Carrillo, 15 v. New York n. Pto. Cortes. Cartago, 16 te Pto. Barrios. Coryda, 13 te Sydney verwacht. De Eerens. 16 v. Bandar Abbas n. Dubai. Delft, pass. 15 Kanaal eil. n. Amsterdam. Duivendijk, 14 v. Vancouver te Chemainus. Elizabeth B. 16 v. Corpus Christi n. Dordrecht. Fravizo, 15 te Teneriffe. Friesland. 14 te Rotterdam. Gabonkust, 15 v. Dakar n. Le Havre. Ganymedes, 15 te Rotterdam. Gooiland, 15 te Amsterdam. Groote Beer, 15 te Rotterdam. Hector, 14 v. Cyprus, 15 te Rhodos. Hecuba, 15 te Curacao. Heelsum, 14 v. Amsterdam n. Bj-emen. Heemskerk, 14 v. Amsterdam jn| Las Palmas. Hersilia, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Hispania, pass. 15 Ouessant n. Bilbao. Holland, 11 v. Durban n. Beira. Hoogkerk, 15 v. IJmuiden, 15 te Antwerpen. Hydra, 15 v. Santa Maria n. Emden. Isis. 14 v. Pampatar, 15 te Port of Spain. Ivoorkust, 14 v. Amsterdam n. West-Afrika. Japara. 16 v. Basrah n. Abadan. Joh. v. Óldenbarnev., 15 v. Surabaja n. Semarang. Kabylia, 16 v. Rotterdam n. Stockholm. Kara. pass. 15 Sabang n. Perzische Golf. Kenia, 15 te Nordenham. Khasiella, 15 te Trinidad, 16 te Punta Cardon. Kloosterdijk, 15 te Norfolk. Kopionella, 15 v. Abadan n. Durban. Langkoeas, 16 te Rotterdam verwacht. Lemaire, 15 te Singapore. Lemsterkerk, 15 v Amsterdam n. Londen. Leto. pass. 15 Kp. Verde n. Pepel. Leuvekerk, 14 v. Basrah n. Khorramshar. Lindekerk. 15 v. Port Said n. Antwerpen. Loosdrecht. 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Loppersum, pass. 16 Miami n. Houston. Luna. 15 te Amsterdam. Maashaven, 16 te Pto. Alegre. Mariekerk. 14 v. Brisbane n. Aden. Marnelloyd, 15 v. Kharg eil. n. Bandar Shapur. Mataram, 16 te Piraeus. Meliskerk, 16 te Shanghai. Mentor, 14 te Amsterdam. Merwede, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Modjokerto, 16 te Biak. Musilloyd, 15 v. Probolingo n. Tegal. Mylady, 15 te Rotterdam. Naess Lion, pass. 15 Dungeness n. Mena A1 Ahm. Naess Tiger. 15 te Mena A1 Ahmadi. Nanusa, 15 v. Durban n. Aden. Noordwijk, 16 v. Las Palmas n. IJmuiden. Notos, 14 v. Amsterdam n. Bremen. Ondina, 15 v. Singapore n. Japan. Ootmarsum. 15 v. Galveston n. Brownsville. Oranje, 15 v. Singapore n. Tandjong Priok. Oranje Nassau, 15 v. Barbados n. Plymouth. Oranjestad, 15 te Amsterdam. Pendrecht, 15 te Istanbul. Poelau Laut. 16 te Marseille. Prins Alexander. 15 v. Maracaibo n. Tanamo. Prins Frederik Willem, 16 te Quebec v. Montreal. Prins Johan Willem Friso, 16 te Cartagena. Rempang, 14 te Amsterdam. Rijndam. 14 v. R'dam, 15 v. South.ton n. N. York. Roepat. 15 te Bremen. Roggeveen. 14 v. Singapore n. Noord-Bomeo. Saloum, pass. 15 Finisterre n. Dakar. Sarpedon. 14 te Amsterdam. Scherpendrecht, 15 v. Port Said n. Port de Bouc. Schie, pass. 15 Ouessant n. Rotterdam. Schiediik. 15 te Boston. Senegalkust, 15 te rede Monrovia. Slamat, 16 te Belawan. Sloterdijk, 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Stad Alkmaar, pass. 15 Ouessant n. Gibraltar. Stad Arnhem. 15 te Vlaardingen. Stad Rotterdam. 14 te IJmuiden. Stentor. 15 v. Carupano. 16 te Port of Spain. Straat Mozambique, 15 v. Santos te Vitoria. Straat Singapore, 16 te Adelaide. Straat torres, 14 v. Melbourne n. Adelaide. Sunetta, 15 te Sydney. Tabian, 16 te Semarang. Tamo, 15 v. Buenos Aires n. St. Vincent. Tappanzee, 16 v. Abadan n. Karachi. Teiresias, pass. 16 Gibraltar n. Port Said. Themis, 14 v. Antwerpen, 15 te Amsterdam. Titus. 14 v. Amsterdam n. West-Indië. Towa. 15 te Bremen. Tomori, 16 te Belawan. Triton, pass. 15 Azoren n. Emden. Van Heemskerk, 16 te Beira. Van Linschoten. 15 te Shanghai. Van Neck. 15 v. Auckland n. Napier. Vasum. pass. 15 Lissabon n. Rotterdam. Waal, 17 te Alexandrië verwacht. Waterman. 14 te Quebec. Willemstad. 16 v. Port of Spain n. Barbados. Witmarsum, 15 v. New Orleans n. Savannah. Zaankerk, 15 te Amsterdam. Zonnekerk, 16 te Antwerpen. Zuiderkerk, 16 te Mtwara. Zuiderkruis, 16 te Walvisbaai. SLEEPVAART Argus. 16 te Rotterdam. Hudson, 16 v. Kingston n. Almirante. Humber, 16 150 m. z.z.o. Ciudad Trujillo naar Nueva Palmira. Oceaan. 16 v. Kingston n. Almirante. Rode Zee. 16 540 m. n.o. Sombrero eil. n. Houston. Metsel, en Timmerwerk Onderhoud en Reparatie SCHAGCHELSTR 25 rd Tel 17042 ZOCHERSTRAAT 33 Tel 54636 Het BUREAU PERSONEELSVOOR ZIENING VAN DE CENTRALE PER SONEELSDIENST vraagt: De Raad van de Kinderbescherming, Dreef 32 te Haarlem: (no. 362) Leeftijd van 18—23 jaar. Taak: eenvoudige administratieve werkzaamheden. Diploma typen strekt tot aanbeveling. B. Het Arrondissement Haarlem van de Directie Noordholland van de Rijkswaterstaat, Jans straat 46 A te Haarlem en (no. 361) Leeftijd ca. 1825 jaar. Vereist mulo-oplei ding. goede typevaardigheid. Salaris volgens leeftijd en bekwaamheid; voor A. van 136.tot 235.p. m.; voor B. van 136. tot 268.— p. m. Schriftelijke sollicitaties onder no. 361/ resp. no. 362/2058 (in linkerbovenhoek env. en brief) aan het Bureau Personeelsvoorziening van de Centrale ^^Personeelsdienst, Prins Mauritslaan 1. Den Haag

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7