Aladdin „Levend verleden" kan bepalend zijn voor een nieuw toekomstbeeld Raketbasissen in Nederland zijn onaanvaardbaar Een Engelse film veroorzaakt discussies in Cannes Hendrick Goltzius als tekenaar Petroleumkachels BLOEMENDALERS EXPOSEREN Prachtige Franse documentaire van de cineast Joris Ivens CULTURELE DAG NOORDHOLLAND Waarschuwing tegen te ver-gaande centralisatie der staatsvorm Expositiein Rotterdam half juli in Haarlem VAN ZANTEN ï™1 Aantal ongelukken in bedrijven neemt af Grafiek van Heyboer op Expo-Brussel Koningin bezocht de vliegbasis Soesterberg De „Willem Ruys" wordt verbouwd Rapport aan minister Staf Vijftig jaar BNA IJzerhandelaar opgelicht De „Gastel Felice" komt dinsdag in Rotterdam Kerkelijk Nieuws ZATERDAG 17 MEI 1958 DE NIEUWE MARINEKANTINE ,,'t Huys Tydtverdryf", staande op de rand van Noordhollands vasteland in Den Helder was gisteren het gastvrij onderkomen voor de deelnemers aan de derde Culturele dag Noordholland, een zo langzamerhand traditie wordend raakpunt voor allen, die het met de cultuur in haar breedste strek king goed menen binnen de provinciegrenzen. En daarbuiten, naar men uit de gasten lijst kon opmaken. In aanwezigheid van de commissaris der Koningin in Noord holland, dr. M. J. Prinsen, is er na de opening een inleiding gehouden over „Levend Verleden" door dr. D. Vis, de directeur van het Amsterdamse Kunstnijverheidsinsti- tuut, wiens betoog in de middaguren aanleiding gaf tot een langdurige gedachten- wisseling en een vaak interessante concretisering van bepaalde ideeën. Den Helders burgemeester, mr. G. D. Rehorst, heeft in zijn openingstoespraak onder meer een lans gebroken voor het opsieren van nieuwbouwprojecten met behulp van kunstwerken, een onderdeel van deze nieuwbouw, dat hij even belangrijk achtte als ramen en deuren. De heer B. J. Kalb, voorzitter van de Culturele Raad Noordholland onder steunde dit streven door aan te kondigen, dat voortaan in elk nummer van het maandblad „Noordholland" een openbaar kunstwerk zal worden besproken. In zijn causerie heeft de heer Vis al filo soferend de band tussen het verleden en het heden trachten te leggen: „geen dood en gemummificeerd verleden, maar een historie, die naar de toekomst wijst en van integraal belang is de komen de mens". Daarbij greep hij vooral terug on de .petit histoire", de kleine geschiede nis die plaatselijk of regionaal wordt ge maakt en die toch vaak voor latere ge slachten toonaangevend is. Zoals bijvoor beeld een pastoor uit de Zaanstreek ten tjide van de Reformatie door zijn mild heid en zijn beschouwende preektoon nu no« sporen achterlaat in de kerkelijke ge zindheid daar: in „zijn" dorp zijn geen Doopsgezinden te vinden. Hoezeer de nlaatselijke geschiedenis mee hielp bouwen aan de wording van een groter staatsgeheel is ook duidelijk te mer ken aan het feit, dat vele Hollandse ste den, dorpen en handelshuizen stammen van' ver voor de oorsprong van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Deze geschiede nis is bovendien terug te vinden, zo ging de heer Vis voort, in de strijd van de lage landen tegen het water: de bewoners van het huidige dorp Petten werden vooraf gegaan door vele andere Pettens en het is niet ondenkbaar, dat de zee de beslissende slag nog eens zal winnen van de Noord hollander. Een feit, waar men in 1953 al bijna aan geconfronteerd werd. Niet over-centraliseren Deze betekenis van het verleden ook in kleinere kring projecterend op het heden en de toekomst meende de heer Vis, dat de grote centralisatie van de huidige staatsvorm niet altijd in overeenstemming is met de historische lijnen: het is nu een maal onmogelijk een land als het onze als één provincie te zien en te besturen en het is dan ook in het geheel geen toeval, dat er stemmen opgaan om bijvoorbeeld de grote steden in Nederland een eigen be stuursvorm terug te geven. „Ondanks alle schijnbare dynamiek van deze tijd bergt hij het gevaar van verstar ring en verkalking", meende de inleider, die bij het onderkennen van deze gevaren echter waarschuwde tegen dilettantisme in de historie. Zoals bijvoorbeeld aan de dag kwam, toen het P.W.N. een goedbedoelde kaart van Noordholland uitgaf, die ge baseerd was op gegevens uit de vorige eeuw, welke echter door deskundigen al lang achterhaald waren, maar niettemin voorwaar door een overheidsinstantie wer den gepubliceerd. De historievorsers moe ten daarenboven het middel van hun speuren in de historie niet als doel zien. meende de heer Vis, die tot de conclusie kwam, dat het regionalisme meer kansen moet hebben in het grote geheel, omdat in de kleinere gemeenschappen zulke emi- Van 23 mei tot 13 juli is in de zaal voor tijdelijke exposities van het Museum Boy mans te Rotterdam een tentoonstelling van honderdvijfentwintig tekeningen van Hen drick Goltzius ingericht. Aanleiding hier toe was het feit, dat deze kunstenaar vierhonderd jaar geleden, in januari of februari 1558, in het plaatsje Mühlbrecht, even over de Duitse grens, vlak bij Venlo, geboren werd. De familie Goltzius was in artistiek en wetenschappelijk opzicht zeer begaafd: de vader Jan Goltz was glas schilder, een oom Hubert behalve graveur ook beroemd numismaat. Omstreeks 1575 kwam Goltzius te Xanten in de leer bij de humanist, dichter en graficus Coornhert, die hij in 1577 naar Haarlem volgde. Hier heeft hjj, behoudens een reis via Duitsland naar Italië, zijn verdere leven doorge bracht en is hij, eind 1616 of 1 januari 1617 overleden. Na half juli zal de tentoonstel ling dan ook in Teylers Stichting te Haar lem te zien zijn. Goltzius heeft als graveur en na 1600 als schilder en als leraar te Haarlem en daarbuiten een enorme invloed uitge oefend. Als tekenaar is hij, na Lucas van Leyden, zeker de grootste figuur in de Noordelijke Nederlanden gedurende de zestiende eeuw. Het getekende oeuvre van Goltzius wordt gekenmerkt niet alleen door een haast verbijsterende virtuositeit, maar niet minder door een grote' bezieling, een intens gevoel voor de eigen expres siviteit van lijn en vorm. Deze tentoon stelling zal dan ook voor velen een grote verrassing zijn, zelfs voor hen die meen den Goltzius' tekenkunst wel te kennen. De expositie geeft een volledige indruk van zijn veelzijdigheid in techniek en op vatting, van de rijke keuze van zijn onder werpen: mythologie en religie, portretten en fantasiekoppen, genrestukken en fi guren, landschappen en haast modern aan doende studies van bomen en dieren. Be halve van de aan Goltzius' tekeningen uitzonderlijk rijke verzameling van Tey- krs Stichting werd voor deze tentoonstel ling medewerking verkregen van vrijwel alle beroemde prentenkabinetten, ook in het buitenland. Bijzonder belangrijke bruiklenen werden van de Albertina te Wenen, het Kupferstichkabinett te Ber lijn en het Nationalmuseum te Stockholm ontvangen. Een van de grootste tekeningen van de tentoonstelling werd door de Pier pont Morgan Library te New York afge staan. De lijst van bruikleengevers omvat iu totaal dertig collecties uit tien landen. nente krachten sluimeren voor de op voeding van een nieuwe gemeenschap. Hij hield verder de provincie Noordhol land het voorbeeld van Zuid-Holland voor, waar alle mogelijke kleine historie bewus te groepen zich hebben verbonden terwijl er in Noordholland nog een grootse ver snippering heerst op dit gebied. Cyclus der rampen Een forum onder leiding van mr. O. V. L. Guermonpi-ez heeft daarna uiteenzet tingen en vragen over de praktische conse quenties der bindingen tussen historie en huidig tijdsbestek behandeld en daarbij bracht een der forumleden twee jonge „ge tuigen" mee, Jan Kees Haalebos en Gei't Jan van Bossen uit Alkmaar, die in hun eentje de ouderdom van het vroegere kas teel te Heiloo vaststelden en uit het ar chief van de gemeente Winkel een aantal saillante bijzonderheden opdoken terwijl zij bovendien nog een archief van huis merken. kerken en molens en van klok- ken-randschriften opbouwden. De heer H. J. Calkoen uit Velsen, lid van de Archeologische Werkgemeenschap in West-Nederland besprak de ai*cheologie en vertelde hoe door deze wetenschap pas de laatste decennia een ietwat completer beeld is verkregen over zowel de bescha vingsgeschiedenis in het algemeen als de vroegste historie van ons land. „Archeo logen zijn geen goedaardige maniakken, die graag graven", zei hij, „maar lieden, die ongeweten kennis aandragen over ontstaan en samenhang der dingen". Aanhakend bü hetgeen de heer Vis had gezegd over de strijd tegen de zee waar schuwde de heer Calkoen tegen het ge vaar, dat de cyclus der hoge zeestanden oplevert: elke 550 jaar komen deze terug zoals de geschiedenis heeft bewezen (men neemt aan dat klimatologische schomme lingen en het afsmelten van de ijskap hiervan de oorzaak zijn) en het is niet on denkbaar dat de stormvloed van 1953 pas een onderdeel is geweest van de periode, waarin wy thans leven. Wie terugtelt in de geschiedenis komt op de Elizabethsvloed uit, bij een grote overstroming ten tijde van Karei de Grote en nog vroeger bij een overstroming, die na de Romeinse overheersing viel en die bij opgravingen duidelijk teruggevonden is. In dit licht krijgen de Deltaplannen dan ook een bijzondere klank, meende de heer Calkoen. Verder heeft men ook gesproken over het belang van de streekmusea,, die een „beeldroman" van de regionale historie kunnen opleveren, over het behoud van oude begrippen in straatnamen (en ver noem nu eens geen personen) waarbij di verse ondergeschikte punten in de discus sie betrokken werden. De marine had haar gastvx-ouwelijke taak hoog opgenomen, want niet alleen liet zij de gasten van het station halen met een drumband, maar de marinekapel „Wil lemsoord" concerteerde in de middagpauze en tijdens de thee heeft De Helderse Volksmuziekschool enige zangnummers ten beste gegeven; het poppentheater van Jan Neelissen vertoonde bovendien Mozart.s miniatuur-opera „Bastien en Bastienne". ADVERTENTIE Nederland heeft in navolging van de Verenigde Staten indexcijfers voor be drijfsongevallen genormaliseerd. Het Veiligheidsinstituut te Amsterdam heeft in 1957 voor het eerst de. genormali seerde ongevallenindexcijfers van 81 aan deze actie deelnemende bedrijven verza meld en gepubliceerd. De 81 bedrijven (totaal 115.730 arbei ders) bestrijken echter niet meer dan tien percent van het gezamenlijk personeel der voor deze uitwisseling in aanmerking ko mende bedrijven. Een zeer voorlopige con clusie uit het cijfermateriaal (waarbij de kwestie van de oorzaken der ongevallen nog niet is verwerkt) is dat het aantal on gevallen in deze bedrijven afneemt, maar de ernst der ongevallen toeneemt. Het Veiligheidsinstituut heeft berekend, dat bedrijfsongevallen jaarlijks gemid deld per 1Ö0 man personeel een verliespost van 10.000 veroorzaken. In sommige be- di-ijven is het mogelijk gebleken het aantal ongevallen belangrijk te reduceren door veiligheidsacties. Op de kunstafdeling van het Neder lands paviljoen op de Expo te Brussel is thans de tweede van vier wisselende on derexposities te zien, namelijk die met grafiek. Daarbij is ook werk van de Haar lemse graficus Ton Heyboer. Deze kunstenaar heeft ook werk inge zonden voor de Triënnale in Grenchen te Zwitserland. Tot 27 mei wordt in één der tot expo sitieruimte omgevormde kleedkamers van het Openluchttheater te Bloemendaal weer werk getoond van beeldende kunstenaars, die woonachtig zijn in deze gemeente. Alleen vertegenwoordigd zijn, naar men mij vertelde, zij die de kunst als vak pre tenderen te beoefenen. Beter gezegd: zij, die het schilderen en modelleren als lief hebberij beoefenen, konden hun werk thuis laten. Dit heeft hier en daar kwaad bloed gezet en ik hoorde al van een teleurge stelde, die toch meende, gezien de achter de rug liggende opleiding, recht op ver tegenwoordiging te hebben. Het is moei lijk het blijkt ook weer hier grenzen te trekken. Dat vakopleiding geen nood zaak behoeft te zijn, is wel bewezen door sommige autodidacten. Als Nederlands voorbeeld kan ik de schilder Johan Bu- ning noemen. Vakopleiding maakt boven dien niet van een ieder een kunstenaar. Zo heb ik dan ook verstandige lieden, die over voldoende kennis van het tekenen en schilderen beschikken, tijdig een andere richting zien inslaan, bijvoorbeeld naar een leidende functie op een reclamebureau, waar hun kennis van zaken dan toch goed van pas kwam. Dat het schilderen ook heel wel te beoefenen is naast een ander vak, waarop men zich terwille ook van het inkomen heeft geconcentreerd, bewijst de cellist-schilder J. Vogtschmidt, van wie wel werk werd aangekocht voor een open bar? collectie. Naar mijn smaak is het dan uiterst moeilijk om in Bloemendaal grenzen te trekken, omdat hier wat betreft de beel dende kunst weinig figuren van voldoende kwaliteit wonen. Met andere woorden: op deze tentoonstelling had men wat mij be treft nog lveel meer kunnen weigeren. Duidelijk is dat in meer traditionele aca demische zin Van Duffelen, O. Mendlik en F. A. van Velsen over een gedegen vak kennis beschikken. Jhr. A. E. de Savormin Lohman toont maar één kinderportret, maar ik mag hetzelfde van hem zeggen. De tekenaar A. Pieck is knap, vervelend knap. Smaak toont 't echtpaar Draaisma Haye. H. A. Hage blijkt me door de inzendin gen een wat onduidelijke figuur. Zijn „Roos" is echter voor mij het aantrekke lijkste schilderijtje hier. S. de Heers „Meertje van Caprera" en zijn „Narcissen van Caprera" hebben een echt Hollandse sfeer. Of Hei.imans de natuur als aanlei ding tot zijn werk kan ontberen, betwijfel ik, gezien zijn abstracte schilderijtjes. Mejuffrouw C. R. de Josselin de Jongs tekeningen en aquarel konden iets meer gespannen. Haar reisschets behoort toch wel tot het beste van deze expositie. Fraai vond ik tenslotte een naaldwerkje van J. C. MeijerDe Heer. Het geheel is echter verre van een evenement. Bob Buys Gisteren heeft de Koningin een bezoek gebracht aan de vliegbasis Soesterberg van de Koninklijke Luchtmacht, waar zij wei-d verwelkomd door de commandant, kolonel J. C. J. Vermeulen. Na inspectie van een groep langs de hangars opgestelde vliegtuigen, een bezoek aan de technische dienst en inspectie van de ambulances, luisterde de Koningin naar een causerie van de chef-staf, luitenant-kolonel F. L. M. Focquin de Grave. Hierna volgde een bezoek aan het even eens op de vliegbasis Soesterberg gelegen kamp Nieuw-Amsterdam, waar het 32-ste squadron van de Amerikaanse luchtmacht gelegerd is. Hier werd de Koningin ver welkomd door de Amerikaanse comman dant, luitenant-kolonel Donald H. Paap. De Koningin inspecteerde de F. 100 Super Sa- bre-straalvliegtuigen en bracht tevens een bezoek aan de school voor de Ameri kaanse kinderen, die op de basis gevestigd, is. Plet koninklijk bezoek eindigde met een bezoek aan de onder-officiersvlub waar luitenant-kolonel Paap een causerie hield. Na het bezoek aan de vliegbasis Soes terberg begaf de Koningin zich naar het geneeskundig centrum, waar professor dr. P. M. van Wulfften Palthe en prof. dr. J. Jongbloed de Koningin rondleidden. Het m.s. „Willem Ruys" zal half septem ber naar de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam gaan voor het inbouwen van nieuwe hulpmotoi-en en het ondergaan van een grote onderhoudsbeurt. Tevens zal de „Willem Ruys", die ruim tien jaar geleden in de vaart kwam, een vrij omvangrijke verbouwing ondergaan, waarbij wijzigin gen in de passagiersaccommodatie zullen worden aangebracht, teneinde de capaci teit van het schip, die thans ongeveer 850 bedden omvat, te vergroten tot ruim 1100 bedden. Het schip zal dan twee klassen hebben, een eerste klas en een toeristen klas, respectievelijk voor 250 en ruim 850 passagiers. Verder zal de huidige vierde klas geheel worden uitgebroken. Er zullen hutten, enige salons, een tweede zwembad en een bioscoopzaal worden bijgebouwd. Bovendien zal thans het gehele schip „air- conditionned" woi-den gemaakt. De „Wil lem Ruys" wordt ook uitgerust met stabi lisatievinnen. Het is de bedoeling, dat al deze werk zaamheden eind februari 1959 gereed zul len zijn, waarna de „Willem Ruys" in de eei-ste helft van maart zal gaan varen in een rond-de-wereld-dienst, zoals sinds eni ge tijd ook de „Sibajak" reeds doet. In deze dienst worden, van en naar Rotterdam en Southampton, havens in Nieuw-Zeeland en Australië aangelopen, alsmede in Indo nesië, Malakka en Ceylon. „De explosie van één waterstofbom zou Rotterdam en Den Haag met het tussen liggende gebied met één slag kunnen ver woesten en miljoenen slachtoffers kunnen maken. Vestiging van strategische raket bases in ons land, waar raketten met atoomladingen kunnen worden afgevuurd, zou de strategische betekenis van ons land voor een toekomstige vijand radicaal ver- andere in geval van een conflict zou de ze zijn uiterste best doen dergelijke bases onmiddellijk uit te schakelen. Vestiging van raketbases zou een volkomen onaan vaardbaar risico meebrengen." Dit schrijven drie theoretische fysici in een memorandum, dat zij hebben samen gesteld op verzoek van de minister van Defensie, ir. Staf. De samenstellers zijn prof. di\ PI. J. Groenewold te Groningen, prof. dr. B. R. A. Nijboer te Utrecht en dr. H. A. Tolhoek te Leiden. Zij verklaren dat zij uiteraard hun persoonlijke mening weergeven. Het is hun echter herhaalde lijk gebleken, dat vele vakgenoten in bin nen- en buitenland vrijwel dezelfde opi nie zijn toegedaan. Het feit, dat zovele fy sici, die zich overigens niet actief met po litieke problemen bezighouden, zich wel intensief met de kwesties rondrom de atoombewapening bemoeien, moet wel-., licht verklaard worden uit een gewetens conflict, waarvoor zij zich geplaatst zien: het besef te werken aan de ontwikkeling van een wetenschap, waarvan het mis bruik catastrofaal dreigt te worden voor de mensheid, aldus de samenstellers. In het memorandum worden eerst enke le technische gegevens gememoreerd. De atoombom is ongeveer 2000 maal kr~ h- tiger dan de zwaarste bommen uit de tweede wereldooi-log, aldus het memoran dum. Binnen één dag na de explosie van e*" superbom wordt een gebied van meer dan de helft van de oppervlakte van Ne derland met een dodelijke radioactieve neerslag bedekt. Een Amerikaanse des kundige heeft voorgesteld, zo wordt in het memorandum opgemerkt, zware onder grondse schuilkelders te bouwen voor prak tisch de gehele bevolking van de Verenig de Staten voor langdurig verblijf en enor me ondergrondse voorraden aan te leg gen van voedsel, medicamenten en indu- strieprodukten. Volgens hem kunnen de Verenigde Staten zich dit economisch wel permitteren, maar de Sovjet-Unie niet. Hij vermeldt niet, dat dit evenmin economisch r, ogelijk is voor de bondgenoten van de Verenigde Staten. De kosten voor zulke schuilkelders wordt geschat (voor de Ver enigde Staten) op 500 dollar per persoon. Hierbij is nog geen rekening gehouden met de psychologische ujtwerking van een dergelijke maatregel. Uit dit alles CANNES. Er wordt in de laatste dagen te Cannes hef tig gediscussieerd. Speciaal de Britse festivalbijdrage „Or ders to Kill" (Op dracht om te doden) geeft daartoe aanlei ding. Sommigen zien daarin een pleidooi voor een mentaliteit, waarbij het „Bevel is bevel" elke misdaad kan goedpraten, an deren menen juist, dat die film zich tégen deze mentali teit keert. In elk ge val moet men uit deze tegenstelling op maken, dat regisseur A.nthony Asquith, hoe bekwaam hij zich vex-der ook in zijn re gie heeft getoond, in dit opzicht tekort is geschoten: de bedoe lingen werden niet geheel duidelijk. De film vertelt, naar een verhaal van Donald C. Downes, hoe in de tweede we reldoorlog een Ame rikaans militair, die reeds tal van lucht bombardementen heeft uitgevoerd, op dracht krijgt te Pa rijs een Frans ver- zetssti'ijder van kant te maken, omdat die waarschijnlijk vei-raad heeft gepleegd, waai-mee hij een gevaar voor de geallieerden is geworden. De jonge militair aanvaard de opdracht in alle ge moedsrust. In Frankrijk afgewoi-pen en te Parijs met het slachtoffer in aanraking gekomen meent hij echter alle reden te hebben om eraan te twijfelen, dat deze vriendelijke Franse burger een verrader is. Hij aarzelt zijn daad te volvoeren, pleegt eerst nog eens, tegen zijn instructies in, overleg met een Franqaise, die in de ille galiteit een grote rol speelt, maar tenslotte doodt hij de Fransman toch. Later blijkt, dat die inderdaad beslist géén verrader is geweest. Verzoent de Amerikaan zich, na een heftige geestelijke crisis, met. zijn daad om dat hij in opdracht heeft gehandeld en om dat hij bovendien ook bij bombai'demen- ten stellig vaak onschuldigen heeft ge dood? Of blijft zijn geweten hem verder zijn leven lang vervolgen? In dit opzicht is de film niet duidelijk en dat veroorzaakt hier de discussies. Anthony Asquith heeft het werk overigens met zorg geregisseerd, zodat het in elk geval interessant werd en tot in details boeiend. De geestesstrijd van de militair wordt des te geloofwaardiger gemaakt door de wijze, waarop de Frans man is uitgebeeld. Paul Massie, een jonge Canadese acteur-, speelt de Amerikaan en Leslie French de Fransman, twee grootste creaties. In kleinere rollen ziet men onder meer Irene Worth, de onverwoestbare Lilian Gish, James Robertson Justice en Eddie Albert. Humane Tsjechische film Op dezelfde dag zagen we een ondei-hou- dende en zeer humane Tsjechische film „Romance in Zizkov" over de liefde De Russische actrice Tatiana Samoei- lova, die volgens vele festivalgangers favorite is voor de prijs van de beste actrice voor haar rol in de film „Als de ooievaars overvliegen". tussen twee jonge mensen. Als het meisje moet toegeven, dat zij een zoontje van vier jaar heeft, woi-dt de jongeman aanvanke lijk afgeschrikt, maar later beseft hij, dat zijn liefde voor haar zo groot is, dat hij haar mét het kind neemt. Er komt dan niet „einde" op het doek te staan, maar „begin" en dat is een vondst op zichzelf van de jonge regisseur Brynych, van wie we nog wel meer zullen hoi-en, Franse tegenvaller De korte films op deze dag wai-en ook zeer goed: een grappige tekenfilm van Roemenië over de zeven kunsten, gemaakt door Ian Popescu-Gopo, die een grote naam heeft op dit gebied en al eerder werk op festivals bekroond zag, een prachtige documentaire van onze landgenoot Joris Ivens, uitgebracht door een Franse pro- duktiemaatschappij en dus vertoond als Franse festivalbijdi-age: „La Seine a ren contré Paris" (De Seine heeft Parijs ont moet). Onvergetelijk mooi zijn de beelden op en aan de rivier, die door Parijs sti-oomt, onvergetelijk door hun eigen schoonheid en door de soms veri-assende volgorde, waarin Ivens ze plaatste. Deze pionier van onze documentaire filmkunst is altijd een mees ter van het ritme geweest! Van de goede films van de laatste dagen noemen we nog „De Gebroeders Karama- zov" uitgebracht door de Verenigde Sta ten en „Mon Oncle" (Mijn Oom) van Jacques Tati. „De Gebroeders Karamazov" naar de ge lijknamige roman van Dostojevski door Richard Brooks is een obsederer-de film, die geen geweld aandoet en dat is bij een dergelijke verfilming al héél wat, die psy chologisch verantwoord is en voortdurend boeiend, soms zelfs spannend als een thril ler. De beelden, in kleuren die vaak een dramatische functie hebben, zijn fascine rend en de voornaamste rollen worden groots vertolkt: Lee J. Cobb als vader Ka ramazov en Yul Brynner als zijn hem hatende zoon Dmitri, die er later van ver dacht wordt hem te hebben vermoord. Al- bert Salmi speelt heel overtuigend de moordenaar we hoorden hem een jonge Charles Laughton noemen en met die vleiende kwalificatie kunnen we ons ten volle vei-enigen! en van Claire Bloom kan men een sterke creatie als Katja zien. Maria Schell echter is te vriendelijk- lachend, te zacht als Gi-oesjenka: deze ac trice kan veel, maar niet alle rollen liggen haar en misschien heeft men in dit geval teveel op haar internationale reputatie ver trouwd. „Mon Oncle" van Jacques Tati is een knappe film, maar toch voldeed zij niet geheel aan de zeer hooggespannen ver wachtingen. De satire, waarin schrijver regisseur-acteur Tati de „moderne" bur gerlijkheid hekelt, het te zéér geordende leven, de te ver doorgevoerde efficiency, is gelardeerd met reeksen kostelijke, mees tal zeer onverwachte en daardoor treffen de grapjes. De film echter duurt te lang. Zij is hier en daar enigszins traag van tem po, omdat Tati maar geen afscheid van een komische situatie kon nemen. Enkele grapjes worden te vaak herhaalu. „Mon Oncle" zou aanzienlijk hebben gewonnen als Jacques Tati meer zelfcritiek had ge had en meer de schaar had durven han teren. Dat zou nu natuurlijk alsnog kunnen gebeuren en dan zou zijn film een nog heel wat betere indruk maken. Nu kan men zich er uitstekend bij amuseren, dan zou ze wellicht een meesterwerk kunnen worden. Het geniale is in aanleg aanwezig. Tati is ongetwijfeld een kunstenaar van ongewoon formaat en dat zowel figuurlijk als let- terlijk: hij steekt een hoofd boven al zijn medespelenden uit! Jan Koomen In de feestvergadering van de vijftigja rige Bond van Nederlandse Architecten over welk jubileum wij verleden week in „Erbij" reeds uitvoerig schreven heeft ir. H. M. Buskens, directeur-gene raal van de Volkshuisvesting en de Bouw nijverheid, gesproken over „De architect, het verleden, het heden en de toekomst." Tot de feiten komende gaf spreker onder meer de volgende bijzonderheden: voor de oorlog verwerkte de bouwnijverheid in haar geheel rond vierhondei-d miljoen gul den, in 1957 rond vier miljard. Was de pro- duktie van de nieuwbouw in gebouwen voor de oorlog vier a vijf percent van het nationale inkomen, in 1957 bedroeg dit percentage bijna tien. In 't bouwvak wer ken meer dan tweehonderdduizend arbei ders. Uit hun loonsituatie en sociale posi tie blijkt, aldus spreker, dat de bouwnij verheid sterk vei*weven is met de.nationa le economie en de sociale structuur. Na een ontvangst door het gemeentebe stuur van Nijmegen werd in de schepenhal van het raadhuis de tentoonstelling ge opend van door leden van de B.N.A. ge maakte reisschetsen. Aan deze tentoon stelling waren prijzen vei-bonden. De eer ste werd toegekend aan de heer R. Tybout uit Eindhoven, de tweede aan B. van Veen uit Rotterdam en de derde aan J. Herm- sen uit Arnhem. Wij herinneren eraan dat ter gelegen heid van het gouden feest van de B.N.A. onder het motto „Bouwen en wonen" nog tentoonstellingen worden gehouden van 19 mei tot 1 oktober in het Bouwcentrum te Rotterdam en van 28 juni tot 1 oktober in het Stedelijk Museum te Amsterdam. volgt, dat de Nederlandse organisatie Be scherming Bevolking volkomen ineffec tief is ten aanzien van zelfs maar een ge deeltelijke beveiliging, zo menen de drie fysici. Stralingsgevaar In het memorandum is ook aandacht ge schonken aan de vraag, of de stralingsef fecten van de radioactieve stof, welke na proefexplosies met kernbommen nog ge durende een tiental jaren over grote de len van de aarde wordt verspreid, schade lijk of zelfs noodlottig zijn. Het belangrijk ste effect van de uitwendige straling is, dat het vei-andei-ingen kan veroorzaken, waardoor de erfelijke eigenschappen van het nageslacht in schadelijke z:n verande ren. Dit kan zich na één, maar ook wel pas na tientallen generaties uiten in licha melijke of geestelijke gebrekkigheid. Het subtiele biologische evenwicht tus sen de verschillende soorten levende or ganismen kan zodanig worden verstoord, dat reeds daardoor het voortbestaan van de mens als soort en van andere hoog ont wikkelde oi-ganismen zou worden bedreigd. Behalve deze gevolgen zijn er andere, die misschien minder fataal, maar toch ook schadelijk zijn, terwijl er pas de laatste jaren effecten ontdekt zijn, waarvan men de gevolgen nog helemaal niet kent. In een slotbeschouwing zeggen de fysi ci, dat door de ontwikkeling van de kern fysica en in het bijzonder van de toepas sing in kernwapens, waaraan de ontwik keling van raketten kan worden toege voegd, de oorlogvoering en de voorberei ding tot oorlog en verdediging niet alleen technisch maar ook maatschappelijk en politiek in een volkomen nieuw stadium zijn gekomen. Een deskundige en verant woorde voorlichting van publiek en bij voorbeeld ook van het parlement is drin gend nodig, zolang men de situatie niet wil vergelijken met die van een patiënt, wie men het hopeloze van zijn toestand maar liever moet verzwijgen maar met die van iemand die men ernstig en rustig moet wijzen op zijn ongezonde leefwijze, waaraan hij ten gronde dreigt te gaan. Geen afschrikwekkende werking De mening, dat versterking van de af schrikwekkende werking der nucleaire be wapening van West-Europa bij voorbeeld door vestiging van bases voor strategi sche raketten de kans op het uitbreken van oorlog zou verminderen of zelfs uitsluiten achten de fysici op zijn minst aanvecht baar. Indien er een volkomen zekerheid bestond, dat de kernbewapening uitslui tend voor afschrikking dient en nooit in een oorlog zal worden gebruikt, zou zij daarmee haar afschrikwekkende werking geheel verliezen. Het gevaar schuilt, me nen zij, niet zozeer in een bewuste ontke tening van een oorlog door één der par tijen, dan wel in de mogelijkheid, dat de situatie uit de hand loopt in geval van een crisis, door een misverstand, een ongeluk of iets dergelijks, juist in het geval van een snel functionerende afweer. Er zijn in de geschiedenis vele voorbeelden te vin den van oorlogen, die op grond van een al of niet opzettelijk misverstand zijn be gonnen en daarna niet meer konden wor den tegengehouden. Uitweg Tenslotte zeggen de fysici: „Het enige redelijke alternatief zien wij in een over eenkomst over een geleidelijke gecontro leerde ontwapening, zowel op het gebied van kernwapens als op dat van de conven tionele bewapening. Wij zijn er ons wel van bewust, dat het ontwapeningsvraag- stuk een bijzonder gecompliceerd pro bleem is, maar in een ernstige poging om tot realistische ontwapeningsonderhande lingen te komen, zien wij de enige uitweg uit een steeds gevaarlijker wordende si tuatie. Wij zijn van mening, dat men een overeenkomst niet pas dient te aanvaar den als deze volkomen veilig is, maar reeds als zij minder ïrisico's oplevert dan de voortzetting van een onbeperkte bewa peningswedloop. Ontwapeningsbesprekin gen zouden nooit moger stranden op klei nere politieke geschilpunten. Een ge schikte eerste stap lijkt ons een overeen komst tot stopzetting van proefexplosies, vooral omdat hier ruime mogelijkheden voor controle aanwezig zijn. Indien het di lemma in het westen "n in het oosten vol doende duidelijk wordt doorzien, mag men nog hoop hebben, dat op deze wijze een uitweg mogelijk is. Zelfs als men die hoop niet meer koestert, heeft men toch nog de plicht het te proberen," aldus de drie sa menstellers. De Zaandamse rechterche heeft een 42- jarige inwoner van Krommenie gearres teerd, die ervan verdacht wordt een 73-ja- rige Zaandamse ijzerhandelaar te hebben opgelicht. Onder voorwendsel dat hij in Duitsland op voordelige wijze platen ijzer kon kopen voor de scheepsbouw wist hij van de aandelaar in enkele maanden tijd f 32.000 los te krijgen. De ijzerhandelaar werd een aandeel in de winst voorgespie geld en hij ontving inderdaad enkele malen honderd gulden. De inwoner van Kromme nie had het geld in eigen zak gestoken en er onder andere een auto van gekocht. De Zaandamse ijzerhandelaar is inmid dels failliet verklaard. Het Italiaanse pas'sagierschip „Castel Felice" woi-dt dinsdagmorgen 20 mei met ongeveei 525 repatriërenden uit Indonesië en met ruim 40 Nederlandse passagiers uit Australië aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht. De ontscheping der passagiers, onder wie 227 kinderen beneden de 12 jaar en 154 employé's van de Billiton Maatschappij in Tandjong-Pandan, zal die morgen elf uur beginnen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Polsbroek en Vlist K. Schipper te Waspik; te Zoetermeer (1ste pred.pl.' A. Pietersmn te Enter; te Voor hout (toez.) J. W. de Jong, vicaris te Gro ningen. Aangenomen naar Loosduinen (4de pred.pl.) J. A. van Boven te Nieuw-Ven- nep. Geref. Kerken Beroepen te Wijckel H. Peper, kand. te Haarlem. Beroepen en angenomen naar The Hebron Chi-istian Ref. Church of Os- hawa (Ontario. Canada) J. van Harmeien te Brampton (Ontario, Canada) voorheen te Assen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11