Minder kapitaalvraag omdat bedrijfsleven thans liever rationaliseert dan investeert Uitgaan in Haarlem Effecten -en Geldmarkt Duitse opinie over te veel sparen POLY COI.OR, ZATERDAG 17 MEI 1958 12 Ontvoerder van Stuttgarts jongetje gearresteerd Losgeld geëist toen het kind al was vermoord HET SP AARPROBLEEM TONEEL MUZIEK AMATEURTONEEL \NDERE BIJEENKOMSTEN TENTOONSTELLINGEN Lezen en laten lezen Alle loodsdiensten werden gestaakt Prinses Margaret ontving kolonel Townsend weer Jaal-iatia De mode geeft U een ander gezicht! mÈmmmm "brieven aan de redactie Kort nieuws (Van onze correspondent in West-Duitsland) De 41-jarige tuinman Emil Tillmann, af komstig uit de Rijnlandse stad Viersen, heeft bekend, dat hij het zevenjarige Stutt- gartse jongetje Joachim Göhner heeft ont voerd en vermoord. Hij verklaarde dat hij van de vader vijftienduizend mark had ge- eist, omdat hij voor zijn aanstaand huwe lijk geld nodig had. Tillmann bekende, dat hij het kind meteen na de ontvoering had gewurgd. Joachim Göhner werd op 15 april ont voerd. Daarna ontving zijn vader verschei dene telefonische oproepen om geld te be talen voor het terugbrengen van zijn kind. De vader, een textielhandelaar, stelde zich in verbinding met de politie, die van de stem van de ontvoerder bandopnamen maakte. Deze bandopnamen heeft de poli tie op het spoor van de moordenaar ge bracht. Tillmann is verscheidene malen in aanraking met de politie geweest. „Ik had geen zin meer om te werken, om dat ik mijn geld toch aan mijn eerste vrouw moest afstaan", zo verklaarde hij. Ook de vrouw, met wie hij hoopte te trou wen is gearresteerd. Van haar zou de eis zijn uitgegaan, dat hij eerst op financieel gebied in het reine met zijn eerste vrouw moest komen, voor zij zich zou laten scheiden. Tillmann zoch in een wijk van Stuttgart, waar vermogende mensen wonen werk als tuin-specialist en sloot vriendschap met kinderen, die hij chocolade gaf en verhaal tjes vertelde. Tillmann had Joachim Göh ner beloofd hem een nest met eekhoorns te laten zien. (Van onze financiële medewerker) HET IS ONS GEDURENDE de laatste fase van de hoogconjunctuur sterk ingeprent dat de moeilijkheden, welke er voor de ontwikkeling van het economisch leven dreigden en die sindsdien meer en meer zichtbaar zijn geworden voor een groot deel te wijten zijn aan een verbroken evenwicht tussen het verbruik en de be sparingen van het nationaal inkomen. Blijkens het verslag van de Nederlandsche Bank over 1956 is dit nationaal inkomen in dat jaar met ongeveer 7 percent toege nomen; deze toeneming is voor het grootste deel, namelijk 90 percent 1710 mil joen) aan de loon- en salaristrekkenden toegevallen en voor slechts lVz percent aan de bedrijven en de vermogens. Maar terwijl het aandee,l van het particulier verbruik in de besteding van dat nationaal inkomen met 10 percent en dat van de overheid met 10.3 percent steeg, gingen de besparingen met 9.3 percent achteruit, zodat deze in vergelijking met 1955 van 19.3 tot 16.5 percent van het nationaal inkomen zijn teruggelopen. In 1957 is in deze verhoudingscijfers gelukkig een gunstige wending gekomen, doordat het aandeel van de loonsom in bedrijven enige teruggang toonde en het bestanddeel der overige inkomens is gestegen, maar de door de overheid be taalde loonsom is blijkens het verslag van de Nederlandsche Bank over 1957 evenals in 1956 verhoudingsgewijs meer gestegen dan het nationaal inkomen. Hoewel de in 1957 bereikte gemiddelde spaarquote van 17.2 percent ietwat hoger was dan die van 1956, blijft zij toch ten achter bij de spaarquotes, die in 1954 en 1955 werden bereikt, welke 17.9 en 19.3 percent bedroegen. Dr. Drees jr. heeft destijds als zijn mening uitgesproken dat een spaarquote van om en bij 17 percent absoluut onvoldoende is, omdat naar zijn mening voor de verdere uitbouw van het Nederlandse bedrijfsleven en de handhaving van het algemeen welvaartspeil een besparing van ongeveer 20 percent noodzakelijk moet worden geacht Zaterdag 17 mei Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een voorstel ling van „De Cirkel" van W. Somerset Maugham onder regie van Paul Steen bergen, die eveneens een van de hoofd rollen vertolkt. Andere medewerkenden aan dit komediespel zijn: Coen Flink, An- net Nieuwenhuyzen, Gijsbert Tersteeg en Ida Wasserman. De kostuums werden door Max Heymans ontworpen. Zondag 18 mei Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals een voorstelling van „Toontje heeft een paard getekend" van Lesley Storm door de Haagse Comedie, met Fie Carelsen in de hoofdrol. Andere rollen worden onder meer vertolkt door Elisa beth Andersen, Maria de Booy, Luc Lutz en Cees Laseur, die eveneens de regie verzorgde. Dinsdag 20 mei Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een op voering van „Wie is Janus?" van Carolyn Green onder regie van Henk Rigters. De hoodrollen worden vertolkt door Mary Dresselhuys en Louis Borel. Andere medespelenden in dit stuk zijn: Mien Duymaer van Twist, Joan Remmelts en Dick Scheffer. De decors werden door Edo Spier ontworpen. Dinsdag 20 mei Minerva-theater, 20.15 uur: Johan Kaart en Joh. Boskamp geven een voorstelling van „Potasch, Perle- moer en de Pekinees. Woensdag 21 mei Stadsschouwburg, 20 uur: Voorstelling van het „Ballet der Lage Landen" onder leiding van Mascha ter Weeme met onder meer „Les Sylphides" naar Michael Fokine in de versie van Michael Holmes en „Hoepels" van Walter Gore, benevens het duet uit „De Noten kraker" door Angela Bayley en Ben de Rochemont. Zaterdag 24 mei Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" geeft een voor stelling van „Plantage Tamarinde" van Hans Keuls onder regie van Cruys Voor- bergh, die eveneens een van de rollen vertolkt. Verder werken aan dit stuk mee: Peronne Hosang, Marijke Bakker, Siem Vroom, Paul Storm en Bob Goed hart. Zondag 25 mei Stadsschouwburg, 20 uur: Nogmaals toneelgroep „Theater" met „Plantage Tamarinde" van Hans Keuls onder regie van Cruys Voorbergh Wim Vesseur ontwierp de decors. Zondag 18 mei Hervormde Kerk te Zand- voort, 20.15 uur: Het Hervormd Kerkkoor en het Hervormd Kinderkoor onder lei ding van Herman E. Drees geven een kerkconcert. Op het programma staan werken van Bach, Loeillet, Franck, Co- relli en Wesley. Dinsdag 20 mei Grote Kerk, 20 uur: Orgel bespeling Piet Kee (werken van G. D. Leysing, J. Pachelbel, Bach, Flor Peeters). Donderdag 22 mei Doopsgezinde kerk, 20 uur: Uitvoering van het Doopsgezind zangkoor onder leiding van Hans de Jong; solisten Nelly Byrma (sopraan) en Bernhard Steenvoort (orgel). Het pro gramma bevat werken van Bach, Mozart, Scarletti en Pergolesi. Donderdag 22 mei Grote Kerk, 15 uur: Piet Kee geeft een orgelbespeling van werken van J. S. Bach, J. P. Kellner, W. A. Mozart en D. Buxtehude. Ook speelt hij werken van oud-Hollandse componisten. Donderdag 22 mei Concertgebouw, 19.30 uur: Haarlems Muziekinstituut, leerlin genuitvoering. Vrijdag 23 mei Concertgebouw, 20.15 uur: In de „vocale cyclus" treedt de zangeres Annette de la Bije op. Ze wordt aan de vleugel begeleid door Jan de Man. Het programma vermeldt werken van Schu bert, Wolf, Ravel en Flothuis. Saterdag 17 mei Gebouw Berkenrode Heemstede, 20 uur: Toneelvereniging Heemstede-West geeft voorstelling van ,,De Stier van Californië", vrolijk spel naar Jan Verhoeven door Piet Mossin- koff. laandag 19 mei Stadsschouwburg, 20 uur: De rooms-katholieke toneelvereniging „Thalia" geeft een voorstelling van „Ger- da van de Anna's hoeve". Deze opvoering zal nog eens herhaald worden op donder dag 22 mei. isdag 20 mei Brinkmann, 12 uur: Onder auspiciën van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, af deling Haarlem, houdt dr. ir. H. A. Sthee- man een lezing over: „De plaats van de olie in de energiebalans, speciaal met het oog op Nederland". FILMVOORSTELLINGEN Lido, zondag 18 mei, 11 uur: Een voorstel ling van de film „Het rijk van de zon". Rembrandt, zondag 18 mei, 11 uur: Nog maals „Geen plaats voor wilde dieren". Studio, zondag 18 mei, 11 uur: De film „Koningin Christina" met Greta Garbo is geprolongeerd. Gemeentelijk Concertgebouw: Algemene Missie Actie' Tentoonstelling (Amate), van 9 tot en met 18 mei. Dagelijks van 9 tot 12, van 13.30 tot 17.30 en van 19.30 tot 23 uur. (Zondag van 14 tot 23 uur.) Openluchttheater Bloemendaal. Werken van Bloemendaalse kunstenaars van 15 tot en met maandag 26 mei, 1017 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10- 12.30 uur en van 13 30 17 uur en zondag van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 en op zon- en feestdagen van 13—17 uur. Tot 18 mei een avondopenstelling, waarbij interieur binnenhof en stijlkamers verlicht en versierd ziin. Het geheel wordt opgeluis terd met oude muziek. Dagelijks geopend van 20 30—22.30 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste e'.uw Tekeningen uit de Hollandse. Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten Geopend iedere werk dag behalve maandag, van 11-15 uur De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78 Middeleeuwse en latere schilderijen sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten Geopend op werk dagen behalve maandag van 10 17 uur des zondags van 13—16 uur Het Huis van Looy: Een tentoonstelling van werken van leden van het genoot schap „Kunst Zii Ons Doel" Een ere- zaal werd ingericht met werken van jhr. F. Teding van Berkhout ter ge legenheid van zijn 75ste verjaardag. Ge opend op werkdagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur: tot 18 mei. Galerie Espace: Tentoonstelling van sculp tures en gouaches van Haber. Geopend op werkdagen van 1117 uur, van 17 mei7 juni. De Ark (Klein Heiligland 13): Tentoon stelling van werken van Norbert André de la Porte, van 18 mei1 juni geopend. Door de Stadsbibliotheek werden de volgende werken aangeschaft: Romans: Garve, Moord in Moskou; Golding, Mr. Hurricane; van Gulik. Klokken van Kao- \ang; Schaper. Vrij achter tralies; Walker, De bezeten jacht: Mann, Der Atem; Werner, Die Göttin; Gardner, The case of the baited hook: McCloy, Alias Basil Willing. Populair-wetenschappelijke boeken; van Mun ster, De filosofische gedachten van de jonge Kier kegaard. 1831 1841; Heaton, Het dagelijks leven in de tijd van het Oude Testament; van de Woes- tijne. Economie voor iedereen: Vrije-tijdsbeste- ding in Nederland, winter 1955/'56, dl. 4, Lees gewoonten; de Molyn, Versteend leven; Pollack. Word slank en blijf gezond; Daniel en Minot, De onuitputtelijke zee; Mann, Vergangenes und Ge- genwartiges; Thomas, Under milk wood; Verwijs, Bloemlezing uit de middelnederlandse dicht kunst, dl. 1, tijd tot plm. 1300: Hardy, Majorick en van Sliedregt. Wonen, gisteren, vandaag; van Dixhoorn. De Leeuw van Kralingen, een panora ma over het leven van Henri Martin, eerste mo derne dierenleraar van de Rotterdamse Diergaar de: de Boer. De muziekles op Gymnasium, Ly ceum en H.B.S.; Kofier, Richtig atmen; Aus Oper und Konzert: Knapp, Antarctica: Walravens, Hier is Brussel; Boussard, Atlas historique et culturel de la France; Formsma, De Ommelander strijd voor zelfstandigheid in de 16e eeuw (15361699); Nieuwenhuis, Het onderwijs en de sociale peda gogiek. In de loop van vrijdagavond zijn alle loodsdiensten in de Nederlandse zeegaten en voor de havens gestaakt. De noord oostelijke wind bereikte een windkracht van zeven tot acht en maakte eerst de beloodsing van kleine en later van alle schepen onmogelijk. Om half negen gis teravond waren de loodsdiensten in het Oostgat, de Wielingen en bij Hoek van Holland voor alle schepen gestaakt. De loodsdienst te IJmuiden was toen voor kleine schepen stilgelegd. De besparingen in 1956 waren ca. 400 miljoen lager dan in het voorgaande jaar; in 1957 hebben ze weer een styging ver toond van 560 miljoen, maar van ver schillende kanten is betoogd dat het niet eens voldoende is als die besparingen rela tief op peil blyven, dus eenzelfde percen tage van het nationaal inkomen uitmaken, maar dat ook dit percentage groter zal moeten zijn dan voorheen. Want de kapi taalgoederen, welke nodig zyn om het pro- duktieapparaat in stand te houden, zyn niet alleen veel duurder dan bijvoorbeeld tien jaar geleden, maar verliezen ook veel sneller hun economische rentabiliteit als gevolg van het feit dat het tempo van de technische en chemische vindingen op al lerlei gebied zich nog voortdurend ver snelt. Hierdoor treedt voor de bedryfs- apparatuur der ondernemingen veel eerder het tijdstip van de veroudering en de noodzakelijke vervanging in. Vandaar dat de investeringen bij de on dernemingen gedurende 1956 en 1957 zo groot zijn geweest, ook al kan worden toe gegeven dat de hoogconjunctuur in som mige gevallen tot een overinvestering heeft geleid. Men herinnert zich dat het minis ter Zijlstra is geweest, die reeds geruime tijd geleden het woord „diepte-inves teringen" heeft uitgevonden en met grote nadruk op de noodzakelijkheid van zulke investeringen heeft gewezen als een van de voornaamste hulpmiddelen om de eco nomische positie van ons land te hand haven en te versterken Duitse opinie Het verschijnsel van de onvoldoende be sparingen heeft zich in de meeste landen voorgedaan en is oorzaak dat bijna overal een kapitaalschaarste is ontstaan welke de overheid tot allerlei beperkende maat regelen heeft genoopt met het doel de na tionale bestedingen tot een lager niveau terug te dringen. Hoe moeilijk het is ook ten aanzien van verbruik en besparingen het juiste evenwicht aan te wijzen en te doen ontstaan, blijkt wel duidelijk uit de dalende rentestand van de laatste tijd, waaraan volgens sommigen vooreerst nog geen einde zal komen. Het is zelfs zo dat in de „Volkswirt" van 1 maart j.l. dr. Trautman zich reeds afvraagt of het niet beter is de bevordering van het sparen voorlopig maar te laten rusten. De hierop gerichte plannen, zo zegt hij, zijn immers ontstaan onder de invloed van de krach tige economische expansie en de daarmee samenhangende sterke behoefte aan kapi taalvorming. De toestand is thans echter heel wat onzekerder, de kapitaalbehoefte geringer. Vooruitziende ondernemers, zo betoogt hij, besteden grotere aandacht dan vroeger aan de rationalisatie van hun be drijf, want de betekenis van prijsdalingen wordt in de bedrijfspolitiek steeds groter. Voor het rationaliseren is minder kapitaal nodig dan voor de vroegere tendentie tot voortdurende produktieverhoging. Ook de in het nabije verleden uit den treure aan gehaalde vergelijkingen tussen de ver hoging der particuliere inkomens en de daar achteraan hobbelende verhoging der spaarquota acht dr. Trautman niet meer actueel. Het kon er binnenkort wel eens omgekeerd gaan uitzien, zo meent deze schrijver en dan gaat het er om of de spaarquota niet te hoog zijn in vergelijking tot het gelijkblijvende of teruglopende particuliere inkomen. Hoe men over deze beschouwing ook moge denken, toch blijkt er wel uit dat de economie geen exacte wetenschap is en dat vaste normen voor de verhouding tus sen verbruik en besparingen ontbreken Waar het evenwicht zal ontstaan en op welk punt ze het meest gewenst is valt te voren moeilijk uit te maken. Wel kan als vaststaand worden aangenomen dat als in derdaad de kapitaalschaarste meer en meer voor een kapitaaloverschot plaats maakt dit niet aan een sterke toeneming van be sparingen zal zijn te danken, maar zal worden veroorzaakt door een verminderde vraag naar kapitaal van het bedrijfsleven welke op haar beurt dan het gevolg is van een verdere teruggang van de conjunctuur In zoverre is dus de nog steeds voortgaan de verruiming van de kapitaalmarkt zeker niet in elk opzicht als een bemoedigend verschijnsel te beschouwen. Het is daarom te hopen dat de Hier boven genoemde Duitse schrijver geen ge lijk krijgt en nieuwe investeringen na af- loop van niet te lange tijd door de onder nemers weer dermate rendabel zullen worden geacht dat zij de daarvoor nodige kapitalen durven aantrekken. Ook de fis cus kan daartoe, gelijk de laatste tijd meer dan eens is betoogd, het zijne bijdragen. In elk geval wordt er thans nog van vele kanten op grotere besnaringen bij de be volking aangedrongen en ook de Neder landse regering houdt zich in deze tijd bezig met de overweging en de bespreking van allerlei experimenten teneinde de spaarzin bij de bevolking te bevorderen. Zij heeft hierbij drie punten op haar pro gramma, namelijk de jeugdspaarwet, een spaarregeling voor rijksambtenaren en de werkgeversbijdragen aan het bouwsparen. De details van deze regelingen laten wij hier rusten, maar alle drie komen zij neer op een premieëring van de besparingen door de overheid, waarbij niet alleen de bedoeling voorzit het nationaal spaarkapi taal te vergroten, maar met de noodzake lijke bezitsvorming een bezitsspreiding te doen gepaard gaan door met name het sparen voor de kleine man aantrekkelijker te maken. (Van onze correspondent in Londen) Prinses Margaret en Peter Townsend hebben elkaar donderdag weer ontmoet. De kolonel bracht zijn tweede bezoek aan Clarence House na de terugkeer van zijn wereldreis, die twee jaar heeft geduurd. Officieel werd verklaard, dat het bezoek een zuiver particulier karakter droeg. De reis begon na een dramatische ontwikke ling van de liefdesaffaire, toen prinses Margaret had verklaard dat zij niet met Townsend zou trouwen. Op het ogenblik gelooft men dat zij tot andere gedachten is gekomen nadat bei den elkaar op de proef hadden gesteld. Na het bezoek van Townsend, dineerde prinses Margaret met de koningin-moeder en koningin Elizabeth en zij woonde later de receptie bij, die ter ere van de presi dent van Italië, signor Gronchi, werd ge geven. De beide bezoeken van Townsend, ook dat toen koningin Elizabeth in Neder land was geschiedden met haar medewe ten, zo wordt verklaard. Na zijn bezoek op 26 maart heeft Towns end de diplomatieke verklaring afgelegd, dat er in de situatie niets was veranderd sinds de verklaring van prinses Margaret in de herfst van 1955. Het was de bedoe ling dat Townsend een groter aantal be zoeken aan de prinses zou afleggen, maar daarvan werd afgezien wegens de publi citeit die zij veroorzaakten. Op 3 mei is hij teruggekeerd van een vakantie met zijn beide zoons. Men verwacht dat Towns end en de prinses elkaar opnieuw zullen ontmoeten voor hij aan het einde van de volgende week Engeland verlaat. Deze zo mer zal Townsend een boek schrijven over zijn wereldtocht. Hij overweegt een huis te kopen in Zuid-Frankrijk of Spanje. ADVERTENTIE Vraag Uw vaste slager het gratis LOSBLADIG KOOKBOEK »lk» w»»k ten kotteloot blod m»l tongstralend» recepten en rel» tijdsparende tips afwasbare plastic-band om de recepten Ie bundelen fvoor U a Is rost» klant 10 cent BEROEMDE KOKS HELPEN IN UW KEUKEN! Reserveer nu reeds een exemplaar bij Uw vakman-slager^ KANNIBALEN De Bussumsche Courant had deze: Geef uw gezin krachtige soep échte soep - met vlees en benen van uw slager! Dan toch maar liever géén echte. 1 GEZELLIG De heer G. H. Keyser te Amersfoort is moeder van drie kinderen althans: Martha van Brink-Poort schrijft in Elseviers Weekblad: „Haar opvolg ster is mevrouw G. H. Keyser-Hu- dick evenals haar man apotheker, meenteraadslid voor de V.V.D. in moeder van drie kinderen en ge- Amersfoort". Een gezellig achttal. I VERRASSING In de Haagse Post lees ik: „tot zijn verrassing maakte hij zich bekend als een dochter van een van zijn neven" Maar de verrassing van neef zal toch nog wel groter zijn geweest. BUITENTJE? Als u op een buitentje woont heeft de Nieuwe Tilburgse Courant een, overigens wel wat bewerkelijk, voer- 1 tuigje voor u: Te koop Gazelle bakfiets met |j licht, fonteinbakje, gasradiato- ren, pompen voor buitentje. Te bevragen Heuvel 88. COMFORT In De Telegraaf werden (in Apel- doorn aangeboden ruime kamers rriet douchecel voor 4 a 5 pers. 7,per dag, volledig pension" s Zo'n ruime douchecel is wel comfor- tabel, maar ik ga er toch liever al- leen onder KWADRATUUR Van Melle adverteert zijn „vierkante rol Fruittela" en heeft daarmede de kwadratuur van de cirkel om niet te zeggen: rol) opgelost. Talarius ADVERTENTIE Een nuance verschil in Uw haartint kan iedereen verrast doen opzien! U bereikt het, zonder verven, met POLYCOLOR- Kleurshampoo een simpele haarwassing, die U thuis zélf doet. Welk een glans en hoeveel charme! Ook uw eigen, natuurlijke tint frist er opvallend van op. En geen zorg meer over een grijs haartje: Het is verdwenen als sneeuw voor de zon! Doe het thuis, doe het vandaag! POLYCOLOR kleurshampoo Tintgevende haarwassing H handige, voordelige tube voor 2 wassingen f. 1.95 ;is bij alle drogisten en parfumerie-zaken (Verkort weergegeven) Oversteekplaatsen. Waarom moesten er eigenlijk knipperbollen komen? De over steekplaatsen waren immers duidelijk ge markeerd. Toch faalden de zebrapaden volkomen omdat de haastige weggebrui kers ze niet wilden zien en omdat ze niet wettelijk beschermd waren. De oversteek bij station Haarlem aan de noordkant heeft in tegenstelling tot de zuidkant( waar wél mensen wonen) geen knipperbollen. Het verkeer raast er met grote snelheid om de bocht (je ziet ze haast niet aankomen) en als men stoppen moet zet men zijn wagen bij voorkeur midden op de strepen. De treinreizigers moeten maar zien hoe ze zich er tussen door wurmen en er op verdacht zijn dat de karavaan elk ogenblik in beweging kan komen. J.O. Garenkokerskade. Naar aanleiding van een brief over het gevaar van de Garen kokerskade in uw blad van 13 dezer moge ik de aandacht vestigen op artikel 29 der Algemene Politieverordening voor Haar lem, luidende: „Het is verboden op open bare gemeentegronden buiten de tot weg of voetpad bestemde delen, door het kreu pelhout, het plantsoen of over de gras perken te lopen, te rijden of zich aldaar op te houden". Daar de kinderen zich veelal over de grasgazons (hetgeen aan de Garenkokers kade zeker het geval is) naar de water kant begeven en zich daar vaak lang durig ophouden, zijn zij reeds in over treding. Het is dus de taak van de politie hierop toe te zien en is het m.i. overbodig hier weer een verordening voor in het leven te roepen of aan toe te voegen. A. te H (Naschrift: Akkoord, maar kleuters ken nen de wet niet zo goed! Een afrastering langs het water lijkt toch de oplos sing. - Red.) Oversteken. Met aandacht heb ik uw foto's gezien van de oversteekplaatsen in Haarlem-Noord met knipperbollen. Dat het heel dikwijls voor de voetgangers een hachelijk avontuurtje wordt, spreekt van zelf. Daar kan ik over meepraten als chauffeur, die dagelijks deze knipDerbol- len meermalen rnoet passeren. Er zijn veel voetgangers die deze oversteekplaatsen beschouwen als een plaats waar zij te allen tijde mogen oversteken, ook al is een voertuig deze plaats al zo dicht genaderd, dat oversteken niet meer is verantwoord. Het is toch niet de bedoeling dat voetgan gers bij knipperbollen zo maar aankomen loDen en plotseling over gaan steken zon der uit te kijken? Heel veel mensen zijn de mening toegedaan dat ze altijd bij knipperbollen mogen oversteken, ook al is een voertuig reeds te dicht bij. EEN CHAUFFEUR H. v. E. (Naschrift: Inderdaad voetgangers maken veel fouten in dit opzicht, ondanks de herhaalde voorlichting in de pers over de manier waarop het wél moet. Red). Grof? In het artikel onder bovenstaand „kopje" (uiteraard zonder vraagteken) van uw rubriek „Van dag tot dag" zijn mij enkele punten onduidelijk. In de aanvang schrijft u over een speldeprik-offensief, welke o.a. gericht zou zijn op de hobbies van de Wereldopinie; en even verder over de stopzetting der kernproeven. Mij ont gaat in de eerste plaats het verband tus sen hobbies en kernproeven, want hobbies, dacht ik, zijn onschuldige liefhebberijen van velen, en kernproeven zeer gevaarlij ke van enkelen onzer. Als men nu onder een hobby ook al gaat verstaan het lief hebberen met een opinie, en dan wel ten opzichte van kernproeven, wordt het wel een lugubere liefhebberij, temeer waar duidelijk vaststaat welke de uitkomsten zijn. De Sovjet-Unie heeft haar proeven onder welke omstandigheden dan ook, ge staakt, in de wetenschap van de resultaten daarvan. De andere hobby-isten is ge vraagd hetzelfde te doen, een gezond en reëel voorstel, waarvan mij de propagan distische tendens ten enenmale ontgaat. Maar nee, daar nu de Russen het eerst dit voorbeeld konden geven, moesten de Westelijken beslist (uit prestige?) dit „koel" van de hand wijzen, lees wel, niet alleen maar afwijzen, nee, „koel" of zo u wilt koud, arrogant. Een voorstel afwijzen houdt echter in met een beter ter tafel te komen, zoals dan is gebeurd met inschake ling van een inspectie-systeem, waartoe de Russen zich ook al bereid verklaard hebben, wel of geen prestige, maar nu dan volgens uw mening speculerend op de pu- blieke mening. Nu kunt u er wel van op aan dat die publieke mening in het over grote deel der wereld vóór stopzetting der kernproeven is» en de speculatie dus zeer vruchtdragend. Vanzelfsprekend is het grote publiek ook niet erg kieskeurig ten opzichte van de initiatiefneemster, ge. zien de ernst der zaak In dit geval is het jammer genoeg Rus land geweest, en aangezien de Amerikanen menen dat er alleen maar beren en dronk aards wonen, hadden zij dat van hen niet verwacht en het grote publiek, dat met de paplepel eet, ook niet. Achteraf een grote teleurstelling voor het prestige en een punt voor Rusland. Tenslotte wordt men toch ook liever op een grove manier gered, dan op een fijne ten onder gebracht. De Westelijken blij ven vrolijk voortgaan. Ter bevestiging van een en ander zij nog vermeld, dat het fijne stukje propa ganda van de diverse V.V.V.'s te Haarlem wel zeer onprettig is afgesloten, maar het bevestigt wel uw mening dat nog steeds grote mensenmassa's voor het grove ont vankelijk zijn en laat dié propaganda voor het staken der proeven dan maar grof zijn! DE G. Radio-activiteit. De Duitse arts dr. Karl Beck, tot voor kort directeur van een kinderziekenhuis met 80 patiëntjes in de Beierse stad Bayreuth, heeft een artikel geschreven in een medisch tijdschrift. Daarin zegt hij, dat het aantal bij de geboorte min of meer mismaakte kinderen in één jaar tijds driemaal zo groot is ge worden als daarvoor. Hij noemt de volgen de in zijn ziekenhuis vastgestelde afwij kingen: gespleten verhemelte, hazelip, mis vormde (z.g. vleermuis) handen, idiootheid, te korte armen en benen, misvormingen van de wervelkolom en van de darmen, aangeboren hartgebreken, een dichte gal- buis, ziekelijke vergroting van de thymus klier (zwezerik), misvorming van het mid denrif, enz. Bovendien constateerde de dokter vele gevallen van te voren weinig voorkomende leukaemie (te veel witte bloedcellen). In tegenstelling met de „gewone" leukaemie, had de thans in het ziekenhuis waargeno men vorm een zeer snel verloop. Volkomen gezonde kinderen stierven enkele dagen nadat de leukamie zich had geopenbaard. Ook elders hadden medici kennis gemaakt met deze vorm van leukaemie. die reeds de naam atomaire leukaemie had gekregen. Dr. Beck is er zeker van. dat al die narigheden het gevolg zijn van de inwer king van radio-actieve stofdeeltjes, die bij proefexplosies van waterstof- en andere bommen in grote hoeveelheden in de at mosfeer worden geblazen. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het Duitse weekblad „Das grüne Blatt", no. 19 van 1958. Het lijkt mij goed er zoveel mogelijk bekendheid aan te geven in de hoop, dat de waarschuwingen van tien tallen geleerden overal in de wereld er de mensen toe zullen brengen zich krachtig te verzetten tegen proefnemingen met kern wapens. A. L. C. BEEKMAN Jeugdige dieven. De afgelopen weken is in Emmen een serie kleine inbraken ge pleegd. De politie heeft thans drie minder jarige jongens uit Emmen aangehouden, die inmiddels hebben bekend de daders te zijn. Bij hun aanhouding waren de jonge lui in het bezit van luchtpistolen en in brekerswerktuigen, alsmede van een hoe veelheid goederen en artikelen, afkomstig van de inbraken. Internationale melkdag. De meeste Westeuropese landen zullen op vrijdag 6 juni voor het eerst in de geschiedenis een „internationale melkdag" houden en wel onder de leuze „melk is gezondheid" Ook Nederland zal hieraan actief deel nemen. Zo zal minister Vondeling op de avond van 6 juni voor de radio spreken over de betekenis van melk als volks voeding.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 12