De bochtige Alaska Highway naar de top van Amerika Beelden van en langs de weg rlSl»,S/fff»<J fg -NEWyop-«3röo: liard.river 8^.1 TOKYO 4000 Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad Oprechte Haarle/nscfie Courant MCAGO 2700..V betalen kan en een onge- lukkenverzekering, Vergeet de polis niet mee te nemen, waar schuwde mijn zegsman, anders loop je de kans er je auto bij in te schieten, als je een onge lukje zou krijgen. En hij ver telde er meteen bij dat zoiets tot van alles kan leiden. Een vriend van hem, uit Oklahoma, werd na een ongeluk vastge houden in Lower Post, tot zijn polis werd opgestuurd. Maar in de twee weken, die dat duurde, amuseerde de man zich geweldig met vissen en jagen. Hij bezat gelukkig geld genoeg. Toen het document eindelijk kwam, had hij een deel gekocht van het hotelletje waar hij logeerde. Voorlopig bleef hi.i meteen maar.... Ik wilde dit voorbeeld niet navolgen, maar bovendien leek de hele onderneming me toch al vermoeiend genoeg, ook zonder dat men zelf rijdt. Daarom stapte ik in Dawson op een van de grote en gerief lijke bussen, die drie keer in de week naar Fairbanks gaan. Onderweg wordt er een paar keer overgestapt en 's nachts wordt gepleisterd bij kampen of hotelletjes. De rij van gasten is daar bont: buspassagiers en automobilisten, maar ook avon turiers, Indianen en handela ren. Als er tijd genoeg was stopte de chauffeur op verzoek, wanneer iemand een foto wilde maken of bloemen plukken. In het najaar kan men zo de bes sen, aardbeien of frambozen plukken, die langs de weg staan. De tocht van Dawson Creek naar Fairbanks, die vijf dagen duurt, is een van de prachtig ste busreizen ter wereld. De meeste dingen in het noorden van Amerika zijn van groots formaat en het landschap on derweg vormt daarop geen uit zondering; het is vaak over weldigend. .We reden langs de torenhoge sneeuwtoppen van de Rocky Mountains en de St. Eliasketen, die de hoogste in Noord-Amerika zijn. En we staken grote, onstuimige rivie ren als de Peace, de Sikanni Chief en de Tanana over. Dan weer kwamen we langs berg meren, die door hun adem benemende schoonheid de me ren in de Europese Alpen- naar de kroon steken. Het ruime land is intussen zo eenzaam als een maanvallei en soms lijkt het bijna even zon derling. Er staan uitgestrekte bossen van witte populieren, die meer op tandenstokers in het gelid lijken dan op bomen. Als het een beetje mist, is het alsof zich gedaanten vormen, die als geesten over het struik gewas wegzweven. Platgebran de heuvels lijken op dikke speldekussens, die met naakte boomstompen zijn volgeprikt. Maar in het voorjaar en in de Corner is de zoom van de weg een waar bloemtapijt. En daar naast 7.ijn dan de vijvers met reusachtige waterlelies bezaaid. In het hoogland staan de don kere dennebomen zo decoratief gerijd, dat ze precies, op een goedverzorgd park lijken. Het hele land lijkt daaren boven op een menagerie. Vaak zagen we bevers juist in hun vijver duiken als wij naderden. Arenden zweefden doodbe daard weg. En in verscheidene van de kampen, waar ik sliep, kwamen 's nachts beren het afval besnuffelen. Onze chauf feur vertelde op een morgen na het ontbijt, dat hij enkele weken geleden een paar uur was opgehouden, doordat een kudde van enkele duizenden rendieren al die tijd de weg had versperd. En bijna als be wijs dat hij niet fantaseerde, hadden we kort na het vertrek die dag een merkwaardige ont moeting. Midden op de nauwe weg stond plotseling een grote wijfjes-eland, met haar kop omlaag en haar poten stevig m de grond geplant. Ze wilde niet voor de bus opzij gaan en het bleek ook waarom: haar jong lag in de greppel naast de weg, verward in de struiken of ge wond, dat konden we niet zien. De chauffeur gaf een paar keer een luid hoornsignaal. Het hielp niets. Toen schoot hij een kogel langs haar oor. Weer niets! Teneinde raad reed hij nu de bus zover vooruit dat deze de neus van het dier raakte. Geen resultaat. De eland keek alleen met uitda gende blik door de voorruit, alsof zij het tegen de chauffeur opnam. De laatste schoof haar nu met zijn wagen een eindje opzij. Dat nam de eland weer niet. Ze gaf de bus een duw, waardoor de bagage uit de rekken gleed. Vijf lan.;e minuten duurde zo het geschuif tussen bus en eland voort. En het dier gaf het pas op. nadat het knorrend van ontstemming honderd me ter achteruit geduwd was. Daarna konden wij pas verder. Hierboven: Juneau, de hoofdstad, van het territorium Alaska, met nog geen tien duizend inwoners, gelegen op een zo smal le strook grond aan de voet van de bergen dat er alleen nog uitbreiding in verticale richting mogelijk is. Hieronder van links naar rechts: vlagen van sneeuw of stof, al naar gelang het jaargetijde, bemoeilij ken het verkeer, totdat men weer een prachtig rustpunt bereikt aan de schilder achtige oevers van een der talrijke meren, waar men uitstapt voor een picknick ten einde nieuwe krachten te verzamelen voor het afleggen van de rest van de weg, die door grotendeels ononderzochte gebieden loopt HAD IEMAND mij een jaar geleden verteld, dat het in Alaska vaak aantrekkelijker is dan in Europa, dan zou ik be denkelijk hebben gekeken. Een bar land, meende ik, waar iedereen het grootste deel van het jaar zijn plezier gemakke lijk op kan! Maar een reis naar en door het territorium heeft mij snel tot andere ge dachten gebracht.Alaska is even goed en soms beter be woonbaar dan Scandinavië, 's zomers is het er zelfs heer lijk. Van tevoren was me al ver teld dat men met zijn eigen auto langs de ..highway" (eigenlijk snel verkeersweg, hier hoofdweg) uit Dawson Creek, in Canada, naar Alaska kon rijden. Men heeft dan vooral nodig: een rijbewijs, zes goede banden, acht is beter, honderd dollar contant om te bewijzen dat men de tocht i. DE ALASKA HIGHWAY, die ruim vier entwintighonderd kilometer lang is, werd in de laatste wereldoorlog aangelegd door genietroepen van het Amerikaanse leger, om een eventuele Japanse aanval op Alas ka het hoofd te kunnen bieden. In de bij zonder korte tijd van negen maanden was de weg klaar en zelfs nu is hij nog nooit volledig in kaart gebracht. Geen wonder: een deel van het terrein waar hij doorheen voert, was zelfs nog onbekend. Het verhaal gaat dan ook, dat de makers van de weg gewoon het spoor van een trekkende eland volgden. Onzin, natuurlijk, maar toch is het waar dat de eerste bulldozer eenvoudig weg ruim baan maakte, waar hij het ge makkelijkst door het terrein kon gaan. Daarbij omzeilde hij zoveel mogelijk grote bomen, moerassige dalletjes en rotspar tijen, En daar de weg ook alle vliegvelden tussen Montana en Alaska moest verbin den, kwam hij vol bochten te zitten. In oneffen terrein gaat hij op en neer als een dansende kustvaarder. In de bergen zijn de talloze wendingen vaak zo scherp, dat de Passagiers op de achterste stoelen in de bus soms in hun maagstreek het gevoel krijgen of zij de ruimte in vliegen Leuningen zijn er niet langs de Alaska Highway en van een normale bestrating kan evenmin worden gesproken. Daardoor 'aat elke auto een gordijn van stof na, vooral in de warmere jaargetijden. Bij windstilte blijft dat stof als een dikke mist in de lucht hangen. Dan moeten de achter opkomende wagens hun lichten aan doen en in slakkentempo verder kruipen. Door Amerikanen en Canadezen wordt voort durend aan de weg gewerkt. Dat is brood nodig: op plaatsen, waar de grond zelden ontdooit, heeft het wegdek de neiging tot harsten en hobbelen. Op veengrond zakt het en moet het elke maand weer van steenslag worden voorzien. Bij grote dooi worden hele stukken weg meegespoeld en dikwijls verdwijnen ook de lange bruggen °ver ondiepe rivieren. Overigens: verse steenslag is niet best voor de banden van luxe-auto's. Een slechte chauffeur kan dan ook op een rit naar Alaska wel een dozijn handen verslijten. De vele oude banden bij de kilometerpalen langs de weg bewijzen, dat de meeste autorijders nog best iets kunnen leren! IN VERSCHILLENDE opzichten lijkt de Alaska Highway op een dorpsstraat. De heipalen dienen als adresaanduiding. Een brief met als adres: Charlie Johnson, Mille 1° 42 zal hem zeker bereiken. En op dezelf de manier praten mensen, die zevenhon derd of achthonderd kilometer uiteen wo nen, of zij bij elkaar in de straat wonen. In die „dorpsstraat" is de buschauffeur tot een instituut geworden. Buschauffeur wordt men niet vanzelf. Daarvoor moet men ten minste drie jaar een vrachtauto over de Highway hebben gestuurd. Maar is men het eenmaal, dan zijn de taken vele: de buschauffeur bestelt expressebrieven, handelt de lopende postzaken af en brengt kranten op hun bestemming. Hij doet bovendien nog veel meer. Hij koopt krui denierswaren in en als het nodig is brengt hij huishoudgerei of auto-onderdelen mee.. Hij brengt persoonlijke boodschappen over en hij stopt onderweg om de honden te voeren van de mensen, die een poosje weg zijn. Indiaanse vrouwen vragen hem jurken voor haar te kopen, waarbij zij vertrouwen op zijn smaak voor snit en kleur. Voor pelsjagers en mijnbouwers verkoopt hij hun huiden en goud. Kooplui geven hem tische machines. In de rivieren bij Fair banks wroeten grote goudbaggermolens in het puin en stuiten er telkens op resten van dinosaurissen, die hier miljoenen jaren geleden plotseling verrast en begraven werden in hun tijd monsters, die wat afmeting betreft, opvallend op de bagger machines leken. Nauwelijks een uur vliegen in de zomer, nadat we de bedrijvige kleine hoofdstad Juneau verlaten hebben, brengt ons verder naar het noorden in een wereld, waar tijd amper een concreet begrip is. We landen in Strawberry Point, waar de post wordt uit geladen en waar we meteen Alaska's aard beien kunnen proeven. Terwijl Strawberry Point onder de zilveren drijvers van het vliegtuig doorglijdt, begint er vóór ons iets aan te drijven dat lijkt op watten( zoals die wel in een theemuis zitten: mist, hof. schrikbeeld van vliegers in het noorden. De kist vliegt nu lager en lager, tot hij de versiteit van Alaska uit om een aard beving te registreren. Ergens op de Aleoe- ten tekent een rokende vulkaan zich ineens onheilspellend duidelijk af. As en over verhitte gassen barsten uit enorme scheu ren, zoals ook in Katmai gebeurde, toen daar in 1912 de grootste vulkanische uit barsting in de geschreven geschiedenis plaats had. Het kan ook gebeuren, dat in het zuiden, in het land van de gletsjers, een paar miljoen ton ijs naar beneden komt zakken, waardoor heuvels en valleien vrij komen en de zon voor het eerst in duizen den jaren de aarde weer verwarmt. Hiel en daar valt dan wel wat zaad en.het leven begint! Alles in Alaska is van groots formaat. Het land beslaat een oppervlakte gelijk aan een vierde van de Verenigde Staten, een krater als die van de Katmai zou gemak kelijk alle huizen van New York en zijn voorsteden kunnen verslinden en dan nog men als beschaving aanduidt, is de avond van de eerste dag nog maar pas in zicht. NAUWELIJKS TWINTIG jaar geleden was het leven in Alaska stukken primi tiever dan nu. De grote „boom-town" (hoogconjunctuurstad) was toen 't plaatsje Platina, waar achtenveertig blanke man nen en twee blanke vrouwen woonden. Op een zandheuvel waren twee handelsposten gebouwd, lange gebouwen, van een ver dieping. In een er van was het postkan toor. Iets vex-derop lag een gloednieuwe hei-berg. Het was een indi-ukwekkend ge val. Op de eerste verdieping had het een grote eetzaal en een keuken en op de tweede een enorme slaapzaal vol kooien Tussen postkantoor en herberg lagen plaatijzei-en loodsen, er waren twee barak hun geld om op de bank te storten. Ge woonlijk kost het een chauffeur aan het eind van elke rit nog een volle dag om al die extra opdrachten af te doen. Daarvoor krijgt hij niets extra, maar het is nu een maal de traditie van het noorden, dat ieder een elkaar helpt. De sfeer in de kampen langs de weg is, zoals we ons die uit de verhalen over vroe gere voortrekkerskampen herinneren. Automobilisten, die om de kachel zitten, vertellen elkaar de laatste nieuwtjes en praatjes. In Alaska leven twee volkomen verschil lende tijdperken broederlijk naast elkaar. Er is een wereld van gestroomlijnde indu striële techniek temidden van oude cul tuurvormen in een land, dat zowel oeroud als gloednieuw blijkt, want het proces, dat men schepping noemt, gaat er nog steeds voort. De tweezijdigheid van het leven blijkt steeds meer opnieuw. Een vliegtuig daalt en landt tenslotte naast een kajak uit dierenhuiden, waai-van het model de laatste duizend jaar niet veranderd is. Een Tlingit- Indiaan beitelt zijn stamboom in een twaalf meter hoge totempaal, maar werkt ook aan de lopende band in een conservenfabriek, die uitgerust is met de modernste auioma- oppervlak'e van het water raakt, waarbij hij miniatuur ijsbergjes op en neer laat schommelen, die van de ijsmuur in Glacier Bay zijn afgebrokkeld. Tenslotte, na nog enkele sprongetjes in de lücht, dringt het vliegtuig een inham binnen, die door een spierwitte muur met diepblauwe kloven wordt afgesloten: een gletsjer. De zomer is plotseling voorbij. Een koude wind komt ons tegemoet. Het vliegtuig, de passagiers in hun hedendaagse kleding, de schei-pe benzinelucht, de smaak van dooi de zon gestoofde aardbeien dat. alles lijkt, te vervliegen. Ze lijken hier misplaatst: een anachronisme. Toch staat er op 't morene puin. bijna op het ijs, nog de tent. van een 'goudzoeker. Er komt een roodharig meisje in rijbroek uithollen, met. een pakje juist opgenomen films onder de ax-m. Het is voor ons, kinderen van een tech nische beschaving, een verrassende sensatie nu eens aan het begin van een ontwikke lingsproces te staan, inplaats van aan het eind er van. De Alaskanen voelen die sen satie om de paar jaax-, wanneer in het binnenland of naar het westen het „gx-ote land" zoals het territorium graag ge noemd wordt plotseling zijn huid rim pelt. Dan slaat de seismograaf op de uni allesbehalve vol zijn. Landbouwexperts hebben bewezen, dat alleen de „kleine" Manatuska Vallei de tegenwoordige bevol king van het territorium van voedsel zou kunnen voorzien en daai'bij zelfs een nog niet geboren generatie. Jaarlijks groeit ex- genoeg hout om zonodig een vierde van de Amerikaanse behoefte aan krantenpapier te dekken. HOE IMPONEREND dergelijke verge lijkingen ook zijn, ze vormen slechts een flauwe afspiegeling van het grote ontzag, dat de bezoeker vex-vult als hij zich door dit machtige land omgeven weet. Wie Gla cier Bay binnen dringt, wie de gigantische Columbia-gletsjer ziet of een blik mag werpen in de Vallei van de tienduizend rookpluimen, wie zich verbaast over de drieduizend meter hoge top van de Shiskal- din-vulkaan („Rokende Mozes" genaamd) of wie zelfs des avonds om half elf nog de McKinley in zilveren zonlicht ziet baden, die voelt zich vervuld van een vreemd ontzag, dat bijna vrees is. Hij voelt hier heel sterk dat er twee begrippen van tijd bestaan. En hij merkt dat vijfduizend jaar van beschaving in dit land nauwelijks een dag zijn. Binnen vier dagreizen van wat ken, waarin bier werd vex-kocht en dan lagen er nog wat witte tentjes, met houten vloeren. Aan de horizon walmde het. Daar zat het vrachtschip Laporte op een zand bank, met voor een half miljoen bagger- werktuigen aan boord. Gelukkig kwam hel juist vlot voor er een geweldige storm op stak. waarin het anders zeker verbrijzeld zou zijn. Nu kon de modernste mijnbouw- uitrusting van alle tijden hier gemonteerd worden en de platinastroom begon rijkelijk te vloeien. Dat was de nieuwste tijd, toen al. Maar vijftig stappen van de herberg draaide de klok nog vijfduizend jaar vroeger. Daar lagen de Eskimohutten, weinig meer dan wat gaten in de grond, waarboven op een gex-aamte van drijfhout enkele huiden waren gespannen en gedemonteei-de ben- zineblikken lagen uitgespreid. Dat laatste was nieuw, maar het leven van de mensen was antiek. De mannen gingen overdag vissen, de vrouwen vlochten mandjes van gras, die zij met de blanken tegen voedsel, dekens of nog liever dollars ruilden. Voor het overige ging het leven van de blanke man hoofdzakelijk langs deze Eskimo's heen. De meesten van hen hadden nog nooit een paard gezien of een auto, maar toch keken hun kindex-en bijna niet meer op als er een vliegtuig over hun hoofd vloog Alaska hooi-t nu al die jaren tot een uit hoek van de wereld, waar de nieuwste vindingen dadelijk in de aloude mijnbouw worden toegepast. Overal steken gewel dige graafmachines hun neus omhoog. Mijnbouw is een zaak geworden van wis kunde en van de juiste financiering. Avontuur is er nog genoeg, maar op een andere wijze dan in de dagen van hel legendarisch geworden Klondyke. Jammer genoeg heeft het winstgevende bedx-ijf vis serij wel iets van zijn kleurigheid en zwier vex-loi-en, nu de mijnbouw zo mechanisch is geworden. In het korte zalmseizoen stro men de vissers naar zuidoost-Alaska en het gebied rond Bristol Baai, komen zelfs van de kust van de Stille Oceaan. Predi kanten, onderwijzers, kantoorbedienden, oude mannen en. opgeschoten jongens zet ten er hun netten uit. Als er iets in zit ren nen zij er mee naar de conservenfabriek. Er worden dan goede prijzen gemaakt. Zo was er laatst zelfs een gevangene in het huis van bewaring bij Dillingham, die ook zijn netten mocht uitzetten. Hij ving voor achthonderdzesentwintig dollar! Vx-oeger was het territorium een land van risico's, van alles op één kaart zetten en van goklust. Het schatgraven is nu enigszins genormaliseerd, maar het gokken is nog niet vex-dwenen. Sinds 1917 spant hier de Nenana IJspool verrreweg de kroon. Dit fantastische gokspel wordt elk jaar door duizenden mijnwerkers, kolonis ten. dansmeisjes, rivierboot-kapiteins. Es kimo's en alle andere gokkex-s tussen de poolzee en de zuidgrens van het Yukon- territorium meegespeeld. De pool heeft al bijna drie miljoen dollar aan prijzen uit betaald. De grote gok begon op een aprildag, toen een werkman van een spoorwegploeg zijn baas Tom Riggs jr. later gouver neur van Alaska uitdaagde, dat „het ijs voor betaaldag gesmolten zou zijn". Een collega gooide zijn bijl op de grond, diepte wat geld op en zei: „Ik wed dat het ijs stuk is op volgende zaterdag!" Dat was het sein voor een gokkoorts, die zich als een olievlek verbreidde. Binnen een paar dagen was het geld voor een pool van negenhonderd dollar bij elkaar. En elk daarop volgend voorjaar werd de inzet gx-oter, zodat die nu al tien jaar telkens een eind boven de hondex-dduizend dollar ligt! Een betaalde staf zorgt, dat alles vol gens de x-egels der kunst verloopt. (Zie verder pagina 2)

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15