Evert Kupersoord Arbeidershote! bij Amersfoort WAT IS - EN WAT DOET MEN TEGEN - EEN SHOCK? Erbij i ui5SB Sierlijke geschenken NIEUWE UITGAVEN Voor zangstemmen EEN MEESTERLIJKE SCHEPPING VAN TWEE JONCE HAARLEMSE ARCHITECTEN IN HARMONIE MET HET OMRINGENDE LANDSCHAP EN DE SOCIALE FUNCTIE ZATERDAG 17 MEI 1958 PAGINA DRi VANDAAG heeft de voorzitter van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, de heer C. W. van Wingerden, in Amersfoort het vyfde arbeidershotel van het N.V.V. ge opend. Het draagt de naam van de vroegere voorzitter Evert Kupers, bij wiens afscheid in 1948 het fonds werd gesticht, dat de bouw van het nieuwe vakantie-oord mogelijk maakte. Aan dit prachtige gebouw 7,ijn echter ook de namen verbonden van twee jonge Haarlemse architecten, de heren H. W. Brakcl en H. Buma, naar wier bekroonde ontwerp 't Evert Kupers oord tot stand kwam. Van de vijf schetsontwerpen, op uitnodiging van het N.V.V. door bekwame en beken de architecten gemaakt, werd het hunne door een deskundige jury ge kozen op grond van kwaliteiten wel ke thans, na de verwezenlijking van het project, bevestigd blijken in een mate welke men vijf jaar geleden, toen men alleen op de tekeningen moest oordelen, nauwelijks voor mo gelijk zal hebben gehouden. Er is daarom alle aanleiding dieper in te gaan op dit bouwwerk met een in houd van meer dan veertienduizend kubieke meter, waarvan de ver wezenlijking meer dan een miljoen gulden heeft gevergd. Zowel de aard van het gebouw als de wijze waarop de architecten Brakel en Buma de gestelde problemen hebben opgelost, verdienen een ruime belangstelling. De kunst is in het Evert Kupersoord ruimschoots aan haar trekken gekomen door een reeks zinrijke geschenken van geestverwante organisaties en instel lingen. Zo ontwierp Pierre van Soest een metaalplastiek voor het trappenhuis en de centrale hal en „krabde" Harry Op de Laak een sgrafito - een natuurge- zicht - op de wand, die de eetzaal van de centrale kaderschool scheidt. Het meubilair voor de Coen van der Lende bibliotheek en de recreatiezaal werd, eveneens geschonken. De architecten bleven niet achter en schonken een wandschildering in de zelfde ruimte, waarvoor hun medewerker J. H. de Smidt het ontwerp maakte en uitvoerde. NU DE MUZIEK als verplicht leei'vak haar intrede heeft gedaan in de middel bare scholen rijst uiteraard voor velen, die met dit onderwijs belast zijn, de vraag naar geschikt leermateriaal, inzonderheid naar liederen en pasklaar gemaakte koor bewerkingen. De uitgeverij „De Toorts" te Haarlem biedt, met een nieuwe, uitge breide editie van de verzameling liederen en canons „Viva la Musica" (nu gesplitst in twee delen) een rijke bron, waaruit best een goede keuze te maken is. De samen- stelers W. Geursen en G. Vellekoop heb ben pianobegeleidingen geweerd. Een enkele keer wordt nog een beroep gedaan op de gitaar als begeleidend instrument of kunnen blokfluiten zelfstandig te pas worden gebracht. Maar tal van liederen zijn gewoon eenstemmig, zonder begelei ding opgenomen, vele echter in tweestem mige en driestemmige bewerking. De angst voor het aanbrengen of normaal doortrekken van de maatstreep in oudere meerstemmige liederen is hier en daar waarneembaar, echter niet consequent. In deze reeks van ruim veertig zangstukjes op Nederlandse, Franse, Engelse, Duitse en Latijnse teksten, zijn de Nederlandse het geringst in aantal. De samenstellers zijn van mening, dat deze elders in vol doende aantal te vinden zijn. Akkoord, maar geldt dit ook niet voor de buiten landse? Wat er van zij, wie met smaak kan kiezen zal in „Viva la Musica" zijn gading wel kunnen vinden. De bandjes zien er keurig uit. VOOR HETZELFDE DOEL toonde de Harmonia-uitgave te Hilversum zich ac tief met de publikatie van „Het eerste schoolkoorboek". Hierin zijn liedjes uit verscheidene landen voor driestemmig koor met pianobegeleiding door Hans P. Keuning gezet. In deze arrangementen van Franse, Engelse en Nederlandse liederen (tezamen vijf stuks) is rekening gehouden met onvolgroeide mannenstemmen, waar in middelbare scholen gelegenheid bestaat een gemengd koor uit samen te stellen. Het viriele gedeelte van het koor krijgt dus een baritonpartij te vertolken tegen twee discantstemmen. Alleen bij uitzonde ring is er voor de jonge mannen een „bourdon" tonica en kwint voorzien. De begeleidingen hebben een spiritueel karakter, zij zijn echter niet moeilijk. Het lijkt mij dat dit schoolkoorboek met suc ces zal kunnen gebruikt worden. EVENEENS in de Harmonia-uitgave verscheen een bundel kinderliederen met pianobegeleiding. De titel van de verzame ling „Het Tovertrommeitje" slaat op een der nummers. Op geestige, moderne tek sten van Henk van Schagen schreef Hans P. Keuning frisse en pittig geritmeerde melodietjes en karakteristieke begeleidin gen. Tussen liederen van meer ernstige stemming, zullen deze jolige dingen erin gaan als koek. Jos. de Klerk ÏÊÊËÈ0, HET PROGRAMMA, waaraan de ar chitecten, die voor deelneming aan de prijsvraag waren uitgenodigd, moesten voldoen, luidde: Schep een comfortabel en rustig vakantieverblijf voor ongeveer tweehonderd personen, voor het grootste deel in gezinsverband logerende, een en ander uiteraard binnen een budget dat een vakantie op het Evert Kupersoord in het bereik van het gemiddelde arbeidersgezin brengt. Gegeven werd een fraai gelegen sterk glooiend terrein van ongeveer drie hectaren op het hoogste punt in de ge meente Amersfoort, aan de bekende Laan 1914, vanwaar men een uniek uitzicht kan genieten over de zich in een blauw waas verliezende Gelderse vallei. Een dergelijk gebouw behelst natuurlijk ruimten van zeer uiteenlopende bestem mingen en dus ook van afmetingen en si tuering. De principiële verdienste van het ontwerp van Brakel en Buma is gelegen in een zodanig logische ruimtelijke groe pering, dat de architectuur aan elk der verschillende ruimten een eigen vorm verdeent zonder dat aan de eenheid van het complex afbreuk wordt gedaan. Deze scheiding van functies op zakelijke grond slag vereenvoudigt de taak van de beschrijver van het Evert Kupersoord in niet geringe mate. De beide architecten gingen ervan uit, dat in een dergelijk va kantieverblijf in de eerste plaats een ver deling gemaakt moet worden tussen de functie voor dag en nacht. Dat leidde tot een scheiding tussen de ..beddenhuizen" en het overige gebouw. Maar ook dat „overige" kent twee facetten, namelijk het „gastendeel" en de daarbij behoren de alcïiytruibiLen. ja ui nu al- centrale hal welke op het hoogste punt van het terrein (namelijk zevenenveertig meter boven N.A.P.) werd gebouwd, een drieledige functie toe te denken kon een buitenge woon overzichtelijk geheel ontstaan. DE CENTRALE HAL fungeert als ont vangstcentrum en ontmoetingspunt tussen de gasten en de leiding van het vakantie oord, vormt de scheiding tussen de „bed denhuizen" en het hoofdgebouw en tussen de dienstruimte en de gastenverblijven in het laatste. De gastenruimten zijn in de oostelijke helft van het hoofdgebouw on dergebracht, de eetzaal is beneden en de recreatiezaal boven. Door grote glazen wanden wordt een mooi uitzicht geboden op de terrassen en de tuinaanleg en op de Gelderse Vallei in de verte. Aan de eetzaal grenst het geheel van keukens, welke in een open verbinding met elkaar staan. Zij zijn, evenals de linnenkamer, bereikbaar via een dienstingang in de noordgevel van het hoofdgebouw, welke evenwijdig loopt aan de Laan 1914. Via die dienstingang, die dus buiten het gezichtsveld der logees blijft, passeert men eerst het controleloket om vervolgens in achtereenvolgens de spoel keuken, de afwaskeuken en de warme keu ken te komen. Naast de warme keuken bevindt zich een koude keuken, gecomple teerd met koelkasten voor vleeswaren en dranken. De afwaskeuken grenst aan een diengang, waarin de serveerwagentjes een plaats vinden, evenals de kasten met ser viesgoed en bestek. De diensters zetten dus schalen en borden op de serveerwa gentjes, rijden daarmee naar de doorgeef- ramen van de keuken, om de spijzen in ontvangst te nemen, bedienen de gasten en keren met het vuile vaatwerk na de maaltijd in de diengang terug, waar zij het slechts door een raam op de trans portband naar de automatische afwasma chine behoeven te plaatsen. Kort daarop kan het serviesgoed droog en wel via een ander raam in kasten in de diengang op geborgen worden. Centrale verwarming treft -men in de keukenafdeling niet aan. omdat de „eigen" warmte daar "meestal voldoende is. Door de mechanische lucht verversingsinstallatie kan, wanneer daar aan toch behoefte mocht bestaan, warme lucht in de keuken worden geblazen. De kelderruimte onder de keuken is niet alleen gebruikt ten behoeve van de voor ziening van energie en warm water, waar bij nog een installatie meet worden ge noemd die de druk van het water opvoert, omdat het Evert Kupersoord boven het niveau van de watertoren is gelegen Achter de dienstingang in de westelijke helft van de noordelijke gevel van het hoofdgebouw vindt men ook het dienst- trappenhuis, waardoor zowel de beheerder als het interne personeel in staat zijn de keukens van de verdieping uit, waar hun verblijven zijn gelegen, rechtstreeks te bereiken. De beheerderswoning en de per- soneelsverblijven werden ondergebracht in een zogenaamd overstek, een uitsteken de partij van de verdieping welke op een vrijstaande kolom rust. Dit was een van de middelen welke Brakel en Buma toepasten om het hoofd gebouw geen al te gesloten massaal ka rakter te verlenen. De noordgevel, waar in maar heel weinig ramen voorkomen, omdat in principe alle woonvertrekken op het zuiden uitzien, werd verder gebroken door het balkon langs de vijf kamers voor het interne personeel, de enige vertrekken die wél op het noorden zijn gelegen, maar die dan ook overdag niet worden ge bruikt. Het personeel kreeg echter wel een lichte gemeenschappelijke zitkamer en ook een eetkamer, beide op de verdie ping. De beheerderswoning ziet op het zui den uit en omvat een woonkamer, twee Tan onze medische medewerker VAAK LEEST MEN in de krant bij de beschrijving van een on geval, dat de patiënt na het on geluk, in een „toestand van shock" naar het ziekenhuis werd ver voerd. Wat is een „shock" eigen lijk? Een shock is een toestand van plotseling optredende uitput ting en zwakte, als gevolg van een acute stoornis in de bloeds omloop. De stoornis in de bloeds omloop bestaat hieruit, dat plot seling een belangrijke verminde ring van de hoeveelheid bloed optreedt. Een echte shock is een ernstige toestand. Als niet spoe dig hulp wordt geboden overlijdt de patiënt. Niet alleen ongevallen vormen de oorzaak voor een shock, maar ook ernstige brand wonden. Ook kan shock op treden bij vergiftigingen, hart ziekten en bij sterk vochtverlies, bijvoorbeeld door sterk zweten, lange tijd achtereen. IN DE HERSENEN bevinden zich enkele centra, welke tot functie hebben het normale kaliber van de bloedvaten te handhaven en °P die manier de bloeddruk op PGü te houden. Worden deze hersencentra gestoord, dat is het mogelijk, dat zich ergens plaatse lijk in het lichaam een grote hoe veelheid bloed in de bloedvaten verzamelt, maar dat zich eiders in het lichaam te weinig bloed in de bloedvaten bevindt. Verwijden de bloedvaten in de buik zich plotseling en bevatten zij veel meer bloed dan normaal het geval is, dan kan dit tot gevolg hebben, dat de hersenen te weinig bloed toegevoerd krijgen. De patiënt valt dan flauw, wordt be wusteloos en ziet er erg beroerd uit. Een patiënt in shock-toestand heeft een bleek en ingevallen ge zicht, de huid is koud en vochtig, blauwbleek van kleur, de punt van de neus is koud. Ook heeft de patiënt koude voeten en han den, hij zweet sterk en klaagt over dorst, als hij nog niet be wusteloos is. Bij ernstige gevallen van shock kan het moeilijk zijn de polsslag te voelen. Dit is dan weer het gevolg van het plotse ling lager worden van de bloed druk. De bloeddruk is een uit drukking voor de kracht, waar mee het hart het bloed door de bloedvaten doet stromen. Ver saagt het hart plotseling, dan stroomt er minder bloed door de bloedvaten, waardoor de pols niet meer of nauwelijks voelbaar wordt. De ademhaling is meestal diep en langzaam, soms echter snel en oppervlakkig. De lichaams temperatuur is lager dan nor maal. MEN MOET VOORAL de patiënt niet vermoeien, dat wil zeggen: men moet hem zo weinig moge lijk versjouwen. Zoi'g e" voor, dat de patiënt zo gemakkelijk moge lijk komt te liggen, goed warm. Leg kruiken aan de voeten, onder de oksels en de binnenkant van de dijen, maar bescherm de pa tiënt tegen verbranding door de kruiken in doeken in te wikkelen. Leg de voeten van de patiënt wat hoger ten einde de bloeds omloop naar de hersenen te be vorderen. Als de patiënt bewusteloos is, moet men vooral niet proberen hem iets te laten drinken. Maal ais de patiënt nog bij bewustzijn is en meestal over hevige dorst klaagt, mag men hem koffie laten drinken, als een stimulans voor de bloedsomloop. Uiteraard moet zo spoedig mogelijk de dokter gewaarschuwd worden, want de patiënt in shock-toestand moet naar het ziekenhuis vervoerd worden. Daar heeft men de be schikking 'over diverse mogelijk heden om de shock te bestrijden: men kan bloedtransfusie geven. Men kan ook bloedeiwitten, op gelost. bij de patiënt inspuiten in de bloedsomloop. Ook geeft men de patiënt dan middelen, die zijn hart stimuleren, de bloeddruk verhogen en de hersencentra, die de ademhaling regelen en het ka liber van de bloedvaten be- invloeden, prikkelen. De bloedtransfusie zal vooral dan gegeven worden als een plot seling bloedverlies, bijvoorbeeld na een ongeval, de oorzaak is van de shock-toestand. Bij grote brandwonden gaan veel eiwitten verloren met de verbranding van de huid en de onderliggende weef sels. Dit verlies zal men dan pro beren goed te maken, door bloed eiwitten toe te dienen. Deze bloedeiwitten worden uit bloed bereid en gedroogd. Voor het ge bruik wordt dit bloedplasma zoals de bloedvloeistof zonder de rode bloedlichaampjes heet, opgelost en ingespoten. Bij elke operatie treedt bloed verlies op, maar gelukkig meestal slechts zo weinig dat geen shock ontstaat. Men meent ook wel dat hormonen van bijnieren van grote invloed zijn op het ontstaan van shock. De bijnieren zijn kleine driehoekige orgaantjes, welke ongeveer drie gram wegen. Ze bevinden zich boven op de nie ren. Hun betekenis is vooral de laatste jaren meer naar voren gekomen. Men heeft namelijk ont dekt, dat deze bijnieren op elke „stress" van het lichaam, dat wil zeggen op elke overmatige be lasting reageren door bepaalde hormonen in de bloedsomloop te brengen. De hormonen bescher men het lichaam tegen de gevol gen van de extra inspanningen die vex'langd worden. Bijnierhormonen hebben ook invloed op de bloeddruk. Zij wor den tegenwoordig algemeen ge bruikt om bij zeer ernstige toe standen het lichaam in staat te stellen gunstig te reageren op overmatige druk. VERBETERT de bloedsomloop, dan wordt de pols ook beter voel baar en de ademhaling duide lijker. De blauwbleke kleur ver dwijnt, de lichaamstemperatuur, die tot beneden zesendertig gra den gedaald kan zijn wordt weer normaal. In vele gevallen is de patiënt de kluts totaal kwijt ge raakt, maar langzaam keert zijn bewustzijn weer terug. Vaak her innert hij zich dan in het geheel niet meer, wat er precies ge beurt is, voordat de shock op trad. Hij weet bijvoorbeeld niet meer hoe het ongeval ontstaan is, dat hem in de shock-toestand bracht. Bedenk echter vooral dat de beste hulp, die men een patiënt in shock kan bieden, bestaat in het zo snel mogelijk waarschu wen van een dokter. slaapkamers en een keuken. De beheer der kan van zijn woning uit de ingang en de beddenhuizen overzien. TUSSEN DE RECREATIEZAAL en de personeelsverblijven met bijbehorende sa nitaire ruimten op de verdieping bevindt zich de Coen van der Lendebibliotheek, die wat donkerder en rustiger van toon is gehouden in overeenstemming met de aard van dit voor studie en vergaderingen bestemde vertrek. Aansluitend op deze vooral voor het kader van het N.V.V. belangrijke ruimte kan de beschrijving van het hoofdgebouw worden afgesloten met twee verwante on derdelen: de centrale kaderschool en de zogenaamde bestuurdersflat. De opdracht om leslokalen voor de kaderschool in het Evert Kupersoord te projecteren was niet in de prijsvraag opgenomen. De be hoefte daaraan is pas na de brand in het Troelstraoord in Beekbergen ontstaan. Brakel en Buma hebben met die nageko men eis weinig moeite gehad, omdat hun hoofdgebouw aan de oostkant de mogelijk heid voor een uitbreiding liet. Men heeft dus, grenzend aan een trappenhuis waar door men de recreatiezaal boven en de eet zaal en het terras beneden kan bereiken, een vleugel met drie lokalen, alweer met het uitzicht op het zuiden, aan het hoofd gebouw toegevoegd. Twee van de drie lo kalen zijn door middel van een flexibele wand te verdelen, zodat de centrale ka derschool in feite een accommodatie van vijf lokalen bezit. De zogenaamde „bestuurdersflat" een tamelijk onsympathieke, maar begrijpe lijke benaming bevindt zich in de dak- opbouw en is bestemd voor die vooraan staande figuren uit de vakbeweging, die genoodzaakt zijn zich voor studie enige tijd terug te trekken of die na een periode van spanningen en veel werk behoefte hebben aan rust ZO GEVARIEERD als de indeling van het hoofdgebouw moest zijn, zo eenvoudig en uniform konden de „beddenhuizen" worden ingedeeld. Hier immers heeft men te doen met slechts drie kamertypen, dat voor twee tot drie personen met een opper vlakte van ongeveer dertien vierkante me ter, dat voor drie tot vier personen met eein oppervlakte van zestien vierkante me ter en tenslotte de één-persoonskamers, welke acht vierkante meter groot zijn. Daarbij behoren natuurlijk toiletten en doucheruimten, voor mannen en vrouwen afzonderlijk. De kamers zijn alle voorzien van een vaste wastafel met warm en koud stromend water en een klerenkast. De achtenveertig kamers voor twee of drie personen werden ondergebracht op de twee verdiepingen van een vleugel, welke ongeveer in de as van de centrale hal ligt en dus haaks op het hoofdgebouw is ge projecteerd. De kamers zijn ter weerszij den van de gang gelegen, waardoor zij hetzij naar het oosten, hetzij naar het wes ten uitzien. De toiletten en doucheruimten liggen aan de einden van de gang op de overgangen naar het hoofdgebouw en het tweede beddenhuis. Het tweede bedden huis staat weer haaks op de laatstgenoem de vleugel en loopt dus evenwijdig aan het hoofdgebouw. Ook het tweede bedden huis telt twee verdiepingen, waarop tien „gezinskamers" en vierentwintig éénper soonskamers aan de zuidzijde een plaats kregen. De toiletten en doucheruimten be vinden zich in het midden van deze vleu gel welke aan weerszijden door trappen huizen wordt beëindigd. Het westelijke trappenhuis leidt naar de nooduitgang als zodanig ook gemarkeerd, de deuren zijn alleen van binnen te openen en er is geen stoep zodat men een sprongetje moet maken. Het oostelijke geeft toegang tot de tuin en het zonneterras. WE ZIJN VRIJ UITVOERIG, hoewel met de verwaarlozing van heel wat op zichzelf aantrekkelijke details, ingegaan op de indeling van het Evert Kupersoord, omdat daaruit voor een belangrijk deel al kan blijken hoe functioneel dit gehele va kantieverblijf door de ontwerpers werd uitgedacht Dat geldt mede voor de con structie, welke essentieel kan worden ge noemd. Het hoofdgebouw met zijn bijkans overstelpende diversiteit van ruimten werd opgezet als een betonskelet, be staande uit vierentwintig kolommen welke door betonbalken werden ver bonden. De totale overspanning door twee kolommen bedraagt veertien meter. Twee kolommen staan namelijk op zeven me ter afstand van elkaar en hebben aan elke zijde een „uitkraging" van drieëneenhal ve meter. Hierdoor staan de kolommen in het interieur, waardoor de wanden licht gehouden konden worden. Ook de plafonds werden vrij tussen de betonbalken opge hangen. De betonbalken zelf zijn, als con structief noodzakelijk element zichtbaar gebleven met de houtnerf der bekisting als versierend motief. Daar ook het twee de beddenhuis een wat gecompliceerder karakter draagt door de afwisseling van kamers voor twee en vier personen werd ook daar een betonconstructie toegepast. Hierbij is echter één rij kolommen en bal ken niet in het gebouw opgenomen maar daarbuiten, namelijk buiten de zuidelijke gevel, waardoor een soort ajourwerk ont stond, hetgeen niet alleen een bijzonder aantrekkelijk aspect oplevert, maar op de zonkant ook zeer nuttig is door de daaraan verbonden schaduwwerking. Het tussen hoofdgebouw en tweede beddenhuis ge legen eerste beddenhuis heeft een unifor me, eenvoudige indeling. Daarom had het daar zin om geen betonskelet te bouwen. WAT STEMPELT dit ontwerp van de Haarlemse architecten Brakel en Buma nu tot wat het is: een meesterwerk? Wij aar zelen niet deze hoogste kwalificatie te ge bruiken: dit project werd maar al te ge grond door de jury uitverkoren. Het is het opmerkelijk harmonisch samengaan tus sen een volkomen gerechtvaardigd eigen tijds functionalisme enerzijds met een zeldzaam gevoel voor een welhaast klas sieke eenvoud in de vorm, zonder dat men is afgegleden naar een schrale soberheid welke aan het vakantieoord zijn fleurig heid zou hebben ontnomen. De groepering van de recreatievertrekken en eetzalen, de centrale hal met trappenhuis en een deel der slaapkamers om de terrassen en de tuin met dat panorama over de Gelderse vallei is een bouwkunstige vondst van de eerste orde. DE ONDERLINGE verhoudingen van de verschillende gedeelten van het vakan tieoord zijn zorgvuldig op elkander afge stemd. En hoewel zeker niet naar symme trie werd gestreefd, wordt wel bij de be zoeker een indruk van evenwichtigheid en rust gewekt, waarover met grote lof ge sproken dient te worden. De indeling is, zo als wij hebben uiteengezet, erop ge richt zoveel mogelijk „de korste afstand" te bereiken, dat wil zeggen alle ruimten welke functioneel bij elkander horen in derdaad zo te situeren, dat dit ook mogelijk is. Deze zakelijkheid heeft een speelse vormgeving in het geheel niet verhinderd. Zelfs zo'n gesloten noordgevel, hetgeen een onvermijdelijkheid was, kreeg door het balkon voor de personeelsvertrekken, de raampartij van de Coen van der Lende- bilbliotheek en het „overstek" een leven dig, enigszins picturaal aspect. De drie stalen masten met het embleem N.V.V. ac centueert de hoofdingang en het „uitkra- gende" dak van de zogenaamde bestuur dersflat, het ajourwerk van kolommen en balken voor de zuidgevel van het tweede beddenhuis, de luifel met de lichtopenin gen voor de lokalen van de kaderschool dragen tot die algemene indruk van elegan tie en sierlijkheid evenzeer bij als het on opzettelijke spel met beton, eternit en bak steen, waarbij een buitenwand soms bijna onmerkbaar overgaat in een binnenmuur. Een der ontwerpers, de heer H. W. Brakel kenschetste zijn eigen werk als „roman tisch". Op één uitzondering na de open haard in de recreatiezaal, hoewel functio neel met de schoorsteen der centrale ver warming verbonden kunnen we die ka rakterisering niet delen. „Romantisch" willen vele voorbeelden van de Delftse school zijn en al die op de „bloed-en-bodem architectuur" van een Schmitthenner ge- inspireerde landhuizen met onontkoomba re rieten daken. Het Evert Kupersoord van Brakel en Buma vertegenwoordigt het functionalisme in zijn schoonste vorm, na melijk niet ingeschrompeld tot de verwe zenlijking van een zakelijk programma, maar daar bovenuit getild door idealisme en artistiek vermogen tot een bouwwerk, dat, zoals wij het wagen te voorspelen, nog lang zal gelden als een exempel van ge slaagde eigentijdse architectuur. J. H. Bartman

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17