Manifest van De Gaulle blijft de politieke situatie beheersen Franse maquis roeren zich HET WEER Verbreed kabinet-Pflimlin bekleed met volmachten Verzoek van Libanon om tanks uit Amerika ingewilligd IJmond-raad verdient voorkeur boven één grote gemeente POLITIEKE SPANNING IN PARIJS NOG NIET GEBROKEN to dc •I inn Opklaringen a'hara Pflimlin schippert De Gaulle wacht af Het woord is aan Twee doden in het verkeer Het Olympisch programma te groot en te kostbaar Frankrijk protesteert bij de Sovjet-Unie See MORRIS 'tiefwii/o/ttitfr/.' COMPROMIS VAN MINISTERS Niettemin worden partiële grenswijzigingen overwogen Westelijke protesten tegen Oostduitse tolheffing 72e JAARGANG No 260 4 ZATERDAG 17 MEI 1958 303e JAARGANG No 108 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. B""3"*! V* I 1 1 S fST éf*4i Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I I 1 I 1 I fc"* IV g i(]f][j|f][j Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Mm Mm Ma JL JL JL JL Ase^ VaA JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter) Vroegere verzets strijders uit de Franse maquis hebben aan buitenlandse journalisten in Parijs ver klaringen rondgedeeld, waarin zij aankon digen hun verzetsstrijd te zullen hervatten indien het Algerijnse verzoek voor een regering van openbaar welzijn onder gene raal De Gaulle niet binnen enkele dagen wordt ingewilligd. Het communiqué is uit gegeven door een „Comité van openbaar welzijn voor Parijs en omstreken", dat aan dringt op onmiddellijke ontbinding van communistische organisaties. Het Comité noemt een regering onder De Gaulle de enige oplossing voor het land en indien dit niet tot stand komt, moet de huidige rege ring een volksstemming houden. Het Franse staatsblad meldt de benoe ming van generaal-majoor Paria Gouraud van het leger tot persoonlijk stafchef voor de minister van Defensie, De Chevigné. Alle Franse troepen, ook die in Duitsland, zijn in de kazernes geconsigneerd. Het Comité voor openbaar welzijn in Algiers, onder leiding van de parachutis ten-commandant generaal Jacques Massu, heeft in een telegram aan president Coty en de voorzitter van de Nationale Vergade ring, nogmaals de eis gesteld dat een „re gering van openbaar welzijn" onder leiding van De Gaulle gevormd wordt. Wanneer hiertoe niet wordt overgegaan, aldus het telegram, zal het tot bloedvergieten, ellen de en wanhoop komen. ALGIERS (Reuter) Volgens waarne mers in Algiers beschouwen de mohamme danen uit de Kasbah van deze stad, die voor De Gaulle en eenheid met -Frankrijk demonstreerden, De Gaulle misschien als degene die hun de beste behandeling zou waarborgen, zich herinnerend dat hij in 1946 een statuut voor Algerije opstelde volgens hetwelk de mohammedanen met de Europese bevolking geïntegreerd zouden worden. Volgens gewoonlijk welingelichte bronnen zouden twee bemiddelaars tussen generaal Salan, de opperbevelhebber in Algerije en de Franse regering in het ge heim naar Parijs zijn gegaan. In de regeringsbanken van de Natio nale Vergadering in het Palais Bour bon te Parijs steken zes ministers de hoofden bijeen. Links: vice-premier Mollet, Maurice Faure en Pleven. Rechts: André Mutter, de Chévigny en Bacon. ADVERTENTIE Wat voor weer wordt het 't Wordt wéér Si-Si weer .mm, «IIIII I' U't edelste vruchtenlimonade klinkklaar fruit Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enige regen of motregen, morgen overdag ver spreide opklaringen. Over hel algemeen iets hogere temperatu ren. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ (Van onze correspondent in Parijs) Met een grote meerderheid van 461 stemmen, waarbij slechts de rechtse vleugel, die over 114 leden beschikt, zich afzijdig hield, heeft de regering van de volks republikein Pierre Pflimlin gisteren van de Nationale Vergadering toestemming gekregen gedurende drie maanden de noodtoestand in Frankrijk af te kondigen. Weinige uren later hechtte de Senaat zijn goedkeuring eveneens aan deze vèr- reikende maatregel. De premier beschikt nu over vrijwel alle bevoegdheden, die ook in tijden van oorlog een regering plegen toe te vallen. Er is een verbod van vergaderen en van samenscholen en de censuur kan op de radio, de pers en zelfs het theater en de «film worden opgelegd. Arrestaties kunnen sneller worden uit gevoerd en van die vrijheid heeft de regering al gebruik gemaakt door een aantal officieren, onder wie enkele generaals, die van medeplichtigheid met de Algerijnse junta werden verdacht, in hechtenis te nemen. Een ander slachtoffer van de nieuwe maatregelen is generaal De Gaulle. In het plaatsje Colombey-les- deux-Eglises, waar de generaal een kasteeltje bewoont, floepten 's avonds alle lichten uit. De generaal kon dientengevolge via zijn radio de verdere ontwikke ling der gebeurtenissen ook niet zo precies meer volgen. Dat zyn oproep de aanleiding vormde tot de afkondiging van deze noodtoestand, waardoor de Fransen (voorlopig?) van hun voornaamste burgerlijke vrijheden worden beroofd, is bij de debatten over deze maat regel in het parlement duidelijk gebleken. Het manifest van de generaal-bevrjjdci werd van alle kanten bekeken, doorgelicht en gewogen en hartstochtelijke oratorische gevechten zijn er gevoerd over de termen, komma's, punten en vooral weglatingen van deze tekst van nauwelijks honderd woorden. De algemene slotsom, die dc Mollet in pathetische bewoordingen en met grote scherpzinnigheid formuleerde, was, 'tonyOJtr S.MAöZf00*» Sffi' eter**, J.^ALGEPIË Colcnb El 64*3 Oadonm'^ ET.Ht.Hah» 0 kn> wo Aar» nt&ar, iBSatoh dat de generaal zich met zijn oproep bui ten, zo niet tegenover de republiek had geplaatst. Door alle bevoegdheden van de republiek op te eisen, stelde hij zich, zo is de slotsom, kandidaat voor de dictatuur Mollet had om alle dubbelzinnigheden uit de weg te ruimen de generaal-bevrij - der eerst een soort ultimatum gesteld. Dringend verzocht hij De Gaulle voor het vallen van de nacht opheldering over en kele duisterheden in zijn communiqué te geven. Die opheldering is echter niet ge komen en ook twee jonge links-radikale afgevaardigden, die zich naar Colombey- les-deux-Eglises hadden begeven om aan de bron verdere inlichtingen in te winnen, werden niet ontvangen. Ook de zoon var. Sir Winston Churchill, Randolph, die in zijn kwaliteit van journalist een onderhoud met de generaal had willen hebben, moest onverrichterzake Colombey-les-deux-Egli- ses verlaten. De Gaulle lijkt rustig af te willen wach ten welke consequenties aan zijn oproep nu verbonden worden. Een eerste conse quentie is, dat het hogere militaire kadei voor de gewetensvraag is geplaatst te kiezen tussen zijn trouw aan De Gaulle en aan de republiek. De stafchef van het leger generaal Ely zou gisteren zijn afge treden en ook hij lijkt de kant van De Gaulle gekozen te hebben. Maarschalk Alphonse Juin heeft, evenals oud-premier Pierre Mendès-France, zijn opwachting bij het staatshoofd president Coty gemaakt een bezoek dat eveneens in verband met De Gaulle's manifest wordt gebracht. Alle militaire verloven zijn voorts ingetrokken en Amerikaanse officieren werd door hun generale staf verboden zich naar Parijs te begeven. Een ander gevolg van de toe stand: in Parijs wordt stevig gehamsterd en overal in de straten vormen zich lang-^ rijen voor de levensmiddelenwinkels. Sui ker en olie zijn niet, of nauwelijks, meer te krijgen. Verreweg de ernstigste gevolgen van De Gaule's oproep doen zich gevoelen in de betrekkingen tussen Parys en Algiers. De rebellerende generaals beschouwen het stellingnemen van De Gaulle als een mo rele ruggesteun en de toon van hun orders aan het leger en aan het volk is zelfver zekerder geworden. De regering in Parijs kan op korte termyn zyn gezag over Al gerye niet meer doen geiden. Wanneer he! op een machtsstrijd zou uitdraaien, kan Parys eventueel de toevoer van munitie en voedingsmiddelen naar Algerye afsnyden. De regering wil echter eerst alle andere middelen overwegen alvorens de bevel voeders van een halfmiljoen man langs die weg te noodzaken het hoofd te buigen. Om die reden blyft Pflimlin in zyn open bare verklaringen zeer gematigd jegens de generaals in Algerye en heeft hy voorts zyn kabinet nog verder verbreed. Drie socialisten werden tot minister be noemd. Gazier, die ook in de vorige kabi netten zitting had, kreeg de portefeuille van Voorlichting. Jules Moch, die in andere tij den van hoogspanning gedurende de grote stakingen van 1947 al met ditzelfde bijltje heeft gehakt, keert terug op Binnenlandse Zaken, en de geestverwant van Lacoste. Lejeune, wordt minister van Staat. Le- jeune, die staatssecretaris voor de land macht is geweest, zou zijn voorbestemd om te trachten in Algiers contact met de re bellerende generaals op te nemen. De jonge radikaal Maurice Faure, die drie dagen minister van Binnenlandse Zaken is ge weest, krijgt zijn oorspronkelijke porte feuille voor Europese aangelegenheden. De conservatieve oud-premier Pinay blijf* echter weigeren tot Pflimlin's kabinet toe te treden. Wel heeft de minister-president de actieve steun van alle vakverenigingen en andere linkse organisaties gekregen. Voor het ogenblik streven zowel de re gering in Parijs als het Comité van welzijn in Algiers er kennelijk naar hun politieke posities zoveel mogelijk tc versterken en te consolideren. Wanneer tussen beide or ganen echter niet heel spoedig een brug wordt geslagen, moet men het ergste blij ven vrezen. Een uitputtingsstrijd lijkt dan onvermijdelijk met gevolgen die nauwelijks kunnen worden overzien. Het ziet er even eens naar uit, dat alleen generaal De Gaulle die brug zou kunnen slaan. In feite is hij zo al de aangewezen bemiddelaar, al wordt hij in die kwaliteit nog maar door een der beide partijen de generaals in Algiers officieel erkend. Welke prijs za! Charles de Gaulle echter vragen om daad werkelijk op te treden? Vermoedelijk het aftreden van het parlement. En terwijl de partijen achter de coulissen deze prijs overwegen, is de generaal, naar verluidt bezig in de stilte van zijn studeervertrek het laatste hoofdstuk van het derde deel zijner memoires te redigeren. In afwach ting vermoedelijk van het ogenblik, dat hij de stof voor het vierde deel zijn terug keer aan de macht persoonlijk binnen afzienbare tijd met eigen handen zal kunnen aandragen. P.) Premier Pflimlin heeft de hele morgen met zijn voornaamste ministers ge confereerd. Hij heeft vanmiddag vier uur een ministerraad bijeengeroepen onder voorzitterschap van president Coty op het Elysée. Generaal Salan, de opperbevelhebber van het Franse leger in Algerije, brengt in het voorbijgaan het militaire saluut voor de parachutisten, die zijn opge steld bij het gouvernementsgebouw te Algiers. Achter Salan de parachutis ten-generaal Massu (met baret), de woordvoerder van hei Comité van waakzaamheid", dat heengaan van de regering-Pflimlin eist en overneming van de macht door generaal De Gaulle. Generaal Salan ging naar het gouver nementsgebouw om van het balkon af een rede te houden voor een grote me nigte, die zich op het voorplein had verzameld. Generaal Salan, rechts op de voor grond, in gesprek met een groep men sen in Algiers, na zijn toespraak op het balkon van het gouvernementsgebouw, waarin hij onder meer verklaarde: „door het tonen van onze standvastige wil om Frans te blijven, zal Algerije Frankrijk redden". Millard Fillmore: Laten wij eraan denken dat revoluties niet altijd vrijheid hebben gebracht. Ou de hoek BerensteinlaanHengelolaan te 's-G r a v e n ha g e is de 68-jarige J. Lok, mede-inzittende van een personenauto, om het leven gekomen toen deze auto geen voorrang verleende aan een vrachtauto en daarmede in botsing kwam. De bestuurder van de vrachtauto werd niet gewond. In de personenauto zaten vijf personen, van wie de heer Lok het leven verloor. De bestuur der en een van de mede-inzittenden wer den licht gewond. Op de kruising van de wegen Den Bosch —Nijmegen en OssVeghel onder Hees is de 41-jarige autohandelaar J. Nefkens die blijkbaar niet op tijd merkte dat de weg bij het genoemde kruispunt ophoudt voor- rangsweg te zijn, overgestoken met zijn auto en door een uit Je richting Den Bosch komende vrachtauto geschept en tegen een andere, uit de richting Veghel komende vrachtauto gedrukt. De heer Nefkens werd op slag gedood. Zijn auto werd zwaar be schadigd. Een bij hem in de auto zittend lid van zijn personeel werd alleen licht aan de handen gewond. A very Brundage: In Tokio is deze week het 54ste congres van het Internationale Olympisch Comité begonnen. De officiële opening werd ver richt door Keizer Hirohito van Japan. Aan de besprekingen nemen 34 afgevaardigden uit 25 landen deel. In zijn openingstoespraak zei Avery Brundage, de president van het I.O.C., dat het Olympisch programma te groot en te kostbaar is geworden. Daarvoor moet een oplossing worden gevonden, zei hij. Brun dage waarschuwde er voor, dat de Spelen niet in een circus mogen ontaarden, noch voor commerciële of politieke belangen misbruikt mogen worden en drong er ver der op aan de amateuristische gedachte levend te houden „Als de Spelen niet op amateuristische basis worden gehouden, kunnen zij niet bestaan. Wij moeten voort durend strijden voor het behoud van de oorspronkelijke waardigheid en eenvoud". PARIJS (AFP) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pleven, heeft de Sovjet-ambassadeur in Parijs, Vinogradov, bij zich ontboden en krachtig geprotes teerd tegen verklaringen over het Franse militaire optreden in Algerije en de Alge rijnse kwestie in het communiqué dat na het bezoek van president Nasser in Mos kou is uitgegeven. Pleven vroeg ophelde ring over deze kwestie. Hij deelde de ambassadeur mede, dat de Russische poli tiek ten aanzien van Noord-Afrika, zoals uit het Russisch-Arabische communiqué blijkt, „niet de belangen van de vrede dient en de betrekkingen tussen Frank rijk en de Sovjet-Unie nadelig kan be ïnvloeden" 'VT/E BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 1'343<5 L FERD, BOLSTft 48 A' DAM TEL. 71 7162 STURKA SCOOTERKLEDING WASHINGTON (AFP) Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten van plan zijn bin nenkort tanks naar Libanon te zenden. Deze l„nks zullen deel uitmaken van een bescheiden programma van militaire steunverlening aan Libanon, aldus de woordvoerder. In antwoord op vragen verklaarde de woordvoerder dat de Ver enigde Staten na het bezoek van de Ameri kaanse speciale ambassadeur, Richards, aan Beiroet, begonnen waren militaire uit rusting naar Libanon te zenden. Richards had de Libanese autoriteiten aangeraden het Eisenhower-plan voor het Nabije Oosten te aanvaarden. De Libanese auto riteiten hadden reeds verscheidene maan den geleden om tanks gevraagd en de Amerikaanse regering is bereid aan deze aanvragen te voldoen. BEIROET (Reuter) Het Libanese par lement heeft gisteren niet kunnen stem men over een motie van vertrouwen in de regering van Sami El Solh, aangezien het quorum niet aanwezig was. De parle mentsleden gingen uiteen zonder een tijd stip voor een volgende vergadering te hebben vastgesteld. Men had vrijdagavond de indruk, dat de Libanese autoriteiten de toestand in het noorden en het midden van het land weer meester zijn geworden. Wel echter zijn nog berichten ontvangen over gevechten in het centrum van Libanon. Uit het zuiden wer den nieuwe gewelddaden gemeld. Te Sidon werd een nachtelijk uitgaansverbod afge kondigd, nadat betogers daar twee tank wagens van een Amerikaanse oliemaat schappij in brand hadden gestoken. De Libanese regering heeft vrijdagavond in een radioboodschap de schuld voor de terreur en de opstand toegeschreven aan de Verenigde Arabische Republiek. Pre mier Sami El Solh, drong er bij zijn volk op aan de broederstrijd te staken. Reeds twee jaar is de grens met Syrië een bron van terrorisme en opstand, aldus de bood schap van Sami El Solh. Aan de bloedige botsingen te Beiroet in mei van vorig jaar hebben ook Syrische en Egyptische staats burgers deelgenomen. Twee dagen geleden zijn te Beiroet honderd geweren in beslag genomen met Egyptische kentekenen, zo wordt in de radioboodschap gezegd. Officieel is bekendgemaakt, dat bij de gewelddaden van de afgelopen week naar schatting 77 doden en 280 gewonden ziin gevallen. Britse acties LONDEN (Reuter) Oorlogsschepen van de Britse Middellandse Zeevloot heb ben vrijdag, 24 uur eerder dan werd ver wacht, de haven van La Valetta op Malta verlaten. De schepen zouden vandaag uit varen om deel te nemen aan manoeuvres. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Marine is, in het kader van de oefeningen, het bevel tot uitvaren eer der gekomen om de paraatheid van de schepen op de proef te stellen. NICOSIA (Reuter) Verscheidene hon derden manschappen van de Britse lucht macht zijn in de afgelopen twee dagen per vliegtuig naa: Nicosia overgebracht. Het wordt mogelijk geacht dat transporttoe stellen klaar staan om zonodig Britse bur gers uit Libanon te evacueren. Het vlieg veld Tymbou, tien kilometer van Nicosia, zou geschikt worden gemaakt voor Ameri kaanse vliegtuigen, die daar in de komen de dagen zouden landen. De komst van deze toestellen wordt ook in verband ge bracht me', de gebeurtenissen in Libanon. LONDEN (Reuter) De volgende maand zullen 1.600 man Britse troepen uit Enge land naar Kenia gaan. Zij zullen daar, naar verluidt, in reserve gehouden worden met het oog op eventuele moeilijkheden in Aden en op het Arabische schiereiland. Voor een doeltreffende oplossing van het IJmond-vraagstuk ziet de regering slechts twee mogelijkheden: of algehele samenvoeging van de gemeenten Bever wijk, Heemskerk en Velsen, of het instel len van een „Raad voor de IJmond". Bei de mogelijkheden hebben hun voordelen en hun bezwaren. Weliswaar is samenvoe ging de eenvoudigste oplossing en in zover re aantrekkelijk, maar daar staat echter het niet te schatten nadeel tegenover, dat dan drie levenskrachtige gemeenten zouden moeten warden opgeheven, nog daargelaten of na vorming van een nieu we gemeente terstond de voor een even wichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond noodzakelijke visie aanwezig zal zijn. Zeker zolang de betrokken gemeen ten nog in zo sterke mate als thans een eigen karakter hebben weegt het nadeel zwaar. Vandaar, dat zij de voorkeur heeft gegeven aan de instelling van een Raad voor de IJmond, al realiseert zij zich dat ook hieraan bezwaren zijn verbonden. Zij acht deze echter niet onoverkomelijk. Dit zeggen de ministers Struycken en Witte in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake de bevordering van een evenwichtige ontwikkeling in het gebied van de IJmond. In dit wetsontwerp is de oprichting van een Raad voor de IJmond voorgesteld, die direct door de inwoners van het betrokken gebied zou worden gekozen en waaraan bepaalde bevoegdheden zouden worden verleend. In het voorlopige verslag van de Twee de Kamer was nog een derde oplossing ge suggereerd: de samenvoeging van twee van de drie gemeenten, Beverwijk en Heemskerk, en een vierde: de vorming van een gemeente IJmond-Noord (bestaan de uit Velsen-Noord, Beverwijk en Heemskerk) en een gemeente IJmond- Zuid. De ministers zeggen in hun antwoord dat geen van deze twee mogelijkheden een oplossing zou geven voor het probleem waarin voorzien moet worden. De ministers zijn echter niet van oordeel dat elke grenswijziging in het gebied van de IJmond achterwege zou moeten blijven Zowel het grensbeloop in het gebied van het Hoogovencomplex als dat tussen de ge meenten Beverwijk en Heemskerk achten zij onbevredigend. Minister Struycken is dan ook van plan in overleg met Gedepu teerde Staten partiële grenswijzigingen in het IJmond-gebied in overweging te ne men. Over de omvang daarvan kan hij zich echter nu nog niet uitspreken. Overigens sluiten de ministers de moge lijkheid niet uit, dat in een later stadium de algehele samenvoeging van de drie ge meenten alsnog wenselijk zal worden. Op den duur zullen deze gemeenten wellicht zo met elkaar vergroeien, dat zij in de zich ontwikkelende nieuwe eenheid zullen op gaan, aldus de memorie. Dan zal de vor ming van één IJmondgemeente kunnen worden overwogen. Aanvaarding van het nu in behandeling zijnde wetsontwerp zou daar niet aan in de weg staan. De minis ters menen echter, dat het niet juist zou zijn daarop vooruit te lopen. In het voorlopig verslag was voorts de vraag gesteld, of niet via de bestaande wet op de gemeenschappelijke regelingen een oplossing voor de problemen in de IJmond kan worden gevonden. De ministers erken nen het belang van het tot stand komen van gemeenschappelijke regelingen. De Raad voor de IJmond zou zich op die ter reinen dan wellicht beperkingen kunnen opleggen. Aan zijn levenskracht behoeft dat niet af te doen. De ministers achten geen grond aanwezig voor de vrees, dat de raad tot machteloosheid gedoemd zal zijn, omdat hij uiteindelijk de uitvoering van zijn besluiten niet zelf kan afdwingen. De bestuurskracht van de raad hangt naar de ministers menen niet in de eerste plaats af van de sancties die hem ter beschikking staan. Zij zal voornamelijk worden be paald door de visie van de raad op de toe komstige ontwikkeling in het gebied en door zijn vermogen aan die visie vorm te geven door middel van zijn bevoegdheden. De vraag door welk orgaan de nakoming van het werkplan en van de plannen van uitvoering kan worden afgedwongen is vol gens de minister van secundaire betekenis. Dat deze sancties in handen van Gedepu teerde Staten zijn gelegd behoeft aan de be stuurskracht \/an de raad geenszins tekort te doen. De regering achtte het niet ge wenst, deze sancties aan de raad zelf toe te kennen, daar dan een recht van beroep voor de gemeentebesturen tegen de beslui ten van de raad niet kan worden gemist. Zo'n procedure zou echter vertragend werken, hetgeen gelet op de snelle ontwik keling in het gebied van de IJmond onge wenst moet worden geacht. BERLIJN (UP) De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gelijkluidende nota's doen toekomen aan de Russische ambassa deur in Oost-Berlijn. waarin krachtig ge protesteerd wordt tegen de Oostduitse tol gelden die aan het scheepvaartverkeer van en naar Berlijn zijn opgelegd. De ta rieven zijn zo uitzonderlijk hoog, dat ze niet gerechtvaardigd kunnen worden met het motief, dat ze bestemd zijn voor het onderhoud der waterwegen. Zij zouden een ernstige belemmering betekenen voor het normaal functioneren van het scheepvaartverkeer tussen de verschillende delen van Duitsland, aldus de nota's, waarin wordt herinnerd aan de vier-mogendheden-overeenkomst inzake vrije toegang naar Berlijn van 1949. Gisteren zijn te Berlijn onderhandelingen begonnen tussen deskundigen van het Oost- en het Westduitse ministerie van Verkeer over het waterwegenconflict, dat de Oostduitse regering in het leven heeft geroepen. Daarmede is niet tegemoet gekomen aan de Oostduitse wens, welke achter deze belastingdruk zat, van recht streeks overleg tussen de Westduitse mi nister van Verkeer, Seebohm, en zijn Oost duitse collega, Kramer. Bonn erkent de Oostduitse regering onder geen beding.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1