Panda in het Wilde Westen Verspreide opklaringen ocli ió liet zo Deli-belangen ondergebracht in een holding company II siE-jöi VAM NIEL Oosterse kleuren! C. J. Oerlemans YOEROEK en KIRAS Tapijten WYERS Wereldnieuws Aanbod tot aandelenverwisselin g Uw haar is uw kroon! „Oostzee" kreeg toezegging voor krediet tot f 15 miljoen De Ver. Glasverzekering Terugbetaling op Cum. pref aandelen Rott.-Tapanoeli Winst Vihamij gedaald door gestegen kosten Eternit en Asbestona gaan samenwerken Amortisatierekening ROZ met zes ton verminderd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland INTRODUCTIE AANBIEDING PARFUMS - BIJOUX Nederlandsche Linoleum goed van orders voorzien Evert Kupersoord geopend Jaarvergadering NGAB in Haarlem en IJmuiden „Onthullingen" over Renate-zaak op komst Gewetensvrijheid bedreigd in West-Duitsland Infiverwachlinq Overname k ZATERDAG 17 MEI 1958 In verband met het aanbod tot verwis seling van aandelen respectievelijk certi ficaten van aandelen n.v. Verenigde Deli- maatschappijen in aandelen respectievelijk certificaten van aandelen n.v. Delimaat- shcappy in de verhouding van 1000 (eert van) aandelen n.v. Verenigde Deli-Maat- schappijen tegen 1000 (cert, van) aan delen n.v. Deli-Maatschappij, deelt de directie van de n.v. Verenigde Dcli-Maat- schappjjen mee dat zij na ampele over weging tot de overtuiging is gekomen dat de figuur van een holding, welke houdster is van de aandelen van verschillende ven nootschappen, welke elk een eigen belan gensfeer behartigen, haar zeer gewenst voorkomt. Van bedoelde vennootschappen zal één de belangen in Indonesië omvatten, een andere de belangen buiten Indonesië met uitzondering van de belangen in Amerika, terwijl de belangen in Amerika geïncorpo reerd blijven in de Imperial Agricultural Corporation, Imperial Commodities Cor poration en American Sumatra Tobacco Corporation, van welk aandelenbezit de hierna te noemen n.v. Deli-maatschappij rechtstreeks eigenaresse wordt. Een en ander heeft ertoe geleid dat. de directie haar belangen buiten Indonesië met uitzon dering van de belangen in Amerika heeft ingebracht in de onlangs opgerichte n.v. Deli-Maatschappij Internationaal tegen uitreiking van nominaal 5 miljoen aan delen. Thans wordt een aanbod tot verwisseling van aandelen voorgesteld. Na volledige ge bruikmaking van het aanbod tot verwisse ling zal het geplaatst en volgestort kapitaal 65.558.000 bedragen, hetwelk op het ogenblik 32.779.000 bedraagt, verdeeld in 327.790 aandelen op naam elk groot 100, deel uitmakende van het maatschappelijk kapitaal ad 100 miljoen. Tevens zal dan de n.v. Deli-Maatschappij eigenaresse zijn van het gehele aandelenkapitaal van de V.D.M... de n.v. Deli-Maatschappij Inter nationaal en de Imperial Agricultural Cor poration, de Imperial Commodities Corpo- ADVERTENTIE Daar zorgen wij voor, met de nieuwste modellen en de Zwitserse WONDERPERMANENT - NATUURGOLF Geen zwaarte, geen warmte en toch geen coldwave. 2 x wassen - watergolven per kalendermaand 5. Permanent-wave vanaf 12.50 Med. gedipl. haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 De annulering van de bouw van een motortankschip van ongeveer 28.000 ton heeft de n.v. Stoomvaart Maatschappij Oostzee 400.000 gekost, zo werd aandeel houders in de algemene vergadering mede gedeeld. De bouwverplichtingen voor twee motorvrachtschepen van ongeveer 11.000 ton elk zullen nog ongeveer 14,6 miljoen in anderhalf jaar vergen. In 1958 zullen hierop uit voorhanden middelen betalin gen worden verricht. In 1959 hoopt het be stuur ook een gedeelte uit eigen middelen te kunnen financieren. Het heeft een kre diettoezegging verkregen van 10 tot 15 miljoen. Het s.s. „Ittersum" werd in maart ver kocht voor 115.000 pond sterling, waaruit een boekwinst resulteerde van 900.000 tot 1 miljoen. Een dezer dagen werd ook het zesendertig jaar oude s.s. „Aalsum" verkocht voor 450.000. De maatschappij heeft met beide schepen gelukkig geva ren, maar zij lieten geen lonende exploi tatie meer toe. Alle genoemde transacties zullen worden verwerkt in de cijfers over het boekjaar 1958. Zodra de omstandigheden wijzigen, zo zegde het bestuur toe, zal de dividendbe taling tot het oude peil hersteld worden. Op de huidige vrachtprijzen wordt, tot nu toe, nog lonend gevaren. Er werden enige statutenwijzigingen aangenomen, waarbij onder andere het maatschappelijk kapitaal verhoogd wordt tot 25 miljoen. Deze vergroting wordt geheel in aandelen van 1000 opgenomen. Hillegersberg Het bestuur van de n.v. Stoomboot- Maatschappij „Hillegersberg" heeft geen plannen om tot nieuwbouw of verkoop van schepen over te gaan, aldus een medede ling in de algemene vergadering. Het s.s. „Zijpenberg" werd verkocht voor 100.000 pond sterling, waarbij een boekwinst be haald werd van 900.000. Het is niet vol komen uitgesloten, aldus de voorzitter, dat een deel van de liquide middelen beschik baar zal worden gesteld aan de „Oostzee". De n.v. Vereenigde Glasverzekering Maatschappijen te 's Gravenhage boekte blijkens het jaarverslag in 1957 een record nieuwe produktie van ruim 80.000. Het totaal premie-inkomen is gestegen van 535.803 tot 618.699. Het schadecijfer was dit boekjaar eveneens gunstig. Na afschrij ving ad 7350 op de inventaris en na een toevoeging van 53.610 aan de premie reserve bedraagt de winst 35.363 (v.j. 40.666). Het dividend werd, evenals vorig jaar, vastgesteld op 15%. Het bestuur van de n.v. Rotterdam-Ta- panoeli Cultuur-Maatschappij deelt, voor uitlopend op het over 1957 te publiceren jaarverslag, mede dat over dat boekjaar een verlies is geleden, zodat het dividend over 1957 zal worden gepasseerd. In verband met de ontwikkelingen in In donesië zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld om op het uitstaande cumulatief preferen te aandelenkapitaal een terugbetaling uit de aanwezige middelen in Nederland te doen van dertig percent. ration en het aandelenbezit in de American Sumatra Sumatra Tobacco Corporation. Op deze wijze is een volledige scheiding naar belangensferen tot stand gebracht. Omwisseling van de aandelen kan geschie den bij de Amsterdamsche Bank n.v., Ne- derlandsche Handel-Maatschappij n.v. en de heren Pierson, Heldring en Pierson. De originele aandelen van de n.v. Verenigde Deli-Maatschappijen dienen uiterlijk op donderdag 5 juni te worden aangemeld. Een en ander houdt verband met de aan vraag tot opneming in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel van de aandelen op naam en royeerbare certificaten aan toonder van de aandelen op naam in de n.v. Deli-Maatschappij. Blijkens het jaarverslag over 1957 van de n.v. Verenigde Industrie- en Handel maatschappij Vihamij werden de resul taten ongunstig beïnvloed door de verder doorgaande kostenstijging. De geconsoli deerde verlies- en winstrekening wijst een bruto winst op goederen en van de fabriek voor afschrijvingen aan van f 7.763.214 (v.j. 7.399.729). De bedrijfskosten bedroe gen 5.951.355 (v.j. 5.093.170). De winst vóór afschrijvingen en reserveringen was 2.524.627 (v.j. 2.506.533). Na afschrij vingen, toevoeging reserve belastingen en aan de reserves enzovoorts resteert een bedrag ter verdeling van 731.357 (v.j. 1.102.050). Voorgesteld wordt zoals bekend een dividend van 8 percent over het tot 7.870.000 verhoogde aandelenkapitaal (v.j. 10 percent in contanten of aandelen uit de agioreserve). Uit deelnemingen werd verkregen f 544.380 (v.j. 637.500). De bijzondere baten bedroegen f 652.825 (v.j. f 27.284). In de groothandelssector was een duide lijke verandering van de marktsituatie vast te stellen. In enkele afdelingen kon den de omzetten belangrijk worden ver groot. De interne structuur van de groot handel van de n.v. werd zeer verbeterd door het in gebruik nemen van het nieuwe hoofdkantoor te Arnhem. De bouw van de nieuwe fabriek zal medio 1958 voltooid zijn. Gedurende het eerste kwartaal van 1958 bewogen de omzetten zich op een lager niveau tengevolge van de sterk ver minderde bouwactiviteit. In verband met Euromarkt In verband met de komende Europese Economische Gemeenschap hebben de di recties van de n.v. Eternit te Amsterdam en de n.v. Asbestona te Harderwijk het noodzakelijk geacht om tot een samen werking op industrieel gebied te komen. Zij zijn van mening, dat hierdoor weer stand zal kunnen worden geboden aan de concurrentie en dal de mogelijkheid tot export in het E-.E.G.-gebied of in de Vrij handelszone in belangrijke mate zal wor den vergroot. Daarom hebben zij besloten het bestaan de produktieapparaat zo volledig mogelijk te benutten, onder andere door de ven nootschappen wederzijds in staat te stel len produkten van elkaar te betrekken. De n.v. Bank voor Onroerende Zaken heeft in 1957 een voordelig saldo behaald van 352.790 (v. j. 410.740). Uit huren werd, blijkens de winst- en verliesreke ning, verkregen 1.146.099 (v. j. 905.540). Uit de inkoop van schuldbewijzen resteer de een winst van 240.713. Dit bedrag werd wederom rechtstreeks in mindering van de amortisatierekening gebracht, die daardoor daalde van 12.334.672 tot 11.741.170. aangezien ook het winstsaldo in mindering werd gebracht. Van winst, uit te keren aan houders van winstbewijzen en aandelen, kan pas sprake zijn na algehele delging van de amortisatierekening. Ter voorko ming van nog grotere verliezen heeft de B.O7 het aandeel van de Zuid-Holland- sche Bierbrouwerij in de gemeenschappe- lijke exploitatie van de Carlton Hotel n.v.. welke zaïen en restaurants exploiteert, overgenomen. R.D.M. en de kernenergie In de vergadering van aandeelhouders van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij n.v. deel de ir. K. van der Pols namens de directie mede. dat deze maatschappij enige projecten voor de toepassing van kernenergie in studie heeft, na melijk de produktie van elektriciteit in kerncen trales en de voortstuwing van oorlogsbodems en koopvaardijschepen. De studies geschieden in sa menwerking mét andere industrieën. Reeds wer den er bij de R.D.M. onderdelen vervaardigd voor de proefkernreactor te Petten. ADVERTENTIE Een jeugdige teint - belangrijker dan schoonheid! Op deze waarheid zijn alle preparaten - en het enorme succes- van Elizabeth Arden gebaseerd. Millioenen vrouwen over de gehele wereld volgen Elizabeth Arden's be roemde behandeling: Reinigen met Ardena Cleansing Cream, stimuleren met Ardena Skin Tonic en voeden met Orange Skin Food voor de droge of normale.of Velva Cream voor de gevoelige huid. Dit TRIO èn enkele minuten per dag is alles wat U nodig hebt om Uw huid de soepelheid en frisheid van de jeugd terug te geven. Om de Nederlandse vrouw de kennis making makkelijk Ie maken brengt Eliza beth Arden gedurende 6 weken een Het TRIOArdena Cleansing Cream- Ardena Skin Tonic en Orange Skin Food of Velva Cream tezamen voor de introductieprijs van f 13.50 (normale prijs f 17.50) geldig vei. 1 9 mei lot en met a juli 1 958 Grote Houtstraat 92 - Telef. 12160 fcu Gedurende geheel 1957 is de n.v. Neder landsche Linoleumfabriek te Krommenie behoorlijk van orders voorzien geweest. De omzetten zowel in binnen- als buitenland waren bevredigend. Gebouwen en inrich tingen ondergingen wederom enige uit breiding. Na afschrijvingen op vaste activa ad 1.636.309 resteert een winstsaldo ad 891.387 (v.j. 835.563). Dit winstsaldo is verkregen, nadat het resultaat van de vennootschap met die der overige bij de Continentale Linoleum- Union aangesloten maatschappijen de Linoleum A.B. Forshaga te Gothenburg en de Linoleum A.G. Giubiasco te Giubiasco en met dat. van de Continentale Lino- leum-Union zelf, werd gepoold. Voorge steld wordt een onveranderd dividend van 164,30. Bij de vaststelling van het uit te betalen dividend werd uitgegaan van een concerndividend van 18 percent in Zwit serse francs, waarbij met de depreciatie der verschillende valuta's rekening werd gehouden. De Franse dochtermaatschappij van de Continentale Linoleum-Union, de „Sarlino" s.a. te Reims, heeft ook in 1957 bevredigend gewerkt. De voorzitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen (N.V.V.), de heer C. van Wingerden, heeft heden op het hoogste punt van de Amersfoortse Berg het nieuwe conferentie- en vakantieoord ge opend dat de naam draagt van de oud voorzitter van het N.V.V., de heer Evert Kupers, die in februari van het vorig jaar de eerste steen heeft gelegd. In zijn openingstoespraak zei de heer Van Wingerden dat het nodig is voldoende recreatiemogelijkheden te bieden aan de arbeiders, die anders deze vrije tijd gro tendeels in eigen omgeving zouden moe ten doorbrengen. Financiële overwegingen spelen hierbij niet uitsluitend een over wegende rolt hoewel zelfs met vakan tietoeslagen het gemiddelde levenspeil in vele gevallen te krap is om behoorlijk met vakantie te gaan. Het N.V.V. was zich be wust van het verband zo zei hij, tus sen de primaire taak van de vakbeweging: de zorg voor de grootst mogelijke welvaart van de werknemers en hun gezinnen, de culturele taak waaronder een juiste vakan tiebesteding inbegrepen is, en de zelf werkzaamheid op basis van de onderlinge solidariteit, die het mogelijk maakt in een goede omgeving van de verworven vrije tijd te genieten. Van lieverlede heeft de vakbeweging grote aandacht besteed aan dit probleem. De heer Van Wingerden gaf een opsom ming van bestaande vakantie-centra waarover de organisaties, aangesloten bij het verbond beschikken. Als blijk van de directe werkzaamheid van het N.V.V. op dit gebied noemde hij de in december 1956 opgerichte „Stichting Vakantieverblij ven" (S.V.V.), die ook aandacht zal schen ken aan de verschillende vormen van va kantiebesteding, ook in het buitenland. (Men zie ook ERBIJ van heden). De jaarvergadering van de Nederland se christelijke aannemers- en bouwvakpa troonsbond zal worden gehouden op 21 mei (huishoudelijke gedeelte) in het Concert gebouw te Haarlem en op 22 mei (alge meen gedeelte) in de Nederlands Her vormde Kerk te IJmuiden. Op de algemene vergadering in IJmui den zal onder meer prof. mr. P. Borst een rede uitspreken, getiteld „oude waarden- nieuwe vormen". Zoals gemeld is in de op 18 maart in K. en W. te Utrecht gehouden speciale verga dering van aandeelhouders van de coöpe ratieve bergingsvereniging „Renate Leon- hardt" een nieuw bestuur gekozen. Van de zijde van dit nieuwe bestuur deelt men ons mede, dat het werd gekozen met 80 percent der uitgebracht stemmen. Ie voorzitter is de heer N. P. Lands bergen te Rotterdam, le secretaris de heer J. Kuyl jr., te Gorinchem. Naast dit bestuur werd de heer G. H. M. Hassink te Lochem belast met de algeme ne voorlichting en de heer C. Lof te Barne- veld met de technische leiding. In een circulaire aan de aandeelhouders wordt gezegd, dat de nieuwe bestuursleden hun onderzoek krachtig hebben aange pakt en vele merkwaardige ontdekkingen hebben gedaan. Zij zijn gereed vele onthul lingen te doen. Vanwege de belangrijkheid van deze ontdekkingen acht het bestuur het niet verantwoord, de beslissing af te wachten in het geding voor de rechter te Alkmaar. Het bestuur heeft een algemene vergade ring uitgeschreven, te houden op 27 mei in hotel Smits, Vredenburg te Utrecht des namiddags om twee uur. De depressie, die gisteren in onze stre ken overvloedige regen en tijdelijk een harde noordelijke wind veroorzaakte is verder naar het oosten getrokken, daarbij in activiteit afnemend. Een centrum van het oorspronkelijke depressiesysteem lag vanmorgen boven Polen, een ander boven noord-Italië. De regen, die tijdens het voor bijtrekken van de depressie in ons land is gevallen, liep van plaats tot plaats uiteen. In Ramspol werd in totaal 34 en in Soester- berg 29 mm. afgetapt. Op Terschelling viel echter slechts 6 en in Vlissingen en Hoek van Holland 7 mm. Sinds gistermiddag is de luchtdruk in on ze streken weer aanzienlijk gestegen in verband met de nadering van "en rug van hogere luchtdruk. De buiigheid nam daar door snel af en er kwamen in de nanacht flinke opklaringen voor. Intussen nadert van de oceaan een nieuwe depressie. Het zuiden van IJsland naar het oosten. Het front van de storing zal in de nanacht of zondagochtend ons land passeren met op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen. Daarna zijn enkele verspreide opklaringen waarschijnlijk. WEERRAPPORTEN Zondag 18 mei Zon op 4.43 uur, onder 20.31 uur. Maan op 4.44 uur, onder 20.13 uur. Maandag 19 mei Zon op 4.41 uur, onder 20.32 uur. Maan op 5.20 uur, onder 21.12 uur. Maanstanden 18 mei 20.00 uur nieuwe maan. 26 mei 5.38 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 18 mei Hoog water 3.33 en 15.53 uur. Laag water 11.29 en 23.50 uur. Maandag 19 mei Hoog water 4.06 en 16.29 uur. Laag water 12.08 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturenbuiten to Ofl en binnenland: heden ■Sg morgen 7 uur. Neerslag: O. laatste 24 uur •5ü u zc a c-S Den Helder zwaar bew w 8 8 Ypenburg zwaar bew. w 8 5 Vlissingen licht bew. wzw 9 1 Eelde onbewolkt wnw 8 15 Twente licht bew. wnw 7 16 De Bilt zwaar bew w 7 21 Eindhoven zwaar bew wnw 6 10 Vlv. Z.-Limb. half bew. w 7 3 Helsinki mist zo 8 6 Stockholm geheel bew 07.0 13 0 Oslo zwaar bew windst. 14 0 Kopenhagen regen nw 13 1 Aberdeen zwaar bew wzw 11 1 Londen zwaar bew windst. 12 0,5 Amsterdam zwaar bew w 10 20 Brussel onbewolkt windst. 13 4 Luxemburg onbewolkt wnw 11 12 Parijs onbewolkt windst. 13 1 Bordeaux mist windst. 12 9 Grenoble regen nw 12 55 Nice onbewolkt nw 17 9 Berlijn geheel bew. wnw 18 3 Frankfort zwaar bew. nnw 14 11 München geheel bew. w 15 14 Zürich geheel bew. w 10 25 Genève zwaar bew. n 10 35 Locarno licht bew. z 13 38 Wenen geheel bew. nw 25 0,5 Innsbruck regen windst. 19 10 Rome regenbui 0 21 40 Ajaccio half bew. windst. 20 19 Madrid onbewolkt nno 22 0 Algiers zwaar bew. nw 27 2 65. Jolliepop sprong op de tafel en richtte zijn paraplu op de afbeeldingen van de boeventronies langs de wanden. „Pief paf poef! Weg met elke boef!" riep hij. Panda keek verbaasd toe. Nog nooit had hij de statige knecht zo wild en jolig zien doen. Dat kwam zeker door de teug, die Jollie pop uit de geheimzinnige fles had ge nomen. ,A'jel je je niet lekker, Jolliepop?" vroeg Panda ongerust. „Ik voel me uit stekend, dank u", antwoordde Jolliepop. „Ik mag zelfs wel zeggen, .dat ik mij nog nooit zo krachtig, zo bruisend van levens lust heb gevoeld. Jippie, jippie joedel- heeeü!" „Maar je doet zo raa. zei Panda. „Mijn gedrag is volkomen normaal", ant woordde Jolliepop, „als iemand het tegen deel beweert, zal ik zo vrij zijn, hem met mijn paraplu op het hoofd te slaan". „Tjonge", zei Panda, „wat ben je vecht lustig". „Een zekere strijdbaarheid is hier in het Wilde Westen nodig", verklaarde Jolliepop. „Te lang reeds heeft wetteloos heid hier geregeerd. Komaan, waar wach ten wij op? Laat ons Joris Goedbloed als burgemeester afzetten en hem gevangen nemen, als ik zo vrij mag zijn". „Dat zal niet meevallen", zei Panda. „Joris heeft alle boeven uit de omtrek in dienst ge nomen". „Nee, niet ALLE boeven!" riep Billy de Buffel. „IK heb met die bedrieger nog een appeltje te schillen!" „Aha", 'zei Jolliepop.... Ieder Kiras en Yoeroek tapijt is als een meesterlijk schilderij. Warm en gloedvol van kleur. Steeds weer nieuw door het prachtige dessin. Prijzen (bijv. 140 x 200 cm) f 108.- en f 125.- Vrnag uw woninginrichter naar gegarandeerd door onder internationaal keurmerk INTF.RTEST KEULEN (AFP) Verscheidene West- duitse rooms-katholieken, die tegen kern bewapening van de Westduitse weermacht zijn, hebben de bisschoppen verzocht om „bescherming door de kerk van de be dreigde gewetensvrijheid". Ondertekenaars van het verzoekschrift zijn onder meer de schrijver Eugen Kogon, de beeldhouwer Ewald Matere, de wijsgeer Allois Wenzl, de componist Edmund Nick en de profes soren Walter Rest en Karl Peters. De in dieners van het stuk zeggen dat bepaalde rooms-katholieken vanwege hun politieke standpunt in het openbaar door andere rooms-katholieken worden belasterd. Een dergelijke inmenging in zaken van het ge weten wijst op een gevaarlijke ontwikke ling aldus menen zij. Onbewaakt. In de dierentuin van Washing, ton heeft een leeuwin een tweejarig meisje in haar kooi gesleurd en gedood. Het kind dat met haar grootvader langs de leeuwenkooi liep, kroop in een on bewaakt ogenblik onder de reling door die voor de tralies is aangebracht. Onderzoek. In Washington is een Congres- commissie ingesteld die een onderzoek zal instellen naar de anti-Amerikaanse gevoelens in Latijns-Amerika en Liba non. Dit besluit is genomen door de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken. Onderdrukt. Het Boliviaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat de opstand in Santa Cruz geheel is onderdrukt. De laatste rebellen zouden naar Argentinië en Paraguay zijn uit geweken. Record. Een Lockheed F-104a „Startfigh- ter" van de Amerikaanse luchtmacht heeft het wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen op 2.321 kilometer per uui gebracht. Het vorige record, 1.943 kilo- meter per uur, was gevestigd met een F-101 „Voodoo"-jachtbommenwerper. Negen dagen geleden is met een „Start- fighter" het wereldhoogterecord voor vliegtuigen verbeterd (27.812 meter). Rumoer. De verkiezingscampagne van de onafhankelijke oppositiekandidaat in Portugal, generaal I-Iumberto Delgado. verloopt rumoerig. Als gevolg van het enthousiasme van zijn aanhangers heeft de politie, die gisteren in Lissabon met stenen werd bekogeld, van haar vuur wapens gebruik gemaakt. Vijftien men sen werden gewond. Bij het bezoek van de generaal aan Oporto is het driemaal tot botsingen tussen zijn aanhangers en de politie gekomen. Middel. Britse geleerden menen het mid del tegen verkoudheid te hebben ge vonden. De medici hebben bij toeval een waterige substantie ontdekt, die zij „^interferon" hebben gedoopt en die doelmatig is gebleken tegen het influ- enza-virus. Waakzaam. De wereldweerkundige orga nisatie heeft besloten steun te verlenen aan de oprichting van een netwerk van posten over de gehele wereld voor het meten van de radio-activiteit van lucht en regen, aldus is te Genève meege deeld. Monarchisten. Leiders van mohammedaan se gemeenschappen hebben in de Chi nese provincie ITonan relletjes voorbe reid om een „onafhankelijk koninkrijk" te stichten, aldus meldt het communis tische volksdagblad van Peking Het blad zegt dat deze leiders getracht heb ben verdeeldheid te zaaien onder de Mohammedanen. De samenzwering werd ontdekt tijdens de campagne van de regering tegen critici van het com munisme, aldus het blad. Nog geen bewijs. De Britse minister van Defensie, Sandys, heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis, ver klaard nog niet te beschikken over be wijzen, dat er in Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslowakije afschietbanen voor lange-afotandraketten worden gebouwd. Korte-afstandraketten met mobiele lan- ceerinrichtingen behoren tot de normale uitrusting van militaire eenheden in die landen, aldus Sandys. Chinees. Als de huidige geboorte-aanwas aanhoudt, zal de helft van de wereld bevolking binnen honderd jaar Chinees zijn, aldus de Amerikaanse bevolkings deskundige dr. Stone. Op het ogenblik vormen de Chinezen al een vierde deel van de wereldbevolking en per jaar komen er vijftien miljoen Chinezen bij, aldus dr. Stone. Wervelstorm. Een hevige wervelstorm heeft in de omgeving van Warschau vier mensenlevens geëist, ruim 200 gewon den veroorzaakt en grote schade aan gericht in een stadie en 25 dorpen. Tableau. Het koninklijke museum te On tario heeft medegedeeld dat een Cana dese expeditie in Peru vier ton been deren van sinds lang uitgestorven die ren, zoals mastodonten, reusachtige lui paarden, vleesetende vogels, krokodil len. kamelen en paarden uit voorhisto rische tijden heeft gevonden, die onder zoekingsmateriaal voor de komende twintig iaar opleveren. ADVERTENTIE Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een -Babyderm Set. waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby s tere huidje. OP DEZE plaats hebben we al eens een en ander verteld van de geweldig uitge breide encyclopaedieën, die in vroeger eeuwen in China werden samengesteld. We hebben toen ook genoemd de Koetsjin- t'oe-sjoe-tsji-tsj'eng, een werkje van 1628 delen, in het jaar 1725 op keizerlijk bevel samengesteld. Hoewel dit nog lang niet de grootste Chinese encyclopaedie is, moet zij, wat de wetenschap uit die tijd aangaat, toch wel een van de belangrijkste worden genoemd. Toen westerse onderzoekers op het eind van de vorige eeuw dit werk be studeerden, waren zij vol lof over het grote aantal uitvindingen, die in China reeds bekend bleken te zijn. En nu nóg menen velen, dat de oor sprong van de meeste dingen eigenlijk in China gezocht moet worden. Maar inmid dels zijn er weer zo'n drie kwart eeuw verlopen sedert de eerste verbazing over het Chinese vernuft geuit werd en is men ook eens wat dieper in de Chinese geschriften gedoken dan aanvankelijk mo gelijk was. Uit deze voortschrijdende stu die is gebleken, dat de onderzoekers uit de jaren 1865 tot 1888 in het boek Koe-tsjin- t'oe-sjoe-tsji-tsj'eng zich in vele gevallen verbaasd hebben, niet over Chinese, maai over Westerse uitvindingen, die in de en cyclopaedie als Chinese vindingen werden voorgesteld! De zaak blijkt zich aldus te hebben toegedragen: door een in China vertoevende Italiaanse Jezuiet, Sabbatinus de Ursis genaamd, werd in het jaar 1612 in het Chinees een boekje uitgegeven, waarin hij westerse machinerieën be schreef en van de noodzakelijke illustra ties voorzag. Dat boekje heette (in het Chi nees) „Westerse machines" en was ge- baseerd op gegevens uit de destijds gang bare leerboekjes van Besson uit 1578, V. Zonca uit 1607 en andere. Dit compi- latiewerkje van de Italiaanse Jezuiet heb ben de samenstellers van de grote ency clopaedie uit 1725 gewoon overgenomen, daarbij de tekeningen in Chinese trant overnemend. De Westerse onderzoekers die op het eind van de vorige eeuw vol ver bazing waren over het Chinese vernuft, hadden in feite dus Europese vindingen onder ogen gekregen! In het algemeen hebben de samenstellers van deze ency clopaedie er wel voor gewaakt een tech nische beschrijving van de Europese ma- chines te geven. Maar ook al hebben zij dat nagelaten, in verscheidene gevallen blijkt overduidelijk, dat zij van de werking van die apparaten niets snapten en dat zij alles kritiekloos hebben gecopieerd. 2 Dat blijkt uit sommige teke ningen, die een volslagen ge brek aan inzicht in de werking der machines verraden. Br een bepaald soort tredmolen laten zij bijvoor beeld ongeveer ter hoogte van de as een steunpaal dwars door de spaken van het rad steken, zodat een ieder bij de eerste oogopslag kan zien, dat het rad op deze wijze onmogelijk kan wentelen. Andere fouten in zo'n tekening moet men zien om direct te beseffen dat de copieerders er niets van begrepen hebben. We willen na tuurlijk niet de indruk wekken, dat de Chinezen niets zouden hebben uitgevonden en zullen daarom met een positief geluid eindigen. Daarover een volgende keer. H. Pétilhn (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2