Sukarno zegt dat Indonesië rechtstreeks is aangevallen Op Sumatra hebben niet alle rebellen de strijd gestaakt r 'Portofino. toeeeldecor aan kust" Van dag tot dag Geen keuze &p de ^Praatótoel Hoe is het ontstaan?-^ 3 Voorzichtigheid geeft meer veiligheid Redstone-raket gelanceerd van Cape Canaveral Spoetnik III werd niet met kernenergie gelanceerd Jarige dichter De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Zender van Explorer III is uitgevallen Dit woord: HARLEVEENS SATERDAG 17 MEI 1958 CY prof. J- A- van Hamel' oud-president van het Bijzonder Gerechtshof te Amster- dam, heeft in de Amsterdamse Universi teit 'ter gelegenheid van een herdenkings viering een opmerkelijk probleem gesteld waarvan de „zaak majoor K." een facet vormde. Prof. Van Hamel haalde deze ophefmakende rechtzaak aan ter illustra tie van de kern zijner beschouwing: de aarzeling en terughoudendheid van deze tijd in de keuze tussen waarheid en leugen, wanneer daarbij het overheidsgezag in het geding is. Prof. Van Hamel heeft hiermede de stu ften toekomstige gezagsdragers zo wel als rechters geconfronteerd met een bron van gewetensconflicten, die zij in hun maatschappelijke bestemming zouden kunnen ontmoeten. Hij heeft daarmee een bijzonder nuttige bijdrage geleverd tot versterking van de strijd voor de waarheid, die straks door zijn toehoorders zal moeten worden gevoerd van verschillende kam pen uit. De gezagsdrager zowel als de rechter dient zich immers in de zuivere interpretatie van zijn maatschappelijke werkzaamheid te beschouwen als een die naar der waarheid. Waar dit anders is, wordt een maatschappelijke opdracht ver zaakt. Deze principiële en theoretische stelling blijkt echter in de praktijk schril genuanceerd te worden. Anders zou een man als Prof. Van Hamel niet kunnen ko men tot de problematiek van een situatie, waarin een rechter gewetens-conflicten krijgt over de vraag, of hij de waarheid dan wel het gezag moet steunen. Prof. Van Hamel stelt dus de mogelijk heid van een tegenstelling tussen gezag en waarheid. Niemand zal kunnen ontkennen dat deze tegenstelling in de praktijk veel vuldig voorkomt, doch daarmee is nog niet toegegeven dat een integere rechter zich dan voor moeilijkheden geplaatst moet zien. Immers, waar het gezag tegenover de waarheid staat, da.ar is het gezag op de verkeerde weg. Wanneer de rechter meent te moeten kiezen, sluipt het opportunisme binnen in zijn integriteit en wordt hij misschien vooralsnog latent een knecht van het gezag, inplaats van dienaar dei- waarheid. Een gezag, dat de waarheid geweld aan doet om zichzelf te handhaven, moet de rechter pal tegenover zich vinden. Prof. Van Hamel die deze constatering niet nadrukkelijk uitsprak althans volgens het ANP-verslag, herinnerde wel aan de si tuatie in de oorlogsjaren, toen de onwaar heid tot filosofie en systeem was verheven. Welnu, de onaanvaardbaarheid van die si tuatie is duidelijk genoeg gebleken en verkondigd. Wanneer thans een gezagsdra ger neiging vertoont die situatie te imite ren, kan er over het oordeel van de rech ter geen discussie zijn: de waarheid steunt op de rechter en hij is het houvast van de gehele democratische procedure, waarin het recht tot basispijler is geworden. Het is juist de kracht van die democratische procedure, dat een falend gezag kan wor den afgewezen en desnoods openlijk per ju risdictie kan worden gedesavoueerd. Dat zulks gevaren voor de openbare orde kan meebrengen, zal zich niemand ontveinzen. Doch die gevaren zijn dan niet door de rech ter, maar door het falende gezag zelf opge roepen en maken de snelle en afdoende correctie door middel van een niet aarze lend, integer justitieel apparaat nog des te noodzakelijker. Let eens op, hoe VOETGANGERS dikwijls vol komen nodeloos op de rijweg lopen. Ook dat is onvoorzichtig, want tien tegen één, dat een voertuigbestuur der de handen vol '.al hebben om die voetgangers te ontwijken. Voorzichtigheid geeft meer veiligheid CAPE CANAVERAL (Reuter) Het Amerikaanse leger heeft vrijdagavond te Cape Canaveral voor de eerste maal de grote „Redstone raket" gelanceerd. Dit Projectiel kan worden voorzien van een conventionele of een kernlading. Het wapen is bedoeld om van de grond af te worden afgeschoten op doelen op de grond. Militaire eenheden overzee zullen met deze akpt worden uitgerust. (UP) Tengevolge van technische moei- 'ikheden kon vrijdag een Jupiter-raket van het leger niet gelanceerd worden. De 'roof werd op het laatste ogenblik uitge beld. Bijzonderheden over de technische moeilijkheden zijn niet bekendgemaakt. To-. dusverre is tweemaal een Jupiter ge lanceerd. In beide gevallen is het. doelge bied niet bereikt „Uit de bombardementen door vliegtuigen van de zogenaamde tegenregering blijkt zeer duidelijk, dat buitenlandse elementen bij de opstand betrokken zijn. Dit is een rechtstreekse aanval van het buitenland op Indonesië, dit is niet langer een zijdelingse inmenging", aldus de president van de Republiek Indonesia tijdens een toespraak tot een menigte van naar schatting honderdduizend mensen te Modjokerto in Oost-Java. De regering zal geen vredesonderhandelingen begin nen met deze „tegenregering", ondanks „de druk die door buitenlandse mogend heden wordt uitgeoefend", aldus Sukarno. „Wij zijn slechts bereid om de opstand de kop in te drukken met een eenheid van tachtig miljoen mensen, een macht die sterker is dan bazooka's en vliegtuigen!" zei Sukarno op de bijeenkomst, die werd gehouden in de open lucht onder het motto: „anti-buitenlandse inmening-dag". „Wij zijn niet anti-Amerikaans, wij wil len vrienden zijn met alle volkeren in de wereld, maar wij willen geen vrienden zijn van het imperialisme", zo sprak Sukarno. De president vervolgde: Met de opstand in Padang en Bukittinggi hebben we afge rekend, maar de opstand duurt nog altijd voort op Noord-Celebes. Iedere dag worden de opstandelingen versterkt door wapen leveranties uit de. lucht. De Indonesische regering heeft de bewijzen, dat buitenlan ders niet slechts wapens leveren, maar ook aan de opstand deelnemen als instructeurs en piloten." Koreanen willen vechten voor tegenregering SEOEL (UP) Naar schatting 2500 veteranen uit de Koreaanse oorlog hebben vandaag aangeboden naar Indonesië te gaan om de rebellen aldaar te helpen. Er zijn boodschappen aan president Syngman Rhee en aan president Eisenhower gezon den, waarin gepleit werd voor hulp aan de strijdkrachten der tegenregering in Indo nesië. De veteranen droegen een band om het hoofd waarop het woord „anticommunist". Vargas licht veteranen voor MANILLA (Reuter) De Philippijnse minister van Landsverdediging, Jesus Var gas, hééft in een bijeenkomst van Philip pijnse veteranen verklaard het te betreuren dat zijn pogingen om het Philippijnse volk op de hoogte te houden van de ontwikke lingen in Indonesië een felle reactie heb ben veroorzaakt in bepaalde kringen in Indonesië. Maar aldus de minister als Indonesië in het kielzog van het inter nationale communisme geraakt, zal dit een ernstig gevaar betekenen, niet slechts voor de Philippijnen maar ook voor de gehele vrije wereld. Nationalistisch China beschuldigd DJAKARTA (Reuter) Het hoofdkwar tier van het Indonesische leger in Djakarta heeft zaterdag verklaard, dat Nationalis- tisch-Chinese troepen de opstandelingen in Noord-Celebes helpen. Acties van vliegtuigen De Indonesische luchtmacht heeft vrijdag verklaard, dat voortgegaan wordt met het uitvoeren van vergeldingsaanvallen op het grondgebied- dat.-door- .de -rebellen wordt bezet gehouden. Volgens de woordvoerder zijn de haven en het vliegveld van Djailolo op het eiland Halmóhëir'a gebombardeerd, evenals het vliegveld op Morotai; op dit vliegveld zijn gebouwen beschadigd en in de haven van Djailolo is een schip getrof fen. Bij de aanval op Menado zijn ook voorraden vliegtuigbenzine in brand ge raakt Uit het feit dat vliegtuigen van de cen trale regering Djailolo aanvallen blijkt dat die stad nog niet door Djakarta is heroverd. Volgens de woordvoerder van het Indone sische leger zijn vorige week troepen van het centrale leger op Halmaheira geland.. Over de ontwikkeling na de landing is tot heden niets gemeld. Ook de rebellen zijn weer actief in de lucht. In Bandjermasin werd luchtalarm geblazen bij de nadering van vliegtuigen van de rebellen, die overigens niet tot de aanval zijn overgegaan. Radio-Menado heeft gemeld dat vlieg tuigen van de rebellen in de haven van Ambon opnieuw een (niet nader geïdentifi ceerd) schip tot zinken hebben gebracht en dat „een aantal installaties" op de marine werf beschadigd zijn. De garnizoenscommandant van Djakarta heeft meegedeeld, dat om op alles voorbe reid te zijn, eenheden van het Indonesische leger, uitgerust met luchtdoelgeschut, zijn opgesteld op verschillende punten in de Indonesische hoofdstad, aldus het dagblad „Merdeka". Suryadharma dreigt De commandant van de Indonesische luchtmacht, vice-luchtmaarschalk Surya dharma, heeft in een onderhoud met de pers dewaarschuwing geuit, „dat, indien de buitenlandse inmenging in de opstand in Noord-Celebes voortduurt, Indonesië zal worden genoopt het uitbreidingsprogram ma van zijn luchtmacht te wijzigen en te bespoedigen en de uitrusting te gebruiken die zij zal' verkrijgen uit Joegoslavië, Tsje- choslowakije en Polen, teneinde te kunnen voldoen aan de eisen, die de operaties tegen de opstandelingen stellen." Hij voegde hieraan toe, dat ook uitrusting voor de luchtmacht zal worden aanvaard van an dere dan de genoemde landen. Aan een der buitenlandse corresponden ten deelde Suryadharma nog mede, dat de luchtmacht bestellingen heeft geplaatst „voor een verscheidenheid van vliegtuigen, die varieert van glijvliegtuigen tot straal- en motor-lestoestellen en straal-, gevechts- en bombardementsvliegtuigen. De bestel lingen daarvoor zijn geplaatst in Joegosla vië, Tsjechoslowakije en Polen, nadat de Verenigde Staten hadden geweigerd, aan Indonesië wapens te leveren. MOSKOU (AFP) Noch spoetnik III, noch haar instrumenten zullen op aarde terugkomen, aldus heeft de leider van het Russische kunstmaanproject, professor Feodorov, op een persconferentie te Mos kou verklaard. Bij het lanceren heeft zich geen enkele mislukking voorgedaan, aldus de professor. Alle door de instrumenten van deze kunstmaan opgenomen gegevens zullen per radio naar de aarde worden ge seind. Er bevindt zich geen enkel levend wezen in deze spoetnik, die volgens de professor langer dan de vorige twee in de ruimte zal blijven. De zonnebatterijen leveren slechts een gering gedeelte van de benodigde energie voor de wetenschappe lijke instrumenten, die langer zullen blij ven werken dan die van de vorige spoet niks. Binnen in de satelliet circuleert gas om een temperatuur te handhaven dat de apparaten kunnen werken. Professor Feodrorov zei nog dat voor het lanceren van spoetnik III „gewone chemische brandstof" is gebruikt en geen kern energie. (ANP) Volgens de sterrewacht te Utrecht is spoetnik III, evenmin als de raket, in Nederland met het blote oog waargenomen. Wel heeft het radio-ont vangststation van Nederhorst Ten Berg de seinen geregeld opgevangen en heeft hier uit opgemaakt, dat spoetnik III vrijdag middag om 12.22 uur recht over Nederland is gevlogen. Voor het blote oog zal zij door de betrekkelijk ongunstige positie moei lijk te zien zijn. BERLIJN (UP) Volgens het weerkun dig instituut van West-Berlijn zendt spoet nik III gegevens in code uit. Van het sig naal L in morse (.-..) valt op ï-egelmatige tijden de eerste óf de laatste punt uit. De golflengte waarop spoetnik III uitzendt is 20.005 megacycles. De duur der uitzendin gen is 150 tot 300 milliseconden. Spoetnik III bevat instrumenten voor het meten van de druk en het analyseren der samenstelling van de bovenste laag van de atmosfeer, voor het meten der con centraties positieve ionen, van de elek trische spanning in de satelliet, de inten siteit van het magnetische veld van de aarde, de intensiteit van de zonnestraling, samenstelling van en veranderingen in de kosmische straling, de verdeling van foto nen en zware kerndeeltjes in de kosmische De dichter H. W. J. M. Keuls ook be kend als verhaler van poëzie en als spe cialist in het auteursrecht hoopt maan dag de leeftijd van vijfenzeventig jaar te bereiken. Een door hemzelf gemaakte keu ze uit zijn poëtisch levenswerk is onlangs onder de veelzeggende titel „Vlucht en bezinning" als een „pockeV'boek in de Ooievaarreeks van de n.v. Daamen/Bert Bakker te 's Gravenhage met een auto- critische inleiding verschenen. straling voor het vaststellen van de aan wezigheid van micrometeoren, voor het meten van de temperatuur in en aan de oppervlakte van de satelliet. WASHINGTON (UP) Dr. Kaplan, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor het Internationale Geofysische Jaar, heeft het lanceren van spoetnik III een „belangrijke schrede" in het reizen naar de maan genoemd. Volgens dr. York van de afdeling ruimtevaart van het departe ment van Defensie, kan het nog wel twee jaar duren eer men met militaire raketten zover is gevorderd dat men zich bezig kan houden met het lanceren van meer dan een ton wegende satellieten voor weten schappelijke doeleinden. Kolonel Achmad Jani, de commandant van de regeringstroepen die sedert tien dagen Bukittinggi bezetten, heeft bevestigd dat „tot nu toe geen enkele van de vooraanstaande leiders der opstandelingen door de regeringstroepen is gevangen genomen". Volgens zijn zeggen opereren de nog overgebleven troepen der op standelingen in hetzelfde bergachtige gebied waarin cle Indonesiërs gedurende de revolutie hun strijd hebben geleverd tegen de Nederlanders. De activiteiten van cle opstandelingen op de hellingen van de Merapi, 'ten zuid oosten van Bukittinggi. worden geleid door de premier van de tegenregering, Sjafruddin Prawiranegara. Hij .heeft daar bij de steun van een van de ministers in de tegenregering, luitenant-kolonel Daleh- lan Djambek, de ontslagen sous-chef van de staf van het Indonesische leger. De be langrijkste groep der opstandelingen ech ter bevindt zich in de nabijheid van het Meer van Singkarak, ten zuiden van de Merapi, waar een eveneens ontslagen voormalige luitenant-kolonel van het In donesische leger twee compagnieën tot zijn beschikking heeft. Batusangkar nog in handen der rebellen Minister Burhanuddin Harahap, (van de tegenregering), de voormalige Indonesische premier, is de organisator van de opstand te Batusangkar, de laatste plaats van enige betekenis die nog in handen der opstandelingen is. Kolonel Jani meent, dat de voorzitter van de Masjumi, Moh. Natsir, die even eens minister-president van Indonesië is geweest, aan het hoofd staat van de op standelingen in de streek nabij het Meer van Manindjau, ten westen van Bukit tinggi. De uit zijn functie ontslagen voormalige commandant van de troepen in Midden- Sumatra Achmed Hussein heeft het com mando over de troepen der opstandelingen in het gebied dat grenst aan dat van Pa dang, en de eveneens ontslagen kolonel Zulkiffi Lubis, die de drijvende kracht wordt genoemd achter de aanslag op president Sukarno in november 1957, heeft zich enige tijd geleden bevonden in Djam- bi, het gebied tussen Midden- en Zuid- Sumatra. Kolonel Jani heeft gezegd dat de leider der opstandelingen Maluddin Simbolon, de minister van Buitenlandse Zaken der tegenregering, pogingen doet om uit het land te vluchten. Er zijn sterke aanwijzin gen dat hij zich heeft begeven naar de bergen rondom Korintji, enige honderden kilometers ten zuiden van Padang. De berichten over een geheime overeen komst tussen de tegenregering en de Darul Islam in Zuid-Celebes beschouwt kolonel Jani als een bevestiging van vroeger ont vangen inlichtingen, dat een aantal leden der tegenregering erin is geslaagd, naar Noord-Celebes te ontkomen. Hij ver trouwt er op. dat de guerillastrijd in Mid- den-Sumatra binnen korte tijd zal zijn onderdrukt. Volgens kolonel Jani zijn de door de regeringstroepen op Sumatra geleden ver liezen niet van betekenis. Na het begin ■van de Japding bij Padang zijn 11 man ge dood en 70 gewond, van wie zes zwaar gewond. De kolonel schrijft deze lichte verliezen toe aan het feit, dat de opstan delingen slechts drie bataljons tot hun beschikking hebben gehad, waarvan het grootste deel is overgelopen haar de re geringstroepen. De overigen waren on geoefende scholieren, zonder veel ervaring in het gebruik van wapens. Douane nam revanche. Enkele weken geleden heeft de vliegende brigade uit Oostburg een Belgische auto met boter in beslag genomen, 's Nachts sleepten de smokkelaars de auto weg uit de garage in Aardenburg. Maar thans heeft de douane de auto onder Sluis opnieuw buitgemaakt Ditmaal zal het de smokkelaars niet ge makkelijk vallen de wagen opnieuw mee te nemen. De autobus brengt mij in minder dan een kwartier van Santa Margherita naar Porto fino, maar deze simpele vijf tien minuten zijn tot. barstens toe gevuld met steeds wisse lende verrassingen van adem benemende schoonheid. Ach ter elke bocht van de weg liggen ze te wachten. Dat wil zeggen, da', ze in een over stelpend aantal gratis bij de rit worden aangeboden, want ik geloof niet dat er één recht stuk van h» nderd meter in de weg Is te virden. Dat voort durend gekronkel betekent ook: een pijnlijke beproeving van de trommelvliezen, ver oorzaakt door de brute waar schuwingen uit de veeltonige signaalhoorn van de bus. Da verend slaat het geluid in een opeenvolging van echo's tegen de rotsen en de heuvelrug een ontstellende gewaarwor ding waaraan men nooit hele maal went. Het is een nood zakelijk kwaad op deze weg (de mooiste van Italië) met zijn vooral in het vakantie seizoen intens verkeer. De bus spuwt zijn last uit bij het plaatselijk bureau voor toerisme en ik volg braaf de algemene richting: honderd meter de straat af, waar het dorpsplein zich als een bijzon dere surprise opent. Moot ik weer zeggen, dat dit de mooi ste van de tienduizend piazzas in Italië is? Ik wil er met nie mand om twisten, maar Por tofino staat ongetwijfeld zeer hoog genoteerd. Is dit een echt dorp? Het lijkt meer een toneeldecor. Onweerstaanbaar dringt zich de gedachte op aan Gersh win's „Porgy and Bess". Wie deze negeropera enige jaren geleden heeft gezien, weet on geveer wat ik bedoel. Als men zich voorstelt, dat de zaal in Portofino het haventje is, krijgt men het beeld voor zich een stelletje schilder achtige huizen met loggia's in een charmante kleurenmenge- De meeste vissers van Portofino hebben hun huizen van modern sanitair voorzien, want zij weten, dat hun zomergasten het goed gewend zijn en niet alleen genoegen nemen met de ver rukkelijke natuur in en om het plaatsje. Hun grootste zorg is niet meer de visvangst, maar de stand van hun bankrekening. ling van amber, bleekblauw en rose, geschaard om het pleintje met zijn hobbelkeien en geschoren ilexbomen. En hoog boven de daken uit. of schoon er een halve kilometer van verwijderd, verheft zich de altijd groene heuvelrug, een uitloper van de Apenijnen. Portofino gaat zich in de prille ochtend rustig klaar maken om de dagelijkse stroom van toeristen te ont vangen. Er zijn veel dagjes mensen bij, uit Genua vooral, maar ook uit andere plaatsen aan de Ligurische kust. Santa Margherita. Ranallo. Chiava- ri. Nog staan de huizen met slaperige ogen tegen elkaar te hangen, wanneer een enkele visser, gekleed in blauwe trui en tot. de kuiten opgerolde broek, al op blote voeten naar zijn bootje loopt. De terrasjes liggen verlaten. Tien of twaalf trotse particuliere jachten dobberen lui op de deining in de haven. Een paar vreemde lingen in fleurige vakantie- kledij, even matineus als ik. worden door de eigenaar van een motorbootje hoopvol aan geroepen: „Een tochtje naar San Fruttuoso?" Hij heeft nog geen succes en spuwt vakkundig in het wa ter. Later op de dag zal de be langstelling wel groter wor den. Dan riskeren velen een beetje zeeziekte op de trip van drie kwartier om de kaap. die Portofino tegen de zee wind beschut, naar een prach tige kleine baai. waaraan San Fruttuoso ligt. Het is een oud klooster met drie of vier hui zen, veel minder dan een ge hucht, onvergelijkelijk mooi, in het bezit van een miniatuur strandje en als het ware op gehangen aan de rotsen. Ik blijf nog liever wat in Portofino rondlummelen. Op het pleintje zijn vrouwen be zig met het in elkaar zetten van de stalletjes waar kant, snuisterijen en ansichtkaarten worden verkocht. Oude vrouwtjes hebben zich een plaatsje veroverd in de scha duw en hun geroutineerde rappe vingers gooien onver moeid de klossen door elkaar, waardoor op het kussen een stuk kantwerk langzaam groeit. Op de dag van de ontdek king is Portofino alleen maar een groot wonder. Na een paar dagen begint men zich echter spijtig te realiseren, dat er veel van het vroegere para dijselijke verloren moet zijn gegaan. Honderden jaren is het een vissersdorpje zonder pretentie geweest. Het vreem delingenverkeer heeft onge twijfeld welvaart gebracht, maar tegelijkertijd de mensen uit hun oorspronkelijk beroep getrokken. Er wordt nog wel gevist, voornamelijk buiten het reisseizoen; de bankreke ningen van de bewoners heb ben nochtans veel meer te danken aan de ruime inkom sten uit het verschaffen van slaapgelegenheid. De meeste huizen zijn ijlings voorzien van modern sanitair, omdat de zomergasten niet alleen ge noegen nemen met de verruk kelijke natuur. De badkamer is het symbool van de voor uitgang; daarentegen heeft deze knieval voor een nieuwe bestaansbron een veranderde levenshouding van de bevol king doen ontstaan. De visser van Portofino exploiteert de schoonheid van het land. Hij is een materialist geworden. Maar laat ik niet te diep op deze redenering doorgaan. Het gelukkige feit blijft, dat men zich ondanks de enorme toeloop van vreemdelingen toch nog in de heuvels om het dorp en op de verrukkelijke strandjes in de omgeving in een idyllische eenzaamheid kan terugtrekken. Voor wie wat anders wil dan de sleur- genoegens van de dagjesmen sen bestaat nog altijd de mo gelijkheid een droomvakantie te genieten. Het is waar, dat de prijzen in het algemeen gebaseerd zijn op de volle beurzen van de filmsterren, die met hun jach ten een tijdje in de haven blij ven liggen en van de rijke zakenlieden uit Milaan, wier villa's hogerop tegen de berg helling kleven. In de tijd van De Maupassant was dat an ders. Blijkens een gevelsteen in een huis aan de haven heeft hij hier in september 1889 verscheidene dagen doorge bracht „en er de rust en de inspiratie gevonden om zijn verhaal Bel Ami te schrijven". Toen kon hij zich volop tegoed doen aan de frisse landwijn a raison van vijftien cent per liter. Nu betaalt men twee gulden. Ook het financiële vraagstuk is echter weer een kwestie van bekijken. Men kan ook gelukkig zijn met de eenvoudige gerechten van de Italiaanse keuken, die bijna overal voortreffelijk is. Een enkele keer moet men zich eens laten gaan: men is immers-niet voor niets van zo ver gekomen. Als ik voor zo'n roekeloze bui een goede raad mag geven, zet u eens voor lunch of avondmaal neer op een van de terrassen (er zijn een paar heel dure bij!) en be stel kloek een portie „Fruto misto di mare" gemengd zeefruit. Ik heb de moed ge had en het daarna niet bij één keer gelaten, dat verzeker ik u. ook al heb ik niet alle in grediënten kunnen thuisbren gen. Stukjes inktvis, knappend gebakken visjes van het schar-type, schaaldiertjes en een groot merk garnalen zijn wel de voornaamste bestand delen van een schotel, waarbij de witte wijn van Portofino een streling voor de tong is. En dat brengt mij weer op het bedrijf, dat hier al sinds eeuwen is uitgeoefend. In het voor- en najaar ziet men 's nachts van een hoog punt ver in zee de lange rijen bootjes, één kilometerswijde boog van lichtende stippen. De vis wordt door de krachtige straling van een acetyleen- lamp naar de uitgeworpen netten gelokt. Op de voor steven van elk barkje staat een man gereed met een meer- puntige speer in zijn hand. Met onfeilbare routine spiest hij er de grotere exemplaren aan. Dan is Portofino tijdelijk teruggekeerd tot de situatie van voorheen, bijna tot de tijd van Sint Joris .die hier zijn rustplaats moet hebben ge vonden. Kruisvaarders op de thuisvaart voerden zijn ge beente mee. werden door een storm overvallen en legden de gelofte af de heilige te begra ven op de plek waar zij veilig aan land konden komen. Al dus de legende, die alom in het dorp levend wordt ge houden door de talrijke af beeldingen van Sint Joris en de draak. Ik laat het verleden rusten en hijg nog eenmaal tegen de weg op naar het kerkhof. Daar gaat plotseling een uit zicht over dorp en haven open, dat een zucht van be wondering afdwingt. Met een even diepe zucht van wee moed keer ik later Portofino de rug toe. J. F. Remming Residorp U moogt er mij gerust van beschuldigen, dat ik te Haarlems waar ik vandaan kom of te Amsterdams waar ik woon ben, maar dat zal aan mijn diepgaande bezwaren tegen Den Haag niets afdoen. Laten wij deze afkeer geheel losmaken van het karakter van ons vaderlandse rege ringsdorp. Ik voel mij in het geheel niet thuis in Den Haag; ik vind het er afschu welijk. Maar dat is slechts zeer gedeelte lijk de schuld van Den Haag, grotendeels die van mij. Neen, veel erger dan het karakter van Den Haag is het feit dat het bestaat en dat de regering en al haar ambtenaren er zitten. Een ingewikkeld apparaat, trou wens. die regering. Nog onlangs heb ik een leerling-collega opdracht gegeven over een bepaalde zaak de regering even te telefoneren. Maar hij is er niet uit geko men; de regering had te veel telefoonnum mers, zei hij. Dit nu, lijkt mij een vergis sing van die regering. Het zou mogelijk moeten zijn om een telefoonnummer in Den Haag te bellen en te zeggen: „Spreek ik met de regering? GoedJuffrouw, wilt u mij even vertellen hoe het toch precies zit met die vereveningsheffing art. 33, lid 2 van het Benelux-verdrag het subsidie voor Groningse operettegezelschappen die 10.000 woningen extra" of andere pran gende problemen. Dat kan niet. Maar goed. Geheel afgezien daarvan, is het een onpractisch idee dat ergens zo'n dorp ligt met een half miljoen of zo in woners, waar tien miljoen anderen voort durend naar toe moeten, als ze hun af faires bevredigend geregeld willen zien. Zakenlieden, laat ik mij vertellen, hebben tegenwoordig al speciale mannetjes in dienst om „Den Haag te doen", blijkbaar een mooie afgeronde dagtaak. Soms gaan die zakenlieden ook zelf. Zij moeten dan Hogen hebben en bereiden zich (als zij verstandig zijn) voor op vele uren in de antichambre. Militairen reizen voortdurend heen en weer tussen hun onwaarschijnlijk gesi tueerde legerplaatsen en hun ministerie. Toneeldirecteuren brengen zeker evenveel tijd door bij hun spelers, als bij de heer Cals. Boeren gaan van tijd tot tijd naar diverse -schappen, waarin zij zijn onder gebracht. Burgemeesters zijn niet uit Den Haag weg te slaan. En journalisten, och Ueve mensen, moet ik u vertellen over journalisten, die bijna leven in Den Haag? Ik ben er zelf zo eentje. Steeds meer krijg ik liet gevoel, dat ergens aan de rand van Den Haag. langs wegen en spoorwe gen, grote borden zouden moeten staan met de mededeling: „Directies, commis sarissen en alle Verdere medewerkers van de N.S.. de gezamenlijke automobielfabrie ken en de broederlijk verenigde benzine- maatschappijen danken u voor het op nieuw betoonde enthousiasme om weer met nadrukkelijke bevoordeling van hun aan deelhouders naar Den Haag te gaan. Geeft het niet op. Kom terug". Persoonlijk zou ik dat bord een keer of vier per week zienIk ken iedere las in de rails, iedere seinpaal, elk steentje in de autoweg' en elk verkeersbord tussen Am sterdam en Den Haag. Ik zou er examen in kunnen doen. En Den Haag is altijd het zelfde, niet zo erg deftig meer, wel heel keurig en nooit leuk. Tussen de middag is de bezoeker min of meer verplicht om zijn uitsmijter in Scheveningen te gaan eten, want Den Haag zelf is zo verschrikke lijk vol met mensen, die hun promotie kansen, hun regeren en hun pensioen be spreken. En Scheveningen is een soort povere kruising tnissen Brighton en Nice, maar dan met regen. Bovendien heb ik er indertijd vanachter een bureau het vader hand verdedigd en zo'n herinnering blijft hangen. Een gevoel van ledigheid is dan onontkoombaar. Neen, Den Haag moet nodig ergens an ders naar toe. Ergens dichter bij, waar het nok leuker is. In Amsterdam bijvoorbeeld. Of Haarlem. Waarom, ook niet in Haar- lem? Zandvoort is veel aardiger dan Scheve ningen. E. Romatjn ADVERTENTIE Gtoe»ON«eto HANWisufiK (aluminium Jaloezieën) Decoratief Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 Tel 10743 Haarlem WASHINGTON (UP/AFP) De Natio nale academie van geleerden te Washing ton heeft meegedeeld dat een der zenders van de Amerikaanse kunstmaan „Explorer III" niet meer uitzendt. De andere werkt onregelmatig. Men acht het mogelijk, dat de zenders zijn beschadigd door een meteorietenregen van de komeet van Halley. Verwacht wordt, dat de „Explorer III" midden juli in de dampkring zal terug keren en uiteenvallen. De kunstmaan zal na het uitvallen van de beide zenders alleen nog maar worden gevolgd door 'elescopen. Ook thans gebruikt men nog wel het woord harleveens voor: onhandig. Meestal wordt echter de zegswijze: op z'n harleveens gebezigd voor: op een rare manier. Harleveens is een verbas tering van Aarleveens of Aarlander- veens. In verschillende dialecten wordt nog steeds een h geplaatst voor woor den die met een klinker beginnen. Het dorp Aarlanderveen in Zuid- Holland was :n vroeger tijd weinig be zocht en zeer afgesloten. Bij onze voor ouders had het de reputatie zonderlinge zeden en manieren te bezitten. Al wat voor boers en ouderwets gold, werd aan ^dit dorp toegeschreven.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5