„Te weinig organisatie en te veel dirigisme in woningbeleid" Collecte voor Rode Kruis Umó va tOeefz LUYCKS Gemeentesecretaris besluit serie inleidingen voor jeugdleiders Radio Moors NJi^m^nrl Knuffelbeest THEATER TURF Zelfbediening 5 J. Ritmeester sprak voor V.V.D. in Heemstede J. J. Petri veertig jaar tandarts SLOT DEFECT? Bloemendaal subsidieert bouw van kerken Haarlemonze stad, ons werkons leven Kamsteeg's Automobielbedrijf N.V. Burgerlijke Stand van Haarlem Echtpaar zou groot aantal diefstallen gepleegd hebben UIT STAD EN STREEK Senechal Met de dood voor ogen SLASAUS SINDSty 60/JAAR ONMISKENBAAR AAN DE TOP Ster van Indië De tijger valt aan Lijt naar het schavot Journaals Getuige a charge Moulin rouge Lord, lady en butler Gemeentekwekerij voor het publiek open ZATERDAG 17 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De komende gemeenteraadsverkiezin gen staan wat Heemstede betreft nu niet bepaald in het teken van de strijd tegen het rode gevaar, want dit bestaat in onze gemeente niet. Wel bestaat er een liberaal gevaar voor de roden en het is te hopen, dat hiervan met 28 mei in nog grotere mate sprake zal zijn." Met deze woorden werd vrijdagavond in de bovenzaal van het Mirfervatheater een verkiezingsverga dering ingeleid door de heer J. C. Korver; voorzitter van de Heemsteedse afdeling van de V.V.D., welke partij deze openba re bijeenkomst had georganiseerd. Hier voor werd een spreekbeurt vervuld door de heer G. Ritmeester, lid van de Twee de Kamer der Staten Generaal, die in een uitvoerige rede diverse aspecten van de huidige binnenlandse politiek behandelde. De heer Ritmeester begon met vast te stellen, dat het momenteel uiterst moei lijk is de gemeentepolitiek gescheiden te houden van de landspolitiek, omdat thans iedere gemeente praktisch door Den Haar wordt geregeerd. Vandaar dat zijn eerste critiek was gericht op het woningbeleid, waarvan hij het volledig falen meende te moeten toeschrijven aan een tekort aan organisatie en een teveel aan dirigisme. De spreker wees in dit verband op een door een gemeente reeds in 1952 ingediend plan voor eenentwintig woningen waar voor zo ongeveer zevenenveertig formu lieren moesten worden ingezonden dat echter in Den Haag werd afgekeurd, om dat de huurprijs van 6.10 per week te hoog werd geacht. Na een schier eindeloos corresponderen is dan ten slotte na zes jaar vergunning verleend voor achttien woningen, maar inmiddels was de huur prijs opgelopen tot 12.90 per week. De heer Ritmeester noemde dit een sprekend voorbeeld van een hopeloos systeem, waarbij een ieder zich met de woning bouw bemoeit, zonder dat er iets van te recht komt. „Een diep en diep tragisch gevolg van het vervloekte dirigisme!", riep de spreker uit; voor welk beleid hij in het bijzonder de P.v.d.A. verantwoor delijk stelde. Evenmin was de heer Ritmeester te spreken over het feit, dat in ons land nog steeds honderdeenentwintig wetten uit de bezettingstijd worden gehandhaafd. Me de het gevolg hiervan is de onbillijk hoge vrijgezellenbelasting, waardoor Hitiers af keer tegen deze categorie nog altijd blijft nawerken. Wel achtte hij de hoge uitgaven voor de defensie verantwoord; zij het dan ook, dat deze bijna twee miljard gulden per jaar niet altijd even doeimatig wor den besteed. Er moet echter een parate macht gesteld kunnen worden tegenover de dreiging uit het oosten, waar Rusland tot op de huidige dag nog vijfenzestig di visies op volledige oorlogssterkte op de been heeft gehouden. Hieronder bevinden zich honderdduizend parachutisten, waar bij Rusland ook nog over vijfentwintigdui zend tanks aan de Oostgrens beschikt. En evenmin mogen de vijfhonderd Russische onderzeeboten worden verwaarloosd. Wan neer men zich dan Molotow's uitlating: „Een botsing tussen socialisme en kapita lisme is op den duur onvermijdelijk" nog herinnert, dan zal het een ieder duidelijk zijn, dat zelfbescherming allerminst een overbodige zaak mag worden genoemd. Hoe zwaar dit het Nederlandse volk ook mag vallen, een dergelijke defensie te moeten bekostigen. De „helmenaffaire" Via dit onderwerp kwam de heer Rit meester op de geruchtmakende „helmen affaire", waarbij hij staatssecretaris Kra nenburg een eerlijk man noemde, die ech ter niet op de hoogte was met zijn vak. Vandaar dat de controle op de helmen een aanfluiting is geweest en de valproe- ven bijvoorbeeld eenvoudig werden ge- ADVERTENTIE van ouds bekend - TeL 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Op 31 mei hoopt tandarts J. J. Petri zijn veertigjarig jubileum als tandarts te vieren. In 1912 begon hij de tandheelkundige studie te Utrecht. De oorlog van 1914'18 dwong hem, de studie te onderbreken. Als student en in militaire dienst deed hij veel aan sport en reeds spoedig bleek, dat hij op dit gebied goede prestaties leverde. In de jaren 1915, '16 en '17 werd hij bijvoor beeld vijfvoudig kampioen van Nederland: in het hoogspringen zonder aanloop, vèr- springen zonder aanloop, hink-stap-sprong, discuswerpen en 110 m hordenloop. Nadat hij vijftien jaren lang actief de sport beoefend had, werd hij benoemd als erelid van de H.A.V. „Haarlem". Thans is hij nog steeds werkend lid van de voetbal vereniging „Haarlem". Op 31 mei 1918 was de heer Petri afge studeerd. In Den Haag nam hij een tand artsenpraktijk waar en in 1919 werkte hij in Amsterdam. Daarna vestigde hij zich in Haarlem. Zijn belangstelling ging uit naar de sociale tandheelkunde. In 1921 werd hij benoemd tot tandarts van het zieken- en ondersteuningsfonds der Nederlandse Spoorwegen. Deze functie bekleedde hij gedurende 32 jaren. Na zich enige tijd geassocieerd te hebben roet tandarts Van Sitteren, nam hij de fondspraktijk over. In 1922 vestigde hij zich op Koninginneweg 11 te Haarlem, waar hij tot heden de praktijk uitoefent. Op 31 mei zal er een receptie gehouden worden, van 35 uur n.m., Koninginneweg 11. Het is ondoenlijk, alle patiënten van dit iubileum apart op de hoogte te stellen. Wil 'oen een bijdrage zenden, als bewijs van erkentelijkheid, dan kan dit geschieden op Postrekening no. 356124, ten name van de oeer p. L. Schoonheim. Het is de bedoeling bo jubilaris een bedrag aan te kunnen bieden ter bestrijding van de reiskosten, die de heer en mevrouw Petri moeten ma- *on, wanneer zij het jonge doktersgezin v'an hun zoon in Amerika willen bezoeken. In het. huldigingscomité hebben zitting fsn °mende heer Grote Houtstraat r.; de heer Schoonheim, Koninginneweg -2; mevrouw Klaver, Lingestraat 24; me vrouw Kerkhoven, Eerste Emmastraat 26; loevrouw Van Hetum, Leidsevaart. 244 en oe heer J. Vogel, H. Schaftstraat 70 III. staakt, toen bleek dat de helmen deze niet konden doorstaan. En bij de schietproe ven vloog de kogel door het staal als een warm mes door de boter, hetgeen de mi nister volgens spreker trachtte te veront schuldigen met de opmerking, dat men zich bij deze proeven niet aan de afstands voorschriften had gehouden. „Maar kent een eventuele vijand deze voorschriften ook!", vroeg de heer Ritmeester onder grote hilariteit van zijn toehoorders. De sprekers verzekerde, dat het niet in de be doeling van de V.V.D. heeft gelegen ons leger in discrediet te brengen. De bezwa ren richten zich echter tegen „de onbe kwame generaals, kolonels en inkopers," die de Nederlandse belangen moeten be hartigen, zonder bijvoorbeeld op de hoog te te zijn met het technisch Engels. „Het zier er momenteel niet zo mooi uit in ons land," vervolgde spreker; „want er zul len binnenkort nog meer van dergelijke zaken aan de orde komen." Wat de komende gemeenteraadsverkie zingen betreft, toonde de heer Ritmeester zich bijzonder optimistisch, omdat de on dervinding heeft geleerd dat een recente stembuszege van een bepaalde partij wordt geprolongeerd, wanneer de verkie zingen kort daarop worden herhaald. De belangrijke vooruitgang van de V.V.D.bij de Staten-verkiezingen schreef spreker niet alleen toe aan de oppositie, welke door deze partij wordt gevoerd, maar ook aan het programma. Dit is immers welbera den opgezet teneinde de welvaart van het Nederlandse volk te verhogen; ook die van de arbeider dus. Vandaar dat de heer Rit meester zijn aandachtig beluisterde rede besloot met de opwekking tot de leden der V.V.D., door middel van een goede propa ganda te trachten, de goede resulaten van de Statenverkiezingen op 28 mei nog te overtreffen. Zoals gebruikelijk werden de aanwezigen na de pauze in de gelegenheid gesteld tot het indienen van vragen, hetgeen aanlei ding werd voor een dikwijls geanimeerde gedachtenwisseling. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIAUST" i.ANGK VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee dat zij de vraag of er aanleiding bestaat in principe gunstig op de subsidie-aanvragen van de kerkvoog dij der Nederlands Hervormde gemeente Bloemendaal-Overveen-Aerdenhout en de kerkeraad van de Gereformeerde kerk van Bloemendaal in de kosten van ""e voor genomen kerkenbouw te beschikken, be vestigend beantwoorden. Het college acht het een gemeenschap pelijk belang en een punt van goed ge meentelijk beleid de kerkgenootschappen tegemoet te komen in de hoge uitgaven voor de noodzakelijke kerkenbouw, ten einde hen in staat te stellen hun taken ten opzichte van het geestelijk leven in Bloe mendaal naar behoren te verrichten. Naar de mening van B. en W. van Bloe mendaal verdient een bijdrage, berekend naar het aantal vaste zitplaatsen, de voor keur. Deze methode heeft vooral het voor deel, dat zij uitgaat van een objectief ge geven, waardoor bijvoorbeeld moeilijkhe den bij het bepalen van de stichtingskos- ten worden voorkomen. Deze moeilijkhe den doen zich wel voor, wanneer een pro centuele bijdrage in de stichtingskosten zou worden gegeven. B. en W. willen de bijdrage op 90 per vaste zitplaats stellen. Deze bijdrage zal voorts berekend dienen te worden naar het aantal zitplaatsen, bestemd voor de in de burgerlijke gemeente Bloemendaal wonende leden. Indien de gemeenteraad hiertoe besluit zal voor de twee aanvragen een bedrag van 63.090 nodig zijn, B. en W. geven er de voorkeur aan de bijdrage ineens te betalen. Aangezien echter voor een dergelijke kapitaalsinvestering bij de huidige financiële moeilijkheden door de gemeente geen geldlening kan worden ge kregen, zonder welke geen goedkeuring van hogerhand is te verwachten, geven B. en W. de gemeenteraad in overweging, de bijdrage, onder bijberekening van ren te, in termijnen beschikbaar te stellen, in dier voege, dat gedurende vijftig jaar elk jaar een bedrag wordt uitbetaald, dat over eenkomt met de annuïteit, welke verschul digd zou zijn voor een lening tot een be drag van de bijdrage, met een looptijd van vijftig jaar en een rente van 4V2 per cent per jaar. Voor de twee lopende aan vragen zal dit neerkomen op een jaarlijk se uitgaaf ten laste van de gewone dienst van de gemeentebegroting van bijna f 3200. Op de laatste byeenkomst in de serie in leidingen voor Haarlemse jeugdleiders en -leidsters, onder de titel „Haarlem, onze stad, ons werk, ons leven", heeft de ge meentesecretaris mr. H E. Phaff in de raad zaal van het stadhuis gesproken over- „Onze houding ten opzichte van overheid en gemeenschap".. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers woonde ondermeer de in leiding bij. De voorzitter van de Raad voor de jeugd, de heer W. van Liemt, heette mede mevrouw Phaff welkom. De gemeentesecretaris achtte het goed de serie inleidingen af te sluiten met aan dacht te schenken aan de vraag, hoe men zijn houding ten opzichte van overheid en gemeenschap bepaalt. Allereerst schetste hij de historische ontwikkeling van he: openbaar bestuur: aanvankelijk was het bestuur in handen van weinigen, geleidelijk kreeg het volk meer medezeggenschap. De taak van de overheid breidt zich steeds meer uit. Thans strekt haar zorg zich „van wieg tot het graf" uit. „We mogen constateren, dat de overheid haar taak over het algemeen zeer behoor lijk verricht. Voorts dat in de laatste vijf tig jaar in ons land een enorme vooruitgang is geboekt". Objectief gezien is dit juist De afstand tussen bestuurders en bestuur den is echter aanmerkelijk groter gewor den. wat bii velen de uiteindelijke oorzaak- is van onbehagen ten opzichte van het openbaar bestuur. Het ontbreekt dikwijls aan begrip tussen bestuurders en bestuur den. Belastingbetaling, dienstplicht enz. be vorderen niet de sympathie voor de over heid. Dikwijls koestert men zelfs vrees voor de macht van het openbaar bestuur „Angst voor de macht van de staat draagt echter niet bij tot een juiste, onbevangen houding ten opzichte van de overheid". Uiteraard moet een onderscheid worden gemaakt tussen bestuurders en diegenen, die het uitvoerende werk doen. „We zien in de overheid nog veel van de almachtige wijze koning-uit-het-sprookje". Hetgeen in veie gevallen niet juist is. De overheid onderhandelt ook met allerlei groepe ringen, zij kiest partij. Dan staat zij niet boven, maar neemt zij deel aan het maat schappelijk spel. Na de opmerking, dat de overheid mede ten doel heeft de maatschappelijke orde ning goed te doen functioneren, sprak mr ADVERTENTIE MEDEDELING JULI ANALAAN OPGEBROKEN blijft bereikbaar via de Zjjlweg. Benzine-verkoop - Stalling - Reparatie Official Volkswagendealer JuHanalaan 295 - Telefoon 11781 BEVALLEN van een dochter: 14 mei: A. G. van der Meijden-Bosch; 15 mei: H. C. M. Maartens-Christiaanse; L. M. Schar- roo-Hulsen; J. T. Nielen-Schoen; 16 mei: K. van Beek-van der Kraan. BEVALLEN van een zoon 13 mei: A. Bos-Groosjohan; 14 mei: E. Nooteboom- Olchowik; M. Korpershoek-Boei'winkel: E. Pott-Cosijn; S. Agricola-Martens; 15 mei: M. J. de Lange-Geuzebroek. ONDERTROUWD: 16 mei: P. H. Middel burg en A. de Haas; A. L. Jansen en B. W. Marsman; B. J. Delissen en I. Koopman. GEHUWD: 16 mei: F. van den Akker en L. T. Zuelen. OVERLEDEN: 13 mei: F. M. J. Hoge- boom van Buggenum, 68 j., Dirk Schafer- straat; 14 mei: A. A. M. Vierhout, 55 j., Kamperlaan; G. Kat, 76 j., Marsstraat; 15 mei: A. M. C. C. Weijers, 2'/2 j., Kam perlaan. Phaff over de gemeenschap, die wordt ge vormd door mensen met allerlei verschil lende idealen. „Daarom is het besturen van een kleine gemeenschap makkelijker dan van een grote onderneming". Het type rende van de democratie noemde mr. Phafi. dat er verschillende strevingen naast el kaar kunnen bestaan. De gemeentesecretaris vroeg begrip voor het werk van de overheid. Getracht wordt de afstand tussen bestuurders en bestuurden te verkleinen door de belang hebbenden te laten meespreken bij hei werk ten behoeve van de gemeenschap, Mr. Phaff noemde hierbij de Raad voor de Jeugd en de Sportraad, die in Haarlem in het overleg tussen overheid en belang hebbenden werkzaam zijn. „Mogen mede door het werk van dez eorganen bewust- levende leden van de gemeenschap worden gevormd", aldus zei de gemeentesecretaris tenslotte. De voorzitter van de Raad voor de jeugd sprak tenslotte een dankwoord tot allen, die deze inleidingenserie hadden doen sla gen. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer A. van Moock, die op voortreffelijke wijze de inleidingenserie heeft georgani seerd. In het begin van de week heeft de Haar lemse politie, zoals wij reeds meldden, een Haarlems echtpaar gearresteerd, dat ervan verdacht werd een aantal marktdiefstallen gepleegd te hebben. Bij een onderzoek in de woning van dit echtpaar ontdekte men een aantal goederen, die eveneens van diefstal afkomstig zouden zijn. Zo vond men twee damesvesten, twee directoires, twee truitjes, een paar oorbellen, een fles je parfum, twee sierasbakjes, een lederen voetbal, twintig grammofoonplaten en een bromfiets. Het echtpaar, dat in verzekerde bewaring is gesteld, zal dinsdag voor de officier van Justitie geleid worden. Nieuws in het kort Caravankamp. Het nieuw aangelegde caravankamp in een duinvallei ten zuiden van de Zeeweg in Bloemendaal aan Zee, dat aan honderdvijftig caravans plaats zal bieden en dat geëxploiteerd zal worden door de gebroeders Borst uit IJmuiden, zal woensdagmiddag om drie uur officieel door de burgemeester van Bloemendaal. dr. D. H. Peereboom Voller, geopend worden. Brandje in tuin. Uit ons bericht over een jongetje dat een brandje veroorzaakte in een tuin van een woning aan het Sant poorterplein in Haarlem zou men wellicht kunnen opmaken, dat de jongen bet bran dende blikje expres in de tuin van de buren had geworpen. Nader vernemen wij echter, dat de jongen in de mening ver keerde. dat het vuur in het blikje gedoofd was. De politie deelt ons thans mee, dat óf deze veronderstelling niet juist is geweest, óf dat later de benzine door de hitte van het blikje weer ontbrand is. Hersenschudding. Een bromfietser is vrijdagmiddag om kwart over vijf door een dalende afsluitboom van de Buiten- rustbrug in Haarlem geraakt, waarna hij met een ernstige hersenschudding in de Mariastichting moest worden opgenomen. I I Q fTl U nu m 6 6 l Het Haarlems Kleinki Een dezer dagen is het. dan gebeurd. De Bank van Lening in Haarlem heeft, zijn werk gestaakt. Dat gebeurde door middel van een openbare verkoping in een zaaltje in het gebouw van de Bank aan de Kleine Houtstraat, waar veiling meester Scholten omstreeks tien uur het eerste stuk van de nog bij de Bank in pand. gelaten goederen onder de hamer bracht.. Er was bijzonder grote belangstelling voor deze vei ling en het. gevolg was dan ook. dal de aspirant-kopers el kaar ietwat zenuwachtig maakten waardoor de prijzen weer hoger kwamen te liggen dan normaal. Zo waren er bijvoor beeld gouden en zilveren panden, meubilair, rijwielen, tafels, bromfietsen, radio's, fototoestellen en naaimachines en alles ging onder een vlot en aanmoedigend toespraakje van de heer Scholten onder de hamer door. Zo zagen wij een wat wrakke houten tafel voor anderhalve gulden weggaan, een industrienaaimachine voor f 350, een leren motorjas voor f 60 en twee damesrijwielen voor elk f 150. Van een lieve mevrouw uit Amsterdam ontvingen wij een briefkaartje, waarin zij de Haarlemmers mededeelt, dat zij op zondag 11 mei op de weg van Haarlem naar Amsterdam over Schiphol een pluche speelgoedhond heeft gevonden, „Een klein kind", zo schrijft die me vrouw, „kan er zo veel ver driet over hebben, temeer omdat het zo'n echt veel ge knuffeld beest was." Het veel geknuffelde beest ligt nu bij mevrouw Weller- dieckSwagerman thuis. Op de Amstelveenseweg 132, tweehoog in Amsterdam. Een ieder, die zo'n pluche diertje mist kan zich met haar in verbinding stellen. Het Haarlems Kleinkunst- theater en het Haarlems Jeugdtheater houden in sa- mewerking met de accor- deonschool Haarlem-Noord een grote gecombineerde voorstelling op zaterdag 17 mei in gebouw St. Bavo te Haarlem. De medewerkenden zijn onder meer: drie accordeon orkesten, miss Mar ja (con- torsioniste), The White Spots (luchtacrobatiek), Little Mar garet (ballerina), Shirley Zwerus (zang en piano), Ta- Chi (manipulator), Alberto Noretti (de Hollandse trou badour), The Music Pirates met moderne klanken, Pete Souverein, Cor Rackwitsz en vele anderen. Het feest be gint om acht uur. Veilingmeester Scholten raffelde de prijzen af: „Wie meer als honderd gulden, honderdvijfëntwintig, honderdvijftig. Niemand meer?" Mejuffrouw D. Piers, die al veertig jaar aan de Bank van Lening verbonden is, somde de nummers op en de directeur van de Bank, de heer J. M. Dixon, had, zoals gewoonlijk, de algehele leiding. Om elf uur was het afgelopen. Als laatste nummer, het zestigste pand, kwam een oud motorfietsje voor, dat al een jaar of wat in de stoffige zaal stond. Nu moest het weg, voor elke prijs. Verder dan vijftien gulden kwam het niet. Een jongeman uit Eindhoven werd de gelukkige be zitter. „Je mag wel veertien dagen vakantie nemen als je daarop naar huis wil rijden", raadde de heer Scholten aan. En daar mee was het afgelopen. De Haarlemse Bank van Lening was verleden tijd. En niemand was er verdrietig om. Een van onze lezers zond ons een kwitantie, die hij onder een vloer in zijn wo ning aan de Bakenesser- gracht in Haarlem had ge vonden en die dateerde uit het jaar 1901. Letterlijk staat er op dit. schriftuur: „Voor aan UEd. geleverden turf. Tienduizend zeshonderd tegen drie gulden vijfenzes tig per duizend. Te Zamen den Somma van 38,19". Dit bedrag werd nog ver hoogd met vijf cent zegel zo dat de koper een winter kon stoken voor 38,24, voor waar, gezien de tegenwoor dige omstandigheden, geen al te hoog bedrag. Waarom we dat hier ver melden? Gewoon omdat-' wc het leuk vinden. En omdat u in deze ernstige tijd ook eens op de hoogte wordt, ge bracht van de turfprijs in 1901. Men kan nu eenmaal nooit weten hoé dat ooit te pas kan komen. Het Nederlandse Rode Kruis houdt dit jaar de collecte van 26 mei tot en met 7 juni. Gedurende dit tijdvak zal de huis-aan-huis-collecte dage lijks plaatshebben: de straat collecte zal worden gehouden De Wagenweg telt weer mee. Er is namelijk op num mer 102 een zelfbedienings zaak van Albert Heijn n.v. geopend, die er wezen mag. Niet minder dan 195 vier kante meter, inclusief het magazijn, staat de klant ten dienste en uiteraard kan men van een uitstekende service verzekerd zijn, want Albert Heijn heeft reeds een bijzon der grote ervaring opgedaan met dergelijke zaken. De winkel aan de Wagenweg is namelijk de 66ste, die men in Nederland voor het publiek opent. Tot de inventaris be horen drie koelvitrines voor vleeswaren, zuivelprodukten, groenten, fruit en vis. De zaak is naar een ont werp van het bouwbureau van Albert Heijn zelf omge bouwd door het aannemers bedrijf Kroon van Diest te Haarlem. Tegelijk met de opening van deze zelfbedieningswin kel zullen de winkels aan de Wagenweg 104 en aan de Koninginneweg worden ge sloten. op de laatste dag der collec teperiode, namelijk op zater dag 7 juni. Om deze collecte te doen slagen is voor de af deling Haarlem en omstre ken een veel groter aantal collectanten nodig dan het aantal dames en heren, dat zich tot nu toe daarvoor be schikbaar heeft gesteld. En met het oog op de steeds stij gende uitgaven, hoofdzake lijk voor de Bloedtransfusie dienst, de trombosedienst en het welfarewerk, waarin be grepen de kosten van het doen deelnemen aan de boot tochten voor invaliden en chronische zieken, is het voor de afdeling volstrekt nood zakelijk, dat de komende collecte financieel slaagt. Bij de afdeling wordt er steeds op toegezien, dat de collectanten werkzaam wor den gesteld in de wijk, in welke haar of zijn woning is gelegen. Het bestuur van de afde ling doet een beroep op de ingezetenen van Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Aerdenhout, Vogelenzang, Overveen, Bennebroek en Spaandam om zich als collec tant^) op te geven, hetzij voor de huis-aan huis-collec te, hetzij voor de stx-aatcol- lecte, hetzij voor beide. Opgaven worden gaarne ingewacht op het secretariaat der afdeling, Paviljoenslaan 3 te Haarlem, dan wel tele fonisch onder no. 21485. (Minerva) Tot en met zondag staat in de avondvoorstellingen Fernandel borg voor de lach in een dier zotte en groteske verschijningen, die hem tot favoriet heb ben gemaakt van de lachers. Hij wordt in de matinees vervangen doorhet paard Gypey, dat een voorname rol speelt in de film voor de jeugd „Kleine Kamerade". Maandag draait de mooie Duitse film „Mensen, zoals jij en ik" met de toen nog opkomende ster Maria Schell. Woensdag en donderdag kan men een fantasie rond het leven van Richard Wagner in een zeer muzikale uitvoering aanschouwen. Dan wordt de film „Vrouwen om Richard Wag ner" vertoond. (Li do) Een typisch Britse film. is „Met de dood voor ogen", het vei'filmde levensverhaal van Violette Szabo, een ge heime agente. Zij was een Engels meisje met een Franse moeder en trouwde aan het begin van de oorlog met een Franse offi cier, die later bij El Alamein sneuvelde. Om haar kennis van de Franse taal werd zij vei-zocht in dienst te treden van de ge heime dienst met bijzondere missies in het bezette Frankrijk. De film toont dooi middel van scherp van elkaar geschei den fi'agmenten, hoe zij met twee andei-e meisjes en een aantal mannen in Engeland haar opleiding krijgt en hoe zij haar eer ste opdi'acht onder leiding van een En gelse officier in het door de Duitsers bezet te Rouen en Parijs vervult. Tijdens een tweede actie valt zij in de handen van de Duitsers. De film beschrijft, hoe zij wordt verhoord en tenslotte naar een gevangen kamp in Duitsland wordt overgebracht. Daar is zij later, tesamen met twee ande- re vrouwelijke agenten, gefusilleerd. Posthuum ontving zij één der hoogste Brit se ondex-scheidingen. De film is typisch Brits om twee redenen: in de eerste plaats vanwege het degelijk vakmanschap, zowel wat betreft regier (Lewis Gilbert) als spel (vooral Vii'ginia McKenna in de hoofdrol) zonder dat dit tot bijzondere hoogtepunten rnvrnrntrnmimmma ADVERTENTIE r icidt. In de tweede plaats getuigen de op namen van de gevechten tegen de Duit se bezetters van een merkwaardige dilet tantische Engels-insulaire opvatting van de ondergrondse strijd. Voor de rest is het verhaal uitstekend verfilmd met hier en daar dramatische hoogtepunten. (Cinema Palace) De titel van deze film doet niet vermoeden, dat men een romantisch verhaal uit het Frankrijk van Lodewijk de Veex-tiende te zien krijgt, waarin een dappere officier jacht maakt op de „Ster van Indië", een kostbare sma ragd. die, als wij het hier en daar nogal ingewikkelde verhaal goed begrepen heb ben, in verkeerde handen is gei'aakt, in casu die van een hooggeplaatst overheids persoon, die de edelsteen in een geheime bergplaats van zijn grimmig uitziend kasteel verborgen houdt. Maar als koning Lodewijk XIV en madame De Montespan er op bezoek komen, ziet de officier kans. de Ster van Indië na allerlei spannende belevenissen in handen te krijgen en er samen met een beeldschone gravin mee vandoor te gaan. Ook tijdens die vlucht gebeurt er nog veel, dat de toeschouwer de adem doet stokken en hem de koude rillingen over de rug doet lopen. Maar Cornel Wilde weet zich met veel degen- gekletter letterlijk en figuurlijk door alle hindernissen heen te slaan en krijgt de beeldschone gx-avin als beloning. Als men van dit genre films houdt, zal men zich bij de „Ster van Indië" geen moment vervelen. (Roxy) De bergen van Albanië vor men de plaats van handeling in deze film. die het hard bedx-ijf der smokkelaai-s in beeld brengt en nog ruimte genoeg over laat voor primitieve passies en het myste rie van de liefde. Van maandag af dreunen de hoeven der bisons en stormen de wilde kudden over het doek, ontmoeten elkaar Robert Taylor en Stewart Granger in een harde Amei-ikaanse Westex-n „De laatste jacht". (Frans Hals) Over deze zeer span nende en bijzonder fraai in beeld gebrach te film van Louis Malle schreven wij x-eeds met zoveel lof, dat de prolongatie wel nie mand zal verbazen. „Nederlands Nieuws" van Polygoon was met de camex'a's naar de bollensti-eek ge- trokken en vertoonde enige opnamen van het bloemencorso. Voorts was er een repor tage van de handbalwedsti-ijd Nederland- België, die in Sittard werd gespeeld. Ver der waren er opnamen van een rijtuig museum ergens in de provincie Groningen, van de legeroefeningen bij Deventer en van de N.V.T.O.-toerwagenrally in het Olympisch stadion, waarbij, dank zij een oud foefje, een humoristisch slot werd vex-kregen. In de „Spiegel van Nederland" kan men nog eens de mooiste praalwagens uit het bollenstreek-bloemencorso bewonderen. Een filmreportage over de legertentoon- stelling 1958 gaat vooraf aan die van de realiteit: de oefening „Citra-ultra". Verder bevat dit. journaal enkele interessante beelden over de vervaardiging van kunst voorwerpen uit glas in Leerdam en over de uitbundige manier, waarop men in dit stadje feest weet te vieren. (L u x 0 X-) Charles Laughton blijft dus nog een week de toon aangeven in de knappe film van Wilder met haar uiter mate verrassende afloop. (Rembrandt) Het lijkt of het giste ren was, maar het is al meer dan vier jaar geleden dat deze film verscheen en meteen een enorm succes werd. De kwali teiten behoeven we nauwelijks aan te prij zen. Men zal het zich allemaal nog goed herinneren. (Studio) De zevende week van ver toning is ingegaan. Engelse humor in een lichtelijk satirische aanval op het stands bewustzijn. De Haarlemse gemeentekwekerij is ook dit voorjaar weer voor het publiek te be zichtigen van vandaag tot en met zondag 1 juni. De kwekerij is dagelijks, dus ook des zondags, geopend van 10 tot 12 uur. van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. In de oranjerie is een tijdelijke show inge richt met een waterpartijtje en vele bloeiende planten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7