Dr. Sumitro verwacht compromis of internationalisatie van burgeroorlog >^MARKT Ankiets Parade Tien miljard gulden nodig voor nieuwe industrialisatieperiode Ruzie tussen gerepatrieerde en Haagse jeugd bijgelegd Dertig miljoen gulden voor industrie spreiding over het gehele land Peek&Cloppenburg Primair: bezetting sleutelposities Makassar, Balikpapan en Ambon Waait Uw haar altijd door de war? Gebruik dan -haarcrème „Stretch nylon" m Oorzaakde meisjes EXCLUSIEF INTERVIEW MET REBELLENLEIDER Blinde veroordeeld wegens mishandeling w/Z/MM/MA Onderzoek naar militair aankoopbeleid Tweede Kamercommissie is haar werk begonnen Explosie in brandende glasfabriek Vier Amsterdamse brand weerlieden gewond Klerk van kantonrechter in Rotterdam gearresteerd Examens CCKP-VOORZITTER VERKLAART: Minder druk op Randstad Holland Hunebedden beschadigd Ontwerp-achitedenwet nog in studie DINSDAG 20 MEI 1958 .7 (Van onze reisredacteur) ERGENS IN ZUIDOOST-AZTë „Wij kunnen de Indonesische rebellie niet meer verliezen. Wij kunnen haar na de gebeurtenissen op Sumatra evenmin vol ledig winnen. De grote vraag is nu: In hoeverre kunnen wij onze doelstellingen verwezenlijken?" Dit heelt prof. dr. Sumitro Djojohadikusumo mij gezegd in een exclusief interview, waarin voor het eerst na de rebellennederlaag op Sumatra, een topleider van de Indonesische rebellen de balans van hun actie opmaakte, een volledige uiteenzetting van hun beleid en een openhartige prognose gaf. Ik sprak Sumitro, minister voor Scheep vaart, Handel en Verbindingen in de tegen regering, die door de dozijnen correspon denten, die hem najagen „de onvindbare" wordt genoemd, op een geheime plaats er gens langs zijn Zuidoostaziatische reisroute, waarop hij onvermoeibaar doende is sche pen, wapens en vliegtuigen voor zijn rebel len'te organiseren. Na een gesprek van twee uur, waarin hij intelligent en objec tief de situatie analyseerde, kwam hij tot de bovenvermelde conclusie. Hij zei: „De partij staat nu remise. Op eigen kracht kunnen Djakarta en wij elkaar niet meer verslaan. Dat betekent vroeger of later een compromis. Maar er is een kwader kans: wanneer Djakarta werkelijk uitgebreide Russische steun accepteert, wanneer hel ons werkelijk met Ilyushin-bommenwer- pers gaat bestoken, dan staat een tweede Korea voor de deur. Het machtsevenwicht in Zuidoost-Azië in de gehele koude oorlog zou dan beslissend verbroken zijn. De SEATO-landen kunnen dan niet lijdelijk toezien". Waarom het anders is gegaan Wat. heeft Sumitro i irsoonlijk gedreven aan de rebellie deel te nemen? „Bepaald geen persoonlijke winzucht. Ik heb drie profijtelijke internationale banen afgeslagen voor het immer ongewisse be staan van rebel. Maar men mag niet lijde lijk toezien wanneer zijn land tot chaos vervalt. Daarvoor hebben wij ons niet vrij gemaakt van de Nederlandse overheersing." Wat was de oorspronkelijke strategie van de rebellie, wat is er scheef gegaan? „Wij hebben tot actie besloten, omdat de oude situatie, waarin de autonomistische kolonels in de buitengewesten, Simbolon. Barlian, Sumual, Hussein, en wij zelf in Djakarta Sukarno onder druk zetten, in ons nadeel begon te verkeren. Wij hebben uitstekende kansen teloor laten gaan. De centrale regering had de legaliteit en de propagandamachine. Sukarno is een mees- tertacticus, die een verloren positie redde, er kwam ongeduld en demoralisatie in onze gelederen, de communistische infiltratie ging voort. Toen wij de tegenregering uit riepen, kwam de beslissende tegenslag: Barlians woordbreuk. Barlians besluit Zuid-Sumatra neutraal te houden veroor zaakte een rampzalige kettingreactie. Onze hele planning zakte in elkaar, onze mensen in West-Java konden niets meer doen, om dat hun verbindingslijn verbroken was. De Darul Islam in Atjeh, die nogal zelfzuchtig rekent, rook onraad en daardoor kon Dja karta aanvallen. Er groeide twijfel in de eigen gelederen. De val van Pakanbaru deed de deur dicht. Wij hadden een terri toriale verdediging gepland, gedacht een groot gebied onder onze controle te krijgen en .daarmee althans internationale de facto-erkenning te verwerven. Nu moesten wij omschakelen op een inderhaast georga niseerde guerilla met een fractie van onze veronderstelde krachten. Zelfs als Barlian had meegedaan, hadden wij niet op een onmiddellijke zege kunnen rekenen. Wèl op een militaire impasse, een politiek en eco nomisch overwicht en de facto internatio nale erkenning." De tegenregering in Menado Wat is thans de positie en het beleid van de tegenregering in Menado? „Koste wat kost," zei prof. Sumitro, „de status van tegenregering handhaven, een politieke pool blijven, verder consolidatie van wat wij hebben, expansie in Oost- Indonesië: Makassar, Balikpapan, Ambon bezetten, Celebes zuiveren van regerings- DE NOORD MOLUKKEN troepen. Bezetten is eigenlijk het woord niet, wij behoeven slechts te landen, om deze met ons sympathiserende gebieden aan onze kant te brengen. Wanneer wij Oost-Indonesië beheersen, kunnen wij ons internationaal laten gelden. Dat was ook de politieke kant van de bombardementen op he scheepvaart, die wij helaas moesten uit voeren. Wij moeten althans de status van belligerent verwerven, de facto erkenning volgt dan wel. Wij zoeken die in eerste in stantie van de met ons sympathiserende landen in Zuidoost-Azië." Staat Menado militair en economisch sterk genoeg dit plan te volvoeren, welke buitenlandse hulpbronnen staan ter be schikking? „Wij hebben groepen genoeg, onze strijd macht breidt zich uit, naarmate wij andere (Van onze correspondent) Een 38-jarige koopman, C. de J. uit Leeuwarden, is conform de eis door de Rotterdamse politierechter wegens beledi ging en mishandeling veroordeeld t.ot 14 dagen gevangenisstraf. De man had ten huize van zijn schoonzuster in Rotterdam ruzie gekregen en de vrouw beledigende woorden toegevoegd. Een huisgenoot, die hem tot kalmte aanmaande, werd door de verdachte mishandeld. De J., die al twaalf maal is veroordeeld, ontkende het hem ten laste gelegde, maar zowel de beledigde vrouw als de mishan delde man legde ter zitting zeer bezwa rende verklaringen af. De officier sprak in zijn requisitoir over de slechte reputatie van deze verdachte, die, vergezeld van een blindegeleidehond, met kantoorbehoeften vent bij allerlei instellingen en zich daarbij als een zeer onbeheerst en driftig man heeft doen kennen. ADVERTENTIE gebieden bevrijden. Voor het moment heb ben wij ook vliegtuigen genoeg. Wij vrezen de Migs van Djakarta geenszins, de Ilyu- shins natuurlijk wel, maar uitgebreide Russische luchtmachtsteun bétekent open lijke interventie en dat is een ander cha piter. Wanneer wij straks Makassar, Balik papan en Ambon tot onze beschikking heb ben, zouden wij Djakarta kunnen bombar deren en ook de oliebedrijven in Zuid- Sumatra. Maar economisch hebben wij het niet makkelijk. Het Westen zegt met ons te sympathiseren, maar als wij een schip moeten kopen of verzekeren, halen weste lijke bankiers en reders ons het vel over de oren, terwijl Djakarta zijn Russische hulp gratis krijgt. Onze kopra-export loopt weer aan, maar het gaat moeizaam. Wij hebben al onze wapens en vliegtuigen contant moe ten betalen. Wat die vliegtuigen betreft, ik bezweer u dat zij niet uit de Verenigde Staten of uit Azië zijn gekomen. En de piloten zijn zonder uitzondering Indonesi sche staatsburgers. Wanneer wij al dit ma terieel tijdig hadden gekregen, hadden wij Padang misschien kunnen redden. In ieder geval is thans onze voornaamste moeilijk heid de strijdlustige Menadonezen in te tomen, hen volgens plan te laten handelen. Onze militaire planning is ook principieel anders: wij overwegen geen guerilla maar een georganiseerde territoriale verdediging tot het alleruiterste." „Zoals ik al zei, kan Djakarta ons op eigen kracht niet eronder krijgen, een in vasie is voorlopig onmogelijk, wij hopen dat onze guerilla's op Sumatra straks Na- sution de handen zullen binden. Maar Djakarta krijgt Russische militaire en Chi nese economische hulp. Nu Djakarta Me- dan weer in handen heeft, kan het althans gedeeltelijk Sumatra's rijkdommen expor teren. Bovendien gaan straks Japans her stelbetalingen aanlopen. De economische positie van de centrale regering lijkt dus iets te verbeteren. Maar ik herhaal dat de beslissende factor de omvang van commu nistische steun is. Laat het Westen toch dit beseffen: De Sovjet-Unie speelt niet op de communistische partij, maar op de destruc tieve nationalisten, de Sukarno's en de Nassers, de fantomenjagers en de machts- dronkenen. Dat heeft Moskou in de Arabi sche landen gedaan, dat doet het in Indo nesië. Het speelt in Djakarta bovenal op de commandant van de luchtmacht, commo dore Suryadarma. Hij is de nieuwe sleutel figuur en God helpe Zuidoost-Azië, wan neer hij zijn Ilyushins krijgt. Want dat. be tekent dat Djakarta een Russische lucht basis geworden zal zijn!" ADVERTENTIE Originele Italiaanse import in zomerse Rivièra kleuren. Zó gewassen, zó droog. Ideaal passend. Schoenmaat 27/30 Kleine stijging per maal. //a 'MMffl/////// De op 8 mei door de Tweede Kamer uit haar midden benoemde commissie van onderzoek naar het militair aankoopbe leid heeft haar werkzaamheden aange vangen. De commissie, die terzijde gestaan wordt door deskundige buitenstaanders, zal een onderzoek instellen naar taak, or ganisatie en werkwijze, meer in het bij zonder naar het aankoopbeleid, de effi ciency en de verhouding tot de particu liere industrie bij fiet Directoraat Mate rieel Landmacht, zulks mede in vergelij king tot hetgeen terzake gebruikelijk is bij het Directoraat Materieel Luchtmacht en de Hoofdafdeling materiaal van het ministerie van Marine. De commissie stelt zich voor, door mid del van schriftelijke stukken en een aan tal informatieve besprekingen met bur gers en militairen de benodigde gegevens te verkrijgen. Zij nodigt een ieder uit, die meent haar in het belang van het onderzoek informa ties of gegevens1 te kunnen verstrekken, zich tot haar te wenden. Alle informaties en gegevens van per soonlijke en zakelijke aard worden ver trouwelijk behandeld. Het adres van de commissie is: gebouw Tweede Kamer, Binnenhof la, 's-Gra- venhagt Een felle uitstlaande brand heeft maan dagavond gewoed in een glasfabriek aan de Vierwindenstraat op de Westelijke eilanden in Amsterdam-centrum. Een brandmeester en drie brandwachts wer den tijdens het blussingswerk min of meer ernstig gewond door een ontploffing. Wat er precies explodeerde, is niet duidelijk ge worden. De mannen werden getroffen door rondvliegende scherven glas. Ze zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Met levensgevaar hebben andere brand weerlieden later drie zuurstofflessen uit de brandende loodsen gesleept. Met elf stralen bestreed de brandweer het vuur. De loods van de fabriek, waar de z.g. knikkerafdeling gevestigd was. werd een ruïne. Dc schade voor het bedrijf, de N. V. Veiligglas, wordt door de verzeke ring gedekt. In de zesde, zojuist verschenen, Industrialisatie nota aan de Tweede Kamer deelt minister Zylstra mee, dat hy voor een zo gunstig mogelyk klimaat voor vry'e ontplooiing van het ondernemersinitia tief een gedetailleerd ingrijpen in de economische verhoudingen zoveel als mogelijk wenst te ver mijden. Tevens zal onverminderd aandacht moe ten worden besteed aan de ontwikkeling van het loon- en prijsniveau, opdat het binnenlandse kostenpeil zich in verhouding tot dat van het buitenland op een aanvaardbaar niveau blijft be wegen. Zowel het kartelbeleid ter bevordering van een gezonde concurrentie in het economisch leven als loon- en prijsbeleid zal daarop ook in de toekomst bij voortduring gericht zijn. Boven dien zal aan actieve exportbevordering ruime aandacht worden geschonken. Minister Zylstra zegt dat thans de ernstige overspanning van de conjunctuur is verdwenen en dat er nu enige on zekerheid heerst ten aanzien van de conjuncturele ontwikkeling in de naaste toekomst. Hy acht het reeds nu veiligheidshalve wenselijk een aanvang te maken met het ongedaan maken van de maat regelen, die indertijd ter bestrijding van de over spannen conjunctuur waren genomen. De eerste stap is de opheffing van de opschorting van de investeringsaftrek. -Basis 1948 100 V.PELT 5B5I9I 1949 'SO Sf S2 S3 S4 SS S6 S7 S8 In de periode 19571962 zal de Neder landse industrie aan 140.000 nieuwe arbeidskrachten een werkkring moeten verschaffen. Het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen voor deze grote groep van jonge mensen, die in de eerste na-oorlogse jaren het levenslicht zagen, zal een inves teringsbedrag van ongeveer 10 miljard Een 32-jarige klerk bij de griffie van net kantongerecht te Rotterdam, P. J. van aer B., is na enige tijd onvindbaar te zijn geweest, door de politie in hechtenis ge nomen. De klerk, wiens werk bestond uit net innen van boetes via de rijkspolitie oij de rechtbank, verdween nadat hem een t i Van t f500.- ter hand zou zijn ge steld. Hij zou hiervoor geen ontvangstbe wijs aan de betreffende parketwacht heb- oon afgegeven. Dit gebeurt meestal en- *ele dagen later, maar toen men er niets meer van hoorde, werd een onderzoek in gesteld, dat uitwees dat en de klerk en net geld verdwenen waren. Utrecht. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: -;„Vr?oom' Dordrecht; G. Teilegen, Amsterdam, anciciaatsexamen wis- en natuurkunde K: mej. A-V. Dohmen, Venlo: F. H. A. van Genuchten. Ai o' 'T' A' A- M. v. Hooff. Arnhem; mej. «li v' Mooren, Hilversum; A. F. W Mor- Borne; A. M. Voute, Bussurn; C. E. Voogd, -maiioven; J. G. D. Lambert, Hengelo (O.). Idem c- Vervloet, Zwolle. Idem L: E. T. Backer, murg; M. F. van Lunen, Nijmegen. Idem E: EnSel, Amersfoort. Idem F: W. C. van arte»,. Idem G: E- Mulder, Hardenberg. Semi- «examen: mej. N. Dorrestein, Utrecht; mej. M. Arte Boogeveen; H. M. J. Krans, Arnhem. examen; L. H. M. van Gorp, Dongen; Th. W. tricht Maastricht: M. H. J. G. Niëll, Maas- 'Vmstcrdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal- 'n*n [echten: J. s. v. d. Heyden en R. A. Sa lons, beiden te Amsterdam. (Van onze correspondent) Optimistische klanken liet de heer J. Moora, voorzitter van het Centraal Comi té voor Kérkelijk en Particulier initiatief ten behoeve van uit Indonesië gerepatri eerden maandag horen inzake de verhou ding tussen gerepatrieerde en Haagse jongelui. In het afgelopen weekeinde is het rustig geweest. Hier en daar is het in „clublokalen" en andere bijeenkom sten tussen beide partijen tot een soort verbroedering gekomen. De jongelui van beide groepen hebben elkaar daarbij op de schouder geklopt en verder in gemoe delijke sfeer de avond doorgebracht. „De jeugd heeft zich voorlopig hervonden, en daar moeten we dankbaar voor zijn," zo zei de heer Moora. „Ik geloof wel," zo ging hij verder, „dat we vertrouwen in de jeugd kunnen heb ben. De symptomen voor een beterë ver houding in de toekomst zijn er thans in ieder geval. De jongelui moeten het zelf doen en ik geloof wel, dat ze dat inderdaad zullen doen." Wat de achtergrond van de onrust tus sen de Haagse en de gerepatrieerde jeugd betreft, zei de heer Moora dat het onder scheid tussen beide groepen daar zeker niet de oorzaak van geweest is. Hoofdzaak was de rivaliteit tussen de jongens om de Haagse meisjes. „Het gaat net als op de Veluwe en in andere delen van het land, als er ergens gedanst wordt of er kermis is, en een vreemde groep zich ergens in dringt, zo zei spreker. „Het kan dan niet anders, of er ontstaat rivaliteit, met alle mogelijke gevolgen van dien." De ruzies waaraan beide groepen zich in de afge lopen dagen hebben schuldig gemaakt zijn evenwel volkomen onaanvaardbaar geweest. Er waren jongelui in beide kam pen, die bereid waren het „uit te vechten". Ook ds. D. Veldkamp, voorzitter van de Haagse Jeugdactie meent dat het gevaar van „de rel om de rel" voorlopig is af gewend. Waardering hadden beide spre kers voor het optreden van de Haagse po litie. Deze heeft alles gedaan, om erger te voorkomen. (in prijzen van 1957) vergen. Het staat vast dat voor de realisering van deze kracht toer voor de Nederlandse economie grote inspanning van het Nederlandse bedrijfs leven zal worden gevraagd. Ofschoon de afzwakking van de conjunctuur thans nog van betrekkelijk beperkte omvang is, wordt de invloed daarvan op de concur rentieverhoudingen al duidelijk merkbaar. Als men de taakstellingen voor de komen de industrialisatieperiode, die gebaseerd zijn op normalere conjuncturele omstan digheden, wil realiseren, dan zal volgens de bewindsman van Economische Zaken met een verscherpte concurrentie rekening moeten worden gehouden. Minister Zijlstra wijst met nadruk op de krachtige stimulans, die de Europese Ge meenschappelijke Markt op de industriële expansie van ons land zal kunnen uit oefenen. Hoewel de vele voordelen van de E.E.G. nog betrekkelijk ver in het ver schiet liggen pas na 12 tot 15 jaar zal immers de Euromarkt zijn voltooid zal de industrie bij het ondernemen van nieuwe projecten deze verruiming van de markt reeds thans mede in haar over wegingen moeten betrekken. In dit ver band wijst de minister op de mogelijk heden tot kostprijsverlaging en kwaliteits verbetering, die speciaal in ons land nog braak liggen op het gebied van uitbe steding en toelevering. De minister wijst verder op de betekenis van de Nederlandse industriële export naar landen buiten de gemeenschappelijke markt, die bijna 2/3 van onze totale industriële export bedraagt. Hij acht in verband hiermee de verwezen lijking van de plannen voor een alle zes tien O.E.E.S.-landen omvattend Vrij han delsgebied, dat een vrije toegang voor een aantal voor Nederland belangrijke afzet markten zal moeten verzekeren, van groot belang. De minister meent echter wel, dat het gulden principe van gelijkwaardigheid der prestaties in de internationale han delspolitiek aan de onderhandelingen over de Vrijhandelszone leidinggevend ten grondslag moet liggen. (Van onze Haagse redactie) HET REGIONALE INDUSTRIALISATIEBELEID zal zich niet meer uit sluitend richten op de „oude" ontwikkelingsgebieden, maar op de spreiding van de industrialisatie over geheel Nederland. Daarmede zal tevens de druk op de randstad Holland kunnen worden verminderd. De minister voegt daar echter als een der uitgangspunten van zijn beleid aan toe, dat de ondernemer zelf zijn keuze van vestigingsplaats doet. Het industriespreidingsbeleid voor de eerst komende vijf jaar zal in totaal 30 miljoen gulden vergen, namelijk 22,5 miljoen gulden voor de bevordering der industrialisatie in ontwikkelingskernen (7,5 miljoen gulden aan industrieterreinen en 15 miljoen gulden aan industrie gebouwen) en 7,5 miljoen gulden voor bevordering der regionale industrialisatie. Vergeleken met de bedragen, die in de afgelopen vyf jaar voor de regionale indu strialisatie werden gevergd, betekent dit een verdubbe ling. Verbetering van de vestigings factoren in be paalde gebieden en plaatsen bui ten de Randstad Holland is nodig Nieuwe vesti gingsplaatsen zul len ontsloten moe ten worden door aanleg van haven en industriegebie den, en het kli maat van bestaan de daarvoor ge schikte centra zal zo nodig verbeterd moeten worden. Gelet op de ont wikkelingen aan de Nieuwe Water weg en aan het Noordzeekanaal is het in de eerste plaats gewenst uit te zien naar andere vestigingsmogelijkheden voor aan het zeeverkeer verbonden industrieën. In dit verband is besloten om naast de uitwerking van de plannen met betrekking tot de Nieuwe Waterweg en de kop van Rozenburg de denkbeelden ten aan zien van een havencomplex in Het Sloe (by Vlissingen) op korte termijn nader uit te werken. Wat de spreiding binnen de randstad zelf betreft, bieden de nieuwe verkeers wegen mogelijkheden. De geprojecteerde noord-zuid-verbindingen van Amsterdam en de IJmond naar het Rotterdamse ha vengebied zullen plaatsen in het zoge naamde „midden" als Alphen, Bodegraven en Gouda betrekken in de verkeersstromen tussen de beide sterk geïndustrialiseerde „vleugels" van de Randstad. Vooral ver zorgende bedrijven en toeleveringsbedrij ven zullen hier een gunstig gelegen vesti gingsplaats kunnen krijgen. In „overig Nederland" is een onderzoek ingesteld in drie categorieën van gebieden: 1) de zogenaamde expulsiegebieden. waar de vertrekkenden grotendeels worden af gestoten naar werkgelegenheidscentra op grote afstand (Groningen, Friesland, Drente, N.O. Overijsel, Zeeland, de „kop" van Noord-Holand en West- Friesland: 2) gebieden, waar de natuurlijke aanwas der beroepsbevolking voor de periode 19471970 het dubbele of meer zal be dragen van het landsgemlddelde (een krans van gemeenten rondom Eindhoven Helmond en de Limburgse Peel): 3) gebie den. waar omvangrijke ruilverkavelingen Drente bezit 54 hunebedden, verspreid over de gehele provincie. Vroeger is er weinig aan hun onderhoud gedaan, zodat deze monumenten uit het grijs verleden over het algemeen een verwaarloosde in druk maakten. Het provinciaal bestuur van Drente heeft enige jaren geleden be sloten, hierin verbetering te brengen. Spe ciale diensten zullen ervoor zorgen, dat alle hunebedden in de oorspronkelijke staat worden gebracht. Bij het laatste onderzoek is aan het licht gekomen, dat bijvoorbeeld van het provinciaal hunebed in Loon bij Assen de zware deksteen van de zijstenen is gewor pen en dat van het hunebed te Balloo de veldkei, waarop het bronzen kentekenbord is aangebracht schuin is afgebroken en in een sloot geworpen. Onder het hunebed van Zeyen (Vries) hebben jagers of stro pers naar een konijnen- of vossenhol ge graven. Bij een ander hunebed in Anloo werd in de grafkelder gegraven, hetgeen verzak king van de stenen tengevolge kan heb ben. Een onderzoek naar dit vandalisme wordt ingesteld. gaande zijn of zullen beginnen (de IJsel- delta, een deel van de Veluwekust en enkele gebieden tussen de grote rivieren). Minister Zijlstra zal een concreet voorstel betreffende de op grond van dit onderzoek te nemen maatregelen doen in de Memorie van Toelichting op de begroting van Eco nomische Zaken voor 1959. Hij denkt hier bij aan verbetering van het algemene „kli maat". en aan speciale stimulerende maat regelen. Vervroegingsbydrage Het klimaat voor de industrialisatie kan worden verbeterd door versnelde uitvoe ring van regionale verbindingen, waarbij de gedachten uitgaan naar een rijksbij drage in de vervroegingskosten. Ten aan zien van speciale stimulerende maatrege len kondigt de minister een nieuw systeem aan. Volgens deze opzet ontvangt de on dernemer bij aankoop (of verwerving in erfpacht) van gemeentelijk industrieter rein in bepaalde ontwikkelingskernen een reductie, doordat het rijk vijftig percent van de prijs aan de gemeente betaalt op voorwaarde, dat de ondernemer op zijn minst een vijfde gedeelte van het terrein te eigen behoeve direct met industriële bedrijfsruimte bebouwt. Als onderdeel van de Opbouwdag 1958 heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener maandagmiddag in het Bouw centrum te Rotterdam de tentoonstelling geopend, die is ingericht ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Bond van Nederlandse Architecten. In zijn toespraak herinnerde mr. Höppe ner er aan dat het eerste ontwerp voor een architectenwet gestrand is en dat de B.N.A. onlangs een andere ontwerp-archi- tectenwet bij hem ingediend heeft. Dit ontwerp is van zulk een belangrijke strek king, aldus mr. Höppener, dat het ernsti ge bestudering verdient, waarmee zijn de partement nog niet. gereed is. Hij beloof de echter te streven naar een zo snel mo gelijke bestudering van dit ontwerp ten departemente. „Bouwen in karikatuur" De bijeenkomst werd besloten met het bekend maken van de winnaars van de door de Stichting Bouw uitgeschreven prijsvraag „Bouwen in karikatuur". De heren F. J. Bukkens, Vlissingen, G. C. M. Wiegel, Den Haag, en B. Bouman, Amsterdam moesten samen de eerste, tweede en derde prijs delen. Zij ontvin gen elk een bedrag van 400.-. De heren H. K. Brik, Gorinchem, G. C. M. Wiegel. Den Haag en A. Misset, Haar lem, kregen ieder een eervolle vermelding alsmede 100.- elk, terwijl de heer Wi^ gel bovendien de B.N.A.-prijs verwiiuL

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11