Vereniging „Haarlem Zuid-West" wil buurtgebouw uitbreiden Kostbaar Romeins aardewerk in Heemstede gevonden Intensieve verkeerstelling op wegen van en naar Haarlem „Een vrouw op zicht' „De harem van papa" Orgelbespeling door Johan Timmerman <=j5rieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Tijdens Sportweek Badminton-interland in Haarlemse Sportweek Jubileum bij Albert Heijn ZOEKT U 'N DRUKKER Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemmer verongelukte in „steile wand1' Mej. dr. Klink aanvaardde beroep naar Haarlem Markt van het Kennemer Dierentehuis Sinds 1 januari 317 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED WEEST BEHEERST IN HET VERKEER Nieuwe liederen in Grote Kerk en stadhuis Examens Tot ons genoegen" Geslaagde uitvoering van accordeonschool Nut en genoegen" Coen Visser leider van prestatieklassement UIT STAD EN STREEK Programma orgelconcert door Piet Kee Haarlemsche Miisvckcamer naar Wageningen „Circo Espanol" komt zaterdag naar Haarlem J. Waldkötter overleden DINSDAG 20 MEI 1958 Op de terreinen van het seminarie „Ha- geveld" te Heemstede, grenzend aan het luider Buitenspaarne, haalde dit week einde een in de archeologie geïnteresseerde jongeman, P. J. S. H. von Hartsvelt Müller uit een greppel een stuk van een Romeinse inktkoker, vervaardigd uit terra sigillata en daterend van 50 jaar na Christus. Als zodanig werd hel gedetermineerd door de archeoloog J. D. van der Waals te Amster dam. Dit is een duidelijk spoor van een Romeinse vestiging op deze uitloper van de oude zand rug, die zich ook aan de oostzijde van het Spaarne nog voortzet naar Schalk- wjjk en Spaarnwoude. De vinder was naar dit gebied verwezen door de Haarlemse bodemkundige B. J. Wieland Cos, die met behulp van lucht foto's van de R.A.F. bezig is een kaart van grondsporen in Kennemerland uit te wer ken. Op deze plaats toonde een in 1944 ge nomen luchtfoto duidelijk grondsporen, die dwars door de verkaveling heengingen. En inderdaad werden er verscheidene vond sten gedaan. Het stuk inktkoker werd tegelijk met andere Romeinse scherven aangetroffen, die nog niet zijn gedetermineerd. Men zou zelfs kunnen beweren, dat het de inktkoker van de Romeinse geschiedschrijver Plinius is geweestDeze maakte als jong offi cier de mislukte veldtocht tegen de Chau- ken, een volksstam bij de Eems en de Wezer mee, waarbij mogelijk van posities als deze aan het Spaarne en als die van het castellum te Velsen gebruik werd ge maakt. Hij was daar inderdaad in 47 na Christus. Onlangs leidde determinatie van vond sten van de heer Wieland Los in de tunnel- put te Velsen tot de geheel nieuwe conclu sie, dat de Romeinen na 47 na Christus, toen zij volgens de beschikbare gegevens geheel teruggetrokken heetten te zijn op de Oude Rijn, zich nog wel ten minste tot 70 na Chr. (de Batavenopstand) ten noorden van de Oude Rijn hebben bevonden. Opgravingen op hef, terrein achter „Ha- geveld" zouden hieromtrent meer aan het licht kunnen brengen en bovendien moge lijk nieuwe gegevens opleveren over de doorlopende bewoning van de Romeinse tijd naar de Middeleeuwen, waarover voor Kennemerland vrijwel niets bekend is. Wanneer er geen spoedgraving gedaan zal In aansluiting op ons artikel van maan dag over het programma van de dertiende Haarlemse Sportweek kunnen wij nog mededelen, dat dinsdag 10 juni gereser veerd is voor de honkballers omdat op die dag een Haarlems negental zal uitkomen tegen „The Sabres". Donderdag 12 juni heeft in het Krelage- huis een zaalsportavond plaats. Het Ne derlands badmintonteam komt dan uit te gen Duitsland, terwijl voorts de basket ters van de Nederlandse A-ploeg en van de B-ploeg een demonstratie zullen ver zorgen. Tenslotte heeft deze avond boven dien nog de steden-volleybalwedstrijd tus sen Haarlem en Utrecht plaats. Vrijdag 13 juni is gereserveerd voor de jeugdvoetballers (op het EDO-terrein) en de jeugdhonkballers (op het TYBB-ter- ïein), terwijl voorts op deze avond een handbal wedstrijd zal plaats hebben tussen de teams van Hellas en Niloc. Zaterdag heeft tenslotte des middags in Mariënbos een ruiterfeest plaats terwijl des avonds op het Haarlem-terrein de voetbalwedstrijd tussen een Haarlems elf tal en het competitie-elftal van Sportclub Enschede gespeeld zal worden. Donderdag 22 mei hoopt de heer G. C Haleber, chef van de Albert Heijnwinkel te Santpoort, Hoofdstraat 175, de dag te herdenken, dat hij vijfentwintig jaar ge leden zijn loopbaan aanving. In mei 1933 begonnen als verkoper in Utrecht en Am sterdam, volgde reeds in november van dat jaar zijn aanstelling tot. chef van de Albert Heijn winkel aan de Olympiaweg te Am sterdam. In juli 1948 volgde zijn benoeming tot chef van de winkel te Santpoort Hoofdstraat. ADVERTENTIE voor uw HANDELSDRUKWERK? Bel I220C DRUKKER!.! E ZWART. KOUDENHORN 41 BEVALLEN van een zoon: 11 mei: E. Holland-Rykken; 15 mei: H. N. van Hoek- Mulders; 16 mei: T. Vrolijk-Schriek, G. A. M. Handgraaf-Verhoef, E. van der Mije- Peereboom, F. P. Bouland-Meij (2 zoons); H mei: M. K. van Reeuwijk-Oosthoek, M. G- Schoonebeek-Wassenaar, M. Korringa- Van Zanten, J. H. Kreima-Franzen, T. van der Heide-Hoekstra, A. van Wijngaarden- Pel: 18 mei: M. W. van Wooning-Van der Smissen, J. T. Sange-Van Geijlswijk, R. watzen-Perisutti; 19 mei: T. Medemblik- Maagdelijn. BEVALLEN van een dochter: 16 mei: A. H. Nieuwenhuis-Van de Kamp, A. M. yan der Hoorn-Prins, J. Keur-Van der Zee; H mei: M. I. Jansen-Dreckmeier, J. H. H. Bunck-Van Belle, F. J. Warmerdam-Van Harten, M. C. Jansen-Huibers, H. P. Tromp ■Van Welbergen; 18 mei: J. M. Pardoel- Bakker, S. F. Merkelbach-Wetzel, H. J. der Kinderen-Braam; 19 mei: A. G. de Graaf- Berghuis. ONDERTROUWD: 16 mei: N. Meijer en L E. C. Pieters; 19 mei: A. van der Leij en O- Broertjes, K. K. Strookman en E. C. Sieraad. GETROUWD: 17 mei: J. H. Swijter en K C. S, Koster, C. J. M. Lubken en B. Aerts, Moeke en J. C. Bogaard, J. F. van Rijk A. E. den Nieuwenboer, J. Beek en C. Lggelman, C. H. Kluitenburg en C. Rits; mei: M. van der Kraan en J. J. Oostdam. OVERLEDEN: 16 mei: J. Posthuma, 49 j„ oasthuisvest; G. C. M. van Soest, 44 j., Amsterdamstraat; G. van Galen, 50 j„ jzenplein; P. A. van der Wees-Van Leeu wen, 76 j., Hazepaterslaan; P. J. van Driel, J» Hazepaterslaan; 17 mei: C. M. van veor,Ham> 82 j., Leidsevaart; C. Tames- erhagen, 77 j., 2e Vooruitgangstraat; M. "aak-Kramer, 68 j., Reijer Anslostraat; 18 ei: E. C. S. de Groot-Ochsendorf, 94 j„ fempeliersstraat; H. Poelman-Huberts, 45 li Hodsonstraat. worden, zal vermoedelijk alles verloren gaan, want de draglines van de aannemer, die op dit terrein een winningsplaats heeft, zijn ai vlak bij de aangeduide plekken. Naar wij vernemen bevat het conti-act tussen de zandtransporteur en het semina rie de uitdrukkelijke bepaling, dat moge lijke vondsten aan het seminarie komen. Had de overheid over documentatie om trent deze gronden beschikt, dan zouden er echter betere waarborgen zijn tegen bet mogelijk verlies van belangrijke gegevens. Pypekoppen Ook uit andere beschavingsperioden zijn vondsten gedaan, zoals scherfjes uit de bronstijd of vroege ijzertijd, middeleeuwse kogelpotten, koppen van zeventiende eeuw- se pijpen (mogelijk van de Spaanse militie) en een zalfpotje, waarvan de inhoud nog gedetermineerd moet worden. Volgens schriftelijke bronnen, die de vin der, de heer Von Hartsvelt Müller aanhaal de, is op dit terrein in 1458 een klooster gesticht door de Bernarditer monniken, Porta Coeli (Hemelpoort) genoemd. Dit klooster werd in 1573 bij het beleg van Haarlem verwoest. Later werd het terrein een buitenplaats dat eeuwenlang door aristocratische katholieke families werd bewoond. Tijdens een oefenrit. in de „steile wand" op de kermis in Sint Anna Parochie is maandagavond een dertigjarige Haarlem mer met een collega in aanraking geko men. Het gevolg hiervan was, dat hij met de motor naar beneden stortte. Zijn collega bleef ongedeerd en kon op gewone wijze de grond bereiken. Dokter C. Klein achtte overbenging naar een ziekenhuis in Leeuwarden noodzakelijk. Naar wij vernemen heeft mej. dr. J. L Klink, predikante van de Remonstrantse kring te Leeuwarden en voorgangster van de Nederlandse Protestantenbond te De Bilt, het beroep, dat op haar uitgebracht was door de Remonstrants Gereformeerde Gemeente te Haarlem, aanvaard. Mej. dr. J. L. Klink werd geboren in 1918 te Roermond. Nadat, zij de HBS-B in Heerlen had afgelopen, deed zij staats examen gymnasium en daarop volgde haar studie theologie aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1947 promoveerde zij op een proefschrift over de apostel Petrus tot doctor in de theologie en in januari 1948 deed zij haar intrede als predikante in tijdelijke dienst te Den Haag. In oktober 1953 werd zij benoemd tot waarnemend predikante in Schoonhoven en in april 1955 en oktober 1955 volgden respectieve lijk haar benoemingen in Leeuwarden en De Bilt. Er zijn van haar hand een aantal publi- katies verschenen. Zo verscheen bij De Tijdstroom te Lochem „De Bijbel van daag" alsmede een boek over de gelijke nissen. Mej. dr. Klink heeft een grote oecumenische belangstelling. Voor de „markt", die de Stichting het Kennemer Dierentehuis donderdag, vrij dag en zaterdag in 't gebouw van de Haar lemse Kegelbond te Haarlem houdt, be staat grote belangstelling. Vanmorgen liepen in de stad enige sandwichmen met diorokoppen op, om aandacht te vestigen op de markt. Donderdagmorgen om elf uur zal Sophie Stein een inleidend woord spreken en de markt openen. Dr. A. Mel- chior en Anton Pieck hebben werk voor de verkoop aangeboden. Het bestuur van de stichting deelt ons mee, dat mr. H. Vos, administrateur van de Provinciale Griffie van Noordholland, tot het bestuur is toegetreden. In en om Haarlem is men vandaag be zig geweest met een uitgebreide verkeers telling die verricht wordt door Provinciale Waterstaat in samenwerking met Rijks waterstaat. Op de belangrijkste toegangs wegen naar de agglomeratie Haarlem wer den van vanmorgen zeven uur af tot vanavond zeven uur de kentekens van alle passerende motorrijtuigen genoteerd ter wijl Rijkswaterstaat voorts verkeerstel lingen hield op alle oeververbindingen van het Noordzeekanaal en het IJ. De minis ter van Verkeer en Waterstaat had name lijk in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de begroting de Tweede Kamer toegezegd een dergelijk diepgaand onderzoek te laten instellen, vooral nu de situatie gewijzigd is door het totstandkomen van de Velsertunnel, het derde IJ-veer bij de Distelweg in Amster dam en de brug bij Schellingwoude. Niet minder dan driehonderd werkstu denten waren voor dit omvangrijke kar wei ingeschakeld. Zij waren verdeeld over de zes bij de Rijkswaterstaat in beheer zijnde overgangen (de Sluisweg te IJmui- den, de Velserpont, de Velsertunnel, het veer Buitenhuizen. '1 Hemveer en de brug bij Schellingwoude) en over de drie Am sterdamse veren on zij allen vroegen de berijders van auto's en motorfietsen naar het „vanwaar en waarheen", alsmede naar het doel van de tocht. Dit onderzoek zal op 29 mei herhaald worden en men rekent erop, dat op deze twee dagen maximaal 70.000 kaarten met gegevens worden verkregen, die langs machinale weg door de dienst Verkeers- onderzoek nader zullen worden uitge werkt. Deze dienst meent over ongeveer een jaar de gegevens te hebben gerang schikt. In de agglomeratie Haarlem waren ver- keerstellers geplaatst op de weg naar Vel sen, waar niet minder dan negen telpos- ten waren geplaatst, de weg naar Amster dam, eveneens negen telposten, de weg naar Schiphol, de weg naar Aalsmeer, de weg naar Bennebroek, de weg naar Voge lenzang, de weg naar Zandvoort, de weg naar het Bloemendaalse strand, de Ver- gierdeweg en de weg naar Spaarndam. Kleinere ring Behalve dan genoemde verkeerstelling werd vandaag door Openbare Werken van Haarlem een overeenkomstige telling ge houden in de bebouwde kom van Haarlem. Daarbij waren zeventien telposten inge steld, gelegen in een kleinere kring rond de grote kring om de binnenstad heen. Ambtenaren van Openbare Werken en ge pensioneerde politiemensen noteer den daarbij dikwijls met behulp van een bandrecorder,alle kentekens van in-en uitgaande auto's. Ook deze gegevens worden weer centraal verzameld, waarna men over drie tot vier maanden een overzicht zal krijgen van de gedragingen van de auto's en motorfietsen in de Haarlemse binnen stad. Zo zal men dan bijvoorbeeld weten hoe lang bepaalde auto's in Haarlem blij ven, welke wegen deze motomj tuigen door de stad kiezen etc. In de nabije toe- Zachljes in zijn microfoontje van de bandrecorder pratend stond vandaag een van de deelnemers aan de ver keerstelling de kentekens van de mo torrijtuigen, die bij de Grote Houtstraat Haarlem binnenkwamen op te som men. Over enkele maanden zal men, onder meer door de hulp van deze tel ler, over een aantal waardevolle ge gevens het verkeer in Haarlem betref fend, beschikken. komst heeft men dus de beschikking over een aantal waardevolle gegevens, die vooral de verkeerspolitie behulpzaam zullen zijn bij het regelen van het verkeer door Haarlem. In de afgelopen week zijn in Haarlem en omgeving negenentwintig verkeers ongelukken gebeurd, waarbij lichame lijk letsel werd veroorzaakt. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied gebeurde, gestegen tot driehon derdzeventien. Daarbij waren vijf dode lijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door gro te voorzichtigheid en verantwoordelijk weggebruik. Met ingang van 23 mei zal het mechani sche klokkenspel van de Grote Kerk nieu we liederen ten gehore brengen en wel op het hele uur „Haarlems Tempe" van Ja cob Nozemann en op het halve uur „Ga votte" van J. Ph. Rameau. Op 30 mei wor den ook op de klok in de hal van het stad huis nieuwe wijsjes aangebracht en wel op het hele uur „Gavotte" van H. Purcell en op het halve uur een oud volksliedje „Mitte confitte". Nijmegen. Kandidaatsexamen pedagogiek: zr. Guida (mej. M. P. Hertogs), Oudenbosch. Doc toraalexamen psychologie: mej. E. Beels, Tilburg. Doctoraalexamen rechten: mej. H. Menninga, Ede; J. A. M. Straetmans. Heerlen: R. L. M. Mat- theussens, Ossendrecht. Naar wij vernemen hebben de besturen van de buurtvereniging „Haarlem Zuid- West'' en van de stichting „Ons Gebouw" bij B. en W. van Haarlem een plan inge diend voor de uitbreiding van het vereni gingsgebouw aan de Kamerlingh Onnes- straat met in totaal ongeveer 50 vierkante meter. Het gebouw zal hierdoor meer aan zijn bestemming als buurthuis kunnen be antwoorden, omdat de ruimte thans voor de steeds toenemende activiteiten van „Haarlem Zuid-West" onvoldoende is. Men hoopt de benodigde vergunning spoe dig te ontvangen, zodat men nog in juli met de bouw zal kunnen beginnen, waar door het vergrote gebouw vóór het begin van het nieuwe winterseizoen beschikbaar kan komen. Aangezien het hier een project betreft, waarvan de bouwkosten minder dan 100.000 bedragen, is geen rijksgoed keuring vereist. Wel zal de Provinciale Directie van de Wederopbouw haar fiat aan de uitbreiding moeten geven. Het thans in gebruik zijnde gebouw, dat bestaat uit een grote zaal met podium, een bestuurskamer, een toilettengroep en een keukentje met buffet, was bij zijn in gebruikneming in 1954 voldoende voor de toen door de vereniging ondernomen acti viteiten. Al spoedig bleek echter, dat het gebouw meer en meer tot een echt buurt centrum uitgroeide, waarbij, naast de eigen activiteiten, aan steeds meer verenigingen onderdak werd verleend voor vergaderin gen, feestavonden en andere bijeenkom sten. Het gebrek aan ruimte ging toen een klemmend probleem vormen. Van het ogenblik af, waarop voor het eerst het plan tot uitbreiding van het be staande gebouw naar voren werd gebracht heeft het bestuur zich op het standpunt gesteld, dat de kosten, die hieraan ver bonden zouden zijn, door de vereniging zelf gedragen zouden moeten worden. Dit loffelijke standpunt heeft men bij de tot standkoming van het huidige gebouw, dat indertijd ontworpen is door de heer D Heiloo van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken, ook ingenomen. Het plan voor de uitbreiding is ge tekend door de heer J. Frissen uit Haar lem en omvat in de eerste plaats de ver bouwing en vergroting van de thans be staande bestuurskamer en keuken. Achter het thans bestaande gebouw wordt een zaal bijgebouwd, die kan dienen voor het clubhuiswerk en vergaderingen en die te vens een bergruimte voor stoelen en der gelijke omvat. Dit zaaltje krijgt een opper- De donateurs van de Haarlemse ont spanningsvereniging „Tot Ons Genoegen' hebben zaterdagavond in „De Leeuwe rik" bijzonder veel plezier beleefd aan de verrichtingen der leden van de toneelclub die hier onder regie van Martin Beek het blijspel „Een vrouw op zicht" door Han van Teylingen voor het voetlicht brachten Het is een van de vele speciaal voor het amateurtoneel geschreven vrolijke stuk ken, die nu niet bepaald excelleren door een originele intrigé of een spitse dialoog maar waarvan de traditionele verwikke lingen een goedlachs publiek toch altijd weer het verlangde amusement kunnen verschaffen. Zo ook in dit blijspelletje, waar de vrijgezel Hendrik van Dalen zijn toekomst met enige zorg tegemoet ziet, omdat het bij hem inwonend nichtje trouw plannen koestert en hij aldus vreest al leen in zijn grote huis te zullen achter blijven. Een zijner vrienden, die kennelijk geen tegenstander is van een grap ten koste van een ander, komt op het idee ervoor te zorgen dat enige trouwlustige dames zich bij Hendrik komen presenteren. Een invasie, welke de geplaagde vrijge zel de schrik van zijn leven bezorgt en hem ai spoedig van „een sofzichtzending" doet spreken. Maar Cupido verlaat hem niet en opent Hendrik de ogen voor het feit. dat hij al d; jaren reeds een juweel van een huishoudster in zijn onmiddellijke omge ving heeft, welke juffrouw Hengels boven dien haar werkgever in hoge mate ado reert. Een vriendelijk blijspelletje, dat door de overwegend jeugdige krachten van dit en semble met een enthousiast plezier werd opgevoerd. De dames Tonny van der Put, Geertje Aandekerk-Piepenbrink en Ria Hoogervorst mochten respectievelijk als de hautaine Julia, de pinnige weduwe en de temperamentrijke Maritza een groot lachsucces oogsten. Niet onverdiend ove rigens, want zij leverden onderling een grappig contrast. Jammer was het dat laatstgenoemde, die de hartstochtelijke Hongaarse stellig niet onverdienstelijk ty peerde, nog over te weinig zelfbeheersing beschikt om haar tekst te kunnen lance ren, zonder hierover zelf in de lach te schieten. Verder gaf Jaap Roose behoorlijk reliëf aan de perikelen van de geplaagde Hendrik en speelde Bep van der Pol-Kap- tein een aantrekkelijke huishoudster. Ria Ritskes, Ed Roose en Anton van der Steen maakten de bezetting vol. In gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem gaf de accordeonschool „Haarlem-Noord" zaterdagavond haar jaarlijkse leerlingen-uitvoering. Een groot aantal aanwezigen zoals gewoonlijk merendeels bestaande uit familieleden en kennissen der leerlingen kon zich over tuigen van de vorderingen, die de in het al gemeen jeugdige uitvoerenden in het afge lopen lesjaar hebben gemaakt Onder leiding van hun jonge en energie ke dirigent Jan Doornbosch hebben de leerlingen, in een A, B en C-orkest onder gebracht een omvangrijk maar welgeko zen programma van walsen, ouvertures en tango's ten gehore gebracht. De zaal reageerde op de diverse nummers telkens met veel bijval. Bijwijlen traden de orkest leden naar voren voor het leveren van een solistische bijdrage. Succesrijk in het bij zonder was het eerste openbare optreden van het C-orkest, waarvan de prilste leer lingen, jongens en meisjes tussen zes en tien jaar, deel uitmaken. Verscheidene van deze muzikantjes gingen bijkans ge heel achter hun instrument schuil, geen toontje klonk er echter verkeerd. De goe de keuze van de nummers droeg ertoe bij dat er gemakkelijk en met veel plezier is gemusiceerd, zonder dat men zijn toe vlucht had genomen tot al te goedkope paradepaardjes". Het overige deel van de avond werd op onderhoudende wijze verzorgd door het Haarlems Kleinkunsttheater en het Haar lems Jeugdtheater. vlakte van ongeveer 35 vierkante meter. Voorts wordt aan de andere kant van het bestaande gebouw een nieuwe toiletten- groep met doucheruimte voor sportbeoefe naars gebouwd. Waarschijnlijk zal deze uitbreiding, evenals destijds met het thans bestaande gebouw het geval was, worden gegund aan de n.v. aannemingsmaatschappij W. Thun- nissen te Heemstede. Het vernieuwde en uitgebreide gebouw zal, naar het bestuur verwacht, voorlopig voldoende ruimte bieden voor alle activi teiten als bijvoorbeeld de huisvesting van de groep voor jongeren tussen 16 en 22 jaar, van de toneelvereniging en de balletgroepjes van de bloeiende vereni ging. waai-van thans reeds bijna 750 ge zinnen lid zijn. De vele schrijvers, die zich voorname lijk toeleggen op het produceren van kluch ten voor het amateurtoneel, moet het on getwijfeld soms de nodige hoofdbrekens kosten om een intrige te bedenken, die niet al teveel overeenkomst vertoont met an dere, gelijksoortige stukken. K. Termolen en B. Steijaart hebben getracht dit pro bleem op te lossen door in hun klucht „De harem van papa" een vader, die zich blijft verzetten tegen de huwelijksplannen van zijn zoons, enige als vrouwen uit het serail vermomde jongedames op zijn dak te sturen. Deze opzet gelukt in zoverre, dat de aldus in het nauw gebracht Hubert Hup dank zij deze ongewenste aanwinst de grootste moeilijkheden met zijn echt genote ondervindt en het er verder naar gaat uitzien, dat men hem in het stadje spoedig als een zedeloze sultan zal be schouwen. Wanneer dit balletje goed be gint te rollen, worden zijn toch reeds niet geringe beslommeringen nog verhoogd door toedoen van een agressieve waarzeg ster en de vader van een verbeteringsin stituut, een bijzonder ongebruikelijke kluchtspelfiguur overigens. Ais de arme Hubert Hup dan tegen het einde zo onge veer de grens van zijn uithoudingsvermo gen heeft bereikt, blijken de vermeende haremdames de uitverkorenen van de zoons te zijn. Na he^ bedaren van de ont ploffingen van woede wordt de vereiste toestemming voor de huwelijken verleend. Met deze summiere inhoudsvermelding menen wij dan het genre en tevens de kwaliteit wel zo ongeveer te hebben aan geduid. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft hiermee zaterdag avond in hotel „Het Wapen van Heemste de" aan het Wilhelminaplein haar seizoen besloten. Deze opvoering onder regie van de heer L. Beek heeft de vele donateurs van deze vereniging enige bijzonder vro lijke uren verschaft. Behoudens enkele storingen in het tempo is het een verdien stelijke vertoning geworden, met de aan uiteenlopende stemmingen onderhevige Suzanna van Rita Beck, de getormenteer de Hubert Hup van Theo Teeuwen en de uitzonderlijke madame Alvarado van Rie Belterman als meest opvallende presta ties. Ben Wagemans zorgde als de vader van het verbeteringsgesticht voof een aller aardigste kluchtspelfiguur. Zaterdag hield de kring Haarlem en om streken van de Gereformeerde Organis tenvereniging haar zevenentwintigste jaar- vei-gadering. Te dier gelegenheid had in de Grote Kerk om half vier een orgel concert plaats, dat gegeven werd door de heer Johan Timmerman, een collega van de orgelvrienden, die in betrekkelijk gro ten getale de bespeling bijwoonden. De organist maakte het kich niet ge makkelijk, want het eist heel wat vaar digheid, ervaring en zelfvertrouwen om klaarheid te brengen in de polyfonie van Bach's Preludium en Fuga in e, de grote wel te verstaan, om evenwicht in een variabele registratie te bereiken in een Partita van Pachelbel, om een Ricercare van Froberger zuiver te kleuren en rit misch duidelijk af te lijnen en vooral om het gekozen werk van Jacob Bijster tech nisch te beheersên, rijkelijk te registreren en tot een machtige climax op te stuwen. Bovendien vroegen de koraalbewerkingen van Walcha, waarvan Johan Timmerman er drie op zijn programma nam, de nodige dosis fantasie en goede smaak om ze tot fraaie klankjuweeltjes te maken. In aanmerking genomen, dat het orgel van Christiaan Müller en zijn geweldig „aanzetstuk" de akoestisch meewerkende ruinjte van de weidse tempel hun aparte eisen stellen, die voor iedere organist, die geroepen is ais nieuweling deze te be zweren, een niet te onderschatten rem kunnen betekenen, mocht de uitvoering van dit programma door de heer Timmer man zeer geslaagd worden genoemd. Voor al het zware stuk van Jacob Bijster muntte uit door evenwicht in de klankcomplexen en duidelijkheid van tekening. En bijzon der boeiend waren ook de koraalbewerkin gen van Walcha, waarin de poëzie van het kerklied delicaat naar voren trad. Aldus werden de collega's van de con certerende organist niet alleen vergast op vaardig spel maar tevens op een voor beeldig programma, dat van smaak en zuiver artistiek inzicht getuigde. Jos. de Klerk In het prestatieklassement voor de open wedstrijden van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" heeft de Santpoorter Coen Visser, die een beste kans maakt in de militaire ploeg voor de Tour door Neder land gekozen te worden, momenteel bij de amateurs de leiding De stand luidt: i. C. Visser (Santpoort) 57 pnt; 2. H. van Duin (IJmuiden) 37 pnt; 3. A. Rutte (Haarlem- merliede) 17 pnt; 4. H. van Weeren (Haar lem) 12 pnt; 5. A. Reekers (Nieuw Vennep) 9 pnt; 6. H. Oldenburg IJmuiden) 5 pnt; 7. A. Straver 4 pnt; 8. L. Vaars 1 pnt. (bei den Haarlem). De Heemstedenaar Piet Steenvoorden, die in vijf wedstrijden 44 punten behaalde en over is gegaan naar de onafhankelijken. is nu hij door Visser gepasseerd is van de prestatielijst afgevoerd. Minder succesvol zijn totnogtoe de Haar lemse nieuwelingen geweest. Van hen is Bogaard de enige die zes punten heeft weten te behalen en hij staat zodoende als enige voor het prestatieklassement ge klasseerd. Nieuws in het kort Kousenfabrieken Hin. In de verga dering van aandeelhouders van Kousen- fabrieken Hin n.v. te Haarlem is benoemd tot directeur drs. R. P. M. Hin. De directie zal worden gevoerd door de heren F. M. H. Hin en R. P. M. Hin en de heer W. Ocke- loen zal als algemeen procuratiehouder blijven fungeren. Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal deze week geen spreekuur houden. Jongen viel in Spaarne. Maandag middag om vier uur is de zesjarige Jan G. Janssen, wonende aan het Spaarne 19 rd. tijdens het spelen in het water gevallen van het Spaarne tussen de Veerstraat en de Gedempte Oude Gracht. Een 23-jarige winkelbediende, de heer O. J. Berendregt, wonende in de Kleine Houtstraat 5 rd. sprong het drenkelingetje gekleed na en bracht het op het droge. Luilakwandeling. De vereniging „Haerlem" zal op zaterdagmorgen 24 mei de traditionele luilakwandeling houden van Zandvoort naar Overveen langs het Visserspad. Het vertrek voor deze zeven kilometer lange tocht is bepaald voor het spoorstation van Zandvoort om half zeven. Zeeverkennersfeest. De „Kon-Tiki" zeeverkenners te Bloemendaal geven vrij dag 23 mei in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan in Bloemendaal een feestavond. Opgevoerd zal worden de revue „Ter land en zee", samengesteld door Charles Mo lenkamp. Het geheel wordt muzikaal om lijst door het „Kon-Tiki"-ensemble. Het programma voor het orgelconcert, dat Piet Kee vanavond in de Grote Kerk in Haarlem geeft, vermeldt de volgende werken: 1. Preludium in Es van G. Leyding; 2. Partita over „Christus, der ist mein Leben" van J. Pacheibel; 3. Preludium en fuga in D van J. S. Bach; 4. „Laszt uns erfreuen herzlich sehr" van J. Fr. Doppelbauer: 5. ..Maria, die zoude naer Bethlehem gaen" en „lek wil mi gaen vertroosten" van F Peeters; 6. Passacaglia en fuga, eveneens van F. Peeters. De Haarlemsche Musyckcamer onder lei ding van André Kaart verleent donderdag avond medewerking aan de feestelijkhe den ter gelegenheid van het zestiende lustrum van het Wagenings Studentencorps met de uitvoering van „De vier jaargetij den" van Vivaldi, waarbij Jan Bresser als vioolsolist optreedt. Van zaterdag 24 tot en met donderdag 29 mei zal het „Circo Espanol" op zijn Nederlandse tournee Haarlem aandoen. Op het terrein in Den Hout nabij café-res taurant Dreefzicht zal men gedurende zes dagen in de gelegenheid gesteld worden kennis te maken met Spaanse circuskunst onder het motto „Een echt circusfeest uit het zonnige zuiden". Deze fleurige show wordt gegeven in een speciaal voor deze tournee vervaardigde ,ient, welke plaats biedt aan ongeveer 3500 toeschouwers. Men ziet en hoort onder meer het optre den van flamenco-zangers en zigeunerdan sers en zelfs een stierengevecht ontbreekt niet al is dat dan aan de Nederlandse smaak aangepast. Voorts zijn er diverse dierengroepen, onder meer een troep Ber berleeuwen en een collectie school - en vrijheidspaarden. „Circo Espanol" reist met een geheel gemotoriseerd wagenpark, een grote cir custent, 125 medewerkers en een honderd tal dieren. De openingsvoorstelling heeft plaats op zaterdagavond 24 mei. Te Heemstede is in de leeftijd van ne genenzestig jaar overleden de heer J. Waldkötter, gepensioneerd ambte naar van de gemeentesecretarie te Heem stede. Op 1 februari 1913 is hij in dienst ge treden als assistent bij de gas-, duinwa ter- en elektriciteitsbedrijven en na de op heffing van de gasdistributie werd hij amb tenaar op de secretarie. Hij was werkzaam op de eerste afdeling. Wegens het bereiken van de vijfenzestigjarige leeftijd verliet de heer Waldkötter op 1 januari 1955 de dienst der gemeente Heemstede. De thans overledene heeft in diverse ver enigingen zijn krachten gegeven. Een groot aantal jaren vervulde hij het pen ningmeesterschap van de afdeling Heem stede van de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis en hij was een der oprich ters in 1946 en daarna penningmeester van de Vereniging „Oud Heemstede-Benne- broek." De crematie is bepaald op donderdag 22 mei na aankomst van trein 13.04 uur te Driehuis- Westerveld. (Verkort weergegeven) Nogmaals de Garenkokerskade. In aan sluiting op voorgaande publikaties in dit blad, wil ik nog wijzen op het feit, dat kinderen altijd gras en zand zoeken, dat ze in het Garenkokerskwartier alleen langs het water vinden. Wel werd indertijd een huis-aan-huis- collecte gehouden voor een speeltuin bij de Oud-Katholieke kerk. Doch niet al leen is dit plan, waar we geld voor gaven nooit verwezenlijkt, maar het laatste beetje speelruimte, dat onze jeugd nog had, is ook nog weggenomen door de bouw van de huishoudschool. Hebben we dus niet alle recht op de volle aandacht ten aanzien van onze klacht? Temeer daar de kinderen, die in het water vallen, als ze er levend uitko men, vrijwel allen flink ziek worden van de bacteriën, die onherroepelijk in een sloot zitten, welke meer als vuilnisbelt dan als sieraad dient. Met dank voor de plaatsing, A. W. v. Z.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13