UMPIE IN DE DROOMTUIN J Natu-raLax RUSTIGE LANDING Agenda voor Haarlem De dichter A. Roland Holst EBiai Beschouwing ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag Ons vervolgverhaal Kort en bondig 5 Veel gepraat De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Fietser getorpedeerd door losgeraakte auto-as PVS houdt rekening met belangen vakgenoten Nieuw bemiddelend orgaan voor eigen woningbezit Natuurlijke regelmaat Prins sprak een halfuur met Eisenhower Oude herinneringen opgehaald DINSDAG 2 0 MEI 1958 Het dagelijks gebaar en de dans" een der zes onderdelen van het televisie programma van maandagavond was instructief en bood minder-ingewijden in de danskunst gelegenheid zich te verdie pen in het ballet. Lucas Hoving (behorend tot de Amerikaanse dansgroep van José Limou) en leden van het Seapinoballet oaven een expressieve demonstratie. De toestand in Frankrijk en Algerië heeft ook de aandacht van de televisie. In het journaal werden beelden gebracht van de jongste ontwikkelingen. Koen van Hoewijk en Joop Simons vertelden uit Parijs wat zij in de loop van de dag be leefd hebben en tenslotte gaf dr. De Jong een politieke beschouwing. Daar Parijs in 't brandpunt der belang stelling staat luistert men gaarne naar het nieuws en de beschouwingen daarover. Het loonbeleid, hoe belangrijk het onder werp ook moge zijn, is dan minder aan trekkelijk en leent zich niet zo goed voor een discussie voor de televisie. Het was moeilijk de deelnemers van de „perscon ferentie" de voorzitter van het N.V.V. cn drie journalisten van uiteenlopende po litieke overtuigingen zodanig in het beeld te krijgen dat de uitzending boeide en verder waren zoals te verwachten v;as de meningen verdeeld, waardoor in de vijfentwintig minuten geen duidelijke conclusie verkregen werd. Het luchtige slot „Meilotigheden" was aan deze maand gewijd, waarbij de vete raan van het gezelschap Paul Collin er het beste in slaagde de kijkers aan het onder werp te doen denken door het zingen van vrolijke liedjes. Simon Carmiggelt zorgde voor een vlotte conference en Milo An- stadt voor een goede regie Beeldschermer „ER DEUGT" dichtte A. Roland Holst in 1942 „er deugt geen woord of het is vanuit alleen zijn met mijzelf geschreven". Van de op de kentering der tijden geboren dichters van zijn generatie Bloem, Van Eyck, Gossaert, Greshoff is hij het ge weest die de steilste en ijlste weg ging: tegen en buiten de werel l. Mèt en in de wereld was er voor hem., die niet met „het afnemen van de geest" heulen wilde, op den duur vrijwel niet meer te leven. Jong al voelde hij „drang naar boven", naar een nog onbepaald ergens: een wijdheid van zijn, wind, licht, zee, een „land waar dromen leven is". Nog leek het, in die jaren' voor 1914, mogelijk om met de zinnen „het hoog begeren" te vervullen, in lichtextase, in liefdesvervoering, in ruimtever ijling. Niet langer dan enkele jaren heeft de zintuigelijke bekoring der Tachtigers vat op hem gehad. Wel de ju bel, de verrukking van Herman Gorter maar hoe verwant de „Jeugdfragmenten" aan het groots-lyrische versepos „Mei" geweest mogen zijn, spoedig al werd zijn Lentevreugd gevolgd door Herfstdag, Ruimtezang door De verloren droom, Te zamen door Alleen. Toen al, in het jeugdwerk dat hij maar zeer ten dele tot zijn oeuvre wil rekenen, waren er, temidden van de aanvankelijke „storting van geluk" en de latere droef heid en angst, voortekenen van hetgeen hem later als een mythe zijn mythe tenslotte van een voortijdelijke geluks- vervulling in de gedaante van „De Ver borgene" zou verschijnen. Noem het Elysium, een Gouden Voortijd, het Eiland der Gelukzaligen, noem.zijn „afspraak met De Verborgene" een onverbrekelijk ver bond met de zielskracht, met de oorspron kelijke eenheid van lichaam en geest - voor Roland Holst is dit buitenwereldse heil, hoe ook genaamd, een reële en zeer persoonlijke ervaring geweest, méér dus en anders dan een „dichterdroom" of een symbolenspel: een visionair herkennen van zijn wezen, zijn herkomst, zijn bestemming. In zijn bundel „Voorbij de wegen" staat hij, voor het eerst zo beslissend eenzaam, als „de ontkomen zwerver" aan de rand van zijn aardse bestaan: óm hem landnevel en walmende benauwenis, voor en boven hem het „verwaaide licht, goud en open". En alleen met zichzelf, met zijn weemoed, zweert hij de dure eed zijn verbannen droom te zullen wreken. Van dat ogenblik of behoorde hij tot de verzworvenen, de grootscheeps -levenden, de „late telgen" die nog weten van het „oud verhaal" dat na- mompelt in de wind, naruist in de zee. na licht aan de kim -- en ernaar leven, ervan dichten. Daarmee was dan voor goed ge kozen tegen de wereld, waarin het bloed getemd, de ziel geknecht, het goud telbaar geworden was en het leven gemene zaak maakte met een stoffelijk heil. Een winter aan ree Een afzondering In de ivoren toren im pliceerde die eenzelvigheid allerminst. Het besef „te ver in de donkre wind geboren" te zijnom „ooit in het bloed te geloven het woord van een eeuw en dat woord te spreken" hield aanvankelijk geen vijan- schap in met de wereld. Er heeft in Ro land Holst een kortstondige hoop geleefd droom en maatschappij, heil en menselijk- sociaal bestaan, dichten en leven, in hun eenheid hersteld te zien. Shellev, maar vooral William Morris, hachelijker al Gorter, tragisch Henriëtte Roland Holst, waren hem voorgegaan in een blijde toe komstverwachting van daadwerkelijk mensengeluk, van een verwezenlijkt Utopia. Hoever ook teruggetrokken en met. het jaar bedreigder in het onvermijdelijke isolement, is Roland Holst niet achteloos aan Gogoltha, noch aan een vurig verlangd gemeenschapsgeluk voorbijgegaan. Schuld- bezwaard heeft hij „weedom om de puinen der volken" gekend, in angst en beven het Vrijwel dagelijks kan men de dichter verval hand over hand zien toenemen. A. Roland Holst - die op 23 mei de „einde's dageraad" voorzegd, de wereld leeftijd van zeventig jaar bereikt - per „woest en ledig" gezien en zijn hoogste droom, zijn diepste heimwee, geriskeerd om stand te houden. Wat de spiegel veelzeggend symbool in zijn werk hem eens verried was zijn evenbeeld: „duister zag men hem gaan, en in zichzelven mom pelend als een rampzalig koning na de smaad van zijne nederlaag". Sinds het leven meer en meer heulde met een ster ven en „Pharao aan Rockefeller" verried, vergrootte zich met het jaar de spanning tussen de vijandige tegendelen: zielskracht en energie, persoonlijkheid en karakter, onwerelds heil en „uur en feit", voormen selijk wezen en historisch voortbestaan ziedaar de vete der zeldzame roekelozen, die het alleenzijn er op wagen om hoog boven het tumult van een bezeten wereld in tweegesprek te zijn met de stilte diq in den beginne was. Ondergangsvisioen In 1937 verscheen „Een winter aan zee", de tot het uiterste versoberde cyclus van achtregelige verzen, waarin zich dit alles voltrok „o, angst, o, rekenschap". Troje was tot puin vergaan, Helena werd verraden en het ogenblik zou komen dat zij, eenheid van Schoonheid en Leven, de schuldigen zou dagen voor het godenge- rech,t om zich dan (en voorgoed) van de wereld af te wenden nu deze tot een duis tere leegte was verworden. Rangschikt men, voor zover mogelijk, de gedichten van „Onderweg" en de daarop volgende bundel „Tegen de wereld" in chronologi sche volgorde, dan voltrekt zich daarin vers na vers met een tragische onafwend baarheid een ondergangsvisioen, dat de wanhoop te boven gaat. Want wat voor zien was kwam: „reeds stortte wat in 't Westen stond gebouwd tot rokend puin, uit zwarte brokkelmonden gapend ten hemel, die een nors zwerk werd". In tweevoudige verbanning door het ontij dodelijk bestookt in het binnenst domein van zijn droom, door de horden verdreven uit de kuststrook van zijn ziels- landschap tot diep in „het murw binnen land met veil'ge tuinen" dicht Roland Holst zijn elegische, op een breed ritme gaande „In ballingschap". Waar bleef de „tale van de dageraad o. beiaardier", die in „Een winterdageraad" (het volmaakste gedicht van zijn oeuvre en van onze mo derne poëzie) het „nooit vergeten en open einde" weer deed opengaan? Een Winter dageraad dateert uit dezelfde tijd als In Ballingschap, maar geen heil, bij de genad,e van het helder carillon geschonken, kon ongedaan maken wat de tijd had aange richt. Angst, ver van zichzelf te steiwen, kon geen troost meer bij „het hoog aangaan van de zee bij de Hondsbosse" vinden. In Roland Holst, de laatste der „late telgen" en de laatste die zich gedreven voelde door een groots visioen, voltrok zich het sécu laire vonnis van een ontzielde eeuw. Die uittrok als een eersteling, als een „vroeg heiden" en met de ontembaren van de mythe verkeerde, werd gedoemd het „uit zelfbehoud" met de wanhoop te houden. Een ook déze liet tenslotte achter zich. Op de steilste en ijlste weg die hij ging, werd hij door de tijd achterhaald en over rompeld. Alleen de dichter ontkwam. Later, over een eeuw misschien, zal het beeld van Roland Holst uit zijn werk ver rijzen als dat van een groots dichter, die voorzag wat komen ging. Zijn mythe zal dan in het duurzame van zijn visionaire dichten de tijd overleefd hebben. C. E. Dinaux ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 fiets, toegerust met de onafscheidelijke wandelstok zijn boodschappenronde door zijn rustieke woonplaats, Bergen in Noordholland, zien doen. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws? 8.15 Reportage. 8.20 Gram. 8.30 Instr. trio. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Amus.muz. 10,00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Voltooide symfonie, hoorsp. 12.15 Italiaanse me lodieën. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Rep. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Bonds dag. 14.45 Arabella, opera (le bedrijf). 15.40 Vo caal dubbelkwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum van het Chr. organisa tie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de af. 19.15 Viool, cello en orgel. 19.30 Buitenl. overz. 10.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kerkconcert. 21.30 Rep. 21.50 Gram. 22.00 Klankb. over Alice Nahom. 22.20 De Hoorschelp, een akoestikon. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 198 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. 9.15 Gram VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Amus.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Piano recital. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.00 Volksmuz. 17.15 Promenade-ork. 17.50 Regerings- "itz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18A0 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de re gels door, caus. 20.15 Amus.muz. 20.30 Loraine, hoorspel. 21.45 Strijksextet. 22.10 Marimba. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23,50—24.00 Soc.t nieuws in Esperanto. Brussel 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Filmmuz. 16.15 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Koorzang. 17.20 Klankb. 17.40 Zang en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Koorzang. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorspel. 21.05 Gram. 22 00 Nieuws. 22.15 Caus. 22.25 Gram. 22.30 Symf.- ovkest. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG KRO: 17.0017.45 Voor de kinderen. NTS: 20.00 "eekjournaal. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot. 21.0022.40 Ninotchka, TV spel. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 (Van onze correspondent Een soortgelijk ongeluk als zich onlangs in Bergum voordeed, waar een betonmolen van een vrachtauto 'kantelde, deed zich maandagavond voor in De Triemen bij Kollum in Friesland toen een achteras van een personenauto met beide wielen van een bestelauto uit Leeuwarden, losraakte. De as met wielen ramde een 35-jarige fietser uit Zwagerveen, die zijn paard naar huis bracht. De man werd tegen het wegdek ge smakt, waarbij hij wonden aan het hoofd en aan een der armen opliep. Zijn fiets werd zwaar beschadigd. Het paard kreeg geen letsel. Het ongeluk ontstond, nadat de auto een haakse bocht was doorgereden, waar de achteras losraakte. Voorzitter KVOB Op de negentiende algemene vergade ring van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, die maandag in hotel De Leeuwerik in Haarlem werd gehouden, heeft de voor zitter de heer Ant. Nijssen sr. aandacht geschonken aan de ontwikkeling van de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Met name besprak hij hierbij de vraag, of het Produktschap voor Siergewassen wel voldoende rekening houdt met de wen sen en inzichten, die er ten aanzien van bepaalde kwesties bij de vakgenoten le ven. „De laatste tijd heeft men een zekere ongerustheid en ontevredenheid bij de vak genoten ten aanzien van de P.B.O.-orga- nen kunnen constateren. Niet altijd was die ontevredenheid ten onrechte," aldus de heer Nijssen. Hij vroeg zich af, of in de toporganen in alle gevallen mensen zitting hebben, die alle aan de orde zijn de kwesties wel voldoende kunnen over zien. Gezien de ervaringen van de laatste tijd meende de heer Nijssen, dat het Pro duktschap voor Siergewassen inderdaad rekening houdt met de stemming onder de vakgenoten. In de vergaderingen van het produktschap komen echter soms te genstrijdige belangen aan de orde. „Daar om is eenheid onder de vakgenoten meer dan ooit gewenst," aldus de voorzitter, die voorts opmerkte, dat de taak van de or ganisatie in het geheel niet is ingeboet, maar eerder belangrijker is geworden. Van het PVS was een brief ontvangen betreffende de surplusvorming van bloem bollen. Het PVS is in deze volledig aan de wensen van de organisaties tegemoet gekomen. De vergadering verwierp voorstellen van de afdelingen Grootebroek en Noord- wijkerhout betreffende de nieuwe meet- wijze. Een nieuwe meetwijze wordt thans nog bestudeerd. Een voorste] van de afdeling Noordwij- kerhout inzake de afschaffing van de in- nameregeling voor zgn. „abnormaal" van tulpen werd eveneens niet aangenomen. De betreffende innameregeling is gedeel telijk afgeschaft. Er is tussen de verschil lende organisaties in deze een compro mis bereikt. Het hoofdbestuur meent daar om, dat voor een belangrijk deel is tege moet gekomen aan de bezwaren van de kwekers tegen hoge kosten van de inna meregeling. Het compromis geldt voor één jaar, zodat thans bekeken kan wor den, of definitief tot afschaffing van de gehele regeling moet worden besloten. Het hoofdbestuur zal zich verder op deze kwestie beraden. Gesproken werd over de vraag, of de vereniging een vrijgestelde moet aanstel len om de belangen van de vereniging in de diverse publiekrechtelijke organen goed te kunnen behartigen. Deze vraag was door de afdeling Noordwijkerhout opge worpen. De voorzitter meende, dat de aan stelling van een vrijgestelde nog niet ge wenst is. Er zijn nog voldoende bekwa me vakgenoten te vinden, die de vereni ging naast de uitoefening van hun be drijf kunnen vertegenwoordigen. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een derde stichting toegelaten als bemiddelend orgaan zoals bedoeld in het besluit „bevordering eigen woningbezit." Het is de stichting bemiddelend orgaan „Rohyp" te Amsterdam. Evenmin als beide reeds eerder toegelaten organen de stichting bemiddelend orgaan van de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de stichting „De eigen woning" zal ook de Rohyp zelf leningen verstrekken. Wel is er een onderscheid met de beide eer der toegelaten organen: de werkingssfeer van het nieuwe orgaan is namelijk niet beperkt tot een groter of kleiner deel van Nederland. Gegadigden voor de bouw of de aankoop van een „eigen woning" kun nen voorlichting en hulp verkrijgen van een bemiddelend orgaan, dat hen met raad en daad terzijde kan staan. Dit om vat ook de voorgeschreven bemiddeling bij het aanvragen van toeslag op de bouw- premie en eventueel voor het verkrijgen van gemeentelijke garantie voor een hy pothecaire lening tot een hoger bedrag dan gebruikelijk is. Umpie was een kleine jongen, die al op de grote school ging en aardig lezen kon maar toch was hij nog een peuter. Die Umpie beleefde op een nacht een vreemd axiontuur! Hij lag lekker te slapen en het was al erg laat, toen hij opeens gewekt werd door een stemmetje. „Umpie!Umpie! Word eens wakker!" Umpie deed verbaasd één oog open; hij zag op zijn deken een vreemd, klein wezentje staan23 ADVERTENTIE Natu-ralax is géén gewoon laxeer middel. Het zorgt voor het herstel van de natuurlijke functie, maar bo vendien ook voor de natuurlijke regelmaat. Een uitkomst bij hard nekkige verstopping, ook voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten versterkte werking) tl. 1.35 WASHINGTON, (UP) —Prins Bern- hard heeft maandagmiddag een bezoek gebracht aan het Witte Huis en bijna een half uur met president Eisenhower gespro ken. Na het bezoek zei de Prins, dat dit een vriendschappelijk bezoek was geweest waarop geen zaken waren besproken. „We spraken de langste tijd over de oude tijd en onze gezinnen", aldus de Prins. Hij her innerde er aan, dat hij Eisenhower, al kende voordat hij tot president werd geko zen. De kennismaking dateert uit de tijd, dat Prins Bernhard bij de geallieerde strijdkrachten ^nder Eisenhower diende. Behalve Eisenhower ontmoette hij ver scheidene andere leden van de staf van het Witte Huis. De plaatsvervangend onderminister van Buitenlandse Zaken, C. Douglas Dillon zal vandaag een "bezoek'"aan Prins Bern hard brengen op de Nederlandse ambas sade in Washington voor een uitwisseling van gedachten. Dillon werkt op de afdeling Economi sche Zaken van het State Department en heeft grote belangstelling voor de Europe se gemeenschappelijke markt en de voor gestelde vrijhandelszone. De Prins zal vanavond om zeven uur met een toestel van de Amerikaanse lucht macht van Washington naar New York vliegen. Donderdag zal hij met een vliegtuig van de K.L.M. van New York naar Nederland terugreizen. RONALD COLMAN OVERLEDEN. Ronald Colman de uit Engeland af komstige filmster, die in de dertiger jaren naam heeft gemaakt door zijn optreden in films als „Lost Horizon" en „The prisoner of Zenda" is maandag op zevenenzestig- jarige leeftijd te Santa Barbara in Califor- nië aan een longaandoening overleden. Zijn laatste optreden was in „De reis om de wereld in tachtig dagen" van Mike Todd. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I 6. „Dan heeft u het zeker vaak gedaan, dat u er zoveel van houdt", zei hij met wat een wreedaardige mis leidende vriendelijkheid scheen. „Oh, ja", begon Patsy. De man had iets over zich, waardoor men als het ware onwillekeurig met hem in stemde. „Ik bedoel, ik heb...." Haar twee vluchten op de vliegclub van haar neef konden tóch niet lan ger geduurd hebben dan een magere vijftien minuten per stuk. „Ja?" De stem klonk nog altijd vriendelijk en zo neu traal en vaag als van een rechter. Patsy voelde, dat zij een kleur kreeg. Zij draaide haar zakdoekje in haar klamme handen in elkaar en zei met een soort rustige en tegelijk wanhopige waardigheid „ik heb gevlogen. Twee vluchten. En ik vond het heerlijk". „Prachtig!" Een flauwe glimlach, die hatelijker leek dan de even opgetrokken wenkbrauwen, bewoog zijn lippen. En de rest van het comité scheen even te gniffelen. Plotseling werd Patsy zich bewust van de rij ridder orden, die de jongeman op zijn uniformjasje droeg en zij giste in het wilde weg naar het aantal uren, dat hij wel zou hebben gevlogen. „En u bent niet luchtziek geweest?", vroeg hij. Pat sy zei dat zulks niet het geval was geweest. „En evenmin zenuwachtig?" „Neen. In het geheel niet. Maar het was toen een prachtige dag". „Meent u, dat u aan iedere plotselinge situatie het hoofd kunt bieden?", vroeg de jongeman. Uit de bui ging van zijn stem bleek duidelijk dat hij ei zeker van was, dat zij dat niet zou kunnen. „Ik zou het proberenzei Patsy nederig. „En dat zou niet genoeg zijn", hield de rustige con- versatiestem haar herinneren. „Het luchtruim is geen plaats voor mensen, die willen proberen. Daar krijgt men geen tweede kans. Men moet handelen." Patsy voelde, dat haar kansen op succes even snel uit haar wegstroomden als het zand van een zandloper. „U weet, dat een stewardess een lid van de beman ning is, onder het commando van een gezagvoerder en dat zij onder dezelfde discipline valt als de man nen?" Patsy knikte. „En u weet ook, dat u het grootste deel van de tijd in het buitenland zult zijn, in ieder land, waar de maatschappij u maar wenst heen te sturen?" Patsy mompelde, dat zij dat wist. „En wat denken uw ouders er van?" Hij keek de papieren even door, die hij voor zich had liggen en waarbij zich ook een exemplaar bevond van het uit voerige sollicitatieformulier, dat zij had moeten invul len. „U bent hun enige docher, niet waar?" „Neen", zei Patsy, „Maar de enige, die thuis is. Ik heb nog een getrouwde zuster. En een jongere broer, die nog op school is. Maar mijn ouders vinden het goed. Mijn vader was tijdens de oorlog hij de Marine en hij heeft veel gereisd en, nou ja: hij begrijpt het. En dat doet Moeder ook...." „Goed", onderbrak hij haar. „Maar weet u iets van een luchtlijn? Heeft u enige vrienden die met u over de ze kwestie gesproken hebben?" „Neen", zei Patsy. „Ziet u, ik werk op een scheep vaartkantoor en ik woon bij mijn ouders. Dus is er niet veel kans om iemand te leren kennen, die bij de luchtvaart is. Plotseling vernauwden zijn ogen zich. „Ik heb het misschien helemaal mis en als dat zo is, moet u het maar zeggen, maar Patsy wachtte met haar handen in elkaar geklemd op wat er komen zou. „Maar heb ik u niet in het restaurant gezien?" Patsy maakte een schuldige beweging van schrik. „Het stafresaurant". Het woord „staf" werd met enkele nadruk uitgespro ken, alsof het over verboden terrein ging. Patsy kreeg een kleur. „Waar u ongeveer een halfuur geleden koffie zat te drinken met een officier van het Vliegbureau?" Er viel een stilte in de kamer. Daar buiten in het va ge zonlicht, begonnen de motoren van een vliegtuig te draaien. Meneer Simmons krabbelde met zijn potlood op zijn vloeiblad. De dame met het grijze haar ritsel de even met haar papieren. „Er is natuurlijk geen enkele reden, waarom u dat niet zou doen." De stem met zijn conversationele into natie had een zekere geamuseerde kritische klank. „Ja", zei Patsy met een stem, die nu niet trilde van angst, maar van een gezonde opwellende boosheid. „Ik heb daar inderdaad koffie zitten drinken. Niet met iemand, die ik werkelijk kende, ik bedoel niet vóór vandaag. Het was meneer Pollard. Hij hielp mij, om mijn weg hierheen te vinden. Ik wist niet dat dit het stafrestaurant was. Meneer Pollard bood mij een kop koffie aan om mij een beetje op te vrolijken, voor ik hierheen ging". Zij hoorde een gesmoord geluid, het geen zeker wel een gemompel van ontstemming van de rest van het Comité moest zijn. „Hij was erg vrien delijk", zei zij met warmte. En zij hoopte, dat Prentice haar bedoeling begreep, n.l. dat hij zelf ook wel eens wat vriendelijker zou kunnen zijn. „Dat is alles, dank u zeer". Met een volkomen onver stoorbaar gezicht knikte Prentice tegen de grijshari ge dame, die de voorzitster van het Comité scheen te zijn. „Dan geloof ik, dat dit wel alles is, wat wij u wil den vragen, juffrouw Aylmer." En naar Patsy's ver drietig kijkende ogen meenden te zien, had de glim lach van de grijze dame nu iets verwijtends. „U zult wel nader van ons horen. Wilt u bij het heengaan van deze deur gebruik maken?" En zij wees op een deur, die zich juist naast de tafel van het Comité bevond. Zij keken allemaal naar Patsy, toen die van haar stoel opstond. Hun ogen volgden haar, toen zij met waardigheid naar de haar aangewezen uitgang liep. Nu zouden zij natuurlijk wel denken, dat haar kleren te opvallend waren en haar rok te kort Misschien vonden zij haar kapsel hoewel het krullend en goed ge borsteld was wel te gekunsteld. En ht ergste was, dat zij natuurlijk zouden zitten denken over haar hou ding in het algemeen. Het soort meisje, zouden ze zeggen, dat geen twee minuten binnen het hek van het vliegveld was, of zij had al met een haar volkomen on bekende kennis gemaakt en hem toegestaan haar kof fie aan te bieden, terwijl andere meisjes met een juis te geestesgesteldheid zo verstandig zouden zijn ge weest, in de wachtkamer te zitten rillen in haar schoe nen. „Dank u wel en goeden morgen", zei zij, met de hand op de deurknop. „Goeden morgen", zeiden zij en ze kon zien, hoe die vier hoofden wat dichter bij elkaar kwamen, toen de deur achter haar dichtging. (Wordt vervolgd) Handelsreizigersexamens. De voor zitter van de r.k. vereniging van handels reizigers St. Christoffel, de heer P. J. M. de Graaf, heeft op de in Utrecht gehou den jaarvergadering van zijn organisatie verklaard dat in samenwerking met het ministerie van economische zaken een stichting in voorbereiding is die te zijner tijd examens zal kunnen afnemen voor het verkrijgen van een diploma handels reiziger. Lood om oud koper. De duikers, die geruime tijd met de concessiehouder J. Mosk lood hebben gevist uit een scheeps wrak in de zee nabij Castricum, gaan nu pogen koper te bergen in de buurt van Texel. Na afwijzing van hun eisen jegens Mosk door de president van de Alkmaarse rechtbank hebben zij het werk niet op de oude voet willen voortzetten. Voorzitter C.I.R.M. Op de algemene vergadering van het C.I.R.M. (Comité In- terantional de Radio Maritime) in Parijs is tot voorzitter gekozen ir. W. Stenfert, di recteur van Radio Holland n.v. te Amster dam. De C.I.R.M. is een internationale, van de regeringen onafhankelijke weten schappelijke organisatie. Door de gezamen lijke actie van haar leden bevordert zij de vooruitgang van de scheepsradioverbin- dingen. Onontplofte bom. Toen de heer Van Ginkel uit Scherpenzeel dezer dagen bezig was. met het rooien van boomwortels werd hij gewaarschuwd door een passerende landbouwer, die hem vertelde dat er tijds de oorlog dertig bommen waren ge vallen en dat een er van niet zou zijn ont ploft. Toen de mijnopruimingsdienst kwam graven bleek er inderdaad een niet-ge- explodeerde bom anderhalve meter onder de oppervlakte van de bodem te liggen. De bom woog 100 kilo. E.V.C.-congres. Op een landelijke conferentie van de Eenheidsvakcentrale in Amsterdam gehouden heeft men besloten de voorbereidingen voor het vijfde statu taire congres ter hand te nemen en dit congres te houden op 1 en 2 november. In een resolutie wordt vastgesteld, dat „de scheurmakers in de E.V.C. onder leiding van W. Hartog, die hun verraderlijk werk verrichtten in opdracht van krachten buiten de E.V.C., er niet in zijn geslaagd de E.V.C. te vernietigen". De conferentie keurde goed dat het verbondsbestuur „met alle kracht het werk van de E.V.C. voort zet en diegenen die dit werk proberen te belemmeren isoleert en buiten de organi satie zet of houdt". ADVERTENTIE Van Nelle bestellen DINSDAG 20 MEI Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Wie is Janus?", 20 uur. Minerva Theater: Toneelgezelschap Jo- han Kaart met „Potasch, Perlemoer en Pekinees", 20.15 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Piet Kee, 20 tot il uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Tentoonstelling van werken van Norbert André de la Porte. FILMS: Cinema Palace: „Star of India", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In de lift naar het schavot", 18 jaar. 20 uur. Lido Theater: „Met de dood voor ogen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: ..Moulin Rouge", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De laatste jacht", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 19 en 21.15 ui WOENSDAG 21 MEI Stadsschouwburg: Ballet der Lage Lan den onder leiding van Mascha ter Weeme, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Openluchttheater: Tentoonstelling van werken van Bloemendaalse kunstenaars. 10 tot 17 uur. Kunstzaal „De Ark": Tentoonstelling van werken van Norbert André de la Porte. 10 tot 22 uur. Galerie Espace: Sculptures en gouaches van Haber, 11 tot 17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Star of India". 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals- theater: „In de lift naar het schavot", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Met de dood voor ogen". 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Mi nerva Theater: „Vrouwen om Richard Wagner", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Moulin Rouge", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De laatste jacht", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Stu dio Theater: „De lord, de lady en de but ler", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9