De fiets-met-motor is voor de wet zowel fiets als motor uniek aanbod Gillette Op 1 juni gaan de Belgen naar de stembus In 1960: 's morgens van Biak 's avonds op Schiphol Bedrog in de Handelingen van het Amerikaanse Congres In november gaat de K.L.M. via de noordpool naar Tokio vliegen méér kracht véérkracht 15 DE HALFSLACHTIGE BROMMER Imp. N.Y. Willem van Rijn „Heemstede-West" speelde een flauwe klucht Koffietafelcoupons inplaats van lunchpakketten 8 Avonds om 7 uur... Wie zijn antwoord niet klaar had, kan het altijd nog boekstaven voor kiezers en nageslacht PINKSTER AANBIEDING 25% GOEDKOPER! Staatssecretaris Van Rhijn: „Menselijke factor" schuld van vele arbeidsongevallen Zeepost nieuwste AUDIUM en PHILIPS boortoestellen Mr. Opticien 1. GRIT WOENSDAG 21 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de wereld der verkeersmiddelen is de bromfiets ontstaan door rasvermenging. Ook de wetgever behandelt de bromfiets als een soort kruising van een motorrijtuig en een rijwiel. In welk opzicht wordt de bromfiets door de wetgever beschouwd als een volwaardig motorrijtuig en voor welke gevallen wordt zij gelijkgeschakeld met een rijwiel? Voor de beantwoording van deze vragen moeten wij onderscheid ma ken tussen de Wegenverkeerswet en het Wegenverkeersreglement. De Wegenver keerswet verstaat onder motorrijtuigen: alle rü- of voertuigen, bestemd om uit sluitend of mede door een mechanische kracht, op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig, anders dan langs spoorstaven te worden voortbewogen. Volgens deze defi nitie is een bromfiets zonder enige twijfel een motorrijtuig. Aansprakelijkheid Hieruit vloeit onder andere voort, dat de verhoogde aansprakelijkheid van het motorverkeer jegens het niet-gemotori- seerde verkeer ook geldt voor de eigenaar van een bromfiets. Bij een aanrijding met een gewone wielrijder of voetganger is de eigenaar van de bromfiets verplicht de aan de wielrijder of voetganger toegebrachte schade te vergoeden, tenzij hij kan be wijzen, dat de aanrijding te wijten was aan overmacht of aan de schuld van de wiel rijder of voetganger. De wielrijder of voet ganger behoeft dus niet de schuld van de bromfietser te bewijzen, doch deze laat ste moet zijn onschuld bewijzen. Op hem rust dus de bewijslast. De verhoogde aan sprakelijkheid van de eigenaar blijft be staan, indien hij zijn bromfiets door een ander laat berijden. Anderzijds is de automobilist niet ver hoogd aansprakelijk jegens de bromfietser, omdat deze laatste als de bestuurder van een motorrijtuig wordt beschouwd. Als een bromfietser door een automobilist getorpe deerd wordt en daardoor schade lijdt, zal hij deze slechts vergoed kunnen krijgen, indien hij de schuld van de automobilist kan bewijzen. ADVERTENTIE reeds meer dan 50 jaar de bougie voor iedere motor I Haarlemmerweg 47 5 A'dam Tel. 86211 Telw 12282 De toneelvereniging „Heemstede-West" heeft ter gelegenheid van de koninginne dagviering in het Minerva Theater en za terdag in gebouw „Nieuw Berkenrode" de klucht „De stier uit Californië" opge voerd. Hiervoor zijn twee geestelijke va ders nodig geweest om alle apekool te ver zamelen, waarmee dit van elke geest ge speende beestje werd gevoed. Piet Mos- sinkoff en Jan Verhoeven houden met ein deloze flauwiteiten een handeling op de been, die alleen maar aanleiding geeft tot het traditionele gooi- en smijtwerk. De opvoering onder regie van Jac. van der Veldt werd gekenmerkt door een juist begrip voor de manier, waarop zulke kol der voor het voetlicht moet worden ge bracht. Het waren zonder uitzondering goed getypeerde kluchtspelfiguren, die de dwaze gebeurtenissen een levendig tempo wisten te geven, met Theo Visser in de agressieve hoofdrol. Verder zagen wij een vermakelijk-verstrooide profes sor van Ton Wijnstroom en een onscru puleuze secretaresse van Lien Wijn stroom, amusante creaties van Annie Jel- tema, Joke van der Veldt en Ans Visser, de traditioneel statige huisknecht en een deftige kantonrechter. Het publiek gaf luidruchtig blijken van vrolijk vermaak. De capaciteiten van deze vereniging zou den de keuze van een werkelijk blijspel rechtvaardigen. En dus wachten we maar af. Dit jaar doen 273 Nederlandse horecabe drijven in 140 gemeenten en vijftig idem Duitse bedrijven in Emsland, Weser- Ems, Westfalen, Rijnland en Rijnland- Palts mee aan een koffietafel-coupon systeem, dat aan hotelgasten het mee zeulen van lunchpakketten wil besparen. Deze hotelgasten krijgen (bij overeen komst voor „volledig pension" in deelne mende Nederlandse hotels) voor tochtjes coupons en adreslijsten mee. Zij kunnen dan zonder kosten en fooien in andere aangesloten bedrijven de koffiemaaltijd gebruiken. Deze lunch is dus in de over eengekomen pensionprijs begrepen. Het systeem heeft naar oordeel van Horeca vorig jaar goed gewerkt. Het aan tal deelnemende bedrijven groeit dan ook regelmatig. Aan „coupongasten" wordt naar keuze van de gastheer, een van vastgelegde menus verstrekt. de drie Een ander gevolg van de gelijkstelling met een motorrijtuig is dezelfde strafbaar heid van automobilist en bromfietser. In dien de bromfietser de dood van een an der of lichamelijk letsel veroorzaakt, kun nen hem dezelfde zware straffen worden opgelegd als aan de automobilist. Evenals ieder ander is de bromfietser alleen straf baar, als zijn schuld vaststaat. De officier van Justitie zal dus steeds de schuld van de bromfietser moeten bewijzen. Ook de strafbepalingen ten aanzien van joy-riding en het veroorzaken van on gelukken onder invloed van alcoholhou dende drank zijn op de bromfietser van toepassing. Verkeersregels Voor de toepassing van hoofdstuk III van het Wegenverkeersreglement worden rijwielen met hulpmotor gelijkgesteld met rijwielen. Dit hoofdstuk omvat de gedrags regels voor weggebruikers. Voor de brom fietser gelden dus dezelfde verkeersvoor- schriften als voor de gewone wielrijder. Evenals de wielrijder moet ook de brom fietser op een kruispunt van gelijksoor tige wegen voorrang verlenen aan het mo torverkeer. Op zo'n kruispunt heeft een wielrijder voorrang op een van links ko mende bromfietser. Door de gelijkschakeling met rijwielen gelden voor de bromfietser nog de vol gende verkeersregels. Wanneer drie of meer rijbam naast elkaar liggen, moet de bromfietser de voor hem rechtsgelegen buitenste rijbaan volgen. Verkeersheuvels mag de bromfietser nimmer aan de linker zijde voorbij rijden. Alvorens op een kruispunt links af te slaan mag de brom fietser zich naar de linkerzijde van de rechter weghelft begeven (voorsorteren), maar hij is daartoe evenmin als de wiel rijder verplicht. Hij mag de bocht naar links dus ook ruim nemen. Naast elkaar rftden Twee bromfietsers mogen naast elkaar rijden, zolang daardoor het verkeer niet in gevaar wordt gebracht of belemmerd. Een ideale bepaling voor verloofde paren. De bromfietser mag ook naast zijn meisje rijden, indien zij slechts een gewone fiets berijdt. Maar hij mag haar niet voort duwen. Uitdrukkelijk verbiedt het Wegen verkeersreglement de bestuurder van een rijwiel met hulpmotor daarmede enig an der voertuig of deszelfs bestuurder voort te bewegen. Onder voertuigen verstaat het Wegenverkeersreglement onder andere ook rijwielen. Overtreding van het verbod kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste 300. Zal de overtreder van bedoeld verbod bovendien het verwijt kunnen treffen, dat hij zijn meisje aan strafvervolging heeft blootgesteld? Wat staat het meisje te wachten, wanneer zij door haar galante be geleider op sleeptouw wordt genomen? Kan ook zij gestraft worden? Voor dit probleem werd de kantonrech ter te Hoorn geplaatst. Het Wegenver keersreglement verbiedt de bestuurder van een rijwiel zich door een ander voertuig dan een rijwiel of deszelfs bestuurder te doen of te laten voortbewegen. Een meisje, dat zich op haar rijwiel door een brom fietser had laten meeslepen, werd straf rechtelijk vervolgd, omdat zij het zo juist genoemde verbod zou hebben overtreden. De kantonrechter overwoog evenwel, dat voor de toepassing van hoofdstuk III van het Wegenverkeersreglement, in welk hoofdstuk het betreffende verbod voor komt, de bromfiets gelijk is gesteld met een rijwiel. Het meisje moest dus geacht worden zich door de bestuurder van een rijwiel te hebben laten voortbewegen, het geen niet strafbaar is. In cassatie verenig de ook de Hoge Raad zich met deze ziens wijze en ontsloeg het meisje van rechts vervolging Mr. C. A. baron Bentinck VETTE VARKENS-MARKT LEIDEN Aangevoerd 240 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware 1.70—1.73, lichte 1.741.77, slagersvarkens 1.771.79, zeugen 1.461.53. Handel redelijk, afloop minder. ADVERTENTIE Het nieuwste Gillette precisie scheerapparaat met twee Blauwe Gillette mesjes, verpakt in een fleurige plastic sigarettenkoker waar 10 sigaretten ingaan voor maar weet U of U zich morgens om 8 uur goed geschoren hebt. U kunt er op rekenen dat Uw kin nog glad is en U zich nog schoon en fris voelt als U de dag bent begonnen met water, zeep en Blauwe Gillette. de enige manier om U goed te scheren voor het beste resultaat: Gillette scheercrème Reeds vele maanden zijn verscheidene K.L.M.-instanties bezig voorbereidende maatregelen te treffen voor de nieuwe lijn van de maatschappij, welke op 1 novem ber van dit jaar zal worde" geopend van Amsterdam naar Tokio en Biak via de Noordpool. Bij deze voorbereiding is nen reeds vele ervaringen rijker geworden. Bij bezoeken aan Alaska en de gebieden rond de Noordpool is gebleken, dat het vliegweer in die streken gewoonlijk voor treffelijk is, beter dan in Europa. Buien zijn er zeldzaam en de meteorologische dienst heeft geconstateerd, dat in Ancho rage, waar technische tussenlandingen zullen worden gemaakt, slechts drie da gen per jaar de weersomstandigheden minder gunstig zijn. De meteorologische dienst van Schiphol zal de weerberichten voor het traject Amsterdam-Anchorage verzorgen, onder weg aangevuld met die van het station op Alaska. In de Verenigde Staten en in Ca nada ligt de D.E.W.-radarketen (Distant Early Warning), een defensieve schakel van ver naar het noorden vooruitgescho ven radiostations, die de vliegtuigen be hulpzaam zijn bij de bepaling van hun po sitie. Ook stations in Noorwegen en op Spitsbergen zijn belangrijke steunpunten voor het navigeren. Tijdens navigatie-cursussen zullen de bemanningen van de DC-7C vertrouwd worden gemaakt met het gyrokompas, dat de vlieger in staat stelt de juiste koers te houden in het gebied waar de lengtegra den dichter bij elkaar komen en het mag netische kompas niet meer betrouwbaar is. Bij de voorbereiding van de Noordpool- route is men tot de conclusie gekomen, dat (Van onze correspondent in Washington) Als wij het ons goed herinneren, dan komt in het boek van Prikkebeen de regel voor „Wat gedrukt is, dat is waar"Aan die uitspraak hebben wij nooit al te veel geloof gehecht, zelfs al niet op de leeftijd waarop wij Prikkebeen lazen. Maar tot voor kort hebben wij toch verondersteld dat het officiële, gedrukte verslag van de Handelingen van het Amerikaanse Con gres, de waarheid, en niets dan de waar heid, bevatte. Zelfs hebben wij jaren ge leden een proefschrift gepubliceerd, dat ten dele op dat officiële Congres-verslag gebaseerd was. Wanneer men de vergaderingen bij woont van de Senaat of van het Huis van Afgevaardigden, dan ziet men voortdu rend een stenograaf aan het werk. Om de tien minuten trekt de stenograaf zich te rug om zijn aantekeningen uit te werken en een ander neemt zijn taak over. Per uur nemen deze mensen tien minuten „op" en men kan dus veronderstellen, dat er tenslotte een zeer getrouw verslag uit de bus zou komen. Dat is ook zo... maar senatoren en le den van hat „Huis" gaan daarna vijlen en poetsen aan de oorspronkelijke tekst. Wij zeggen het nog te gematigd: vaak gaan zij hakken, restaureren en bij-bou wen. Het opperhoofd van de stenografen mag de tekst van de debatten grammaticaal verbeteren, maar aan de inhoud van de toespraken en opmerkingen mag hij niets veranderen. Het is echter een aanvaard gebruik geworden, dat de sprekers zorgvul dig gaan herzien wat zij hebben gezegd. Zijn zij onverantwoord fel van leer getrok ken, dan kunnen zij alsnog matiging be trachten. Hebben zij de kans gemist een raak antwoord te gevendan kunnen zij dat alsnog op papier doen. Gewone ster velingen denken vaak met een zekere spijt: „Had ik toen maar dit of dat gezegd..." Een lid van het Congres behoeft nooit spijt te hebben. Officieel kan hij de gemiste kans inhalen. Hij kan het nageslacht (en zijn kiezers van heden) in de waan bren gen, dat hij in de debatten altijd het juiste woord klaar had. De leden van het Huis gaan nog verder dan die van de Senaat. Nu en dan maken zij in een debat een korte opmerking en besluiten deze met het verzoek, die opmer king te mogen aanvullen voor het officiële verslag. Zulk een verzoek wordt altijd in gewilligd en het Congreslid gaat daarna naar zijn kantoor om een rede van een uur te dicteren, die in de „Handelingen" wordt afgedrukt, maar nooit is gehouden. Eer lijkheidshalve moet hierbij worden ver meld, dat in het Huis de spreektijd vaak beperkt is. Harde dobber Senator Neuberger, een levendige, scherpzinnige Democraat uit de staat Ore gon, wil een einde maken aan deze prak tijken. Neuberger vindt dat het ermee door kan, als de grammatica van de debatten wat wordt bijgeschaafd, maar voor het overige zou hij wensen, dat er niet ge prutst werd aan het officiële verslag. Van daar dat hij een resolutie heeft ingediend, waarbij wijzigingen-achteraf verboden worden. Die resolutie zal een harde dob ber hebben. De leden van het Congres mogen een flink aantal van de „Congres sional Records" (zo heten die officiële ver slagen) naar hun kiezers sturen en voor al als zij hun actie en hun woorden kun nen oppoetsen, geeft hun dat een kans in druk te maken op de goe-gemeente van kiezers (en var geschiedschrijvers). in vele gevallen het traject Anchorage- Amsterdam zonder tussenlanding kan worden afgelegd. In de andere richting zal de etappe Amsterdam-Anchorage in 40 percent van de vluchten nonstop kunnen worden gevlogen, omdat men in deze rich ting meer afhankelijk is van de heersende winden. De nieuwe lijn naar Tokio heeft een leng te van 13.500 km. De bestaande K.L.M.- route naar Japan via Pakistan en Siam, die na 1 november gehandhaafd blijft, is 2500 km langer en er worden veel neer tussenlandingen gemaakt. De route via de Noordpool bespaart dus veel tijd als men Tokio als eindbestemming heeft. Naar de Japanse hoofdstad zal de passagier in de toekomst 32 uur vliegen nodig hebben, via Karachi en Bangkok zal het 48 uur zijn. Naar Biak is de route over Alaska echter 2000 km langer, maar niettemin zal de luchtreiziger met eindbestemming Biak er via de Poolroute toch nog vijf uur kor- ADVERTENT1E ALLE MODEL HOEDEN ANEGANG 24 - FRANKESTRAAT 3-5 ter over doen dan via de thans gebruike lijke lijn via Manilla Doordat men op de Poolroute de inter nationale datumlijn passeert, lijkt het of de vlucht naar Amsterdam sneller wordt uit gevoerd dan die van Amsterdam naar Biak. Bij een vertrek om 7 uur des mor gens (plaatselijke tijd) uit Nederlands Nieuw Guinea arriveert de passagier de volgende dag om 14 uur (plaatselijke tijd) op Schiphol. Wanneer in 1960 de DC-S straalvcrkeersvliegtuigen ook op de rou te over de Noordpool worden gebruik!, zal de luchtreiziger, die des mor gens om 7 uur van Biak vertrekt, dezelfde dag ongeveer een uur voor middernacht op de Amsterdamse luchthaven arriveren Op het deze week in Brussel gehouden wereldcongres over de voorkoming van arbeidsongevallen, waaraan door afge vaardigden uit 44 landen wordt deelgeno men, heeft de Nederlandse staatssecreta ris van Economische Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn namens onze regering een schets gegeven van de arbeidswetgeving in Nederland. „Wij hebben steeds onze kracht gezocht in scherp-omlijnde wette lijke voorschriften, zo zei hij, en in een intensieve controle op de naleving daar van. Ook hebben wij ons er nimmer toe beperkt, te zeggen hoe het niet moet, want de praktijk heeft wel duidelijk bewezen, dat vooral in kleine en middelgrote bedrij ven de zorg voor de beveiliging der men sen niet aan de inzichten van de bedrijfs leiding kan worden overgelaten. De ar beidsinspectie ging dan ook niet slechts controlerend en dwingend, maar ook ad viserend en instruerend tewerk. De staats secretaris zei, dat er tegenwoordig ech ter ook door de ondernemingen vrijwillig allerlei veiligheidsmaatregelen genomen worden: men is gaan inzien, dat men meer moet doen dan het wettelijke mini mum en dit meerdere zélf moet reali seren. Vruchten daarvan zijn de bedrijfs geneeskundige diensten, de aanstelling van veiligheidsinspecteurs door de bedrij ven, de vorming van veiligheidscommis sies. de grotere zorg die wordt besteed aan de keuze en opleiding van personeelschefs en dergelijke. Men is het er tegenwoordig wel over eens, dat aan de menselijke fac tor bij het ontstaan van ongevallen een overwegende betekenis moet worden toegekend. Vooral de psychische toestand waarin de arbeider verkeert, is in vele opzichten beslissend voor de kans die hij loopt een ongeval te krijgen. Reeds jaren geleden heeft de bekende Engelse onder zoeker Vernon door onderzoekingen aan getoond dat naarmate de psychische toe stand van de arbeiders ongunstiger is, zor geloosheid en onoplettendheid toenemen, waardoor de kans op ongevallen groter wordt. De staatssecretaris verzekerde tenslot te, dat de Nederlandse regering de arbeid van het congres met intense aandacht volgt. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Maasland'' 26/5; Australië: via Engeland 24/5 en 31/5; Brazilië: s.s. „Algenib" i: s.s. „Niei 27/5; Canada: 7ieuw Amsterdam" 24/5, s.s. „Maasdam" 28/5 en s.s. ..Waterman" 29/5: Chili: via New York 28/5; Indonesië: s.s. „Automedon" 2/6: Nederlandse Antillen: s.s. „Triton" 26/5; Ne derlands Nieuw-Guinea: s.s. „Automedon" 2/6; Nieuw Zeeland: via Engeland 24/5 en 31/5; Suri name: m.s. „Nestor" 28/5; Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-,Afrika: m.s. „Athlone Castle" 24/5 en m.s. „Bloemfontein" 28/5: Brits Oost-Afrika: s.s. ..Ferdinand de Lesseps" 24/5 en s.s. „Africa" 29/5. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Brussel) De eerste verkiezingsbiljetten zün in Brussel aangeplakt. Overigens is er nog niet veel te merken van de heftige verkie zingsstrijd, die de meeste waarnemers verwachten. Misschien zal de spanning stij gen op zondag 18 mei, als tweehonderd duizend rooms-katholieke betogers in Brussel komen protesteren tegen het schoolbeleid van de socialistische minister van Onderwijs Collard. Intussen hebben drie partijen, de rooms- katholieke C.P.V., de socialisten en libe ralen, hun verkiezingsprogramma bekend gemaakt. Het valt op dat de leuzen met grote zorg zijn opgesteld. De partijen heb ben daartoe een beroep gedaan op publici teitsagenten. De rooms-katholieken scherm den bijvoorbeeld met de kreet: „Is dat re geren?" of „En dat noemen ze regeren..". De socialistische Volksgazet te Antwerpen past die „dat-formule" op deze wijze toe: „Onder de regering-Van Acker vonden honderdduizend werklozen werk. Dat is regeren. Onder de regering-Van Acker werd het arbeiderspensioen verhoogd van 26.000 tot 31.400 frank. Het pensioen werd gebonden aan de index van de kosten van levensonderhoud. Dèt is regeren. De nieuwe beloften van de partijen zijn indrukwekkend. De rooms-katholieken be loven dat wanneer zij na 1 juni aan het bewind komen het leger zal worden ge reorganiseerd en gemoderniseerd, waar door de militaire dienstplicht van vijftien tot twaalf maanden kan worden verlaagd. Zij beloven kosteloos voortgezet onderwijs voor alle kinderen, tot en met de leeftijd van achttien jaren. Ten slotte zou het pensioen van een gehuwd arbeiderspaar worden verhoogd van 31.400 tot 35.000 frank per jaar. De socialisten beloven kosteloze medi sche verzorging voor arbeidsinvaliden, dubbel vakantiegeld voor de arbeiders, de mocratisering van het openbaar onderwijs, om het arbeiderskinderen mogelijk te ma ken universitaire studies te volgen. De vrijgestelde minima voor de directe loon belasting zullen worden verhoogd. De rege ring heeft bovendien besloten geen raket- ADVERTENTIE Wij demonstreren elke 7—9 uur met de vrijdagavond van in een der zalen van Café-Reetaurant Brinkmann, Grote Markt Gouda - ZwUndrecht - IJmulden In IJMUIDEN gevestigd: Kennemerlaan 92 - Telef. K 2550 - 6072 Service-adres voor Haarlem en omstreken t FOTO v. d. ANKER Gasthuissingel 66 - Haarlem bases op Belgisch grondgebied te dulden. In kolenmijnen en kernenergie zal een collectieve economie worden ingesteld. Het woord „nationalisatie" ontbreekt in het socialistisch verkiezingsprogramma. De liberalen heffen de leus aan: „Ver sterk de liberale vleugel, waardoor diri gisme en bureaucratie kunnen worden ver meden. Wordt België geregeerd door een rooms-rode coalitie, dan zal het een regi me worden van partijdige onverdraag zaamheid, overmacht van de rooms-katho lieke en socialistische vakbonden en fis cale inquisitie. De liberale partij belooft aan de middenstand een gematigde vesti gingswet, zij verzet zich tegen elke vorm van reglementering der winkelsluiting waarin zij, naar gevestigde Belgische tra ditie, volledige vrijheid voorstaat. Welke kiezer zou niet beduusd worden onder zo veel beloften? Het beeld van de partijen ziet er als volgt uit: 1. De socialisten krijgen (ove rigens ongevraagd en ongewenst) de steun van de communisten, die in zes van de negeh Belgische provincies geen eigen lijs ten aanbieden en hun kiezers de raad geven in die provincies op de socialisten te stemmen. 2) Enkele rooms-katholieke splinterpartijen zijn opgeheven, maar de Vlaamse Volksunie, een partij van voor malige Duitsgezinden of van jongere extre mistische Vlamingen treedt in alle Vlaamse arrondissementen op. 3) Ontevre den liberale boeren zouden naar het rooms- katholieke kamp kunnen overlopen, onder meer wegens de scherpe inzinking van de boterprijzen. Voorshands denken de mees te Belgen echter nog aan hun aanstaande bezoek aan de Expo. Naar verkiezingen staat hun hoofd nog niet. Elke J morgen door de De Belgische Christelijke Volkspartij heeft zondag in Brussel, als een van de hoogtepunten van haar verkiezings campagne een massale optocht gehou den. Ongeveer tweehonderdduizend manifestanten, voorafgegaan door rui ters van de rooms katholieke boeren- jeugd, vendelzwaaiers en muziekkorp sen, defileerden voor de partijleiders. Enkele incidenten met socialistische tegenbetogers werden door de Brussel se politie zonder moeite geregeld. De strijdpunten van het schoolgeschil wer den vooral naar voren gebracht. De betogers riepen „Weg met Collard", (de socialistische minister van Onderwijs). Op de trappen van de beurs werden toespraken gehouden door de voorzit ter van de rooms-katholieke vakbon den, Cool, door oud-minister Harwei en door mr. Lefèbre, voorzitter van de C.V.P.. Zij eisten volkomen gelijkheid tussen het openbaar en het bijzondere onderwijs.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11