kerko !,35° Chefarine „4 Nederlandss turnsters wacht een spannende strijd Jagen Noorsen Olympia's toer met 13 ploegen Rolland-schaaktoernooi begonnen beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! door Nederland van 7 renners Piet Damen zal verstek laten gaan 11 TIJPENS PINKSTERFEEST KNGV Geroutineerden en jeugd in Nederlandse ploeg RENAULT! GARAGE DEN HOUT De eindstanden in de volleybalcompetitie Gymnastiekverenigingen uit KTK naar Arnhem Het Belgisch voetbalteam sterk gewijzigd Televisie beïnvloedt de kaartverkoop in Zweden Schuurman ADO niet in Bondsteam De Ronde van Italië Pambianco nam rose trui van Baldini over 1- Noordhollands amateur team verloor van Engelsen Guragao verloor weer Busby nog steeds niet fit Wim van Est uitgenodigd voor BordeauxParijs Nederlandse wielerprofs reden in België Geen bobwedstrijden te Squaw Valley Stort in het kort Massakamp met Duitse schakers in Haarlem De Nederlandse militaire basketbalploeg Volleybal-zomercompetitie Pot met zilver ontketende schatgraverij in Utrechts dorpje W O E N S D A G 21 MEI 19 5 8 vï.s, Eén van de hoogtepunten tijdens het grote Bondsfeest van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verhond gedurende de komende pinksterdagen in Arnhem, wordt ongetwijfeld de landenwedstrijd tussen de damesteams van Noorwegen en Nederland. In het verleden treffen we slechts één ontmoeting aan tussen turn sters van de twee landen, namelijk op 16 mei 1957. In Oslo wonnen onze landge note» toen met vrij groot verschil van de Noorse dames, voornamelijk door een groot krachtsverschil aan de brug met ongelijke leggers. Op de drie overige onderdelen, vrije oefening, evenwichtsbalk en paard- springen was geen sprake van belangrijk overwicht aan Nederlandse ziide. De Noorse ploeg is pas dit weekeinde samengesteld. Drie van de turnsters, die vorig jaar tegen Nederland streden, zijn ook dit maal van de partij, en wel de da mes Johnsen, Oppaker en Horni. Bij de overigen zullen waarschijnlijk enkele jon gere aanwinsten de kracht van de Noorse ploeg zeker niet verminderen. Het tegen deel is eerder waar: onder leiding van de echtgenote van de directeur van het Rijksinstituut voor Lichamelijke Opvoe ding in Oslo, mevrouw Helga Vogt- Wergeland, is bijzonder hard getraind, vooral op het zwakke punt, brug, zodat dit onderdeel voor de Scandinavische dames geen handicap meer zal zijn. Een open vraag is overigens, hoe de vrije oefeningen ditmaal door de jury zullen worden beoordeeld. Bij de vorige ontmoe ting was er nogal verschil van opvatting te bespeuren tussen de Noorse werkwijze en de Nederlandse, waarbij van onze kant moest worden vastgesteld dat de moeilijk heidsgraad van de Noorse vrije oefeningen aan de (te) lage kant was. Hopelijk hebben onze gasten ook hieraan de nodige aan dacht besteed, zodat over dit punt geen discussie nodig zal zijn. Intussen hebben de Nederlandse dames natuurlijk beslist geen winterslaap gehou den. Integendeel, bezien we de prestaties van het zestal, dat zondag de strijd gaat aanbinden, dan kan ook voor onze land genoten een kleine vooruitgang niet ont kend worden. Ook de samenstelling van de ploeg is, hoewel sterk gewijzigd, zeker liet slechter geworden. Waren er vorig jaar enkele oudere dames opgesteld, dit keer hebben zij hun plaatsen moeten af- ADVERTENT1E BESPAREN OP UW AUTO-UITGAVEN? Juist voldoende motorkracht voor lange levensduur en laag verbruik, doch geen smijten met P.K.'s. Geringe jaarlijkse waardevermindering door niet steeds modellen te wijzigen. Heren eerste HBC Santpoort HVS 2 OVRA Eclecta CIOS PSCB Die Raeckse 2 Rapid itas PSVH Heren tweede De Blinkert oss Gios .PWN Altijd Welkom VVSH WIK CIOS? Eclecta 2 Boru Heren tweede Santpoort 2 OVRA 2 Rapiditas 2 HVS .2 PSVH 2 De Blinkert 2 HBC 2 CIOS 3 Die Raeckse 3 Velox 2 Heren derde DSS Set Up OVRA 3 Spaarnestad HPS en SV Gios 2 WIK 2 Onze Gezellen Rotor SSO Heren derde Gios 3 OVRA 4 WIK 3 HVS 4 De Blinkert 3 Set Up 2 DSS 2 PSCB 2 Boru 2 Spaarnestad 2 klasse: 18—29 18—29 18—25 18—24 18—19 17—17 17-13 18—10 18— 8 18— 4 kl. A: 18—35 18—30 18-26 18-18 18—17 18—15 18—13 18—12 18— 9 18— 5 kl. R: 18—27 18—24 18—23 18-20 18—19 18—18 18-15 18-14 18—11 18— 9 kl. A: 18—32 18—27 18—26 18—23 18—18 18—17 18—16 18-14 18- 4 18— 3 kl. B 18—34 18—27 18-26 18-24 18—23 18—16 18—13 18— 9 18— 6 18— 2 Dames eerste De Blinkert Die Raeckse 2 OVRA Vesmia HBC Eclecta Gios Velox Onze Gezellen Die Raeckse 3 Dames tweede OSS HBC 2 PSVH Set Up AVC 2 SSO Vesmia 2 Santpoort VVSH Altijd Welkom Dames tweede Eclecta 2 Gios 2 Dc Blinkert 2 HBC 3 Die Raeckse 4 PSVH 2 HVS 2 Velox 2 Onze Gezell. 2 MHBS 2 klasse: 18 31 18-30 18—22 18—20 18—19 18—18 18—14 18—11 18— 8 18- 7 kl. A: 18—29 18-29 18—29 18—20 18-19 18—18 18—14 18—12 18— 8 18— 2 kl. B: 18—30 18—24 18—23 18—22 18—17 18-17 18—16 18—16 18 13 18- 2 Dames derde kl. A: .IBS OVRA 2 PWN Eclecta 3 DSS Spaarnestad Boru WIK HVS 3 Dames derde OVRA 3 Glos 3 HBC 4 Set Up 2 OSS 2 Die Raeckse 5 De Blinkert 3 AVC 3 DSS 2 Onze Gezell. 3 18-28 16-23 16—22 16—20 16—16 16—16 16—14 16— 3 16- 2 kL B: 18—31 18-28 18—21 18—21 18-17 18-15 18—14 18—13 18-11 18— 9 LeriJLe Lens, die in de landenwedstrijd tegen de Noorse turnsters weer van de partij is. staan aan zeer jeugdige turnsters, die weliswaar minder wedstrijdroutine, doch een grotere mate van souplesse en bravour in hun werk tonen. Vooral dit laatste punt weegt zwaar bij beoordeling van interna tionale wedstrijden. Lenie Lens, Truus Dam en Bep Drommel zijn de „blijvers" in de Nederlandse ploeg, terwijl de jeugdkam pioene Lieneke Majolee, Nel Fritz en Rini de Wolf nieuw tegen Noorwegen in de strijd treden. Tijdens de laatste training, die afgelo pen zondag in Utrecht gehouden werd, verkeerden alle dames in een uitstekende vorm. Ook Bep Drommel, die met een klei ne terugslag te kampen had. is gelukkig weer goed op dreef, zodat de ploeg een fraai, homogeen peil vertoont. Leidster mej. Annie Fieseler was zeer tevreden over het werk van haar discipelen eri ziet de wedstrijd met enig vertrouwen tegemoet. „Wanneer allen tenminste het uiterste ge ven, en niet denken dat we een overwin ning cadeau zullen krijgen! Maar daar ben ik niet bang voor, de dames zien de wed strijd met de nodige ernst tegemoet, en de stemming in de ploeg is uitstekend!", aldus mej. Fieseler. Als reserve is opgesteld de gerouti neerde mevr. Krul, in plaats van de oor spronkelijk aangewezen Ineke van Amers foort; deze moest om studieredenen voor haar plaats bedanken. Resumerend mogen we een boeiende wedstrijd verwachten, met iets betere papieren voor onze land genoten. De volgende verenigingen uit de Kenne- mer Turnkring zullen tijdens de pinkster dagen in Arnhem op het Bondsfeest van het KNGV vertegenwoordigd zijn: Bato (Haarlem), dames: persoonlijke wedstrijd; heren: driekamp, klass. brug, lange mat, persoonllijke wedstrijd: meis jes: klass. brug, ringenzwaaien; jongens: driekamp, rek, lange mat. Concordia, dames: baloefening; heren: klass. ringen; meisjes: klass. brug, ringen zwaaien; jongens: driekamp, tremplin paardspringen. GIOS, meisjes: driekamp, ringenzwaaien, tremplin paardspringen. OSS (Zandvoort), dames: tremplin paard springen; meisjes: tremplin paardspringen, ringzwaaien. Sparta (Velsen), meisjes: (alleen) bonds- uitvoering. SSH (Velsen), meisjes: ringenzwaaien, klass. brug; jongens: driekamp; heren: (al leen) bondsuitvoering. TVS (Santpoort), meisjes: driekamp: jongens: driekamp. VOLO, meisjes: driekamp; jongens: (al leen) bondsuitvoering. Alle groepen nemen automatisch deel aan de bondsuitvoering. Uit de Kennemer Turnkring nemen dus in totaal acht verenigingen deel met ca. 6000 aspiranten en leden. De Italiaan Baldini die zijn leiders plaats in de Ronde van Italië gister kwijtraakte in de derde etappe. Het Belgische voetbalelftal dat op 26 mei in Zürlch tegen Zwitserland zal spe len, is na dc 7-2 nederlaag tegen Nederland op niet minder dan 9 plaatsen gewijzigd. Slechts linksback Thellin en linkshalf Ma- thonet behielden hun plaatsen. Twee spe lers bleven gehandhaafd doch zullen op andere plaatsen opereren, n.l. Jurion, die nu rechtsbuiten staat, en Stockman, thans middenvoor. Zeven spelers werden ver vangen. Een van de meest opvallende wijzigingen is wel de vervanging van aanvoerder en recordinternational Vic Mees. door de An- derlechtspeler Van de Wilt. Mees staat nu bij dc reserves. Ook de Beerschotspeler Rik Coppens heeft zijn plaats weer eens moeten afstaan. Het nieuwe Belgische elftal ziet er als volgt uit: Doel: Van der Stappen (Charleroi): Achter: Dries (Berchem Sport) en Thel lin (Standard Luik); Midden: Van der Wilt (Anderlecht), Storme (Gantoise) en Mathonet (Standard Luik); Voor: Jurion (Anderlecht), Lippens (An derlecht), Stockman (Anderlecht), Houff (Standard Luik) en Paesschen (Standard Luik). Reserves: Leysen (Berchem Sport), Diricx (Union St. Gilloise), Mees (Antwerp FC) en Orlans (Gantoise). Werc!dkampioenschap voetbal Het organisatiecomité van het wereld kampioenschap voetbal maakt melding van „onrustbarende" afbestellingen van reeds besproken plaatsen die de laatste da gen zijn binnengekomen. Het besluit van talrijke voetballiefhebbers, in het bijzon der Fransen en Duitsers om niet naar Zwe den te gaan, zou volgens de organisato ren te wijten zijn aan de overeenkomst met Eurovisie krachtens welke een tiental wedstrijden, waarbij een halve finale en de finale, rechtstreeks door de t.v. in de meeste Europese landen zal worden uitge zonden. Volgens de heer Holger Bergerus, admi nistrateur van het organisatiecomité, be lopen de ontvangsten uit verkochte kaar ten tot nu toe slechts 6 miljoen kronen (on geveer 4V2 miljoen gulden), terwijl gere kend was op 10 miljoen (ongeveer 7'/? mil joen gulden). Voor alle wedstrijden, de fi nale inbegrepen, zijn weer kaarten in dc verkoop gebracht. De heer Bergerus voegde hieraan toe, dat, indien de toestand nog geen „paniek" bij de organisatoren had teweeggebracht, toch besloten was een urgentievergadering te houden in het Sol na stadion, het hoofd kwartier van de organisatoren, teneinde een publiciteitscampagne op touw te zet ten. Niet de ADO-speler Carol Schuurman zal vanavond in het Feyenoord-stadion in Rotterdam de aanval leiden van het Ne derlandse bondsteam dat tegen Nottingham Forest uitkomt, doch Cor van der Gijp van Feyenoord. Schuurman moet woensdag na melijk met ADO een bekerwedstrijd spe len tegen 't Gooi. Bij de reserves is voorts De Munck (DOS) wegens een blessure vervangen door Roffel van GVAV. Dp Spanjaard Salvatorc Botella heeft, de derde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Dc rit ging van Varcse naar Saint Vincent over een af stand van 187 km. Na deze etappe is de Italiaan Pambianco in het bezit van de rose trui. De uitslag luidt: 1. Salvatore Botella (Sp.) 187 km. in 4 uur 39 min. 49 sec.; 2. Pambianco (It.) op 39 sec.; 3. Moser (It.) z.t.; 4. Tinazzi (It.) op 59 sec.; 5. Favero (It.) op 1 min. 26 sec.; 6. Ranucci (It.) op 2.min. 05 sec.; 7. Bahamontes (Sp.) op 2 min. 57 sec.; 8. La Cioppa (It.) op 3 min. 08 sec.; 9. Keteleer (Belg.) op 3 min. 16 sec.; 10. Conterno (It.) z.t.; 11. Baldini (It.) z.t.; 13. Brankaert (B.) z.t.: 14. Gaul (Lux.) z.t. Na de derde etappe luidt het algemeen klasse ment: 1. Pambianco (It.) 9 uur 28 min. 18 sec.; 2. Moser (It.) 9.28.30; 3. Botella (Sp.) 9.28.31; 4. Bal dini (It.) 9.29.10; 5. Tinazzi (It.) 9.29.38; 6. Favero (It.) 9.30.17; 7. Gaul (Lux.) 9.30.19; 8. Poblet (Sp.) 9.30.32; 9. Brankart (Belg.) 9.30.43; 10. De Bruyne (Belg.) 9.30.46: 11. Fornara (It.) 9.30.52; 12. Kete leer (Belg.) 9.30.55; 13. Louison Bobet (Fr.>9.30.59. In de derde etappe hebben vier renners de stii.id gestaakt, n.l. de Zwitser Schaer, de Ita lianen Messina en Domenicali en de Duitser Rei- necke. 1 Si W-M. iiïfe: :V:' Voor slechts 800 toeschouwers heeft het Noordhollands amateur-elftal dinsdag avond in het Alkmaarse Sportpark met 1-3 verloren van de Engelse amateur-com binatie Middlesex Wanderers. By de rust leidden de Engelsen met 1-0. De ontmoeting stoncT op laag peil. In de eerste helft namen de Engelsen de leiding Na een vrije trap opende linkshalf Evans de score (0-1). Acht minuten na de her vatting bracht Tracy de stand op 2-0. Een goede combinatie van de voorhoede van het Noordhollandse elftal werd 20 min. voor het einde van de ontmoeting door Simons (West-Frisia) besloten met een schot dat doel trof (1-2). Kort voor het einde scoorden de Engelsen nog een derde doelpunt. Het Curapaose elftal heeft ook in de laat ste wedstrijd van de Europese tournee een nederlaag geleden. In het Bislet-stadion in Oslo verloor het team met 4-0 van het stedelijke voetbalelftal. Bij de rust leidden de Noren met 1-0. Ongeveer 8000 toeschou wers woonden deze lichtwedstrijd, die op matig peil stond, bij. Het elftal van Curagao, dat de afgelopen anderhalve maand een toernee door West- Europa heeft gemaakt, zal vrijdagavond van Schiphol vertrekken voor de terug reis, die via New York gemaakt wordt. De dokter heeft aan Matt Busby, ma nager van Manchester Unitéd en manager van het Schotse elftal dat aan de wereld kampioenschappen meedoet, verboden van Manchester naar Turnberry in Schotland te reizen omdat hij nog niet voldoende fi'. is. Busby wilde naar Turnberry om het Schotse elftal te helpen in zijn laatste week van voorbereidingen voor het toer nooi in Zweden. Het is ook twijfelachtig dat Busby de uitnodiging van de Schotse Voetbalbond zal kunnen accepteren om als haar gast de wedstrijden in Zweden bij te wonen. ADVERTENTIE in pctM/qrifa De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, zal dinsdagmiddag 27 mei op de Dam de bonte rennerskaravaan van Olym pia's Toer door Nederland 1958 wegschie ten voor een zesdaags wieleravontuur, dat de 91 deelnemers (dertien ploegen elk van 7 man) over een afstand van 935 km door een groot gedeelte van het land zal voeren. Olympia, dat zestig jaar bestaat, is er in geslaagd deze grootste etappenwed- strijd voor amateurs in ons land nog meer formaat te geven door drie buitenlandse ploegen aan te trekken: uit Antwerpen. Kopenhagen en Hannover. Maar ook het Nederlandse rennersveld mag er zijn. Naast het militaire team, dat wederom geleid wordt door „Wielergene- raal" Schulte. zullen negen club- of streek- ploegen trachten op 1 juni in het Olym pisch stadion in Amsterdam als winnaar de ereronde te mogen rijden. Nu met de medewerking van de stadion-directie en Blauw Wit bereikt is, dat de toer kort na afloop van de eredivisiewedstrijd Blauw WitAjax de stadionbaan zal oprijden, waarbij toch zeker enkele tienduizenden toeschouwers zich dit (gratis) buitenkansje Wim van Est winnaar 1950 en 1952 alsmede 11 Franse, 3 Belgische en een Engelse renner zijn uitgenodigd voor de jaarlijkse wegwedstrijd Bordeaux-Parijs. Het parcours is gelijk aan dat van het vorig jaar. Vanaf Chatellerault zullen de renners achter Derny-motoren rijden. Ver der zijn nog uitgenodigd: de Belgen Cera- mi, Schoubben cn Luyten. de Engelsman Robinson en de Fransen Wafkówiak, Gau- thier (winnaar 1951, 1954, 1956 en 1957), Lebuhotel, Privat, Morvan. Dupont. Mané, Darrigade, Meneghoni, Cieleska en Forlini. De Belg Emiel van Meenen heeft in Tessenderloo een wegwedstrijd voor pro- fesionals over 175 km gewonnen in 4 uur en 51 minuten. Tweede werd zijn landge noot Eddy Pauwels, derde Devolder. De Nederlanders Van der Pluym, Wim van Est. Arie van Wetten en Jaap Kersten eindigden ex aequo als elfde in een grote groep, die 32 seconden na de winnaar dooi de finish kwam. Maandagavond is het jubileum-schaak toernooi van de schaakclub Rolland uit Overveen begonnen. Vierenveertig schakers zullen elkaar in elf verschillende vierkam pen drie avonden bekampen om de prijzen, die door de organiserende vereniging be schikbaar zjjn gesteld. Er werd de eerste ronde reeds fel gestreden. Vooral in de drie hoofdklasse-groepen bleken de tegenstan ders sterk aan elkaar gewaagd, hetgeen het grote aantal afgebroken partijen verklaart. In groep 1 loonde de Pat-Mat speler L. G. Mosterman dat hij niet voor niets per soonlijk kampioen van de Kring Midden- Kennemerland is. Tegen Tj. de Jong speel de hij een goede partij en won toen zijn tegenstander geen voldoende verdediging meer kon bieden tegen de aanvallen op een zwakke centrumpion. A. Herfst en H. Bosscher speelden voor dezelfde afdeling ook een spannende partij. De Oosten-speler verdedigde zich met de Pen-variant van het Siciliaans tegen de opening van de Noordhollandse jeugdkam pioen. Lange tijd ging de strijd gelijk op, maar bij het vorderen der partij kreeg A. Herfst het betere spel. Hij won een pion. De partij za] hem bij hervatting zeker de volle winst opleveren. Programma tweede ronde: A. Herfst— Tj. de Jong en L. G. MostermanH. Bos scher. In groep twee werden de partijen P. van DrielG. Kranendonk en E. J. Petersma J. v. d. Berg beide afgebroken. In zijn partij bracht G. Kranendonk in een gecom pliceerde stelling een interessant kwali teitsoffer, waarvoor hij twee pionnen te rug kreeg. Eén van zijn pionnen liep door tot de voorlaatste lijn en vormt een ern stige bedreiging voor P. van Driel. Deze zal dan ook grote vindingrijkheid aan de dag moeten leggen om de balans bij her vatting in evenwicht te houden. Ook J. v. d. Berg zal zich bij het uit spelen van zijn partij van zijn beste zijde moeten tonen om niet ten onder te gaan tegen E. J. Petersma. De Rolland-speler staat een pion voor. maar de winst lijkt toch wel moeilijk, zo niet onmogelijk. Programma tweede ronde: J. v. d. Berg P. A. van Driel en G. KranendonkE. J. Petersma. W. Geuzebroek Sr. boekte in de derde groep een verdienstelijke overwinning op de H.W.P.'er J. A. van Emmerik. Een felle aanval op de koningsvleugel van Van Em merik bleek met dodelijk gif te zijn ge laden. H. Klein en C. Rothert zullen nog een tweede maal achter het bord moeten plaatsnemen om een boeiend gevecht tot een besluit te brengen. Programma tweede ronde: H. KleinW. Geuzebroek Sr. en J. A. van Emmerik C. Rothert. De overige uitslagen luiden: Groep 4: G. van OppenP. Pancras af- gebr; J. v. d. MootTh. Eekhout Jr. 1-0. Groep 5: F. GroosJ. Uittenbogaard 0-1; W. de GraaffJ. W. de Munck 0-1. Groep 6: L. Kenzen—C. Brink afgebr.; D. WielingaW. Kievit 0-1. Groep 7: G. J. BrandsmaJ. Rothert remise; G. J. SarletB. M. Pieters 0-1. Groep 8: J. C. AndersenC. Schaveling 1-0, H. W. van DisA. de Busser 1-0. Groep 9: H. KerkheideP. L. de Munck 0-1, W. KrijnenH. W. van Wort 1-0. Groep 10: M. J. StalsG. Nijland 1-0, N. v. d. HeuvelTh. Eekhout Sr. 0-1. Groep 11: W. Geuzebroek Jr. R. Eek hout 1-0, F. HoekA. Spaargaren 1-0. De tweede ronde wordt hedenavond ge speeld. ADVERTENTIE Na afloop van het 54ste congres van hel Internationaal Olympisch Comité, dat in Tokio is gehouden, is bekend geworden dat het IOC thans definitief heeft besloten de bob wedstrijden van het Olympisch pro gramma voor Squaw Valley af te voeren. Een desbetreffend voorstel werd met 20 tegen 5 stemmen aangenomen. Van door slaggevende betekenis is hierbij geweest, dat de in Tokio aanwezige vertegenwoor digers van het IOC bijna allen uit lan den komen waar weinig belangstelling is voor de bobsport. Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel table! dal U weer met plezier Uw werk kunt doen niet zullen laten ontgaan, mag verwacht worden, dat de strijd om de ereplaatsen nog feller zal worden dan in vorige jaren. Het rennersveld Van de buitenlandse renners is nog maar weinig bekend. Van de Nederlanders des te meer. Door het systeem van het opne men van „gastrenners" in de ploegen, zullen maar weinig van onze beste ama teurs aan de kant blijven staan. Onder die weinigen is dan wel Piet Damen, de win naar van WarschauBerlijnPraag. Damen is wel onmiddellijk na zijn zege gepolst om in Olympia's toer te starten, maar dc jonge Brabander heeft andere plannen. Hij wil op korte termijn over gaan naar de beroepsklasse en hoopt zich door goede resultaten in de nabije toe komst in België en Frankrijk in de Ne derlandse ploeg voor de Ronde van Frank rijk te rijden. Klasse is er overigens nog genoeg in Olympia's evenement. Daarvoor behoeft men slechts de namen te noemen van Adrie Roks, winnaar van het vorige jaar, Ben Teunisse, René Lotz, Poet Rentmees ter, Bram Heeren, Joop Wuurman, Solarn, Van Steenselen, Steenvoorden, Jan Hu- gens, Rob van der Ruit, Gijs de Jager. Van Vliet. Joop van der Putten en Ab van Eg- mond.stuk voor stuk renners, die een gooi naar de eerste plaats en de door Prins Bernhard uitgeloofde legpenning kunnen doen. Het definitieve routeschema is: 27 mei: AmsterdamHoogeveen over 214 km. 29 mei: halve etappe: Amersfoortleger plaats Nuntspeet 94 km; tw.eede halve etaone: legerplaats NunspeetAmersfoort 65 km. 29 mei: halveotappp:Amersfoort—leger- nlaats Oirschot 179 km; tweede halve etappe: ploegentijdrit Sint Oedenrode Den Bosch 23 km. 30 mei: VlijmenGoes 143 km. 31 mei: GoesRotterdam 125 km. 1 juni: RotterdamAmsterdam 112 km. De ploegen De dertien ploegen zijn als volgt samen gesteld: Antwerpen: Mintjes, Vanhole. De Ridder, Coopmans, De Preker, Gorremans en Ker semans. Kopenhagen. Jensen, Christiansen. Skoedt, Byrgesen, Pedersen, Larsen en Lent ge. Hannover: Moitjes, Klokmann, Sletten. Lesemann, Feiler. Gremlewski en Balke. Militairen: De Haan. Teunisse. Hermes. Lotz, Verstraete, Visser en Timmermans. Theo Middelkamp (Goes): Rentmeester Beers, v. d. Klundert. v. d. Kloot, Duin- kerke. Jos Heeren en Nijdam. De Baronie (Breda): Biemans. Hanegraaf Bram Heeren, Hofmans, De Jong, Roks en Van Steen. Le Champion (Amsterdam): Wuurman Jonker, Gudde. Den Enting, Raats, Van Smirren en Balvert. Feyenoord (Rotterdam): Swaneveld, Kortland, Ket. Heiden, v. d. Leer, Solaro en Van S tra a ten. De Kampioen (Haarlem): Van Duyn, Reekers. Snijder, Snijders, Van Steenselen, Stecnvoorden en Van Weeren. Limburgs team: Beckers, Boss, Hugens, Kamphuis, Knoops, Ramakers en Steuten. Olvmnia (Amsterdam): Groot. Hartman. De Hong. Klebach, Marinus, Van der Ruif en De Vries. Rotterdamse Leeuw (Rotterdam): Bra- venboer. De Jager, Kouwenhoven, Den Outer. Van Vliet. De Vries en Walraven. De Snartaan (Den Haag): Van der Berg, Kool. Van der Putten, Van Selm, Van Egmond. Van Leeuwen en Scholten. JACK GRAYSTON. Jack Grayston, de manager van de Engelse eerste divisieclub Arsenal, heeft ontslag genomen. Graystton is 24 jaar bij Arsenal geweest. Hij deed in 1934 als speler zijn intrede bij de Londe- naren en werd later assistent-manager. Behalve het grote nationale schaaktoer nooi in september, dat door de Haarlemse schaakclub „Het Oosten" wordt gehouden wordt door dezelfde vereniging binnenkort ook nog voor internationaal contact ge zorgd. Zij heeft hiertoe de Tönisheider Schachverein Tönisheide bereid gevon den. Beide verenigingen hebben in onder ling overleg besloten een massakamp te houden welke op 7 juni in Haarlem zal plaats vinden. Er wordt gespeeld in ge bouw Cultura aan de Jansstraat in Haar lem. Nederland zal deelnemen aan het toer nooi om het int. millitaire basketbalkam pioenschap, dat van 27 mei tot en met 3 juni in Nice wordt gehouden. De Neder landse ploeg wordt gevormd door de vol gende spelers: Tolen (AMVJ), Prins (Zee macht), Elias (Herly), Groothof (Herly), Welter (The Wolves), Sibeyn (USS), De Vries (Herly), Visser (Herly), Van Geuns (The Wolves), Gerritsen (Herly), Hagers (Blue Stars) en Pelk (Herly). De afdeling Haarlem van de Nederland se Volleybalbond houdt op de velden van het CIOS in Overveen zoals ieder jaar weer een propaganda-zomercompetitie, waaraan kan worden deelgenomen door niet-leden of zij die niet aan de winter competitie deelnamen. Voor half juli zal deze competitie weer beëindigd zijn. Voorts houdt men weer een bekercompe titie, waarvoor de inschrijving voor de verenigingen open staat. De wedstrijden worden gespeeld op de velden van speel tuin Flora aan de Van Oosten de Bruijn- straat in Haarlem. Ten slotte houdt men een jeugdcompe- titie voor leden en niet-leden. Als een lopend vuurtje ging gisteren het nieuws door het Utrechtse dorpje Achte- veld, dat vrijwillige arbeiders bij de bouw van het dorpshuis een schat hadden gevon den. Terwijl men met een bulldozer bezig was de grond te verplaatsen, hoorden en kele arbeiders wat gekraak. Drie arbei ders die op onderzoek uitgingen vonden in het gat een glazen inmaakpot boordevol zilveren rijksdaalders, guldens, kwartjes en dubbeltjes. Er ging een groot gejuich op en tientallen jongelui snelden toe om met de schatgraverij te beginnen. Ook oude mensen en jonge kinderen woelden met de handen de tai-de om en vonden nog menig geldstuk. Tot laat in de avond bleef men bij het schijnsel van lampjes geld zoe ken. Ook vanmorgen vond men weer wat geldstukken, in totaal ongeveer 500.-. Het blijkt, dat dit geld afkomstig is van de Achtevelder A. B„ die een kwart eeuw lang een café in het dorp heeft geëxploi teerd. Hij heeft dit geld tijdens of vlak na de oorlog begraven in, naar men vermoedt zes potten. Het grootste deel heeft hij la ter teruggevonden, doch de laatste pot met geld kon de eigenaar niet vinden. Telkens wanneer de akker, die vlakbij het café ligt werd omgespit, zocht hij met een ijzeren staaf het gehele veld af, maar zonder re sultaat. Vorig jaar werden café en grond ver kocht aan het r.k. kerkbestuur van Achte- veld, omdat men op dit terrein een dorps huis wilde bouwen. Voor de bouw daarvan zijn vrijwilligers ingeschakeld en toen men gisteren de grond omwoelde tot meer dan een meter diepte, voorspelden de buurtbewoners al, dat men zeker wel een schat zou vinden. Direct na de vondst waarschuwde men de rijkspolitie te Leusden, die een onder zoek instelde en bijna ƒ500 opgedolven zil vergeld kon verzamelen. De vermoedelijke eigenaar B., die sinds kort in Soest woont heeft zijn spaargeld herkend en laat ook eigendomsrechten gelden. De rijkspolitie die een aantal ge tuigen gehoord heeft, zal hem het geld nu ter hand stellen. Of het kerkbestuur ook rechten zal laten gelden, als eigenaresse van de grond, is nog niet bekend. In Achteveld is deze „schatgraverij" het gesprek van de dag.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13