Panda in het Wilde Westen Deviezenaanwas van f 59 miljoen Wisselvallig weer Toch ió Aet Lagere kwartaalresultaten bij de Koninklijke Shell zenuwpijn zo de 'Utrecht' heeft radio Pelt heeft er Wereldnieuws 2 Mededeling tijdens jaarvergadering Nieuwe uitbreidingsmiddelen en -mogelijkheden spit of spierpijn helpen direct Heybroek boekte goede resultaten in 1957 Arnold Gilissen's Bank De Weekstaat Vrijwel onveranderde resultaten bij Calvé-Delft Weer grote Amerikaanse melkorder voor Sterovita Gunstig jaar 1957 voor de Amstel Brouwerij Zeer goede resultaten bij Rommenhöller Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Onveranderd dividend Taloeg Goenoeng Van Ommeren overtrof in 1957 het al zeer goede resultaat van '56 Reflexen II WOENSDAG 21 MEI 1958 DE ONDER GROTE BELANGSTELLING in Carlton te Amsterdam gehouden jaar vergadering van de n.v. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij heeft de jaarstukken over 1957 met algemene stemmen goedgekeurd en het totale dividend bepaald op vijf gulden per aandeel van 20 gulden nominaal. De cijfers van het eerste kwartaal zullen op 29 mei worden bekendgemaakt. De president-directeur, jhr. mr. J. H. Loudon, zei dat er sedert het verschijnen van het jaarverslag weinig is voor gevallen dat aanleiding geeft de denkbeelden omtrent de vooruitzichten ingrijpend te wijzigen. De ervaring heeft geleerd dat, met uitzondering van enkele bepaalde sectoren, het verbruik van aardolieprodukten in het algemeen minder sterk wordt beïnvloed door een economische achteruitgang dan de vraag naar andere verbruiks- goederen. De directie meent, wat de olie-industrie betreft, in de huidige situatie niets anders te moeten zien dan een tijdelijke pauze in de groei. De overzichten van de financiële en bedrijfsgegevens over de laatste vijf jaren tonen duidelijk de opwaartse tendentie op langere termijn aan. De huidige toestand acht de directie dan ook van voorbij gaan cie aard. Mede dank zij de nieuwe middelen die onlangs door de beide moedermaatschap pijen van de groep werden aangetrokken al zijn deze bescheiden in verhouding tot de kapitaaluitgaven der groep meent de directie de toekomst met vertrouwen tege moet te kunnen zien. Door haar krachtige financiële positie wordt de groep in staat gesteld gestadig met de uitvoering van haar plannen op lange termijn tot verdere ontwikkeling van apparatuur en uitrusting van het bedrijf voort te gaan. Zodra het verbruik zich weer in stijgende lijn zal gaan bewegen en het huidige surplus aan voorraden en aan verwerkings- en ver voerscapaciteit zal zijn verdwenen, zal de groep derhalve alle mogelijkheden tot uit breiding kunnen benutten. Lagere kwartaalcijfers Het is nog iets te vroeg nu reeds een beeld te geven van de financiële resultaten over het eerste kwartaal. De cyfers van de Koninklyke/Shell Groep over het eerste kwartaal zyn nog niet alle beschikbaar. Zy zullen op de 29ste van deze maand wor den bekendgemaakt. Men mag niet ver wachten dat zy de uitzonderlijk goede re sultaten over dezelfde periode van verleden jaar zullen evenaren. Toen waren de uit komsten van de groep wel zeer gunstig, voornamelijk als gevolg van een aanzien lijke stijging in de ruwe-olieproduktie van de maatschappijen en het westelijk half rond. Vergelijkt men echter de positie met die van twee jaar geleden, en neemt men de huidige economische toestand in aan merking, dan. zo meent de directie, is het financiële beeld niet onbevredigend. Een aandeelhouder stelde diverse vragen, waarop de directeuren uitvoerig antwoord den. Hieruit bleek dat zich in het vierde kwartaal, na de heropening van het Suez- kanaal, grotere voorraden op de markt hebben gevormd. De Groep is niet minder sterk geïnteresseerd in de Verenigde Staten dan voorheen. Er is echter een begin van een overproduktie in Amerika ontstaan en de grote voorraden hebben een prijsver laging in de hand gewerkt. Deze toestand begint nu geleidelijk aan te verbeteren. De Suezkwestie heeft aangetoond dat de vrije wereld sterk afhankelijk is van de olie uit het Midden-Oosten. De laatste jaren echter wordt steeds meer olie ook in andere stre ken gevonden. De vrije wereld is op dit ADVERTENTIE Heybroek en Co's Handelmaatschappij n.v. te Amsterdam heeft, blykens het ver slag over 1957, een netto goederenwinst behaald van 1.029.932 (v.j. 824.772). Na aftrek van salarissen, interest, belastingen, afschrijvingen enzovoorts, resteert een saldo winst van 246.227 (v.j. 281.332). Voorgesteld wordt een dividend van 101/: percent plus 1 V» percent extra dividend uit de dividendreserve (v.j. 14 percent, waar van 2 percent extra dividend ten laste van de dividendreserve). De netto goederen winst steeg voldoende om de wederom aan zienlijk hogere onkosten te dekken. De omzetten en de winsten van de hui denafdeling en de afdeling chemische pro- dukten stegen wederom aanzienlijk. Deze afdelingen tezamen leverden een zeer groot aandeel in het totale resultaat. Voor de koffiehandel was 1957 door de sterk ge daalde prijzen zeer slecht. De resultaten van de cacao-afdeling blijven zich in stij gende lijn bewegen. Ook de wolafdeling bleef zich verder ontwikkelen. De gang van zaken bij de Ravo Leder- en Schoenfabrie ken n.v. te Ravenstein, waarvan de ven nootschap de helft der aandelen bezit, was bevredigend. Voor de afzet van chemische produkten, huiden en wol is een goede gang van zaken in de industrie noodzakelijk en deze laat, vooral in de textiel- en lederindustrie, veel te wensen over. De resultaten in de eerste maanden van 1958 waren niet onbevredi gend. Blijkens het verslag over 1957 van Ar nold Gilissen's Bank n.v., Amsterdam en Rotterdam, is de vermindering van het de- biteurencijfer, zoals uit het vorige verslag reecrs bleek, pas in 1957 volledig tot uit drukking gekomen. Voorts heeft het duur dere geld de rentemarge ongunstig beïn vloed. De provisiecijfers bleven echter ge handhaafd. Het onkostencijfer kon iets ver laagd worden. Het boekjaar wordt afgeslo ten met een batig saldo van 180.575 (v.j. 239.587). Voorgesteld wordt 7 percent di vidend (v.j. 8 percent). Debiteuren vermin derden van 6,0 miljoen tot 5,4 miljoen. De directie acht het verhoudingsgewijs onjuist dat het rentegamma wordt gehand haafd en de gemeenten via de Bank voor Nederlandsche Gemeenten gelden tegen een veel hogere rente aantrekken. De di rectie zegt te begrijpen, dat aan de finan ciële gestes van vele gemeenten paal en perk moet worden gesteld, maar zij acht de beurs beter in staat hiertoe een correc tief aan te leggen dan welk rentegamma ook. ogenblik bepaald minder kwetsbaar dan twee jaar geleden, wat de olievoorziening betreft. De atoomenergie is geen concur rent van de olie. Zij is een nieuwe vorm van energie in een wereld waar de pro- duktie zich steeds verder uitbreidt. Er is plaats zowel voor steenkool als voor olie en atoomkracht. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 19 mei blijkt een deviezenaan was in de week van 12 tot en met 19 mei van ruim 59 miljoen, hetgeen de hoogste aanwas is sedert enige maanden. Hierdoor is de goud- en deviezenvoorraad gestegen tot 4700 miljoen. Doordat in de verslag- week de afrekening van de E.B.U. viel, zyn er verschuivingen opgetreden van niet convertibele valuta naar goud en conver- tibele valuta. Nederland had over de maand april een overschot in de E.B.U. van ongeveer 47 miljoen, waarvan onge veer 35 miljoen in goud of dollars werd ontvangen. De goudvoorraad is met 18,9 miljoen gestegen tot 3278,7 miljoen, ter wijl de convertibele valuta steeg van 922,1 miljoen tot 950,4 miljoen. Het dekkingspercentage steeg tot 83,15, hetgeen het hoogste punt van dit jaar is. De schatkist komt ook met een gunstig saldo van 447,3 miljoen voor de dag tegen J 324,6 miljoen per 12 dezer. Deze stijging is voor 105 miljoen toe te schrijven aan de plaatsing van de schatkistpromessen. Door deze plaatsing zijn de middelen van de banken uiteraard afgenomen, maar deze kregen anderzijds 59 miljoen uit devie zen binnen. De inkrimping van de bank- biljettencirculatie was vorige week echter gering. Deze liep met 13,2 miljoen terug tot 4020 miljoen. Doordat de banken sedert het begin der kasgeldperiode op 22 april steeds boven het gemiddelde hebben gestaan, hadden zij zoveel overtollige middelen, dat zij zonder bezwaar 48 mil joen schatkistpromessen van de Neder landsche Bank konden afnemen. Per 19 mei was hun saldo''bij de Nederlandsche Bank nog 395 miljoen, hetgeen ongeveer (100 miljoen boven hét verplichte gemid delde ligt. Men houdt er in geldkringen ernstig rekening mede, dat het percentage voor de nieuwe kasreserveperiode van 6 percent tot 8 percent zal worden verhoogd. Dan zal het gemiddelde aan te houden saldo ongeveer 350 miljoen bedragen. De inkomstenrekening van 1957 der n.v. Fransch-Hollandsche Oiiefabrieken Calvé- Delft n.v. geeft een saldo aan van 2.164.708 (v.j. 2.170.757). Nadat aan dit bedrag het onverdeeld winstsaldo over 1956 ad 46.614 2.347) is toegevoegd, moet het totaal ad 2.211.323 (v.j. 2.173.104) verminderd worden met de algemene onkosten ad 53.040 (v.j. 52.702), waarna een winst saldo overblijft van 2.158.282 (v.j. 2.120.402). Voorgesteld wordt op de gewone aan delen uit te keren 14,25 (v.j. 14) percent dividend en op de cumulatief preferente aandelen 6,825 (v.j. 6,8) percent. Het bezit aan aandelen in andere onder nemingen onderging geen wijziging èn is in de balans onveranderd opgenomen voor 13.054.292. Ook in de vordering op de n.v. Maatschappij tot Exploitatie der Olie- fabrieken Calvé-Delft kwam geen wijzi ging. Deze bedraagt 5.840.162. Voor de zestiende keer heeft de Ameri kaanse legerleiding een zeer grote melk order in Nederland geplaatst voor haar in Europa gelegerde troepen. De n.v. Stero vita Melkprodukten te Amsterdam sloot namelijk een nieuwe overeenkomst tot een bedrag van ongeveer 10 miljoen gulden voor melklevering gedurende een half jaar na 1 juli. De bruto winst van de Amstel Brouwerij in 1957 heeft f 7.913.925 bedragen (v.j. 5.843.964). Na afschrijvingen ad 4.499.857 3.386.878) en belastingen 1.616.228 879.245) resteert een netto winst ter verdeling van 1.797.840 1.577.840). Voor gesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 12 percent, waarvan reeds 6 percent interim werd betaald (v.j. 11 percent). Het kapitaal bleef 7.440.000. Het aandeel van de n.v. in de hernieuw de stijging van de binnenlandse omzet van de Nederlandse brouwerijen was alleszins bevredigend. Hoewel de export van Neder lands bier ten opzichte van het vorig jaar een lichte daling vertoonde, kon de export van de vennootschap het peil van 1956 nog ruim overschrijden. Niettegenstaande de voortgaande kostenstijgingen is het bruto resultaat niet onaanzienlijk toegenomen. De oprichting van een brouwerij op Cura- Qao tezamen met geïnteresseerden ter plaatse is in voorbereiding. Poviet Producten n.v. behaalde opnieuw een hogere omzet, die voor ruim 68 percent werd geëxporteeerd. Over de gang van za ken in het lopende jaar valt, aldus liet ver slag, weinig te voorspellen. De resultaten zullen ongetwijfeld nadelig beïnvloed wor den door de sterke stijging van de prijzen van een der voornaamste grondstoffen, de hop. Van het Euromarktverdrag verwacht de directie dat het geen invloed zal hebben op de bedrijfsresultaten. De inkomsten over 1957 uit de onderne mingen van de n.v. Maatschappij tot Ex ploitatie der C. G. Rommenhöller'sche Koolzuur- en Zuurstofwerken te Rotter dam hebben 1.593.583 bedragen (v.j. 1.206.024). Na afschrijvingen en reserve ringen resteeert een saldo winst van 495.497 414.871). Voorgesteld wordt, zo als bekend, een dividend van 15 percent (10 percent) over een onveranderd aande lenkapitaal van 2.825.000. De hogere binnenlandse omzet is vooral toe te schrijven aan het toenemende ge bruik van koolzuur voor technische doel einden. Ook de inkomsten uit de in het buitenland werkende ondernemingen ver toonden een bevredigende stijging, waartoe voor het eerst na het einde van de tweede wereldoorlog de onderneming in het Saar- gebied heeft bijgedragen. De nieuwe fa briek te HamburgAltona is in juli in be drijf gesteld en de resultaten voldoen aan de verwachtingen. Van de dochterondernemingen in de vroegere Vrijstaat Dantzig in Polen en in het gebied ten oosten van Oder en Neisse werden nog steeds geen berichten ontvan gen. Over 1958 zegt het verslag dat de gang van zaken zodanig is dat onvoorziene tegenslagen voorbehouden, weer een gun stig resultaat mag worden verwacht. De Amerikaanse handelspolitiek President Eisenhower heeft een rapport aan het Amerikaanse Congres gezonden, waarin hi] verzoekt de wetgeving omtrent de handelsover eenkomsten op basis van wederkerigheid met vijf jaar te verlengen. In het rapport wordt er op gewezen, dat verleden jaar de export van de vrije wereld een waarde had van 100 miljard dollar, terwijl die van de Verenigde Staten in totaal ongeveer 20 miljard dollar beliep. ADVERTENTIE Grote zaken hebben veel telefoons maar kleine hebben er minstens één nodig! De levensverzekering Maatschappij 'Utrecht' heeft rnim 3 miljoen polissen nitstaan. Geen wonder, dat er hij de 'Utrecht' dagelijks onnoemelijk veel bere keningen moeten worden nitgevoerd. Dit gebeurt snel en secuur, door bekwame medewerkers met betrouwbare rekenmachines: FACITS De heer Pelt, radiohandelaar, heeft 5 man personeel en een FACIT. Het personeel werkt 45 uur per week de FACIT slechts 3, maar beiden zijn productief. Het personeel voor verkoop en techniek, FACIT voor de administratie. Groot of klein bedrijf een FACIT betaalt zichzelf reeds als hij 2 uur per Week in gebruik is. Tien cijfertoetsen - voor alle berekeningen Het kan eenvoudig niet eenvoudiger. Aan Blikraan Sartorins Zend mij vrijblijvend volledige gegevens over uw FACIT rekenmachines. NAAM ADRES WOONPLAATS. BUKMAN A SARTORIUS, ROKIN 17, AMSTERDAM De winst- en verliesrekening van de n.v. Cultuurmaatschappij „Taloeg Goenoeng" over 1957 sluit met een voordelig saldo van 13.603 (onv.) tengevolge van een overboe king van de rekening extra reserve van een bedrag ad 11.548. Hiervan komt 12.500 aan aandeelhouders, waardoor de uitkering van een onveranderd dividend van 10 percent mogelijk wordt. De exploi tatierekening in Indonesië sluit met een voordelig saldo van rp. 77.500 (rp. 104.358). welk bedrag ten gunste van de sluitreke ning- is gebracht. Bij Schotland bevindt zich een opvul lende depressie waaromheen koele mari tieme lucht stroomt. Enkele randstorin- gen vergezeld van buien bewegen zich over de Britse eilanden naar de Noordzee. Golf van Biscaye, maar een nieuwe tot ontwikkeling komende depressie ten oos ten van Newfoundland wordt in de westcirculatie opgenomen en zal in de rich ting van het Kanaal gaan koersen. Het weer blijft daardoor wisselvallig bij tem peraturen die ongeveer normaal zijn voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Donderdag 22 mei Zon op 4.37 uur, onder 20.36 uur. Maan op 7.54 uur, onder 23.35 uur. Maanstanden 26 mei 5.38 uur eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 22 mei Hoog water 5.49 en 18.13 uur. Laag water 1.29 en 13.48 uur. Temperaturen: bulten se en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: i 5 £s laatste 2 4 uur. ■So c O 2 cS Den Helder onbewolkt wzw 10 0 Ypenburg licht bew. w 10 0,1 Vlissingen licht bew. wzw 11 0 Eelde half bew. zzw 10 0,1 Twente half bew. z 10 0 De Bilt zwaar bew. wzw 10 0,1 Eindhoven geheel bew wzw 10 0,1 Vlv. Z.-Limb geheel bew. wzw 10 4 Helsinki regen zw 13 5 Stockholm zwaar bew. wzw 13 0,2 Oslo licht bew. zzw 13 0 Kopenhagen zwaar bew. w 18 0,2 Aberdeen half bew. w 14 0 Londen licht bew. zw 17 0 Amsterdam licht bew. wzw 16 0 Brussel zwaar bew. w 20 0.4 Luxemburg regen nnw 24 3 Parijs licht bew. w 20 2 Bordeaux half bew. nw 18 2 Grenoble zwaar bew. w 28 0 Nice zwaar bew. nw 24 0 Berlijn zwaar bew. n 24 0 Frankfort geheel bew. nnw 27 0 München licht bew. z 24 0 Garmisch P. licht bew. z 24 0 Zürich half bew. windst. 27 0 Genève zwaar bew. w 27 0 Locarno zwaar bew. zo 26 0 Wenen licht bew. zw 24 0 Innsbruck onbewolkt windst. 29 0 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio licht bew. windst. 23 0 Mallorca zwaar bew wtndst. 27 0 Algiers half bew. wzw 27 0 68. De plotselinge verschijning van Billy de Buffel bezorgde Joris een hevige schrik, want hij begreep wél, dat deze revolver- held op hem wilde schieten. Met een snelle duik verborg hij zich achter zijn huurboe ven. „Verdedig jullie baas jongens'." riep hij uit, „een pond goud voor degene, die hem neerschiet!" De ogen van de huurboe- ven begonnen te glinsteren, want een pond goud is heel wat waard. Hun handen scho ten bliksemsnel naar hun revolvers „Wacht even, jongensriep Billy, „we zijn oude vrienden, nietwaar? Met jullie heb ik geen ruzie!" „Sorry, Billy", antwoord den de huurboeven, terwijl zij hun revol vers ophieven, „maar voor een pond goud schieten we ook wel op iemand, met wie we géén ruzie hebben". Het was een ogen blik van grote spanningMaar juist toen een verschrikkelijk vuurgevecht dreigde los te barsten, schalde er een stem door de zaal: „Een ogenblikje, heren! Ik weet een middel, om u allen een KILO goud te bezorgen!" Omkijkend, zagen zij Jolliepop, die in losse houding op een tafel stond. „Huh? Waar is dat goud dan?" vroeg een van de huurboeven. „In de kluizen van de Goedbloed-Bank", antwoordde Jol liepop. „Komaan, laat ons gezamenlijk die bank beroven! Jippie, jippie joedelheeelü" Het eindresultaat over 1957 van Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam overtrof dat van het zeer gunstige jaar 1956 belang rijk. Dit is te danken aan alle vier hoofd groepen der activiteiten: de oceaanvaart met tankers en vrachtschepen, het agen- tuurbcdrijf, de binnentankvaart en «*e opslag. Het winstsaldo overtrof dat van 1956 met 11 percent, ondanks het feit dat de algemene kosten weer belangryk stegen en dat voor de afschrijvingen een groter bedrag moest worden gereserveerd. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, 16 per cent dividend over het geplaatste kapitaal van f 52l4 miljoen (v. j. 16 percent over f 42 miljoen). Verder wordt voorgesteld aan de algemene reserve toe te voegen f 13.950.414, waardoor deze komt op 150 miljoen. Blykens de winst- en verliesreke ning is het saldo bedryfsrekening 81,2 miljoen (v. j. 71,9 miljoen). De algemene onkosten stegen van 13,9 miljoen tot f 15,9 miljoen. Het saldo winst verbeterde van f 22,8 miljoen tot 25,3 miljoen. Van Ommeren werkte voort aan de in vorige jaren gemaakte ontwikkelings plannen, die hoofdzakelijk in 1958 en daarna in vervulling zullen komen. Uit breiding werd aan die plannen nauwelijks gegeven. Ook werd voorlopig niet tot ver dere versterking van het vermogen over gegaan. De kosten stegen wederom niet onbelangrijk. Het verslag bespreekt de structurele veranderingen in het voor Van Ommeren van levensbelang zijnde wereld- oliebedrijf. De vestiging van steeds meer raffinaderijen in het hart van West- Europa en de aanleg van oliebuisleidingen naar het Roergebied zullen het tankop- slagbedrijf en het binnentankvaartbedrijf ongunstig beïnvloeden. De gevolgen hier van zullen zich pas in 1960 doen gevoelen. De directie is tegenover deze ontwikkeling waakzaam maar geenszins pessimistisch gestemd. Treinongeluk. Een sneltrein is bij het sta. tion van Tsjamaraj, 620 kilometer van Bombay in India ontspoord. Volgens de eerste berichten zijn dertien perso nen omgekomen en vijftig gewond. Ontevreden. De wijziging in het stelsel van arbeidsnormen en premies, dje voor een groot deel van de arbeiders neerkomt op een loonsverlaging jn sommige gevallen van vijftien tot twin- tig percent heeft in Tsjechoslowa- kije grote ontevredenheid gewekt. De overheid heeft meegedeeld, dat zij de tering naar de nering moet zetten. Als de arbeidsproduktiviteit omhoog gaat, zegt men, kunnen ook de lonen beter worden. Mijnongeval. In de mijn Sophia-Jacoba te Hückelhoven bij Aken zijn drie mijn- werkers op zeshonderd meter diepte door het neerstorten van een materiaal- lift om het leven gekomen. Geheim. Er zijn in het gebied van Fort Hall in Kenia 102 leden van het gehei me genootschap Kiama Kia Moeingi, dat er op uit zou zijn blanke en zwar te tegenstanders te vergiftigen, gear resteerd. Er zijn in totaal 255 leden van de organisatie in hechtenis. Spoorwegongeluk. Er zijn gisteren tach tig personen, voor het merendeel school kinderen en kantoorbedienden gewond bij een spoorwegongeluk nabij Paisley in Schotland. De toestand van zes van de 23 zwaargewonden is ernstig. Het on geluk gebeurde t. >ordat een goederen trein inreed op een personentrein met ongeveer driehonderd passagiers. Twee van de zes wagons van de personen trein werden voor de helft in elkaar gedrukt. Slachtoffer. In Hirosjima is maandag een 28-jarige jongeman overleden aan de gevolgen van radio-activiteit. Hij is de dertiende van dit jaar, wiens dood aan het kernbombardement op Hirosjima in 1945 wordt toegeschreven. Diner. Peter Townsend heeft gisteravond met prinses Margaret gedineerd. Het was hun derde ontmoeting in de afge lopen acht dagen. Townsend was de gast op Clarence House, de verblijf plaats van de prinses en koningin-moe der Elizabeth. De koningin-moeder was niet bij het diner aanwezig. Verrassend. De commissaris-generaal van de Brusselse Wereldtentoonstel ling, baron Moens de Fernic. heeft ver klaard dat de tentoonstelling in de eer ste maanden vijf miljoen bezoekers heeft getrokken. Hij noemde dit een „verrassend succes." Baron Moens de Fernig acht de hoop op een totaal be zoekersaantal van vijftig miljoen tot 19 oktober gerechtvaardigd. Hoog en laag. Het percentage ongevallen in de commerciële luchtvaart was het afgelopen jaar lager dan ooit en een ongekend hoog aantal reizigers maak te van vliegtuigen gebruik, aldus blijkt uit het jaaroverzicht van de Internatio nale Organisatie voor Burgerlucht vaart, I.C.A.O. (International Ciyil Aviation Organization). In 1957 ge beurden twee ongelukken meer dan het voorgaande jaar, maar in totaal verlo ren honderd passagiers minder het le ven. Het ongevallenpercentage is voor het eerst beneden 1 per 100 miljoen pas sagiers/mijlen gedaald. Vliegtuigbotsing. Een „Viscount" toestel van de Amerikaanse „Capital Air lines" is bij Brunswick in de staat Ma ryland in botsing gekomen met een militair straalvliegtuig. Alle inzittenden van de „Viscount" zeven passagiers en een bemanning van vier leden kwamen om het leven. De bestuurder van het militaire lesvliegtuig kwam met zijn valscherm in veiligheid. Hij is met ernstige brandwonden in een zie kenhuis opgenomen. De tweede inzit tende van het straalvliegtuig, kwam ook om het leven. Kruising. Volgens de Londense Daily Mail zou de Britse regering de studie bekos tigen van een strikt geheim project voor de bouw van zeevliegboten tot vijftien duizend ton die duizend passagiers zou den kunnen vervoeren. De regering heeft, aldus het blad een „vliegende schotel" op het oog, die zo zwaar kan zijn als een vrachtschip en zo snel kan vliegen als een modern passagiersvlieg tuig zonder straalaandrijving. De vlieg- boot zou op geringe hoogte over zee vliegen en zich voortbewegen op een kussen van lucht tussen de vlakke on derkant en het zeeoppervlak. KENNEN we de onvoorwaardelijke re flexen, die gelijk zijn voor ieder dier van dezelfde soort, daarnaast hebben we de voorwaardelijke reflexen leren onderschei den, dat zijn dus doelmatige handelingen die na waarneming van een willekeurige prikkel worden verricht. Deze voorwaar delijke reflexen spelen in het dagelijks leven een veel belangriiker rol, dan we op het eerste gehoor geneigd zijn aan te nemen. Wanneer we het doen en laten der mensen nauwelijks en critisch observeren, komen we tot de ontdekking dat vele van onze handelingen tot voorwaardelijke reflexen zijn te herleiden. Nu is het niet zo, dat het lopen naar de voordeur als een reflex is te beschouwen van de prikkel die de bel ons heeft veroorzaakt, maar aanzienlijk ingewikkelder handelingen kunnen wel onder dergelijke reflexen worden ondergebracht. Er zijn bijvoor beeld mensen, wier werkzaamheden be staan uit het sorteren van bepaalde voor- werpei om de voorwerpen die hen pas seren groepsgewijs bij elkaar te kunnen onderbrengen, staan hun een aantal knop pen ter beschikking, waardoor die voor werpen in bepaalde bakken of afdelingen terecht komen. In het begin geeft het be dienen van deze knoppen wel enige last, want de soorteerder vergist zich herhaal delijk, maar na vele en langdurige oefe ningen verricht hij zijn werk tenslotte „automatisch", dat wil zeggen zijn werk zaamheid wordt eigenlijk door reflexen geregeld, zodat hij zich bij ieder voorwerp niet meer behoeft af te vragen, welk vakje hij moet openen: De prikkel die het zien van het betreffende voorwerp hem geeft, is voldoende om de reflex in wer king te stellen. Op hetzelfde vlak ligt het trappen op de terugtraprem bij een fiet ser, die plotseling schrikt van een obstakel dat zich op de rijweg bevindt. Hij is zo ge wend elk gevaar op de weg door remmen te beantwoorden, dat hij ook in dit geval aldus reageert. Er zijn nog talloze voor beelden van gelijke soort te noemen, doch dat zal wel niet noodzakelijk zijn. Waar het om gaat, begrijpen we nu wel. De han delingen, die we aanvankelijk verrichten met behulp van overleg, kunnen na veel- vuldig oefenen tot een reflex worden, waarbij het overleg geheel wordt uitgeschakeld. Moet de beginnende automo bilist zeer welbewust reke ning houden met bepaalde verkeerstekens, waarvan Mi zich de betekenis eerst dient te realiseren, waarna hij vervolgens op de rempedaal trapt, daarbij bedenkend, op welke plaats die pedaal zit, de ervaren automobilist kan voor een groot deel automatisch, dus door middel van reflexen reageren en bespaart daardoor bij het uitvoeren van de ge wenste handelingen een belangrijke tijd die enkele tienden van seconden, soms nog méér, bedraagt. Juist deze onderdelen van seconden betekenen op de rijweg vaak een belangrijk aantal meters en dit afstands- verschil is juist beslissend voor het al of niet plaats vinden van een ongeluk. Het is een groot verschil, of je door een auto geraakt wordt, of dat hij op een meter afstand van je blijft! In een „ogenblik" kan vrij veel ge beuren. Daarover willen .je het morgen wel eens hebben. Daarover een volgende keer. H. Pétitton (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2