j JAN VAN DER PiGGE Nieuw transportriool geldt als bewijs van IJmond-vriendschap I houten tabakspijpen rieven aan de redactie Zwembad aan Kleverlaan zal spoedig worden verbeterd Rijksregeling voor toezicht op bejaardenhuizen in studie Drieledige gedenkdag in Heemskerk K.V.P.-aanval op de wethouder van Onderwijs „onfatsoenlijk" genoemd .7 „LIEVER EIGEN BOONTJES DOPPEN" „fris" is geen nieuw merk! Commando-overdracht bij Leger des Heils ZO DUIST ONTVANGEN Faillissementen Burgerlijke Stand van Haarlem Overval op oude man opgehelderd W. F. Happé op bijeenkomst P.v.d.A.: „Het Witte Kruis" in Haarlem telt 10.000 leden Ledental van N.V.V. is teruggelopen RVC-ers wederom volleybalkampioen Minister Suurhoff over Haarlems rusthuis Vier doden in het verkeer Kort nieuws o L- - - U - 1 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE GENDWAARDIGE DAG, die Heems kerk gisteren vierde, werd bepaald door drie gedachten: de «erbied voor de oor logsdoden, die hun memento kregen in de vorm van een beeldhouwwerk; de over dracht van het 1000e nieuwe huis sinds de bevrijding en de ingebruikneming van de aansluiting op de Beverwykse riool waterzuivering, welke het snelgroeiende dorp aan de rand der IJmond-gemeen- schap uit een haast middeleeuwse situatie verloste. Ruim voldoende dus, om deze dinsdag tot het evenement te verheffen, dat de dag is geworden in het bijzyn van veie genodigden, onder wie de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, d r. M. J. Prinsen, de staats raad mejuffrouw dr. A. E. Ribbius Pcle- tier en talloze anderen, onder wie de col leges der verschillende IJmond-gemeenten. Een bijzondere raadszitting ging vooraf aan de onthulling van twee markante beelden op de voorste hoekpunten van het Heemskerkse raadhuisje, naar een idee van Edlef Ter Haar Romeny en een ont werp van de Bergense beeldhouwer Henk van de Idsert: de symbolische voorstelling van een vrouw, die haar kind ten hemel heft in hoop en smart als nagedachtenis aan de gevallenen en een beeltenis in Franse zandsteen van de schutspatroon der gemeente, de H. Laurentius, die goed en bloed veil had voor de armen. Burgemeester H. Nielen heeft in een toespraak tijdens deze raadszitting niet alleen deze beide beelden, die mettertijd doo. twee pendanten op de vorige twee dakhoeken worden gevolgd, besproken, maar tevens een inleiding gegeven op het zo heugelijke feest, dat het duizendste huis in de gemeente gereed kwam. Onhoudbaar Tevens vertelde de heer Nielen iets over de onhoudbare toestanden, waaraan een eind zou komen door het gereedkomen van 2y, kilometer transportriool naar Bever wijk; een project van 1,7 miljoen, dat niet alleen de sanitaire situatie in de ge meente moderniseerde, maar tevens en vooral de boeren uit de polders, die voor heen het afvalwater der gemeente te ver werken kregen, uit de nood hielp. Het gezelschap heeft na afloop dezer raadszitting gezien, hoe dr. Prinsen me! een forse ruk de beide beelden op het dal: van het raadhuisje van de grond af onl- hulde, is hem daarna gevolgd naar Puc- i cinistraat 7, waar het echtpaar Nicolay met vier kinderen de duizendste nieuwe woning betrokken had (en de oudste doch ter had een mooie bos lathyrus vooi i mejuffrouw Ribbius Peletier en óók bloe- i men voor mevrouw Nielen) waarna me: een draad aan een knop in het pomp- station Poelwijk de riool-verbinding in j werking werd gesteld weer door de j Commissaris der Koningin. Duiven had- j den op dat moment de boodschap moeten j overvliegen, dat ook het tweede pomp station „Zuidbroek" was gaan draaien maar de duiven reageerden evenmin vlot als de elektrische stroom van de nieuwe installatie, zodat pas tijdens de receptie na afloop een der gevederde boodschap pers met de vaderlandse kleuren om de hals en een briefje aan de poot getoond kon worden. IJmond Burgemeester Ni e 1 e n kreeg van de Commissaris der Koningin een antwoord op zijn speech, waarin deze dieper inging op de IJmondproblematiek van dit mo ment, zeggende: Indien behoefte mocht be staan aan een sprekend bewijs voor de noodzaak van een orgaan, dat de gemeen schappelijke belangen van de drie IJmond-gemeenten kan behartigen, dan behoeft slechts op de eindeloze moeilijk heden bij het tot stand komen van deze rioolinstallatie te worden gewezen Er is thans een wetsontwerp aanhangig, dat beoogt de gemeenschappelijke belangen der drie IJmond-gemeenten te bundelen en in een IJmond-raad te doen behande len. Intussen hebben bovendien de drie gemeenten een IJmond-adviescommissie ingesteld. ADVERTENTIE Ik heb in het licht van de ervaring met de moeizame totstandkoming van deze riooltransportinstaliatie op dit ogenblik een sterke behofete nog eens een dringend beroep op de besturen der drie gemeenten te doen zich boven de eigen kleinere ge meentebelangen uit te heffen, zich op te werken tot het begrip van de enorme be tekenis van het IJmond-complex als ge heel, zich bewust te zijn van de grote ver antwoordelijkheid welke zy hierin hebben te dragen en een grote bereidheid op te brengen tot een vruchtbare samenwerking tot heil van het geheel. Het wetsontwerp voor de IJmond voor ziet in de mogelijkheid, dat Gedeputeerde Staten zullen moeten ingrijpen wanneer de gemeenten gezamenlijk de belangen van de IJmond niet dienen. „Laat de gemeenten weten, dat Gedepu teerde Staten grondig verlangen nimmer tot dit ingrijpen verplicht te zullen zijn en zich slechts zullen verheugen indien de gemeenten in een welbegrepen eigenbelang izcht op voortvarende wijze van hun taak in deze kwijten", aldus dr. Prinsen. Dwang niet nodig De heer W. Yessies, loco-burgemeester van Beverwijk, merkte in een toespraak op, dat er hem nimmer iets was gebleken van minder prettige verstandhoudingen tur- Heemskerk en Bc- ADVERTENTIE fris alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken In het Leger des Heils is het gewoonte, dat na een bepaalde periode de bevelvoe rende officieren van standplaats verwis selen. Dit gebeurt thans ook in het korps Haarlem-centrum, waar van oktober 1955 af als bevelvoerende officieren de kapi teins P. Vons en mevrouw Vons-Koudijzer zijn gestationeerd. De kapiteins Vons zul len zondagavond hun afscheidsbijeen komst houden in het gebouw van het Le ger des Heils aan de Schagchelstraat 26. Er zal voor deze bijeenkomst wel veel be langstelling bestaan, daar de kapiteins Vons in Haarlem en omgeving bekende fi guren zijn, onder andere door de grote kerstfeesten, die zij in Haarlem en Heem stede hebben georganiseerd. verwijk, die het totstandkomen van deze gezamenlijke riolering in de weg hebben gestaan: als er moeilijkheden zyn geweest lagen ze op het technische vlak. Hij achtte dan ook de wil tot samenwerking aan wezig en had voor de voorgestelde IJmond-raad niet zo heel veel waardering, nu men elkaar in een IJmond-adviescol- lege tracht te vinden. Prof. J. F. ten Doesschate, sprekend als Hoogoven-directielid, overhandigde ver volgens namens de K.N.H.S. een cheque voor de aanschaffing van speelwerktuigen in een nieuwe speeltuin tussen de wijken Poelwijk en Oosterzij, en tenslotte heeft de heer C. P. J. Maas namens Velsens ge meentebestuur de woorden van zijn collega Vessies nogmaals onderstreept, zeggende dat de drie IJmond-gemeenten bij de hui dige stand van zaken liever hun eigen boontjes doppen dan de dwang der hogere ovex-heden opvolgen. De onthulling van de beelden aan het mn'ihv.is ran Heemskerk. De nieuwe collectie van de Firma H. Comoy Co. Ltd., Londen. I i Importeur: GR. HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Specialist in Rookartikelen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in ctaat van faillissement verklaard: p- Kooy, fruithandelaar. Burgemeester Amersfoordtlaan 93 te Badhoevedorp. Pecbter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. S. Groen, advocaat en procu reur te Haarlem.. N- j, Teerlink, eigenaar van een Centr. .'"warmings- en Lasbedrijf, Grote Krocht tp Zanrlvoort. Rechter-Commissaris: mr. H- Fenverch. Curator: mr. B. J. de Boer, peaat. en procureur te Haarlem, Wil- hp' unastraat 5. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven hel faillissement van K. W. ko,vinger, caféhouder (café-Restaurant Dp Weyman), Hoofdstraat 216 te Santpoort. p enter-Commissarismr. N. Reeling trouwer. Curator: mr. W. Boers, advocaat procureur te Overveen, Pr. Maurits- laan 113. Wegens gebrek aan actief werd opge- "eyen het faillissement van W. van Rijs- ':u' uitoefenende het melselbedrijf, Ha- getingerweg 82 te Santpoort. Rechter- J-ommissaris; mr. J. D. Vink. Curator: mr. Uiyken, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Verkort weergegeven) Albert Schweitzer. Het is toch eigenlijk erg jammer, dat Albert Schweitzer geen voetballer is. Zijn beroemde sportnaam zou dan misschien bewerkstelligen, dat men gretiger naar hem luisterde dan men dat thans doet. Ik doel hierbij op zijn geschrift „Opmars tegen de atoomdood". Zijn op mensenliefde gevestigde roem is niet in staat de mens van 1958 in actie te brengen. Men laat zijn geleerde woorden over zich gaan en zegt gezapig: ,,'t Zal mijn tijd wel uitduren". Of, even erg: ,,'t Zal zo'n vaart niet lopen". Ieder slim jongetje van zes is vast wel in staat om onder enige honderden mensen paniek te zaaien door op het psychologisch goede moment „moord en brand" te roe pen. Als Albert Schweitzer hetzelfde doet, maar dan weloverwogen, goed gedocumen teerd en met de bewijzen in handen, lacht men een beetje en gaat men maar weer knus met z'n duizenden naar de voetbal match! Vijfhonderd vrouwen getuigden zaterdag in Amsterdam van hun afkeer tegen mas samoord en vernietiging. Vijfhonderd. In 1936 twaalfduizend! Welke pijlen zullen Albert Schweitzer en de andere duizenden waarschuwende geleerden dan toch op hun boog moeten hebben om eindelijk de mens te bereiken? De mensen niet meer de massa. De mens, die nu nog in staat is om, op afschuwelijke uitzonderingen na, gezon de mensen te verwekken, maar over een vijftigtal jaren onherroepelijk niet meer. Haarlem. 20 mei 1958 BEVALLEN van een zoon: 18 mei: E. A. T. Boelaars-Taggenbrock; W. C. T. van der Kroft-Zijlstra; 19 mei: T. A. Prins- Schrijver; I. F. Vlaar-Walraven; 20 mei: A. M. J. van Dijk-Kerkmans. BEVALLEN van een dochter: 19 mei: A. A. de Ia Rie- van der Mije; 20 mei: J. W. Harte-Kruijshaar; L. M. Melchior-Hes- selman. GEHUWD: 20 mei: L. Kalló en M. J. Ha- geman; T. D. Blom en S. L. van Musscher; N. van Sprang en G. V. Zeilemaker; L. G. Nieuwenhuis en M. H. Koenekoop; J. van Emden en N. J, de Zwart; M. Quist en E. A. van Duffelen. ONDERTROUWD: 20 mei: J. Hazelhorst en J. M. Torcque; I. J. de Block en J. W. Souwer; M. L. C. de Vries en J. M. H. Cas- tens. OVERLEDEN: 17 mei: J. Waldkötter, 69 j., Gasthuisvest: 18 mei: H. van der Vlerk, 74 j., Zonnebloemstraat; J. P. Ta- mes, 79 j., 2e Vooruitgangstraat; H. Ivo- Toornent, 88 j., Lange Herenvest; T. van Ake-Vreeken, 82 j., Westerhoutpark: 19 mei: G. van de Kuilen, 63 j., Dr. Schaep- manstraat; P. Kok, 85 j., Havenplein: C W. H. Elfrink-Junij, 60 j., van Marumstr. Paniek en vrees zijn inderdaad slechte raadgeefsters, maar iets van de oerkracht, die ze uitstralen, zal ons toch moeten van gen. Dat Albert Schweitzers bedachtzame woorden de vele, vele andere onbedacht zame mogen overstemmen. M. v. H.S. Openbare vergaderingen. Bij het lezen van het verslag over de uitvoering van ge meentewerken in uw blad van 19 dezer heb ik mij afgevraagd, of wethouders, qualitate qua aanwezig in een openbax-e vei'gadering, het recht hebben een bepaalde politieke partij te propageren. Zij toch hebben, deel uitmakend van het colle'ge van B. en W., de gehele gemeen schap te dienen, ongeacht haar politieke inslag. Het feit, dat misschien ook in andex-e ge meenten deze gedragslijn wordt gevolgd, levert mij nog niet het bewijs, dat hier niet gesproken kan worden van een niet te tole reren misvatting. Wellicht zullen nog andere lezers van uw blad zich eveneens aan dit feit hebben ge stoten. J. E. V. Uitgebx-eid speurwerk van de Nijmeegse recherche heeft klaarheid gebracht in een geval van straatroof, waarvan een be jaarde Nijmegenaar dezer dagen bijna het slachtoffer werd. De man, een tachtigja rige bewoner van de Voorstadslaan, wan delde des nachts om kwart voor één naar huis, toen hij nabij zijn woning onver wachts van achteren werd aangevallen door een onbekende man. De bejaarde wandelaar verweerde zich zo goed moge lijk en op zijn hulpgeroep kwamen weldra verschillende omwonenden toesnellen. De aanvaller, die zijn opzet mislukt zag, vluchtte in een wachtende auto. die daar na met gedoofde lichten wegreed. Bij het politieonderzoek kwam vast te staan, dat de oude man de gewoonte had om een bedrag van circa 14.000 gulden bij zich te dragen Hoewel de verdenking van de politie aan vankelijk uitging naar een 25-jarige chauf feur, bleek bij het voortgezette onderzoek, dat deze aan de overval geen deel heeft ge had. De arrestatie van twee bi-oers, een 34- jarige kioskhouder uit Nijmegen en een 52-jarige metselaar uit Den Haag, heeft op heldering van deze bioxtale straatroof ge geven. De Hagenaar, die ook de bezitter van de auto was, bleek het slachtoffer te hebben aangevallen, terwijl zijn bi-oer in de auto wachtte. Beiden hebben een beken tenis afgelegd. De oude man heeft .nmiddels een veili ger bewaarplaats gevonden voor zijn geld. Nog vóór het volgende zwemseizoen be gint hopen B. en W. van Haarlem het ver ouderde zwembad aan de Kleverlaan gron dig te hebben verbeterd en gemoderni seerd. Deze modernisatie zal kunnen ge schieden voor een bedrag van 220.000, welk bedrag de gemeente beschikbaar heeft. Openbare Werken is op het ogen blik bezig met het uitwerken van de plan nen en als te zijner tijd de raad deze zal hebben goedgekeurd zal na het einde van het lopende zwemseizoen met de werk zaamheden begonnen kunnen worden. Dit deelde dinsdagavond wethouder W. F. Happé mee in antwoord op gestelde vragen tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid, die in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht werd gehouden. Op deze bijeenkomst zouden aanvan kelijk wethouder D. J. A. Geluk en de heer J. J. Voogd spreken over onderwijs, sport, recreatie en cultux-ele zorg. Beide1 sprekers de heer Geluk door ziekte waren echter verhinderd aanwezig te zijn. In plaats daarvan behandelde het Haar lemse raadslid mevrouw M. van der Wall- Duyvendak genoemde onderwerpen. On der de leuze „Schep ruimte" spraken zij en de heer Happé over de wensen, die de P.v.d.A. ten aanzien hiervan heeft met het oog op de gemeenteraadspolitiek. Bei den kwamen nog eens terug op de verwij ten, die van K.V.P.-zijde aan het adres van de wethouder van Onderwijs waren gericht tijdens de gemeenteraadsvergade- ring van enige weken geleden naar aan leiding van de aanvrage voor en noodza kelijkheidsverklaring voor een algemene detailvakschool in Haai-lem. Mejuffrouw Bolsius had bij die gelegenheid betoogd, dat de rooms-katholieken op het stuk van subsidieverleningen achtergesteld waren ten opzichte van andere groepen. Deze verwijten zouden blijkens een krantever- slag nog eens herhaald zijn op een vex-ga- dering, die de K.V.P. maandagavond in Haai'lem-Noox-d had gehouden. De. heer Happé noemde dit een aanval, die de „grenzen van politiek fatsoex. te buiten ging". Hij betoogde aan de hand van eni ge voorbeelden, dat de wethouder van On derwijs in deze naar zijn mening onmoge lijk partijdigheid kan worden verweten. In het geval van de detailvakschool was van de zijde van de Pax-tij van de Arbeid gesteld, dat er maar één dergelijke school in Haarlem bestaansrecht heeft en dat het daai-om een algemene school zou moe ten zijn, waar alle levensbeschouwingen tot hun recht zouden kunnen komen. Tevoren had mevrouw Van der Wall- Duyvendak een uitvoerig overzicht gege ven, van wat er op het gebied van onder wijs openbaar, bijzonder zowel als bui tengewoon in Haarlem is totstandge- bracht. Vex-schillende wensen, zoals bij- Op maandagavond hield de afdelin; Haarlem van de Noordhollandse Vereni ging „Het Witte Ki-uis" haar algemene le- denvex-gadering. Er werden vele ingekomen stukken be handeld o.a. brieven van het gemeentebe stuur over de verhoging van de px-ijzen der douchebaden in de vier badhuizen van het Witte Kruis en de verbetering van de be zoldiging en de pensioenen der badmees ters. Nauwlettend zal worden gecontroleerd in hoeverre de verhoging van de badpi'ij- zen van invloed is op het bezoek. Aan het gemeentebestuur zal worden geadviseerd de prijzen der douchebaden voor kinderen niet te verhogen. Aan de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" zal worden verzocht ieder jaar de financiële admini stratie te laten controleren door een aan het hoofdbux-eau verbonden accountant. De mogelijkheid bestaat dat in het nade lig saldo van het kraamcenti-um der ver eniging een subsidie uit het preventie fonds zal worden verkregen. Op verzoek van de directeur van de schooltandverzox-ging zal het „Witte Kruis" volledige steun verlenen in de strijd tegen hettandbederf. Het tandbe derf zowel bij kleuters als bij kindex-en van de lagex-e school neemt nog steeds toe. Tegen dit voortwoekerende kwaad zul len krachtige maatregelen genomen moe ten worden anders zal een toenemend aantal kinderen de lagere school verlaten met een geheel of gedeeltelijk verwoest gebit. De vereniging probeert nog steeds ver beterde accommodatie te verkrijgen voor het consultatiebux-eau voor kleuters en zui gelingen aan de Vergierdeweg. De samenwerking met de Geneeskundi ge Inspectie Volksgezondheid, met de G. G. en G.D. en de diverse instellingen op het gebied der Volksgezondheid is uitste kend. Samen met het Medisch Opvoedkun dig Bureau werden in het afgelopen win terseizoen films vertoond op opvoedkundig gebied. Tijdens de ledenvergadex-ing werd het 10.000ste lid van de vereniging bekend ge maakt. Het is het gezin H. K. Kleyn, Tuin wijklaan 31, te Haarlem. Dit 10.000ste lid krijgt het gratis lidmaatschap met alle daaraan vei-bonden voordelen, voor het ge hele leven. Verder een passend aandenken aan dit heuglijke feit De jaarvex-slagen 1957 van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd evenals de begroting 1959. voorbeeld ruimere aanstelling van vak leerkrachten, grotere inschakeling van het schoolpsychologisch bureau en een aanstelling van een tweede jeugdpsychia- ter, konden nog niet geheel vervuld wor den, maar zij deelde mee, dat haar partij hieraan alle aandacht zou blijven beste den. Voorts belichtte zij uitvoerig de mo gelijkheden op het gebied van de esthe tische vorming van de schooljeugd, rui mere toekenning van studiebeurzen, rui mere subsidies voor culturele aangelegen heden en voor jeugdwerk. Zij meende, dat de gemeentelijke overheid in al deze zaken stimulerend kan werken. In aansluiting op dit betoog zette de heer Happé uiteen wel ke mogelijkheden er naar zijn mening moeten worden geschapen voor een uit breiding van recreatiegelegenheid voor de jeugd, vooral in de binnenstad, ook voordat oude stadswijken zullen kunnen worden gesaneerd. Zo bepleitte hij de aan leg van speelvijvers en rommelterreinen, rolschaatsbanen en speelweiden in de plantsoenen. De gehele socialistische ge meentepolitiek wilde hij samenvatten on der de leuze „Schep ruimte". Na de inleidingen was er gelegenheid tot vragen stellen, waarbij onder meer naar voren kwam de wenselijkheid de Vishal als museum voor moderne kunst in te richten. Ook de aanleg van meer zwembaden kwam ter sprake, waarbij de heer Happé behalve de modernisering van het zwembad van de Kleverlaan ook het plan noemde van de aanleg van een zwem bad aan de Planetenlaan, dat voor een deel uit een klein overdekt bad en voor de rest uit een groot openluchtbad zou be staan. Ook in de nieuwe wijken zijn zwem baden geprojecteerd. De vergadering werd geopend en gesloten door de federatie voorzitter, de heer J. Willemse. Het ledental van het N.V.V. in Haarlem is vorig jaar met 199 achteruitgegaan. Op 1 januari bedroeg het aantal bij de ver schillende afdelingen aangeslotenen 11368. Op het einde van het jaar was het ledental tot 11169 teruggelopen. Aldus blijkt uit het dezer dagen verschenen jaarverslag van de N.V.V. Bestuurdersbond Haarlem. Het jaarvex-slag geeft een uitvoerig over zicht van het bondswei'k in het verslagjaar In vele organen en instanties was de bond vertegenwoordigd. Over de bevolking, werkgelegenheid, bouwactiviteit enz. in Haax'lem worden cijfers verstrekt. Voorts vermeldt het jaarverslag gevens over de neven-organisaties en over enkele ambte lijke commissies. Voor de leden werden diverse cui-sussen georganiseerd. Het re gionaal bureau voor arbeidsrecht verleen de aan 1754 personen zijn medewerking. Een nadelig saldo van 516,03 werd ge boekt, welk bedrag uit de reserves werd geput. In de Energiehal te Rotterdam Is de strijd om de nationale volley- baltitels nog eens geaccentueerd dat de hegemonie van het westen in de NeVoBo nog onverminderd voortduurt. Bij do heren behaalde het Rijswykse RVC voor de tiende achtereenvolgende maal het nationale kampioenschap en by de dames legde het Haagse Celebes beslag op de titel. De strijd bleef van alle spanning en sfeer gespeend, want beide kampioenen waren hun tegenstanders uit noord, oost en zuid veruit de baas en verloren in hun wedstrijden geen set. Pittiger werd er gestreden in de promo tie/degradatiewedstrijden om plaatsen in de hoofd- en overgangsklassen. Met veel machtsvertoon promoveerde het Amster damse Reva naar de herenhoofdklasse, terwijl AMVJ zich handhaafde. Bij de da mes promoveerde het pittige Dordtse St. Paul en zullen het Haarlemse MHBS en SVV uit Utrecht nog in een beslissingswed strijd moeten spelen om een plaats in de hoofdklasse. Naar de herepovergangsklasse promo veerden WA (Amersfooi-t), SVC (Rotter dam) en Celebes (Den Haag) als poule winnaars en drongen eveneens, na een herkansing, tot de overgangsklasse door de kampioen van de afdeling Haarlem HBC en VVGA uit Amsterdam. Resultaten De uitslagen van de wedstrijden om de nationale volleybaltitel luidden, heren: RVC (Rijswijk)Achilles (Enschedé) 30, St. Bernardinus (Heerlen)Mesacosa (Gro ningen) 23, RVCMesacosa 30, St. BernardinusAchilles 03, Mesacosa Achilles 03 en RVCSt. Bernardinus 30. Eindstand: RVC 36, Achilles 34, Mesacosa 32 en St. Bernardinus 30. Dames: Celebes (Den Haag)VC Den Bosch 30, EAVV (Arnhem)Be Fair (Groningen) 03, CelebesEAVV 30, Be FairVC Den Bosch 31, VC Den Bosch—EAVV 3—0, Celebes—Be Fair 3—0. Eindstand: Celebes 36, Be Fair 34, Den Bosch 3—2 en EAVV 3—0. Promotie hoofdklasse De Haarlemse overgangsklasse kampioen MHBS is in de harde promotiestrjjd om een plaats in de hoofdklasse boven de ver wachtingen uitgekomen en stond zelfs in de beslissende set tegen de nieuwe hoofd klasser St. Paul op de voorsprong 1413 met één been in de hoofdklasse. Zover heeft St. Paul het net niet laten komen, want in een opwindende slotfase bleven de Dordtse speelsters met 1715 de baas. Nu zullen de „witten" tegen SVV dat als voor-laatste eindigde in de hoofdklasse competitie een beslissingswedstrijd moe ten spelen, waarin wij de Haarlemse da mes zeker niet kansloos achten, hoewel zij in Rotterdam met 1511 en 157 door SVV verslagen werden. De resultaten van MHBS luidden: MHBS—PVC 15—11, 6—15 en 15—12, MHBS—SVV 11—15 en 7—15, VVV—MHBS 10—15 en 9—15, VHN—MHBS 15—12, 10— 15, MHBS—St. Paul 9—15, 15—8 en 15—17. Eindstand: St. Paul510, MHBS 56, SW 5—6, PVC (D Haag) 5—4, VHN (Am sterdam) 52 en VVV (Veenendaal) 52. De eindstand in de herenpromotie/degra datiecompetitie luidt: Rova 36, AMVJ 34, Spirit (Amersfoort) 32 en SMH (Amsterdam) 30. Promotie-overgangsklasse De Haax-lemse kampioen HBC heeft een enorme strijd moeten voeren om een trede hoger te komen. In de poule-wedstrijden wonnen de Heemstedenaren van TOG (Hoorn) met 158 en 1513 en van KVC na een achterstand in de derde beslis sende set van 143 met 115, 15—8 en 1614, maar verloren van SVC (Rotter dam) met 154 en 1513. In de herkansingspoule, gevormd door de als nummer twee geëindigde ploegen in de poules bleven de zwax-t-witten het Castricumse The Smash met 157 en 1513 de baas en dit betekende promotie, hoewel van VVGA verloren werd (1512, 1115 en 1215). The Smash verloor na melijk ook van VVGA. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer mevrouw Ploeg-Ploeg over de heersende misstanden in een bejaarden tehuis in Haarlem heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid het volgende geantwoord: De minister heeft kennis genomen van de maatregelen, die door het gemeente bestuur van Haarlem zijn genomen tegen de inrichting „De Zonnebloem" aldaar, op grond van geconstateerde misstanden. In deze inrichting worden rustbehoeven- den, herstellenden, chronisch zieken en in validen ondergebracht. Een groot deel van die chronisch zieken zijn verpleging be hoevende bejaarden, onder wie zich ook een aantal geestelijk niet volwaardigen bevindt. „De Zonnebloem" wordt, gelijk een aan tal andere soortgelijke instellingen, met winstoogmerk geëxploiteerd. De gecon stateex-de misstanden zijn echter primair te wijten aan persoonlijke ongeschiktheid van de eigenaresse tot het leiden van een dergelijke inrichting en onder meer aan onvoldoende medisch toezicht, gebreken, die niet specifiek zijn voor met winstoog merk geëxploiteerde inrichtingen van deze aard. Het bestaan van deze misstanden wil dus zeker niet zeggen, dat een met winstoog merk geëxploiteerde inrichting uit haai aard altijd onbevredigend zou functio neren. Wat het toezicht op de hierbedoelde in richtingen betreft, moet onderscheid ge maakt worden tussen verpleegtehuizen als bijvoorbeeld „De Zonnebloem" en in richtingen voor de verzorging van bejaar den. Een eventueel toezicht op de laatste behoort niet tot de competentie van de minister, maar tot die van zijn ambtgenote van Maatschappelijk Werk. Wat de verpleegtehuizen betreft, wijst de minister er allereei'st op, dat daarop reeds in verscheidene plaatsen toezicht wordt uitgeoefend krachtens gemeentelijke of provinciale verordeningen (zo bijvoorbeeld ook in Haarlem). Overigens wordt reeds nu een zeker rijkstoezicht uitgeoefend door de inspecties van het staatstoezicht op de volksgezondheid en die voor de geestelijke volksgezondheid. Weliswaar hebben deze inspecties geen bevoegdheid tot het afdwingen van verbe teringen, maar zy slagen er meermalen in door overleg het tot stand komen daarvan te bereiken. In hoeverre het noodzakelijk is deze vor men van toezicht door een nadere rijks regeling te completeren, is op zyn depar tement nog in onderzoek. In het St. Franciscus Gasthuis te Rot terdam is overleden de 85-jarige heer P. G. H. Roelofsen, die zaterdagmiddag bij het oversteken van de Schiekade werd aan gereden door een bromfiets. Op het stationsemplacement te Nijme gen is de 23-jarige J. M. Dijkstra uit Eist door een uit de richting Arnhem komende goederentrein aangex-eden en gedood. De jongeman was in opdracht van een particu lier bedrijf bezig een wissel te herstellen en heeft blijkbaar de trein te laat opge merkt. De 72-jarige bromfietser J. de Bodt uit Dussen. die vrijdagmorgen onder de ge meente Drunen werd aangereden door een auto, is in het ziekengasthuis te 's Her togenbosch overleden. Op de straatweg van Oldenzaal naar Hengelo is de 49-jarige bromfietser J. H. Brughuis uit Oldenzaal dodelijk veronge lukt. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Hij is door tot dusver niet op gehelderde oorzaak van het rijwielpad ge raakt en tegen een lichtmast gereden. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. Euroklok-comité. Het comité, dat zich de oprichting van een vereniging voor klokhervorming heeft ten doel gesteld, overeenkomstig de grondslagen welke prof. dr. G. van den Bergh uiteengezet heeft in zijn boek „Euroklok" zal op zatei-dagmid- dag 7 juni de oprichtingsvergadering hou den in hotel Krasnapolsky te A sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3