ferrania De Indonesische tegenregering blijft altijd bereid tot onderhandelen Casanova woont nu in Napels Djakarta als Russische basis sein voor wereldbrand <~Praatótoel PHILIPS „Photoflux Nieuws van Neff Van dag tot dag Altijd zonnige Bits-foto's met NAAIMACHINES is Nieuws voor de Huisvrouw 3 In stilte Gezamenlijke Amerikaans- Canadese luchtdefensie Vluchten met kernwapens ook hoven Canada EXCLUSIEF INTER VIE W MET SUMITRO (2) Hammarskjoeld bepleit orde in de ruimte Beraad over kernproeven Noeri El Said premier van de Arabische Unie Op de Volgende week op deze plaats Diefstallen op vliegbasis Twente Vier militairen in arrest '"Hoe is het ontstaan Dit woord: DOOD WOENSUAÜ r~~ De organisatoren van het jaarlijkse Aalsmeerse bloemencorso, dat een hoog tepunt pleegt te vormen van het Neder landse bloemenseizoen, hadden voor dit jaar de goede bedoeling gehad, in de fi guraties van hun corso het tweede lus trum van Koningin Juliana's regering tot uitdrukking te brengen. Op 6 september zal het namelijk tien jaar geleden zijn, dat Koningin Juliana in de verenigde ver gadering der Staten Generaal te Amster dam werd ingehuldigd en beëdigd. Koningin Juliana heeft thans echter de uitdrukk^';ike wens te kennen gegeven, dat aan c feit geen aandacht zal worden besteed en daarmee de organisatoren van het bloemencorso verzocht naar een an der motief voor hun bloemenoptocht uit te zien. Dat zal weinig moeilijkheden ople veren, aangezien er voor dergelijke fleu rige festijnen motieven te kust en te keur zijn. De eerbiediging van de koninklijke wens zal Aalsmeer daarom niet voor hoofdbrekens plaatsen. Hieruit volgt echter, dat ook elders in den lande bij geen enkele gelegenheid aan dit regeringsjubileum zal worden gerefe reerd en dat de tienjarige werkzaamheid van onze Koningin geen nationale herden king zal meebrengen, geheel en al volgens de verlangens van de Koningin zelf. Het is typerend voor de persoonlijkheid van Koningin Juliana, dat zij blijkt zo weinig waarde te hechten aan de herdenking van een jaartal en de viering van een afge ronde periode, ook al is het een periode die in de maatschappij vaak wordt aan gegrepen om „blikken terug te werpen" en „bij mijlpalen stil te staan." Er is in die tien jaren van haar regering genoeg gebeurd, dat waard zou zijn nog eens te worden overdacht en er is in dit tijsbe stek een duidelijk beeld ontstaan van de nieuwe inspiratie, die Koningin Juliana aan het koningschap heeft gegeven. Doch de gewoonte om waardevolle din gen slechts op het commando van de ka lender te beseffen en er dan op zichzelf weinigzeggende festiviteiten aan te ver binden, heeft voor Koningin Juliana blijk baar een zo gemeenplaatselijke, holle con ventie-toon, dat zij er niet alleen mee wil breken doch er zelfs niet van horen wil. Dit karaktervolle besluit, dat algemeen dient te worden geëerbiedigd, stemt geheel en al overeen met het diepe inzicht en het wijze oordeel, die onze Vorstin gegeven lijn bij de uitoefening van haar moeilijke taak en bij de beschouwing van de onver vreemdbare waarden des levens, die zij als maatstaf voor haar persoonlijke op vattingen heeft verworven. Het is een voorbeeld van sobere, beheerste levens wijsheid, dat ons hier gegeven wordt en dat wij allen ter harte kunnen nemen bij onze neiging om in feite waardeloze fes tiviteiten aan conventionele data te ver binden, zonder ons te doordringen van de ware betekenis der dingen die wij vieren. Een viering in stilte, in dankbare ge dachtenis en hoopvolle wensen, zal het tweede lustrum van Koningin Juliana's re gering begeleiden naar het derde. Onge merkt zal de dag voorbijgaan, waarop n ets anders gebeurt dan dat een periode van tien jaren verstrijkt doch dat wil allerminst zeggen dat het Nederlandse volk niet duidelijk genoeg de waarde be seft, die de regering van onze Vorstin aan het nationale welzijn heeft verleend en zal blijven verlenen. ADVERTENTIE I DE WERELDBEROEMDE ITALIAANSE FILM I ottawa (Reuter) Amerikaanse es kaders jachtvliegtuigen met raketten met een kernlading tegen bommenwerpers, kunnen zonder voorafgaande toestemming over Canada vliegen, aldus een Ameri- kaans-Canadese overeenkomst, die is in gediend bij het parlement te Ottawa. Deze overeenkomst voorziet in een gemeen schappelijk opperbevel voor de luchtver dediging van Noord-Amerika. (UP) Het gemeenschappelijk opper bevel is gevormd, teneinde op doelmati ger wijze een Russische luchtaanval op Noord-Amerika te kunnen afslaan. De twee anden zijn van oordeel, dat er een snel ler organisatie-systeem voor de luchtde- 'ensie nodig was, om de bedreiging van kernprojectielen en supersonische bom menwerpers het hoofd te kunnen bieden. Het plan, dat de naam draagt van "North American Air Defence Command" (N.O.R.a.D.) is feitelijk al sedert 1 augus tus van het vorig jaar op een voorlopige basis toegepast. (Van onze reisredacteur) ERGENS IN ZUIDOOST-AZIë „De Indonesische tegenregering is op ieder moment bereid om te onderhandelen over een nationale oplossing van het huidige geschil. Maar wij moeten voorwaarden stellen, die garanderen dat het een werkelijk nationale oplossing is," zei prof. dr. Sumitro Djojohadikusumo in een exclusief interview dat ik dezer dagen „ergens in Zuidoost-Azië" met deze rei zende minister van de Indonesische tegenregering had. Welke zijn die voorwaarden? Prof. Sumitro: „Een sterk gedecentraliseerde staatsvorm, een Indonesische federatie zo u wilt. Wij zijn niet meer zo kinder achtig om aan het woord federatie Nederlandse taboes te verbinden. Voorts een regering van onbesproken personen, die bereid is de strijd met het communisme aan te binden, die politieke stabiliteit kan verzekeren en die een gezond en eerlijk financieel-economiseh beleid wil voeren. Wanneer er een akkoord op die basis tot stand kan komen, zijn alle leiders van de tegenregering bereid zich volledig terug te trekken: „Wij zijn niet op baantjes uit, wij hebben alleen willen tonen dat er in Indonesië mensen zijn, die de moed heb ben zich tegen het verval te keren." Is dit de mogelijkheid waarvoor de vroegere vice-president dr. Moh. I-Iatta zich in reserve houdt? Prof. Sumitro glimlacht: „Er zijn in Indonesië veel mensen, die zich in reserve houden. Te veel en te lang. Er is een dy namisch proces gaande, waarin nieuwe leiders naar voren komen. Men kan niet eeuwig statisch en negatief langs de kant blijven staan. Maar goed, wij hebben niets tegen Hatta." Wat is de kans op een compromis; is het waar dat opperbevelhebber Nasution poogt te onderhandelen met de rebellen? „Wanneer er geen buitenlandse inter ventie komt, is een compromis op den duur onvermijdelijk. Nasution lijkt inderdaad compromis-mogelijkheden af te tasten en wordt door vele van zijn commandanten daartoe aangespoord. Maar hij heeft een kwade concurrent in de luchtmachtcom mandant Suryadarma, de pion van Mos kou. Tussen Nasution en Suryadarma is een hevige partij touwtrekken om de macht aan de gang. Sukarno wacht nog af, hij heeft tussen deze twee nog geen partij ge kozen. Een compromis is voor Sukarno niet makkelijk: op z'n minst zou hij zich moe ten terugtrekken in de rol van zuiver con stitutioneel president. Hij is voor talloze Indonesiërs nauwelijks meer aanvaard baar. Er is iets anders: Wij zijn bereid ons bij een compromis terug te trekken. Maar zijn Djuanda, Subandrio en hun kliek van baantjesjagers dat ook?" Nederlanders, „Irian Barat" Wanneer Indonesië de regering zou krij gen die de rebellenleiders wensen, wat zou dan de houding van Sumitro en zijn vrienden jegens Nederland zijn? „Ik sta bekend," zegt Prof. Sumitro, „als geen bijzonder vriend van Nederland. Maar één ding wil ik eerst zeggen: wat men de Nederlanders in Indonesië na 3 december vorig jaar heeft aangedaan, is eenvoudig misdadig, een schandalige op wekking van rassenhaat, waarvoor ieder fatsoenlijke Indonesiër een brandende schaamte voelt. Dit gezegd zijnde, onder streep ik dat de tegenregering alle legale rechten van Nederlanders in Indonesië ga randeert. Wij betalen zelfs het transfera bel deel van de salarissen van Nederlandse kortverbanders in ons gebied in buiten lands courant. Alle Nederlandse eigendom men zullen bij ons veilig zijn. Maar dat betekent niet dat wij voelen voor een her stel van de totale economische macht, die het Nederlandse bedrijfsleven in Indone sië de facto had. Wij zouden een nieuwe basis moeten vinden, gezamenlijk opere ren, de Nederlanders zouden Indonesiërs in hun bedrijven moeten opleiden, in staat stellen zelf de nodige bekwaamheid en kennis op te doen. Wat Irian Barat (Nieuw Guinea) betreft, moeten wij on verkort onze princiniële eis tot overdracht van de onvoorwaardelijke soevereiniteit handhaven. Principieel maar in de praktijk zullen wij onze handen vol ge noeg hebben. Het gesprek moet weer op gang komen, er moet toch een formule te vinden zijn om deze kwestie „open te houden". Uiteindelijk zullen de interna tionale krachtsverhou8ingen, het machts evenwicht in zuidoost-Azië, het politiek verloop, over de toekomst van Irian Barat beslissen." Er valt een kleine stilte in het gesprek, want zowel Prof. Sumitro als ik beseffen dat uitspraken over de verhouding Neder- land-Indonesië op dit moment van hypo thetische aard zijn. Het is uiterst twijfel achtig of er nog veel Nederlanders bereid zullen zijn na de uiterste vernedering der laatste maanden ooit naar Indonesië terug te keren en Prof. Sumitro heeft zijn re bellie nog niet gewonnen. Wat is zijn prog nose? „Afgezien van het feit dat noch Dja karta, noch wij de strijd beslissend kun nen winnen, is alles mogelijk," zegt Prof. Sumitro en voor het eerst lijkt deze jonge energieke intellectueel wat vermoeid. ,,Ik ben oud genoeg om te beseffen dat men zijn idealen niet kan verwezenlijken. Als wij het verval maar kunnen keren, als wij maar een draaglijke toestand kunnen scheppen, dan hebben wij voorlopig ge noeg gewonnen. Dat is in Indonesië niet makkelijk. Ook wij hebben ontmoedigende ervaringen gehad. Er zijn speculanten in Menado geweest, waartegen onze opperbe velhebber Kawilarang met de grootste hardheid heeft moeten optreden. Maar ik geloof toch dat in onze beweging het Indonesisch fatsoen belichaamd is. Men kan niet eeuwig blijven schipperen. Wij hebben met onze actie grote risico's genomen en de grootste komen nog. Die liggen in de internationalisatie van het conflict. Ik heb het eerder gezegd: wanneer men Suryadar ma zijn moorddadig speelgoed, de Russi sche Ilyushin-bommenwerpers in de han den stopt, dan is het hek van de dam. De anticommunistische landen in Zuidoost- Azië, de Philippijnen, Thailand, Austra lië en andere landen zullen dan moeten handelen. Niet om onze mooie ogen, maar omdat hun eigen veiligheid in gevaar komt. Als Indonesië een Russische basis wordt, is het gehele evenwicht in Azië verstoord, land voor land zou opgerold worden. Het is geen vrolijke gedachte, maar ik vrees dat in de komende maanden mijn land de sleutelstelling in de koude oorlog zal wor den en God geve dat het dan geeh^,,war me oorlog" wordt" Het is een wens die men na één blik op de kaart kan delen. Want de lange snuit van het onzalig gebied dat Nieuw Guinea heet prikt midden in het omstreden gebied. ADVERTENTIE Wv i i De feilloze fliislampjes van 25 Ct hel bekende rode doosje ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 MIAMI, (Reuter) De secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft verklaard te hopen dat de UNÖ-As- semblee in de komende herfst zal instem men met het „grondbeginsel" dat geen en kel aards land het bestuur over planeten aan zich mag trekken. In een rede op de jaarlijkse conferentie van Amerikaanse gouverneurs te Miami zette Hammars kjoeld uiteen, dat het in het belang van de gemeenschap der volken zal zijn als de ruimte alleen op vreedzame wijze wordt gebruikt en in het belang van de ge hele mensheid. Als de UNO-Assemblee, die op 16 sep tember bijeenkomt, de eerste stappen zou doen om tot een internationaal orgaan voor dit doel te komen, zouden de regerin gen een waardevolle basis leggen voor een toekomstige internationale ontwikkeling van het gebruik van de ruimte, aldus Ham marskjoeld. Over de radioactieve straling zei de se cretaris-generaal dat hij de UNO-As- semblee zal voorstellen de wetenschappe lijke commissie te laten voort bestaan, die deze zomer een samenvatting zal publice ren van alle huidige wetenschappelijke kennis over radio-activiteit. Voorts wil Hammarskjoeld voorstellen het werkter rein van de commissie uit te breiden, om de doelmatigheid ervan te vergroten. Over de kernproeven zei Hammars kjoeld te hopen, dat men nu tot technische bestudering van een controlestelsel zal ko men. (De Sovjet-Unie heeft onlangs in be ginsel met een Amerikaans voorstel hier toe ingestemd). Waarnemers merken op, dat de secretaris-generaal de afgelopen dagen over de kwestie der kernproeven overleg heeft gepleegd met vertegenwoor digers van de vier grote mogendheden en Japan en Canada de belangrijkste le den van de Veiligheidsraad en de ontwape ningscommissie. BAGDAD (Reuter) Noeri El Said, die gisteren is beëdigd als eerste premier van de Arabische Unie (van Jordanië en Irak) heeft verklaard dat de legers van de beide landen zullen worden versterkt. De Arabi sche Unie zal samenwerken met alle Ara bische landen, zonder zich met hun bin nenlandse aangelegenheden te bemoeien. Wij zullen onze samenwerking met ,.de mohammedaanse en vriendschappelijke landen" versterken, aldus de premier. Hij zei te vertrouwen dat deze andere staten de Unie zouden helpen haar nationale ver langens te verwezenlijken in het bijzon der de oplossing van het Palestijnse pro bleem op een wijze, die voor de Arabieren aanvaardbaar is en de oplossing van de Al gerijnse kwestie, waarbij Algerije „vol ledige vrijheid en onafhankelijkheid" zou moeten krijgen. De premier verklaarde dat de regering van de unie in Bagdad gevestigd zal zijn. De legers van Jordanië en Irak zijn samen gesmolten en er is een begin gemaakt met de uitvoering van de grondwet van de unie. AMMAN (Reuter) Te Amman, de hoofdstad van Jordanië, verluidt dat ook de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie binnen een week zullen worden verenigd. Amerikaanse gift De Verenigde Staten zullen tienduizend ton graan naar Jordanië verschepen „als gift van het Amerikaanse volk voor het volk van Jordanië". Verder zal tienduizend ton tarwe geleverd worden voor verkoop op de Jordaanse markt. Jordanië is getrof fen door een van de ergste droogtes die het in iaren gekend heeft. Mag ik u ditmaal eens een verhaal oververtellen? Het zal u in bijzonderheden hier en daar vrij ongeloofwaardig voorkomen, maar ik verzeker u, dat de man, die het mij kort geleden met veel gloed en verve schilderde, volkomen betrouwbaar is. Ik beken eer lijk zelf ook af en toe mijn ernstige twijfel te hebben ge had. Op die momenten kon ik alleen met een onbewogen gezicht blijven luisteren door mezelf voor te houden, dat er toch zoveel controleerbare ge gevens in het verhaal voor komen. Ik zou bijna willen zeggen: de geschiedenis is te fantastisch om verzonnen te kunnen zijn. De held en hoofdpersoon is Vincenzo Nappo, een inwoner van Napels. Vier jaar geleden is hij de tweede eeuw van zijn bestaan ingetreden. Met an dere woorden, Vincenzo heeft de leeftijd bereikt van hon derdvier jaar „en", aldus mijn zegsman, „toen ik hem in oktober 1957 sprak, mocht hij zich verheugen in een bla kende gezondheid". Dat moet dan ook wel, want verleden jaar juni heeft hij nog met succes een duel op het mes uitgevochten met een mede burger, wiens attenties zijn nieuwste vlam, de veertig jarige Filomena, duidelijk mishaagden. En hier zitten we dan meteen middenin de grote drijfkracht van Vincenzo's leven: de liefde tot het schone geslacht. Hij heeft er zijn deel behoorlijk van gehad en ge geven. Het zat trouwens in de familie. Zijn vader zou mo gelijk een record van alle Wanneer men, in verschillende perioden, meer dan een halve eeuw in de gevangenis heeft doorgebracht, lijkt er weinig tijd te zijn overgeschoten om het leven normaal te genieten. Een uitzondering is een honderdvier jarige Napolitaan. Hij is nog vol jeugdig vuur en laat zich door niemand op de tenen trappen. tijden hebben gevestigd, ware hij niet in de ouderdom van honderdvijftien jaar aan de gevolgen van een messteek overleden. De aanleiding tot het gevecht was jalouzie. Vincenzo heeft deze trotse familietraditie consequent voortgezet. Hij vertegenwoor digde in een tijd, waarin men nog niet kón denken aan een dergelijk probleem, op zijn eentje het teenager-vraagstuk van Napels. Mannen durfden hem niet aan, vrouwen vielen aan zijn voeten in zwijm. Op zijn tweeëntwintigste jaar meende hij echter de vol maakte levensgezellin te heb ben gevonden. Ze was een aantrekkelijke brunette met ogen als kooltjes vuur. Maar het huwelijk moest worden uitgesteld, omdat Vincenzo zich gedrongen voelde een man, die de verlovingsring van te dichtbij had bewon derd, een mes door het hart te jagen. Er werden blijkbaar ver zachtende omstandigheden aangevoerd: wat had de kerel met haar ring te maken? De rechter toonde zich vrij billijk en zond hem voor vijftien jaar naar Potologine, een vooral in die dagen beruchte strafkolo nie. Deze anderhalve decade is later nog gevolgd door allerlei andere vrijheidsstraf fen tot een totaal van vieren vijftig jaar „altijd het ver drietige gevolg van uitgevoch ten erekwesties", expliceerdc- mijn spraakzame vriend. U ziet, zijn gevoel van eer is van iongsaf sterk geworteld ge weest, ofschoon dit naar onze begrippen lichtelijk ver wrongen was. Gedurende zijn voorlaatste verblijf in de gevangenis ver nam de toen al bejaarde Vin cenzo, dat een vriend zich meer met zijn meisje bemoei de dan bevorderlijk was voor zijn gemoedsrust. Gelukkig was zijn straftijd bijna ver streken. Popelend van onge duld bracht hij de laatste weken door en onmiddellijk na zijn vrijlating zocht hij de overtreder van zijn erecode op en doodde hem in een eerlijk tweegevecht. Dat kostte de onverbeterlijke messentrekker nog eens dertien jaar. Erkend moet worden: spijt had hij er niet van. Het voornaamste was immers, dat zijn bezoedelde eer was gewroken. Het spreekt vanzelf, dat deze man, afgezien van zijn gedwongen arbeid in onder scheidene strafinrichtingen, weinig gelegenheid heeft ge had geregelde werkzaam heden te verrichten. „Een vak heeft hij nooit geleerd", maak te de verhaler mij duidelijk. „Hij is een blauwe maandag landarbeider geweest, ver kocht watermeloenen en zee egels in een stalletje op de markt en maakte deel uit van een ploeg arbeiders, die in op dracht van het rijk oudheid kundige opgravingen uit voerde". Op zijn vierenzeventigste jaar, na rijp beraad dus, acht te hij de tijd gekomen een wat rustiger gezinsleven te gaan leiden. Hij wist een zevenen- twintigjarige schone, Assun- tina Esposita, van zijn goede voornemens te overtuigen en het jonge paar trad in het huwelijk. Wie weet had Vin cenzo de laatste dertig of meer jaren van zijn bestaan in alle kalmte gesleten, wanneer een tragische gebeurtenis niet na zestien jaar een einde had ge maakt aan de idylle. Assun- fina schonk hem een zoon en Vincenzo had zich volledig de status aangemeten van acht baar hoofd van een gezin. Maar de tweede wereldoorlog brak uit en in 1943 werden vrouw en kind bij een bom bardement gedood. Vincenzo liep een tijd verwezen rond „zijn kennissen dachten, dat hij kinds was geworden" en sleepte een ellendig bestaan voort door terug te keren tot de straathandel in fruit. Later kreeg hij een baantje als nachtwaker in een fabriek. Maar zie, zijn rusteloosheid keerde terug. Öp een avond in de lente van 1947 liep hij een luchtje te scheppen, toen een vrouw in zijn gezichtsveld verscheen. Zijn vierennegen tigjarig hart begon wild te kloppen. Zij wisselden een lange blik en de grondslag voor een nieuwe (laatste?) ro mance was gelegd. Nog dezelfde dag trok Vin cenzo bij Filomena in en na dat zij elkaar beter hadden lertm kennen, waagden zij de grote stap. Hun geluk was volmaakt en het kan hen dan ook niet worden verweten, dat zij te weinig rekening hielden met zekere maatschappelijke gebruiken ze raakten zo diep in huurschuld, dat ze hel huis werden uitgezet. Nog in dezelfde roes van verliefdheid betrokken zij een soort holwo- ning, voornamelijk gemeubi leerd met sinaasappelkisten, rozegeur en maneschijn. Daar schonk Filomena in 1950 het leven aan een zoon, Vincen- zino. Met de grondige kennis, die we thans hebben opgedaan van Vincenzo's karakter, kun nen we ons levendig voorstel len hoe kwaad hij was, toen een man al te vrijpostige blik ken naar zijn Filomena zag werpen. De jaloerse minnaar sprong op, wierp de tafel om en kwam met getrokken mes op de bewonderaar af. Deze redde niet zijn figuur, maar wel het vege lijf door te vluchten een onbetekenende schram aan de bovenarm was zijn enige letsel. Daarna had Vincenzo nog voldoende ge rechtvaardigde toorn over om een begin te maken aan de systematische vernieling van het interieur. Hij kwam er niet ver mee, want een paar stevige gasten ontnamen hem het mes en brachten hem naar het dichtstbijzijnde politie bureau. „Ze hebben er maar geen werk van gemaakt", eindigde mijn kennis van één avond. „Als het een kwestie van eer betreft zijn we in Italië nogal soepel". J. J. F. Remming Nest In het flatgebouw waar ik woon huist ook een dame met een hondje. Het is een tamelijke adellijke dame en het schijnt een tamelijk adellijk hondje, klein en ve nijnig, maar met voorname manieren. De dame is lang, statig en het hondje is een dwerghondje van ras. Wij kennen ook de naam van de dame en haar adellijkheid van een intekenlijst toen de vroegere portier slecht behandeld was door de eigenaars van het gebouw en bij algemene inschrijving van de bewo ners een geldgeschenk aangeboden kreeg. Het raadsel voor ons is alleen het ge drag van de dame en haar hondje. Wij ontmoeten haar wel eens in de lift. Vaak is de dame vriendelijk, openhartig aan gaande het weer, vol hoffelijkheid en tege moetkomendheid. In tegenstelling tot haar is het hondje gemeen en bijterig. Het blaft, terwijl de dame glimlacht en haar dwergje verontschuldigt. Wij beschermen onze en kels en babbelen over het weer, openen de lifthekken voor haar en voelen ons zeer bevriend. Op andere dagen echter, ja, op andere uren van dezelfde dag, zijn de verhoudin gen omgekeerd. Het hondje is allerschat- tigst, likt onze schoenen, kwispelt in de lift, terwijl de adellijke dame op onze morgengroet geen antwoord geeft, voor openhouden der liftdeuren niet dankt, geen enkele opinie over het weer ten beste geeft en eerder minachtend, ruw en duidelijk eenzaam en aristocratisch wil zijn. Nu kan men het wispelturig karakter der dame wellicht verklaren uit een neuro tische psyche, een mevrouw Jekyll and Dr Hyde, hoewel het bij zo'n statig uiter lijk wat onwaarschijnlijk lijkt. Maar op welke wijze kan het dwerghondje met de ze omslaande stemmingen rekening hou den en op zijn beurt compenseren door overdreven aanhalerigheid of hooghartig heid? Ik wil niet beweren, dat ons dagelijks bestaan door de tvreeslachtigheid in onze relaties met de Dame-en-Hondje over schaduwd werd. Maar wel zeiden wij tot elkaar: „Ik heb zojuist de freule gezien. Ze vroeg hoe je was". Of ook: „De freule was in de lift met het hondje. Ze keek dwars door me heen". Wat ons dus opviel was de frequentie waarmee de dame en haar hondje in de lift naar de txiin op en neer reist. Ik weet, dat een hondje vele malen op een dag de boom opzoekt. Maar de hardnekkigheid waarmee dit dwergje en zijn adellijke reuzin op en neer in de lift voeren, benam. ons vaak de adem. Het bracht ons even eens de oplossing van het raadsel. Laatst kwam ik naar huis. Beneden bij de lift stond de dame en haar hondje. Ik opende de deuren voor haar, ze zei geen woord maar het hondje streek liefhebbend langs mijn schoeen. We stegen zwijgend naar boven. Ik opende behulpzaam de lift. Op het portaal stond de dame met haar hondje. Het hondje beet in de neus van mijn schoen en de dame zei: „Dat is vriendelijk van u. Is het nog fris buiten?" Het was niet één dame met één hondje, het waren twee dames en twee hondjes, twee adellijke zusters met twee rashondjes. Onvoorzichtig zei ik: „Oh, dat is gek, ik wist nooit dat er twee van u waren". De vriendelijke keek boos en de boze lachte. Het ene hondje blafte en het an dere kwispelde. Sedertdien heb ik een aantal liftreizen met de dame-hondje-combinatie gemaakt. Eén freule is vriendelijk en de andere is boos. En ik weet nog steeds niet, wie de ene is en wie de andere is. H. B. Fortuin ADVERTENTIE t Van de vliegbasis Twente zijn 13.000 kg. rijplaten gestolen. De marechaussee heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een be roepswachtmeester, een korporaal en twee soldaten van de op de basis gestatio neerde luchtdoelartillerie. Zij zullen voor de krijgsraad worden geleid. De betrokke nen zouden de platen aan een opkoper in Almelo verkocht hebben. Er is een hele reeks van woorden, beginnend met dood-, waarin dit deel van de samenstelling alleen maar ver sterkende betekenis heeft. Wij zeggen: doodarm, doodeenvoudig, doodge- gewoon, doodgoed, doodverlegen, dood voorzichtig en bedoelen: heel arm, heel eenvoudig enz. Voor de verklaring moet uitgegaan worden van doodziek: tot stervens toe ziek. Daarna zullen zijn ontstaan: dood moe, doodaf, doodop, die alle nog ver klaard kunnen worden als: zo moe dat men dood kan neervallen. De oor spronkelijke betekenis van het woord dood, was toen al zo verzwakt, dat men het als voorvoegsel voor allerlei andere woorden ging plaatsen. Zelfs kan men ^zeggen: doodleuk.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5