Offensief op Morotai en Celebes Westduitse socialisten eisen overleg met Oost-Duitsland DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 539ste STAATSLOTERIJ 4e klas 3e lijst WOENSDAG 21 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE Geen deviezentoewijzing voor Franse toeristen Europees comité van verzet tegen kernbewapening RussellSchweitzer en Mauriac aangezocht Overleg in het Londense busconflict heropend Akkoord bij Underground V.S.-lening aan Euratoom Staking op Howaldtswerke vrijwel geheel mislukt Bonn ontstemd over proef- plebiscieten in Hessen Conimunistische methoden, oordelen CDU-kringen S.P.D. is de regering een slag voor met de eis tot lotsverbetering voor de Oostduitse bevolking Kanselier Raab bezoekt de Verenigde Staten Franse uitval in Tunesië President van Finland in Moskou aangekomen Scheepvaart S'Si 11883 14045 14342 15176 15867 16394 18139 18341 DJAKARTA (UP) Het hoofdkwartier van het Indonesische leger heeft bekendgemaakt dat strijdkrachten van de centrale regering het vliegveld op het eiland Morotai hebben heroverd en dat andere strijdkrachten van de centrale regering een landing hebben uitgevoerd op de zuidkust van Noord-Celebes, ten westen van Gorontalo, de voornaamste plaats op die kustlijn; de gelande een heden rukken op naai- Gorontalo, dat nog in handen is van de rebellen. Morotai werd omstreeks drie weken ge leden door de rebellen veroverd. Kort daarna beweerde Djakarta dat regerings troepen erin geslaagd waren het strategisch belangrijke eiland (waarop de geallieerden tijdens de oorlog tegen Japan een zeer sterke basis hadden aangelegd) te herove ren. Uit de jongste officiële bekendmaking zou dus kunnen worden afgeleid dat de eerste heroveringspoging is mislukt. De woordvoerder van het leger heeft medegedeeld dat thans bij de aanval op Morotai gebruik is gemaakt van valscherm troepen. Mariniers van de Pattimura- divisie en legereenheden van de Oost- javaanse Brawidjaja-divisie zijn gelijktijdig met landingsvaartuigen aan land gezet. De woordvoerder van het leger heeft de na druk gelegd op de zeer strategische ligging van Morotai,waar vliegtuigen van de lucht basis uit de noordelijke toegang tot de Molukkenzee gemakkelijk kunnen bewaken Bij de acties heeft geschut van Indone sische marineschepen een bommenwerper (een B-26) van de rebellen neergehaald. De landing op de zuidkust van Noord- Celebes is uitgevoerd door eenheden van de Oostjavaanse Brawidjaja-divisie en onder delen van de Hasanuddin-divisie (hoofd zakelijk bestaande uit manschappen die af komstig zijn uit het gebied van Gorontalo), in samenwerking met marine-detachemen ten. „Vrijwilligers" „Indien buitenlandse avonturiers de re bellen blijven helpen en het van kwaad tot NEW YORK De voornaamste groepen hernamen weer hun leidende positie terwijl het koersver loop over een brede linie stijgend was. De onlangs speculatief nog zo interessante laaggenoteerde autofondsen waren wat rustiger, hoewel nog vast. De hooggeno- teerde autofondsen verstevigden hun posi ties; Chrysler sloot bijna een dollar hoger. De staal-, spoorweg-, vliegtuigbouw- en oliefondsen waren echter de leiders van de beurs. De voornaamste chemie-, com municatie-, metaal- en tabakswaarden waren zeer vast. De staalgroep liep 1 tot meer dan 2 dollar op nu de produktie van deze industrie al vier weken stijgende is. Bij de vliegtuigbouwwaarden speelden hogere inkomsten en grote regerings- en particuliere opdrachten een grote rol. Het industriegemiddelde kwam van 455,98 op 459,83; dat voor spoorwegen van 111,47 op 112,65 en dat voor openbare nuts bedrijven van 77,71 op 77,79. De omzet bedroeg 2.500.000 aandelen tegen 1.910.000 de vorige dag. Van de 1170 verhandelde fondsen sloten er 692 hoger en 226 lager. (UP) AMSTERDAM De markt was voor de locale industriële waarden aan de hogere kant, door de be kendmaking van de Industrialisatienota van de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer. Hierbij werden de lager afkomende koersen van Wallstreet, alsmede de wereldgebeurtenissen, voor een ogenblik genegeerd. Aandelen Kon. Olie, die woensdag twee gulden lager noteerden, bleven prijshou- dend, op 164,10. De berichten uit de algemene jaarvergadering van dit con cern, brachten vrijwel geen nieuws en waren dan ook niet van invloed op de koersvorming. Het fonds bleef ongeveer een halve gulden onder pariteit New York. Aan de vooravond van de introductie van de Philipsaandelen op de belangrijkste beurzen in West-Duitsland, lagen de aan delen op 280 ongeveer 2)4 punt boven de vorige slotkoers. Unilever profiteerde mee van de gunstige stemming en onder een iets levendiger handel bedroeg de koers winst voor deze aandelen ongeveer 3 pun ten. Ook AKU kon zich in wat meer be langstelling verheugen en op 170)4 mon teerden deze aandelen ruim 2 punten. KLM bleef echter fractioneel lager. Van de scheepvaartwaarden, die in niet onbelangrijke mate van de investerings aftrek zullen profiteren, waren aandelen Van Ommeren, mede en mogelijk wel in hoofdzaak op het gepubliceerde gunstige jaarverslag, zeer vast gestemd. De aan delen liepen op van 206 naar 212, tegen een vorige slotkoers van 20354. Na een kalme opening liepen ook de overige aan delen in het verdere beursverloop op en de koerswinst bedroeg zo tegen het sluiten van de beurs over vrijwel de gehele linie een tot drie punten. Er bestond weer enige belangstelling voor de aandelen. Ver. Deli die zich 2 punten konden verbeteren. HVA en Amsterdam Rubber noteerder plus een percent. Van de staatsfondsen was weder om de korte sector fractioneel hoger. Pro longatie 4 percent (ANP). 1 Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-3W/o Nederl. '47 913/i6 91 3% Nedl. 1962/64 94'A 93,8/is A.K.U 172 'A 166)4 ex-d. Calvé Delft 286)4 288 Van Gelder Zonen 162 163 K. N. Hoogovens. 278 279 Nederl. Ford 155 155 N. Kabelfabriek. 237 237 gew.Philips Gloeil. 280)4 285 Pref.PhilipsGloeil. 153/4 153)4 Unilever 32554 329 Wilton Fyenoord 188)4 188 Dordtsche Petrol. 692 710 Kon. Petroleum.. 165,30 166.50 nx-'1 Billiton 166 167 A'dam Rubber 57)4 57)4 K.L.M 99, f 99.— Holl. Amer. Lijn... 139 139)4 K.N.S.M 129)4 128)4 N. Scheepv. Unie 108)4 107)4 v. Ni e velt Goudr. 129)4 129 Phs. v. Ommeren 214)4 220 H.V.A 94)4 95 Verg. Deli Mij en 80 80)4 Amsterd. Bank 211)4 211 Nat. Handelsbank 79 79 Ned. Handel Mij 150)4 150 H Rotterd. Bank 177 177 Twentsche Bank 158 158 Anaconda Copper 44 X 45 Bethlehem Steel 40 41 U.S. Steel 61)4 63 General Motors 37 X 38 Shell Union 72 72)4 Tidewater 22H 23)4 erger komt. zou de regering zich wel eens gedwongen kunnen zien om de hulp van buitenlandse vrijwilligers te accepteren!" Deze waarschuwing is uitgesproken door Harsono, woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, in een commen taar op een verklaring van Peking waarin het communistische regiem zich achter de centrale regering stelt en gesproken wordt over de „buitenlandse interventie" ten gunste van de rebellen. „De Chinese rege ring", aldus de verklaring, „heeft de In donesische regering reeds voorzien van katoen en rijst en is bereid binnen haar vermogen verdere hulp te verlenen, zo de Indonesische regering hierom zou vragen." Sommige waarnemers hebben deze verkla ring opgevat als een bedekt aanbod om vrijwilligers naar Indonesië te zenden, zo als tijdens de oorlog in Korea het geval is geweest. Harsono heeft voorts gezegd: „Tot dusver hebben wij de diensten van vrijwilligers niet nodig gehad, maar indien buitenlandse avonturiers voortgaan de positie van de Indonesische regering te ondermijnen door de rebellen te helpen en het van kwaad tot erger komt, zal de regering op een gegeven moment moeten overwegen de hulp van buitenlandse vrijwilligers te aan vaarden." Generaal-majoor Nasution, stafchef van het Indonesische leger, heeft, in een dag order volk en leger opgeroepen waakzaam te zijn tegen buitenlandse interventie. Het communistisch Chinese Vredescomité en het Comité voor AFRO-Aziatische Soli dariteit hebben hun Indonesische zuster organisaties een boodschap gezonden, waarin zij getuigen van hun meeleven met de Indonesische strijd „voor nationale soe vereiniteit en onafhankelijkheid en tegen imperialistische interventie", waarbij voor al de Verenigde Staten worden genoemd, als zijnde de hoofdleverancier van „vrijwilli gers" voor de zaak der rebellen. Arrestaties aan lopende band Nieuwe arrestaties van Chinese nationa listen in Oost-Java en het verbod van Chinese bladen in Oost-Java zijn het ge volg van het feit dat leden van de Kwo Min Tang zich met de binnenlandse aan gelegenheden van Indonesië bemoeien, zo heeft, volgens het persbureau Antara. de militaire commandant van Oost-Java, kolonel Sarbini, verklaard. Hij verwerpt de ontkenning van de nationalistische regering in Taipeh dat de rebellen op Noord-Celebes door nationalistische Chinezen worden ge steund, met een enkel woord: „nonsens!" In Bandjermasin en andere plaatsen in het noorden en zuiden van deHulu Sungai- regentschappen op Borneo zijn politie en militairen van de centrale regering een zuiveringscampagne begonnen met het op rollen van de ondergrondse „Permesta"- beweging en de arrestatie van haar leiders. In Makassar, in Zuid-Celebes is een nieuwe waarschuwing uitgegeven dat aan het verbod van organisaties die de rebellen steunen streng de hand zal worden gehou den. Subandrio vraagt daden aan Amerika WASHINGTON (UP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles heeft op een persconferentie gezegd dat de rebellie in Indonesië een binnenlandse aangelegenheid van Indonesië is en'dat de regering van dat land capabel moet worden geacht om er een einde aan te maken. In Washington is dit uitgelegd als „sympathiek tegenover Indonesië". In Djakarta heeft de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Subandrio, verklaard dat Dulles' woorden „een ver betering" betekenen indien ze de over tuiging van de Amerikaanse regering uit dragen dat de Indonesische regering zelf haar moeilijkheden kan oplossen. „Maar natuurlijk zal de Indonesische regering van de Amerikaanse regering willen verwach ten dat zij ook handelt naar de woorden van minister Dulles", voegde Subandrio er aan toe, klaarblijkelijk doelend op het In donesische verzoek om Amerikaanse wa pens. Subandrio vraagt thans van de Ame rikaanse regering „een gebaar dat bij het Indonesische volk geen twijfel meer laat bestaan aan de houding van de Ameri kaanse regering ten opzichte van de rebel len". Commandowisseling Luitenant-kolonel Andi Jusuf heeft het militaire commando over Zuid- en Zuid oost-Celebes van luitenant-kolonel Andi Mattalatta overgenomen. De laatste is met ziekteverlof. In een deel van de Indonesische pers is hij ervan beschuldigd sympathie te koeste ren voor de tegenregering. Gorontalo heroverd De legerleiding in Djakarta heeft woens dag bekendgemaakt dat Gorontalo, in Noord-Celebes. thans geheel is bezet. De regeringstroepen hebben een schip der op standelingen buitgemaakt; dertig opstan delingen hebben zich met hun wapens overgegeven. Ook munitie en andere uit rusting der opstandelingen zijn buitge maakt. De bevolking heeft de regerings troepen hartelijk verwelkomd, aldus de woordvoerder van het leger. Reacties in Australië MELBOURNE (Reuter) De „Melbourne Herald" schrijft vandaag, dat een toestand kan ontstaan, waarin de communistische landen tegen Nieuw-Guinea dezelfde tac tiek volgen die tegen Zuid-Korea is toe gepast. De „Sidney Daily Telegraph" wijst er in een hoofdartikel op dat Australië, een van de naaste buren van Indonesië, „ten zeerste bezorgd" is over het resultaat van de bur geroorlog in Indonesië. „Het schijnt duide lijk te zijn, dat de oppositie tegen de cen trale regering veel sterker is dan de bui tenwereld verondersteld heeft." Een woordvoerder v de Franse re gering heeft medegedeeld, dat het Franse kabinet besloten heeft de deviezentoe- wijzingen voor Franse toeristen op te schorten. Deze toewijzing bedroeg voor naar het buitenland gaande toeristen 35.000 frank (ongeveer 300 gulden) per jaar. Zoals bekend moeten Fransen op het ogenblik voor zij het land kunnen ver laten een speciaal visum hebben. Fransen, die naar het buitenland willen gaan, zullen voortaan slechts 20.000 frank in Frans geld mee mogen nemen. MüNCHEN (Reuter) De organisaties in West-Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Zwitserland die zich verzet ten tegen de bewapening met kernwapens, zijn van plan een Europees comité tegen kernbewapening te vormen. Volgens Hans Werner Richter, 'n vooraanstaand lid van de Westduit.se beweging zal dit waar schijnlijk volgende week op een bijeen komst te Zürich geschieden. De Britse filosoof Bertrand Russell zou zich bereid hebben verklaard, in de leiding van het comité zitting te nemen. Met professor Albert Schweitzer en Frangois Mauriac zijn onderhandelingen gaande. Het Euro pese comité zou vermoedelijk in juli te Bazel een groot congres beleggen. Richter deelde" mee dat de organisatie, die vooral zal steunen op de Europese in tellectuelen, zal verhinderen dat de com munisten zich in het comité dringen. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag zal een poging worden gedaan om het Londense busconflict bij te leggen. Beide partijen hebben de uitnodiging voor een bespreking met de zes bemiddelaars van het ministerie van Arbeid aanvaard. Deze eerste stap van regeringszijde kwam als een verrassing, enkele uren na dat het personeel van de ondergrondse treinen had ingestemd met een loonsver hoging, van drie percent, overeenkomende met dc^'verhoging voor het spoorwegperso neel. De busstaking duurt reeds drieëneen halve week. Optimisten hopen dat de buskwestie vóór Pinksteren zal worden opgelost, maar het is de vraag of de on derhandelingen zo vlot zullen verlopen. Het is duidelijk dat de grondslag voor een re geling dezelfde zal moeten worden als die voor het spporwegpersoneel. Een verho ging kan alleen worden gefinancierd door aanmerkelijke bezuinigingen in het busbe drijf. Inkrimping van bus- en ondergrond se diensten zal daarom onvermijdelijk zijn. De raad van ministers van Euratoom heeft zijn goedkeuring gehecht aan een overeenkomst met de Verenigde Staten in zake de financiering van de bouw van atoomcentrales in Euratoom door middel van een langlopend krediet van 135 mil joen dollar. Dit krediet, dat tegen lage rente zal worden verstrekt, zal worden gebruikt voor de bouw van centrales met een gezamenlijke capaciteit van 1.000 me gawatt. De plannen van Euratoom voor zien in de bouw van centrales met een totale capaciteit van 10.000 tot 15.000 me gawatt. De door de Westduitse Metaalarbeiders bond uitgeroepen staking op de Hamburger Howaldtswerke, welke was bedoeld als protest tegen de verkoop van dit staats bedrijf door de Westduitse regering aan particulieren, is mislukt. Slechts 30 tot 40 percent van de arbeiders heeft gevolg ge geven aan de stakingsoproep. In enkele afdelingen van de werf kon het werk niet voor de volle honderd per cent worden uitgevoerd, maar in de meeste sectoren van het bedrijf bemerkte men niets van de slaking. De slag in het gezicht, die de Iiowaldtarbeiders gisteren hun eigen vakbond hebben gegeven, houdt onder meer een zekere politieke onverschilligheid in, alsmede de vrees, dat het bedrijf, dat even als alle andere scheepswerven thans zui nig moet zijn op zijn opdrachten, zal lij den onder de gevolgen van een staking. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De volksstemmingen in drie Hessische dorpen over de kernbewapening kwamen als een verrassing voor de Westduitse hoofdstad. Te Bonn was in het algemeen helemaal niet bekend, dat in het door so cialisten geregeerde land Hessen nu reeds dergelijke plebiscieten zij het op zeer kleine schaal zouden worden gehoüden. Men ziet ze als proefstemmingén voor de binnenkort te houden grote plebiscieten in de grote steden Frankfort, Offenbach en Darmstadt, waartegen de regering-Ade- nauer bij het gerechtshof voor grondwet zaken te Karlsruhe aanklachten wil indie nen. De oproep aan de dorpsbewoners om zich uit te spreken over de kernbewape ning was in eenvoudige termen vervat. „U denkt misschien, beste burgers", zo werd er in gezegd, „dat wij kleine mensen de kernbewapening van het bondsleger toch niet kunnen verhinderen. Neen, beste burgers, zo is het niet helemaal". Van christendemocratische zijde is felle critiek geuit op 't feit dat deze volksstem mingen zijn doorgegaan. Men meent dat hierbij het geheime karakter van verkie zingen geen recht is gedaan omdat nie mand op een lijst van stemgerechtigde burgers is geplaatst en omdat er geen kies- biljetten, waarop men met „ja" of „neen" kon antwoorden werden gebruikt, maar een verklaring, die men ondertekenen kon. Wat in de Hessische dorpen is ge beurd, onderscheidt zich, aldus de C.D.U.. niet van de verkiezingen in de communis tische volksdemocratieën. De regering van Bremen heeft gisteren in strijd met de wens van de bondsrege ring een wetsontwerp goedgekeurd voor het houden van een volksstemming over de kernbewapening op 22 juni. In Münster en Frankfort hebben stu denten gedemonstreerd tegen kernbewape ning. Uit Frankfort is een missie van het stadsbestuur vertrokken naar Nagasaki en Hirosjima, om de gevolgen van kernbe straling te bestuderen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) ■Het socialistische congres te Stuttgart ging, voor het eerst na de oorlog, akkoord met het beginsel van de noodzakelijke mi litaire verdediging van het land en van de oprichting van een vrijwilligersleger. Het Bondsdaglid Webner, die weliswaar tot de gematigde groepen wordt gerekend, maar die tevens tot de linkervleugel van de partij behoort eiste dat alles gedaan zal worden om de situatie van de Oost duitse bevolking zo draaglijk mogelijk te maken. Volgens hem moet daarbij voor al worden gedacht aan economisch en so ciaal contact met Oost-Duitsland. Er moet volgens Wehner meer worden gedaan om het lot van de Oostduitsers te verzachten en dus moet er zijns inziens gesproken worden met het Oostduitse bewind. Een tweegesprek is totdusver in geheel West- Duitsland van de hand gewezen, omdat men er een erkenning van de communis tische Oostduitse regering in zag. Met deze eis boekte Wehner op het con gres een ongekend succes, niet het minst omdat hier voor de S.P.D. de mogelijkheid voorhanden ligt om uit de negatieve hoek te komen, waarin de partij zich reeds ge ruime tijd bevindt. Met. positieve voorstel len kan zij de regering-Adenauer, wat pu bliciteit aangaat, een slag vóór zijn. In de Westduitse pers is, vooral na het ge sprek van Adenauer, Erhard en Strauss met de Russische vice-premier Mikojan erop gewezen, dat van de zijde van de re gering op diplomatiek niveau meer aan dacht besteed wordt aan de verlichting van het zware leven van de zeventien miljoen Oostduitsers, dan aan het streven naar de hereniging, waarop voorlopig, nu de Rus sen hierin hardnekkig een negatief stand punt innemen, geen kans bestaat. Men duidt deze koersverandering aan als een (Van onze correspondent in Wenen) De Oostenrijkse kanselier Raab brengt op het ogenblik een bezoek aan de Verenig de Staten, waar hij door president Eisen hower, vice-president Nixon, minister Dulles en de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld werd ontvangen. Het is een vriendschapsbezoek, dat tot doel heeft de regering en het volk van de Ver enigde Staten te danken voor het staatsver drag en voor de grote financiële en morele steun, die Oostenrijk in de afgelopen ja ren heeft ontvangen. Bij deze gelegenheid worden geen politieke vraagstukken aan gesneden. Wel echter poogt Raab een gun stige regeling voor de Marshall-gelden te bedingen. Hij verwacht ook een grotere geldlening van de Wereldbank, om de Oos tenrijkse industrie te versterken. Tevens zal hij de gelegenheid waarnemen om de Amerikaanse regering op de hoogte te stel len omtrent het doel van zijn aanstaand be zoek aan de Sovjet-Unie. In de Verenigde Staten wordt Raab als een van- de voorzich tigste politici geprezen, en Oostenrijk wordt een voorbeeld van stabiliteit en poii- tieke rijpheid genoemd. WASHINGTON, (UP) De president van de Joodse raad, dr. Nahum Goldman, heeft kanselier Raab verzocht de uitbeta ling van schadeloosstelling aan behoeftige in het buitenland wonende Oostenrijkse Jo den te bespoedigen. Enkele jaren geleden bereikten vertegenwoordigers van de vroegere Joodse gemeenschappen in Oos tenrijk en de regering in Wenen overeen stemming over een bedrag van 550 mil joen schilling als schadeloosstelling voor vernielde en geroofde bezittingen. TUNIS (UP) Een Frans legeronder deel heeft gisteren, in strijd met de beve len van de Tunesische regering, zijn ka zerne in Remada verlaten en met dertig pantserwagens een wegversperring ge legd bij Oued Dekouk, veertig kilometer ten noorden van Remada. Honderd solda ten en vierhonderd leden van de burger lijke reserve van Tunesië hebben de wacht betrokken bij stellingen tegenover de Fran se wegversperring. Een andere Franse kolonne heeft bij Bir Amir een Tunesische wegversperring opgeruimd en de zes soldaten, die er de wacht hielden, meegenomen naar het Franse bivak. De Tunesiërs werden latei- vrijgelaten. De Tunesiërs bij Oued Dekouk lijken vastbesloten strijd te leveren wan neer de Franse kolonne mocht oprukken. Een regeringsfunctionaris heeft gezegd dat de toestand zeer ernstig is geworden. In Parijs heeft een regeringswoordvoer der verklaard dat de Franse pantserwa gens hun wegversperring zullen bewaken totdat de Tunesische wegversperring bij Bir Amir weggehaald wordt. RABAT (UP) Marokko heeft Frank rijk gevraagd de Franse troepen, die in Marokko langs de Algerijnse grens gele gerd werden zo spoedig mogelijk terug te trekken naar het binnenland van Marok ko. MOSKOU (FNB) President Kekkonen van Finland is aan het hoofd van een grote delegatie in Moskou aangekomen om een bezoek van president Vorosjilov twee jaar geleden te beantwoorden. Vermoede lijk zullen ook onderhandelingen over de Fins-Russische betrekkingen gevoerd worden. De Finse delegatie heeft een sterk eco nomische inslag en in Finland wordt zo wel in de pers als elders gesproken over de mogelijkheid, dat de reis zal leiden tot 'n uitbreiding van de economische samen werking tussen beide landen. Algemeen verwacht men, dat Finland een grote Rus sische lening zal krijgen voor de verdere ontwikkeling van zijn bedrijfsleven, in de eerste plaats in het noordelijkste deel van het land, waar de mogelijkheden het grootst zijn. Russische ingenieurs hebben enige dagen geleden een bezoek gebracht aan een groot bedrijf en men brengt dit in verband met plannen tot het oprichten van een staalwalserij. aanvaarding van het feit, dat een hereni ging voorlopig toch niet te bereiken zal zijn, hoewel men haar altijd als doel in ogen zal houden. In deze zin hebben voor al de ministers Erhard en Strauss zich in hun gesprekken met Mikojan geuit toen zij vroegen of de Russen de Oostduitsers niet een wat beter leven konden geven. In zoverre kan men zeggen, dat zowel de Westduitse regering, als de grootste oppositiepartij een nieuwe koers is gaan volgen met betrekking tot de herenigings problemen, waarbij de nadruk niet meer valt op de eenheid van Duitsland, maar op de vrijheid voor de Oostduitse bevol king. Actief protest PARIJS (Reuter) „L'Humanité", het orgaan van de Franse communisti sche partij, heeft een boodschap gepubli ceerd van het centrale comité waarin „vriendschappelijke betrekkingen" met de Westduitse socialistische partij worden voorgesteld. De secretaris-generaal Thorez zegt, dat het gevaar van een „atoom- dood" afgewend zou kunnen worden door een actief protest. Aagtekerk, 21 te Port Sudan. Aalsdijk, 20 te Djeddah. Adonis, 20 v. Houston, 21 te New Orleans. Aegis. 21 v. New York n. Baltimore. Albireo, 20 60 m. z.o. Valencia n. Marseille. Alblasserdijk, pass. 20 Vlissingeti n. New York. Alderamin. 20 337 m. o.z.o. Khorya Morya naar Bombay. Alioth, pass. 21 Kp. Villano n. Antwerpen. Alphard, 20 v. Norfolk n. New York. Amerskerk, 20 te East-London verwacht. Ampenan, 20 v. Marseille n. Antwerpen. Amstelbrug. 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Amstelpark, 21 te Vizagapatnam. Amstelsluis, 20 135 m. o.z.o. Hongkong n. Dairen. Amsteistad, 21 te Bandar Shapur. Amstelveen. 20 170 m. w. Seoel n. Shimonseki. Antonia. 20 v. Kuching n. Singapore. Arendskerk. 20 te Hamburg. Argos. 20 v. Piraeus, 21 te Saloniki. Arkeldijk, 20 te Halifax verwacht. Artemis. 20 te San Juan verwacht. Astrid Naess, 21 te New York. Attis, 20 te Paramaribo verwacht. Bali, pass. 20 Straat Ormoesz n. Ummsaid. Balong, 20 v. New Orleans n. Havana. Banggai, 20 400 m. z.o. Madras n Madras. Bengkalis, 20 88 m. z. Ouessant n. Amsterdam. Bennekom, 20 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Calt. Delft, 20 83 m. n.n.w. Alexandrië n. Perms. Caltex Leiden, 20 73 m. z.w. Gavdo n. Londen. Caltex Nederland. 20 te Bahrein verwacht. Caltex Pernis, 20 30 m. z. Finistcrre n. Pt. Said. Caltex Rotterdam. 20 85 m. n.o. Villano n. Pernis Calt. Utrecht, 20 76 m. z.z.w. Kreta n. Bordeaux. Camerounkust. 21 t.e Freetown. Carrillo, 20 te Cortes verwacht v. New York. Cartago, 20 te New Orleans verwacht. Casnmance, 20 105 m. w.z.w. Oporto n. Rotterdam. Castor, 20 v. La Guaira n. Pto. Cabello. Charis, 19 250 m. n. Mona n. Curacao. Cistula, 20 60 m. z.o. Lombok n. Singapore. Corilla, 20 140 m. o. Mogadiscio n Dar Es Salaam. Coryda, 22 te Newcastle verwacht. Crania, 20 300 m. z.w. Mahe n. Bombay. Dalerdijk. 20 te Rotterdam. Daphnis. 21 te Aruba. De Eerens. 21 te Dubai. Dorestad. 20 te Buenos Aires verw. v. Cardon. Drente. 20 v. Aden n. Belawan. Elizabeth B. pass. 20 Key West n. Dordrecht. En a, 21 te Recife. Eos. 20 320 m. w.n.w. Alexandrië n. Alexandrië. Fravizo, 20 v. Teneriffe n. Las Palmas. Friesland. 22 Walvisbaai binnengelopen. Gaasterkerk, 20 v. Rotterdam n. Port Said. Ganymedès, 20 te Hamburg verwacht. Garoet, 20 v. Bremen n. New Orleans. Giessenkerk. 20 25 5m. o.z.o. Aden n. Aden. Gooiland, pass. 20 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Hecuba. 21 te Pto. Cabello verwacht. Heelsum. 21 v. Bremen n. Hamburg. Heemskerk. 20 te Las Palmas v. Amsterdam. Helena. 21 te Port of Spain. Hera, 19 630 m. z.w. Flores Az. n. La Guaira. Hestia. 20 te Pampatar verwacht v. Cumana. Hilversum. 19 Algiers gepass. n. Philadelphia. Hydra. 20 32 m. z.w. Ouesant n. Emden. lsis. 20 v. Port of Spain n. Mobile. •Tason, 19 200 m. n.o. Cartagena n La Guaira. Joh. v. Oldenbarnev.. 20 700 m. w. Engano n. Suez. Jupiter. 19 v. Savona n. Livorna. Kaap Hoorn. 20 te Berre v. Napels. Kalinga, 20 te Sydney verwacht. Kalvdon. 25 te Las Palmas verwacht. Karimata. 19 420 m. w. Lissabon n. Beyrouth. Karimun. 20 te Damman verw n. Bahrein. Kelletia, 20 te Trinidad v. Stanlow. Kellia, 3/6 te Miri verwacht. Konnemerland. 20 v. Pto. Alegrc n. Rio Grande Kenia. 20 v. Rotterdam n. Curaqao. Kermia, 20 v. Hamble n. Thameshaven. Kertosono. pass. 20 Azoren n. Londen. Kinderdijk, 20 300 m. w. Landsend n. New York. Kopionella, 20 230 m. o.z.o. Abadan n. Durban. Korenia, 20 v. Rotterdam n. Linham. Korovina, 20 te Curacao verwacht. Koslcia, pass. 20 Fayal n. Rotterdam. Kreeft. 20 160 m. z.o. Madeira n. Rotterdam. i .'.r> y.os, 20 te Hrunsbüttelkoog n. Turku. I Laagkerk, 21 te Khorramshar. Lekkerkerk. 20 130 m. z.o. Suez n. Bahrein. Lemaire, 20 150 m. z.o. Pulau n. Mauritius. Lemsterkerk. 21 te Antwerpen. Limburg, 20 te Pladju verw. v. Tandjong Mani. Lindekerk, 20 dw. Bone n. Antwerpen. Loenerkerk, 20 rede Kuwait. Louis Lantz, pass. 20 Kp. Blanco n. Monrovia. Maasdam. 20 te Southampton. Maashaven, 20 v. Pto. Alegre n. Bahia Blanca. Maaskerk, 20 te Amsterdam. Malea, 25 et Miri verwacht. Mapia. 22 te Penang verwacht. Mariscal Lopez, 20 100 m. n.o. Villano n. Antw. Mataram, 20 te Beyrouth v. Iskenderun. Meerkerk, 20 820 m. n.o. Aden n. Aden. Mentor, 21 v. Amsterdam n. Velscn. Merak N, 20 te Vitoria verwacht v. Salvador. Merwelloyd, 20 te Chalna. Mississippilloyd, 20 390 m. w. Colombo n. Singap, Modjokerto, 20 v. Biak n. Davao. Molenkerk, 20 te Marseille. Mijdx-echt, 20 440 m. z.w. Bombay n. Mena. Mvladv, 20 v. Rotterdam n. St. Nazaire. Naess Lion, pass. 20 Algiers n. Mena Al Ahmadl Nestor, 20 v. Rotterdam, 21 terug uit zee. Nias. 21 Tandjong Priok. Noordwijk, pass. 20 Roval Sovereign n. IJmuiden. Oberon, 21 te New York. Omala, 21 te Cardon. Ommenkerk. 20 v. Djibouti n. Penang. Ondina. 28 te Niigata verwacht. Costkerk. 20 150 m. w. Minicoy n. Aden. Ootmarsum, 20 te N. Orleans verw. v. Brownsville, Oranjefont19 310 m. w. Walvisbaai n. L. Palmas. Oranje Nass., 20 530 m. w.z.w. Fayal n. Plymouth, Orestes. 20 te Bremen. Orion, 20 40 m. w.n.w. Algiers n. Antwerpen. Osiris. 19 v. Carupano n. Jacksonville. Overijsel, 20 v. Aden n. Port Sudan. Ovula, 20 250 m. z.z.w. Cambodja n. Bangkok. Pendrecht, 21 te Port Said. Peperkust. 20 te Antwerpen. P. G. Thulin, 20 te Curacao verw. v. Rotterdam. Polvdorus. 20 v. Liverpool n. Londen. Poseidon. 21 te New Orleans. Prins der Nederlanden. 20 te Port of Spain. Prins Willem V. 20 te Quebec. Provenierssingel, 19 v. Mobile n. Galveston. Purmereno', 20 te Barcelona. Radja. 20 250 m. o.z.o. Minicoy n. Djibouti. Raki. 20 600 m. o.z.o. Socotra n. Djibouti. Rempang, 20 v. Amsterdam n. Bremen. Ridderkerk. 21 te Port Said. Riouw, 21 te Adelaide. Rita, 20 190 m. w. Northwest Cape n. Pladju. Rondo, 19 640 m. o. Mombasa n. Durban. Rotti. 20 v. Port Swettenham n. Singapore. Saidia, 20 bij Palembang n. Pladju. Sambas, 20 v. Pnompenh n. Singapore. Sarpedon, 20 300 m. n.n.w. Finist. n. Willemstad. Scherpendrecht, 20 65 m. z.o. Marseille naar Port De Bouc. Schouten, pass. 20 Sabang n. Mahe. Sibigo. 21 te Singapore. Sommelsdijk, 20 te Rotterdam. Stad Delft, 20 65 m. w.n.w. Malta n. Port Said. Stad Haarlem. 20 30 in. Noordkaap n. Amsterdam, Stad Rotterdam, 20 280 m. w. Landsend n. Wabana, Stad Schiedam, pass. 20 Cherbourg n. Emden. Stad Utrecht, pass. 20 Portland n. Amsterdam. Stad Vlaardingen, 20 225 m. z.o. Cape Race naar Vlaardingen. Stanvac Riau, 21 te Singapore verwacht. Stanvac Talang Akar, 21 te Tandjong Uban. Statendam. 20 v. R'dam. 21 te Le Havre n. N. York. Statensingel. 21 te Montreal verwacht. Statue of Liberty, pass. 20 Str. Ormoesz n. Mena. Steenwijk. 21 te Philadelphia. Stentor, 19 v. Ciudad Bolivar n. Puerto Ordaz. Steven, 20 500 m. w.n.w. Horta Az. n. Quebec. Straat Cook, 21 te Lorenco Marques. Straat Singapore, 21 te Fremantle. Straat Soenda, 21 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Sumatra, pass. 20 zuidp. Ceylon n. Penang. Tabian, 20 120 m n.n.o. Cheribon n. Singapore. Tankhaven I 20 te Belawan verw. v. S'gerong. Tnrakan, 20 te Tandjong Pandjang. Taria, 20 te Abadan. Teiresias. 20 te Port Said. Telamon, 21 te New York. Teucer, 20 te Newport News verw. v. N. Orleans. Texel. 20 150 m. n. Benghazi n. Vlissingen. Themis, 20 78 m. z.w. Ouesant n. West-Indië. Tjikampek. 20 v. Moji n. Hongkong. T.iiluwah, 21 te Singapore. Tiisadane. 21 te Buenos Aires. Towa, 20 te Antwerpen. Triton. 20 te» Emden. Trompenberg, 20 70 m. w.z.w. Ouess. n. Le Havre. Van der Hagen. 20 150 m. n. Kp. Verde n. K'stad. Van Heemskerk, 20 v. Belra n. Singapore. Vasum. 21 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Vivipara, 20 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Vlist, 20 v. Newport News n. Antwerpen. Waibalong. 21 te Penang verwacht v. Bassein. Westertoren. 21 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Westland, 19 85 m. n.o. Recife n. Las Palmas. Wieldrecht. pass. 20 The Brothers n. Suez. Woensdrecht. 20 te Curaqao verwacht. IJssel, 21 te Cortes. Zonnekerk. 20 te Amsterdam. Zuiderkruis, 20 530 m. z.o. Monrovia n. L. Palmas. SLEEPVAART Blankenburg. 21 te Maassluis. Cycloop, 21 v. IJmuiden n. Barbados. Hudson, 21 250 m. n. Colon n. Almirante. Humber, 21 60 m. n.w. Trinidad n. N. Palmira. Loire, 21 190 m. z.o. Batliurst n. Conakry. Nestor, 21 te IJmuiden. Oceaan. 21 150 m. n. Colon n. Almirante. Fooizee, 21 730 m. z.z.w. Fayal n. Carthagena. Rode Zee. 21 320 m. n.o. Key West n. Houston. Simson. 21 te IJmuiden. Thames, 21 510 m. z.o. Fayal n. Trinidad. Tyne, 21 140 m. z.o. Ras Fartak n. Southampton. Zeeland, 21 te otteuei-a'.i-PueadiEeineltauó crafg KLEINE VAART Boreas, 19 v. Ripist.o n. Messina. Draco. 19 te Amsterdam n. Hamburg. Flevo. 20 40 m. n.o. Ushant n. Amsterdam. Ilias, 19 v. San Feliu n. Barcelona. Kp. Falga, 19 50 m. n. Hirtshals n. Kristinehamn. Kaap St. Vincent, 19 v. Skutskaer n. IJsselmonde. Lijnbaansgracht, 18 v. Mantyluoto te Zaandam. Midas, 19 v. Kopenhagen n. Odense. Nero. 20 10 m. n.w. Villano n. Amsterdam. Notos, 19 te Amstei-dam n. Rotterdam. Phidias. 19 te Malta n. Piraeus. Plato, 20 dw. Ushant n. Rotterdam. 843 913 966 511 12174 230 398 451 556 569 571 651 671 876 896 475 13011 288 336 473 487 565 618 730 779 844 972 947 14020 039 062 073 091 235 285 468 486 495 661 533 659 691 700 715 882 911 15091 161 220 311 445 455 514 598 740 743 847 862 906 996 16121 129 189 '228 561 632 759 786 999 837 17017 092 137 460 486 494 693 729 765 899 999 966 18110 275 329 470 487 612 698 19068 153 233 256 269 453 490 926 628 20070 201 215 222 230 455 479 719 721 795 809 976 435 00 0 »-< N 092 227 240 368 450 454 497 560 572 665 S27 854 950 985 HOGE PRIJZEN ƒ5000 1638 3272 16810 1500 12916 1000 2744 3739 4570 6764 12694 16702 18055 20095 o,0,?,°' ,2J,H2 U00 7(190 9110 14498 19880 20241 21899 f 200 3525 3796 6085 7733 7810 9501 PRIJZEN VAN ƒ80— 1065 150 225 300 527 612 700 844 2015 071 075 114 119 140 142 235 512 633 760 813 820 977 978 3020 077 088 115 157 215 267 296 726 935 999 4284 330 331 406 458 542 562 738 5045 122 143 192 232 240 386 457 735 800 812 817 850 866 968 988 6201 272 275 364 374 543 552 805 893 7047 081 148 340 407 527 568 603 893 946 977 8152 262 276 280 352 377 428 611 981 9024 070 182 254 299 546 583 594 733 790 806 834 891 899 905 910 990 10002 006 008 059 241 253 275 359 371 483 533 571 762 795 842 881 11012 033 050 090 173 265 343 416 428 NLETEN 1023 030 097 098 118 184 214 215 229 237 244 259 262 290 307 338 346 349 351 352 449 498 511 557 579 585 624 642 673 686 717 721 728 739 855 894 902 926 933 937 956 979 2030 088 091 118 125 238 255 267 346 408 449 463 467 471 481 534 556 580 593 613 630 661 668 697 712 720 728 753 763 778 783 790 792 802 854 859 860 888 956 3021 105 106 143 159 209 238 244 253 289 389 395 461 470 533 611 629 648 675 678 685 692 713 727 791 SIC 825 828 912 976 4020 021 022 065 146 147 215 218 262 289 313 386 400 473 506 507 513 597 636 658 661 673 679 734 845 888 895 905 922 940 941 952 964 984 989 3005 012 031 076 092 096 097 125 178 196 198 225 355 383 396 410 462 486 510 533 538 637 644 666 701 727 746 754 846 895 930 932 937 991 "035 043 047 057 087 104 115 119 132 136 144 156 159 181 187 191 211 309 382 512 542 596 606 637 685 695 706 782 855 943 955 980 994 7055 124 127 155 171 202 311 333 476 500 521 527 546 569 571 596 620 662 696 699 724 735 742 747 760 773 835 847 905 906 919 931 939 950 968 995 8183 207 211 315 336 337 359 385 389 399 511 525 570 598 607 617 626 671 689 692 723 726 750 781 820 835 841 883 898 923 936 937 995 9007 077 081 130 167 177 219 255 270 332 361 378 423 432 552 556 569 603 616 620 673 683 694 713 767 768 781 787 797 806 gg7 304 979 10009 025 065 087 088 091 106 133 141 143 150 156 162 237 240 258 300 303 319 361 385 411 429 454 471 529 585 594 603 604 630 645 686 699 740 745 750 751 789 821 838 S52 882 908 950 983 11005 009 106 108 202 258 269 271 288 289 309 320 345 370 377 418 497 528 622 651 663 711 731 751 753 795 896 901 981 993 12053 070 152 182 209 220 295 296 300 312 351 408 452 461 462 465 474 482 547 552 562 568 589 626 647 655 676 684 693 698 741 766 767 777 820 843 884 923 937 940 980 991 13002 022 048 093 121 210 242 255 260 279 280 311 352 384 414 501 526 549 552 555 577 589 615 629 643 655 671 726 740 758 807 897 912 919 955 983 14007 028 031 063 064 097 098 101 149 223 228 242 24S 259 266 315 344 348 386 434 445 457 497 513 519 631 661 716 728 772 795 806 832 844 927 969 l5OOI 024 043 063 071 102 114 121 128 152 177 189 250 270 339 347 364 365 427 432 490 505 523 529 531 535 552 556 595 653 695 699 700 710 711 729 730 750 758 761 785 789 829 837 838 846 848 914 953 16032 103 202 275 354 361 369 386 396 402 463 500 503 509 559 560 580 593 606 609 633 636 706 792 800 870 958 961 993 994 17008 009 040 041 064 077 082 098 109 117 131 34 273 275 291 321 361 367 401 404 411 464 538 539 552 556 557 576 626 700 751 752 781 801 839 856 861 873 878 904 923 994 18010 019 04S 051 062 136 163 201 220 247 268 279 311 314 338 347 352 361 367 370 414 416 426 439 440 453 464 479 483 537 539 542 564 606 618 656 657 699 740 752 759 815 818 879 895 903 913 928 19047 054 071 152 220 229 255 291 296 330 387 404 420 465 541 577 600 633 639 663 665 670 694 729 758 809 855 864 893 978 981 993 20000 20023 036 067 080 081 082 173 231 234 244 248 257 328 334 362 374 396 406 411 422 443 454 457 517 531 693 695 696 760 765 807 812 840 844 852 879 882 889 907 921 941 969 998 21021 °51 077 093 099 107 115 170 174 200 209 221 235 238 249 273 307 312 338 349 379 391 447 457 480 531 535 596 674 743 751 756 803 825 833 844 853 889 924 928 939 953

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6