Horen en zien RUSTIGE LANDING Twee verenigingstentoonste Hingen UMP1E IN DE DR00MTUIN J Gupa: HOUTEN STOPSEL van Geta Bever Arbeidsonderzoek in bollenbedrijf is zeer noodzakelijk Laat uw fijne goed vier maal zo lang meegaan Agenda voor Haarlem aankondigingen en nabeschouwingen In de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum 5 radio •televisie Italiaanse films De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Novelleprijsvraag voor Boekenweek 1960 Geen Nederlandse soldaten voor Duitse raketbases Zware mishandeling van een mede-arbeider Tot verwerping van beroep geconcludeerd Kerkelijk Nieuws Vernieuwing van werkmethoden zal grondig worden bestudeerd Voordelig Castella-aanbod ns vervolgverhaal HOOGTEZON H. MAERTENS N.V. WOENSDAG 21 MEI 1958 lil m Het filmprogramma van dinsdagavond was «eheel gewijd aan Italië. De kijkers „Hen dat niet betreurd hebben, want niet alleen de hoofdfilm, ook het voorprogram ma was het aanzien waard. De „Anato mische les", waarmee de avond werd ge- onend mocht minstens zo instructief heten als de opdrachtfilm, welke was gewijd aan „De stuwdam in de Zambesi". Deze laatste vormde de inzending voor de Prix Italia. Ze was speciaal gemaakt voor de Italiaanse televisie. Toch zal de meeste eer de film van Luigi Zampa „Vivere in pace" wel hebben ingelegd. Het is een film uit de na-oorlogse jaren, waarin de Italiaan se film school maakte en het neo-realisme zijn intrede deed. Evenals Rossellini in Rome, open stad" verhaalt Zampa van de oorlog,' zij het milder en gematigder, doch niet zonder een wrange en zelfs satirieke glimlach. In een bergdorpje verbergen zich twee Amerikaanse soldaten. Een hunner is een neger. De enige Duitse soldaat, die bij het dorpje is gelegerd, ontmoet de neger. Ze bedrinken zich, worden de dikste vrien den en brengen de dorpelingen in de waan, dat de oorlog is geëindigd. Enthousiast vieren de inwoners de vrede. Een Duitse patrouille zorgt er dan voor dat die droom in bittere oorlogswerkelijkheid verkeert. Deze vlucht in de vrede, die zo wreed wordt verstoord, brengt de zinloosheid van de oorlog nog eens zo sterk tot uitdruk king. Luigi Zampa verwierf zich met deze film onmiddellijk een grote bekendheid. Aan de orginele inhoud gaf hij een even zinrijke vorm, vol menselijke en hartelijke accente Beeldschermer ADVERTENTIE Van Nelle bestellen HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. NCRV10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Middagklok - nood klok. i2.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Ballroom-ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.40 Amus.muz. NCRV: 14.00 Gram. 14 45 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Strijkkwart. 17.00 Voor de jeugd. 17 30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. 1815 Fries progr. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 A.R., nol. caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 2145 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgel- conc 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Zwit- «erse muziek. 23.5024.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.05 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.iH Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Eten over de grenzen, caus. 11.15 Orgel en saxofoon. 11.50 Voordr. 12.00 Lichte muz, 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus.muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Bas en piano. 14.30 Voor de wouw. 15.00 Gram. 15 45 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Tiroler muz. 17.00 Voor de ?eugd. 17.45 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportproblemen. 13.55 Gespro ken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. J9.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. en soliste. 21.15 'n Hond jankt.., hoorspel. 22.40 Journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Nieuwe gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.34 Operettemuz. 13.00 Nieuws 13.11 Houtblazerstrio. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 15.00 Schoolradio. 15.30 Houtbla zerstrio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Voor dracht en zang. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Pol. caus. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verz.progr. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Caus. 22.40 Harprecital. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. KRO: 20.20 Gastenboek. 20.40 Voor de jeugd. 21.10 Kook- praatje. 21.20 Modeshow. 21.50 Epiloog. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen 1 Ter gelegenheid van de vijfentwintigste Nederlandse Boekenweek, die in 1960 zal worden gehouden, zal wederom een novel le als „geschenk" verschijnen. Deze no velle wordt verkregen door een prijs vraag, uitgeschreven door de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek. Een aantal Nederland se auteurs werd tot deelneminj aan deze prijsvraag uitgenodigd. Inzendingen zul len worden beoordeeld door een jury, be staande uit Emmy van Lokhorst, Barend de Goede, Alfred Kossmann en Jos. Pan- huijsen, met als leden van de commissie de heren Chr. Leeflang, P. G. M. Coebergh en Jurrien ten Have. Er wordt een hoofd prijs uitgereikt van tweeduizend gulden. Indien daartoe aanleiding bestaat, kunnen enkele inzendingen met een aanmoedi gingsprijs worden beloond. Het boeken weekgeschenk verschijnt zonder vermel ding van de auteur. Het publiek zal we derom worden uitgenodigd vast te stellen wie de maker ervan is. Daarom kan al leen aan de prijsvraag worden delgeno men door auteurs van wie reeds eerder Proza in boekvorm verscheen. In antwoord op schriftelijke vragen van het Communistische Tweede-Kamerlid Gortzak heeft minister Staf meegedeeld, dat geen personeel van de Nederlandse luchtmacht beschikbaar wordt gesteld voor het bemannen van bases met luchtdoel raketten aan de oostgrens van de Duitse Bondsrepubliek. Het ia wel de bedoeling nabij de oostgrens van ons land een afde- hng, uitgerust met geleide luchtdoelprojec- helen, te plaatsen. De minister deelt voorts mede, dat er geen Nederlandse strijdkrachten ter be schikking van de Duitse Bondrepubliek ge steld worden. Buiten de grenzen van het koninkrijk zijn helemaal geen Nederlandse eenheden gestationeerd. Het was te begrijpen, dat vóór de bouw van de Nieuwe Vleugel aan het Amster damse Stedelijk Museum sommige ver enigingen daar maar moeilijk toegang ver kregen. Hun gebruikelijke tentoonstel lingen waren maar al te vaak niet be paald museumwaardig te noemen. De aan bouw werd dan ook gezien als expositie gelegenheid in de eerste plaats voor leden van de te Amsterdam gevestigde kunste naarsverenigingen. Onlangs las ik nu ergens, dat de ver enigingen niet zoveel zin van bestaan meer zouden hebben in een artistieke ontwik keling en dat artiesten niet de eerstaan- gewezenen zouden zijn om door keuze van werk in bepaalde richtingen iets te stimu leren. Vermoedelijk werd bedoeld, dat museummensen en kunstcritici door het beschikken over een beter overzicht over het geheel meer gemachtigd zouden zijn het oog te houden op een ontwikkeling en daarbij in te grijpen door het bepalen van voorkeuren en het oproepen van zekere stimulansen. Slechts een enkele vereni ging als de Hollandse Aquarellistenkring zou dan nog wel die, overigens vaag om schreven, zin hebben, al deed het merk waardige feit zich voor dat volgens de schrijver juist het bestuur van deze ver eniging tekort schoot met eigen inzen dingen op de tentoonstelling, die aanlei ding was tot 's schrijvers mening. Nu is het nog altijd zo dat figuren als deze schrijver, betrokken ook bij samen stelling van tentoonstellingen als de „Con- tour"-exposities en in aanloopcommissies, die verenigingen hard nodig hebben om tenminste wetenschap op te doen van wal er in Nederland gemaakt wordt, zeker wanneer het werk betreft van hen, die aan het begin van een loopbaan staan. Wan neer bijvoorbeeld alle vertegenwoordigden op „Contour" gekozen moesten worden uit hen, die financieel of anderszins in staat waren eigen exposities te maken, zou een minimum aan objectiviteit toch moeilijk kunnen worden behaald. De verschillende richtingen in de beel dende kunst, die in de laatste halve eeuw opkwamen, zijn thans voldoende ingebur gerd en het extreme ontmoet in tegenstel ling tot vroeger weinig of geen officiële tegenstand meer, wordt veeleer van die zijde bevorderd. Dat maakt dat men zich wel in andere zin thans verenigt. Men ver bindt zich ter verdediging van waarden die als verouderd gelden op plaatsen, waar men meent recht te hebben op ver- tonn van eigen vlag. Men verbindt zich veelal om het doodeenvoudige feit, dat men exposeren moet om aan de kost te komen. En om de zo noodzakelijke be langstelling van het publiek te trekken weet men te moeten streven naar een zo hoog mogelijke kwaliteit. Waar mensen van een gelijk intellectueel plan naar el kaar zullen toetrekken is het te begrijpen, dat men dan ook verenigingen zal ontmoe ten van verschillende kwaliteit. Toen nog kort na de bevrijding het Ne derlands Kunstenaarsgenootschap werd op gericht, kon ik niet direct juichen over de gemiddelde kwaliteit der exposities. Dat de oprichters over een gezond stel hersens beschikten mag dan blijken uit het feit dat de exposities met het verloop der ja ren steeds interessanter werden. Nu ex poseert het Genootschap dan weer tot 2 juni in de Nieuwe Vleugel en het moet gezegd worden, dat ook thans weer de zin van deze vereniging blijkt. Ik vraag me bijvoorbeeld af of zonder het bestaan van verenigingen een voor ons belangrijk schilder als C. J. Maks niet een ietwat vergeten figuur zou zijn. Men kan moeilijk verlangen van de museums, dat. telkens weer zalen beschikbaar gesteld zouden worden voor zogenaamde eigen exposities van zijn ruimte eisende schilderijen, die we nu dank zij de genootschappen ont moeten in een geschikte omgeving. En dn collegiale trouw van bestuurders van ver schillende verenigingen aan deze figuur steunt naar mijn smaak in de eerste plaats op inzicht in Mak's kwaliteiten. Men be denke verder eens dat door wat voor re denen dan ook het niet iedere kunstenaar gegeven is een grote produktie te hebben. Wanneer ze dan bovendien nog de be scheidenheid hebben van een Jo Mulder of een Han van Dam. dan is men aange wezen op exposeren met collega's, die on de hoogte zijn, in een verenigingsverband Bij voorkeur zal men exposeren in eigen omgeving, wanneer daar voldoende be langstelling bestaat. Het Nederlands Kun stenaarsgenootschap is dan de vereniging die het werk van de Hagenaar Kees An drea, de Groninger Jan Attink en de Arn hemmer Johan van Zweden wat dichter in onze buurt bracht. En meer. Ik bepaalde me tot het noemen van mijn voorkeuren en wil er nog enkele noemen. Ik streepte dan aan verder een intelligent geschil derd stilleven van R. Both, tekeningen van Henk Broer, werk van Jan van Heel, wat betreft atmosfeer rake gouaches van Swagemakers uit een nog winters Zuid- Frankrijk, een mooi paardje van de beeld houwer Weddepohl en fraai werk van zijn collega Jan Wolkers. Bijzonder is wel de inzending van Royaards, voor het groot ste deel bestaande uit interieurs met fi guren, als café'tjes, een keuken, een kap perswinkel en een kosthuis, waarvan een ander schilderij voor de oorlog wel in het Stedelijk Museum prijkt en dat thans niet meer teruggevonden kon worden(l). Tegelijkertijd exposeert in de Nieuwe Vleugel de Amsterdamse Katholieke Werk gemeenschap. Duidelijk is dat verscheidene leden hieraan mee doen om geen andere reden dan hun werk alleen maar te laten zien, zoals dat het geval is bij vereni gingen van, laten we maar zeggen, alge mene aard. Ook hier ontmoette ik een en ander dat ik niet gemist zou willen heb ben: de sterk kleurige schilderijen van de Limburger Defesche, een paar levendige tekeningen van het Y van Puetttman, te keningetjes van Ad Dekkers en vooral beelden, een sterke expressionistisch voor gedragen kop van Marius van Beek, kleine beeldjes van Auke Hettema, een portret van Brinkgreve, een mooi maskertje van Ri° E. Hoitz, een geestig gezien beeldje voor een telefooncentrale van Stauthamer, de „Twee Apostelen" en een „Prediker" van de mij tot nu toe onbekende F. Verhaak uit Breda, een met geest gezien „Begijntje Geertruida van Oosten van Delft" van A. Teeuwisse en en mij even aan Renoir herinnerend „Moeder en kind" van de mij tot nu toe eveneens vreemde Nico Jonk. Geestig is ook weer „Academiejeugd" van Henri van Haaren, secretaris van de genoemde vereniging, welke ik dan vooral zo dankbaar ben mij de kennismaking be zorgd te hebben met iets van de hiervoor reeds genoemde Jonk. Bob Buys ADVERTENTIE Van Nelle bestellen (Van onze correspondent) De procureur-generaal van de Hoge Raad heeft in de zaak tegen de 19-jarige Nijmeegse fabrieksarbeider J. W. J. F. tot verwerping van het beroep in cassatie geconcludeerd. De procureur-generaal had alle acht door de raadsman uit Arnhem aangevoerde cassatiemiddelen ongegrond verklaard. Door toedoen van de verdachte zou in een fabriek te Nijmegen de linkerhand van F's vijftienjarige collega A. B. in een ponsmachine zijn afgekneid. Het hof te Arnhem had de Nijmegenaar tot twee jaar en drie maanden veroordeeld. De Hoge Raad zal op 24 juni aanstaande ■>rrest wijzen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Deil en Enspijk G. C. Vijzelaar, vicaris te Utrecht, die bedankte voor Hansweert (toez.). Geref. Kerken Beroepen te Forest (Ontario, Canada) J. Kuiper te Zevenhuizen (Gron.). Beroepen te Strathroy (Ontario, Canada) (Chr. Ref. Church) H. de Moor te Enschede; te Ul- verstone en Penguin (Tasmanië) J. v. d. Staal te Vroomshoop. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Examens: Aan de Theologische Hoge school te Kampen is geslaagd voor het kandidaatsexamen de heer J. van der Hoe ven te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Meppel S. van Zwoll te Kampen. Bedankt voor 's-Gravendeel J. M. Visser te Dokkum. Beroepen te Nieuw- poort F. Bakker te Huizen (N.H.). Remonstr. Broederschap Aangenomen naar Hoogeveen H. R. Postma, jeugdpredikant te Rotterdam, die bedankte voor Boskoop. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar 2de Exloërmond J. Bouritius. kand. te Zwolle. Toen deed Umpie ook zijn andere oog open. „Umpie", zei het vreemde mannetje. „Sta op, dan mag je met me mee en zal ik je iets moois laten zien!" „Wie ben je?" vroeg Umpie, nog wat slaperig. „Ik ben Kriebelebiebel", zei het mannetje. „Als je zin hebt, gaan we door dat raam daar weg en dan zal ik je de grote Droomtuin wijzen!" „Maardat raam ligt op de derde verdieping!" zei Umpie. „Daar kunnen we toch niet door, dan vallen we!" 45 ADVERTENTIE VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het Centraal Bloembollen Comité heeft vijftigduizend gulden ter beschik king gesteld voor het verrichten van een arbeidsonderzoek in het bloembollen- bedrijf. Uit de Marshallgelden kan nog eens zo'n bedrag worden geput, zodat het Instituut voor Tuinbouwtechniek (ITT) in samenwerking met Comité ont wikkeling middelgrote en kleinere Be drijven (Coméko) een plan de campagne kan opstellen. We hebben al critiek ge hoord, nog voordat bet onderzoek is be- onnen. „Ze kunnen beter een buiten- andse tentoonstelling organiseren, dat levert meer op. Maar daarvoor is geen geld." Eenzelfde arbeidsonderzoek is ook reeds in de fruitteelt verricht. De meningen hierover zijn niet eensluidend. Er zijn men sen, die de resultaten te gering vinden. An deren menen, dat er toch zeer bruikbare verbeteringen zijn aangebracht. Men zal zo'n onderzoek echter nuchter moeten be zien en wel zo, dat de onderzoekers ver anderingen zullen adviseren, die in de praktijk moeten worden getoetst. Het beste zal men er uit behouden. En dat is al winst. Het Centraal Bloembollen Comité heeft meer voorbeelden gegeven van verbeterin gen, die de praktici onnodig vonden, maar die later toch juist bleken te zijn. De com missie Wetenschappelijk Onderzoek weet hiervan mee te spreken. Dit is zeer goed te begrijpen. Want in deze commissies hebben vooraanstaande vakmensen en leiders van organisaties zitting, die verder kijken dan de jaarcijfers in hun bedrijfsboeken. ADVERTENTIE Heeft u zich voor dit voorjaar een fleurig nylon jurkje uitgezocht? Prachtig. Maar het zal heel wat malen gewassen moeten wor den. En wees daar echt niet bang voor. Castella Wolwas gaat uiterst behoedzaam om met uw fijne spulletjes. Na talloze malen wassen zijn wol en nylon, uw jumpertjes, uw fijne lingerie nog zo nieuw en fris als op de dag, dat u ze kocht. Met Castella Wol- was gaan alle tere weefsels wel vier maal zo lang mee En u heeft nu de gelegenheid. op een uiterst voordelige manier Castella Wolwas in huis te halen. Zeer tijdelijk be taalt u voor dit prachtige fijne-wasmiddel.. slechts een kwartje per pak Alle dames, die twee pakken Castella Gezinswas of Parels bij haar winkelier bestellen, hebben recht op een pak Castella Wolwas tegen de tijdelijk geldende prijs van 25 cent. Voor deze actie is in iedere winkel een be perkt aantal pakken Castella Wolwas be schikbaar. Het is dus raadzaam, direct op dit aanbod te reageren, vóór de normale prijs weer van kracht is Dit arbeidsonderzoek is beslist noodza kelijk, want men kan de bloembollen kwekers een zeker conservatisme niet ontzeggen. De kwekerij is gebaseerd op er varing. waarbij een zekere verstarring op treedt. Slechts bepaalde omstandigheden kunnen dringen tot een lichte koerswijzi ging. De schaarste aan personeel bijvoor beeld heeft het gebruik van machines ge stimuleerd en niet drang tot verlaging van de produktiekosten. Men meent nu een maal, dat de bloembollenteelt niet kan worden gemechaniseerd. Verouderde methoden Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat men in de bloembollenkwekerij metho den toepast, die al veertig tot vijftig jaar oud zijn. Dus van vader op zoon zijn over gegaan. Hierin schuilt echter het gevaar, dat men door de vaste gewoonten geen mo gelijkheden tot verbetering meer ziet. Daarbij komt dan nog, dat het afzetgebied voor speciale machines te klein is om fa brikanten te prikkelen met iets nieuws op de markt te komen. En hoewel er veel bloembollen in het buitenland worden ge teeld, neemt de Nederlandse cultuur dooi de uitstekende naam en de dikwijls ook betere kwaliteit toch nog een monopolie positie in. Er is niet veel rechtstreekse con currentie, die op het gebied van de pro duktie tot slagvaardige waakzaamheid dwingt. Natuurlijk is er veel verbeterd en veran derd in de loop van de jaren. Vergelijkin gen met voor de oorlog leren dit wel. Het tempo is echter te traag. Men wandelt voortdurend achter de ontwikkelingen aan. Indien dus een arbeidsonderzoek wordt ingesteld dan zullen 'e onderzoekers zeer vele aanbevelingen op velerlei gebied doen. Men zal niet worden geconfronteerd met revolutionaire machines, maar eerder zul len andere methoden in de kwekerü en de export nodig blijken om tot een rendabeler teelt en verzending te komen. Insiders zijn nu eenmaal slecht in staat om de fouten in het eigen bedrijf te zien. Arbeidsreserve Een heel ander en veel gevaarlijker punt dan de voortdurende stijging van de kost prijzen, is, dat de arbeidsreserve binnen niet al te lange tijd te klein zal worden, omdat de arbeiders naar andere bedrijfs takken afvloeien en tijdens de export- drukte niet meer beschikbaar zijn. Men ADVERTENTIE Van Nelle bestellen I 7. „Zo", zei ze bij zichzelf, „dat zit er op". Zij vroeg zich af, wat ze tegen haar vader en moeder zou moeten zeggen, als ze thuis kwam. „Oh, ik was er helemaal niet zo fel op. Neen, ik ben niet werkelijk teleurgesteld. Oh, ja, ik had willen gaan vliegen. Maar er zijn nog andere interessante baantjes". En toen ze langzaam de stoep af over het macadam- pleintje liep leek het gehele toneel haar nog killer en kouder. Het leek er helemaal niet meer op, dat het vliegveld blij was Patsy Aylmer te zien. Zij was maar een stofje. Cynthia Waring was verdwenen en van George Pollard was ook niets te zien. Er stond een andere controleur aan het hek. Maar nu behoefde zij niet meer te vragen, waar zij heen moest. Zij stak de weg over en stond alleen bij het bordje van de bushalte. Aan het einde van een startbaan brulden de moto ren van een vliegtuig. Met een fluitend geluid schoot een straaljager door het luchtruim, uit de richting van de passagierslokaliteiten hoorde men vaag een stem, die via een omroepsysteeem sprak over Parijs en Zurich, Rome en Cairo. Plotseling werd dit geluid overstemd door een grommend geknars van vlak bij. Bus 81 was terug gekomen, om haar op te halen. Het was de tweeëntwintigste ochtend na haar sollici- tatiebezoek en Patsy zat te ontbijten. Haar vader be studeerde de landbouwprijzen in de plaatselijke krant, moeder las en herlas een briefkaart. Patsy's broer Ti mothy at alleen maar en zei niets. Gedurende de afgelopen weken was in de besloten heid van hun slaapkamer de opinie van meneer Ayl mer, die hij terwille van zijn vrouw ten beste gaf, van: „Oh, je zult zien, dat ze haar gauw genoeg zullen op roepen!", veranderd in: „Geen tijding, goede tijding denk daar maar aan!" „Weet u, hij had gewoonweg geen tijd voor mij," zei Patsy een stuk toast in kleine stukjes brekend en denkend aan de ondervraging door Prentice „Dat heb ik u toch verteld, nietwaar?" Niemand had er ook maar enige moeite mee het onderwerp van Patsy's ge- dachtengang te bepalen. „Het is altijd moeilijk een beslissing te nemen, lieve kind," zei mevrouw Aylmer, nog wat heet water in de theepot gietend. „Ik zou zou zeggen, dat een beslissing onder de gegeven omstandigheden wel heel moeilijk te nemen zal zijn." Patsy's moeder stond bekend om haar vriendelijk en begrijpend karakter. Maar, dacht Patsy, het was toch wel moeilijk te zien, hoe iemand over kapitein Prentice vriendelijk zou kunnen oor delen. „En tot dat ogenblik had ik het er zo goed afge bracht," zei zij, boter op haar toast smerend. „Ik denk, dat dat de reden is, dat ze met hun vie ren in dat Comité zitten," zei haar vader, een ogen blik zijn krant neerleggend. „Om een algemeen oor deel te krijgen." Hij keek eens over de tafel naar zijn slanke blonde dochter en voegde er bijna aan toe maar zover kwam hij toch niet dat hij wel eens zou willen weten, waar die man bezwaren tegen had. „En tenslotte," ging hij met een beetje manlijk onhandige poging tot troost voort, „zou dat het soort man zijn, waaronder je zou moeten werken, als je inderdaad werd aangenomen." Dat was een ontnuchterende gedachte. Want het beeld van Prentice was niet uiJ Patsy's gedachten vervaagd. Integendeel had het zich met diepere, zwar tere en meer angstaanjagende lijnen dan ooit afge tekend. Mevrouw Aylmer legde de briefkaart weg en vouw de haar bril op. „Ik ben er helemaal niet zeker van, dat ik het prettig zou vinden als je met zo'n Tartaar zou moeten vliegen," zei zij tenslotte en keek naar de klok. „Lieve Hemel, wat gaat de tijd toch gauw voorbij! Je zult nog te laat komen voor je bus, Patsy. En jij ook Timothy!" Patsy gaf haar moeder een kus en deed de deur van de keuken open. „Oh, en als er soms met de twee de post een brief mocht komen.." „Dan zal ik je onmiddellijk op kantoor opbellen," zei mevrouw Aylmer. Maar toen de brief een paar dagen later kwam, was het inderdaad met de ochtendpost. Er zat die dag iets bijzonders in de lucht Dat kon Patsy voelen, zo dra zij de deur van de eetkamer open deed, waar de familie zat te ontbijten. En als verklaring van die on rustige, afwachtende stilte lag daar die lange gele en veloppe met de opdruk „Het gaat per vliegtuig snel ler" op tafel. Patsy keek er gedurende een volle minuut met knip perende ogen naar, tegen zichzelf zeggend, dat hoe langer zij wachtte met het openmaken, des te langer zij zich nog met enige hoop kon vleien. Timothy dronk intussen zijn thee uit, greep zijn pet en iets mompelend over „weinig tijd", verdween hij door de achterdeur. Patsy bleef als gehypnotiseerd naar die brief sta ren. „Vooruit," zei haar vader zonder zijn krant te laten zakken," wacht er nu maar niet langer mee." En bijna tegelijk zei haar moeder: „Misschien zou je hem liever mee naar boven nemen en rustig in je eentje lezen." Patsy keek haar moeder met dankbare blik aan. In de deuropening keerde zij zich naar haar moeder om toen die zei: „Oh, en Patsy. „Ja, Mammie!" „Denk er aan, dat je nog maar eenentwintig bent En dat er nog heel wat andere kansen kunnen komen." „Natuurlijk." Patsy slaagde er in een beetje beve rig te glimlachen. „Ik beloof u, dat ik niet teleurge steld zal zijn en dat ik wat anders zal proberen. Mis schien in radar of telegraaf of zelfs op het vliegbu- reau." Zij liep de hall door en de diepe tuin in, die zich tot het bosje bij de er achter stromende rivier uit strekte. Toen ging zij op de stomp van een afgezaag de boom zitten en permitteerde zich tien seconden van schone dromen over het prachtige leven, dat naar zij ze ker meende te weten, een stewardess beschoren was. Daarna scheurde zij de enveloppe open. Zij las de haar gezonden mededeling van het be gin tot het einde door, herlas die nog driemaal en ging toen als in een droom naar de keuken terug. „Wel verdraaid," zei haar vader, zodra hij haar ge zicht zag. Hij legde met een breed gebaar zijn cou rant neer en kwam om de tafel heen om haar een kus te geven. „Oh, lieveling, wat ben ik blij voor je!" zei haar moeder met bevende stem. „Ik kan het gewoonweg zelf niet geloven," zei Pat sy. „Leest u het zelf eens, Paps en u ook, Mammie. (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Na-ssaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 heeft namelijk de laatste twee jaren ont dekt, dat het onkruid tussen de bloembol len met Chloor IPC-produkten voor een groot gedeelte kan worden bedwongen. Dit betekent, dat het wieden, dat ieder jaar aan vele mensen werk gaf, zal komen te vervallen. De noodzakelijke reserve aan arbeiders die voordien van november tot april werkloos waren of zo lang in een an dere branche een onderdak zochten, zal dan tot juni of juli niet kunnen worden ondergebracht. Het gevaar is dus groot, dat er tijdens de exporttijd in de zomer en herfst te weinig arbeidsreserve zal zijn. Een verhoging van het arbeidstempo zal dus noodzakelijk worden. Juist in een tijd, dat al topprestaties moeten worden gele vérd. Misschien brengt het arbeidsonder zoek enige verlichting. De resultaten van dit onderzoek kunnen zeer belangrijk zjjn. Als de opzet van het Centraal Bloembollen Comité slaagt, dan zal het werk in de bloembollenbedrijven sneller en minder vermoeiend kunnen wor den gedaan. En vooral dit laatste is in een seizoenbedrijf uitermate belangrijk. Nodig is, dat men door de muur van conservatis me heenbreekt. En nieuwe wegen durft in slaan. Om een voorbeeld te geven: een con- stucteur van machines kwam voor het eerst in een bollenschuur van een behoor lijk kwekerij-exportbedrijf. Hij zag de bol- lenpelsters op oude keukenstoelen en bank jes zonder leuningen zitten. De houdingen van de vrouwen waren allerongelukkigst. Op een vraag, waarom men geen verstel bare stoelen kocht, die op de juiste hoogte kondéh worden ingesteld en steun aan de rug konden geven, antwoordde de direc teur, dat de pellende vrouwen toch altijd voorover tegen de peltafels hangen. De constructeur kon hem er niet van overtui gen, dat dit slechts een gevolg van ver moeidheid is. Dit is één voorbeeld uit vele, die aantonen, dat op het gebied van ar- beidsmethoden in het bloembollenbedrijf nog veel valt te verbeteren. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen WOENSDAG 21 MEI Stadsschouwburg: Ballet der Lage Lan den o.l.v. Mascha ter Weeme, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „Continent in vlammen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In de lift naar het schavot", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Met de dood voor ogen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Getuige a charge", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Vrouwen om Richard Wagner", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Moulin Rouge", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De laatste jacht", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord. de lady en de butler", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN. Hervormde kerk, Ramplaan: concert door Overveens Christelijk Gemengd Koor met medewerking van Overveens Kinder koor, 20 uur. DONDERDAG 22 MEI Openluchttheater: Tentoonstelling van werken van Bloemendaalse kunstenaars. 1017 uur. Concertgebouw: Leerlingen uitvoering van Haarlems Muziekinstituut, 19.30 uur (tuinzaal). Frans Halsmuseum: Orgelbespeling door Piet Kee, 1516 uur. Kunstzaal „De Ark": tentoonstelling van werken van Norbert André de la Porte, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Continent in vlammen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In de lift naar het schavot", 18 jaar, 14.30. 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Met de dood voor ogen", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Getuige charge", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Vrouwen om Richard Wagner", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Moulin Rouge". 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Roxy Theater: „De laatste jacht", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De lord, de lady en de butler", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN. Doopsgezinde Kerk (ingang Grote Hout straat): Doopsgezind Zangkoor o.l.v. Hans de Jong met medewerking van Doopsge- znid Kinderkoor en Klein Dameskoor, 20 uur. ADVERTENTIE Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7