Mevrouw Scheltema: financiën staan geen perfectionisme toe Levenswerk van geschiedkundige op litteraire gronden bekroond Pacifistisch socialisme wijst de weg naar een leven zonder angst Wederzijdse offeranden tussen P.v.d.A. en K. V.P. zijn soms schadelijk Uitreiking van de P. C. Hooftprijs aan prof dr. P. C. A. Geyl Toeristenschepen naar IJmuiden V.V.D.-fractie sprak kiezers toe Binnenkort wachtverbod op Julianalaan V.V.D.-bijeenkomst op 27 mei Rookvleeshal Begin gemaakt met de afbraak van „Royal" Examens Ds. N. van der Veen: „Europese prijs" voor Den Haag Vannacht hetere vangst Vanavond eerste haring aan land Zes jaar voor poging tot gifmoord A-. Roland Holst eerste ereburger van Bergen UIT STAD EN STREEK Koningin Juliana bezoekt de Krimpenerwaard Prins Bernhard sprak met president Eisenhower Licht in roofoverval op Groningse bankloper Een der verdachten hek ent Geen examens voor „oude" verzekeringsagenten Nieuwe telefoonnummers politie Bloemendaal WOENSDAG 21 MEI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 De leden van de raadsfractie der VV.D. in Haarlem hebben dinsdagavond op een openbare vergadering in Brink- mann een veelomvattend overzicht gege ven van het gemeentelijk beleid, dat zij voor de komende jaren wenselijk achten. Mevrouw mr. E. A. J. Schcltema-Conra- di die in korte tijd het leeuwendeel van dit overzicht voor haar rekening nam, liet dit voorafgaan door de opmerking „ik heb me wel eens afgevraagd of wij in al on ze uitingen niet te nuchter zijn en wel ge noeg tot de verbeelding der mensen spre ken. Maar de jongste verkiezingsuitslag hebben me het vertrouwen gegeven, dat dit juist aan velen vertrouwen in onze par tij heeft gegeven". Ir. A. Stoffels opende de vergadering met een weergave van de hoofdlijnen: de V.V.D. wil niet beweren, dat zij alléén maar wel, dat de vrijheid bij haar toch in onderscheiding met de andere partijen de kerngedachte blijft in al haar streven. Juist in de laatste tijd is gebleken hoe zeer men op zijn quivive moet blijven voor een democratische regeringsvorm: het feit, dat de antirevolutionair bij het melk- deb'at toen het er op aankwam terugkrab belde van een motie, die hij zelf had in gediend, gezien het „onaanvaardbaar" van de minister noemde hij schadelijk voor de parlementaire democratie. En de an dere grondslag, namelijk die der ministe riële verantwoordelijkheid achtte hij aan getast door het aanvaarden van de motie- Vermeer voor het onderzoek door een par lementaire commissie van bepaalde as pecten van het defensiebeleid. De heer J. W. Th. Fibbe wijdde al zijn aandacht aan het probleem van de zieke bejaarden. Het is geen specifiek Haar lems probleem, maar alle gemeenten zit ten ermee. Vele bejaarden, die dringend regelmatige verpleging behoeven liggen in kommervolle omstandigheden thuis en voor hen, die in rusthuizen zijn opgeno men, ziet het er vaak al niet veel beter uit door onvoldoende deskundig personeel en de overvolle bezetting der tehuizen. Er is dringend behoefte aan verpleeghuizen, in- plaats van rusthuizen. „Ik weet het wel, de wethouder is van goeden wille, maar de taak is voor één man te zwaar. Wij allen moeten daadwerkelijk ijveren voor een of meer verpleeghuizen in Zuid-Ken- nemerland". De heer Fibbe deed dan ook een oproep tot financiële steun aan de on langs opgerichte Stichting Vriendenhulp Zieke Bejaarden Zuid Kennemerland. waarvan hij voorzitter is. Hij laakte het beleid, dat enerzijds leidde tot een staats pensioen maar anderzijds tot een beknot ting van de pensioenen, waarvoor velen zelf tientallen jaren hebben gewerkt. Mr. J. G. Bettink belichtte vervolgens de taak van Haarlem als centrale gemeen te in Zuid-Kennemerland. In de zorg voor goede verbindingen voor zover die de ge meente aangaat, is Haarlem zijns inziens tekort geschoten: de Prinsenbrug is nog niét gereed en wanneer deze klaar is zal er nog slechts een verbinding met de Waar derpolder zijn en niet naar de Amster damse Vaart. Afgezien van de annexatie van Schalkwijk, dat hard nodig is voor de woningbouw, verklaarde de spreker zich een tegenstander van annexatie der bui tengemeenten. Haarlem doet niet alleen veel voor de buitengemeenten, maar deze doen ook veel voor Haarlem. Bovendien leert de ervaring, dat door een groei als die der gemeenten Amsterdam en Den Haag de kosten per hoofd der bevolking hoger worden, dan wanneer de verschil lende gemeenten (zij het ook weer met beperkingen) gehandhaafd blijven. Hij herinnerde vervolgens aan de ijver van de V.V.D. tegen onnodige uitbreiding van het ambtenarenapparaat, tegen het ontslag van de gehuwde ambtenares, te gen de beperking van het aantal vertegen woordigde raadsleden in het georganiseerd overleg op zodanige wijze, dat alleen de twee grootste partijen daarbij zouden meepraten en tegen de nadelige positie der ongehuwde ambtenaren in de nu al tot tweemaal toe afgewezen ziektekostenrege ling en tegen het element van dwang, dat hij erin zag. Wat de sport en de jeugd aangaan weer legde hij het verwijt van wethouder Ge luk, dat de V.V.D. op dit punt conserva tief zou zijn. „Het enige waar we in dit opzicht voor op onze hoede zijn is de vaak wat overdreven duurte van vele plannen, welke veelal het gevolg is van het feit, dat in onvoldoende mate particulieren worden ingeschakeld". De veelheid van gemeentelijke zaken, die na de pauze door mevrouw Scheltema in een bewonderenswaardig tempo werden doorschouwd, kunnen in dit bestek uiter aard niet alle aan de orde komen, wij beperken ons dan ook tot haar visie op enkele daarvan. Zij begon met een over zicht van de financiële situatie, waarvan de sombere vooruitzichten haar leidden tot de conclusie, dat de weerstand van ons land op het spel staat. Mon zal dan ook in de gemeentelijke uitgaven in toenemende mate moeten gaan kiezen. De kapitaals- werken (wegen, bruggen, gebouwen, scho len) moeten onverminderd doorgaan. Het Economisch Instituut heeft een studie ge maakt van de uitgaven in acht vergelijk bare gemeenten, waaronder Haarlem, voor onderwijs, sociale zaken en cultuur enerzijds en voor wegenaanleg en onder- boud en andere kapitaalswerken ander zijds. Daaruit bleek, dat de uitgaven in de eerste categorie in Haarlem verhou dingsgewijs hoog lagen („ik zeg geens zins te hoog") en die in de tweede groep laag. Zij achtte dit schadelijk. De econo mische bloei van een stad hangt zeer be slist van de goede verbindingswegen en dergelijke af. Er zal dus een inkrimping moeten komen op de gewone dienst. Er gaat voorts teveel verloren door het uit stellen van noodzakelijk onderhoud en door bet niet vervullen van vacatures. Voor beelden van voorzichtigheid met uitgaven °P de gewone dienst noemde zij de terug houdendheid van vele raadsleden voor uitbreiding van de schoolartsendienst en de toevoeging van een adjunct-directeur aan de staf van het Frans Halsmuseum, alvorens de mogelijkheden bij de komen de begrotingsbehandeling beter kunnen worden overzien. Wat het onderwijs betreft gaf ook zij uiting aan haar grote ongerustheid, al toonde zij aan, dat de regeringsuitgaven ervoor toch met sprongen omhoog zijn ge gaan. Van 1952 tot 1958 stegen zij van 450 miljoen tot 1,2 miljard en van 1938 tot t956 zijn zij met vijftig percent toegeno men. Zij drong aan op eenvoudige, maar goede gebouwen, waarbij al wordt gere kend met later te verwezenlijken wensen zoals speel- en werklokalen, zonder dat deze ook al dadelijk worden gerealiseerd. De democratisering van het onderwijs is niet alleen uit ethisch maar ook uit economisch oogpunt bezien hoognodig. Mevrouw Scheltema vestigde er de aan dacht op dat uit het hele stadsgedeelte beoosten het Spaarne slechts 56 kinderen voorbereidend hoger of middelbaar on derwijs genieten. „Wij moeten aan intel ligentie uit de bevolking halen wat erin zit en de kansen daartoe niet alleen be perkt laten tot de milieus, waar vroeger uitsluitend uit geput werd", zo zei zij. De V.V.D. wil met al haar krachten werken voor een nieuw gebouw voor Open bare Werken, waardoor de secretarie en de bibliotheek eindelijk ook eens wat meer ruimte zullen krijgen. Mevrouw Scheltema laakte het perfectionisme, dat er haars inziens de oorzaak van was, dat er nog geen zwembad aan de Planetenlaan is. Een open zwembad (dat zich overigens tegen woordig ook laat verwarmen) was weer niet mooi genoeg, er moest een overdekt gedeelte bij. Plot gevolg was dat de zaak te duur werd en dus uitgesteld moest wor den. „En als die kleedhuizen wat goedko per waren uitgevoerd, dan zouden we er nu op elk terrein allang een hebben", zo zeide zij. De particuliere bouw ondervindt naar zij zeide in Plaarlem over de gehele linie de concurrentie van de tvoningwotbouw en dat zal naar zij zeide van Schalkwijk een zeer monotone blok-naast-blok-geschiede- nis maken als er geen gelijke kansen be staan voor hen die véél en hen die weinig voor hun woning over hebben. Het is daar om volgens haar dringend nodig, dat er nieuwe woningbouwcorporaties komen voor premiebouw in de vrije sec tor. Zij vond de verkiezingstwistcn tussen de P.v.d.A. en de antirevolutionaire wet houder wel vermakelijk, maar achtte de laatstgenoemde toch teveel belaagd.Met name het verwijt van mevrouw Kerkhof Pet inzake gebrek aan initiatief van de wethouder ten aanzien van het gereedko men der Clarastichting achtte zij onver diend. Dan kun je net zo goed aan wet houder Happé vragen waarom die Prin senbrug er nog niet is en aan wethouder Geluk waarom het vierde deel van het Coornhertlyceum er nog niet is. Ook de scheldpartijen tussen K.V.P. en P.v.d.A. op landelijk niveau, waarbij het woord „confessionele krullenjongens" al gevallen is, boeide haar zeer, maar zij vroeg zich af of er na de verkiezingen veel van over zal blijven. Zij vestigde er de aandacht op dat haar fractie en de an dere vaak lijden onder de wederzijdse offe randen tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. Het is daarom van groot belang dat er een steeds sterker middenblok komt, zo luidde haar slotsom. Zij werd met een da verend applaus en een bloemenhulde be loond, mede voor haar meer dan 25-jarig raadslidmaatschap. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft besloten op de Julianalaan t.e Over- veen een wachtverbod in te stellen, dat een permanent karakter zal dragen en dat reeds met de Pinksterdagen van kracht zal worden. Het betreft hier een wachtver bod op de Julianalaan van de Bloemen- daalseweg tot de Oranjelaan voor hot ver keer komende van Overveen (dus aan de zuidzijde van de Julianalaan) en van de Oranjelaan tot de grens van Haarlem bij het Stoopsplein voor het verkeer uit beide richtingen (dus aan weerszijden van de Julianalaan). Dit wachtverbod is mede ingesteld met het oog op de toekomstige westelijke rand weg. Op dinsdagavond 27 mei zal de heer H. ■Tacobso, landelijk voorzitter van de Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie (J.O.V.D. in café-restaurant Van Aken een lezing houden over „Actuele politie ke verhoudingen". Tegen het middaguur zagen voorbijgan gers op de Grote Markt een dichte rook uit de rechter-kelderingang van de Vlees hal komen en een brandweerwagen voor de ingang stilhouden. Nu duidt rook altijd op de aanwezigheid van vuur, zodat men zich bij deze aanblik zorgen zou kunnen maken. Maar het vuur bevond zich op een daartoe bestemde plaats, namelijk in een zojuist aangemaakte kachel. Deze wilde echter niet trekken, daar er een krachtige wind in de pijp stond. Alle rook verliet dus via het gewelf en de trap het gebouw. De brandweer heeft de kachel uitge maakt. Af en toe wordt er in het overi gens brandvrije keldergewelf van de Vleeshal een kacheltje gestookt om te voorkomen dat het te vochtig zou worden. Vanmorgen heeft personeel van het aannemingsbedrijf Nelis n.v. uit Velsen- Noord een schutting opgetrokken rond het voormalige hotel Royal op het Stations plein in Haarlem, waarmee een begin ge maakt is met de afbraak van dit gebouw. Zoals bekend zal het gedeelte, waar de jongerensociëteit Xeno in is gevestigd, voorlopig blijven staan. Inmiddels is ook het gebouw van Beijnes op het Stations plein ontruimd. Tegen het einde van de maand zal de sloping hiervan ondershands worden aanbesteed. Haarlem. Voor het eindexamen van de tweede leerkring van de Rijkskweekschool te Haarlem slaagden de dames S. van Leeuwen, L. Way, L. Kuyper, allen uit Haarlem, W. Valter uit IJmui- den en de heren J. Visser, H. R. Weide. R. Prins, Ch. van Velthuysen, allen uit Haarlem en H. van der Weele uit Haarlemmermeer. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld: „Beleving en verbeelding in het tekenen" jkvr. mr. J. E. van Lennep, geboren te Den Helder. Hedenmiddag is in het Muiderslot de P. C. Hooftprijs 1957 aan prof. dr. P. C. A. Geyl uitgereikt. In de rede, die mr. R. G. A. Höppener voor deze gelegenheid had opgesteld, maar die wegens ziekte van deze staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen werd voorgelezen door mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de buitenlandse culturele betrek kingen, werd om te beginnen een parallel getrokken tussen de Muiderkring uit de tijd van Hooft en degenen, die nu op het Muiderslot aanwezig waren. Voorts werd een vergelijking ontwikkeld tussen Hooft, letterkundige en historicus, met de thans bekroonde, die zich als historicus in zijn werk een letterkundige van ongemene kwaliteiten toonde. De bekroning van 't gehele werk van prof. dr. Geyl betekent de erkenning van de bijzondere waarde van een schrijver, die zijn bewonderaars niet alleen in de landen van de Nederlandse stam, doch ook daarbuiten, in Europa zowel als in Ameri ka, telt. Mocht het in het begin van zijn loopbaan de schijn hebben, dat dr. Geyl zich met zijn ffaven zou gaan wijden aan historie en litteratuur beide - men denke aan zijn vertalingen van Lancelot, van Beatrijs, aan zijn inaugurele rede, gehou den in 1919 als professor aan de Londense universiteit al spoedig zou de letter kundige studie toch moeten wijken voor die der geschiedenis, ook al zou hij in later jaren nog gedichtenbundels publi ceren. Mr. Höppener besloot zijn tekst met de wens, dat prof. Geyl na het afscheid van de univex-siteit behalve voor zijn stu dies ook nog tijd zou willen blijven reser veren voor de Rijkscommissie voor de vaderlandse geschiedenis en voor de Com missie voor de uitvoering van het Neder lands-Belgisch cultureel akkoord. De motivering De jury, die tot de toekenning van de prijs adviseerde, bestaande uit de heren Adriaan van der Veen, dr. L. Brummel. Pierre H. Dubois, dr. H. L. C. Jaffé, prof. dr. L. J. Rogier en H. J. Michael, moti veerde het besluit aldus: „Het is de allerhoogste tijd, dat de mensheid ervan doordrongen wordt, dat de vrede allerminst gewonnen en bewaard wordt door een zinneloze en onnodige be wapening, een bewapening, die de wereld onstuitbaar naar haar algehele vernieti ging zal voeren. Er is slechts één middel om het spookbeeld var. een oorlog met atoom-, H- en kobaltbommen met al haar verschrikkingen te verjagen en dat is het pacifistisch socialisme. Niet met de wa pens der barbaren, maar langs de weg 'van het „vrede-maken" kan een betere, constructievere wijze worden gevonden om honger, onrecht, slavernij en menselijke ellende te bestrijden. Wie meewerkt aan deze heilloze bewapening zal zich nimmer voor het forum van welke geschiedenis dan ook kunnen rechtvaardigen. Nog is het niet te laat, nóg kan de vloed worden gekeerd. De Pacifistisch Socialistische Partij rammelt aan het geweten van het Nederlandse volk, dat heeft de stembus uitslag van de statenverkiezingen onom stotelijk bewezen. De P.S.P. zal dit ver trouwen en de haar opgelegde verant woordelijkheid niet beschamen". Deze vermanende woorden sprak ds. N. van der Veen uit Westzaan op de dins dagavond in het H.M.V.J.-gebouw aan de Lange Margarethastraat te Haarlem ge houden openbare bijeenkomst van de af deling Haarlem van de Pacifistisch So cialistische Partij. Herinnerend aan het aantal stemmen, dat bij bedoelde verkiezingen op de een DRIE EN MISSCHIEN ZELFS VIER van de modernste Scandinavische en Duitse transatlantische passagiersschepen zullen in augustus en september van dit jaar de haven van IJmuiden binnenlopen en ligplaats kiezen aan de toeristensteiger in het zuider-toeleidingskanaal bij het Sluisplein om de honderden Amerikaanse toeristen, die zich aan boord bevinden op een cruise door de Europese wateren, in de gelegen heid te stellen een bliksembezoek van ongeveer tien uur aan Nederland te brengen. Twee van de vier trotse zeekastelen worden tegelijk op een dag, de eerste augustus, in IJmuiden verwacht. Het zijn de Noorse „Bergensfjord", die vorig jaar als eerste passagiersschip aan de nieuw opgetrokken toeristensteiger afmeerde en de Zweedse „Gripsholm"een vorig jaar gebouwd passagiersschip van 23.192 ton, waarvan men hierboven een afbeelding ziet. In grootte overtreft deze „Gripsholm" de bij een ieder nog bekend zijnde „Bergensfjord", want deze meet 18.739 ton. Daar het niet mogelijk is beide schepen in de IJmuidense havenmond aan een ligplaats te helpen, ligt het in de bedoeling om de „Gripsholm" met behulp van sleepboten af te meren aan de toeristensteiger en de „Bergensfjord" door te schutten naar het Noordzeekanaal. Dit schip krijgt dan na het debarkeren van de toeristen in de Noordersluis ligplaats aan de Kanaaldijk. Voorts zal op 8 september in IJmuiden binnenkomen het Zweedse passagiersschip „Stockholm" ondermeer bekend van de aanvaring met de „Andre Doria" en tenslotte bestaat er een kans, dat de IJmuidense haven op 24 augustus wordt aangedaan door de Duitse Ariadne", die met ruim driehonderd oassagiers een cruise naar de Middellandse Zee gaat maken en hier passagiers laat inschepen. jaar oude P.S.P. is uitgebracht, meende de spreker dat de verkiezingsleuze „Socia lisme zonder atoombom" ontegenzegge lijk zeer velen tot nadenken heeft ge bracht. Hij stelde zich de vraag of de mens heid zich wel realiseert op wat voor een vulkaan zij thans leeft Bommenwerpers met atoom- en waterstofbommen geladen daveren boven miljoenensteden alsof het een pleziervlucht geldt Men haalt de schouders op over het lot van talloze bur gers in Algiers, die onmenselijk gemar teld of zonder vorm van proces doodge schoten worden. De bewapeningstechniek is bijna tot het volmaakte opgevoerd. Maar ook electronische breinen kunnen een foutje maken en dan is de ramp niet te overzien. Is het een wonder dat presi dent Eisenhower tijdens een oefening van militairen en B.B.-groepen bij een schijn- aanval door vijandelijke atoombommen werpers, doelend op een situatie bij een werkelijke aanval, de opmerking maak te: „In zo'n geval kan men alleen nog maar bidden..."? De P.v.d.A. heeft haar verkiezingsne derlaag geweten aan een gevoel van onbe hagen bij het Nederlandse volk over de maatschappelijke ontwikkeling in de laat ste jaren, zo betoogde ds. Van der Veen. Hij zag daarin echter meer een groeiende weerstand tegen de bewapeningsstrijd waarin ons volk gewikkeld is. In tal van landen heeft men met grote meerderheid een duidelijk „neen" laten horen tegen de proeven met kernwapens. Alleen in Nederland heeft zeventig per cent van de bevolking geen bezwaar ge maakt. „Gij dwaze Nederlanders, wie heeft u zo gek gemaakt", riep spreker uit. De P.S.P. is geen „partij van de weer loosheid" zoals wel eens wordt beweerd, zo ging hij verder. Er moet zich een nieu we wijze van denken baanbreken, waar door de volkeren van de wereld op basis van vrede en vriendschap elkaar kunnen ontmoeten. „Wij moeten de Rus verslaan door hem mens te maken en hem een menswaardig bestaan te geven. De miljoenen, die thans aan de vervaar diging van atoombommen besteed wor den, moeten worden gebruikt om de vol ken in vrede en gerechtigheid te laten le ven". De tijd is voorbij dat pacifisme een aardig idealistisch ideetje was. Met de leuze „Liever dood dan slaaf" bedoelt men in feite „Liever jij dood dan ik slaaf". Ds. Van der Veen betreurde de voort durende teruggang van het socialisme, die ondermeer tot uitdrukking kwam in het Korea-drama, Noord-Afrika en in de poli tionele acties in Indonesië. „Natuurlijk is iedereen tegen de atoombom maar bijna niemand heeft ooit in ons parlement zijn stem laten horen tegen het gebruik van dit verschrikkelijke wapen". De spreker wees erop dat het de P.S.P. in wezen niet gaat om het veroveren van een of meer zetels in deze of gene gemeenteraad. „De stem van de P.S.P. moet echter tot in het Bin nenhof doorklinken, totdat de regering er van overtuigd raakt dat het Nederlandse volk de thans gevoerde politiek van ge weld tegenover geweld met klem van de hand wijst", aldus besloot ds. Van der Veen zijn inleiding, welke hij „Pacifis tisch Socialisme: een nieuw geluid" had genoemd en die bij de ongeveer tweehon derd aanwezigen een aandachtig gehoor kreeg. ISTANBOEL (UP) Den Haag en We nen zullen dit jaar met de zogenaamde „Europese Prijs" worden onderscheiden aldus heeft de desbetreffende commissie uit de Raad van Europa, die dinsdag in Istanboel vergaderde, besloten. Wenen ontvangt de prijs vanwege de hulp die het aan de vluchtelingen uit Hon garije heeft geboden, Den Haag omdat het als een werkelijk Europees centrum fun geerde. De „Europese Prijs" omvat een bedrag van 250 pond sterling, een certificaat en een plaquette. „De geschiedschrijver Pieter Geyl be hoort tot de generatie van prozaschrijvers, die zich afwendde van een tot wet ver heven overwaardering der zogenaamde „allerindividueelste expressie" en die langs de terugweg naar een mede door de tra ditie bepaald taalgebruik de volzin her vond als ruggegx-aat van het essayistische proza. Deze auteur kan dan ook niet bil lijk gekarakteriseerd wox-den als de be zitter van een opvallend persoonlijke stijl. Veeleer zocht en vond hij zijn kracht in de beheersing van een gegeven materiaal aan woorden, beelden en wendingen, waarmee hij zowel aan zijn bezinning als aan zijn bezieling een adequate uitdrukking wist te geven. De correlatie van vorm en in houd werd bij hem tot een harmonie, die monumentaliteit kon verenigen met soe pelheid en doorzichtige helderheid. Geyl schrijft een proza, waaraan effect bejag vreemd is en dat geen retorisch hulpmiddelen te baat neemt. Het vermijdt, zonder in het precieuze te vervallen, elke zweem van vulgariteit, ook in zijn sar casme, maar even standvastig de gemeen plaatsen van een versteende boekentaal, die nog te vaak dienst doet als voertuig van wetenschappelijke verhandelingen. Dit proza getuigt van een zuivere smaak, maar wie het zou willen bewondei'en om zijn waarde als woordkunst, zocht zijn ver dienste waar zij niet is, want het heeft geen andere bedoeling dan een gave con structie, een trefzekere woordenkeus en een sobere beeldspraak dienstbaar te ma ken aan betoog, feitenrelaas, portret of polemiek. Zijn hoofddeugd ligt in zijn wel bewust aangepast-zijn, dat is in de natuur lijkheid waarmee het zich in dienst stelt van de stof en de strekking. Het hindert de lezer niet door woorden, die uit de toon vallen, door wendingen, die aan poseren doen denken, of door beelden, die zich te stellig opdringen. Het eist voor zichzelf niet de aandacht op, die het onderwerp toekomt en staat de lezer nooit in het licht. Vex-zorgd maar nooit gekunsteld, heeft het geen andere pretentie dan me dium te zijn van een klare gedachtengang. De jury heeft Geyl niet voox-gedx-agen voor een bepaald werk, doch voor zijn ge hele oeuvre. Dit oeuvx*e, in een periode van vijfenveertig jaren tot st td gekomen, be vat een reeks historische en politieke be schouwingen, gebundeld uitgegeven onder de naam „De Groot-Nederlandsche ge dachte" en de detailstudies, die deels als ..Kernproblemen van onze geschiedenis het licht zagen, deels in het werk „Oranje en Stuart" werden samengebracht. Ook vallen ertoe te rekenen polemische ver togen als die, waarvan de bundel „tochten en toernooien" indrukwekkende typen be vat. Verder omvat het enige omvangrijke monografieën en tenslotte het'Standaard werk „Geschiedenis van de Nederlandse stam". De jury is er zich van bewust, dat zij op letterkundige gronden een levens werk ter bekroning voordraagt, waarvan de wetenschappelijke aan de Nederlandse geschiedschrijving in het buitenland, voor al in België, een erkenning verschaft heeft, die haar voor dezen maar zelden ten deel viel". (Van een onzer redacteuren) De eerste Hollandse Nieuwe wordt van avond aan land verwacht. De Scheveningse vleetlogger „Sigurda" SCH 201, die 38 kantjes aan boord blykt te hebben, moesi vanmorgen om half acht nog 120 rnjjl sto men. Geschat werd dat de logger nog achttien tot twintig uur nodig had om dc thuishaven Scheveningen te bereiken, zo dat de eerste haring vannacht aan land kan zijn. De afslag te Scheveningen begint dan morgenochtend vroeg. Inmiddels is er meer haring onderweg Vannacht zijn de vangsten iets beter ge weest. De Vlaardingse vloot had een ge middelde vangst van 3 kantjes, de vloot van Scheveningen een gemiddelde vangst van 10 kantjes en de Katwijkse vloot een vangst van 3 kantjes. „Het scheelde een zicht" merkten de schippers vanmox-gen op, „De Scheveningers lagen iets noorde lijker en vingen meer" De Katwijkse vloot viste rond de 57 noorderbreedte en de Sche veningse vloot op 57.04 noorderbreedte en 1.25 westerlengte. Van de Katwijkse vloot ging de KW 4< thuisstomen met 65 kantjes van de gi'oe». Rijnstroom, Kennemerland en Parlevliex De KW 40 wordt donderdagmiddag om streeks drie uur te IJmuiden verwacht. De 35-jarige handelsreiziger W. v. d. K uit Helden is door de Roermondse recht bank wegens poging tot vergiftiging van zijn echtgenote veroordeeld tot zes jaar met aftx-ek van voorarrest. Een zeventienjarig meisje J. V., dat re laties met de handelsreiziger onderhield en als dienstmeisje de echtgenote van K. vex-- giftigde koffie en maaltijden zou hebben voorgezet, werd veroordeeld tot opneming in een rijkswerkinrichting tot zij volwas sen zal zijn. Daarna zal zij nog twee jaar gevangenisstraf moeten uitdienen. De officier had tegen v. d. K. acht jaar en voorwaardelijke terbeschikkingstelling en tegen het meisje terbeschikkingstelling alsmede drie jaar gevangenisstraf geëist. Het gemeentebestuur van Bergen zal de dichter A. Roland Holst, die op 23 mei ze ventig jaar wordt, benoemen tot erebur ger van het dorp. Een soortgelijke benoe ming is in Bergen nog niet eerder voorge komen. Aangezien de dichter op zijn verjaardag wegens verblijf in het buitenland niet aan wezig is, zullen B. en W. in de raadszitting van 30 mei voorstellen tot de benoeming over te gaan. De burgemeester zal in die zitting aan de zeventigjarige, die ongeveer veertig jaar in de gemeente staat inge schreven, een zilveren erepenning, ver vaardigd door Marijke Visser, overhandi gen. Nieuws in het kort Hersenschudding. Dinsdagavond om kwart voor negen ontdekten voorbijgangers vlak bij de brug bij de Holland-Nautic aan de Spaarndammerweg in Haarlem een berijdster van een scooter, die bewuste loos naast haar voertuig op de weg lag. Toen zij bij kennis kwam kon zij zich niets meer herinneren. Zij moest met een hersenschudding naar haar woonplaats, Amsterdam, worden overgebracht. De politie verzoekt eventuele ooggetui gen van dit ongeval zich met haar in ver binding te stellen. Wijziging spreekuur. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal vrijdag geen spreekuur hou den. In plaats daarvan is het spreekuur van Heemstede's burgemeester vastgesteld op zaterdagmorgen van tien tot twaalf uur. Zomerexcursie. De afdeling Bloemen daal en omstreken van de Koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en nlantkunde zal op donderdag 12 juni een zomerexcursie maken naar Lelystad, Harderwijk en het Cantonpark te Baarn. Vrouwenbond Bloemendaal. De af deling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt op donder dagavond 29 mei haar laatste ledenver gadering in dit seizoen, waar ds. A. Don- dorp uit Heemstede zal s. reken over „De zin van ons leven". Enkele minuten over tienen vanmox-gen werden 1500 postduiven gelost op de grens tussen Utrecht en Zuid-Holland nabij Schoonhoven ter inleiding van een feest dag voor de bewoners van de twaalf ge meenten in de Krimpenerwaard, die van daag bezoek krijgen van de Koningin. Hare Majesteit bracht, vergezeld door haar particuliere secretaresse jonkvrouwe C. E. B. Röell en haar particuliere secre taris mr. J. van der Hoeven, eerst een be zoek aan het oude vestingstadje Schoon hoven, waar hoornblazers van het plaat selijk garnizoen van de torentrans af met luid trompetgeschal haar komst aankon digden. In de raadzaal gaf burgemeester Aten een uiteenzetting over de ontsluiting van de Kx-impenerwaard. Daarna wandelde de Koningin naar het „edelambachtshuis", waar een permanente expositie is onder gebracht der produkten van de in Schoon hoven gevestigde zilverfabrieken. Enige leerlingen van de school voor goud- en zilversmeden, juweliers, uurwerkmakers en graveurs gaven hier demonstraties van hun kunnen. Tegen kwart voor elf werd de tocht voortgezet naar andere gemeen ten in de Krimpenerwaai-d. Prins Bernhard is dinsdag uit Washing ton, waar hij onder meer besprekingen voerde met president Eisenhower, naar New York vertrokken. Hij zal daar zijn broer Prins Aschwin ontmoeten en keert donderdag naar Nederland terug. De Prins heeft aan de westkust van de Verenigde Staten verscheidene vliegtuigfabrieken bezocht. (UP.) (Van een correspondent De tweede verdachte in de zaak van de i-oofoverval op een bankloper te Gronin gen de 36-jarige T B. uit Goutum, heeft een bekentenis afgelegd. Zoals men zich zal herinneren, werd op 3 mei aan een 61-jarige bankloper van de Rotterdamse Bank te Groningen een tas met 60.000,— ontstolen. Twee school jongens zetten de dader na en dreven hem in het nauw. De man wist echter te ont komen maar wierp de geldtas onder een gepax-keerd staande vrachtauto, waar een echtpaar haar later vond. Dezelfde middag arresteerde de politie een 36-jarige los- werkman. die echter ontkende iets met de overval te maken te hebben. Een week later werd op verzoek van de Groninger oolitie in Goutum bij Leeuwarden de 36- jarige T. B. gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de overval. Ook deze ontkende hardnekkig, iets met de zaak te maken te hebben, maar thans heeft hij een bekentenis afgelegd. De politie zet het onderzoek tegen de eerste verdachte (de los-werkman) nog voort. Het Tweede Kamerlid Koersen had de ministers van Financiën en van Economi sche Zaken gevraagd of het juist is, dat de S.E.R. geen examen zal eisen van ver zekeringsagenten ixx de zogenaamde C- groep. De ministers delen thans mee, dat dit inderdaad het geval is en dat de S.E.R. hiertoe is gekomen omdat hij meent, dat in redelijkheid niet verlangd kon worden, dat de duizenden verzekeringsagenten, die in dooi-snee al een jaar of zeven werk zaam zijn, thans nog een examen afleggen, dat beslissend is voor de vraag of zij hun beroep kunnen blijven uitoefenen. EUROPESE UNIVERSITEIT BRUSSEL (Belga) De raden van mi nisters en de commissies van de Europe se Economische Gemeenschap en Eura- toom hebben ter zake van de oprichting van een Eux-opese universiteit besloten het stichten in overweging te nemen van een universiteit, die een zelfstandige en per manente instelling zal zijn, voor het on- derwijs en voor onderzoek, waarvan de professoren en de studenten in hoofdzaak uit de landen der gemeenschap afkomstig zullen zijn. Men verzoekt ons mede te delen dat de telefoonnummers van het politiebureau te Ovei-veen als volgt zijn gewijzigd: 10960 is nu 61150; 12769 is nu 61151. Voor drin gende gevallen belle men nu 61500 en voor brandmelding 60500.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9