Het weer van a.s. zondag ►...dus bierweer! NHERCULES Uw zware shag Luns en Von Brentano gaan het gesprek weer op gang brengen HENSEN 13 Het Nederlands-Duitse overleg PAARLAARSTEEG 1 Amsterdamse raad keurt gewijzigd plan R.A.L- gebouw goed Nijlpaard van Ouwehands dierenpark gestorven Dr. Drees sprak tot de christelijke werkgevers Gezin van tien personen dakloos door brand Achtervolging in pyjama IMC0S Delftse beiaardier naar Ierland Karei de Groteprijs Examens Mr. Reinink sprak over grafische export Betrapte inbreker sloeg agent bewusteloos In hoger beroep vier jaar met aftrek geëist Definitief ontwerp voor Amsterdams stadhuis Geen wachtlijsten meer voor blindengeleidehonden Meer zekerheid gewenst voor huurders van bedrijfs panden Nederlandse vereniging voor luchtvaartgenees- kunde „Runners" weer actief in Scheveningen Klachten van aantal pen sions bij gemeentebestuur Amerikanen gaven valse dollarbiljetten uit DONDERDAG 22 MEI 1958 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Het voor begin juni aangekondigde ge sprek tussen de ministers van Buitenland se Zaken van ons land en van de West duitse bondsrepubliek, de heren Luns en von Brentano, is in de eerste plaats be doeld om de Nederlands-Duitse onderhan delingen weer op gang te brengen. Beide ministers hebben tijdens de NAVO-confe- rentie in Kopenhagen besloten tpt een ont moeting, waar dat lijkt zeer waar schijnlijk zeker niet zal worden afge daald in de menigte technische details, zo als die tijdens het overleg over bijvoor beeld de Eemskwestie de laatste maanden telkens weer ter tafel zijn gekomen. pajoCva^ Von Brentano Inzake deze Eemskwestie zijn in de loop van de tijd wel zekere vorderingen ge maakt. Van bepaalde zijde is in Bonn op gemerkt, dat er geen enkel schot in dit overleg zit en dat men eigenlijk nog altijd aan het begin staat. Dit particuliere pes simisme is echter bepaald niet in over eenstemming met de werkelijkheid. Men mag hopen, dat het ministeriële gesprek in Den Haag zal leiden tot een bespoedi ging van de onderhandelingen. Daarbij kan worden aangenomen, dat de aan komst van minister Von Brentano in Ne derland toch wel na het officiële bezoek van de Westduitse president prof. Heuss aan Canada en de V.S. zal vallen. De Westduitse minister zal dit bezoek, voor wat het officiële deel aangaat, tot en met Washington bijwonen, zodat hij pas na 4 juni in Europa terugverwacht kan wor den. Positieve punten De Duitse positie ten opzichte van het voortgezette overleg met Nederland zal ondermeer door de volgende feiten be paald worden: 1. Minister Von Brentano kan de laat ste tijd bogen op een reeks politieke suc cessen op het stuk van verdragen met an dere landen. In zekere zin kan men name lijk de succesvolle besprekingen met Rus land (Mikojan), Spanje, Portugal en de Verenigde Arabische Republiek zien als winstpunten voor het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken. In dit kader past zeker ook een zogenaamde „algeme ne zuivering van de betrekkingen" met naaste buren als Frankrijk en Nederland. Met België zijn de Duitsers ook reeds in het reine gekomen. 2. Er bestaat een algemene Duitse wens om binnen bepaalde perken tot over eenstemming te komen met de landen ADVERTENTIE Pracht kwaliteit Popiin No-lron vanaf 10.90 Grote collectie „WEEK-ENDERS" Nieuwe dessins en modellen vanaf 13.75 Bij ons vindt u een grote sortering KAMGAREN EN TERLENKA PANTALONS vanaf 25.90 De gemeenteraad van Amsterdam heeft zijn goedkeuring gehecht aan het gewijzig de plan tot de bouw van een nieuw R.A.I.- expositiecomplex aan het Westerschelde- plein. Zodra de minister zijn goedkeuring geeft aan deze bouw (afhankelijk van de situa tie op de arbeidsmarkt), kan de eerste paal in de grond, want de raad bestemde een bedrag van 1.385.000 voor het gereed maken van het terrein. Het in 1955 genomen besluit tot de stich ting van een tentoonstellings- en congres gebouw, waarvoor geen rijksgoedkeuring werd verkregen vanwege de toen krappe arbeidsmarkt, is thans zodanig beperkt, dat voorlopig alleen een verkleind tentoon stellingsgebouw zal worden gesticht met café-restaurant. Van een congresgebouw wordt dus voorlopig afgezien, en de bouw van een ondergrondse garage heeft men geheel laten vervallen. Ter vervanging van deze laatste komt parkeergelegenheid langs een brede allee, die een verbindings weg wordt met het Westerscheldeplein. De totale kosten van de nieuwe RAI met "afé-restaurant zijn geraamd op 15,5 mil- men gulden. Hiervan draagt de gemeente 5/7 en de n.v. R.A.I.-gebouw 2/7 deel bij m het kapitaal van de destijds tussen de gemeente en de n.v. opgerichte comman ditaire vennootschap. In het bedrag van de gemeente is begrepen een som van 125.000, die is bestemd ten behoeve van de inrichting van een der hallen van het tentoonstellingsgebouw voor congresdoel- emden. „naast de deur" en zeker met de belang rijkste handelspartner Nederland. Duitse druk Naast deze bepaald positieve staan de volgende meer negatieve punten: 1. Het is een onloochenbaar feit, dat de factor „tijd" in het Nederlands-Duitse overleg vóór de Bondsrepubliek werkt. Bonn kan wijzen op een groeiende econo mische macht in het Europese bestel en neemt politiek meer dan ooit een sleutel positie in Midden-Europa in. 2. Van Duitse zijde zou men de ge sprekspartners er op kunnen wijzen, dat de tijd thans gunstig is voor het bereiken van een resultaat omdat de huidige rege ring van kanselier-Adenauer gewillig ge noeg is om een verdrag te sluiten. Ook hier zit een sterk Duits punt in, omdat erdoor kan worden gesuggereerd, dat met een volgende Duitse regering (na 1961), en eigenlijk reeds in de komende jaren met de huidige regering, door poli tieke moeilijkheden deze gewilligheid wel eens zou kunnen afnemen. 3. De regering-Adenauer staat in een moeilijke positie ten opzichte van de twee Bondslanden, die ten nauwste betrokken zijn bij het Duits-Nederlandse overleg en die het Bonn niet zo gemakkelijk kunnen maken wat concessies aangaat, zo zal men voorts van Duitse zijde kunnen aan voeren. Dit zijn het door socialisten gere geerde Noordrijnland-Westfalen en Neder- saksen, waarin de socialisten sedert kort ook weer een vinger in de pap hebben. Voor Noordrijnland-Westfalen is van be lang, dat de geannexeerde gebieden te ruggegeven worden, voor Nedersaksen Minister Luns speelt de positie van de haven van Em- den een zeer belangrijke hol. Juist omdat binnenkort in diverse bondslanden, waar onder Noordrijnland-Westfalen, verkie zingen worden gehouden, is het voor de re gering in Bonn belangrijk om de huidige regeringen van deze Bondslanden niet tegen zich te krijgen. Wens en realiteit Dit alles doet uiteraard niets af aan de rechtvaardigheid van de Nederlandse eisen en wensen. Voor een juist begrip van de Nederlandse positie in het overleg met Bonn en van de moeilijkheden, die de Ne derlandse onderhandelaars hebben te overwinnen, kan het bovenstaande van nut zijn. Hoe moeilijk die onderhande laars het vaak met hun Duitse gespreks partners hebben, is algemeen bekend: De Duitsers voeren het overleg over de Ne derlandse voorstellen namelijk nu juist niet steeds op erg vriendelijke wijze en zijn in bepaalde gevallen over de schreef gegaan met hun behandelingswijze en met het terzijde schuiven van dergelijke voorstel len. De Nederlandse eisen ten aanzien van het Eemskanaal en daarmee de bescher ming van de belangrijke havenpositie van Delfzijl alsook de eis ten aanzien van Duit se vergoeding aan Nederland voor het ge leden verlies en het ondergane leed, ver oorzaakt door het nazi-bewind, zijn niet te ontzenuwen. In hoeverre zij voor ons land op aanvaardbare wijze realiseerbaar zijn onder de huidige omstandigheden, zal in grote mate afhangen van 't gesprek Luns- Von Brentano en van de wijze, waarop men zich van Nederlandse zijde voorstelt, dat overleg verder te voeren, dat wil zeggen: mede van de vraag wie mr. Beyen als de legatieleider zal opvolgen. woensdagmiddag is „Job," het enige nijlpaard van Ouwehands dierenpark in Rhenen gestorven. „Job" was in 1948 in de diergaarde Blijdorp geboren en is toen hij een half jaar oud was, naar Rhenen gebracht. Er is sectie op het tienduizend gulden waard zijnde dier verricht, waar bij is komen vast te staan dat het dier stukjes glas heeft binnengekregen die de darmwand geperforeerd hebben. Het wordt waarschijnlijk geacht dat deze stuk jes glas door het publiek in Job's verblijf gegooid zijn. In aanwezigheid van minister-president dr. W. Drees heeft het Verbond van Pro testants Christelijke Werkgevers in Ne derland, dat veertig jaar bestaat, in het Kurhaus te Scheveningen een jubileum vergadering gehouden. Dr. W. Drees gaf namens de regering uitdrukking aan zijn waardering voor het werk van deze vereniging. Wij leven thans in een wereld, zo zei hij, waarin zowel werkgevers als werknemers voor een ge heel nieuwe situatie zijn gesteld. Vooral Nederland met zijn dichte bevolking en zijn snelle bevolkingsaanwas ziet zich voor een zware taak geplaatst. Ook onder de werkgevers is het democratische besef in tussen gegroeid en dit is voor een groot deel te danken geweest aan de gunstige ontplooiing van de samenwerking tussen de organisaties van werkgevers en werk nemers. Samenwerking, ook bij tegengestelde belangen, is noodzakelijk, zei dr. Drees, die het verheugend vond dat er een sterk streven bestaat om in onderlinge samen werking het landsbelang te dienen. Boven de taak in eigen land staat evenwel de plicht, te werken in Europees en wereld- verband. Tenslotte sprak de minister-president de wens uit, dat het Protestant-Christelijke Werkgeversverbond vruchtbare arbeid in de toekomst zal verrichten. In het Gaasterlandse dorp Sondel is woensdagmiddag brand ontstaan in de schuur van een fouragehandelaar doordat twee jongetjes in de buurt van enkele pakken stro met vuur speelden. In een oogwenk stond de grote schuur waarin kunstmest en werktuigen waren opgesla gen, in lichterlaaie. Vrijwel de gehele in ventaris ging verloren. Ook de schuur en het belendende woonhuis, bewoond door een gezin van tien personen brandden ge heel af. Het getroffen gezin is daardoor dakloos geworden. De Gaasterlandse brandweer, die het bluswater over een afstand van 300 meter moest aanvoeren, slaagde er in een te genover de schuur staande boerderij, die ten gevolge van de sterke wind groot ge vaar liep, te behouden. De gedupeerden waren slechts laag verzekerd. Landbouwschuur afgebrand In Emmeloord is eveneens een grote landbouwschuur afgebrand. Een groot aantal landbouwmachines, werktuigen en twee tractoren ging verloren. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de schuur binnen een half uur geheel was uitgebrand. De brandweer van Emmeloord kon tegen de vuurzee niets uitrichten. De brand is ontstaan doordat het zesjarig zoontje van de eigenaar der schuur met vuur speelde. Ongeveer zes weken geleden werd een grote aardappelopslagplaats van dezelfde man eveneens door brand verwoest. De betrokkene was verzekerd. Een 29-jarige Rotterdammer die in zijn bed voor het slapen gaan een detec tiveromannetje lag te lezen, maakte, zo uit zijn warme bed, kennis met in derge lijke boeken omschreven praktijk. Buren hadden hem gewaarschuwd dat er in zijn auto twee mannen zaten. Zonder zich te bedenken stormde hij, blootsvoets en in pyama, de straat op. De twee mannen in zijn auto namen onmiddellijk de benen, maar een van hen kon door de auto eigenaar worden overmeesterd. Trots voerde de Rotterdammer zijn buit mee terug naar huis. Een buurman was zo wel willend even op de arrestant te passen, terwijl de amateurspeurder passender kle ding ging aantrekken. Revolverschoten stoorden hem daarin. Hij stormde weer naar buiten, juist op tijd om zijn opnieuw ontvluchte gevangene met een vakkundige „tackle" onschadelijk te maken. De scho ten waren gelost door enkele politieman nen, die op de plaats van de misdaad wa ren gearriveerd. Aan het bureau bleek dat men een goede slag geslagen had. De arre stant was een oude bekende. Zijn maat is nog op vrije voeten. ADVERTENTIE Weerdlentt London seint: Komende dagen voornamelijk droog met lange zonnige perioden en langzaam oplopende temperatuur Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 1,9 mm neerslag, 0.3 uur zon. Prijswinnaar: Hr. Zonnenberg. Parkweg 9. Almelo. WAT IS IMC0S 7 Deze International Metereological Consultant Services worden geleid door de RAF-weerkundigen. die destijds het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND New York - Volgens de Amerikaanse statistieken is Nederland hier op een na da grootste buitenlandse bierleverancier. 'Dutch beer' is weer best, is wereld-best! BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Er zit lipstick op mijn bierglas1' Zij: 'Egoïst, bestel dan ook een glas voor mij...' Op uitnodiging van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal Leen 't Hart, stadsbeiaardier van Delft, Rotterdam en Leiden en directeur van de beiaardschool in Amersfoort, deelnemen aan het internationale carillon-festival in het dicht bij Cork gelegen Ierse plaatsje Cobh tijdens de pinksterweek. Leen 't Hart zal vier concerten op de grote beiaard van de kathedraal van Cobh geven. Voorts heeft hij 'n uitnodiging ont vangen om op 25 januari 1959 de nieuwe beiaard van de kathedraal van Sao Pau lo in Brazilië in te wijden. In 1959 zal de cultuurprijs der gemeente Nijmegen, de Karei de Grote prijs, worden toegekend voor een werk op het gebied van de toonkunst. In 1956, 1957 en 1958 werd de Karei de Groteprijs uitgereikt voor ar chitectuur, de litteratuur en de beeld houwkunst. Voor de cultuurprijs voor toonkunst ko men in aanmerking kunstenaars, die be horen tot de culturele sfeer van Nijmegen of in Nederland woonachtige kunstenaars, die een werk tot stand brengen dat de stad Nijmegen tot onderwerp heeft, of die com posities maken, waartoe zij door Nijmegen zijn geïnspireerd. ADVFF^FNTT E Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: A. A. de la Fuente, M. Kuilman, J. A. Bé dier de Prairie, J. J. Ströer en A. C. van Vugt, allen te Amsterdam. Artsexamen eerste gedeelte: mej. C. M. E. Smit. mej. L. H. M. Houben en de heren M. C. Vader. A. H. van Leeuwen en N. J. van Rhi.in, allen te Amsterdam. Groningen. Op het proefschriit „Een onderzoek naar de asthmatische aard der borstklachten van de arbeiders in de steenkolenmijnen" is gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde Klaas de Vries, geboren te Groningen. Doctoraalexamen economische wetenschappen: J. Klamer, Roode- school. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: D. Tap, Hengelo (O.): K. de Vries, Leeuwarden. Doctoraalexamen tandheelkunde 2e ged.: G. Jon ker, Groningen; J. A. Kammenga, Leimuiden; P. J. H. Louwerse, Wassenaar; B. R. T. Meiborg. Uithuizen. Op het proefschrift „Oestrioluitschei- ding in de urine en de anatomische toestand van de placenta speciaal bij toxaemie" is gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde Gerrit Jan Wilhelm Hendrik Lenters, geboren te Gramsber- gen. Leiden. Kandidaatsexamen Engelse taal- en let terkunde: mej. A. A. v. d. Zwan, Zwollerkerspel. Kandidaatsexamen A wis- en natuurkunde: T. Goudriaan, Leiden; H. W. Capel, Leiden. Idem A'; J. Lubbers, Oegstgeest; M. D. Stafleu, Leiden. Idem F: J. W. van Zuylen, Leiden. Idem K: C. O. Huininga. Leiden. Doctoraalexamen wiskunde: J. Groenevelt, Haarlem. Doctoraalexamen scheikun de: R. M. UliTlann, Leiden. Doctoraalexamen bio logie: mej. J. J. M. Hooymans, Voorschoten. Voor de eindexamens van de tweede leerkring van de Rijkskweekschool te Haarlem zijn ge slaagd de dames: G. I. Verwa.ven te Santpoort. A. Hoekstra te Haarlem, S. Kilian te Haarlem, en de heren: W. R. Starreveld te IJmuiden, H. ter Haar te Haarlem, W. Ch. Smelter te Haarlem. Mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de buitenlandse culturele betrekkin gen, heeft in het Apollopaviljoen te Am sterdam de leden van de stichting Gra fisch Exportcentrum, die daar voor hun jaarvergadering bijeen waren, toegespro ken. Wij kunnen het buitenland onder an dere door onze grafische produkten berei ken, aldus spreker, die met leedwezen con stateerde, dat het Nederlandse taalgebied sinds het wegvallen van Indonesië bijzon der klein is geworden. Spreker uitte waar dering voor de reprodukties, die in Neder land vervaardigd worden en die als ex portartikel de naam van onze kunstenaars in het buitenland bekendheid geven. Be langrijk is daartoe ook het ontwerpen en drukken van de postzegels. In zijn openingswoord had tevoren voor zitter O. van Leer verteld, dat de grafische export verleden jaar ruim negentig mil joen gulden heeft bedragen en dat na de boeken de tijdschriften op de tweede plaats zijn komen te staan. Vele van die tijdschriften zijn in een buitenlandse taal gedrukt. In Engeland ondervinden de druk kers scherpe concurrentie van de televi sie. Als gevolg van de reclame-t.v. neemt het reclame-drukwerk sterk af. (Van onze correspondent) De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft bevestiging geëist van het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, een gevangenisstraf van vier jaar met af trek, tegen de 27-jarige Rotterdamse plaat werker J J. de K., die tot deze straf was veroordeeld omdat hij in november van het vorige jaar een Rotterdamse politie man, die hem had betrapt bij het plegen van een inbraak, ernstig had mishandeld. De straf was tevens opgelegd voor een lange reeks van andere inbraken. De verdachte had eerst zijn naam en adres opgegeven aan de politieman en was toen rustig meegegaan, op weg naar het hoofdbureau van polit'<\ Onderweg realiseerde hij zich echter wat de gevol gen van deze aanhouding zouden zijn en toen kreeg de angst hem zo te pakken, dat hij er toe kwam de agent neer te slaan. Om het opschrijfboekje met zijn naam en adres te kunnen pakken, moest hij de agent buiten gevecht stellen. Daartoe ont worstelde hij deze zijn dienstpistool, waar mee hij hem zo hard op het hoofd sloeg, dat de agent bewusteloos en bloedend op straat bleef liggen. De inbreker kon door gealarmeerde politieversterking worden gegrepen. De verdachte zei thans in hoger beroep te zijn gegaan, omdat de Rotterdamse rechtbank zijns inziens geen rekening had gehouden met het psychiatrisch rapport. Zijn verdediger lichtte dit nader toe. De verdachte was een man die een „dubbel leven" leidde. Bij zijn werkgever stond hij bijzonder gunstig bekend. Na in zijn jeugd enige misstappen begaan te heb ben, had hij zich voortreffelijk gereclas- seerd. Emotionele spanningen, die hij niet wist te verwerken, ontlaadden zich in 1957 op zeer ongunstige manier: hij ging inbraken plegen om zijn vrouw en kinde ren enige luxe te kunnen verschaffen. Toen hij betrapt werd en alles dreigde uit te komen, werd verdachte gek van angst", aldus pleiter. De psychiater achtte hem op dat moment zeer verminderd toereke ningsvatbaar. Geadviseerd werd tot een voorwaardelijke ter beschikking stelling. Het reclasseringsrapport is uiterst gun stig. De pleiter vroeg een lichte straf. „Dit is een verklaring, maar geen ver ontschuldiging", repliceerde de procu reur-generaal. Het hof zal op 4 juni uit spraak doen. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad gevraagd, hen te machtigen de architectencombinatie prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter, opdracht te geven, hun voorlopige ontwerp voor een nieuw stadhuis op het terrein aan de Am- stel, Zwanenburgwal en Waterlooplein uit te werken tot een definitief ontwerp. De bouwcommissie voor 't nieuwe stad huis (bestaande uit leden van de gemeen teraad) heeft na kennisneming van dit voorlopige ontwerp, met volle overtuiging aanbevolen, de ontwerpers de nu voorge stelde opdracht te geven, die in ongeveer twee jaar uitgevoerd kan zijn. Het eigenlijke gebouw, ter lengte (langs de Amstel) van circa 102 meter, inclusief het binnenhof, circa 120 meter diep en 22 meter hoog kan in vier jaar worden ge bouwd na het heien van de eerste paal. Voor de inrichting schat men dan nog twee jaar nodig te hebben. Bij het voor lopige ontwerp is uitgegaan van een bouw som van 39.582.000. De gemeente beschikt reeds over een stadhuisfonds van 17.784.000; zijnde de tien miljoen gulden uit de verkoop van het paleis op de Dam omstreeks 1930. Dit be drag is sindsdien tot ruim 17 miljoen aan gegroeid. De gemeenteraad zal zich in juli over een en ander uitspreken. De maquette, fo tomateriaal en tekeningen zullen op een tentoonstelling in het Stedelijk Museum voor dien ook voor het publiek te bezich tigen zijn. De voorbereidingen tot het ont eigenen van de tot verdwijning gedoemde panden zijn reeds getroffen. De stichting Koninklijk Nederlands Ge- leidefonds heeft meegedeeld thans in staat te zijn in de landelijke behoefte aan ge leidehonden voor blinden te voorzien. In 1957 werden 86 honden aan hun nieu we bezitters afgeleverd en dat betekende tevens het einde van de wachtlijst die op 1 januari nog bestond. Die wachtlijst was ontstaan toen na de laatste wereldoorlog plotseling grote vraag naar geleidehonden kwam. De blinden moesten tot het begin van dit jaar meestal zes maanden wach ten alvorens zij aan de beurt kwamen. Thans kan men in het gemiddelde aantal aanvragen voor 80 tot 100 honden per jaar dadelijk voorzien. Totaal zijn sinds de stichting van het fons in 1934 reeds meer dan 1200 honden afgeleverd. Minister C nkalden heeft op zijn de partement de commissie inzake herziening van de rechtspositie van huurders van bedrijfsruimte geïnstalleerd. Deze com missie, waarvan prof. mr. Ph. A. N. Hou wing te 's-Gravenhage voorzitter is, acht de regering wenselijk, daar zij grotere be scherming van huurders van bedrijfs panden nodig acht. In zijn installatierede merkte de mi nister op, dat de moeilijkheden inzake de rechtspositie van huurders van bedrijfs ruimte thans in het algemeen niet aan de dag treden, doordat ook zij bescherming genieten van de huurwet. Verdwijnt ech ter de schaarste aan onroerend goed, en daarmee de dubbele bescherming, dan rijst de vraag of deze categorie huurders weer, zoals voor de oorlog, geen andere bescher ming moet genieten dan de huurders van woonruimte, aldus de minister. De onder nemer, die zijn bedrijf in een gehuurd pand uitoefent, en met name de midden stander, lijdt immers bij beëindiging van de huurverhouding een schade, die zich bij de huurder van woonruimte niet, al thans niet in die mate voordoet. De mi nister dacht hierbij aan verplaatsingskos ten, kosten van wederinrichting, inkom stenderving tijdens de aanloopperiode in een nieuw pand, verlies van goodwill en dergelijke. De minister zei voorts, dat de positie van de huurders van bedrijfsruimte ook bij gevallen van onteigening een grote rol speelt, vooral daar tegenwoordig voor al veel in de bebouwde kernen wordt ont eigend. In Soesterberg is de „Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaartgeneeskunde" op gericht. Zij is tot de Koninklijke Neder landse Vereniging voor luchtvaart toege treden. De vereniging stelt zich ten doel de be oefening en bevordering der luchtvaartge- neeskundige wetenschap, en tracht dit o. m. te bereiken door het verlenen van me dewerking aan, en het bestuderen van de opleiding en de verdere wetenschappelijke vorming van artsen, die bij de luchtvaart geneeskunde betrokken zijn, het bestude ren van problemen en het stimuleren van wetenschappelijke onderzoekingen op dit gebied. Het voorlopige bestuur is samengesteld uit de luchtvaartgeneeskundigen J. Kyl- stra (Nationaal Luchtvaartgeneeskun dig Centrum), luitenant-kolonel vlieger arts C. J. Snepvangers (Koninklijke Lucht macht), W. Grimm (K.L.M.), J. H. W. Ter- voert (reserve officier-arts Koninklijke Luchtmacht), en luitenant-ter-zee-arts Th. van Wijk (Kon. Marine). Veertien Scheveningse hotel- en pension bedrijven hebben zich deze dagen met een brief tot de burgemeester van Den Haag gewend met het verzoek om in Den Haag, evenals in Amsterdam, een „run nersverbod" uit te vaardigen. Tientallen toeristen, die in auto's met buitenlandse nummerplaten rijden, zou den door ronselaars worden aangehouden met de mededeling, dat alle hotels vol zijn en dan tegen hoge prijzen bij parti culieren worden ondergebracht. Zelfs toe risten, die laten zien dat zij hotelruimte besproken hebben, zouden te horen krij gen dat alle reserveringen vervallen zijn. De Horecaf en de daarbij aangesloten EMS-hotels (Exploitatie Maatschappij Scheveningen) verklaarden, niet tot de briefschrijvers te behoren, daar zij nog geen schade van de runnerspraktijken hebben ondervonden. Men zei ons verder, dat er van een eventuele waarschuwing in het buitenland voor deze praktijken meer schade ondervonden zou worden door de hotels dan van de runners zelf. De Haagse politie deelde ons mede, dat het aantal runners nog niet is vastgesteld, maar dat zij mede naar aanleiding van een verzoek van de burgemeester, reeds gedaan in maart nog steeds bezig is een onderzoek in te stellen. Aan het ein de van het seizoen zou dan verslag en ad vies aan het gemeentebestuur worden uit gebracht. Zolang er geen verbod is uitge vaardigd tegen de ronselaars, kunnen zij alleen aangehouden worden wanneer zij door opstoppingen op de verkeerswegen te veroorzaken met het desbetreffende artikel van de wegenverkeerswet in strijd komen. Ook het VVV in den Haag heeft nog geen klachten van buitenlanders ontvangen. Tegi n twee Amerikaanse zeelieden, bei den uit New York, is voor de rechtbank te Rotterdam een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist omdat zij omstreeks 27 maart in ons land opzettelijk valse twintig dollarbiljetten zouden hebben uitgegeven. Beiden verklaarden niet geweten te hebben dat het geld vals was. Een brigadier van de Rotterdamse politie vertelde de recht bank dat dit soort valse biljetten vorig jaar in augustus voor het eerst te New York werd uitgegeven. In Europa waren ze nog niet bekend. Na de binnenkomst van de „Andrew Jackson", het schip waarop de Amerikanen voeren, werden ze voor het eerst in Amsterdam en Rotterdam in roula tie gebracht en sinds de arrestatie van de ze twee mensen zijn ze niet meer opge merkt. De officier steunde zijn eis op de getui genverklaringen, waaruit bleek dat de Amerikanen steeds in café's en sigaren winkels een kleinigheid gebruikten of kochten en dan betaalden met twintigdol larbiljetten. Deze planmatige manier van uitgeven bewijst dat de verdachten wisten dat het valse biljetten waren, aldus de of ficier. De raadslieden brachten naar voren, dat de Amerikanen bij het passagieren steeds in een enigszins benevelde toestand ver keerden, en dat zij daardoor mogelijk niets gemerkt hebben van de valse biljetten. Zij vroegen vrijspraak, subsidiair een lichtere straf. Hun verzoek tot onmiddellijke in- vrijheidsstelling werd door de rechtbank afgewezen. Over veertien dagen volgt de uitspraak.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13