Raketten nodig om Russische dreiging te neutraliseren Kerkconcert te Overveen EDELVORM COSTUUMS brRUR Mooie Nel, veilig gebied voor Haarlems watersportliefhebbers Vreemde brief 19 Minister Staf over militaire ontwikkeling Sonia Arova gast bij het Nederlands Ballet Kort nieuws Ministeriële waardering voor de „open" gevangenis „Schrikdraad-theorie' onaanvaardbaar is Voorzitter KNAC Automobilisten hebben een zwaar jaar achter de rug Leden van „St. Martinus" willen breken met KAB CALIFORNIA kippensoep stukjes écht kippenvlees 48 ct per pakje Bovendien prachtige geschenken DONDERDAG 22 MEI 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De minister voor Defensie, ir. C. Staf, heeft een rede uitgesproken over „De militair-politieke ontwikkelingen sinds de laatste wereldoorlog" in de jubileum vergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, welke in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van het verbond. De ontwikkeling naar de nucleaire oorlog voering zei hjj heeft de noodzaak geaccentueerd om een dergelijke oorlog te voorkomen. Was dit al het primaire doel van onze defensie-inspanning tot 1954, aldus de minister, het is daarna nog te sterker op de voorgrond komen te staan. Wjj moeten vooral voorkomen, dat wij ooit in een positie kunnen worden ge manoeuvreerd, waarin wij zelf de nucleaire oorlog zouden moeten ontketenen, terwijl de omstandigheden dit nog niet rechtvaardigen; dat wij op beperkte schaal in onze positie worden aangetast en daarop geen beperkt, maar slechts een onbeperkt antwoord hebben, of anders in de aantasting van onze positie moeten berusten. ADVERTENTIE Nog een foto van het werkbezoek va.n de Koningin aan de Krimpenerwaard, die de aankomst in Krimpen aan de IJsel in beeld, brengt. Hier bezocht de Lands vrouwe een gemeentelijke lagere school en een technische school. Bij de muziekliteratuur, welke geschre ven is voor het repertoire van christelijke zangverenigingen treft men talrijke com posities aan, die een stijl vertegenwoordi gen. waarvan de koren uit onze tijd steeds meer los komen te staan, Homofonie en schijnpolyfonie, die zich volgens een scha- blonepatroon hadden ontplooid, waren daar kenmerkend voor. Een paar generaties zijn daarmede vertrouwd geraakt en hebben voor die stijl een voorkeur gekregen, die traditioneel kon worden. Daardoor wordt het begrijpelijk, dat verscheidene koren blijven teruggrijpen op de homofone com posities, die ruim een halve eeuw geleden ADVERTENTIE Vanmorgen kreeg ik "n brief van Anneke. ..Lieve Katinka", stond erbovenen toen viel ze meteen met de deur in huis. Niet van: •Hoe gaat het" en zonee. ze begon met ..in haast" en toen: ..ik ben een paar dagen ''aar Elterveen. maar ik schrijf je nu. voor dat ie weg is. Ik bedoel dat Smartee over- 'emd-blousje, dat ik in de Grote Houtstraat ag liggen. Leuk, zeg! 'n Snoesje. Van poplinen mini iron, dus haast geen strij den. Een bobbed kraagje.... je weet wel. "n notabene voor slechts ƒ7.95! Ik schrijf ;e maar even gauw, zodat je er direct op af '<unt gaan. Anders is ie misschien uitver kocht. Daaaag. Anneke". Leuk van Anneke om me te waarschuwen. Ik ga morgen direct naar Witteveen in de Grote Houtstraat 25-27, Haarlem. U ook Het Nederlands Ballet, onder artistieke leiding van Sonia Gaskell, geeft in de laatste week van mei twee uitvoeringen in het Rijnland. Op donderdag 29 mei wordt opgetreden in het gebouw van de Duitse Opera aan de Rijn te Düsseldorf, °P vrijdag 30 mei volgt een uitvoering in net stedelijk theater van Duisburg, in bei de gevallen met muzikale medewerking door het Utrechts Stedelijk Orkest onder leidmg van Anton Kersjes. De danseres Sonia Arova zal op 5 juni oe rol van het meisje vertolken in het bal- et „Streetcorner royalty" (asfalt-adel) van de Amerikaans-Nederlandse choreo graaf Job Sanders, waarvan de première 'n de Amsterdamse Stadsschouwburg tij dens een voorstelling van het Nederlands ajiet als onderdeel van de Kunstmaand J. 58 Plaats heeft. Het ballet is voorts op genomen in de serie van zeven uitvoerin gen die het Nederlands Ballet geeft in het holland Festival 1958. werden geschreven of die later als epigo- nenwerk ontstonden. Het Overveens Christelijk Gemengd Koor bracht op het concert, dat het ensemble woensdagavond in de Nederlands Hervorm de Kerk te Overveen gegeven heeft, een werk ten gehore, dat geheel bij de hiervoor genoemde homofone muziek ingedeeld kan worden. Het was „Psalm 116" van G. Jel- lesma, conventionele muziek, waarmede het koor weinig moeite had. Een niet bij name genoemde tenor zong bij deze uitvoering zeer verdienstelijk de voor hem bestemde solopartij. De pianobegeleiding was toever trouwd aan de pianiste Emmy van Eden, die in de plaats kwam van Truus Mon- driaan-Ligthart, die door droevige familie omstandigheden haar medewerking aan dit concert niet kon verlenen. Emmy van Eden had niet meer kunnen repeteren met het koor, maar dit was voor deze geroutineerde, handige en muzikale begeleidster geen be letsel om een voortreffelijke uitvoerings eenheid te bewaren. De dirigente van het koor, Willy van Eldik. kon wederom vol ledig op haar rekenen.bij de uitvoering van „Psalm 23" van Franz Schubert, waarmede het Overveense koor zich op een voornaam artistiek niveau bewoog. Plet is vooral met het oog op de zuiverheid der intonaties geen eenvoudig werk om te zingen. Wat echter het koor in dit opzicht bereikte ver diende ruimschoots waardering. Willy van Eldik moet deze mooie psalm met zijn vrome lyriek en zijn stille, blijde ver zekerdheid beslist op het repertoire van haar koor houden en dan gaan streven naar een expressieve verdieping en naar een schone melodische vormgeving. Deze laatste wens gold ook de interpretatie van „Dir Seele des Weltalls" van W. A. Mozart, waarvoor de hegemonie van het metrum doorbroken zal moeten worden. Ik zou gaarne de zangeressen van het koor een compliment willen geven voor de ogenblik ken van fraai klinkende zang. die zij op deze avond lieten horen. En de zangers zou ik willen prijzen om de volhardendheid, waarmede zij zich tegenover de domine rende vrouwenstemmen wisten te hand haven. De sopraan Tineke van Raalte was de vocale soliste op dit concert. Akoestisch waren de omstandigheden niet gunstig voor haar stem, waarvan de vaak krachtig op tredende resonans geen uitweg kreeg. De zangeres vertolkte twee liederen „Ge- sang Weylas" en „Uber Nacht" van Hugo Wolf, prachtige composities van ge concentreerde schoonheid en bewogenheid. Mij persoonlijk zijn ze liever in een geladen vertolking door een expressieve altstem dan in het lichte timbre van een sopraan. Met de solopartij, die Tineke van Raalte in „Dir Seele des Weltalls" kreeg te zingen, harmonieerde haar stem volkomen en daarom heeft zij mij in dit werk de meeste voldoening kunnen schenken, waarbij ik toch ook de hoop wil uitspreken, dat zij innerlijk vrijer zal komen te staan tegen over te verwachten hoge tonen. Een kostbaar instrument viel er op dit concert nog te beluisteren, dat van de har piste Francina Hinlopen. die voor haar op treden de Fantasie opus 95 van Camille Saint-Saëns had gekozen en die voorts een eigen compositie: Improvisatie op het „Abendgebet" van Conradin Kreutzen liet waarderen. Francina Hinlopen demon streerde hiermede een belangrijke techni sche paraatheid en een opvallende zin voor dynamische schakeringen, waarbij de flageolettonen een bijzondere werking kre gen. De harpiste begeleidde de zangeres voor de liederen van Wolf, hetgeen vooral voor „Gesang Weylas" van betekenis werd. In januari van dit jaar werd een reeds bestaand Overveens kinderkoor als afdeling in het gemengde koor opgenomen. Dit kinderkoor zong nu enkele aardige liedjes in eenvoudige trant. Willy van Eldik wacht een ongetwijfeld voldoening gevend werk met het egaliseren van de koorklank en het exacte intoneren. De beloften voor deze vervolmakingen hebben de dappere meisjes en jongens op de beste ogenblikken van hun zang duidelijk gegeven. Het concert werd met gebed geopend door ds. D. Ringnalda en besloten met het gezamenlijk zingen van de Avondzang. P. Zivaanswijk Gouden medaille. Het werk van de Utrechtse edelsmid Leo Brom op de inter nationale tentoonstelling van kunsthand werk te München is met een gouden medaille bekroond. Hij ontving een uit nodiging de prijs persoonlijk in ontvangst te komen nemen. ADVERTENTIE met garantie voor blijvende pasvorm, in de nieuwste Italiaanse dessins v.a. 98. Gen. Cron.jéstraat la - lb - Haarlem-N. De minister van Justitie, prof. dr. I Samkalden, heeft een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg om een belangrijk experi ment gade te slaan, dat daar bij de mo dernisering van het gevangeniswezen wordt ondernomen. In Eygelshoven is na melijk sinds kort gevestigd de eerste „open" gevangenis in Nederland voor vol wassen criminele gevangenen. Tezelfder tijd is de strafinrichting voor politieke delinquenten die in de mijnen werkzaam waren, opgeheven, waarmede een eind is gekomen aan de ruim twaalf en een half jarige samenwerking op dit gebied tussen het ministerie van justitie en het Neder landse mijnbedrijf. Sinds 1946 hebben in totaal 13271 gedetineerde politieke delin quenten op basis van vrijwilligheid arbeid in de mijnen verricht. „De arbeid is één der voornaamste mid delen om de maatschappelijke aanpassing van gedetineerden te bewerkstelligen. De heilzame werking van de arbeid komt ech ter in de gestichtsgemeenschap met haar sfeer van onvrijheid slechts moeilijk vol ledig tot zijn recht. De minister verklaarde, daarom grote waardering te hebben voor het experiment dat de tewerkstelling van politieke delin quenten in het mijnbedrijf is geweest en dit van veel belang te achten voor de toe komstige ontwikkeling van de gevangenis- arbeid. Hij stelde een onderzoek naar de vele aspecten van het nu afgelopen expe riment in het vooruitzicht. Tenslotte bood hij als dank voor de jarenlange samen werking tussen het ministerie van justitie en de mijnonderneming een schotel van Delfts blauw aan ter plaatsing in het representatieve centrum der „gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg", huize Beu kenhorst. Wij moeten onze verdediging zo in richten, dat wij op elke mogelijke actie een passend antwoord klaar hebben zei de minister en onze tegenstander voort durend confronteren met de noodzaak, duidelijk zijn bedoelingen te openbaren. Voorkomen moet ook worden, dat bij hem de misvatting zou kunnen ontstaan, dat een beperkte agressie met succes zou kunnen worden uitgevoerd, omdat het westen daar in geen aanleiding zou durven zien voor een strategisch tegenoffensief met kern wapens. Er bestaat een hardnekkige vi sie, die de „schrikdraad"-theorie wordt genoemd, volgens welke in Europa vol staan zou kunnen worden met een dun scherm van troepen, waarvan iedere aan tasting het sein zou betekenen voor de strategische tegenaanval met nuclaire wapens. Deze visie is echter in het bij zonder voor de continentale Westeurope- se landen onaanvaardbaar. Door een der gelijke „schrikdraad"-verdediging zou niet alleen een beperkt locaal conflict ons meteen voor het in ieder geval te voorko men dilemma plaatsen de nucleaire oor log te ontketenen of in de plaatselijke aan slag te berusten, maar bovendien kan een dun scherm nimmer verhinderen, dat on ze landen in eerste instantie onder de voet worden gelopen. Minister Staf zei verder: „Er mag dus evenmin twijfel over bestaan en officieel bestaat die in de NAVO ook niet dat de verdediging van West-Europa reëel en doeltreffend moet zijn; dat de gezamen lijke verdedigingsmacht inderdaad het grondgebied van alle bondgenoten van overmeestering en bezetting moet kun nen vrijwaren. Wij zouden alleen een nu meriek voldoende sterke verdediging kunnen opbouwen, indien wij bereid zou den zijn ons dezelfde offers te getroosten als de communistische staten hun volken opleggen. Dit zou betekenen een militaire diensttijd van twee tot vier jaren, en een zeer aanzienlijke verhoging van de defen sie-begrotingen. Het Westen is daartoe niet bereid, omdat het geen genoegen kan nemen met de mate van aantasting van de persoonlijke vrijheid en het lage levens- ADV ERT ENT IE Wedden dat u zich sneller, gladder en comfortabeler kunt scheren? Kom naar de rijdende Braun Shaver salon j vrijdag 23 mei Bloemendaal, ADRIAAN STOOPLAAN Neem het scheerapparaat, dat U nu gebruikt mee voor de vergelijkende scheerproef ol scheer U van tevoren en zie wat de Braun er nog afhaalt. Braun combi met tondeuse. Het meest complete scheerapparaat ter wereld. Geen verkoop. Levering uitsluitend via de nandel. Overdag deslotcn demonstraties met de Braun keukenmachines. Plaatsbespreking bij de Imp. N.V. Hapé. Nwe Herengracht 11. A sterdam. Tel. 48882 48321. Inlichtingen en levering doo de handel. Mocht de gemeente Haarlem erin slagen om ook het oostelyk grondgebied van de Mooie Nel in zijn uitbreidingsplannen te betrekken, dan wordt daarmee een zeer veilig gebied voor de liefhebbers van de watersport uit de Spaarnestad behouden. Men blijkt er voorts van gemeentewege wel het een en ander voor over te hebben om de waterplas en de streek rond de Mooie Nel in de toekomst als recreatieoord tot vetdere ontwikkeling te doen brengen. Maar voorlopig is het plan om bij de op banden zynde opheffing van de gemeente Ilaarlemmerliede en Spaarnwoude, deze oostelijke oever van de Mooie Ned by de gemeente Haarlemmermeer te voegen. Het wachten is op een beslissing van Ge deputeerde Staten van Noordholland of zij aan de wensen en aanspraken van Haar lem op de Mooie Nel en haar omgeving, gehoor zal geven. Vooral nu de onveiligheid op de binnen wateren steeds grotere vormen aanneemt is het. voor Haarlem van belang om zijn eisen ten aanzien van de Mooie Nel dui delijk te doen uitkomen. Dit watersport gebied ligt geheel buiten de druk bevaren scheepvaartroutes en is zodoende zeer veilig voor de beoefenaars van de water sport. Vooral de zeilers onder hen kunnen daar naar hartelust laveren zonder be roepsvaart overlast aan te doen of daar van hinder te ondervinden. Er zijn slechts enkele kleinere schepen, waarvan het dag totaal sporadisch de vijf stuks over schrijdt, die van de Mooie Nel als door- vaartroute gebruik maken. Bovendien is er een stortplaats voor het uit de Haar lemse grachten en singels opgehaalde bagger. Maar dit brengt een veilige be oefening van de watersport op deze plas niet in het geding. De geringe scheepvaart beweging op de Mooie Nel vindt zijn oor zaak in het feit dat de spoor- en ver- keersbrug over de Buiten Liede in de ver bindingen tussen Amsterdam en Haarlem, te laag boven het water liggen om grotere schepen door te laten. Zulke veilige watersportgebieden als de Mooie Nel zijn in Nederland bijzonder schaars. Nagenoeg alle meren en plassen, zoals de Nieuwe Meer bij Amsterdam, dë Kagerplassen, de Brasemermeer, het Alk- maardermeer en de Friese waterplassen worden doorsneden door drukke scheep vaartwegen. Alleen de Loosdrechtse plas sen, de Westeinderplas bij Aalsmeer en de Mooie Nel liggen daarbuiten. Doordat het aantal aanvaringen op de binnenwateren in de laatste tijd grotere vormen heeft aangenomen en het er met de steeds sneller varende motorsche pen niet naar uitziet dat daarin nog verbetering zal komen, is het voor de wa tersportliefhebbers te hopen, dat men in de toekomst over watergebieden beschikt waar de beroepsvaart en de pleziervaart elkaar geen overlast aan kunnen doen. Zo'n gebied is de Mooie Nel. Daarom is het vooral Haarlem een reden te meer om het in zijn uitbreidingsplannen te be trekken. Voor de watersportliefhebbers die zich desondanks toch op de groter en drukker bevaren waterwegen willen begeven is het zeker gewenst, dat zij over enige kennis van het „Binnenaanvaringsreglement" be schikken. Men is trouwens volgens de let ter van dit B.A.R. verplicht om er een exemplaar van aan boord te hebben. Het komt namelijk heel dikwijls voor dat de door een beroepsvaarder gegeven seinen door de pleziervaarder niet be grepen of verkeerd beoordeeld worden. Enig begrip van de uitwijk- en oploop- seinen kunnen veel onheil voorkomen. peil, waartoe het communisme dwingt. Atoom-compensatie Als consequentie van dit standpunt moet het westen dus aanvaarden, dat het com munisme numeriek een groot overwicht zal houden, dat zoveel mogelijk gecom penseerd moet worden door het gebruik van tactische atoomwapens in de verdedi ging. Een zeker minimum aan troepen zal nodig blijven om te voorkomen dat de ver dediging te grote gaten laat, of te dun is om werkelijke tegenstand te kunnen bie den. Dit minimum is nog steeds niet be reikt. „Het staat buiten iedere twijfel, dat het dan ook van overheersend belang voor onze veiligheid is, dat Engelse en Ameri kaanse, maar vooral Amerikaanse strijd krachten op het vasteland van Europa aanwezig zijn en blijven en dat daardoor Engeland ei. Amerika direct en werkelijk bij de bescherming van onze veiligheid betrokken zijn." „Wij moesten uit de successen van de Sovjet-Unie met haar „spoetniks" aflei den, dat men daar te lande met de ont wikkeling van de rakettechniek tenminste even ver gevorderd was als in Amerika en Engeland Er zijn dan ook berichten, dat de Sovjet-Unie inderdaad reeds bezig is bases voor middelbare afstandsraketten in de satellietlanden aan te leggen. Minis ter Staf besloot aldus: „Wij staan nu voor de noodzaak, ook deze nieuwe bedreiging weer te neutraliseren. Wij kunnen dit al leen doen door ook in West-Europa deze wapens op te stellen en toe te vertrouwen aan de geallieerde bevelhebbers, aan wie wij de verdediging van dit werelddeel hebben opgedragen". „Het afgelopen jaar is een zwaar jaar voor de automobilisten geweest. De prak tijk leert immers, dat als er tekorten zijn bij de overheid, de automobilist steeds weer als meest voor de hand liggende bron van inkomsten wordt aangewend. Anderzijds is de wegenaanleg herhaaldelijk tempovertra ging beschoren, terwijl het de automobilist door allerhande maatregelen steeds maar moeilijker wordt gemaakt". Dit heeft de voorzitter van de K.N.A.C., jhr. mr. J. Th Smits van Oven. vanmiddag gezegd op de jaarvergadering van de K.N.A.C. in het Kurhaus in Scheveningen. In zijn openingsrede besteedde de voor zitter in hoofdzaak aandacht aan drie pun ten: de wegenbouw, de maximumsnelheid en de verkeersafwikkeling in de grote ste den. Aangaande de wegenbouw merkte hij op, dat versnelling van het tempo, vooral op de knelpunten, in hoge mate gewenst is Over de maximumsnelheid zei de heer Smits van Oyen, dat de K.N.A.C. ontstemd is over de uitvoering van de desbetreffende bepalingen Hij sprak zijn afkeuring uit over de „autovallen", die de politie opzet vaak op die wegen, waar geen duidelijke aanwijzingen zijn. Óver het verkeer in de grote steden merkte de voorzitter van de K.N.A.C. op, dat de steden voor het toene mende verkeer geschikt moeten worden ge. maakt. Van de vele miljoenen, die het motorwegverkeer opbrengt, zullen naar zijn oordeel grote bedragen aan gemeente lijke verkeersvoorzieningen ten goede moe ten komen Afsluiting van de stadscentra voor auto's achtte de heer Smits van Oyen uit den boze. Jaarverslag De bijzondere inkomsten, die de overheid in 1957 dank zij het motorwegverkeer heeft gehad, belopen een totaal van 525 miljoen gulden. In 1956 was dit 370 miljoen. In een jaar tijds was er dus een toeneming met ruim 40 percent. De uitgaven, die de vel schillende overheden vorig jaar ten be hoeve van het motorwegverkeer deden, lig gen zeker onder de helft van het bedrag van 525 miljoen gulden. Aldus het jaar verslag van de K.N.A.C. over 1957, dat is uitgebracht door de secretaris, mr. B. Ph baron van Harinxma Thoe Slooten. De snel omhoogspiralende belastingen op het motorwegverkeer en de bestedings beperking hebben niet nagelaten hun in vloed op de groei van het Nederlandse motorrijtuigenpark te doen gelden. Neder land was de ernstige achterstand in moto risering, die het op nagenoeg alle Westeuro pese landen heeft, in een redelijk tempo aan het inlopen. In dit tempo is vorig jaar evenwel vertraging ontstaan. In 1956 kwa men er in Nederland 64.700 nieuwe per sonenauto's bij, in 1957 60.400, voor de vrachtauto's zijn de vergelijkende cijfers 9300 en 5900. Voor de bestelauto's 11.900 en 10.000; voor de autobussen 955 en 739. voor de motorrijwielen 14.400 en 8200, voor de scooters 13.970 en 13.750. De afdeling Den Haag van de Neder landse Katholieke vereniging van militaire ambtenaren „Sint Martinus" heeft het hoofdbestuur van deze organisatie voorge steld, de band met de Katholieke Arbeiders Beweging te verbreken, onder andere om dat de beslissing van het episcopaat over de hergroepering van het r.-k. vakorganisa tieleven (de oprichting van een katholiek Verbond van de Arbeid, waarin arbeiders middengroepen van werknemers en leiding gevend personeel federatief zouden samen werken) nog steeds op zich laat wachten Bovendien vreest men, dat straks aan „Sint Martinus" eenzelfde ultimatum zal worden gesteld als onlangs aan de ARKA. Het voorstel van Den Haag zal op de jaarvergadering van „Sint Martinus" be handeld worden. Het hoofdbestuur heeft vooralsnog tegen het voorstel geadviseerd. de fantastische met volop Spaar de vlagget/es (op elk pak/e is er één) WCU-ouhcI CeA/cer! 'o.)e Proef eens

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 23