Generaal Salan kiest openlijk de zijde van de rebellie Landingsvaartuig sloeg om; vier soldaten verdronken Waarschuwing uit Moskou: „Handen af van Libanon!" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT r HET WEER éce MORRIS 'Ge/urei/ontjut/f Duikboot, vermoedelijk Rus, tot zinken gebracht bij Argentinië Opstandig „Comité" eist overdracht der algehele leiding aan De Gaulle PFLIMLIN WEIGERT '1*3 Libanese klacht tegen V.A.R. Mr, Kranenburg biedt zijn ontslag aan Tropenkleding Vrij zacht Opnieuw critiek op DML Duizenden paren leger schoenen ondeugdelijk? Het woord is aan Britse duikboot bij Australië beschoten Losgeraakte aanhangwagen reed op vier kinderen in Een dodedrie gewonden 72e JAARGANG No 266 ZATERDAG 2 4 MEI 19 58 303e JAARGANG No 114 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS/ALGIERS (UP, Reuter) Generaal Salan, de opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Algiers, heeft vrijdagavond openlijk gerebelleerd tegen de Franse regering en de ondubbelzinnige eis gesteld dat generaal De Gaulle zal worden belast met de leiding van de staat. Het „Comité voor Openbaar Welzijn", dat zich nu defini tief de macht in Algiers en de Sahara heeft toegeëigend, kan worden beschouwd als een tegenregering, die de instructies van de Franse regering naast zich neerlegt en zich verzekerd acht van de steun van het leger in Frankrijk. Intussen heeft zich in Frankrijk een „Nationaal Comité" gevormd, dat geformeerd is door de tegenstanders van De Gaulle en de handhaving van het gezag der republikeinse regering beoogt. Maarschalk Juin heeft er tijdens gesprekken met Pflimlin geen twijfel over laten bestaan dat het hele Franse leger achter De Gaulle staat. De leider der conservatieven, Pinay, heeft er bij premier Pflimlin op aange drongen, de macht over te geven aan De Gaulle. Deze heeft echter geweigerd met De Gaulle in contact te treden. De afval ligheid van generaal Salan, aan wie alle bevoegdheden in Algiers zijn gedelegeerd, is een zware slag voor de Franse rege ring, die haar hoop gebouwd had op een verzoening door bemiddeling van Salan. Minister-president Pflimlin heeft vrij dagavond in een toespraak voor radio en televisie er bij de Fransen op gewezen, dat zij moeten begrijpen, dat het land wreed verscheurd zal worden als het niet verenigd blijft in eerbiediging van de wet ten van de republiek. „Het is ontoelaat baar, dat een klein deel van het volk zijn wil aan het gehele volk op zou leggen", al dus Pflimlin. Pflimlin zei, dat de regering de volgende week het parlement zal vragen haar voor stellen voor grondwetswijziging „geheel en definitief" goed te keuren. Het doel is eenvoiu .g, namelijk meer gezag en duur zaamheid voor de regering der republiek. De onstabiliteit van de regeringen in Frankrijk noemde de premier een van de voornaamste oorzaken van de crisis in Al gerije. De nationale Vergadering heeft vrijdag besloten dinsdag de voorgestelde grond wetswijzigingen in behandeling te nemen. Reuter verneemt dat generaal De Gaulle zich de werkwijze voor een eventuele over neming van het gezag als volgt zou voor stellen. De Franse Nationale vergadering zou in de eerste plaats, „met steun van alle na tionale partijen dus alle partijen met uitzondering van de communisten een motie moeten aanvaarden, waarin zij zich bereid verklaart De Gaulle met de rege ringsmacht te bekleden. Hierna zouden president Coty en de volksvertegenwoor diging de generaal gezamenlijk uitnodigen het bewind op zich te nemen. Vervolgens zou De Gaulle voor het parlement ver schijnen en een verklaring over zijn re geringsprogramma voorlezen, waarover niet gedebatteerd of gestemd zou worden. Daarop zou de generaal zijn regering vor men. De Gaulle zou willen dat de Nationale Vergadering zich voor twee jaar gedeel telijk terugtrekt. In ruil daarvoor zou hij de zittingsperiode der afgevaardigden met vier jaar verlengen, zodat zij tot 1965 als volksvertegenwoordigers in functie zou den blijven. In deze twee jaar zou een regering-De Gaulle streven naar: wijziging van de grondwet, versterking van het uitvoeren de gezag en een oplossing van het Alge rijnse vraagstuk. Een volvoering van de- De in Amerika studerende Lex Haak uit Heemstede heeft samen met David Spectre uit Brooklyn in Amerika een eerste prijs geioonnen in een prijsvraag voor het ontwerpen van een model voor een tentoonstellingsgebouw voor de stad Boston. In dit gebouw zal de Bos- stonse Kamer van Koophandel in 1980 een expositie inrichten van toekomst plannen voor de komende kwarteeuw. Links op de foto slaat de Heemsteedse prijswinnaar met het bekroonde ontwerp. Door het kapseizen van een waar schijnlijk veel te zwaar belast lan dingsvaartuig zijn vrijdagavond kwart over zes vier soldaten van het 41ste bataljon Genie in de Oude Rijn nabij het plaatsje Herwen en Aerdt in Gelderland verdronken. De lijken ADVERTENTIE Wat voor weer wordt het? 't Wordt wéér Si-Si weer! .iiiiii de edelste vruchtenlimonad» uit klinkklaar fruit! Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking niet tijdelijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Gematigde tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ van drie hunner werden vrij spoedig geborgen. Het stoffelijk overschot van het vierde slachtoffer kon pas na langdurig dreggen geborgen worden. Het landingsvaartuig was met 22 man aan boord op de rivier toen het ongeluk gebeurde. Twee militairen werden bewus teloos uit het water gehaald en door kunstmatige ademhaling weer bijgebracht. De overige soldaten konden zich zwem mend in veiligheid stellen. De namen van de verongelukten, die allen dienstplichtigen waren, zijn J. Hiet- veld uit Vorden, K. Dekker en Ph. Lij- deckers uit Den Haag en J. J. M. Guntlis- bergen uit Den Bosch. Allen waren 21 jaar oud. Hun familieleden zijn terstond door aalmoezeniers en veldpredikers op de hoogte gesteld. Sinds maandag was een afdeling van het genoemde Geniebataljon, afkomstig uit de legerplaats Nunspeet, bezig met de af braak van een Baileybrug in Herwen en Aerdt, die door een noodbrug vervangen zou worden. De kleine Gelderse gemeente had echter niet voldoende geld om deze vervanging door particuliere bruggenbou wers te laten verrichten en had zich daar om tot de Genie gewend. Volgens de legervoorlichtingsdienst be staat de mogelijkheid, dat de militairen op het verongelukte vaartuig aanjiet spele varen waren, daar de diensttijd officieel reeds om zes uur afgelopen is. De boot commandant, de sergeant eerste klasse A uit 't Harde, zal hierover gehoord worden zodra zijn toestand dat mogelijk maakt. De veertigjarige sergeant heeft namelijk een vrij ernstige shock opgelopen. Vast schijnt wel te staan, dat er veel te veel soldaten aan boord van het vaartuig waren: „organiek" zijn vletten van dir type bestemd voor het vervoer van ten hoogste vijftien personen. ze taak zou, meent men, het staatkundige leven in Frankrijk weer in normale ba nen leiden. De Gaulle zou zich dan moge lijk weer van het politieke toneel terug trekken. (UP) Een escadrille van 12 Franse luchtmacht-vliegtuigen in de formatie van een Lotharings Kruis, het symbool van generaal De Gaulle, vloog gisteren twee maal boven Clermond-Ferrand, een gro te stad in midden-Frankrijk. De vliegtui gen kwamen van de nabijgelegen luchtba sis Aulnat. Het is de tweede keer sedert de huidige crisis, dat zich zulk een inci dent voordeed. Aan het einde van de vo rige week vloog een groep vliegtuigen in die formatie boven Metz in Oost-Frank rijk. Dagelijks vliegen er vliegtuigen van de Franse luchtmacht over het landgoed van generaal De Gaulle in Colombey-les- Deus-Eglises en groeten met de vleugel tippen. Vandaag doen in Parijs hardnek kige geruchten de ronde, dat de inspec tiereis van de nieuwbenoemde stafchef, generaal Lorrillot voorlopig nog niet door zal gaan. Bomaanslagen (AFP) In Toulouse zijn vrijdagavond vier bomaanslagen gepleegd. Er zijn geen slachtoffers. De eerste bom ontplofte vóór de deur van de zetel van „het nationaal verbond van de Fransen van Noord-Afri- ka en overzee". Enkele ogenblikken later ontplofte een bom in een gebouwtje van „het front van de nationale jongeren van Frankrijk". Tien minuten daarna verniel de een derde ontploffing de deur van let lokaal van „de departementale vredes- raad". Nog geen uur later ontplofte een plastic bom in een vuilnisbak voor de deur van de zetel van „de nationale unie van oud-strijders". TUNIS EN MAROKKO (UP) Marokko heeft in een communiqué van het ministe rie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen het incident in het zuiden van Ma rokko tussen Franse en Marokkaanse troe pen. De Franse zaakgelastigde in Tunesië, Jean-Louis Benard, is vrijdag in Parijs aan gekomen voor spoedbesprekingen over de nieu\ye incidenten met de Franse troepen in Tunesië. Hij zal waarschijnlijk zo spoe dig mogelijk een onderhoud hebben met de minister van Buitenlandse Zaken Ple ven. Zijn bezoek volgt op de eis tot terug trekking van de 20.000 man Franse troe pen uit Tunesië, die donderdag opnieuw gesteld werd door president Bourguiba. Volgens de laatste berichten houden de Franse troepen, die zondag hun kampe ment te Remada in Zuid-Tunesië verlie ten, nog steeds de posities bezet die zij Generaal Salan 40 kilometer ten noorden van Remada bij de rivier de Dekouk hebben ingenomen. Zij handhaven zich daar tegen een snel groeiende Tunesische troepenmacht. Uit Washington wordt gemeld, dat de Tunesische ambassadeur Mongi Slim don derdagavond de secretaris-generaal van de UNO, Hammerskjoeld, telegrafisch op de hoogte heeft gebracht van de „zeer ern stige incidenten". ADVERTENTIE BAREST HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES In enkele bladen zjjn berichten ver schenen, waarin melding wordt gemaakt van een vermeende ondeugdelijke kwali teit van duizenden paren voor het leger bestemde schoenen en van een vermoede lijk onjuist beleid inzake een i*» Ossen- drecht gevestigde industrie vo<de aan maak van trotyl (springstof) In deze publicaties wordt de Dienst Materieel Landmacht voor een en ander verant woordelijk gesteld. Gezien het feit dat de door de Tweede Kamer ingestelde commissie-Koersen zich momenteel bezig houdt met een onderzoek naar het gevoerde aankoop-beleid van dc D.M.L., wenst men zich van officiële zyde te onthouden van alle commentaar op deze publikaties. MOSKOU (UP) De Russische „Prav- da" heeft het Westen vandaag in een hoofdartikel gewaarschuwd de handen af te houden van Libanon. Over heel de we reld, aldus het blad worden „de pogingen van imperialistische mogendheden om de gebeurtenissen in Libanon uit te buiten voor nieuwe samenzweringen en provoca ties tegen de landen van het Midden- Oosten" veroordeeld. „De werkelijke oorzaak van de mach tige volksbeweging is welbekend, ondanks de beweringen van reactionaire kringen in Beiroet en Washington, dat de gebeurte nissen het gevolg zijn van de activiteiten van het internationaal communisme. De volksbeweging is een protest tegen de Dulles-Eisenhower-leer en tegen het ver trappen van de nationale onafhankelijk heid", zo besluit de „Pravda". BEIROET De minister van Buiten landse Zaken van Libanon, Charles Malik, heeft op een persconferentie verklaard over bewijzen te beschikken dat de Ver enigde Arabische Republiek zich in de bin nenlandse aangelegenheden van Libanon mengt. Gewapende benden uit Syrië heb ben op Libanees grondgebied geopereerd, de V.A.R. heeft de opstandelingen in Li banon wagens geleverd en radio en per? hebben opgeroepen tot het omverwerpen van de regering in Beiroet, aldus Malik. NEW YORK De Veiligheidsraad zal dinsdag a.s. bijeenkomen om de Libanese klacht tegen de Verenigde Arabische Re publiek, volgens welke de V.A.R. de op positie in de Libanon tegen de regering van president Camille Chamoun steunt, in behandeling te nemen. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg heeft heden aan de Koningin verzocht, hem ontslag te willen verlenen uit zijn functie. Hij vraagt ontslag op grond van het feit, dat hem bij de behandeling van de begroting van Oorlog 1958 in de Eerste Kamer gebleken is, dat er een onvoldoend breed vertrouwen is in de voortzetting van zijn functie. Tegenaanval der P.v.d.A Het heengaan van mr. Kranenburg is allerminst een verrasing na de felle critiek die zijn beleid deze week in de Se naat ontmoet heeft. Wel verwachtte men gisteren in Den Haag nog vrij algemeen dat hij met zijn ontslagaanvraag zou wachten tot na de gemeenteraadsverkie zingen van woensdag a.s., maar bij nade»- inzien schijnt men in zijn partij, de P.v.d.A. toch tot de conclusie gekomen te zijn, dat dit uitstel geen zin meer had. Inmiddels heeft de voorzitter van dez<- laatste partij, de heer E. Vermeer, in een onderhoud met het socialistische dagblar, „Het Parool", een aanval der P.v.d.A. aan gekondigd op het marinebeleid. Staats secretaris van Marine is, zoals men weet de katholieke vice-admiraal Moorman. Dr Austin Dobson: De tijd gaat snel, zegt ge? Welaan, de tijd blijft, doch wij zijn 't die gaan. heer Vermeer zou het plan hebben tot inkrimping van de marine (met name door verkoop van het onlangs gemoderniseerde vliegkampschip Karei Doorman) en minder grote uitgaven voor defensie in het alge meen te eisen. K.V.P.-commentaar In een commentaar op de desbetreffende publicatie in Het Parool zegt de katholieke Volkskrant van heden onder meer: In politieke Haagse kringen wordt deze ma noeuvre van de heer Vermeer allereerst bezien in het licht van de aanstaande ver kiezingen. Zijn opmerkingen over het ver lichten van de defensielasten en over d* Karei Doorman wijst in die richting, want de P.v.d.A. vrees stemmenverlies aan de Pacifistisch-Socialistische Partij. De aan val op vice-admiraal Moorman zou zo in de theorie aan de linkse kiezers dui delijk moeten maken, dat de P.v.d.A. er geen gewoonte van maakt, onder het juk van de K.V.P. door te gaan. Ernstige con sequenties voor het voortbestaan van het kabinet vreest men in Den Haag voorals nog niet. Het schijnt dat de heer Vermeer op eigen gezag sprak. BUENOS AIRES (UP) Woensdag jl. hebben vier Argentijnse torpedobootjagers in de Golf van Nuevo, voor de Argentijnse kust, vier dieptebomaanvallen uitgevoerd op een onbekend gebleven onderzeeboot. Na de vierde aanval spreidde zich een gro'e olievlek op het water uit. Derhalve is aangenomen dat de onderzeeboot in kwestie zwaar beschadigd werd, zo niet tot zinken is gebracht. Aldus heeft de Argentijnse president Frondizi vrijdag tijdens een inderhaast te Buenos Aires bijeengeroepen persconfe rentie medegedeeld. Drie Argentijnse kruisers de „Nuevo de Julio", de „General Belgrano" en de „Argentina" zijn op het ogenblik op manoeuvre in de Golf van Nuevo (Golfo Nuevo), met een escorte van vier torpe dobootjagers de „Buenos Aires", de „Entre Rios", de „Missiones" en de „San ta Cruz". Woensdag werd, tijdens een gezamen lijke oefening van de torpedobootjagers met hun „geruispeilers", een onder water varende onderzeeboot ontdekt. Aan boord van de torpedobootjagers trachtte men de onbekende onderzeeër op te roepen en tot een uitwisseling van identificatiesignalen te komen, via de geruispeilingsinstallaties (waarover ook onderzeeërs beschikken). Toen de poging om identificatieseinen te wisselen mislukt was voerden de torpe dobootjagers achtereenvolgens vier diep tebomaanvallen uit. Tijdens een van de aanvallen werd een periscoop waargeno men. Na de aanvallen werd een olievlek ontdekt. Daarna is tot donderdagmiddag door de jagers nog naar de onderzeeboot gezocht, maar deze werd niet meer ont dekt. De president heeft verklaard dat uit het verschijnen van de olievlek kan worden af geleid dat de onderzeeooot o f tot zinken is gebracht, o f zwaarbeschadigd aan zijn aanvallers is ontsnapt. Uit Washington woidt bericht dat de Amerikaanse marine bij monde van een woordvoerder verklaard heeft dat geen enkele Amerikaanse onderzeeboot wordt vermist. In Londen is men van oordeel dat, zo hier prak zou zijn van een onderzeeër uit een der westerse landen, reeds offi cieel kennis gegeven zou zijn van een ver missing. Derhalve is men geneigd te ver onderstellen dat de onderzeeboot die voor de kust van Patagonië werd aangevallen afkomstig moet zijn geweest uit een land achter het IJzeren Gordijn. Het is een be kend feit dat Russische onderzeeërs in westerse wateren opereren. Overigens heeft ook de Britse admiraliteit officieel verklaard dat in de Argentijnse territoria le wateren geen enkele Britse onderzeeër aanwezig is geweest op de dag van het gebeuren. (De golf van Nuevo is voor de Argentijnse marine wat Scapa Flow was voor de Engelse, namelijk haar voornaam ste oefenterrein en ankerplaats; Puerto Cracker is een vissersplaats; de onder zeeboot is bestookt in positie 42.55 zuid bij 64.32 west; de zeekaarten geven hier een diepte aan van 35 vadem, ongeveer 63 meter). Ook in Parijs en Rome is officieel me degedeeld dat geen Franse en geen Ita liaanse duikboten voor de kust van Pata gonië waren ten tijde van het incident. De Spakenburgse vissers nemen iedere dag van 2 tot 4 uur toeristen mee ter palingvangst. De V.V.V. in de provin cie Utrecht is dat met hen overeenge komen. Wie dus paling wil (zien) van gen, spoede zich naar Spakenburg. De Spakenburgsen en haar kinderen wui ven hem daar een „Vaar wel". ADVERTENTIE Zl:l.STRAAT 71 - HAARLEM - TEL. 16963 SYDNEY (Reuter) Een niet-geïden- tificeerd vliegtuig heeft ten noorden van Australië de Britse duikboot „Aurochs" met machinegeweren beschoten. Dit heeft het vaartuig zaterdag aan het marine hoofdkwartier te Sydney gemeld. Het bericht luidde: „Aangevallen door niet-geïdentificeerd tweemotorig vliegtuig, dooknam geen vergeldingsactie geen slachtoffers". De 1.120 ton metende „Aurochs" die bij de Australische marine is gedetacheerd, keerde terug uit Manilla, waar zij had deelgenomen aan oefeningen van de Zuid- oostaziatische Verdragsorganisatie. De bemanning telt normaal zestig leden. Volgens een woordvoerder van de Australische marine heeft het incident zich donderdag voorge 'aan. De „Aurochs" is bij zijn tocht van de Philippijnen een ge bied gepasseerd, waar strijdkrachten van de Indonesische regering slaags zijn met de opstandelingen. Als de duikboot de kortste weg heeft gekozen, moet hij tussen Halmaheira en Celebes zijn doorgevaren. Vrijdagmiddag is een aanhangwagen, die op de Viaductweg te Maastricht was los geraakt van een vrachtauto van Circus van Bever op vier kinderen ingereden, waarvan drie uit het gezin Gerardu, wo nende aan de Burgemeester Bauduinstraat te Maastricht. Een 13-jarig meisje werd op slag gedood, haar lOjarig zusje en haar 6-jarig broertje verden gewond. Het 19- jarige meisje Breisach, wonende Lencu- lenstraat in Maastricht, werd ernstig ge wond. Twee ambulancewagens en drie artsen van de gemeentelijke geneeskundige dienst waren direct ter plaatse en brach ten de vier slachtoffers over naar het zie kenhuis Sint Annadal te Maastricht. Waar schijnlijk is de aanhangwagen in volle vaart losgeraakt op de plaats waar de Viaductweg wordt gekruist door een fa- brieksspoorlijn; hier bevindt zich namelijk een deuk in de weg, als gevolg waarvan de passerende auto's een behoorlijke schok krijgen. Vermoedelijk is de koppeling tus sen vracht- en aanhangwagen door deze schok losgeraakt. De stuurloze aanhang wagen is toen op de linkerkant van de weg gaan slingeren, heeft eerst de drie kinde ren Gerardu, die per fiets van school huis waarts keerden, aangereden en vervolgens het andere meisje, dat aan de andere kant van de weg reed. De aanhangwagen is tenslotte tot stilstand gekomen tegen een karretje met bloemen. De bestuurder van de vrachtwagen kreeg een zenuwschok.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1