Geen directe invloed op huidige landspolitiek ga Commentaar van de pers op de verkiezingsuitslagen Voldane prof. Oud constateert: V.V.D. moet P.v.d.A. dankbaar zijn ^SÊSSSSË NAAIMACHINES HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT INDRUKKEN VAN PARTIJVOQRMANNEN Zaterdag schoolkorfbal- finales in Haarlem fSHSSö Leven wordt duurder in Oost-Duitsland Geruchten te Djakarta Sovjet-Unie schort krediet aan Joegoslavië op Dit sigaartje maakt in de komende maanden furore! Zeepost Frans bezoek aan Suriname Tien tegen één! President Heuss in Canada Volksstemming in Hamburg voorlopig verboden Wielernieuws Ploegen van De Kampioen in Sportweek-ronde Het wereldkampioenschap driebanden in Spanje Clubkampioenschap van „West Brabantse" voor Ben van Dijk RENAULT! GARAGE DEN HOUT De standen in de eerste klasse amateurs cvv De standen in de tweede divisie semi-profs Sport in het kort DONDERDAG 29 MEI 1958 ió Op de drukte voor de bureaus van enkele kranten na, was er gisteravond in de grote steden weinig reactie waar te nemen op de gemeenteraadsverkiezingen en hun uitslagen. Drukker was bet in de bijeenkomsten, die verschillende partijen hadden belegd en waar de uitslagen binnengekomen via radio, televisie of met eigen boodschappers van com mentaar- werden voorzien. Op twee van deze bijeenkomsten te Rotterdam hebben partijvoorzitters het woord gevoerd. Prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D., sprak in het gebouw van de Rotterdamse Kunstkring en mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P., in de Beatrixzaal. Prof. Oud tevreden Prof. Oud, die zijn vreugde uitsprak over de winst van zijn partij: „De V.VD. moet de P. v. d. A. het meest dankbaar zijn," zei hij. „want deze heeft alles gedaan wat zij doen kon om de zaak voor zichzelf te bederven." Prof. Oud haalde daarbij de kwestie van de woningbouw en het inter view van Evert Vermeer met Het Parool aan en concludeerde: „in het kabinet ver trouwt men elkaar niet en wat moet er dan van de regering terechtkomen?" „Mijn indruk is" zo zei de V.V.D.- voorzitter later in een onderhoud met het ANP dat de P. v. d. A. over haar hoogte punt heen is. Men krijgt er genoeg van, teveel in de boeien te worden geslagen. De jongeren zien in het socialisme geen perspectief meer." Een directe invloed op de landspolitiek zeide de heer Oud niet van de gemeente raadsverkiezingen te verwachten. Maar de uitslag ervan kan op den duur doorwerken en misschien kan de spanning wel eens te groot worden, aldus prof. Oud. KVP benijdt VVD niet De K.V.P.-voorzitter mr. Van Doorn gaf als zijn mening, dat opnieuw grote groepen van de P. v. d. A. naar de V.V.D. gegaan zijn. Hieruit blijkt, dat er een soort libe rale vleugel in de Partij van de Arbeid was. De heer Van Doorn benijdde evenwel de V.V.D. niet, want deze winst is zeer duidelijk een conjuncturele winst. De vraag is of deze blijvend is. De winst van de V.V.D. is geen grote winst voor het Nederlandse volk, tenzij deze partij ertoe kan komen, een meer constructieve politiek te voeren. De V.V.D. heeft volgens mr. Van Doorn voordeel getrokken uit het wantrou wen, dat tegen de P. v. d. A. is gegroeid en ut de „merkwaardige politiek" van deze laatste partij. Bruins Slot: Steden vielen te Hen Dr. H. A. H. J. S. Bruins Slot, fractievoor zitter der A.R. partij in de Tweede Kamer, constateerde dat de algemene tendentie, zoals die zich bij de Statenverkiezing ver toonde, zich thans verder heeft verduide lijkt. De samenwerking van enkele protes tants christelijke partijen heeft op het platteland wel, in de steden als regel geen succes opgeleverd," aldus de heer Bruins Slot. E. Vermeer: schuld van de P.S.P. De voorzitter van de P. v .d. A., de heer Evert Vermeer gaf het volgende commen taar: „Ik wil twee opmerkingen maken. In vergelijking met de raadsverkiezingen van 1953 zie ik in het bijzonder in de grote steden verlies van de P. v. d. A., dat in een paar steden wel bijzonder wordt beïnvloed door het optreden van de Pacifistisch So cialistische Partij. In verhouding tot 1953 is de V.V.D. de grote winnaar, een winst die zich ook voortzet, als men de uitslag van vandaag vergelijkt met de uitslag der Statenverkiezingen van 26 maart. De grote verliezer is de C.P.N. Dat zou naar mijn 99 overtuiging nog duidelijker tot uitdrukking gekomen zijn, met name in een stad als Amsterdam, als daar de P.S.P. niet aan de verkiezingen had meegedaan. Over het ef fect van deze uitslag op de landelijke poli tieke verhoudingen kon de heer Vermeer zich nog niet uitlaten. De P. v. d. A. zal zich r."or deze uitslag hebben te beraden. Tilanus: Psychologisch verschijnsel De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk-Historische Unie en van de C.- H.-fractie in de Tweede Kamer, was van oordeel dat zich hier het psychologische verschijnsel voorgedaan heeft, dat „wan neer een partij de wind in de zeilen heeft, die wind sterker blaast als er weer een verkiezing wordt gehouden." De winst van de V.V.D. meende hij te kunnen verklaren uit de stemmen van de oude vrijzinnig democraten, die thans op die partij zouden zijn uitgebracht. Het verlies van de P.v.d.A. is zijns inziens mede te verklaren uit de stemmen van vrijzinnig-democraten en uit de invloed van de Pacifistisch-Socialistische Partij. Of de samenwerking tussen A.R. en C.H.U. in verschillende gemeenten electo raal gezien nuttig is geweest, kan naar de mening van de heer Tilanus moeilijk wor den beoordeeld, omdat aanvankelijk alleen wordt geoordeeld naar de uitslagen van de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners. Ook de heer Tilanus gaf tenslotte als zijn oordeel dat de verschuivingen niet van in vloed zullen zijn op de landspolitiek. P.S.P.: Vertrouwen „In plaatsen waar de P.S.P. ook op 26 maart aan de verkiezingen deelnam, is deze jonge partij belangrijk vooruitgegaan, on danks de heftige campagne welke tegen haar is gevoerd, is het vertrouwen in deze nieuwe partij bij de kiezers versterkt." „Als wordt opgemerkt, dat winst voor de P.S.P., voor zover deze ten koste van de P. v. d. A. is verworven, versterking van de reactie betekent, kan ik slechts consta teren dat dit een eigengereide opmerking is," aldus de heer H. J. Lankhorst, secre taris van de P.S.P. „De gekozen P.S.P.-gemeentera.adsleden zullen straks bewijzen goede socialisten te zijn, die hun taak in de gemeenteraden niet minder serieus zullen opvatten dan de ver tegenwoordigers der andere partijen. Met vertrouwen gaan wij thans de Tweede Kamer-verkiezingen tegemoet," aldus de P.S.P.-secretaris. Zaterdagmiddag vinden de finales der schoolkorfbalwedst.rijden op het Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan in Haar lem van 2 uur tot half vijf plaats. Het programma luidt voor de 4 velden, waar op wordt gespeeld: Groep C Winnaarsronde: 22.30 uur: FuhrhopschoolVondelschool; 2.303 uur: Weth. Westerveldschool Iwinnaar Inst. v. Oranje NassauJan Gijzenschool; 4 4.30: winnaarsronde. Groep C Verliezersronde: 22.30 uur: P. H. v. d. Leyschool IGr. v. Prinsterer- school; 2.303 uur: Prinsenschoolver liezer Inst. v. Oranje NassauJan Gijzen school; 44.30 uur: winnaarsronde. Groep B: 22.30 uur: Centr. School I 1 Hildebrandschool; 2.303 uur: Centr. School I 2A. H. Gerhardschool; 33.30 uur: Th. M. KetelaarschoolCentr. School I 1; 3.304 uur: Centr. School I 2Hilde brandschool; 44.30 uur: A. H. Gerhard schoolTh. M. Ketelaarschool. Groep C: 22.30 uur: Chr. Huygens- school 2Linnaeusschool 2; 2.303 uur: Weth. Westerveldschool 2Theo Thijssen- school 2; 33.30: Chr. Huygensschool 2 P. I-I. v. d. Leyschool 2; 3.304 uur: Lin naeusschool 2Theo Thijssenschool 2; 4 4.30 uur: Weth. Westerveldschool 2P. H. v. d. Leyschool 2. -wm, mm mimmmmrn mmmmmmmmmmrnmm m mmmmimmmrnmm mm isn.mrnmmsemmmmi M WkttHMd WÊmÊ BERLIJN (UPI) De Oostduitse vi ce-premier Heinrich Rau heeft in 't Oost duitse parlement mededelingen gedaan over de prijsregeling die getroffen is in samenhang met de opheffing van de dis tributie van levensmiddelen in Oost-Duits land. De nieuwe maximum-prijzen die Rau bekend maakte zijn 25 tot 33 percent hoger dan de prijzen voor dezelfde pro nkten in West-Duitsland. Een pond boter gaat 4.90 mark kosten, (3.60 mark in West- Duitsland). Op de vrije markt in Oost- Duitsland was de boterprijs 10 mark. De gerantsoeneerde boter kostte 2.10 mark. Be nieuwe suikerprijs is 0.90 mark per Pond, (0.62 mark in West-Duitsland). Rau zei ook dat sterke drank „iets" duurder zal worden. (Reuter) Het parlement heeft de wet °P het heffen van de rantsoenering van 'evensmiddelen met algemene stemmen goedgekeurd. In het Noordhollandse plaatsje Wer- vershoof, waar elf zetels waren te ver geven, is woensdag niet gestemd. Al leen de K.V.P. had een lijst, ingediend. Bij de vorige verkiezingen namen nog vijf partijen aan de de strijd om de zetels deel, maar ditmaal hadden ze hel af laten weten. Zo was er dus geen stemming in Wervershoof, waarvan de foto acte geeft. In Djakarta doen onbevestigde geruch ten de ronde, dat de regering zou over wegen de in- en uitvoerhandel te mono poliseren. De geruchten, dat particuliere bedrijven mogelijk van de buitenlandse handel zullen worden uitgesloten, volgden op de bekendmaking door de regering, dat zij het „Bureau voor Economische Stabili satie" heeft geïnstalleerd. BELGRADO (Reuter) De Sovjet- Unie heeft een krediet van ongeveer zeven honderd miljoen gulden, dat Joegoslavië twee jaar geleden beloofd was voor de bouw van een aluminiumfabriek, voor vijf jaar opgeschort. Een krediet van onge veer 440 miljoen gulden voor de bouw van twee kunstmestfabrieken, een krachtsta tion en voor de modernisatie van drie mij nen is eveneens opgeschort. Het krediet van zevenhonderd miljoen gulden was door de Sovjet-Unie en Oost- Duitsland gezamenlijk verleend. Dit is de tweede keer, dat Russische en Oostduitse kredieten aan Joegoslavië om politieke re denen zijn ingehouden. De aluminimumfa- briek is een belangrijke factor in de Joego slavische economie. Joegoslavië moet al zijn bauxiet exporteren bij gebrek aan een eigen aluminiumfabriek. Twee weken ge leden stelde Moskou Joegoslavisch-Russi- sche besprekingen ter uitwerking van de bijzonderheden van een handelsovereen komst voor 1958 uit. WASHINGTON, (AFP) De commis sie voor buitenlandse zaken van de Ameri kaanse Senaat, die het wetsontwerp inza ke hulp aan het buitenland bestudeert, heeft de Senaat aanbevolen deze hulp uit te breiden tot de Oosteuropese bondgeno ten van de Sovjet-Unie. Tegenover 't risi co van economische en financiële hulp aan landen als Joegoslavië Polen en Oost- Duitsland staat het voordeel, dat de Ver enigde Staten eventueel kunnen bijdragen, dat bepaalde landen van het communisti sche blok zich geleidelijk van hun kluisters losmaken, aldus de commissie. Advertentie Let op onze voorspelling Want deze nieuwe senoritas heeft inderdaad alles mee! Zijn edele afkomstT een PANTER senoritas! Zijn model: extra fors en toch maar 14 cent. Zijn kwaliteit: U geniet ervan als van een 31 cents sigaar! In geur en smaak een echte Panter - zeer licht van melange! Ja, Panter „FURORE" zal furore maken ook fcij U! 0 PANTER .FURORE' Aantrekkelijk verpakt in gccellofaneerde doos van 10 stuks f. 1.40 In blik van 20 stuks f. 2.80 „Het Nederlandse volk," zo schrijft De Telegraaf vandaag in zijn commentaar op de verkiezingsuitslagen, „heeft zich verder afgekeerd van het dirigisme dat zichzelf zo schromelijk heeft overschat en voorname lijk in de P. v. d. A. belichaamd is en zich gewend naar de partij, die in de landspoli tiek in de oppositie is en geacht wordt, de vrijheid van de burger te respecteren. Het verder verlies van de P. v. d. A. lag, na de gebeurtenissen der laatste weken, geheel in de lijn der verwachlingen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat menig lid van deze partij zich zal afvragen of zijn leiders wel over de zo noodzakelijke eigenschappen beschikken die juist in tijden van tegen spoed zo onmisbaar zijn. De winst van de V.V.D. is indrukwek kend. De V.V.D. zal er zich wel van bewust zijn, dat ook stemmen zijn uitgebracht door kiezers, die van deze partij verwach tingen koesteren die slechts in de toekomst verwezenlijkt kunnen worden door een positieve politiek. De nieuwe winst van de V.V.D. zal in niet geringe mate afkomstig zijn van de beide christelijke partijen, die gedurende zovele jaren als versiering van het rood-zwarte blok hebben gefungeerd. De C.H. betaalt natuurlijk ook haar tol voor het beleid van haar minister van Oor log, ir. C. Staf, voor de A.R. zijn deze ver kiezingen een les, welke haar nawerking ongetwijfeld zal doen gevoelen. Ook en wellicht, zelfs op niet te lange termijn in de landspolitiek." De katholieke Volkskrant zegt onder meer: „De P. v. d. A. kreeg geen uitzicht op herstel. Zij verloor aan de nieuwe Paci fistisch Socialistische Partij. Maar er moe ten vooral nog meer voormalige socialisti sche kiezers over de liberale dam zijn ge komen. De V.V.D. heeft alle reden tot jui chen. Haar winst bij de Statenverkiezingen moet aanstekelijk gewerkt hebben. Er is nog steeds geen sprake van een wezenlijk herstel der protestantse partijen. Het re sultaat van hun samengaan stelde teleur. Voor de K.V.P. laat zich het resultaat moeilijker beoordelen, omdat het katho lieke kiezerskorps zich in het zuiden over meerdere lijsten verdeelde. Toch is de al gemene indruk goed. De winnende V.V.D. stelde zich als oppo sitie scherper op en zal in de uitslag van deze verkiezingen ongetwijfeld een aan sporing zien, er nog een schepje bovenop te doen. Na deze uitslag zou de P. v. d. A. een nog moeilijker partner (voor de K.V.P. in de regeringscoalitie) kunnen worden. Wij hopen desondanks, dat nu beide verkiezin gen achter de rug zijn, weer meer de na druk kan vallen op het praktische werk dat nog in de rest van deze parlementaire periode te doen valt." „De winst van de V.V.D.", zo zegt het Algemeen Dagblad onder meer, „is ver moedelijk voor een deel afkomstig van de A.R. en C.H. Een deel ervan moet ook van de rechtervleugel van de P.v.d.A. komen, al kan dat percentage nooit hoog zijn. In een aantal gemeenten zullen ook wel katholie ken op de V.V.D. gestemd hebben. Uit de cijfers voor een aantal gemeenten in het zuiden blijkt dat men de socialistische doorbraakgedachte voorlopig wel in de koelkast kan zetten. Het verlies voor de A.R. en C.H. is minder dramatisch dan het op het eerste gezicht lijkt. Zij zijn tennaas- tenbij uitgekomen op het peil bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer in 1956 door hen bereikt. Tenslotte: de rol van de communisten in de Nederlandse politiek is nu wel definitief uitgespeeld. Vast staat dat de uitslag een bewijs is voor de Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Argentina Star" 3/6 en m.s. „Alberto Dodero" 7/6: Australië: via Engeland 7/6; Brazilië: s.s. „Argentina Star" 3/6 en m.s. „Graveland" 5/6 en s.s. „Uruguay" 6/6: Canada: s.s. „American Archer" 31/5 en m.s. „Prins Wil lem van Oranje" 7/6: Chili: via New York 5/6; Indonesië, s.s. „Automedon" 2/6: Ned Antillen, m.s „Oranje Nassau" 3/6: Ned Nieuw Guinea s.s. „Automedon" 2/6: Nieuw Zeeland: via Enge land 7/6: Suriname m.s. „Nestor" 12/6: Unie van Z.-Afrika en Z W.-Afrika: m.s. „EdinburghCastle" 7/6: Brits Oost-Afrika: s.s. „La Bourdonnais" 14/6 PARAMARIBO (ANP) De perfect van Frans Guyana, Voitellier, en zijn echtge note zijn in Suriname aangekomen voor een kor4 bezoek. Op het vliegveld 'an Pa ramaribo werden de Franse gasten be groet door gouverneur Van Tilburg en mi- nister- president dr. Ferrier. De heer Voitellier maakte tijdens een door de gouverneur voorgezeten vergade ring van de Raad van Ministers kennis met de Surinaamse regering, waarna in de middag een rondrit door Paramaribo werd gemaakt. Ter ere van dit bezoek wordt een ontvangst gehouden door de gouverneur. groeiende onvrede met de politiek die 's lands regering volgt." „Het Parool" constateert in een extra- verkiezirigseditie: „Ook dit keer zijn de liberalen de grote overwinnaars, bij de Statenverkiezingen vergeleken zelfs de enige overwinnaars. In maart behoorde daartoe ook de K.V.P., die nu niet meer bereikte dan consolidatie van de toen be haalde terreinwinst. Voor de P. v. d. A. was de uitslag rond uit een nieuwe tegenvaller. Zij kalfde weer verder af, zowel naar links als naar rechts. Dit proces is kennelijk nog niet uitgewerkt. Verhoudingsgewijs moet ook de P.S.P. tot de belangrijke overwinnaars gerekend wor den, a] is dit in onze ogen in zoverre een Pyrrhusoverwinning, dat de kansen van het socialisme, die zij zeggen voor te staan, juist door haar optreden verzwakt zijn. Zou blijken dat de in maart aan de dag getreden lijn ook in de komende jaren verder wordt doorgetrokken, dan zal dat ongetwijfeld leiden tot politieke gevolgen op landelijk niveau. Nu verwachten wij wel een toeneming van de al lang bestaande spanningen, maar op korte termijn geen scherpe ombuiging van het bestaande beleid. Niet in binnenlands opzicht en nog veel minder wat de buitenlandse politiek betreft." De katholieke Maasbode commentarieert in een extra-editie: „Hoofdzaak is, naar ons gevoel, een duidelijke beuheid bij de „zachte" kiezersmassa van de socialistische partij. De aanwas van na de oorlog is op nieuw voor de P. v. d. A. een onbetrouw baar element gebleken. Dit ontbreken van politieke stabiliteit is nu even afgezien van de consequenties van de huidige uit slag voor het komende beleid in de afzon derlijke gemeenteraden op zichzelf geen verschijnsel dat zeer tot verheuging stemt.. Veel zal afhangen van de vraag, of prof. Oud en de zijnen erin zullen slagen, de huidige toeloop aan zich te binden. Bij de tot dusver getoonde wisselvalligheid in de uitingen van de V.V.D.-oppositie zien wij nog weinig reden om die vraag bevestigend te beantwoorden. Men zal er, naar het ons voorkomt, goed aan doen, in dc landspoli tiek rekening te houden met een grotere mate van wisselvalligheid en, wellicht, van opportuniteit. Tegen deze verschuivingen steekt de opnieuw gebleken stabiliteit van de K.V.P. scherp af. Als factor van even wicht moet men dit resultaat uitermate waarderen." Advertentie Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA eifn mislukkingen uit ge sloten. Maar.laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk bij DUR YEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. (Van onze correspondent in West-Duitsland) QUEBEC (UPI) De Westduitse bonds president Theodor Heuss is voor een be zoek van zeven dagen aan Canada in Que bec aangekomen. Professor Heuss zal ook Ottawa en Toronto bezoeken. In Ottawa zal 1 j door premier Diefenbaker worden ontvangen en beide huizen van de volks- vertegenwon diging toespreken. Op 4 juni vertrekt Heuss met het parti culiere toestel van president Eisenhower naar Washington, waar hij het Congres zal toespreken. Het is voor de eerste keer dat een Duits staatshoofd het Amerikaanse continent be zoekt. President Heuss wordt onder meer vergezeld door de WestduiL.; minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. Op 3 juni wordt de bondspresident te Bonn terugverwacht, nadat hij in Wash ington gesprekken zal hebben gevoerd mst president Eisenhower, minister Dulles en vele Amerikaanse politici. De socialistische burgemeester van Ber lijn, Brandt, die op het ogenblik voorzit ter van de Bondsraad (eerste kamer) te Bonn is, treedt tijdens Heuss' afwezigheid op als fungerend president van de West duitse bondsrepubliek. KARLSRUHE, (DPA/Reuter) Het Westduitse hof voor Grondwetzaken te Karlsruhe heeft in een voorlopige uit spraak een volksstemming over de kwestie van uitrusting der Westduitse strijdkrach ten met kernwapens, die op 8 juni te Ham burg zou worden gehouden, verboden. De bondsregering had een voorlopige uit spraak gevraagd, in afwachting van een diepgaande bestudering van de vraag, of een dergelijke volksstemming in overeen stemming is met de grondwet. In Hamburg hebben de socialisten de leiding. Zij willen ook elders waar zij de meerderheid hebben volksstemmingen huo- den. (UPI) Het hof te Karlsruhe heeft be paald, dat de volksstemming uitgesteld moet worden, totdat het hof een uitspraak heeft gedaan over de kwestie van volks stemmingen over kernbewapening in het algemeen. Men verwacht dat ook Bremen en andere steden zullen moeten wachten op de algemene uitspraak. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Zowel in de ronde voor nieuwelingen a.L in die der amateurs, verschijnt het organi serende „De Kampioen" met twee ploegen aan de start. Vooral de A-ploeg der ama teurs, waarin Visser, Rutte, Van Weeren, Van Duin, Reekers en Loek Vaars zijn op genomen, bezit enkele serieuze kansheb bers voor de overwinning. Mochten de mi litairen Visser en Rutte eventueel door de KNWU worden aangewezen om aan de tweedaagse Ronde van Brabant, een selec tiewedstrijd voor het. wereldkampioen schap deel te nemen, dan worden zij ver vangen door Oldenburg en Straver. In de B-ploeg, die aangevoerd wordt door Koger. zal o.a. ook de Sassenheimer Jan Miede- ma die tegenwoordig in Kopenhagen woont en in die periode met verlof is op gesteld worden. Ook „De Bataaf" uit Half weg (Snijder, Sluis, Bogers etc.) en het Amsterdamse „Olympia" (De Hoog, Spaans, Koolhof etc.) hebben hun ploegen reeds bekend gemaakt. Van de tien uitge nodigde verenigingen zullen „De Spar taan" uit Den Haag en „Theo Middel kamp" uit Goes verstek laten gaan. De Santpoorter Coen Visser (De Kam pioen). die dit seizoen al verschillende ere plaatsen zowel in straatrondes als „klas siekers" heeft behaald, is in de militaire selectieploeg voor de Tour door Nederland gekozen. De Beverwijkse rennersclub „Kenne- merland" heeft voor zijn in het sportpark „Adrichem" te houden kampioenschappen en bekerwedstrijden de volgende data vastgesteld; 12 juni: de strijd om de Veen- beker: 19 juni; sprintkampioenschappen: 26 juni: lange afstandskampioenschap en 3 juli: Meyran-beker- In Sassenheim is onlangs opgericht de wielerclub „WV Sassenheim en omstre ken". De resultaten van de laatste avondpar tijen voor het toernooi om het wereld kampioenschap driebanden in Barcelona waren: Teegelaar (Ned.) 50 56 5 0.892 Ventura (Sp.) 36 56 3 0.642 Siguret (Fr.) 50 59 3 0.847 Suarez (Port.) 42 59 4 0.711 Tiedtke (Did.) 50 51 6 0.980 Scherz (Oostenr.) 41 51 5 0.803 Navarra (Argent.) 50 66 4 0.757 Domingo (Sp.) 36 66 4 0.545 Vingerhoedt 50 58 6 0.862 Pereira 38 58 4 0.655 Domingo 50 62 6 0.806 Siguret 48 62 6 0.774 Navarra50 37 9 1.351 Suarez 28 37 5 0.756 Tiedtke 50 53 7 0.943 Pereira 37 53 3 0.698 Vingerhoedt50 40 11 1.250 Schei-z 40 40 6 1.000 Ventura 50 70 9 0 714 Monestier 34 70 4 0.485 Voor de tweede achtereenvolgende maal is Haarlems oudste wielrenner, de 48-jarige Ben van Dijk, erin geslaagd om beslag te leggen op het clubkampioenschap lange af stand van de „West Brabantse" wieler- veteranenvereniging. In dit kampioenschap, dat op het par cours van Etten werd gehouden, leverden de veteranen een felle strijd. Vooral Ter gouw, Ruurs en De Ridder lieten er al kort na de start geen twijfel over bestaan, dat zij een serieuze greep wilden doen naar de titel. Zij ontsnapten uit het peloton. Aanvankelijk liet men deze drie demarran- ten rustig hun gang gaan. Maar toen er nog 35 kilometer afgelegd moest worden en de voorsprong van de drie uitlopers al een volle minuut bedroeg, werd Van Dijk toch onrustig. Zijn sprong naar de vluchters mislukte echte?. Maar toen hij de steun van het peloton kreeg, waarin Maas, Van der Beemt en vooral Van Krimpen zich met Van Dijk ijverig weerden, moesten de drie koplopers zich tenslotte gewonnen geven. Er moesten toen nog twee ronden (7 km) gereden worden en negen renners hadden zich na de vermoeiende jacht op het voorplan weten te handhaven. Deze kopgroep van negen bleef tot de eindstreep bijeen en daar toonde de Haarlemmer zich in de sprint de snelste. Voor de tweede maal kon voorzitter K. Haagberg hem zo doende de „rode" kampioenstrui over de schouders trekken. De uitslag luidde: 1. B. van Dijk, Haar lem, de circa 80 kilometer in 2 uur en 5 minuten; 2. Visser, Rotterdam; 3. Van der Beemt, Etten; 4. De Bruin; 5. Maas, beiden Roosendaal; 6. Tergouw, Utrecht; 7. Vrins, Breda; 8. Van Krimpen, Rotterdam; 9. De Ridder, Terheyden; 10. Floren, Hoog straten. ADVERTENTIE BESPAREN OP UW AÜTO-UITGAVEN 7 Juist voldoende motorkracht voor lang® levensduur en laag verbruik, doch geen smijten met P K.'s. Geringe jaarlijkse waardevermindering door niet steeds modellen te wijzigen. Na zondag zijn de standen in de eerste klasse amateurs: Eerste klasse A: Eerste klasse B: Velox 22 37 Quick (N.) 22 34 DCG 22 30 Hengelo 22 32 21 26 WVC 21 24 Quick (H.) 22 25 Sneek 21 22 DWV 21 24 ZAC 21 21 Unitas 21 22 Quick '20 21 21 OSV 21 19 Be Quick (Z.) 21 19 UW 21 18 Borne 21 19 Gouda 21 17 WW 21 19 VCS 21 16 Achilles 21 18 RFC 2' 15 Zw. westeinde 21 16 Zeeburgia 22 7 Rob. et Vel. 21 9 Eerste klasse C: Heer 22 23 MOC' 17 22 22 Alliance 22 34 Brabant,ia 22 20 De Spechten 22 28 Roermond 20 18 3C Emma 21 26 Kimbria 22 16 Boxtel 21 24 Maurits 22 15 Vlissingen 22 23 Valkensw. 22 11 In de tweede divisie zijn de standen na zondag: Tweede divisie A: Tweede divisie B: Heracles 26 43 ZFC 24 37 Ensch. Boys 26 39 Wjlhelmina 24 31 Go Ahead 26 39 Hilversum 25 30 NEC 26 28 t Gooi 24 28 Rheden 26 25 UVS 24 27 Zwartemeer 26 25 De Valk 24 26 Oldenzaal 27 25 Zeist 25 24 Tubantia 26 J24 Baronie 24 23 Veendam 25 22 EBOH 24 22 Be Quick 27 22 Emma 24 21 PEC 25 21 ONA 24 20 Velocitas 27 21 Longa 24 20 Heerenveen 26 20 Dosko 25 16 Zwolse Boys 26 19 DHC 24 15 Oost.parkers 25 17 LOUISON BOBET. Louison Bobet, die momenteel in de Giro uitkomt, heeft er in beginsel in toegestemd deel te nemen aan de Tour de France. WILLEM III. De twee zonder stuur man van Willem III (De Ruyter en Brug gen) heeft tijdens de internationale roei- wedstrijden in Ostende op de eerste plaats beslag gelegd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 15