Stichting van „athenaeum" en een nieuw lyceum uniek aanbod Gillette Rebellen op Sumatra beschuldigd van wreedheden en massamoorden Guerillagevechten mmmm &JÊË DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Reorganisatie vhmo-onderwijs in Haarlem Rechtsvordering gevraagd voor onteigening Benoemingen bij het middelbaar onderwijs Kredieten voor inrichting en verbetering leslokalen B. en W. vragen 167 mille voor Grote Gasthuis Kermis op 3 mei werd aanvankelijk vastgesteld tot vijf uur Massale evangelisatiedienst in Grote Kerk Kerkbouwsuhsidie komt opnieuw aan de orde Mr. G. H. van Dam overleden Zes doden in het verkeer jpP^ s Avonds om 7 uur... en... voor het beste resultaat: Gillette scheercrème Briefwisseling tussen Auriol en De Gaulle Over de rebellie van leger in Algiers Zeven gewonden bij autobotsing Vermist jongetje te Hoorn verdronken gevonden Prinses Marijke weer naar school UIT STAD EN STREEK Jonge Urker gedood door vallende masttop Het onderwijs in Suriname VRIJDAG 30 MEI 1958 De Kring van Rectoren en Directeuren jpr scholen voor voorbereidend hoger en idjicibaar onderwijs in Haarlem heeft aan het college van B. en W. een rapport doen toekomen over de toestand bij het gemeentelijk vhmo-onderwijs, waarin aan bevelingen zijn gedaan om tot een oplos sing te komen van het vraagstuk, dat is ontstaan doordat met name op het Coorn- hertlyccum kinderen, die aangegeven zijn 0p grond van voorkeur voor het lyceum- fvpe niet geplaatst kunnen worden. De aanbevelingen van de Kring van Rectoren en Directeuren omvatten onder meer de stichting van een geheel nieuw lyceum in bet zuidoosten van de stad. Even nijpend als het aangiftesurplus van bet Coornhertlyceum is het sterke terug lopen van de aangiften voor de HBS A en de HBS B. die als éénrichtingsscholen klaarblijkelijk niet de werfkracht bezitten van de lycea. In het bijzonder voor wat betreft de HBS A lijkt het gerechtigd twij fel uit te spreken ten aanzien van de le vensvatbaarheid van deze enkelvoudige school. Om tégemoet te komen aan de evidente behoefte aan het meervoudige schooltype is het gewenst te besluiten tot opheffing van de gemeentelijke HBS A en HBS B en over te gaan tot de stichting van een tweerichtingsschool, die als type te ver gelijken zou zijn met het in de onderwijs nota van minister Rutten genoemde Athenaeum. De stichting van deze nieuwe school in het centrum van de stad zou nu reeds dienen te geschieden evenals het vormen van de eerste klassen van het nieuwe lyceum in het zuidoosten van de stad. Het zou te overwegen zijn na het toe latingsexamen opnieuw de schoolkeuze open te stellen voor de ouders van de leerlingen, die niet geplaatst kunnen wor den op het Coornhertlyceum en van de leerlingen, die zijn aangegeven voor de huidige HBS A en HBS B. Deze aanbe velingen zijn door B. en W. overgenomen B. en W. van Haarlem vragen de raad toestemming te verlenen tot het instellen van een rechtsvordering, zo nodig in ho ger beroep en cassatie, met het oog op de onteigening van percelen, die nodig is voor de realisering van de uitbreidings plannen „Dubbele Buurt" nabij de Romo- lenstraat, waaronder het zogenaamde Bullenhofje, en in het belang van de volks huisvesting van percelen ten noorden van de Zijlweg en ten zuiden van de Rollands laan en de Jan van Galenstraat. Voorts vragen B. en W. een krediet van f2100 ten behoeve van het aanschaffen en plaatsen van geisers in 8 van de 19 ge- reentewoningen aan de St. Bavostraat en Vergierdeweg, die in exploitatie zijn •j de r.k. woningbouwvereniging St. Ba- ra Noord. Ook wordt'een krediet gevraagd van 3800 voor de vervanging van oude gloeilichtornamenten in de leeszaal van het gemeente-archief aan de Jansstraat door een moderne buisverlichting. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de volgende benoemin gen bij het middelbaar onderwijs te doen: mejuffrouw A. E. J. Knottenbelt in Zie- rikzee tot tijdelijk lerares in de Duitse taal aan het Lorentzlyceum; de heer J. Gjaltema tot tijdelijke leraar in de biolo gie aan de hbs b.; de heer J. Potappel in Bergen op Zoom tot tijdelijke leraar in de geschiedenis aan het Lorentzlyceum; de heer K. P. J. Teuwen in Utrecht tot leraar in de Duitse taal aan het Coornhert lyceum. O nderwijsvoor stellen Door de uitbreiding van het aantal leer lingen van de Professor dr. Gunning- school in Haarlem moet ruimte worden geschapen voor het onderbrengen van een vijfde groep leerlingen. Hiertoe bestaat thans een mogelijkheid, doordat de be waarderswoning is vrijgekomen en deze kan worden ingericht als eetzaal. In de vrijkomende eetzaal kan dan een leerlin- gengroep worden ondergebracht. De in richting van de vrijkomende lokalen vergt een bedrag van 16.500.-. Voor de ver nieuwing van de verwarming wordt een krediet van 8.000.- gevraagd. B. en W. stellen de gemeenteraad van Haarlem voor een totaalbedrag van 24.500.- voor de verbeteringen uit te trekken. De kredieten van 173.400.- voor het hoen bouwen van een schoolgebouw met vier leslokalen aan de P.C. Boutens- straat en aan de Dr. Schaepmanstraat blij den niet voldoende. Het krediet voor het eerste schoolgebouw dient met 21.100.-' en voor het tweede schoolgebouw met I 19.600.- te worden verhoogd. B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan. De stichting Avondlyceum in Velsen heefteen subsidie verzocht voor de onder wijzersopleiding in de cursusjaren '55/'56 cn '56/'57. In die jaren hebben gemiddeld leerlingen uit Haarlem de avondoplei- hjng gevolgd. B. en W. hebben over het algemeen bezwaren tegen het achteraf verstrekken van subsidies. Voorts geven z'j de voorkeur aan 'een dagopleiding voor onderwijzers. Gezien echter het resultaat ven de cursus stellen zij de raad voor de stichting Avondlyceum in Velsen voor de twee cursusjaren een totale subsidie van J.682,27 te geven. voor de vervanging van de kolenkachels hoor oliestook in de Prins Hendrikschool, °e Linschotenschool, de Centrale School 1 en de Jan Ligthartschool wordt een Krediet van 25.500.- gevraagd. Voor de Jereeniging tot stichting en instandhou- h'ng van scholen met de Bij bei wordt een oedrag van 5.650.- gevraagd voor de in denting van het schoolgebouw aan de Boutensstraat 104 tot kleuterschool. Tenslotte wordt voorgesteld een krediet VaP 2238.- aan het bestuur van de ver eng „Groen van Prinsterer" voor de aanschaf van drie gaskachels voor het ver warmen van gangen en trappen in het scnoolgebouw aan de Muiderslotweg. •en vervat in een voorstel aan de raad, waarover deze in zijn vergadering van aanstaande woensdag zal hebben te be slissen. Over de achtergrond van de si tuatie bij het vhmo-onderwijs in Haarlem en de bezorgdheid, die er in deskundige kringen hieromtrent heerst, hebben wij enige tijd geleden in een uitvoerig artikel aandacht gewijd. Wij hebben toen reeds summier de thans gekozen oplossing aan gegeven. B. en W. van Haarlem vragen de raad een bedrag van 166.925,53 ter beschikking te stellen ter bestrijding van de kapitaals uitgaven over het jaar 1956 van het St. Elisabeth's of Grote Gasthuis. Aan de raadsleden is een specificatie verstrekt van de betreffende uitgaven. Tijdens de behandeling van dit onderwerp in de commissie van bijstand in het be heer van de gemeentefinanciën is door één der leden gevraagd of de regenten van het Grote Gasthuis niet zelf de gevraagde gelden zouden kunnen lenen van derden. Naar B. en W. thans meedelen zijn de re genten hier na herhaalde pogingen niet in geslaagd. Voorts vragen B. en W. de raad een aan vullend krediet van 1200 voor de aanleg van een rnobilofooninstallatie ten behoeve van de afdeling ziekenvervoer van de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst. Aanvankelijk had de raad hiervoor een krediet van 3270 beschik baar gesteld, welk bedi-ag niet voldoende bleek te zijn. B. en W. antwoorden raadslid Het openstellen van kermisvermakelijk heden op de dag van de dodenherdenking tot vijf uur 's middags heeft vroeger nooit protesten uitgelokt. De uitsluiting van feestelijkheden op deze dag na 's avonds zes uur was steeds geschied in overeen stemming met de richtlijnen van de Com missie Nationale Herdenking te 's-Graven- hage. Met het oog hierop menen B. en W. van Haarlem, dat zij niet onjuist hebben gehandeld, toen zij toestemming hadden vex-leend om de kermisvermakelijkheden op 3 mei van dit jaar te houden van negen tot vijf uur. Later is uit een telefonische mededeling van de secretaris van het Cen trumcomité Koninginnedag en van de se cretaris van de afdeling Haarlem Noord van het Haarlems Comité voor Nationale Feesten dat deze comité's nader hadden besloten de vermakelijkheden op de Nas- saulaan en de omgeving van de Zaanen- laan op zaterdag 3 mei de gehele dag voor het publiek gesloten te houden, Dit delen B. en W. van Haarlem mee in antwoord op schriftelijke vragen, die het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer J. Pi-ikkel (Arb.) over deze kwestie had ge steld. Het interkerkelijk Evangelisatiecomité, dat ook het vorig jaar enige door duizen den bezochte evangelisatiebijeenkomsten in de Grote Kerk ox-ganiseerde, heeft voor aanstaande maandagavond opnieuw een dergelijke dienst in de Grote Kerk te Haar lem belegd, die onder leiding zal staan van de bekende px-edikant van radio-Bloe- mendaal, ds. G. Toornvliet. Om zeven uur des avonds gaan de deux-en van de kerk al open en van dat tijdstip af tot half acht speelt de organist Piet Halsema ge wijde muziek. Om half acht begint een zangdienst die tot acht uur duurt, op welk tijdstip de dienst begint. De eveneens van de uit Bloemendaal uitgezonden kerk diensten bekende ds. Gabe van Duinen uit Wassenaar spreekt over het thema „Zon der Christus, zonder hoop, zonder God". De televisiepredikant ds. Joh. Langstraat uit Vorden spreekt over „Hij is onze Vre de". De toespraken worden afgewisseld door zang van Marika van Dongen-Stoop, so praan, en van het Groot Jeugdkoor en het Groot Gemengd Koor, beide korencombi naties uit IJmond, en door massale zang, waarbij niet alleen Piet Halsema aan het orgel maar ook de tx-ompettist Frans Knie- se medewex'king verleent. In de gexrieenteraadszitting van aan staande woensdag komt het vraagstuk van de subsidie bij kerkbouw opnieuw aan de orde, waax-over B. en W. in april in een uitvoerig preadvies aan de raad hun op vatting hebben neergelegd. Het stuk werd weergegeven in ons blad van zaterdag, 19 april. B. en W. beschikten hierin afwijzend over drie subsidieverzoeken, niet omdat zij hier in principe niet voor voelden, maar omtrent de toestand der gemeentefinanciën zo verontrustend is. Inmiddels heeft in de subsidiecommissie van de gemeenteraad het christelijk historisch raadslid Wen sing een tussengedachte geopperd, na melijk om het verzoek om subsidie in deze gevallen niet af te wijzen, maar de moge lijkheid te onderzoeken van een beschik baar stellen van grond voor kerkbouw of het verlenen van een bijdrage a fonds per- du. Deze gedachte is voor B. en W. echter niet aanvaardbaar gebleken: zij verklaren de verhouding debiteur-crediteur tussen kerk en overheid ongewenst te achten. Zij stellen nu voor om de behandeling van deze kwestie uit te stellen tot de begroting voor 1959 aan de orde komt. De mogelijk heid is overigens niet uitgesloten, dat de raad woensdag zal aandringen op een eer dere behandeling van dit subsidievraag- stuk. Te Bennebi-oek is op de leeftijd van vier enzestig jaar overleden mr. C. H. van Dam, oud-griffier van het kantongerecht te Bre da. De thans overledene is in december 1893 geboren en heeft in Amsterdam rech ten gestudeerd, waar hij op 2 juli 1919 is gepromoveex-d. Op 21 januari 1920 werd mr. Van Dam griffier bij het kantongerecht in Goor, op 2 september 1925 inZaandam, op 25 oktober 1927 in Amersfoort, op 26 juni 1936 in Leeuwarden en op. 15 augiis- tus 1941 in Breda. Vier jaar geleden heeft mr. Van Dam zijn ambt neergelegd, waar na hij zich te Bennebroek vestigde. De crematie is bepaald op maandag 2 juni te Driehuis-Westerveld, na aankomst van trein 13.04 uur. De Indonesische opstandelingen hebben in verscheidene gevallen grote groepen gevangenen vermoord, aldus het Indone sische ministerie van Voorlichting te Dja karta. Op 23 mei werden in Midden-Sumatra bijna tweehonderd gevangenen om het leven gebracht. Slechts twee wisten te ontsnappen. Restanten van het opstandelingenleger hebben bij Situdjuh, in de nabijheid van Pajakumbuh, West-Sumatra, 148 gevange nen met behulp van dynamiet gedood. Te Suliki, eveneens in de omgeving van Pajakumbuh, zijn 150 gevangenen in een school gedreven, die vervolgens in brand Op het kruispunt van de Bateweg en de oprit van de provinciale brug te Wou- brugge (Z.-H.) is de elfjarige Meya van den Dool, toen zij met haar fiets van de Kerk- weg linksaf de Kerkstraat wilde inrijden, geschept door een met vrij grote snelheid haar achterop rijdende motorrijder. Het meisje werd enkele tientallen meters mee gesleurd In zeer zorgwekkende toestand werd het kind naar Leiden vervoerd. Tij dens het transport overleed het slacht offertje. Op de Poppenallee te Dalfsen is de 21- jarige ongehuwde landbouwersknecht H. Ganseij, toen hij achter een melkwagen vandaan komend de weg overstak door een passerende auto aangereden en op slag gedood. De 7-jarige J. Bosch te 's-Heerenbroek. gemeente Zwollerkerspel, is, toen hij voor zijn ouderlijke woning met zijn fiets de weg Zwolle-Kampen overstak, door een passerende auto aangereden en zo ernstig gewond dat hij in het ziekenhuis te Kampen is overleden. Op de Farmsummerweg te Appingedam is het tienjarig dochtertje van de familie J. S., die zich per rijwiel huiswaarts be gaf, op het kruispunt met de Patrimoni umstraat aangereden door een met groen ten geladen vrachtauto. Het meisje over leed ter plaatse. De 78-jarige wielrijder P. van der Ende is op de hoek van de Laan van Eik en Dui nen en de Haagweg te Den Haag over reden door een vrachtauto. De bejaarde man kreeg een ernstige hoofdwond en is in het ziekenhuis Zuidwal overleden. Een 67-jarige man, N. H. B, is donder-, dagavond op de hoek van de Haarlemmer weg en de Multatuliweg te Amsterdam met zijn bromfiets in aanrijding gekomen met een personenauto. Hij kreeg een schedel- basisfractuur en overleed tijdens zijn transport naar een ziekenhuis. is gestoken, aldus het ministerie van Voorlichting. Radio-Djakarta meldt dat in Zuid-Tapa- nuli een patrouille der regeringstroepen is aangevallen door een eenheid der op standelingen, ter sterkte van 100 man. Drie opstandelingen werden gevangen ge nomen; aan de zijde van het centrale leger sneuvelde een militair. Voorts deelt Radio-Djakarta mede, dat het voormalige hoofd van het Bureau voor de Handel van Zuid-Sumatra, Hussein Aminuddin, die na de mislukte opstand poging van majoor Nawawi de vlucht nam, door een patrouille van het centrale leger op een onderneming in Midden- Sumatra is aangehouden. Gehoopt wordt dat hij opheldering zal kunnen verschaf fen over de verdwijning van 70 miljoen rupiah uit de kas van het Bureau voor de Handel. Ook een vi-oegere assistent van het hoofd van 's Lands Kas in Midden- Sumatra is aangehouden. Het geheime radiostation van de op standelingen op Sumatra heeft gemeld dat de guerillagevechten in West-Sumatra blijven voortduren en dat in Prapat en Lubuk Palu de guerilla's opmerkelijke successen hebben geboekt tegen de re geringstroepen. De acties in N.-Celebes Het hoofdkwartier in Djakarta van het Indonesische leger heeft bekendgemaakt, dat de regeringstroepen die vanuit Parigi, aan de Golf van Tomini in het zuidelijk deel van Noord-Celebes, oprukken, de plaatsen Toboli en Kebonkopi hebben be zet. Deze plaatsen liggen omstreeks twin tig kilometer ten noorden van Parigi. (ANP) Contact met Nederland voortaan verboden De correspondent van het ANP heeft van gezaghebbende zijde vernomen, dat de Nederlandse cultuurondernemïngen die sedert december jongstleden, toen de anti- Nederlandse campagne begon, onder In donesische directies staan, niet langer contact mogen onderhouden met de direc ties in Nederland. In de eerste dagen van de anti-Neder landse campagne werden ongeveer 500 Nederlandse cultuurbedrijven door de In donesische regering overgenomen, en onder toezicht van een daartoe ingestelde instantie geplaatst. In een brief aan deze instantie, d.d. 10 mei, deelt de minister van Landbouw, Sadjarwo mede, dat het „vanzelfsprekend" niet toelaatbaar is, dat „de vroegere be trekkingen met de oude directies in Ne derland worden gehandhaafd". Uitzonde ringen op deze regel kunnen alleen wor den toegestaan door het centrale lichaam voor het beheer over de „overgenomen" Nederlandse ondernemingen, aldus deze brief. Advertentie Het nieuwste Gillette precisie scheerapparaat met twee Blauwe GilletU mesjes, verpakt in een fleurige plastic sigarettenkoker waar 10 sigaretten ingaan voor maar 11 «i4ïfi iVTn'ii weet U of U zich 's morgens om 8 uur goed geschoren hebt. U kunt er op rekenen dat Uw kin nog glad is en U zich nog schoon en fris voelt als U de dag bent begonnen met water, zeep en Blauwe Gillette. de enige manier om U goed te scheren PARIJS (AFP) Gisteren is de tekst gepubliceerd van een brief die de vox-ige Fx-anse president, Vincent Auriol, op 26 mei aan generaal De Gaulle heeft gezonden en waarop De Gaulle op 29 mei antwoordde. Auriol herinnert er in zijn bx-ief aan hoe hij in 1945 als minister van Staat in verzet kwam tegen De Gaulle's „revisionistische activiteit" maar zegt ervan overtuigd te zijn dat de wederzijdse vriendschap is blijven bestaan. Hij schrijft verder De Gaulle's stre ven naar nationale eenheid en Frans-Mo hammedaanse vriendschap in Algerije te kennen, maar dat de houding van de gene raal tegenover de in opstand gekomen man nen in Algiers de toestand voor het land verergerd heeft. Verwijzend naar de gebeur tenissen op Corsica en de oprichting van Comité's voor openbaar welzijn in Frankrijk zegt Auriol dat het nu gaat om een opstand tegen de instellingen en wetten die Fx-ank- rijk zichzelf vrijwillig gegeven heeft. Gij zult toch niet de vertegenwoordiger van uw vij anden van gisteren willen zijn of u willen stellen tegenover uw kameraden van vroe- ger, die met u in nationale eenheid, de grote Frans-Afrikaanse vriendschap tot stand wil len brengen, aldus Auriol. Hij zegt ervar. ovei'tuigd te zijn dat De Gaulle in het licht van de gebeurtenissen zal trachten de aan hun opperste chef ongehoorzaam geworden officieren weer tot vervulling van hun plicht te brengen en alle burgers de wet te doen eerbiedigen. „Als gij alle solidariteit met hen, die een opstandige beweging hebben gescha pen, verbreekt, zult gij het vertrouwen van de gehele natie hervinden". Alsdan zou De Gaulle volgens Auriol de verantwoordelijke personen snel tot een akkoord kunnen bren gen en tot loyale samenwerking om met vol macht in een bepaalde tijd een bepaald pro gram te verwezenlijken. De natie zou dan opgex-oepen kunnen worden zich vrij en soe verein uit te spreken over de grondwets hervorming die door het opperste belang van de democratie wordt vereist. De Gaulle antwoordt in zijn brief dat de gebeurtenissen in Algerije zijn uitgelokt door de chronische onmacht van de openbare macht, die hij op alle manieren gepx-obeerd heeft te genezen. Zijn naam bij die gebeur tenissen is genoemd geworden zonder dat hij er zich in gemengd had. Toen de zaken zo stonden had hij voorgesteld langs wettelijke weg een regering te vormen die volgens hem de eenheid en de discipline zou kunnen herstellen en de aanvaarding door het land van een nieuwe grondwet bevorderen. Ik stuitte echter op vastbesloten tegenstand van de zijde der nationale vertegenwoordiging, aldus De Gaulle. „Van de andere kant weet ik, dat in Alge rije en in het leger, wat ik ook ooit heb ge zegd, of wat ik vandaag mocht zeggen, de toestand der geesten zodanig is, dat deze afwijzing van mijn voorstel dreigt de dijken te doen breken en zelfs het bevel te doen ondei'gaan. Aangezien ik er niet mee in zou kunnen stemmen macht te ontvangen "an een andere bron dan het volk, of althans zijn vex-tegenwoordigers (zoals ik in 1944 en 1945 deed), vrees ik dat wij op weg zijn naar anarchie en burgex-oorlog. In dit geval, aldus De Gaulle, zullen zij die, door een onbe grijpelijk secretarisme gedreven, mij verhin derd zullen hebben de x-epubliek nogmaals uit de moeilijkheden te halen toen het nog tijd was, een zware verantwoox-delijkheid te di'agen hebben. Wat mij betreft, ik zou niet anders dan tot mijn dood toe kunnen treuren". Te Waterhuizen is een autobusje uit Wcener (Duitsland) met een personenauto uit Groningen in botsing gekomen, toen het busje dat een aantal Duitse atelier meisjes uit Groningen had opgehaald vlak voor een bocht een bus wilde passeren Tengevolge hiervan liepen zeven personen min of meer ernstige verwondingen op. Vier van de Duitse meisjes, een jonge man die in het busje zat, de chauffeur van dit busje en de chauffeur van de per sonenauto moesten naar het Akademisch Ziekenhuis te Groningen worden overge bracht, waar bleek dat een der meisjes een schedelbasisfractuur had opgelopen en de anderen een hersenschudding en of andere verwondingen. De auto's werden vrij ern stig beschadigd. De vierjarige Hans Dieter Heinz uit Hoorn in Noordholland, die sedert zater dagmorgen half negen spoorloos was, is vanmorgen om acht uur in het water bij de sluis tussen de binnen- en buitenhaven aldaar drijvende aangetroffen. Het stoffe lijk overschot is naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. Sedert de hervatting van de lessen na de pinkstervakantie, volgt prinses Marijke de lessen in de vijfde klas van de Nieuwe Baarnse School normaal. De bijlessen, die de prinses nu gedurende vijftien maanden genoot, zijn voor de vakantie stopgezet. Haar leraar, de heer Oost, directeur van het Prins Alexander Instituut voor slecht ziende kinderen in Huis ter Heide heeft inmiddels op Soestdijk afscheid genomen van de prinses en haar ouders. De heer Cost leidde prinses Marijke gedurende vijftien maanden volgens een speciale methode op tot een normale leerling, die in staat is mee te doen met alles, dat op school, ook op het gebied van de lichame lijke opvoeding en ontspanning, wordt ge vraagd. AMSTERDAM De markt gSÏ "overwegend prijshouden de koersen te zien. In de politieke situatie in Frankrijk was nog niet veel verande ring gekomen. De arbitrage in Parijs on dernam niets en wachtte rustig de ge beurtenissen af. Dit was ook het geval met de arbitrage op de overige Europese beur zen met als gevolg, dat de handel speciaal van locale zijde moest komen. Het publiek zag geen enkele aanleiding om tot verko pen of tot aankopen over te gaan. Koers fluctuaties van enige betekenis deden zich bij gebrek aan affaire, over vrijwel de ge hele markt niet voor. In afwachting van de verwachte eerste kwartaalcijfers van de Koninklijke Olie, lagen de aandelen goed in de markt. Men is ter beurze van mening, dat de te verwachten lagere cij fers reeds in de koers van de aandelen zijn verdisconteerd. Gehandeld werd op het slotniveau van de vorige dag, 166.40 Het fonds lag slechts een paar dubbeltjes onder pariteit New York. Ook wat de eerste kwartaalcijfers van het Philipsconcern betreft, is de beurs van mening, dat de cijfers reeds in de koers van de aandelen zijn verdiscon teerd. Er bestond in deze hoek enig aan bod voor Duitse rekening, waartegenover speculatieve vraag aanwezig was. De koers kon zich een fractie boven die van de vox-ige dag stellen. Het gunstige divi dend van de Vereinigte Glanzstoff, waar in de AKU een groot belang heeft, kwam niet voldoende in de koers van aandelen AKU naar voren. Bij zeer geringe affaire kon een half puntje winst worden geboekt K.L.M. was vrijwel onveranderd. Unile ver ondervond enig aanbod en was een half puntje lager. In de scheepvaarthoek was het weder om zeer rustig en de koersen waren er dan ook naar. Aandelen Van Nievelt, die de vorige dag een paar punten verloren, konden dit verlies geheel inhalen en wa ren op 122 ongeveer 3 punten beter. Ook de overige aandelen in deze sector droe gen een vriendelijk karakter, maar ver anderingen van enige betekenis kwamen niet voor. De cultures wai-en verdeeld met gex-inge afwijkingen naar beide zijden voor de hoofdfondsen. Dg f 200.000 vraag voor de staffellening vond slechts tegen hoge re koersen een tegenpartij. De obligaties waren Vs tot percent hoger dan de vo rige dag. De overige obligaties bleven px-ijshoudend. Prolongatie 4 percent. (ANP) NEW YORK De aandelen bex-eikten nieuwe hoogte punten voor 1958 in hun algemeen gemid delde. De handel liep tegen beurseinde flink op. De stijging was een geleidelijke, in de meeste gevallen met kleine bedra gen. De goede stemming werd vex-oorzaakt door een groot aantal goede berichten, waarvan de meeste er al enige tijd waren maar die de beurs had veronachtzaamd. Men achtte dit ter beurze een zeer vreemde situatie. Bij de chemiewaarde trok Du Pont de Nemours de aandacht, bij de vlieg- tuigbouwwaarden Republic Aviation en Curtiss-Wright, bij de olies Shell, bij de metalen International Nickel, bij de auto's Ford, bij de spoorwegen American Trans portation en bij de openbare nutsbedrijven Commonwealth Edison. Het industriegemiddelde kwam van 460,44 op 462,70; dat voor spoorwegen van 115,62 op 116,00 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 78,00 op 78,19. De omzet bedroeg 2.350.000 aandelen tegen 2.260.000 de vorige dag. Van de 1152 verhandelde fondsen sloten er 590 hoger en 302 lager. (UP) Nieuws in het kort Geslaagd. Voor het diploma A voor Ziekenverpleging zijn in het St. Elisa beths of Grote Gasthuis te Haarlem ge slaagd de dames: J. Anema, A. H. Bleuland van Oordt, L. Hadders, G. v. d. Kemp, H. E. Noij, J. W. Oostwouder, J. M. Pieterse, M. C. Roelofsen, I. H. van Straten, J. C. Vermeer, A. H. Vex-meulen, H. Witteveen. Passeren. Donderdagavond om tien voor acht is een zestienjarig meisje dat op haar fiets op de Schoterweg nogal links was geraakt bij het j: -seren van een groot aantal andere fietsers, toen zij op haar beurt werd ingehaald door een 53- jarige bromfietser, door deze geraakt en gevallen. Daarbij kreeg zii een hersen schudding en een armbreuk. Zending op Zuid-Celebes. Ds. H. van den Brink, missionair predikant te Ma kassar, thans met verlof in Nederland en verblijf houdende te Haarlem, staat op het punt begin juni opnieuw naar zijn zen dingsterrein op Zuid-Celebes te gaan. Vóór zijn vertrek zal hij op donderdagavond 5 juni om acht uur in het houten kerk gebouw in de Croesenstraat over de zen ding spreken. Ook zal hij dan een en ander vertellen over de taak die hij nog in Makassar heeft te vervullen. De rimboe in. Op zaterdagmiddag 7 juni houden de welpen van het district Haarlem der N.P.V. hun jaarlijkse rim- boejacht op de „Vinkenbaan" in het duin gebied van de Amsterdamse Waterleiding. Vanmorgen om kwart voor tien is op de UK 194, een kotter die aan de loswal bij de Steigerweg lag, een zeer ernstig bedrijfs ongeval gebeurd. De masttop van de kotter is plotseling en zonder dat daarvoor een ooi-zaak gevonden is, afgebroken en op de ongeveer 17-jarige K. Woerd neergekomen. Met de top kwam ook een deel van het drogende viswant van het schip naar be neden. De jonge Urker moest met een sche- delbasisfractuur in het Autoniusziekenhuis worden opgenomen. Hedenmorgen is de jongen in het zieken huis als gevolg van de opgelopen kwetsu ren overleden. Het bureau voor de statistiek in Para maribo heeft gegevens gepubliceex-d over het onderwijs in Suriname. Hieruit blijkt dat er begin 1957 271 scholen waren met 56.157 leerlingen en'1.650 leerkx-achten. Van deze aantallen waren 182 scholen van het bijzonder onderwijs met 38.325 leerlingen en 1095 leerkrachten. Het Bos- land-onderwijs was met 39 scholen, 39 leerkx-achten en 1220 leerlingen geheel in handen van het bijzonder onderwijs. Slotkoers Heden 3-3%°/o$Tederl. '47 gisteren 13.45 uur 913/io 91 3<Vo Nedl. 1962/64 93,3/ie 93"/16 A.K.U 166 165% Calvé Delft 283 282 Van Gelder Zonen 160 160 K. N. Hoogovens. 282 282 Nederl. Ford 158 158 N. Kabelfabriek. 231 231 gew.Philips Gloeil. 286% 284 Pi-ef.PhilipsGloeil. 153 153% Unilever 323 323 Wilton Fyenoord 185% 184 Dordtsche Petrol. 701% 710 Kon Petroleum f 166,70 168,80 Billiton 169 169 A'dam Rubber 58% 59 K.L.M 99,50 100, Holl. Amer. Lijn 140 140 K.N.S.M 128% 129 N. Scheepv. Unie 107% 107% v. Nievelt Goudr. 123% 120% Phs. v. Ommeren 217 217 H.V.A 96% 97 Verg. Deli Mijen. 83 85 Amsterd. Bank 215 215 Nat. Handelsbank 81% 81 Ned. Handel Mij 157 157 4 Rotterd. Bank 178% 178 Twentsche Bank 154 154 Anaconda Copper 46% 47 Bethlehem Steel.. 42 42 U.S. Steel 65 65 General Motors.. 38% 38% Shell Union. 73% 75% Tidewater 23 23

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3