en zien UMPIE IN DE DROOMTUIN ROLFILM ASBAK-VELPON- ASBAK RUSTIGE LANDING „READING" bij toneelgroep Puck fotografeer - ILFORD Weggestuurde examenkandidaat doet de Staat een proces aan CUmïïleijec HOLLANDIA Kort en bondig VRIJDAG 3 0 MEI 1958 4 midio 'ytr televisie AANKONDIGINGEN M NABESCHOUWINGEN I Prettige avond Machinisme in de muziek De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Toneelschrijven is ook een vak HOLLANDIA-GEMA PATENT SCHOENEN C E MA* PATENT Laffe overval op bejaarde invaliden in Breda Sla doorgedraaid De beste fototip die ik kan geven, 's werelds beste H. J. van de Linde 40 jaar bij het P.E.N. GESPIEKT OF NIET GESPIEKT Minister Witte: Voorshands geen nieuwe faciliteiten voor particuliere bouw ns vervolgverhaal Agenda voor Haarlem GROTE HOUTSTRAAT 16 Uitgebreide collectie ZOMERJAPONNEN v.a. 21.75 i Na een actueel journaal uit de diverse onrustcentra van de wereldpolitiek en een boeiend overzicht van de Franse crisis door dr. L. J. de Jong volgde een wat trage reportage over paarden en paarde- sport ten huize van de bekende rijder Gruppelaar. In de Spiegel der Kunsten was er een uiterst levendig interview met de zeventigjarige maar bijzonder jeugdige architect Rietveld, wiens levenswerk onder andere met een reeks foto's helder werd toegelicht. Slechts enkele malen was de gebruikelijke kwaal merkbaar: het in de rede vallen door de interviewer. De avond werd besloten met twee korte fragmenten uit stukken van Stig Dagerman en Noël Co ward, gespeeld door de afgestudeerden van de Toneelschool Femke Boersma, Louis Borgers, Ingeborg Elsevier en Willy van Seist, onder regie van Willy van He- mert. De stukken boden uitstekende spel- kansen, die over het algemeen goed wer den gebruikt. Er waren nog wel enkele technische feilen, zoals nu en dan onver staanbaarheid. Ook het lachen en het hui len was niet gaaf. Maar de kennismaking met deze vier nieuwe toneelspelers was toch zeer aangenaam. Beeldschermer Het gedreun van de motor, de ritmische klop van de machine beheersen het mo derne leven. Het machinisme heeft zelfs zijn invloedsfeer uitgebreid tot die gebie den, waar de wetten van pure universele schoonheid de orde van een bevrijdende rust eeuwenlang konden handhaven in een ongestoorde continuïteit. Met name de muziek heeft zich moeten prijsgeven aan de obsessie van de technische onrust. Haar is een nieuw ideaal opgedrongen in de vorm van het prikkelende en verdovende machinistische element. Na een uitvoering van zijn „Concertino" uitte Strawinsky enthousiast zijn voldoening met de woor den: „Het was een echte naaimachine". Met Strawinsky zijn er velen, die derge lijke muziek als een bevredigende sensa tie ondergaan. En onder de componisten uit onze tijd zijn er verscheidene, die zich in dergelijke muziek muzikaal willen uit leven. Bij deze componisten heeft zich met het schrijven van een concert voor twee pia no's en orkest ook Geza Frid geschaard. Dit werk werd voltooid in 1957 en kreeg donderdagavond voor de AVRO-microfoon zijn eerste uitvoering door het Radio-fil harmonisch orkest, dat geleid werd door Henk Spruit. Geza Frid zelve en Luctor Ponse waren de piano-solisten. Het begin van dit concert klonk als het aanzetten van een raket, die in een daver van klanken zijn helse obsederende tocht ondernam naar onbekende verten, naar een luchtledig ni ts anders achterlatend dan de herinnering aan een benauwende droom. De onthutste toehoorder zal in de ogenblikken van besef van de realiteit hebben ontdekt dat deze demonische mu ziek ontstellend knap geschreven is en dat de contrapuntische bedrevenheid van de componist zich bewonderenswaardig heeft laten gelden. Het tweede deel van het concert, een Lento assai leek een groot contrast te wor den met het eerste Allegro martellato. Een lyrisch thema, dat even deed denken aan Leoncavallo's „I Pagliacci", bracht wat romantiek. Maar spoedig daverde de on rust weer op met vulcanische uitbarstin gen als onevenwichtige of opzettelijke sub jectieve impulsen. Even bruisend, onstuimig en eruptief werd het derde deel, een Allegretto giusto, dat een soort rondo is. Intimiderende klank lawines vertegenwoordigden een arse naal van muzikale invallen, die aan de uitvoerenden een uiterste van virtuoze be heersing vroegen. De vertolking van het werk heeft niet de indruk gegeven, dat het hier ging om een specifiek pianoconcert. Meer leek hier sprake te zijn van een compositie, waarin de piano's en het or kest een aandeel van gelijke betekenis hadden. Golfbreker HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Lente-melodieën. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Eng. les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Harmonie-ork. 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.40 Dameskoor. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Amateursprogr. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journalistiek overz. 18.10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragen- beantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Radio- Philharm. ork. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aan sluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Omr.ork.. groot koor en soliste. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram, 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Amus.muz. 11.30 Euitenl. weekoverz. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Hammondorgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sport praatje. 14.00 Jazzmuz. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Koorconc. 15.15 Boekbespr. 15.35 Kamerork. 16.20 Als de schooldeur dicht valt. caus. 16.35 Orgel snel. 17.00 Dansmuz. 17.30 Radio-weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Ritm. muziek. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout. causerie. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 20.35 Promenade-orkest en solist. 21.15 De straat in de mist, hoorsp. 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaret. 22.35 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30—24.00 Ballroomorkest. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio almanak. 14.30 Gram. 15.15 Dansmuz. 15.45 Gram. 16.15 Omr.ork. 16.45 Eng. les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezan gen. 17.30 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstel ling. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Gram. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.0017.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.20 Lied v. d. maand 20.25 Uit tegen thuis. 21.00 Nieuwe gram. 21.25 Gevar. progr. 22.10 Dagsluiting. Advertentie Van Nelle bestellen De eerste „reading" van de toneelgroep Puck, donderdagavond in Hypoknterion te Amsterdam gehouden, leverde de kennis making op met „Breng de bessen, Berthe" een door de gemeente Amsterdam met tweeduizend gulden gehonoreerd toneel stuk-in-opdracht. De schrijfster ervan is Josepha Mendels. Ik vermeld deze bijzon derheid, omdat ik nooit de gronden zal kunnen begrijpen, waarop de jury dit spel acceptabel heeft geacht voor zo'n beloning De reading van Puck mag alleen al ge slaagd heten, omdat ze deze aperte vergis sing heeft geopenbaard, al mogen wij hopen dat het geen gewoonte zal worden die toneelstukken publiek te maken, wier speelbaarheid men al van meet af aan als een onmogelijkheid beschouwt. Of in de discussie na afloop van de reading, deze kwestie is gesteld, weet ik niet. Ik kon haar niet bijwonen. Men mag vertrouwen, dat de artistieke leiding van Puck zulks zal voorkomen. Op zichzelf immers is zo'n reading de moeite waard, al was het alleen maar om de spelers zo toegewijd bezig te zien met „droog acteren". Zij kwamen daarbij in niet geringe mate het publiek te hulp, dat een prikkel nodig had voor zijn fantasie. Van de andere kant bleef het bezwaar, dat zij, ongeschminkt, het con trast versterkten tussen hun concrete ver schijning en hun fictieve realiteit. Zo kre gen sommige teksten wel eens een komi sche strekking of een effect, dat niet werd beoogd. Ik vroeg mij dan ook af, of de reading-regisseur Walter Kons, niet de teu gels te zeer liet vieren. Een sterke concen tratie op de tekst is noodzakelijker dan een sterke expressie der tekst-lezers. Maar, zoals Cas Baas in zijn openingswoord al op merkte, ook voor Puck gold het hier een experiment. Uit de reacties en meningen van het publiek leren de spelers wat kan en niet kan. Daarvan leert ook de regisseur. Voor mijn gevoel zullen bij een „reading" de spelers toch meer interpreet dan acteur moeten zijn, meer vertolker dan verbeel- der. Nu dient onmiddellijk gezegd, dat het spel van Josepha Mendels heel hard de goedertierenheid van de acteurs nodig had. Wanneer zij zich niet zo gegeven hadden, was het een debacle geworden. Nu kon men zich tenminste nog verdiepen in de relatie speler-publiek en zich bezinnen op de creatieve vermogens van de acteur. De creatieve gaven van Josepha Mendels als dramaturg kan ik allerminst hoog aanslaan. De dramatische constructie van haar spel met verwarrende flash-backs zonder asso ciatie met wat voorafging was bijzonder zwak. Het dramatisch motief ging verloren in de detaillering. De figuren waren niet onaardig bedacht en ook opgezet, maar zij verloren contour in de onlogische situaties, waarin zij werden opgevoerd. Het was of men een roman zat te lezen, die geschreven was in dialogen. De dialogen bestonden zelf dan weer vaak uit monologen met slechts een enkele maal een werkelijke antagonis tische werking. Het was een toneelstuk van het primitiefste soort, een proeve, die niet geslaagd was, omdat de auteur de kunst niet verstond. Geestige teksten werden af gewisseld door botte platvloersheden. De totaalindruk: het was onecht. De conclusie: Advertentie zijn BUIGZAAM als de voetzèlf! Aanbevolen door voet-specialisten. De schoen die U GULDENS bespaart aan reparatiekosten. MET 6 MAANDEN GARANTIE OP DE ZOLEN Josepha Mendels is nog lang geen toneel schrijfster, ze kent het vak niet. Dat klinkt allemaal erg onaardig, maar waarom niet te zeggen waar het op staat? Ik heb in een overmoedige bui ook wel eens prullen geschreven en er mijn voor deel mee gedaan, wanneer ze terecht kwa men waar ze hoorden: in de prullenmand. Ik geef toe, dat Josepha Mendels verschil lende interessante problemen en figuren bij elkaar heeft gebracht. Ze werkte sommige beslist belofterijk uit. Maar in plaats van ze in elkaar te passen als in een legkaart, is ze ze gaan husselen. Met het voormelde gevolg P. W. Franse Advertentie Van Nelle bestellen (Van onze correspondent) Tweemaal achttien maanden gevangenis straf heeft de officier bij de Bredase recht- bang geëist tegen twee jongemannen voor het plegen van roofovervallen op bejaarde invaliden. In de nacht van 10 op 11 maart zouden zij vier bezoeken hebben afgelegd, waarvan de eerste drie, in de buitenwijken van Breda, ondanks hun sommatie van „wij zijn van de rijkspolitie" niets hadden opgeleverd. Toen ook het vierde bezoek dreigde te mislukken forceerden zij een zijdeur van de woning, waarin de twee gebroeders Romme, 84 en 79 jaar en bei den bedlegerig, en de 65-jarige zuster van de heren Romme woonachtig zijn. Alle drie oudjes werden op stoelen gezet, waar na de indringers onder de uitroep „je geld of je leven" getracht hebben de plaats te weten te komen, waar het drietal even tueel zijn spaarcentjes verborgen had. Maar er kwam geen antwoord, want er was geen geld. De beide jongemannen uitten hun teleurstelling door de drie be jaarden tegen de grond te slaan en het huis te verlaten. Vijf dagen later werden zij door de Bredase recherche gearresteerd en ingesloten. De Bredase rechtbank deed direct uitpraak. Zij veroordeelde de negen tienjarige M. de J. en de 26-jarige W. S beiden tot een jaar gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Advertentie Van Nelle bestellen I Ruim 200.000 kroppen sla hebben don derdag aan de Venlose veiling de minimum prijs van 4 cent per krop niet kunnen ha len en zijn doorgedraaid. Van de tiendui zend aangevoerde kisten sla vonden er vijf en tachtig honderd geen koper. Deze gang van zaken staat in nauw verband met de grote binnenlandse aanvoer van krop sla in Duitsland. De Venlose veiling is in hoge mate aangewezen op het Duitse af zetgebieden. Door de invoerrechten en de hogere verpakkingskosten kan de Neder landse kropsla niet concurreren met het Duits produkt, als dit, zoals thans het ge val is, in grote hoeveelheden wordt aange boden. Gasfles ontploft. In een werkplaats aan het Dullaertplein in Rotterdam is don derdag een gasfles ontploft. Een der fir manten, de 52-jarige J. H. van B., liep daarbij een gecompliceerde fractuur aan een der benen en andere vrij ernstige ver wondingen op. Een magazijnmeester, de 51-jarige A. M. zou een been hebben ver loren en eveneens ernstige brandwonden hebben gekregen. „Nou?" zei meneer Neuzenmaker opgeruimd. „Hoe vind je die nieuwe neus?" Maar Umpie vond er niets aan; die rare neus stond hem helemaal niet. „Goed, goeddan maak ik subiet een ander neusje!" zei meneer Neuzenmaker. En in een ogenblik had hij weer een andere neus gekneed en op Umpies gezicht geplakt. Maar dat was helerrlaal geen leuke neus, dat lange, rare ding! „Ik, wil die neus nietik wil mijn eigen neus houden!" jammerde Umpie. 18—19 ■■cv.' ie Donderdagmorgen is de heer H. J. van de Linde, wonende Cornelis Matersweg 73 te Beverwijk, ter gelegenheid van het feit, dat hij de elektriciteitsvoorziening van Noordholland gedurende veertig jaar diende, door de directie van het P.E.N. op het. hoofdkantoor in Bloemendaal ontvan gen. De heer Van de Linde is thans werk zaam als commies-C op het bijkantoor van het P.E.N. te Beverwijk. De economisch adjunct-directeur van het P.E.N., de heer F. W. J. Straakenbroek heeft de jubilaris geluk gewenst en hem een gratificatie overhandigd. Van het provinciaal bestuur kreeg hij een bloemenhulde. Tevoren was de jubilaris in het bijkantoor te Beverwijk door zijn collega's gehuldigd. Des middags recipieerde de heer Van de Linde in huize „Terpsichore" in de Zeestraat te Bever wijk, waar hij namens het jubileumfonds van het P.E.N. door drs. J. Ober werd gecomplimenteerd. Ook zijn oud-collega van het P.E.N., de heer Stol, die thans ge pensioneerd is, heeft hem daar zeer har telijk toegesproken. Voor de president van de Haagse rechtbank heeft een kort geding gediend, dat de vader van een we gens „spieken" wegge stuurde staatsexamenkan didaat aanhangig heeft ge maakt tegen de staat. De procureur voor de examenkandidaat bepleitte dat de jongeman, die ont kent te hebben gespiekt, alsnog zal worden toege staan, staatsexamen hbs a te doen, waarna dan door de bevoegde autoriteiten op hoog niveau, of even tueel door de gewone rech ter, zal worden uitgemaakt, of hij een diploma zal mo gen ontvangen. Voor de staat betoogde een advocaat, dat de presi dent van de rechtbank in kort geding onbevoegd is te oordelen over de beslis sing van de examencom missie, welkersecretaris de jongeman betrapt heeft op een poging tot fraude bij het examen. Pleiter zei, dat de examencommissie een volkomen redelijke be slissing heeft genomen, toen zij de kandidaat van verdere deelneming uit sloot, zodat hier dus geen sprake kan zijn van het plegen van een onrecht matige daad, zoals eisers verwijt luidt. Het schriftelijke deel van het staatsexamen werd be gin van deze maand in de Haagse Dierentuin gehou den. Een surveillant zag uit de tas van de kandi daat, die naast diens tafel stond, een karton steken, waarop duidelijk leesbaar algebraformules getekend stonden. Voor de rechter demonstreerde de secre- taris hoe de tas met het karton gestaan had. De ■y jongeman zegt niet ge spiekt te hebben. Hij had de formules vóór het exa men nog even ingekeken. Het karton zou tijdens het examen bedekt zijn ge weest door zijn jas, die echter later door een sur veillant per ongeluk van de tas zou zijn geschopt. Met het verhaal over de jas kwam de kandidaat overi gens pas later. Nog later voerde de kandidaat als verweer, dat hij de for mules niet van zijn plaats af had kunnen lezen, om dat zijn ogen daarvoor te slecht zouden zijn. Zijn procureur legde een desbetreffende verklaring van een oogarts over. De president zal donderdag vonnis wijzen. -'vertentu Van Nelle bestellen 1 Minister ir. H. B. J. Witte is van me ning dat voorshands geen nieuwe stimu lansen aan de particuliere bouwnijverheid behoeven te worden gegeven. De dalende marktrente veroorzaakt grotere activi teit in de woningbouwsector. Verleden maand is het quotum voor aanvragen voor premiebouw weer bereikt. Aan ver dere faciliteiten lijkt de minister thans geen behoefte te bestaan. De bewindsman zei dit tijdens een di ner in Hillegom, hem aangeboden door de Vereniging van Nederlandse Kalkzand- steenproducenten en de „Vereniging Ne derlands Fabrikaat". In een beschouwing over de taak van het toeleveringsbedrijf in de bouwindustrie zei ir. Witte onder meer, dat deze industrie in grote mate medewerkt tot het verbeteren van de bouwactiviteit. In ongeveer 500 betonfa- brieken, 250 steenfabrieken en honderden timmerfabrieken en andere bedrijven werken omstreeks 200.000 mensen, wier jaarlijkse produktie ruim de helft van de waarde van alle op de bouwwerken nodi ge materialen beloopt komt nog drie mil joen ton materialen uit het buitenland Door massafabricage, toenemende stan daardisering, maatvastheid, maatbeheer- sing en typebeperking werkt deze toele veringsindustrie mee aan een goedkoper en sneller produktieproces en werkt ver vanging in de hand. Het is, naar dé mi nister meent, nodig dat een systeem van maten voor alle bouwwerken wordt ont worpen. Op dit terrein is natuurlijk over leg tussen producent, architect, aannemer en andere betrokkenen nodig. In dit verband vroeg de minister zich af of de architect van het bouwwerk nog tegelijkertijd componist en dirigent kan zijn. Hij denkt in de richting van indus triële vormgever en zei, op aanpassing van de architect aan de vernieuwingen in het bouwproces te hopen. In de toeleveringsbedrijven zit bepaald het knelpunt niet. Zij zijn een vertrouwde basis voor de thans in gang zijnde ontwik keling van de bouwindustrie, aldus minis ter Witte. Advertentie Van Nelle bestellen I Advertentie 14. Er werd hun alles geleerd over voedsel en hoe zij het klaar moesten maken in het kombuis naast de grote keukens en tevens hetgeen even belangrijk was hoe zij het moesten opdienen. Zij bekeken de diagrammen, die er uitgegeven werden voor het dek ken voor maaltijden van vijf, zes of zeven gangen, kregen pro forma formulieren van de barrekeningen en moesten daarop imaginaire posten invullen. Men vertelde hun over het weer en wat de heftigheid en de wisselvalligheid daarvan veroorzaakte en later ook over de weersomstandigheden, die zij zouden vinden op de te bevliegen routes. Deze routine ging dag aan dag, week aan week voort 's morgens werk in de keuken of in het kom buis, gedurende de lunch aan tafel bedienen, 's mid dags lezingen en soms opnieuw bedienen bij de thee, of 's avonds. De gehele dag hoorden zij vliegtuigen, die óf juist binnenkwamen, dan wel over vlogen. Maar het enige gezicht dat zij er op kregen, was door de ramen van het klasselokaal of bij het komen of gaan op en van het vliegveld. En toen de keukenarbeid nog uitgebreider scheen te worden merkte Cynthia eens cynisch op: „Het is allemaal niets anders dan een sinistere grap! Ze kunnen geen huishoudelijke hulp krijgen en bedenken dus een geweldige stunt, die ze Cursus Nr. 8 voor Stewardessen noemen." Maar plotseling midden september, begon op een zekere middag Crosbie zijn lezing met de toverwoor den: „Het vliegtuig, waarin je spoedig zult vliegen.." „Wanneer, meneer Crosbie?", klonk een half dozijn meisjesstemmen. „Vandaag?" De Officier van Bevoorrading keek op van het blad met notities, dat op een plattegrond van een Mark IV Astroliner lag. „Neen, dames, niet vandaag." „Morgen dan?" Crosbie schudde spijtig het hoofd. „Neen, ik vrees, dat het ook morgen nog niet zijn zal." „Volgende week?", hielden zij aan. „Ik denk het niet". Er klonk een wanhopig gekreun in de klas. „We moeten onze praktische kabine-constructie op de grond nog hebben", wees Crosbie hen terecht. „Ka pitein Prentice is zo vriendelijk geweest ons een vlieg tuig en een werktuigkundige toe te zeggen, die u in de naaste toekomst instrueren zal". „Maar, meneer Crosbie, wanneer gaan we vlie gen", jammerden zij. „Dames, dat is veel moeilijker te arrangeren dan u denkt. De vliegtuigen zijn, hetzij op de routes, hetzij in de hangar voor onderhoud. Daar de exploitatiekos ten van een toestel zeer hoog zijn, is het uitgesloten, dat wij er een voor ons alleen krijgen. Dus moeten we wachten tot kapitein Prentice een zekere pilotenin- structie daarmee kan combineren. Dan is hij waar schijnlijk wel zo vriendelijk ons de lege kabine te la ten gebruiken, om onze instructie in de lucht voort te zetten". Dus kwam het toch weer op Prentice neer. Hij zou zeggen, wanneer ze op de hoogte gebracht zouden wor den met het interieur en de inrichting van een kabi ne. En hij zou uitmaken, wanneer ze zouden vliegen. Als een groepje behoeftige familieleden zouden zij door een achterdeur worden binnengelaten, om zich daar te amuseren, terwijl de belangrijke pilotenin- structie in het voorgedeelte werd gehouden. „Zouden we dit jaar nog aan vliegen toekomen?", vroeg Cynthia vriendelijk. Maar Crosbie ging op de ironie niet in. Streng en autoritair zei hij: „U zult eventueel vliegen. En nu, da mes,". riep hij, daar het gemompel van ontevreden heid luider werd, „zullen we tot onze lezing terug keren. De toestellen, waarop u vliegen zult, worden gebruikt voor alle mogelijke doeleinden en ook voor de lange routes. „Ze kunnen met recht meisjes voor alles worden genoemd. Kom dames," riep hij, terwijl hij zijn pu pillen verrast aanstaarde bij het homerisch gelach dat er in de klas opging, „Kom dames, opletten alstu blieft!" Maar twee dagen later kregen zij inderdaad het bin nenste van een vliegtuig te zien. Met een zucht van verlichting gaf Crosbie de zestien meisjes over aan de heer McWhirter, een van de assistent-werktuigkun digen. Whirter was een zwijgzaam mens. Hij sprak nooit als het niet strikt nodig was en èls hij het deed, leg de hij de dingen op de eenvoudigste, langzaamste ma nier uit, gelijk iemand, die tegen vreemdelingen spreekt. Hij liet zien waar zich de ontsnappingsluiken bevonden en hoe ze die moesten hanteren de plaats voor de reddingsgordels en hoe ze die moesten omdoen. En hij bleef sprakeloos staan kijken, toen Cynthia in een van die dingen, opgeblazen en wel, als een man nequin op een modeshow ronddraaide. Whirter haalde een van de twee verpakte rubber- reddingsvlotten te voorschijn en wees op de hefboom, met behulp waarvan zij met samengeperste lucht kon den worden opgeblazen. Hij maakte een dinghypak open, zodat zij de rantsoenen melktabletten en andere voedingsmiddelen konden zien, alsmede de chemica liën, die zeewater in zoet water kunnen omzetten. Hij liet hen de handle van de dinghy-radio ronddraaien, de passagierszetels in verschillende standen brengen. Hij liet hen ook even door de cockpit gaan, waarbij duidelijk bleek, dat hij het hopeloos achtte om hun daarvan iets uit te leggen, want hij wees eenvoudig de plaatsen van de twee piloten aan, de lessenaar van de navigator, het instrumentenbord van de werk tuigkundige en de plaats voor de marconist om ze ver volgens mee te nemen naar het keukentje. Daar gaf hij uitleg over de glanzende ovens en kook platen, het water en de verhittingssystemen en tenslot te leidde hij de meisjes naar de zware deur achterin en legde uit, hoe die geopend kon worden. Daarna ging hij hen voor naar het duffe klaslokaal, waar zij de rest van de middag doorbrachten. En niet alleen voor die middag.' Er ging zelfs nog een week voorbij, zonder dat zij ook maar bij benade ring in de buurt van de hangars of van een vlieg tuig kwamen. „Wat heb ik jullie gezegd", zei Cynthia. „De vlucht die ons beloofd is, was niet anders dan de wortel, die de ezel in beweging houdt". Maar de volgende dag kondigde tot ieders verras sing Crosbie aan: „Dames, de vliegende training be gint vandaag.". Hij had het echter mis. Het vliegtuig was defect en vloog niet „Dames," zei hij drie dagen later, „de training tij dens een vlucht zal vandaag beginnen. Maar hij had het weer mis, want er kwam plotseling mist opzetten en er werd niet gevlogen. (Wordt vervolgd) Schip gezonken. In een bocht van de Maas nabij Kessel-Eyck is een 500 ton metende „Kempenaar" uit Raamsdonkveer gezonken. Het schip was in aanvaring ge komen met een tankschip van 1200 ton van de Esso. De schipper en zijn vrouw kwamen met de schrik vrij. Hun zoon liep bij de botsing een verbrijzelde hand op en moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Van het huisraad kon niet veel gered worden. Presidentieel bezoek. De president van Israel, Isaac Ben Zwi, zal in gezelschap van zijn echtgenote op 14 juli op Schiphol arriveren voor een kort bezoek aan Neder land. Daarna zullen zij enkele dagen in België doorbrengen en ondermeer de wereldtentoonstelling in Brussel bezoeken. Gasverstikking. De nestor van de gemeenteraad van Pijnacker, de 71-jarige heer J. H. Kerkvliet is donderdag door gasverstikking om het leven gekomen. Toen omstreeks halfvijf een melkknecht zich aan K.'s boerderij meldde vond hij de deur gesloten. Hij rook een sterke gas- lucht en verschafte zich via een raam toe gang tot de woning, waar hij de heer K. bewusteloos op de vloer aantrof. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. Men vermoedt dat het slachtoffer een flauwte heeft gekregen op het ogenblik dat hij zijn gasstel wilde aansteken. Brits burgemeestersbezoek. De bur gemeesters van de Britse steden Newcastle on Tyne, Sunderland, Middlesbrough en South Shields en enkele andere Engelse autoriteiten hebben een bezoek van één dag aan Amsterdam gebracht, waar het gemeentebestuur de gasten in het Vondel parkpaviljoen heeft ontvangen. Het gezel schap arriveerde met een vliegtuig van de Silver City Airways, die met deze vlucht op officiële wijze de luchtlijn tussen New castle en Schiphol opende. Advertentie Van Nelle bestellen I VRIJDAG 30 MEI Stadsschouwburg: Haarlemse Toneelclub „Sabrina", 20 uur. Kunstzaal De Ark: Schilderijen en tekeningen van Norbert André de la Porte, 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Die dag eindigde mijn leven". 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Eenzame jeugd", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 20 uur. Luxor Thea ter: „De dochter van de woestijn", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 19.30 uur. Rem brandt Theater: „De graaf van Luxem burg", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het duel van Gunsight Ridge", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord, the lady and the butler", a.l., 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 31 MEI Kunstzaal De Ark: Expositie van werken en tekeningen van Norbert André de la Porte, 1012 uur. FILMS Cinema Palace: „Die dag eindigde mijn leven", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Eenzame jeugd", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: .The bridge on the river Kwai", 14 jaar, 14 en 20 uur. Luxor Theater: „De dochter van de woestijn", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 19.30 uur. „Kleine kame raden", a.l., 14.30 uur. Rembrandt Theater: „De graaf van Luxemburg'!, a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het duel van Gunsight Ridge", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The lord, the lady and the butler", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN H.J.M.V.-gebouw: Toneelvereniging Von del met „Graag of niet", 20 uur. Stads schouwburg: Uilvoering door leerlingen van Pie van der Glas—Boosman en Chris van der Glas, 19.30 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: La Condola Marionettenthea ter, 20 uur. Dreefzicht: Weldadigheids bridgedrive Stichting Adoptiecommissie Bejaarden, 19.30 uur. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6