Algiers verontrust over De Gaulle's ideeën DE DE FRANSE ASSEMBLEE MORRIS 'foeforei/or/tiis/// HET WEER Nieuwe botsingen in Tunesië Coty ruimt de resten van republikeinse argwaan op Ontstemming over te zware wiskunde- opgaven bij eindexamens Morgen investituur Uitzinnig vreugdebetoon over de zege Ons wit non-iron shirt van 10,90 Vrij warm ONHEILSPELLENDE BOTSINGEN IN PARIJS Het woord is aan De Veiligheidsraad komt maandagmiddag bijeen Lange Herenvest en deel van Anthoniestraat voor verkeer gesloten TBC-gevaar nog niet definitief bezworen Waarschuwende woorden Koningin en Prins naar Expo Caryl Chessman heeft weer een rekwest ingediend op Ziekenhuiscongres 't Wordt wéér Si-Si weer! Koning van Nepal wellicht naar Nederland Geen schokken 72e JAARGANG No ZATERDAG 31 MEI 1958 303e JAARGANG No 119 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 IÉ 1 Ij 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. If™2! I I 1 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J| ff Ji |f J| ||srasiï I I 1 IL J1 IL Jl ILJlifL Jl iL Ji Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel 57755 A tóa Sm Sa JSa mL A §te# *nmr fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 cL Postgiro 273107. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoofdredacteur: Simon Koster Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur) ALGIERS, 31 mei - Op het „Forum", voor het gouvernementsgebouw in Al giers, heeft gisteravond een van uitzin nige vreugde opgewonden mensenmassa de „overwinning' van genei aal De Gaulle op de regering-Pflimlin in Parijs, gevierd. Honderdduizend oudstrijders met vlaggen en brandende fakkels en nog eens even zovele andere burgers, die op de balkons der huizen en op de om ringende heuvels al uren hadden ge wacht, omgaven in het centrum van de stad een gigantisch „Kruis van Lotharin gen" en maakten van dit overwinnings feest in de donkere nacht een aangrij- oend schouwspel. Oorlogsgewonden op krukken, vrouwen en meisjes werden niet moe de Marseillaise door de nachte lijke stad te doen weerschallen. en in deze kokende mensenzee weerklonk zon der ophouden het „Leve De Gaulle", „Leve Algérie Frangaise", „Leve Massu", „Leve Soustelle" En terwijl tientallen betogers, die hun enthousiasme niet meer meestei konden blijven, in bewusteloze toestand moesten worden weggedragen, en men zich elders de vingers en de handen brandde aan de toortsen, die flakkerden in de zwoele wind, vuurden de muziekkorpsen van leger, vloot en luchtmacht, deze geest drift nog eens extra aan met hun knet terende marsen. De herdenking werd besloten met het altijd weer diep indrukwekkende „Aux Morts" het doffe geroffel der tamboers en de omfloersde signalen der blazers, die zo het saluut aan hun gevallen kameraden brachten. Zo aangrijpend was dit hele schouwspel, dat wij ons niet zonder vreze moesten afvragen of de liberale overtui gingen. welke aan De Gaulle worden toe geschreven, sterk genoeg zullen blijken om deze geestdrift te bedwingen; of de patriot en militair De Gaulle anders gezegd de staatsman, later in staat zullen stellen het hoofd koel te houden bij deze Alge rijnse wedergeboorte van het Franse na tionalisme. Het is wel duidelijk dat de rebellen leiders deze vraag ontkennend hopen te kunnen beantwoorden. En daarom zullen zij niet aarzelen het enthousiasme van hun volgelingen nog vuriger op te doen laaien. Een der leiders stal tegenover ons, na afloop der manifestatie, zijn gevoelens dan ook niet onder stoelen of banken. „Wij hebben", zo zei hij, „De Gaulle nu tot een onaantastbaar symbool verheven en hem op de hoogste troon geplaatst, zonder ech ter precies te weten wat hij wil en denkt te gaan doen. Wanneer zijn plannen niet met onze inzichten zouden stroken, dan zullen wij moeilijk een tweede actie kun nen ontketenen." Inmiddels is het wel zeker dat het leger De Gaulle onder alle omstandigheden trouw zal blijven. Gerommel Voor het ogenblik, en vooral voor het blote oog, is de geestdrift nog algemeen en bestaan er ook tussen generaal Massu en de burgerlijke extremistische leiders als Soustelle geen openlijke tegenstellingen. Maar dat die unaniemiteit tegen een dieper onderzoek al niet meer bestand is, en het binnenskamers al luidruchtig rommelt, blijkt wel uit de lange serie codetelegram men die vannacht onmiddellijk na dit wild onstuimig feestvertoon door de radio van Algiers naar het moederland „Frankrijk" werden uitgezonden. Het kruis van Lotharingen Het kruis van Lotharingen (dubbele dwarsbalk), dat het embleem van De Gaul le's „vrije Fransen" was, komt voor in het wapen van René I van Anjou en Lotharin gen, die het recht om dit embleem te voeren gekregen had van zijn vader, Louis I van Anjou. koning van Hongarije. Deze had het mogen kiezen uit het Byzantijnse embleem. Het was daar in opgenomen door Manuel I, keizer van Byzantium, wiens echtgenote, Irene, een aldus gevormd stukje van het kruis van Christus in Jeruzalem had gevonden. Het Lotharingse kruis is door admiraal Muzelier in juni 1940 als embleem voor het Franse verzet gekozen en zo' werd het ook door de „Vrije Fransen" van generaal De Gaulle overgenomen. Advertentie is fantastisch goed en blijft wit ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM - TEL. 1696:- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL.'13439 FERD. BOLSTR 48 A' DAM TEL 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Overwegend zonnig en vrij warm weer met een kleine kans op onweer. Zwakke tot matige zuid-oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. R. W. Raymond: De dood is niets anders dan een horizon, die ons uitzicht beperkt - een horizon, die slechts denkbeeldig is. TUNIS (Reuter) Franse en Tunesi sche troepen hebben vrijdag in Zuid-Tune- sië opnieuw schoten gewisseld. Uit Franse bron is vernomen, dat de hele nacht met tussenpozen schoten zijn gewisseld tussen het Franse garnizoen te Ramada en de Tunesische strijdkrachten die het garni zoen omsingelden. Tunesische eenheden zouden 's nachts een Franse buitenpost binnengedrongen -ijn. Volgens een Fran se militaire woordvoerder trokken de bin nendringers zich terug nadat over en weer schoten waren afgevuurd. In officiële Tunesische kringen heeft men geweigerd de incidenten te bevesti gen, maar de toestand in het zuiden blijft „zeer gevaarlijk", zo verklaarde men. Een Tunesische woordvoerder heeft de beschuldiging geuit, dat Franse militairen in burger naar de Franse garnizoenen in Tunesië zijn gezonden om deze te verster ken. Een officiële Franse woordvoerder heeft deze verklaring als „propaganda aan de vooravond van. het debat in de Veilig heidsraad", gekenschetst. (AFP) Er heerst grote verbittering onder de Franse burgers in Bizerta en Sidi Abdallah wegens Tunesische maatregelen die er kennelijk op gericht zijn de Fransen onaangenaam te zijn. Er worden wegver sperringen opgeworpen, bewaakt door Tu nesische burgers, die vaak bewapend zijn. In het district Bizerta mogen geen Franse militaire voertuigen rijden. Er reed tot nog toe elke week 'n niet-militaire vracht auto tussen Bizerta en Tunis. Dit is nu ver boden. Aan arbeiders van het Franse tuig huis te Sidi Abdallah is verzocht hun jachtgeweren op de Tunesische politie bureaus in te leveren. In Franse marinekringen wijst men er op dat deze Tunesische belemmerings maatregelen worden genomen op een tijd stip, waarop de Franse autoriteiten blijk hebben gegeven van zeer grote matiging met het oog op de te heropenen bespre kingen met Tunesië, na de vorming van een nieuwe Franse regering. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad komt maandagmiddag bijeen om het Frans-Tunesische geschil te behandelen. (Van onze correspondent in Parijs) Generaal Charles De Gaulle zal hedenavond voor de Franse Nationale Vergadering verschijnen voor zijn investituur als premier. Men verwacht dat zeventig tot tachtig van de honderd socialistische afgevaardigden de generaal zullen steunen, waardoor hij verzekerd is van de „brede vertrou wensbasis", die hij als voorwaarde heeft gesteld. De Gaulle zal zijn rege ringsprogram vanmiddag toelichten op een ronde-tafelconferentie van partijleiders, die president Coty zal voorzitten. Het staatshoofd heeft van daag het ontslag van de regering-Pflimlin aanvaard. Met een kommervolle uitdrukking op I Frankrijk in deze historische laatste zijn gezicht poseert president Coty van uren van de vierde republiek voor de fotografen. De eind-examinandi van vele lycea in heel Nederland (afd. gymnasium b.) moesten vandaag het schriftelijk examen Duits overmaken, omdat gebleken is dat de examenopgave was overgenomen uit een bloemlezing „Deutschland in zwei Jahr- hunderten" die op verschillende scholen in gebruik is. In tegenstelling" tot de andere opgaven die over het algemeen zeer moei lijk en voor de meesten wellicht te moeilijk waren, viel dit stukje vertaalwerk wel mee. Maar toch kan men zich wel de ont stemming van vele examinandi voorstel len, nu hun ook dit „winstpuntje" werd ontnomen als gevolg van een onoplet tendheid van de samenstellers der opga pen en van de inspectie voor het gymna siaal en middelbaar onderwijs, die elk jaar weer andere leraren aanwijst om de schriftelijke opgaven samen te stellen. Over het algemeen genomen zijn de wiskundeopgaven te zwaar en te gecom pliceerd geweest. De algebra- en meetkun- de-vraagstukken lagen op een te hoog ni veau; in vele gevallen konden zelfs leer lingen niet tot 'n oplossing komen. De wjj- ze, waarop de vragen waren gesteld, was bovendien voor velen al een probleem. Goed Nederlands zou de examinandi al een eind op weg hebben geholpen. Voorts waren èr drukfouten in de opgaven en bij een dezer meetkunde-opgaven had men een gegeven vergeten. Dit werd later in een extra verbeterblaadje bijgevoegd. AI deze factoren hebben een extra psycho logische druk op de leerlingen gelegd. Ook voor de HBS-B-afdeling waren de algebra-opgaven te moeilijk. De algemene indruk is dan ook, dat zeer velen het niet tot een voldoende cijfer hebben kunnen brengen, indien men de normen voor de beoordeling niet heeft verruimd. Het zal nu van de houding van de gecommitteerden bij de mondelinge examens afhangen in hoeverre het percentage „gezakten" nog binnen redelijke grenzen zal kunnen blij ven. Koningin Juliana en prins Bernhard zul len op 16 en 17 juni een bezoek brengen aan de wereldtentoonstelling te Brussel. Zij zullen die dagen de gasten zijn van koning Boudewijn. Caryl Chessman, de ter dood veroor deelde die reeds tien jaar in de dodencel van de San Quentin-gevangenis zit en al die jaren met wettelijke bezwaarschriften herziening van zijn proces heeft trachten te verkrijgen, heeft opnieuw een verzoek ingediend teneinde gehoord te worden om trent het proces-verbaal van zijn rechts zitting in 1948. Hij heeft zijn rekwest in gediend bij rechter Walter Evans, die in het begin van dit jaar reeds een zitting aan dezelfde klacht besteedde en bij die gelegenheid concludeerde dat het gewraak te proces-verbaal in zijn algemeenheid juist is. Oud-president Vincent Auriol verlaat het presidentiële paleis te Parijs, het Elysée, na een onderhoud met zijn op volger, president René Coty. reden nog wel even in de ijskast blijven. Wanneer door toedoen van generaal De Gaulle de „zieke man van Europa", Frank rijk, weer zou kunnen genezen, doen ook de bondgenoten er stellig verstandig aan zich over deze teleurstellingen zo snel mo gelijk heen te zetten. PARIJS (UPI) Roger Duchet, secre taris-generaal van de onafhankelijke (conservatieve) partij heeft aangekondigd dat De Gaulle morgenochtend op een bizondere zitting van de Nationale Ver gadering tot premier zal worden bevestigd. Duchet deelde dit mede na de generaal een bezoek te hebben gebracht. Op'het in Utrecht gehouden tweedaagse congres van de stichting Het Nederland se Ziekenhuiswezen heeft de voorzitter van de stichting, mr. J. A. H. J. van der Dussen, de wijziging in de bijdragerege ling voor de financiering van ziekenhuis- bouw ongelukkig en onbillijk genoemd. Een forum besprak de toekomstige onder bezetting van de sanatoria en de eventuele omschakeling van deze inrichtingen. Men toonde zich verheugd over de te ruggang van de t.b.c. maar was bezorgd over de economische toestand van de sa natoria. Prof. Kraan gaf een overzicht van de teruggang der tuberculose. Niettemin heeft 1957 geen daling van het aantal prvallen te zien gegeven en er waren zelfs sanatoria die dat jaar weer met wachtlijsten werkten. Er is geen re den voor ongerustheid maar men dient toch op zijn hoede te blijven, temeer ook waar in de eerste maanden van 1958 even eens een lichte stijging van het aantal t.b.c.-gevallen is geconstateerd. Binnenkort zou, na Parijs, ook voor Al giers een periode van onthutsende verras singen kunnen aanbreken. Ook op het ge bied der buitenlandse politiek heeft De Gaulle door zijn entourage laten door schemeren, dat van hem geen Schokkende revoluties zouden zijn te vrezen. Het is mijn gewoonte niet, zo heeft de generaal opgemerkt, een gegeven woord te breken De verdragen die Frankrijk ondertekende zullen ook in de toekomst worden geëer biedigd. Wel zal Frankrijk zich onder zijn bewind zeker krachtiger willen doen gelden in het internationale verkeer. Intussen zal de aandach' van de nieuwe regering het jaar dat nu beginnen gaat, ongetwijfeld in de eerste plaats gericht zijn op problemen van binnenlandse aard. De staatshervorming en de regeling van het Algerijnse probleem. Onder die om standigheden zal het wel uitgesloten zijn. dat Frankrijk voor 1 januari al bij machte is zijn economie op de Europese markt over te doen gaan. En ook andere plannen in Europees verband zullen om diezelfde Advertentie voor weer wordt het de edelste vruchtenlimomde uit klinkklaar (ruit I Koning Mahendra van Nepal heeft een uitnodiging voor een bezoek ran West- Duitsland aanvaard. De koning zal op 2 juni naar de Sovjet-Unie vertrekken voor een verblijf van drie weken waarna hij naar men verwacht, bezoeken zal brengen aan Nederland, Noorwegen, Zweden, De nemarken, België, Frankrijk, Zwitserland en Egypte. (UPI). DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Nu cle beslissing van De Gaulle's machtsoverneming is gevallen als de climax, die tenminste een onmiskenbare spanning teweeg heel t gebracht, wil men in de hoogste kringen der Franse politiek kennelijk geen minuut meer dan hoognodig is, verliezen. Aan verder talmen blijven inderdaad grote gevaren verbonden, zoals vannacht weer is gebleken, toen verscheidene zwaar gewonden vielen bij botsin gen tussen linkse en rechtse extremisten in Parijs. René Coty, het staatshoofd, en generaal De Gaulle, de officiële formateur, hebben gisteren de taken verdeeld. Terwijl de president in het Elysée de partijleiders ontving, om de resterende sporen van republikeinse argwaan weg te ruimen, was de generaal in Colombey- les-deux-Eglises bezig zijn toekomstig kabinet samen te stellen en zijn regerings verklaring te redigeren. De Gaulle ontving ook nog de oud-president der repu bliek Vincent Auriol, de oud-premier Guy Mollet en de socialistische fractieleider in de Kamer Deixonne. Uit het feit, dat de generaal deze laatste figuren heeft ontvangen, blijkt wel dat de zwaarste tegenwind voor De Gaulle nog altijd uit de socialistische hoek komt. In tegenstelling met het gebruik worden er van de regering, die De Gaulle samen stelt, door de kranten nog bijna geen na men van toekomstige ministers genoemd. Mogelijk zou de generaal kopstukken der voornaamste partijen, de socialist Mollet, de conservatief Pinay, de rooms-katho- lieke volksrepublikein Pflimlin, de afge vaardigde uit Afrika Houphouet-Boigny, tot vice-premiers willen benoemen, die dan een soort politiek comité in de regering zouden moeten vormen. Mollet zou echter hoogstwaarschijnlijk voor deze eer moeten bedanken gezien de stemming, die er nog altijd heerst in zijn partij. Evenmin is hel uitgesloten, dat het vroegere staatshoofd Vincent Auriol, die een beslissende rol in de toenadering tussen De Gaulle en de republiek heeft gespeeld, in de nieuwe re gering een belangrijke post zou Worden toebedeeld. De naam van de ultra-rechtse rooms-katholiek Georges Bidault, die in de eerste kabinetten-De Gaulle als minis ter van Buitenlandse Zaken optrad, wordt ook genoemd. De regering van de generaal zou Uit tien parlementariërs, tien fractie leiders en nog twee vertegenwoordigers der grote vakorganen worden samenge steld. Zeker weet men echter nog weinig of niets, want geen enkele bezoeker van de generaal of van de president heeft in een crisis waarin anders iedere politi cus zo nodig zijn woordje moet doen ook maar enige aanwijzing willen geven. In elk geval is het streven de nationale eenheid zo spoedig mogelijk te herstellen bij De Gaulle wel onmiskenbaar. Zo moet de generaal er tegenover president Coty zijn verwondering over hebben uitge sproken, dat het staatshoofd aanvankelijk de communistische en de -loujadistische fractieleiders buiten zijn raadplegingen wilde sluiten. Dat zijn ook Fransen, zou hij hebben opgemerkt, en we hebben alle krachten hard nodig. Intussen hebben daarna de communistische leiders Thorez en Duclos de uitnodiging om op het Elysée te komen overleggen van de hand ge wezen. De Gaulle heeft te kennen gegeven, dat hij zich niet wenst te onderwerpen aan een openbare discussie over zijn regerings programma in de kamer. Hij wil slechts voor het parlement verschijnen, nadat de partijen hem zwart op wit de garantie hebben gegeven, dat hij met een massale meerderheid zijn investituur zal halen Wanneer hij eenmaal tot minister-presi dent bevestigd is, zou De Gaulle het par lement een royale vakantie gunnen. De zittingsperiode zou tot een enkele maand per jaar beperkt worden. De arbeid der kamercommissies wil de generaal daaren tegen zien voortgezet en zelfs opgevoerd. Na zijn installatie als premier wordt De Gaulle eveneens nog het voornemen toe geschreven zo spoedig mogelijk in Algerije zelf poolshoogte te gaan nemen. Een ont moeting met de generaals in Algerije, en vooral de leiders van het „Comité voor algemeen welzijn", lijkt inderdaad wel het meest noodzakelijk. Want het wordt bij de dag waarschijnlijker, dat De Gaulle niet alleen de rebellen geen bijzonder tedere gevoelens toedraagt, maar het ook oneens is met de zogeheten integratie-politiek, die daar sinds 13 mei in naam gevolgd wordt Het is waarnemers sterk opgevallen, dat de generaal nog nooit van Frans-Algerije heeft gesproken, noch stelselmatig de woorden „verbonden volken" gebruikt. Maandag hoopt prinses Desiree van Zweden haar twintigste verjaardag te vieren. De foto van de stralende prin ses werd genomen in een der kamers van het koninklijke paleis te Stockholm. Van maandag af zullen wegens het op breken van de tramrails de Lange Heren- vest, de Anthoniestraat tussen deze vest en de Lange Brug voor alle verkeer gesloten zijn. Verkeer naar Amsterdam via de Am sterdamse Poort blijft mogelijk. Maar het verkeer van Amsterdam naar Haarlem zal gedurende die tijd omgelegd worden via de Prins Bernhardlaan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1