Grote weerklank uit kerken van IJmond en Haarlem Mode Oecumenische kerkdag 1958 Vernieuwing in lied en in taak Muzikal; leerlingen van echtpaar Plas UIT STAD EN STREEK DINSDAG 3 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Woensdag begint school- honkbalcompetitie Puzzl *it van personeel van t e Hin-fahrieken Botsing bij oversteekplaats op de Rijksstraatweg Begin van brand in de Kennemerduinen Ballet van „Vondelkwar tier" in Openluchttheater Meisje bekent diefstal van spaarbankboekje Bromfietser reed tegen autobus op Nieuwe NZH-gebouwen gaan f 1.339.800 kosten Metropoliet van Moskou komt naar ons land Voor gesprek met Wereld raad voor Kerken Duinbrand bij Bentveld De Speelkamer Wijziging van de wet op het Nederlanderschap Humanitas-collecte Concert van N.Ph.O. met expositie Minister Struycken: Helmen voor de B«B. zijn in orde bevonden Examens Amerikanen brachten valse dollarbiljetten in omloop Uitbreiding universitaire MO-opIeidingen in Groningen Zeeuws-Vlamingen komen naar Den Haag om te protesteren Kerkelijk Nieuws De laatste voorbereidingen voor de Oecumenische Kerkdagen van Haarlem en IJmond op 7 en 8 juni aanstaande zyn in volle gang: vijftig leden van verschillende kerken, waaronder ook gereformeerden en leden van de Stadsevangelisatie, die zich hebben opgegeven voor de groepsleiding, kregen daartoe zaterdag nadere instructie onder leiding van ds. YV. H. Buys van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers uit Bentveld. Er zullen 24 gespreksgroepen «orden gevormd. Het bureau Oecume nische Kerkdag 1958 in de Van Egmond- slraat 2 te Haarlem werkt op volle toeren om de laatste details te regelen. De be langstelling voor dit gebeuren van alle zij den is zó groot, dat men de verwachting heeft, dat het werk van de Oecumenische Raden van Haarlem en IJmond, die dit initiatief namen, een breder en steviger basis zal gaan krijgen. Zoals eerder is medegedeeld, zal dit oecumenisch weekeinde zaterdagmiddag om twee uur beginnen in de Doopsgezinde Kerk, waarna de opening door ds. W. A. van Asperen, voorzitter van de Haarlemse Oecumenische Raad, achtereenvolgens ir. W. Bakker en prof. dr. W. Banning het woord voeren, respectievelijk over de technisch-economische problemen en de sociaal-ethische problemen der industria lisatie. In de avonduren behandelt prof. dr. E. de Vries de vraag wat de Kerk in deze veranderende situatie heeft te zeggen. Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen houdt de avondsluiting. Zondagmorgen leidt prof. dr. W. J. Kooi man een oecumenische dienst in de Grote Kerk te Haarlem en na de terugkeer van de deelnemers in de Doopsgezinde Kerk volgt daar een ontvangst en des middags spreekt dr. W. F. Golterman, secretaris van de landelijke Oecumenische Raad, over de betekenis van dit weekeinde voor de taak der deelnemers in hun eigen ge meente. Later op de middag brengen de ge spreksgroepen onder leiding van dr. A. van Biemen en mej. ds. W. H. Buijs ver slag uit. Voor de muziek en zang in de oecume nische dienst wordt ook druk gerepeteerd, onder meer door vier koren en een koper ensemble. Het zijn het kerkkoor van de Nederlands Hervormde Gemeente van Schoten, het Hervormd Jeugddienstkoor, net Kerkkoor der Baptistegemeente en het Remonstrants Kerkkoor. De organist is Klaas Bolt en Jan Boeke heeft de algehele leiding zowel van de koor- als de samenzang. De dienst wordt gehouden volgens de evangeljsch-lutherse liturgie, maar omdat onderdelen daarvan, zoals Kyrie eleison, Gloria en Credo bij de deelnemers van andere kerkelijke groe peringen niet bekend zijn, ondervangt men dit in de afwisseling van koor en ge- neentezang. Jan Boeke, die cantor is van het Re monstrants Kerkkoor, zal met Klaas Bolt gedurende het weekeinde nog drie half uren met de deelnemers besteden aan samenzangoefeningen ter vernieuwing der gemeentezang. Daarbij worden nieuwe be rijmingen van psalmen, een lied van Guil- laume van der Graft en liederen van Schulte Nordholt ingestudeerd. Een andere voorbereiding, waarbij alle deelnemers zijn ingeschakeld is eenzelfde gebed, dat thans opstijgt, uit allerlei ker kelijke groeperingen, die vaak eeuwen lang geen contact met elkander meer heb ben gehad: „Heer onze God, als Gij het luis niet bouwt, tevergeefs werken de bouwlieden daaraan. Wil ons als Uw bouwlieden aanvaarden, ook voor dit ko mend weekeinde. Leer ons in afhankelijk- De Haarlemse leerlingen van de muziek pedagogen Aad (;n Jan Plas hebben zich evenals de Zandvocrtse bijzonder beijverd om met tal van voordrachten op piano, viool en violoncel het bewijs te leveren, da', de muziekstudie vruchten heeft ge dragen. Maandagavond traden deze leer lingen op in een der zalen van restaurant „Brinkmann" met een programma, dat be halve geliefde stukjes uit de primaire instructieve litteratuur ook werken be vatte, waarvan de uitvoering al belang rijke technische en muzikale eisen stelde. Die stukjes uit het beginstadium worden eenvoudig genoemd, jawel. Maar in de ontwikkelingsgang van de speeltechniek 7-ijn zij een factor van ten minste even grote betekenis als de werken, die om hun artistieke waarde en om de gecompliceer der uitvoeringstechniek meer indruk ma ken. Met het spelen van eenvoudige stuk jes wordt de basis gelegd voor de instru mentale beheersing. En daarop kan ver der worden gebouwd, althans wanneer de leerling een goede leidsvrouw of een ioede leidsman heeft gehad. Uit hetgeen op de leerlingenuitvoering m „Brinkmann" ten gehore werd ge bracht kon wel vastgesteld worden, dat men ten aanzien van deze voorwaarde ge rost kan zijn. Natuurlijk, volmaakte uit voeringen waren er niet. Op welke leer lingenvoordracht is dit ooit het geval? Maar ik heb toch tal van vertolkingen ge hoord. die al een heel eind in de richting van die volmaaktheid gingen, soms ge dragen door een instrumentale dispositie on een natuurlijke muzikaliteit, die tot luisteren dwongen en die verheugende ervaringen schonken. Zo konden de uit voeringen van een deel van het Vioolcon cert in a van Vivaldi, een sonate voor violoncel en piano van dezelfde componist. 'n Preludium voor Violoncelsolo van Bach, oen allegro uit een ander vioolconcert van Vivaldi, een paar pianovoordrachten, als die van „Aufschwung" van Robert Schu mann een goede indruk maken. De uit voering van het Pianoconcert in C van Jos. "oydn door een tienjarig meisje getuigde ^'an bijzondere beloften. Het pianistje jvevd door een orkestje van jongere leer- !n?on handig begeleid. Er kwam nog een ordienstelijke vertolking van een piano concert van Joh. Chr. Bach, waarbij een strijkorkest van meer gevorderde leerlin gen met toewijding zijn steun gaf. Dit- zeude orkest werkte ook mede bij de uit kering van een Concerto grosso van Wil lem Defesch, waarbij een „concertino" van dhe leerlingen bekwaam zijn solistische hak volbracht. P. Zwaanswijk f Het teken der eerste Christenen, de vis, is ook het motief van de affiches, die de komende Oecumenische Kerk dag aankondigen. heid van U bezig te zijn en weer uit ons binnenste alles dat Uw Rijk wederstaat. Leer ons samenwerken in liefde en waar heid. En geef ons dankbaarheid jegens U en elkaar voor deze arbeid. Uw Konink rijk kome, o Heer! In de naam van Jezus Christus. Amen". „Gezamenlijke dienst" Ds. J. P. Jacobszoon, doopsgezind predi kant in Velsen, die de taak op zich geno men heeft de bedoelingen van deze kerk dagen naar buiten toe te lichten, schreef ons: „Op verheugende wijze dringt langza merhand in de kerken het besef door in deze maatschappij gezamenlijk voor de verschillende problemen te staan. De uit dagingen. gesteld in het sociaal-economi sche en geestelijk-culturele vlak zijn te groot voor ieder kerkgenootschap apart om er een antwoord op te geven. Er is een ge meenschappelijke verantwoordelijkheid, gegroeid in de oorlog en gegrond op een in diepste wezen één zijn door de boodschap van de bijbel. Zodoende is er ook een ge meenschappelijke solidariteit met en voor de wereld, waarin de kérken dienend po gen te werken. Want „dienst" is een van de nieuw ontdekte grondwoorden van het hui dige, modern kerkelijke denken. Het evan gelie mag niet beperkt worden tot hart en hemel, maar heeft direct tev maken met ons „staan in de wereld van nu",' zoals de Franse hoogleraar Jacques Ellul het eens uitdrukte. Willen de kerken zo duidelijk mogelijk spreken over de beloften en eisen van het evangelie, dan zullen zij dat samen moeten aanpakken. Alleen dan mag er sprake zijn van een „zo goed mogelijk" dienen. Geen kerk kan zonder kwaad geweten alleen blijven staan, want zij heeft, terwille van haar boodschap voor de wereld, de anderen nodig. Men moet naar elkander toegroeien, om te laten zien dat het evangelie elders vergeefs gezochte oplossingen kan geven, en verzoenend werkt in de ontmoetingen van mensen. Een van de meest ingrijpende vraagstuk ken nu, is dat der industrialisatie. Hele omwentelingen in leven en werken, in den ken en geloven worden daardoor te weeg gebracht. Men denke eens aan loonvraag- stukken, sociale voorzieningen, continu- arbeid, vervoersproblemen en woningnood, omgang met collega's en meerderen, voor beelden die met reeksen anderen te ver meerderen zijn. Ook de kerken hebben met al deze dingen te maken. Vandaar allerlei raden, instanties en ambten die zij daartoe in het leven riepen, en die ook in dit ge bied werken. Gewezen kan hier bijv. wor den op de stichting „Evangelie en Indus trie" in de IJmond. Tegen deze achtergrond organiseren de oecumenische raden van Haarlem en Vel- sen-IJmuiden dit oecumenische weekeinde in Haarlem". Woensdag 4 juni begint in Haarlem de schoolhonkbalcompetitie weer. Het pro gramma luidt als volgt: Woensdag 4 juni: Afdeling A: Lorentz- lyceum 1St. Jeroenmulo; Louise de Co- lignyschool 1RHBS (Velsen). Vrijdag 6 juni: Coornhert LyceumHil- debrandschool; Chr. LyceumLouise de Colignyschool 2; Klaas de Vriesschool HBS B; Gymnasium FelisenumLorentz Lyceum 2 (Deze wedstrijd wordt gespeeld in het sportpark Schoonenberg in Velsen). Afdeling B (voor spelers tot en met 14 jaar): woensdag 4 juni: Lorentz Lyceum— HBS B 2; St. CanisiusschoolKlaas de Vriesschool. Alle wedstrijden worden gespeeld op het v. d. Aartspc 'tpark aan de Geuzenvesper straat in Haérlem-Noord. Zaterdag i| door het personeel van de Hin-kousenf; orieken in Haarlem een puz- zelrit verre, en voor auto's, motoren, scooters en {xomfietsen. Begin- en eind punt lagen' Noordwijkerhout. Er waren in totaal 38 dealnemers die fel om de prij zen hebben gestreden. Er bleek weer eens, hoe belangrijk het was goed „blinde" kaar ten te kunnen 'ezen en op tempo te rijden. Des avonds hadden alle deelnemers zich in de kantine, van het bedrijf verzameld, waar de prijz -n werden uitgereikt. De wis selbeker in d§ categorie auto's werd door de heer W. 1; out overgenomen van me vrouw Knottijr-Bijl, die hem vorig jaar had gewonn<|j[i. De tweede prijs ging naar de heer*|E. de Roos. In de categorie motoren/scooters werd de heer D. Weg- gelaar eerste :n de heer M. Sieraad twee de. Bij de bro:- ifietsen ging de eerste prijs naar de heer van der Heyden en werd de heer Groe ewegen tweede. Bij de beschermde voetgangersover steekplaats op de Rijksstraatweg nabij de Van Egmondstraat in Haarlem heeft zich maandagmiddag om twee uur een bot sing voorgedaan toen een personenauto stopte om enkele voetgangers te laten oversteken. Een bestuurder van een vrachtwagen merkte dit te laat waar door de personenauto aan de achterkant werd aangereden. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Maandagavond omstreeks half zeven is tengevolge van blikseminslag een begin van brand ontstaan in een diepe duinkom in de Kennemerduinen, ongeveer in 't mid den van het terrein in de richting van de Hoge Duin- en Daalse weg. Hierdoor is on geveer dertig vierkante meter struikge was verbrand. De directeur van de stich ting Het Nationale Park „De Kennemer duinen", ir. E. C. M. Roderkerk, slaagde er tezamen met de jachtopziener, de heer Bakker en diens dochter in, het vuur met behulp van zand en takken te doven. De brandweer van Bloemendaal was even eens spoedig ter plaatse maar behoefde niet meer in te grijpen. De speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" uit Haarlem-noord gaat met haar balletgroepen een grote uitvoering in het Openluchttheater in Bloemendaal ge ven en wel op zaterdagavond 7 juni. Op het programma, waaraan meer dan hon derd kinderen medewerken, staan bewe gingsspelen en dansen op muziek van Han del, Sibelius, Tschaikofski, Robert Schu mann, De Falla en Strauss. De leiding be rust bij mejuffrouw Mida Schutte. Bij slecht weer wordt de uitvoering verplaatst naar zondag 8 juni. De voorstelling begint om acht uur. Maandagmiddag heeft de Haarlemse re cherche op het Bloemendaalse strand een achttienjarige vrouwelijke kantoorbedien de uit Amsterdam aangehouden onder verdenking van diefstal. Zij bekende na verhoor van een vijftigjarige Haarlemse vrouw die op kamers woont, een spaar bankboekje, waarop drie mille stond, en 'n bedrag van vijfhonderd gulden gestolen te hebben. H( t spaarbankboekje had zij ver nietigd en de vijfhonderd gulden had zij gebruikt om goederen te kopen voor haar emigratie naar Nieuw Zeeland. De goederen waren inmiddels verscheept. Het meisje, is in verzekerde bewaring gesteld. Vanmorgen om zeven uur heeft zich op de Rijksstraatweg nabij de Muiderslot- weg in Haarlem een aanjrijding voorger- daan tussen een autobus van de NZHVM en een bromfietser. De bus stopte bij een halte, maar de bromfietser, een dertigja rige fabrieksarbeider uit Haarlem, had dit te laat in de gaten en botste aan de achterzijde tegen de bus op. Hij moest met een hoofdwond en een hersenschudding naar de Deo vervoerd worden. Na de gehouden aanbesteding is aan de n.v. Spoorwegbouwbedrijf te Utrecht, de laagste inschrijfster, de bouw opgedragen van een onderhoudswerkplaats met kan tine en bedrijfsruimten aan de Leidsevaart te Haarlem voor een bedrag van 1.339.800. Geruime tijd geleden heeft de Wereld raad van Kerken de leiding van de Rus- sisch-Orthodoxe kerk uitgenodigd voor een gesprek, doch steeds was dit uitgesteld. Nu is besloten, dat dit gesprek op 8, 9 en 10 augustus in Nederland zal worden ge houden. De plaats van samenkomst zal later bekend worden gemaakt. De „Evangelische Pressedient" in Be- thel-Bielefeld meldt omtrent deze ont moeting, dat de delegatie van de Wereld raad van Kerken waarschijnlijk geleid zal worden door de secretaris-generaal dr. W. A. Visser 't Hooft en de voorzitter van het Centrale Comité van de Wereldraad dr. Fry uit de Verenigde Staten. Aan het hoofd van de Russische delegatie zal waarschijnlijk metropoliet Nikolai staan, Maandagmiddag omstreeks twee uur werd de Zandvoortse brandweer gealar meerd voor een duinbrand ten westen van de Westerduinweg bij Bentveld. Wande laars en militairen, die in de buurt waren, hadden reeds de strijd tegen het gretig om zich heen grijpende vuur aangeboden. Toen de politie en de brandweer ter plaatse kwamen, bevonden zij het gevaar voor uitbreiding van de brand reeds vrij wel geweken. Ruim een halve hectare duinbeplanting werd een prooi der vlam men. Ook thans tast men over de oorzaak van de brand in het duister. De stichting Nederlands Kamertoneel „De Speelkamer" heeft zaterdag in de Kleine Komedie te Amsterdam de eerste (besloten) voorstelling gegeven van „Es meralda" van Jack Popplewell onder re gie van Guus Hermus. De speelkamer is een nieuwe combina tie van toneelkunstenaars, die zich in het seizoen 19581959 gaat toeleggen op de vorming van een tot nu toe in ons land niet bestaand kamertoneelrepertoire. De wat omvang betreft beperkte montering stelt De Speelkamer in staat als reizend theater haar voorstellingen overal in het land te verzorgen, zonder door plaatselij ke financiële omstandigheden of accom modatie gedwongen te worden tot onver antwoordelijke concessies, zo wordt ter toelichting in een folder gezegd. Tevens is het de bedoeling te komen tot het inrich ten van een eigen speelkamer, waar het gezelschap zich op de activiteiten naar buiten kan voorbereiden en op haar proef- toneel aandacht kan schenken aan die wer ken van de internationale dramaturgie, die dikwijls om niet direct aanwijsbare re denen in het repertoire van de grote gezel schappen niet naar voren komen. Het en semble staat onder leiding van Frans Va- sen en Fred Oster. In het ontwerp van wet tot wijziging van de wét op het Nederlanderschap en het ingezetenschap wordt voorgesteld, de mo gelijkheid te openen dat de Nederlandse echtgenote van een niet-Nederlandse man na overlijden van de man naturalisatie kan aanvragen voor haar minderjarige kinderen. Enige leden der Eerste Kamer hebben nu in het voorlopig verslag over dit wetsont werp gevraagd of deze regeling ook geldt voor de gevallen, dat de man staande het huwelijk voor het Indonesische staatsbur gerschap heeft geopteerd, waardoor de echtgenote en de minderjarige kinderen het Nederlanderschap verloren hebben. Zij vroegen voorts of de regeling ook van toe passing is op de kinderen die in het jaar voorafgaande aan de naturalisatieaanvraag 21 jaar worden. Een omslachtige en kost bare naturalisatie procedure zou daarvoor vermeden kunnen worden. (Shows, snufjes en alles wat /erder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Maandag werd te Amsterdam de derde DACOVA (Damesconfectievakbeurs) ge opend. Het aantal deelnemers was dit jaar zó groot, dat men voor deze mode-mani festatie de grote ruimte van het R.A.I. gebouw in gebruik had genomen. Vanuit 110 stands probeerden de confectiefabri kanten datgene uit hun collectie naar voren te brengen, dat het meest aan de eisen en de nieuwe modelijnen van het komende seizoen beantwoord. Het was een druk „va et vient" en de inkopers kregen alle gelegenheid om rustig zaken te doen Ons was het meer te doen om een alge mene indruk te krijgen van wat de Neder landse confectie te bieden heeft, en die kans werd ons gegeven tijdens een mode show, die in een snel tempo in één uur tijds de representatie gaf van de nieuwe wintermode. De mantels zijn in de rug nog steeds ruimvallend, volgens de opvattingen van Cardin, hoewel het wijd bloesende heeft plaatsgemaakt voor een soepele valling in plooien, die vaak op heuphoogte met een ceintuur door lussen bijeen worden geregen. De bontkraag in een donkere of afstekende kleur, is nog steeds favoriet vooral van persianer, niet alleen op de wintermantels, maar ook op de zo geliefde suède jasjes en zelfs op regenmantels Hoewel dit laatste ons niet zo kon be koren en ook uit praktische overwegingen niet erg geslaagd lijkt. Een steeds weer kerend detail was de laaghangende cein tuur in boogvorm gesneden. Een materiaal, dat de runner beloofd te worden voor de wintermantels is een losse bouclé. Deze stof met de kleine lusvormige krulletjes zagen we in mooie diepwarme tinten, in korenblauw met een garnering van parel moeren knopen en in het zo modieuze flessegroen. De regenjas met dubbel voorstuk en de zo praktische zijsluiting zal met veel enthousiasme ontvangen worden evenals de mooi genuanceerde ruitdessins De ligne trapéze is in de gehele collectie terug te vinden: smal in de schouders en naar onderen wijd uitlopend in een vaak vierbaansrok. De jasjes van de tailleurs zijn kort: de rokken worden in ruime va riatie gebracht en bieden met de vesten en bloesjes een onuitputtelijke bron voor fantaseren. De vesten zijn vaak van zwaar gebreide kwaliteit; de blouses worden meestal op de rok gedragen en zijn dan op heuphoogte op een band bijeengerim peld. Met een streepdessin en ook met een nieuw soort wafelpiqué werden aardige effecten bereikt. Al waren de combinaties met de overige accessoires niet altijd even geslaagd, toch kunnen we met recht trot zijn op wat de Nederland confectie ons te bieden heeft. Katy Een hond verzorgt in circus Krone te Hannover twee moederloze tijgerwel pen, die kort na hun geboorte wees werden. De directie van het circus deed een beroep op de bevolking voor een pleegmoeder te zorgen. Binnen enkele uren kon men een keus maken. „Humanitas", vereniging voor maatschap pelijk werk op humanistische grondslag, houdt haar jaarlijkse collecte van 9 tot en met 14 juni. De collecte-commissie doet een dringend beroep op hen die aan het slagen der collecte willen meewerken. Jeugdige collectanten zijn van harte welkom. In de loop der volgende week wordt een huis- aan-huiscollecte gehouden en op zaterdag 14 juni wordt op straat met speldjes gecol lecteerd. Collectanten kunnen zich bij onderstaan de adressen opgeven: Linschotenstraat 87 rd; Van Zeggelenstraat 44; Kamerl. On- nesstraat 5; Orionweg 46; Caninefaten- straat 21, Tweede Hogerwoerddwarsstraat 42. Intrede. Mej. dr. J. L. Klink te Utrecht, die het beroep naar de Remon strants Gereformeerde gemeente te Haar lem heeft aangenomen is voornemens zon dag 5 oktober intrede te doen. Wij herinneren er de lezers aan, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest op 5 juni in het Concertgebouw in Haarlem een bijzonder concert geeft, waaraan ne gen leden solistische medewerking verle nen. De solisten in dit concert zijn de vio listen Piet v. Heusden, Ruud Stoffer, Joop Lacourt, Fokke Beekman en Jan van Leeuwen, de celliste Hendrica Hoekstra, de fluittist Pieter Odé. de klarinettist Aart Smit en de fagottist Wim Stok. De uit te voeren werken op dit concert zijn het concert voor vier violen van Vival di, de Elégie voor cello en orkest van Fau- ré, het Duett-concertino voor klarinet en fagot van Richard Strauss, de Ballade voor fluit van Frank Martin en het con cert voor altviool van Horvath. Verder wor den door de koperblazers de fanfare uit „Antoine et Cléopatre" van F. Schmitt en voorts „Eine kleine Nachtmusik" van Mo zart en de ouverture „Die Fledermaus" van Joh. Strauss uitgevoerd. In de pauze van dit concert kan men een twintigtal schetsen, die door mevrouw Li ly van Cleeff vervaardigd werden en die een goed beeld geven van de repetities van het Noordhollands Philharmonisch Orkest bewonderen. Deze tekeningen worden in de tuinzaal van het Concertgebouw ge ëxposeerd. De minister van Binnenlandse Zaken de heer A. Struycken, heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Ritmeester (VVD) omtrent de deugdelijkheid van de helmen die bij de Bescherming Bevolking in gebruik zijn De minister bevestigt, dat hij een on derzoek heeft gelast om de voorraad hel men, die ten behoeve van de B.B. in voor raad zijn, op hun deugdelijkheid te be proeven. Deze inspectie heeft drie soor ten helmen betroffen, een partij van 97.000 Engels model, die na revisie door het De pot Retourgoederen in Woerden door be middeling van het D.M.L. van de Konink lijke Landmacht is overgenomen; een an dere partij van 13869 stuks van deze hel men die uit dumps zijn aangekocht, en een partij van 114600 stuks stalen helmen, die door bemiddeling van het D.M.L. van de n.v. Verenigde Blikfabrieken is afgeno men. De minister bevestigt ook, dat in de helmen uit de partij uit Woerden geen goed- keuringsmerk voorkomt. In de partij van de n.v. Vereenigde Blikfabrieken komt dit merk wel voor. Geen „valproeven" De eisen die aan deze helmen gesteld zijn, zo antwoordt de minister verder zijn grotendeels dezelfde als die voor de levering van legerhelmen gelden. De keu ring geschiedde door het D.M.L.-perso- neel door middel van schietproeven en vi suele keuring. De zgn. „valproef" bleef buiten het leveringscontract. De helmen zijn later opnieuw gekeurd door middel van mathematische steekproeven. De her keurde exemplaren voldeden zonder uit zondering aan de eisen, die de arbeidsin spectie stelt ten aanzien van veiligheids helmen in gebruik bij bouwwerken, hoog ovens enzovoort. In de rijksgebouwen waar meer dan dertig personen werken zijn de rijksamb tenaren die bij de bedrijfsbeschermings- ploegen zijn ingedeeld, uitgerust met ver schillende soorten helmen, waaronder fi- berglashelmen. Het is de minister niet be kend, of over deze fiberglashelmen over leg is gepleegd met militaire deskundigen. Vanwege het grote aantal soorten van de ze fiberglashelmen, kan de minister niet ingaan op vragen van de heer Ritmees ter, over gespecifieerde deugdelijkheids- proeven met deze helmen. VARKENSMARKT LEIDEN Leiden, 3 juni. Vandaag waren aange voerd 199 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware varkens geen no tering; lichte varkens 1.62 tot 1.65; slagers varkens 1.65 tot 168; zeugen 1.40 tot 1-46. De handel was lui. Utrecht. Semi-artsexamen: D. C. A. K. van V/aasbergen, Nieuw Lekkerland. Artsexamen: B. van Gelder, Utrecht; H. Leerling, De Bilt. Doc toraalexamen geneeskunde: D. W. Buitenweg, Utrecht: C. J. M. de Groot, Tilburg; J. A. de Ja ger, Nieuwdorp (Z.); mej. V. Koppelman, En schede; J. C. Palamba, Utrecht: G. Schenk, Den Haag. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: E. L. P. L. R. Tebbenhof Rijnenburg, Soest; A. van Sonsbeek, Beek (L.). Doctoraalexamen sociolo gie: mej. J. M. van Kerk Oerle, Utrecht. Docto raalexamen klassieke letteren: mej. J. Wijnholt, Utrecht; pater B. v. d. Beek, Overijse (België). Voor het eindexamen tweede leerkring van de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de heren H. Jak te IJmuiden, KI. Koopmans te Lis- se, S. de Ruiter te Haarlem en Fr. Snel te Haar lem (Spaarndam). Nieuws in het kort Val met motorfiets. In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer vier uur is een 37-jarige Haarlemse motorrijder, die, naar een bloedproef uitwees, in be schonken toestand verkeerde op de Spoor- laan in Overveen in het plantsoen ge reden, waardoor hij kwam te vallen. Hij werd naar het Marinehospitaal overge bracht, alwaar geconstateerd werd, dat de man enige gekneusde ribben had opge lopen. De politie heeft procesverbaal tegen de motorrijder opgemaakt en zijn rijbewijs ingevorderd. Botsing. Maandagavond om half ne gen heeft zich op de kruising van de Von- delweg en de Jan Gijzenkade in Haarlem- Noord een botsing voorgedaan tussen twee personenauto's omdat de bestuurder van de wagen, die op de Vondelweg reed geen voorrang verleende. Beide auto's werden zeer ernstig beschadigd en moesten met een kraanwagen weggesleept worden. Melkbrug bleef weer dicht. Maandag middag om tien minuten over een is de Melkbrug in Haarlem opnieuw door de warmte uitgezet waardoor de brug niet geopend kon worden. De brandweer heeft de brug natgespoten waarna het scheep vaartverkeer om kwart voor twee weer doorgang kon vinden. De rechtbank te Rotterdam heeft twee Amerikaanse zeelieden, de 46-jarige F. F. N. en de 44-jarige R. R. F., beiden uit New York, ieder veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Zij hadden omstreeks 27 maart van dit jaar in Amsterdam en Rotterdam valse 20-dollarbiljetten in omloop gebracht. De eis was tegen beiden een jaar gevangenis met aftrek. De senaat der Rijksuniversiteit Gronin gen heeft bekend gemaakt, dat de thans voor slechts enkele studierichtingen be staande mogelijkheid tot het volgen van een unversitaire opleiding tot verkrijging van een middelbare akte aanzienlijk zal wor den uitgebreid. Met ingang van de vol gende cursus zal men zich in de facul teit der letteren en wijsbegeerte kunnen voorbereiden op het examen MO Neder lands, Frans, Duits, Engels en geschiede nis. Dit is van belang voor hen, die niet in het bezit zijn van een diploma gymna sium A en dus niet langs de gewone weg in de faculteit der letteren door een doc toraal examen lesbevoegdheid voor het middelbaar onderwijs kunnen verwerven, maar wel gerechtigd zijn de weg langs het middelbaar examen te volgen. Onder deze termen vallen degenen, die met goed ge volg eindexamen gymnasium B, hbs A of B of middelbare meisjesschool hebben gedaan. Het ligt in de bedoeling de MO-studenten zoveel mogelijk op te nemen in het universitaire milieu. Voor een deel zullen zij dezelfde colleges volgen als aan de studenten voor de kandidaats- en doctorale studies worden gegeven. De duur van de studie tot het B-examen is voor normaal studieverloop bepaald op vijf jaar. Na ieder studiejaar zal een on derzoek naar de resultaten worden inge steld, dat beslissend kan zijn voor de toe lating voor een volgende studiekring. In de studie voor het B-examen wordt de studie voor het A-examen geïncorporeerd, voor zover het MO-examen in de verschil lende vakken wettelijk in twee delen is onderscheiden. In de faculteit wis- en natuurkunde zal men zich kunnen voorbereiden op de mid delbare akten wiskunde, natuurkunde, scheikunde en biologie. De totale studie duur voor de B-akten wiskunde, natuui-- kunde of scheikunde en voor de akte bio logie bedraagt ongeveer vier jaar. Er zul len geen afzonderlijke colleges of practica voor studerenden voor de middelbare akten worden gegeven. De studie is uitsluitend gericht op het vormen van leerkrachten voor het middelbaar onderwijs. „Wij eisen vrije veren" Op vrijdag 13 juni zullen honderden auto's uit Zeeuws-Vlaanderen in kolonne naar Den Haag rijden om daar op het Binnenhof te demonstreren, dat het hen ernst is met de actie „vrije veren over de Westerschelde". Een deputatie van drie man hoopt in audiëntie te worden ontvan gen door minister Algera. Zaterdagavond is hiertoe officieel het be sluit genomen te Sluiskil, waar afgevaar digden van alle plaatselijke „comité's van verzet" waren bijeengekomen om tot één centraal georganiseerde actie te komen. Diezelfde avond werd ook een centraal actie-comité gevormd, bestaande uit negen man. Zondagmiddag hebben de oost-Zeeuws- Vlamingen reeds een „oefentochtje" ge houden in de omgeving van Oostburg, waaraan een zestigtal wagens deelnam. Op deze wijze wilde men de bevolking op wekken mede te doen aan de protestrit naar de hofstad. Aanvankelijk wilde men afwachten op wélke datum minister Algera het comité zou willen ontvangen. Maar de nieuwge- kozen voorzitter, veehandelaar Kolijn, was van mening, dat 13 juni de beste dag was en dat de minister er dan maar moest zijn. „Per slot van rekening zijn wij er niet voor de minister, maar is hij er voor ons", zo riep hij uit. Maandag is tele grafisch bij het ministerie de komst van de kolonne aangekondigd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ameide en Tienhoven J. Koele te Nijkerk; te Sliedrecht (3de pred. pl.) H. N. van Hensbergen te Renkum. Aangenomen het beroep der Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (arbeid gerepatrieerden Zuid-Limburg) C. W. de Planque, oud- Indonesisch predikant, woonachtig te Gouda. Bedankt voor Boven-Hardinxveld A. Klein Kranenburg te Hilversum.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11