Brussel is op grootscheepse wijze gemoderniseerd Verbroedering in Israel op het Eerstelmgenfeest Nixon slaat munt uit zijn Zuidamerikaanse pechreis Landbouworganisaties vragen ruilverkaveling aan Stadsbeeld is in een snel tempo gewijzigd Hij ontpopt zich als favoriet voor de presidentsverkiezingen van 1960 Zinvolle traditie in oogsttijd herleefd Haarlemmerliede en Spaarnwoude Examens Oude stad gespaard Velsens raad accepteerde „investeringsnota" Organisatie van Hongaarse PEN-centrum Zomeravond-concerten in Wijk aan Zee en Beverwijk Faillissementen Examen EHBO Twee jaar voor inbreker WOENSDAG 4 JUNI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Brussel) Iedere Brusselse ingezetene die vrienden in het buitenland heeft, is op het ogenblik gids. Voor de Expo is dat vrij gemakkelijk. Daar gaan de gasten zelf heen en de tentoonstelling spreekt voor zichzelf. Maar om een duidelijk beeld te verkrijgen van alles wat er in de jongste jaren in de Belgische hoofdstad is gepresteerd op„het gebied van het verkeer en van nieuwe gebouwen, hebben wij zelf een studie dienen te maken. De particuliere sector heeft bijkans een even grote bijdrage geleverd tot de mo dernisering van de Brusselse ringlanen als de overheid. Enkele jaren geleden, rond 1952, begon het met de definitieve afwer ing' van de noord-zuidverbinding, waar door in het hart van de stad een nieuwe laan tot stand kwam. waar langs deze laan de nieuwe gebouwen van de Nationale Bank en van de Sabena verrezen, alsme de het nieuwe centraal station. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de nieuwe Albertina-wijk, een complex van zeer fraaie gebouwen, waaronder een grote nationale bibliotheek (de „Alberti- na" genoemd naar koning Albert), een reeds in gebruik genomen „Paleis der Congressen", en een „Paleis van de Belgi- scne Dynastie", dat een cultureel centrum wordt. Tussen die drie gebouwen wordt een uitgebreide renaissancetuin aangelegd. Het oude Noordstation is afgebroken en in plaats daarvan verrijst een centrum van winkels en kantoorgebouwen, bene vens een theater. De socialistische verze keringsmaatschappij bouwde een wolken krabber, naast een van de nieuwe tunnels van de Brusselse „ring" en de Amerikaan se ambassade heeft aan de kleine ring sen modern gebouw dat opvalt door zijn sobere lijnen. De aanleg van de „ring" is twee jaren geleden begonnen. De meeste tunnels waren drie of vier maanden voor de gestelde termijnen klaar. Men vertelt in Brussel dat de minister van Openbare Werken Vanaudenhove, de burgemeester van Diest, die iedere dag op de ring een kijkje kwam nemen, daartoe de stimulans is geweest. Het centrum van Brussel was omgeven door een ring van boulevards. Helaas zijn daar een groot aantal bomen gerooid en in de plaats van die boulevards kwamen verbrede lanen met zes banen, tunnels aan de Wetstraat, het Noordstation, het Loui- zaplein, tunnels voor trams aan het Zuid station, en een viaduct dat 't verkeer naai en van de autoweg Brussel-Oostende ver gemakkelijkt. Particulieren en grote bank- :nstellingen hebben nieuwe flatgebouwen laten zetten. Voor het Paleis voor Schone Kunsten en naast de Albertina-wijk bouw de het Verbond der Belgische Nijverheid een groot administratief complex. Daar naast verrezen een zakencentrum en win kels die de naam kregen van een der be- endende oude Brusselse straten: Galerie' 'ivenstein. Men vraagt zich in kringen van de Brus- «e handel reeds af of er op de duur niet ïveel winkelcentra zullen zijn. Enkele ja ren geleden werd ook de Galerie Louise geopend, een zeer fraai winkelcentrum. Een aantal winkelruimten van de nieuwe Galerie Ravenstein is nog niet verhuurd, maar de organisatoren zijn optimistisch. Het wordt een aantrekkelijk centrum. Voor de eindexamens tweede leerkring van de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd de heren J. M. Antonisse. P. E. Jolly, A. Kaart en S. Folkersma, allen te Haarlem. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Gepromo veerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift ,,Het blijversrecht - een notarieel- juridische studie over het Oost-Nederlandse recht betreffende de vererving en de overgang bp leven van landbouwbedrijven" de heer Max A. Cohen, kandidaat-notaris te Enschede. 's-Gravenhage. Voor het examen ter verkrijging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage is geslaagd T. A. Ettema te Haarlem. Groningen. Op het proefschrift getiteld „Pre- treatment and chloride uptake in vallisneria lea ves, influence of light, sugar, salts and p.h. on subsequent chloride accumulation" is gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde H. Sol, geboren te Stadskanaal. Tilburg. Aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg zijn geslaagd voor het kandi daatsexamen economische wetenschappen: H. Hamelijnck, 's Hertogenbosch: A. v. d. Wal, Hulst; M. Clercx en H. Fi/.aan. beiden te Eindhoven. Zo ziet het er nu uit in de hoofdstad. Ge lukkig hebben de autoriteiten de oude stad dat wil zeggen de Grote Markt, ongerept jelaten. Alleen een nieuw hotel in gothi- sche stijl mocht achter de Grote Markt worden opgericht. Het kreeg de naam Amigo", een herinnering aan de Spaanse «zetting van Brussel toen de „Amigo" (vriend) de gevangenis was voor onge vaarlijke delinquenten. Nu nog is er een Amigostraat. Het afbreken en opbouwen houdt echter -liet op: naast het gebouw van de Nationa le Bank worden op. het ogenblik een hon derdtal oude woningen afgebroken. Daar komt de nieuwe administratieve wijk, een complex waar 7500 ambtenaren, die thans De gemeenteraad van Velsen heeft zich Gisteravond uitvoerig bezig gehouden met een agenda, die een grote variëteit van onderwerpen opleverde: een „investerings- 'Ota" van het college, die was opgehangen '-*n leningen tot ongeveer 4 miljoen gul den, een subsidie aan het Katholiek op bouwwerk in de IJmond en bij verras- •:'ng de aankoop door de gemeente van de beide velden van VSV in Driehuis, welke onder het uitbreidingsplan vallen en v°or 53.770 naar de overheid overgingen. 3e onteigening van een aantal andere per celen in deze zelfde buurt voor wegaanleg 'erd middels een raadsbesluit in gang ge jat en verder hield de vergadering zich g met diverse uit de nieuwe investe- "ngsnota voortvloeiende zaken, zoals de scholenbouw. Het zwaartepunt der agenda *erd dus gevormd door de investerings- oota en de daarmee samenhangende ge meentelijke leningen, waarover dan ook cct nodige gezegd is. Evenals over de woningnood, waarover het college in toe- 'mende zorg verkeert: er kan momenteel coor sanerings- of uitbreidingsplannen huis gemist worden, hoe deplorabel fle toestand van sommige woningen ook mag zijn. Het comité-van-vijf, dat door het be- Uur van de internationale PEN-club was Sangewezen om een onderzoek in te stellen naar de status van het Hongaarse PEN- ■entrum, heeft meegedeeld, dat na bespre ngen met de afgevaardigden Boloni en '°nai te Londen gebleken is dat het bedoel- f Antrum niet volgens de regels is geor ganiseerd en wordt bestuurd. De afge tuigden gaven echter blijk van hun ver ben en voornemen om dit in het reine te mengen. In vertrouwen hierop heeft het ;°mité de Hongaarse schrijvers verzocht *ee officiële vertegenwoordigers te stu- en naar de aanstaande vergadering van internationale bestuur, eind septem- 5r m Parijs, opdat de status van het Hon gaarse centrum uiteindelijk geregeld zal cunnen worden. mmmm verspreid in de stad werken, nieuwe kan toren zullen krijgen. Dezer dagen is bij het Zuidstation een sorteercentrum van de P.T.T. in bedrijf genomen, het grootste van Europa. Het is een gebouw, waarin da gelijks 2,5 miljoen poststukken zullen wor den verzonden naar binnenlandse en bui tenlandse centra. Over enkele maanden verwacht men de in bedrijfneming van het nieuwe gebouw van de luchthaven op het vliegveld van Meisbroek. Het is moeilijk bij benadering het be drag te noemen dat in 't nieuwe verkeers systeem en in de gebouwen werd geïn vesteerd.maar het moet meer dan een miljard gulden zijn. In de meeste ge vallen vielen de kosten mee, gezien het snelle tempo waarin de aannemers hun taak volbrachten. ■Er' werden ook fouten gemaakt, onder meer diende een viaduct dat klaar was, gedeeltelijk te worden afgebroken om te Het nieuwe gebouw van de „Pré- voyance Sociale", de socialistische ver zekeringsmaatschappij. Een deel van de „tuin der kruiden' werd aan de autotunnel opgeofferd. worden verlengd. Men kan ook op de archi tectuur van een aantal nieuwe gebouwen kritiek hebben. Sommige van die vierkan te kasten passen niet in het riante stads beeld. Al met al echter is het moderniseren van Brussel een knap stuk werk, waar aan de particuliere handel en industrie door het optrekken van nieuwe gebouwen meewerkte, zonder dat er veel „plan ning" bij te pas kwam. Voor het toerisme is Brussel hierdoor wel ingewikkelder en groter geworden. Enkele reisagentschap pen leggen zich toe op dat soort bezichti gingen,en vragen er twiptig guidep voor, wat niet bepaald goedkoop is. (Van onze correspondent in Washington) Het optreden van vice-president Nixon voor de persclub te Washington, waarin hü was uitgenodigd, na zün reis door Zuid- Amerika, was een historische gebeurtenis. Toen Nixon bij zijn terugkeer in triomf door Washington reed, kon hij op span doeken allerei huldigende woorden lezen. Maar een democratische tegenstander stond langs de weg met een bord, waar hij op geschreven had: „De Zuid-Amerikanen zijn niet zo gevaarlijk voor Nixon de Demo craten zijn gevaarlijker". Met zyn optreden in de persclub heeft Nixon evenwel de indruk gevestigd, dat hij een formidabele tegenstander zal zijn voor iedere presi dentiële kandidaat, die de Democraten in 1960 in het veld zullen brengen. Nixon is in 1952 als partner aan kandi daat Eisenhower toegevoegd om de kansen voor de Republikeinen nog te verhogen. Een figuur als Nixon zou hun basis bij de kiezers nog verbreden. Eisenhower was een vader-figuur, Nixon een geslaagde jongen. Ike een internationalist, Nixon een binnenlandse communistenjager. Eisen hower een groot generaal en naar men hoopte een staatsman van allure, Nixon de gewiekste politicus. Maar deze Nixon is gegroeid. Dat betekent niet, dat hij minder gewiekst is geworden, maar wat hij op de persclub heeft gezegd, was waar en wijs en men kreeg de overtuiging, dat Nixon gelooft in wat hij zegt. Men voelde dat hij het niet zei om het gunstige effect alleen, maar omdat de koers, die hij voorstelt naar zijn diepste inzicht de enig juiste is voor de Verenigde Staten. Nog maals, Nixon vergeet zichzelf en zijn carrière geen ogenblik. Dit optreden was een onderdeel van een verkiezingscam pagne, die duren zal tot begin novem ber 1960. Handig Hij bracht hulde aan de kleine lijfwacht, die hem met zoveel moed en zoveel zelf beheersing heeft beschermd. Hij had warme woorden voor de journalisten, die hem op zijn tocht hebben vergezeld. Hij wist sympathie te wekken voor zijn flinke en charmante vrouw, die moeilijke ogen blikken heeft doorstaan. Aldus vergrootte hij zijn aanhang onder politici, journalis ten en onder de vrouwen. Bovendien richtte de vice-president woorden van grote waardering aan de landen van Zuid- Amerika, die zo gauw het gevoel hebben te worden onderschat. Ziehier de rede. die Nixon heeft gehouden.. een handige verkiezingsstunt. Daarna echter volgde een vraag- en antwoordspel. Met opzet had Nixon daar veel tijd voor gelaten en hij heeft zich er een meester in getoond. Een vraag was bijvoorbeeld of het wel verstandig was om te gaan debatteren met „radicale studenten". Nixon antwoordde ongeveer aldus: „Wanneer ik optreed voor een groep studenten, dan houd ik maar een korte*inleiding< Ik spreek-geen Spaans en zo'n vertaalde rede is niet erg levendig. Veel levendiger wordt het, wanneer het (Van onze correspondente in Tel Aviv) „Vandaag is de eerste dag van de Omer (oogstfeest)Vandaag is de tweede dag van de Omer". Zo telt de Jood na zijn gebed van oudsher de vijftig dagen af, die leiden naar een hoogtepunt van vreugde en dankbaarheid, die in „Sche- voeoth", het Joodse Pinksteren, tot volle ontplooiing komt. Tijdens het paasfeest herdenkt hij de periode van Egyptische ballingschap en de lange zwerftocht naar het beloofde land. Schevoeoth (wekenfeest) werd het feest van de vrijheid: zowel een geestelijke als een lichamelijke vrijheid. Volgens het Joodse geloof aan vaarden zij, die het beloofde land bereikten, vrijwillig de grenzen van hun geeste lijke vrijheid bij het ontvangen der tien geboden. Deze herdenking is, zoals de meeste Joodse feestdagen, nauw verhonden met de agrarische kalender van het land, waarin zij ontstond. De dag van Gods wetgeving op de berg Sinaï is sedert bijbelse tijden ook het feest van de oogst. Dankbaar om de vruchten van hun eigen arbeid en velden, vierden de Israëlieten op die datum het „feest der eerstelingen", zoals dit in Exodus (23 16, 34 22) en Deuteronomium (16 10) geschreven staat: „Dan zult gij het feest der weken vieren ter ere van den Here, uw God, naar de mate van de gaven, die gij vrijwillig geven zult, naar dat de Here, uw God, u gezegend heeft," Eindeloos lange optochten van vrolijke pelgrims trokken toen te voet de hoge bergen van Judea op om in de tempel te Jeruzalem hun „eerstelingen" te offeren. In de met bloemen versierde manden droegen zij hun gaven mee. Voorop ging een os, de horens met goud en bloemen versierd.. Begeleid door cimbaal en fluit naderde de vrolijke processie Jeruzalem. Daar sloot de koning zijn eigen rijk versierde mand torsend zich bij de dansende bedevaartgangers aan. In Israel herkreeg dit oude feest veel van zijn betekenis sedert Joodse pioniers de vruchten van hun handenarbeid gin gen oogsten. Het werd een der meest ge liefde feestdagen en een der zeldzame ge legenheden, waar de kloof tussen gelovige en niet-gelovige Israëliërs minder diep ligt. Op de 24ste mei, voor het invallen van de avond, komen de gelovigen in de met korenhalmen, vruchten en bloemen versierde synagoges tezamen voor de dankzegging voor Gods wetgeving op de Sinaï. Velen blijven deg ehele nacht bid dend op. Wij hebben eens temidden van een groep pelgrims om 12 uur 's nachts de vele trappen naar de voor christenen en Joden heilige Sionsberg bestegen. Volgens Joodse overlevering ligt hier koning Da vid begraven, die op Schevoeoth geboren en gestorven is. Tranen van teleurstelling zagen wij op het gezicht van een dertien jarig jongetje, toen hij om een uur 's nachts beschaamd merkte, dat hij even tjes ingedommeld was. Optocht Op de ochtend van het wekenfeest be reiden de kinderen op het platteland en in de stad zich voor op de sedert kort weer traditioneel geworden vrolijke op tochten. Vooral In de landbouwkolonies, waar de kinderen „de eerstelingen des velds" voor het plukken hebben, heeft deze viering veel van de bijbelse oorspron kelijkheid herkregen. Maar ook in de steden doen alle schoolkinderen mee. Dui zenden trekken dansend en zingend, be geleid door cimbaal en fluit, in smetteloos witte pakjes langs de versierde straten. Zelfs de drukke en rommelige winkel buurten van Tel Aviv lijken op een fijn Japans prentje, wanneer zij met hun met bloemen versierde manden, de symboli sche gaven naar een symbolisch, uit korenschoven opgebouwd, altaar brengen. Kinderen der landbouwkolonies rondom Lachend torst deze knaap een eersteling In het wit en met bloemen in het haar, rijdt dit meisje gelukkig glimlachend, in de processie mee. Jeruzalem doen mee aan een urenlang durende plechtigheid in de hoofdstad. Zij dragen witte duiven mee, die later opge laten worden. Het muziekkorps van de politie zet in als zij het plein naderen, waar twee vertegenwoordigers van iedere klas hun manden komen deponeren. De opbrengsten zijn voor het Joods nationaal fonds. Op de wijze van feestviering zijn tal loze variaties, maar overal worden bijbel se dansen uitgevoerd na de voorlezing van passages uit het boek Ruth. Dit werd een nieuwe traditie, omdat koning David een afstammeling van Ruth is en in dit boek voor het eerst een typisch landelijke idylle beschreven werd. Lofzang Met geestdrift is de bijbelse traditie door de eerste landbouwpioniers in ere hersteld. Zij herkenden zich zelf in Exodus en de terugkeer naar het land der vaderen en ondergingen het wekenfeest als een lofzang op de Joodse arbeid. Van de land bouwkolonies ging voor het ontstaan van de staat een sterke invloed uit. Vele neder zettingen bepaalden door hun ligging de grenzen van de nieuwe staat. Door een massale immigratie, die zich naar de ste den richtte, ging veel van hun invloed verloren. De stedeling beseft echter, dat een gezonde samenleving, gezonde mensen voortbrengt, en dat een der voorwaarden hiervoor, een normale, sociale structuur van de nieuwe Joodse gemeenschap moet zijn. Om dit te bereiken, is een terugkeer en herwaardering van handenarbeid en he' boerenvak nodig. Ook de stedeling ondergaat daarom met een gevoel van trots de processies met de vruchten van eigen bodem. Kenmerkend is dat gedurende de laatste jaren herhaaldelijk gewaarschuwd wordt een zaak van vraag en antwoord wordt. Een debat kun je het niet altijd noemen. Men heeft weieens gezegd, dat ik mij niet op dit niveau moest bewegen. Maar met opzet ga ik naar de studenten en naar de vakbonden toe op zulk een tocht. We hebben cocktail-parties en diners-in-rok genoeg op zulk een tournee". Nixon vertelde vervolgens dat de maat schappij in Zuid-Amerika aan het ver anderen is, dat de regimes niet langer wisselen tussen de ene groep van rijkaards en de andere, maar dat er een intelligent sia in opkomst is, die de machthebbers van morgen zal leveren en die reeds een belangrijke invloed uitoefent. Indien men zich niet tot die groepen zou richten aldus Nixon dan zou men dit veld vrij laten voor de communisten, die er wel gebruik van weten te maken. Nixon noemde het een fout van Ameri kaanse diplomaten en voorlichtings ambtenaren, dat zij zich soms teveel rich ten tot de elite van dit ogenblik. Wanneer men Nixon slagvaardig bezig hoort, zoals aan zulk een lunch, dan kan men zich goed voorstellen, dat hij zijn mannetje staat in een debat met buiten landse studenten. Een voorbeeld daarvan tot besluit: soms zijn de vragen tamelijk onbenullig. Een van de aanwezigen vroeg schertsenderwijs of Nixon voorkeur had voor de rumba, de samba of de cha-cha- cha. Hij begon met te zeggen, dat hij nog maar nauwelijks kon walsen en zei toen dat hij wel begreep dat dit geen ernstige vraag was. Men moest echter eens op houden over Zuid-Amerika te spreken als het land van „Manana", „Siësta", „Samba" enzovoort. Hier is een werelddeel in op komst van grote betekenis en men zal er verstandig aan doen dit te erkennen.... Waarlijk, Nixon heeft geen fout gemaakt Nu niet en evenmin toen hij in moeilijke situaties verkeerde tijdens ziekten van Eisenhower. Hij heeft een tocht, die een fiasco dreigde te worden, omgezet in een reeks veelbesproken incidenten, die per slot van rekening de betrekkingen en het onderlinge begrip tussen Zuid- en Noord- Amerika zouden kunnen versterken in plaats van schaden. En hij heeft zich naar voren gewprkt aisN. de -Republikeinse -kan didaat bij uitnemendheid. Enige jaren ge leden kon men óver "Nixon zeggen: de Republikeinen hebben niemand anders Thans is men dichter bij de waarheid wanneer men zegt: zij zouden niemand anders kunnen wensen. Evenals vorige jaren zal in de Grote Kerk te Beverwijk en in de Oude Dorps kerk te Wijk aan Zee wederom een serie orgelbespelingen worden gegeven door de organist Geert Jurjen Moed. De serie or gelbespelingen op het orgel van de Oude Dorpskerk te Wijk aan Zee begint dinsdag 3 juni a.s. met solistische medewerking van Corry HeidoornSlings, alt, en wordt ver volgens om de veertien dagen voortgezet tot en met 26 augustus. De serie orgelbespelingen op het prach tige Mullerorgel in de Grote Kerk begint dinsdag 10 juni a.s. en wordt, eveneens om de veertien dagen voortgezet tot en met dinsdag 19 augustus. Medewerking aan deze concerten werd reeds toegezegd door de solisten Henny Lameris, sopraan te Hilversum, Kees Dee- nik, bariton te Hilversum, Hans Coolsma, hoboïst te Zeist, Lida Langerveld, violiste te Santpoort, Jeannette Smalt ten Noever de Brauw, violiste te Amsterdam, terwijl met andere solisten het overleg nog gaan de is. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: S. Polak, koopman, Tolweg 12 te Zandvoort. Rech- ter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet en curator mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Haarlem. Wilhelminastraat 5. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van de n.v. Haarlemse Pluim vee- en Veevoederfabriek voorheen A. Kroonstuiver, gevestigd en kantoorhou- dende Lange Heerenvest 114 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. F. J. D. Theyse jr., advocaat en procureur te Haarlem, Kenaupark 29. Bij beschikking van de rechtbank is aan de vennootschap onder firma Scheeps- reparatie- en Montagebedrijf „Henfer" voorheen K. Metzelaar, Industriestraat 5 te IJmuiden en haar vennoten Koen Met zelaar industrieel, Julianakade 19 te IJmuiden, voorlopig surséance van be taling verleend, met benoeming van mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 54, tot be windvoerder. Het verhoor van de schuld eisers is bepaald op maandagmiddag 15 september. Bij beschikking van de rechtbank werd gehomologeerd het akkoord, aangeboden in de surséance van betaling van Lucas Fontijn, handelende onder de naam Ju liana Shipstores, Kanaalstraat 63 te IJmui den. Bewindvoerder mr. H. J. Pot, advo caat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. In het gebouw van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht in Haarlem bestond dins dagavond gelegenheid tot het afleggen van examen voor het behalen van 't eenheids diploma voor EHBO van de Koninklijke nationale bond voor reddingwezen en EHBO „Het Oranje Kruis". Negentien kandidaten, die opgeleid waren op de EHBO-cursus van de Haarlemse Reddings brigade voor Drenkelingen, legden het examen af. Het examen werd afgenomen door de doktoren J. M. Segaar en P. A. Roorda. De volgende achttien kandidaten slaagden: de dames W. van Schie, E. Ver donk, G. Hamelink, A. Nales, E. H. M. v. d. Meer en de heren S. Kalverla, L. de Vries, J. Burghout, C. Koejemans, J. Stam A. Hoekstra, J. v. d. Meijden, J. Stoelinga, B. Lust, N. F. Hesselman, G. G. van Wel- sum, B. J. v. d. Linden en J. Glandorf. De plaatselijke afdelingen in Haarlem merliede en Spaarnwoude van de land bouworganisaties en de districtsraad van het Landbouwschap hebben bij Gedepu teerde Staten van Noordholland een ruil verkaveling voor het gebied ten noorden van de weg Haarlem-Amsterdam aange vraagd. Als Gedeputeerde Staten zich hiermee kunnen verenigen, hetgeen wel is aan te nemen, zal de aanvraag worden doorgezonden naar de Centrale cultuur technische commissie in Utrecht. Deze ruilverkaveling is zeer noodzakelijk in verband met de aanleg van de rijksweg beoosten Haarlem, van wejke weg korte lings het tracé is vastgesteld. Zoals men reeds in ons blad heeft kunnen lezen, zal deze weg enkele polders doorkruisen en waardevolle landbouwgronden door mid den snijden. Gehoopt wordt de ruilverkaveling gelijk te doen uitvoeren met de aanleg van de rijksweg. Het is echter een grote vraag of dit mogelijk zal zijn. Want met de voorbereiding van een ruilverkaveling zijn twee of drie jaren gemoeid. De aan vrage komt daarom tamelijk laat. Reeds in oktober 1956 nam het gemeen tebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude het initiatief tot een bespre king, waarop met belanghebbenden over de wenselijkheid van ruilyerkaveling is gesproken. In februari 1957 kwam dit ge meentebestuur met een voorstel bij de ge meenteraad om voor de Rottepolder, de Verenigde Binnenpolder, de Inlaagpolder, alsmede een gedeelte van de Houtrakpol- der een verkaveling aan te vragen. B. en W. achtten het gewenst dit tijdig te doen, omdat met de uitvoering ervan zou kun nen worden begonnen, als de aanleg van de rijksweg beoosten Haarlem wordt ge realiseerd. Omdat het definitieve tracé van de rijksweg toen nog niet vaststond, besloot men eerst nog eens met de be langhebbenden overleg te plegen. Dit over leg had in maart 1957 plaats. De aanleg van de rijksweg maakt de ruilverkaveling dringend urgent. Want ve le kavels zullen worden doorsneden. Boer derijen zullen van het land worden afge- tegen de nationalistische strekking v..n deze folkloristische viering. Dit zo popu lair geworden oogstfeest overschaduwd: bij velen de openbaring van de Wet. Het is goed, dat ook niet-orthodoxe Israëliërs wijzen op de gevaren van een nationalis tisch gevierd wekenfeest, waarin men vergeet wat de kracht der geestelijke idealen was, die het Joodse volk door de eeuwen heen deed voortbestaan. Het streven naar een bezinning op het oor spronkelijk tweeledige karakter van het Joodse Pinksterfeest zal een bijdrage zijn tot het verkleinen van de kloof tussen de religieuze en niet-religieuze bevolkings groepen in Israel. sneden, met als gevolg dat de boeren gro te omwegen zullen moeten maken om hun land te bereiken. Het ruilverkavelingsplan zal voor een gebied van ongeveer negenhonderd tot duizend ha. worden uitgevoerd. Het plan zal ondermeer de aanleg van nieuwe we gen en het totstandbrengen van een nieuw ontwateringssysteem omvatten. Voorts zullen boerderijen moeten worden ver plaatst en de kavels heringedeeld. Moge lijk moet ook een sanering van te kleine bedrijven worden toegepast. Met de uit voering van dit veelomvattende plan gaan uiteraard enkele jaren heen. De volgende procedure gaat aan een ruilverkaveling vooraf: Als Gedeputeerde Staten de uitvoering van een verkaveling noodzakelijk achten, wordt de aanvrage doorgestuurd naar de Centrale cultuurtech nische commissie in Utrecht, waarna de Provinciale Cultuurtechnische Dienst een verkavelingsplan opstelt en advies aan de centrale commissie uitbrengt. Gedeputeerde Staten beleggen daarna een bijeenkomst voor alle belanghebben den, waarop zij zich over de ruilverkave ling kunnen uitspreken. Een meerderheid van stemmen bepaalt of de verkaveling wordt uitgevoerd. Bij de stemming is niet alleen het aantal belanghebbenden doch ook de grootte van hun gebieden van be lang. Gaat een meerderheid van de belang hebbenden met de ruilverkaveling ak koord, dan wordt een plaatselijke ruilver kavelingscommissie ingesteld. Deze is be last met het toezicht op de uitvoering. De Provinciale Cultuurtechnische Dienst is ten nauwste bij de realisering betrokken. Taxateurs worden aangesteld om de waar de van de gronden te bepalen. Met de wen sen van belanghebbenden wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Zijn de werkzaamheden na enkele ja ren uitgevoerd, dan is een nieuw land schap ontstaan, met nieuwe kavels, we gen en waterlopen en in vele gevallen nieuwe boerderijen. De rationalisatie van het landbouwbedrijf wordt door een ver kaveling ten zeerste bevorderd. De over heid subsidieert de verkavelingswerken. Eventueel kunnen de kosten, die voor re kening van belanghebbenden komen, bin nen dertig jaar worden afgelost. De rechtbank te Almelo heeft de 26- jarige machinist G. O. B. uit Oldenzaal conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens inbraken met diefstal van geld te Hengelo, Borne, Amersfoort en Arnhem. De 20-jarige automonteur J. H„ eveneens uit Oldenzaal, die met O. B. had samen gewerkt en tegen wie twee jaar jeugdge vangenis was geëist wegens inbraken in Hengelo, Amersfoort en Schiedam werd conform die eis veroordeeld.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11