Bliksembezoek van De Gaulle aan Algiers Fr a rise A tgerijnen zijn nerveus OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Frankrijk is vervuld van spanning Uitbundig welkom voor De Gaulle HET WEER MORRIS 'êeforeyöt/év//.' Nieuwe bemiddelingspoging in Londens busconflict WORDT SOUSTELLE MINISTER? ELY THANS WEER STAFCHEF Binnenkort nieuwe eisen voor bromfietsen Maximum snelheid van SO km. in bebouwde kom Vrijwel overal droog Het woord is aan. De Gaulle ontbood Salan Macmillan vertrekt vrijdag naar Washington Minister Algera Geen gemeentelijke auto- en motorrijscholen Beraad van het kabinet en vakverbond Amerikaan zoekt zijn zoon Prins en twee prinsessen naar Wenen Ontslag staatssecretaris Kranenburg verleend Nederlands fotovliegtuig in Frankrijk neergestort In dichte mist tegen berg wand gevlogen. Piloot omgekomen 72e JAARGANG No 274 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 4 JUNI 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 122 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze reisredacteur in Algiers Niet alleen de sirocco, die de laatste dagen zwermen sprinkhanen over Algiers jaagt, maakt de mensen hier van daag nerveus. Veeleer is het het bezoek van generaal De Gaulle, dat vandaag gaat beginnen, het bezoek dat over de toekomst van Frankrijk in Noord-Afrika en daarmee mis schien over de toekomst van heel Europa in het zwarte werelddeel gaat beslissen. Het bliksembezoek van de nieuwe Franse premier zal slechts drie dagen duren, maar zelden in de recente geschiedenis is de komst van een staatsman ergens met zoveel hartkloppingen tegemoet gezien. Niet alleen de sprinkhanen zijn over Algiers uitgezwermd, ook staan er 350 journalisten klaar om het bezoek van De Gaulle in woord en beeld vast te leggen. De organisatie is reeds zodanig in het honderd gelopen, dat slechts een wonder van Franse improvisatie de situatie nog redden kan. De meeste hart kloppingen doen zich voor bij de anderhalf miljoen Fransen in Algerije, die onder leiding van de „comité's van openbaar welzijn", en in samenwerking met het leger, de onbloedige revolutie begonnen, die De Gaulle in het zadel bracht. Van onze correspondent in Parijs) Alvorens vanmorgen om negen uur in het Franse Caravelle- toestel naar Algiers te stappen, dat hij daarmee heeft inge wijd als officieel regeringsvliegtuig, heeft premier De Gaulle gisteren eerst generaal Salan, de hoogste burgerlijke en militaire autoriteit in Algerije, naar Parijs ontboden. De beide generaals hebben tweeëneenhalf uur geconfereerd, maar over de resultaten van hun besprekingen is geen woord uitgelekt. De minister-president zal zich op zijn reis naar en door Algerije laten begeleiden door een drietal ministers Jacqui- not, Lejeune en Guillaumat, alsmede door generaal Paul Ely, die uit solidariteit met De Gaulle twee weken geleden aftrad, doch gisteren in zijn vroegere waardigheid van stafchef werd hersteld. Verscheidene leden van het Algerijnse „Comité van algemeen welzijn" waren generaal Salan eer gisteren al naar Parijs vooruitgesneld en van hen werd ook Delbecque, vice-voorzitter van het Algerijnse Comité, door De Gaulle ontvangen. Ook over de aard van deze beraad slagingen blijven de officiële lippen stijf op elkaar geklemd. Het is zeker dat De Gaulle na zijn aan komst om half twaalf op het vliegveld Maison Blanche een ware zegetocht door de hoofdstad van Algerije te wachten staat. De stad is van onder tot boven met vlaggen en Lotharingse kruisen versierd en de grote massa-demonstratie, die vanavond om zeven uur op het Forum zal beginnen, zal zeker de vurigste zijn van de lange serie die er al gehouden is. Maar even zeker zal er in de golf van geestdrift een sterke onderstroom van twijfel zijn. Nadat de Franse bladen hier in Algiers dagenlang het volste vertrouwen in De Gaulle hadden uitgebazuind, hebben zij gisteren voor het eerst openlijk gewag gemaakt van de twij fel, de verbittering en de verontwaardiging die in Algiers gerezen is, nu in de nieuwe Franse regering geen enkele van de leiders van de opstand van 13 mei is opgenomen. Weliswaar leggen de bladen uit, dat De Gaulle uiterst voorzichtig te werk moet gaan om niet de „gevangene van de op standelingen" genoemd te worden, en voorts onderstrepen zij, dat het kabinet nog niet voltallig is en dat De Gaulle pas in Algiers over zijn Algerijnse politiek zal beslissen, alsmede zijn minister voor Al gerije zal aanwijzen. Dat deze laatste Jacques Soustelle zal zijn, wordt hier alge meen vurig gehoopt. Een lid van Soustel- le's lijfwacht zei mij zelfs „ieder ander zal hier in het water worden gesmeten". Het staat dus wel vast, dat De Gaulle hier onder de allersterkste pressie zal komen te staan. Het lijkt voorshands aannemelijk, dat de generaal hiervoor niet zal zwichten. Hij zal vermoedelijk proberen, zonder op lange tenen te staan, iedereen met een zacht lijntje weer op de plaats te krijgen, en daarbij zal hij waarschijnlijk vooral op het leger steunen. Met de commandant van het leger, generaal Salan, heeft De Gaulle gis teren in Parijs geconfereerd. Zijn bezoek zal hoofdzakelijk de drie voornaamste ste den van Algerije, Algiers, Constantine en Oran, omvatten, doch het blijft de grote vraag of De Gaulle in staat zal zijn hier onmiddellijk een nieuwe politiek voor Al gerije te ontwerpen. Men zal zeker pro beren hem hier een rad voor ogen te draaien met handig georganiseerde demon straties van Frans-mohammedaanse ver broedering. Het is een troost, dat de gene raal de uitgesproken gewoonte heeft zijn eigen mening onafhankelijk van anderen te vormen. ALGIERS (UPI) Premier Charles de Gaulle is vanmorgen half twaalf op het vliegveld bij Algiers aangekomen, gekleed in een uniform van het Franse leger. Dui zenden Europeanen en mohammedanen begroetten hem met gejuich. Op het vlieg veld werd De Gaulle ontvangen door een delegatie van plaatselijke notabelen ,met aan het hoofd de generaals Salan en Mas- su en Soustelle, een van de vroegere mede werkers van De Gaulle, die in Parijs aan het politietoezicht ontsnapt was en die in het geheim naar Algiers vloog om zich aan het hoofd te stellen van de actie daar. Van het vliegveld reed De Gaulle langs een erehaag van Franse oorlogsveteranen naar het Moorse zomerpaleis, waar hij zal logeren. Het paleis dat door het over koepelend „Comité voor openbaar welzijn" als hoofdkwartier was' gekozen, is aan De Gaulle afgestaan. In Parijs is men met niet minder span ning vervuld dan in Algiers zij het ook veelal om tegenovergestelde redenen over de resultaten, die de reis van De Gaulle in Algerije zal opleveren. Zaterdag staat er ai een zitting van de regering op het programma, waar de generaal de con clusie uit zijn ondervindingen, zo niet zijn beslissingen bekend zal maken. Alle aan wijzingen duiden er op, dat Parijs en Al giers nog niet op dezelfde politieke golf lengte zijn afgestemd. Bij de Algerijnse samenzweerders heerst, zoals onze reisredacteur nogmaals opmerkt, nog altijd een diepe teleurstelling, die zij niet al te virtuoos weten te verbergen, over De Gaulle's eerste regeringsdaden, en vooral over de samenstelling van zijn kabinet. Het is wel zeker, dat de generaal zich voor de toekomst van Algerije niet enkel tot handhaving van de koloniale status quo zal wensen te bepalen. Geen, of tenminste weinige, van zijn voorgangers aan het hoofd der Franse re geringen uit de laatste jaren, waren zo kortzichtig te menen, dat in Algerije alles bij het oude zou kunnen blijven. Niettemin heeft De Gaulle veel op hen voor. Hij heeft de dag voor zijn vertrek het demagogische parlement, dat een speelbal in de handen der colons in Algerije was geworden, voor tenminste vier maanden op non-actief ge steld, en voorts beschikt de generaal, zowel bij de Fransen als bij vele Algerijnen op dit ogenblik nog over een prestige, en zelfs vertrouwen, dat geen der vorige Franse premiers aan beide zijden der Middellandse Zee, ooit bezeten heeft. Ook mag De Gaulle nog rekenen op een ruime goodwill bij de andere Noordafrikaanse landen, met name bij de Marokkaanse koning en de president van Tunesië, met wie hij de banden stevi- Minister Algera heeft dinsdagmiddag in de Eerste Kamer aangekondigd, dat zeer binnenkort de maximum snelheid van bromfietsen binnen de bebouwde kom van 40 tot 30 kilometer zal worden terugge bracht. Hij raadt nu reeds aanstaande bromfietsers aan, alleen die merken te ko pen, welke aan de binnenkort te publi ceren nieuwe eisen zullen voldoen. Deze merken bromfietsen zullen een speciaal keurmerk dragen. Vijf jaar na afkondiging dezer eisen zullen geen ongekeurde brom fietsen meer op de weg mogen komen. ANWB-visie In een commentaar op deze ministeriële plannen hebben ANWB-functionarissen verklaard, dat de eigenlijke problematiek van de bromfietsen vooral op de rijwiel paden, dus buiten de bebouwde kommen, gezocht moet worden. De moeilijkheden binnen de bebouwde kom moeten naar de Toeristenbond meent, vooral worden toe geschreven aan de gebrekkige rijtechniek van de bromfietsers, waaraan een vermin dering der maximumsnelheid weinig zal kunnen veranderen. Verbetering is hier, naar de ANWB ge looft, alleen te verwachten als men de brommers verplicht een rijproef af te leg gen. De bond heeft overigens geen prin cipiële bezwafen tegen minister Algera's nieuwe maximum snelheidsbepaling. Verwachting tot morgenavond: Vanavond hier en daar enige regen; morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Iets hogere middagtemperaturen. Weinig wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. Sws Koningin Juliana heeft gisteren in Delft een bezoek gebracht aan het nieuwe laboratorium voor hoogspanningsonderzoek van de Nederlandse Kabelfabriek, dat het grootste in zijn soort in West-Europa is. Hier ziet men de Vorstin in de afdeling, waar (tussen de metalen bollen rechts) kunstmatige bliksemflitsen opgewekt kunnen worden met een spanning van meer dan een miljoen volt. Coleridge: Idealen zijn het bezit der wijzen; het grootste deel der mensheid wordt zelf door de idealen bezeten. Generaal Salan, de opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Alge rije, werd gisteren door premier Char les De Gaulle naar Parijs ontboden voor een onderhoud. Salan, in burger naast de koplamp van de auto, kwam in de loop van de middag bij het Hotel Matignon aan en vloog 's avonds terug naar Algiers, waar de Gaulle vandaag wordt verwacht. Achter Salan ziet men op de foto generaal Jouhaud van de Franse luchtmacht, die uit Algiers was meegekomen. LONDON (Reuter) Premier Macmil lan van Groot-Brittannië vliegt vrijdag naar Washington voor besprekingen met president Eisenhower over de toestand in de wereld. De conferentie zal hoofdza kelijk gaan over economische onderwer pen en de vooruitzichten oy een topconfe rentie. Ook zal gesproken worden over de verscherpte toestand in het Nabije Oosten en de eventuele gevolgen van de Franse crisis op de bondgenootschappen van de westelijke landen. (UPI) Diplomatieke kringen ver wachten dat Eisenhower spoedig na het bezoek van Macmillan een uitnodiging naar De Gaulle zal sturen om naar Wash ington te komen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. .13439 FERD. BOL$JR. -48 A'DAM TEL. 717.162: .- SUÈDE DAMES - HERENJASJES ger wil aanhalen. En tenslotte behoeft De Gaulle geen overdreven vrees te koesteren, dat de grote mogendheden, waaronder in de eerste plaats de Verenigde Staten en Groot- Brittannië hem, tenminste op dit ogenblik, zullen hinderen. Na de operatie, die De Gaulle de laatste week op het parlementaire vlak tot een verbluffend goed einde wist te brengen, zullen zijn kwaliteiten van diplomatieke strateeg de komende dagen in Algerije en in de buitenlandse politiek vermoedelijk op. een nog hogere proef worden gesteld. Aan zijn zijde staan zeker machtige bond genoten, zowel in als buiten Frankrijk. Doch de tegenstand, die hem te wachten staat, mag men evenmin onderschatten. De mannen, die hem van uit Algerije met zo weinig kieskeurige middelen in Parijs aan de macht hebben gebracht, en die hij tot dusver in het ogenbaar nog niet desa voueerde, zullen hoogstwaarschijnlijk veel moeite krijgen zich door De Gaulle in hun hart niet verraden te gevoelen. Gezien de voortvarendheid waarvan zij blijk hebben gegeven, doet nen er voorzichtig aan bij voorbaat de kracht van hun reacties ook dit keer niet laag aan te slaan. (Reuter-AFP) De Nationale Vergade ring en de Raad van de Republiek (Senaat) zijn dinsdag op reces gegaan tot de eerste dinsdag in oktober, zulks overeenkomstig de wens van premier De Gaulle, die voor de tussenliggende periode volmachten heeft gekregen (AFP) Met ingang van middernacht is het, telefoon- en telegraafverkeer met Al gerije en Corsica hervat. Het luchtverkeer tussen Marseille en Corsica dat 24 mei werd onderbroken, is eveneens hervat. In het hoofdkwartier van de commu nistische partij te Marseille is dinsdag een bom ontploft, waardoor het gebouw ernstig werd beschadigd. STOCKHOLM (Reuter) De handels attaché van de Franse ambassade te Stock holm, de 54-jarige Lemperière, heeft ont slag genomen, omdat hij, naar hij zei, niet wil werken voor een regering „die geken merkt wordt door een openlijke, persoon lijke dictatuur". De Eerste Kamer heeft dinsdagavond de begroting van Verkeer en Waterstaat zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Minister Algera zei in zyn antwoord aan de Senatoren ondermeer, dat hij er weinig voor voelt,, de maximum-snelheid voor het verkeer gedurende de nachtelijke uren op te heffen, omdat dit een verkeerde psychologische invloed zou hebben en de naleving der snelheidsbepalingen overdag bemoeilijken zou. Alles wat afbreuk zou kunnen doen aan de handhaving van de 50 kilometerlimiet binnen de bebouwde kom, dient volgens de minister vermeden te worden. De bewindsman was al even min bereid, mee te werken tot het stichten van gemeentelijke auto- en motorrijscho len. Er zijn uitstekende particuliere rij scholen naast een aantal slechtere, zei hij, en door subsidiëring van overheidsscholen zou men het bestaan der goede privé-ry- scholen onmogelijk maken. Het grote aan tal afgewezen kandidaten by rijexamens wijst trouwens wel op het euvel der ver keerde opleidingen. In principe is minister Algera ook geen voorstander van parkeer- meters, maar op dit punt wacht hy nog op adviezen. Voor de verlangde verbetering van de Scheveningse haven is een beginseluit spraak van het kabinet nodig. Minister Algera zal bevorderen, dat die uitspraak zo spoedig mogelijk gedaan wordt. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan zal vandaag de lei ders van het Trade Union Congress, het Britse verbond van vakverenigingen, ont vangen voor een verdere gedachtenwisse- ling over de Londense busstaking. Vorige week had Macmillan reeds een bespre king met de vakbondleiders, die echter zonder resultaat bleef. Maandag nog had Macmillan een nieuwe ontmoeting met de T.U.C. geweigerd, maar de toestand is thans zo ernstig, dat dringend naar een nieuwe uitweg moet worden gezocht. Na hun ontmoeting met Macmillan zullen de leiders van het Trade Union Congress een buitengewone bijeenkomst van de Alge mene T.U.C.-raad bijwonen, waar de situa- atie nader onder ogen zal worden gezien. Het Britse kabinet zal vandaag eveneens vergaderen. „Wie heeft deze Amerikaanse vlieger gezien", zo luidt het opschrift van het bord waarmee de Amerikaan Lepsel- ter uit een vliegtuig stapte op het Brusselse vliegveld Meisbroek. Lep- selter's zoon Nathan, sergeant bij de Amerikaanse luchtmacht, wordt sedert 1944 vermist, toen zijn vliegtuig in Noord-Frankrijk werd neergeschoten. De stoffelijke overschotten van de bei de andere inzittenden werden bij het vliegtuig gevonden. Enkele jaren gele den zou Nathan zijn gezien in Noord- Frankrijk, Duitsland en de Ardennen. De vader, die gelooft dat zijn zoon aan een shock lijdt, komt op zijn Ameri kaans nasporingen verrichten. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene zullen het internationaal concours hippique te Wenen, dat morgen wordt ge opend bijwonen. Bij Koninklijk Besluit van 31 mei 1958 is met ingang van 1 juni 1958 aan mr. F. J. Kranenburg op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag als staatssecretaris verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan H.M. de Koningin en het Koninkrijk bewezen. Hugh Gaitskell, de leider van de Labour- oppositie in het Lagerhuis heeft gezegd, dat het hoofd van London Transport, Sir John Elliot, door zijn uitdagende hou ding de staking dreigt te verlengen. Hier bij dient te worden opgemerkt, dat de fel le uitbarsting van Sir John, die had ver klaard dat, wat hem betreft, de staking desnoods tot Kerstmis kan voortduren, een reactie was op de verwerping van zijn tegemoetkomend voorstel om de afgewe zen looneis van het buspersoneel uit het Londense randgebied opnieuw aan arbi trage te onderwerpen. Er zou namelijk een grote kans zijn, dat het tribunaal on der de gegeven omstandigheden de hand over het hart zal strijken. Het personeel van de spoorwegen en van de tot Londen Transport behorende ondergrondse trei nen hebben met goedvinden van de rege ring een verhoging gekregen. Bovendien heeft London Transport aangekondigd, dat jaarlijks twintig miljoen gulden zal worden bezuinigd door het uit de dienst nemen van 1300 bussen. Deze besparing maakt waarschijnlijk een kleine verho ging mogelijk. Het standpunt van de re gering is, dat loonsverhogingen in de ovexTieidsbedrijven uitsluitend gefinan cierd moeten worden door inwendige be zuinigingen, en niet door leningen. Spanning in de haven De toestand in de Londense havensta king is eveneens gespannen. De transport- ax-beiders unie doet wanhopige pogingen om de wilde staking te bezweren, die be gonnen is uit sympathie voor de stakende vleesdragers op de centrale Londense vleesmarkt. De havenarbeiders klagen dat de werkgevers de aan bederf onder hevige ladingen laten lossen door niet in geschreven personeel. Dit wordt ontkend, maar nu voedsel ter waarde van twintig miljoen gulden langs de wal ligt te rot ten, is bqsloten arbeiders van buiten af te hulp te roepen. Het gevaar di-eigt nu echter, dat de staking, die reeds ongeveer zestienduizend man omvat,- naar andere havens zal overslaan. Ook op de groentemarkt van Covent Garden is het onrustig. Men dreigt goede ren, die uit de Londense haven komen te weren. In sommige slagerswinkels zijn de prijzen als gevolg van deze arbeidscon flicten reeds met vijftig percent verhoogd. (Reuter) Dertigduizend kisten bedor ven tomaten zijn in de Theems gegooid. Een lading gist moest vernietigd worden. Tienduizend ton andere aan bederf onder hevige waren, waaronder 4500 ton boter en 3700 ton kaas, loopt gevaar. Een Nederlands fotoverkenningsvlieg tuig, een Thunderflashstraaljager van het op Deelen gestationeerde 306de Squadron der Koninklijke Nederland se luchtmacht, is gistermiddag in een dichte mist by Colmar in het Vogezen- gebergte (Oost-Frankrijk) tegen een bergwand gevlogen en neergestort. Het toestel brandde geheel uit. De piloot, de 29-jarige eerste luitenant vlieger J. M. Sandwyk uit Velp, kwam om het leven. Het verongelukte vliegtuig nam deel aan de NAVO-oefening „Full Play". Een onderdeel van de opdi-acht van de piloot bestond uit het vliegen op geringe hoogte. Tussen de bergen hing echter een dikke mist. Daardoor heeft de bestuurder niet kunnen zien, dat hij een zeshonderd meter hoge berg naderde. Het toestel raakte de flank van de berg, explodeerde en stortte brandend omlaag. Brokstukken kwamen neer tot op vijfhonderd meter afstand van de plaats van het ongeluk. Dit gebeurde om ongeveer twee uur in de middag, een tiental kilometers ten noorden van Col- mar. Niemand heeft het ongeluk zien ge beuren, maar de explosie was tot ver in de omtrek te horen. Ogenblikkelijk wer den reddingsploegen geformeerd, die op onderzoek uittrokken. Pas in de avond uren werd het wrak van het vliegtuig ge vonden, op vijfhonderd meter hoogte in een vrij onbegaanbaar gebied. De veron gelukte piloot was 's middags om een uur van Deelen opgestegen en had om half drie op zijn basis terug moeten zijn. Hij had een hoeveelheid ammunitie aan boord, die bij het ongeluk in brand geraakt en ont ploft zou zijn.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1