z amda en de Y o*Yo*jagerj Gestegen winst bij Draka in 1957; thans sterke daling in opdrachten UitslggpuOQL Chefarine.4" Enkele opklaringen BETER EN SNELLER Bankbiljettencirculatie verder gestegen NAAIMACHINES Wereldnieuws Marihuana 2 Ondanks gedaalde omzet in geld Resultaten van Gerzon niet onbevredigend Koning Willem I-prijs Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Slotdividenden van de n.v. Billiton Mij. Betaling aan Londen brengt Bonn in moeilijkheden Ook Washington en Parijs doen aanspraken gelden Goede resultaten bij n.v. Industrie te Vaassen „Excelsior"-commissie samengesteld Twee jaar geëist tegen de administrateur van „Ziekenzorg" Spaaroverschot van f 15,1 miljoen bij de R.P.S. Ministerraad Euratoom aanvaardt V.S.-lening Tweede Kamer over vervroegde aflossing VCS overweegt liquidatie van 3 smh Hogere winst bij de I.K.I. H. 3. MAERTENS N.V. Terugbetaling op aandelen Pradjekan Tangarang TocU ió het zo .J WOENSDAG 4 JUNI 1958 BLIJKENS HET VERSLAG van de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam is 1957 een gunstig jaar geweest voor de vennootschap. Het saldo be- dryfsrekening voor afschrijvingen was 3.843.357 (v.j. 3.870.756) en het bedrijfs resultaat na afschrijvingen 1.896.425 1.934.220). Het saldo winst bedraagt 3.223.117 3.197.419). Hiervan wordt 1.000.000 aan het reservefonds toegevoegd, waardoor dit gebracht wordt op 7 miljoen. Verder wordt voorgesteld, zoals reeds eerder bekend gemaakt werd, een dividend van 15 percent (onv.). De resultaten geven de directie reden tot tevredenheid. Dit neemt echter niet weg, dat de minder gunstige factoren, die zich thans duidelijk in het zakenleven manifesteren, reeds in in vorige jaar hun schaduwen vooruit geworpen hebben. De grote orderportefeuille, waarmede 1957 werd ingegaan, onderging geleidelijk een zeer sterke daling. Het aandeel van de vennootschap in de Nederlandse markt bleef echter gehandhaafd. De terughoudendheid door de afnemers is enerzijds waarschijnlijk een gevolg van de bestedingsbeperking, anderzijds hebben de dalende koperpryzen wellicht tijdelijk de vraag geremd. Advertentie De omzet in volume is nagenoeg gelijk gebleven. Dc r de lagere grondstoffen- prijzen is de omzet in geld echter met on geveer 7Vt percent gedaald. In de kabel sector is hierbij sprake van een achteruit gang van 11 percent, terwijl in de kunst- stoffensector een omzetstijging van 15 per cent te constateren viel. tegenover een jaarlijkse toeneming van ongeveer 30 per cent in de twee voorafgaande jaren. De omzet in draad en kabel bedroeg 75 per cent van de verkoop in Nederland, inbe grepen die der dochterondernemingen. In vorige jaren werd een bewuste in krimping van de kabelexport gemeld, maar in het verslagjaar was de vennoot schap weer actief op de buitenlandse markten, waardoor het exportaandeel steeg van 11 percent tot percent van de totale verkoop in deze sector. Met de ver mindering van de vraag ging een stijging van de concurrentie gepaard, als gevolg waarvan de winstmarges, vooral in het laatste kwartaal, sterk inkrompen. Het ef fect daarvan komt in de bedrijfsrekening Advertentie Chefarine „4" helpt niet alleen beter maar bovendien sneller. De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook dan, wanneer andere midde len falen en doet werkelijk wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. In 1957 heeft de omzet van Gebr. Ger- zon's Modemagazijnen n.v. te Amsterdam slechts een geringe achteruitgang ver toond. De vennootschap behaalde een goe derenwinst, interest enzovoorts van ƒ11.436.378 (v.j. ƒ11.410.534). Na aftrek van algemene onkosten ad 9.305.899 8.882.259) en afschrijvingen ad 1.895.596 2.287.255) resteert een netto winst van 234.883 241.020), waaruit zowel op de cumulatief preferente als de gewone aan delen een onveranderd dividend van 6 percent wordt voorgesteld. De bruto-goederenwinst daalde verge leken bij 1956, al komt dit in de post op de verlies- en winstrekening niet tot uit drukking. Dit verschijnsel vindt zijn ver klaring enerzijds in het feit, dat de ge stegen opbrengst van de beleggingen de verminderde goederenwinst enigermate heeft gecompenseerd, anderzijds in de om standigheid, dat door inkrimping van de goederenvoorraden op balansdatum, de reservering op de aan moderisico onder hevige goederen lager konden worden ge houden. De onkosten zijn wederom gestegen, voornamelijk door gestegen loonkosten en verhoogde reclamekosten, die noodzakelijk waren om de omzet op peil te houden en de zware concurrentie, vooral in de twee de helft van het boekjaar, het hoofd te kunnen bieden. Niettemin is de directie over het eindresultaat niet ontevreden. De aanhoudende koude in de eerste maanden van het lopende boekjaar heeft de omzet ongunstig beïnvloed. Prins Bernhard zal op woensdag 18 juni aanstaande in het Provinciehuis te Gro ningen de Koning Willem I-prijs van de Vereniging Nederlands Fabrikaat uitreiken aan de 75-jarige industrieel J. A. Koning, oprichter en commissaris van de n.v. Che mische Fabriek Gembo te Winschoten. De Koning Willem I-prijs is ingesteld op 14 november 1956. Met die prijs wil de vereniging hem of haar eren, die op regio naal niveau in belangrijke mate heeft bij gedragen tot de industriële expansie van Nederland. De kandidaat voor de Koning Willem I-prijs wordt aangewezen door de keuze van een uit vijf vooraanstaande personen bestaande adviescommissie, uit voordrachten, welke de voorzitters der economisch-technologische instituten heb ben ingediend. Het is voor de eerste maal, dat de prijs van de vereniging Nederlands fabrikaat wordt uitgereikt. Zo mog-lijk zal hij voortaan ieder jaar worden toegekend. De prijs bestaat uit een bronzen beeldje, dat ontworpen en vervaardigd is door de Am sterdamse beeldhouwer Cephas Staut- hamer en een perkamenten oorkonde, ge- calligrafeerd door de in Hilversum wonen de mevrouw Margrete Paulsen. Financieel schandaal De bekende Londense finacier Arthur James Whitehead, een van zijn medewerkers en twee journalisten worden beschuldigd van oplichting. Zij hebben het publiek aanbevolen aandelen in een waardeloze goudmijn te kopen. Op die wijze hebben zij 670.000 gulden losgekregen. echter nog niet tot uitdrukking. De vol doening over het jaarresultaat wordt der halve getemperd door de duidelijke con junctuurontwikkeling. Besloten werd tot het aangaan van een fusie met de n.v. Nederlandsche Kabelfa briek te Delft. Gehoopt, wordt dat deze voor de vennootschap zo bijzonder belang rijke beslissing dit jaar formeel haar be slag zal krijgen. De produktieprogramma's der beide kabelbedrijven vullen elkaar voortreffelijk aan, en op de weg naar een optimale kostenstructuur zal met deze fu sie een belangrijke stap vooruit zijn ge daan, aldus het jaarverslag De geïsoleerde ligging van de fabriek heeft het aantrekken van personeel en daardoor de produktie in de laatste jaren stellig belemmerd. Ultimo december be vonden zich ruim 3.0')0 personen in dienst van de vennootschap, tegen 2850 eind 1956. De behoefte aan rubbermantelkabels handhaaft zich, daarnaast verdringt de kunststofkabel steeds meer de loodkabel. Teneinde aan de gewijzigde vraag te kun nen voldoen is een omvangrijke reorgani satie in de fabricage-afdeling aan de gang. Begin maart werd de Drakaflexfabriek in Enkhuizen geopend, waarvan de aanloop kosten tegenvielen. Een belangrijke investering, waartoe in 1958 zal moeten worden overgegaan, be treft de bouw van een nieuw kantoor. De meeste dochterondernemingen sloten het jaar met lagere winsten af. Hoewel de directie van mening is dat 1958 een terug slag te zien zal geven, gelooft zij met de sterke financiële positie en het moderne produktie-apparaat voor een conjunctuur inzinking degelijk uitgerust te zijn. Op langere termijn gezien verschaft de Euro- markt de Draka naast zware concurrentie ook grote afzetmogelijkheden. De weekstaat van de Nederlandse Bank per 2 juni draagt de kentekenen van de maandwisseling. De bankbiljettencircula tie welke per 27 mei tot 4139 miljoen ge stegen was, nam in de loop van de vorige week nog sterk toe. Ondanks terugbetalin gen die maandag ongetwijfeld vrij groot zjjn geweest, was de stand nog 4195 mil joen derhalve 55,9 miljoen hoger dan op 27 mei. Sedert de weekstaat van 19 mei is de circulatie met f 180 miljoen toegeno men. De druk welke deze opvragingen op de geldmarkt uitoefende, leidde eind vori ge week tot verhoging van de daggeldren te van 2'/4 tot 2'/s percent. De geldmarkt kreeg nieuwe middelen toegevoerd door de aflossing van 120 mil joen schatkistpapier en ongeveer 20 mil joen wegens rente en aflossing van de ge vestigde staatsschuld. Het saldo van de schatkist is thans 168 miljoen. Gedu rende de ultimo zijn er meerdere instellin gen geweest welke bij de Nederlandsche Bank voorschotten hebben moeten opne men. Hierdoor steeg de rekening voor schotten tot 55,5 miljoen. De deviezen voorraad bleef praktisch ongewijzigd. De daling bedroeg slechts 2.6 miljoen. Welke omvang de overboekingen wel hebben gehad blijkt uit de grote stijging van de rekening andere saldo's. Deze steeg van 97 miljoen tot 139 miljoen. Men mag aannemen dat deze post volgen de week weer aanzienlijk lager zal zijn. De ultimo onttrekkingen hebben ongetwij feld tegen het eind van de vorige week het saldo van de banken bij de Nederlandsche Bank doen dalen, maar door de betalingen van het rijk op 2 dezer is hun saldo weer gekomen op 391 miljoen 387 miljoen). Dit saldo ligt ongeveer 40 miljoen boven het verplichte kasreserve-gemiddelde. De geldmarkt verbeterde dinsdagmorgen op nieuw na een lichte verkrapping gedurende het weekeinde. Directie en commissarissen van de n.v. Billiton Maatschappij hebben besloten aan de eerstvolgende algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een slotdividend op de aandelen le en 2e ru briek uit te keren van telkens 7Va percent waardoor het totale dividend over het boekjaar 1957 20, respectievelijk 15 per cent zal bedragen. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Op een nogal luidruchtige persconferen tie te Bonn heeft een woordvoerder van de Westduitse regering toegegeven, dat de Westduitse betalingen voor de statio nering van Britse troepen een zware last vormen voor de opbouw van het nieuwe Westduitse leger. Reeds moesten drie honderd tanks afbesteld worden. Daar mee beoogde hij kennelijk ook de Franse en Amerikaanse eisen terzake van derge lijke betalingen voor de legering van Fran se en Amerikaanse troepen in de bonds republiek onaanvaardbaar te maken. West-Duitsland zal Groot Brittannië in de komende drie jaar, op verscheidene manieren in totaal 1,2 miljard mark over maken onder meer voor de legering van veertigduizend man Britse troepen. Dit komt er op neer, dat de begroting van het Westduitse ministerie van Defensie met negenhonderd miljoen mark zal wor den belast, die onmogelijk zonder invloed op de plannen voor de opbouw van het eigen leger kunnen blijven. Met nadruk werd gezegd, dat de Westduitse betaling aan Londen geen precedent voor andere landen mag betekenen. Frankrijk heeft bij de NAVO een verzoek ingediend op de zelfde wijze als Groot-Brittannië in aan merking te komen voor betaling van sta- tioneringskosten. Het vorige jaar eisten de Fransen 270 miljoen mark per jaar en de Franse eis zal er ditmaal niet veel van af liggen. In het afgelopen jaar kreeg Frankrijk tweehonderd miljoen mark. Met de Verenigde Staten onderhandelt Bonn over de stationeringskosten voor het jaar 1957. Reeds is overeengekomen dat Bonn aan Washington 325 miljoen mark zal betalen. Van Westduitse zijde zou voorgesteld zijn dit bedrag als deel der terugbetaling van Westduitse naoor logse schulden aan Amerika, maar de Amerikanen willen nog eens 325 miljoen mark hebben. Tweederangs staat? Van socialistische zijde heeft men zich met gretigheid op dit onderwerp gewor pen. Van de kant van de S.P.D. werd ge zegd. dat West-Duitsland in de NAVO als tweedex-angs staat wordt behandeld. Geen enkel ander lid van de NAVO behoeft te betalen voor legering van troepen van bondgenoten op eigen gebied. Volgens de S.P.D. heeft West-Duitsland sedert zijn lidmaatschap van de NAVO dat is se dert 1954 tot dusver 5,85 miljard mark aan stationeringskosten betaald. En sedert het bestaan van de NAVO dat is sedert 1949 eigenlijk tien miljard. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr Houtstr. 181. Tel 14444 Een gunstige factor in het bedryf van de n.v. Industrie voorheen Van Lohuizen en Co. te Vaassen is de sterke verbetering van de kwaliteit van de produkten, aldus de directie in het jaarverslag over 1957 Zoals verwacht, heeft de omzet geen voort zetting meer vertoond van de stijgende tendentie. De export nam niet onbelangrijk toe. Het verkoopkantoor in België begint hierin een steeds belangrijker rol te spelen. De brutowinst heeft 2.007.006 bedragen (v.j. 1.886.642). Er resteert een winstsaldo van 450.000 (v.j. 346.000). Hiervan wordt voorgesteld 100.000 toe te voegen aan de reserve diverse belangen, waardoor de open reserves de grens van 1.000.000 hebben overschreden, en een onveranderd dividend van 7 percent. Het kapitaal bleef 4.000.000. De door de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam mr. K. P. van der Mandele op verzoek van de aandeelhoudersvergadering van de n.v. Metaalbuizenfabriek Maatschappij ..Excelsior" samengestelde commissie van goede diensten heeft als leden mr. J. Bosman, directeur van de Verenigde Touw- fabrieken n.v. te Rotterdam, prof. J. Brands, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoogeschool te Rotterdam en A. H. Sillem, lid van het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. Zij hebben hun werk zaamheden terstond aangevangen. Zij zul len een rapport uitbrengen aan de aan deelhouders over de achtergronden van het conflict tussen commissarissen en direc tie van genoemde vennootschap en over de vraag, of de schorsing van de directie door commissarissen gerechtvaardigd was. Verduistering van 71.000 De officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo heeft 2 jaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met drie jaar proeftyd ge- eist tegen de 42-jarige kantoorbediende B. A. R. uit Enschede, die in zyn functie van administrateur bij het ziekenhuis „Zie kenzorg" te Enschede een bedrag van f 71.000 zou hebben verduisterd door hel invullen van loonstaten met gefingeerde gegevens. R. gaf toe in 1955 dertien staten, in 1956 zeven en in 1957 vijftien staten te hebben vervalst door deze van zijn handtekening te voorzien en het geld te incasseren. R was er ongeveer 74.000 beter van gewor den. Het geld heeft hij gespendeerd aan grote reizen, buitensporig grote giften voor collecten enzovoorts. Officier en rechters meenden dat R. een bijzonder rijke fantasie had. De officier van Justitie merkte nog op, dat R. lange tijd kans had gezien de belastingen te verschalken. D» officier kwam tot bovengenoemde straf mede gelet op het feit, dat R. verminderd toerekeningsvatbaar wordt geacht. Na het overwegend zonnige weer van gisteren is in de afgelopen nacht bewol king ons land binnengedrongen, die sa menhangt met een storing in de hogere luchtlagen die uit Frankrijk afkomstig is. Onderinvloed hiervan viel vanmorgen plaatselijk regen. De uitbreiding van het hogedrukgebied van Portugal over Frank rijk kwam tot stilstand. Op de flank van dit rug Engeland. Een eraan voorafgaande van hogedruk zal de bewolking in ons temperaturen morgen worden dan vandaag. wat hoger zullen Donderdag 5 juni Zon op 4.23 uur, onder 20.53 uur. Maan op 23.29 uur, onder 8.21 uur. Maanstanden 9 juni 17 juni 24 juni 7.59 uur 8.59 uur 10.44 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 juni Hoog water 5.55 en 18.22 uur. Laag water 1.35 en 13.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten- M M en binnenland: heden- c CS c w 5 morgen 7 uur. Neerslag: "O u c laatste 24 uur. u 2 0) g£ Den Helder geheel bew wnw 12 0 Ypenburg geheel bew wnw 13 0 Vlissingen lichte regen nw 13 5 Eelde geheel bew. w 12 0,1 De Bilt geheel bew. wnw 12 0 Twente lichte regen nno 12 1 Eindhoven geheel bew. n 12 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. wzw 12 0 Helsinki zwaar bew. w 21 0,4 Stockholm licht bew. wzw 20 0 Oslo half bew. windst. 23 0 Kopenhagen half bew. w 17 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 12 0,2 Londen zwaar bew. wzw 18 0 Amsterdam zwaar bew. windst. 19 0 Brussel regen windst. 21 4 Luxemburg zwaar bew. wzw 18 16 Parijs licht bew. w 20 2,6 Bordeaux geheel bew. windst. 20 0 Grenoble zwaar bew. windst. 21 1,3 Nice zwaar bew. nnw 22 0 Berlijn geheel bew. nno 19 0 Frankfort zwaar bew. wzw 17 4 München half bew. w 23 4,5 Zürich zwaar bew. nnw 18 11,5 Genève licht bew. n 16 13 Locarno licht bew. no 25 14 Wenen zwaar bew. wnw 29 0 Innsbruck zwaar bew. w 29 14 Rome zwaar bew. ono 30 0 Ajaccio licht bew. o 22 0 Madrid onbewolkt windst. 0 Mallorca onbewolkt windst. 27 0 Algiers half bew. windst. 28 0 In mei werd bij de Rijkspostspaarbank 15,1 miljoen gulden meer ingelegd dan opgenomen. Dit is belangrijk meer dan in de voorafgaande maand. Deze ontwikke ling van april op mei, welke men ook in andere jaren ziet, is een normaal seizoen- verschijnsel. Houdt men rekening met het normale seizoenvexdoop van de besparin gen in het jaar, dan blijkt het ingelegd bedrag betrekkelijk hoog. Vooral in de tweede helft van de maand is het inge legd bedrag relatief groot, waarbij het opvalt dat de toeneming van de inleg gingen samenvalt met de vakantieuitkerin gen aan grote groepen van het rijksperso neel. Vermoedelijk worden deze gelden tijdelijk afgezonderd door storting op een spaarbankrekening, om in de vakantietijd te worden aangesproken. De opnemingen liepen van apx'il op mei nog enigszins op. Gezien het verloop binnen de maand zal dit voornamelijk het gevolg zijn van de grotere behoefte aan geld bij de spaarders tegen de pink sterdagen. De gedetailleerde cijfers van de besparingen bij de Rijkspostspaarbank volgen hierohder: Bij de Rijkspostspaarbank werd in mei 1958 ingelegd 67,4 miljoen en terugbe taald/ 52,3 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van 15,1 rriiljoen (vorige maand 5,9 miljoen en in mei vorig jaar 8,5 miljoen). In 1958 is tot dusver bij de RPS gespaard 36 mil joen tegen 37 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1957. Het saldo-tegoed per ultimo mei 1958 bedraagt 1992 miljoen (vorige maand 1977 miljoen en ulto mei vorig jaar 1950.1 miljoen). De raad van ministers van Euratom heeft besloten in beginsel een Amerikaan se lening te aanvaarden voor het kopen van Amerikaanse reactors en voor het re- searchprogramma van Euratom. Dit heeft een woordvoerder van de West duitse regering dinsdag bekendgemaakt. Hij deelde mede, dat de lening 135 miljoen dollar zal bedragen. Behalve deze lening hebben de Verenigde Staten een jaarlijkse bijdrage van 10 miljoen dollar in een pe riode van vijf jaar voor de research van Euratom aangeboden onder vooi-waarde, dat Euratom zelf eenzelfde bedrag be schikbaar stelt. Wanneer het rijk een lening sluit, is de minister van Financiën verplicht het voor behoud te maken dat de lening vervroegd kan worden afgelost. Gebleken is, dat in een tijd van hoge rente het daardoor soms moeilijk is een lening af te sluiten. Met algemene stemmen heeft de Tweede Ka mer daarom gisterer het wetsontwerp aangenomen volgens welk die verplichting wordt opgeheven. Voor één centrale coöperatie 3. Toen Panda bij het vijvertje aankwam, dook juist het vergramde gelaat van de stoelberijder uit het modderige water op. „Zo, dat is nog goed met u afgelopen", zei Panda. „Maar waarom springt u ook in zo'n rare stoel rond? U hebt mijn auto platgestampt en „Zwijg!" bulderde de drenkeling, „je bent brutaal! Je spreekt me tegen! Daar houd ik niet van!" „Ik spreek u niet tegen", riep Panda veront waardigd, „ik „Nu spreek je me al wéér tegen!" brulde de ander, „zwijg, of ik ga je slaan!" Terwijl zij aldus met el kaar in gesprek waren, naderde iemand, die uit het vliegtuigje was gesprongen. Het was niemand anders danPat O'Nozel de meester speur der. Maar Panda kreeg de grote detective pas in de gaten, toen deze hem ruw opzij duwde. „Pat!" riep Panda, wat doe jij hier?! En wat„Geen tijd voor vragens!" antwoordde de meester- speurder, „ik moet de kolonel redden!" En met deze woorden sprong Pat O'Nozel op de schouders van de tierende drenkeling, greep Hens hoofd en begon er uit alle macht aan te trekken. Er kan dit jaar een zeer grote suiker campagne verwacht worden zo heeft ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, voorzitter van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrie ken op de jaarvergadering van de V.C.S. te Roosendaal meegedeeld. Het Neder landse bietenareaal schatte de spreker op 80.000 ha. De heer Geuze deelde mee, dat het bestuur de mogelijkheden onderzoekt om de drie coöperaties Dinteloord, Zeven bergen en Roosendaal te liquideren en de functies over te dragen aan de V.C.S. als enige centrale coöperatie. Officieel is meegedeeld dat de V.C.S. de aandelen van de n.v. Gebr. van Gilse's Kandijfabrieken te Roosendaal heeft over genomen. De kandijfabriek blijft evenwel een zelfstandige onderneming. Over de binnenlandse consumptie zei ir. Geuze, dat deze in de laatste twee jaren gemiddeld 440.000 ton per jaar bedi-oeg. De vraag naar suiker en naar de bijpro- dukten van suiker blijft echter nog steeds stijgen. De omzet in 1957 bij de Internationale Kunststoffen Industrie n.v. te Voorschoten is in totaal gestegen, niettegenstaande het sterke personeelgebrek, dat op de omzet een nadelige invloed had. Het saldo exploi tatierekening heeft 161.076 bedragen (v.j. 12.793), de bijzondere baten en las ten bedroegen 11.869 (v.j. 41.021). Het saldo winst ad f 172.945 (v.j. 53.814) wordt in mindering gebracht van het ver- liessaldo van vorige jaren en beloopt dan nog 1.618.114. Over de eerste perioden van 1958 heeft de omzet van het bedrijf zich gehandhaafd op het niveau van 1957. De personeels- schaarste is inmiddels sterk verminderd. In verband met de huidige economische ontwikkeling wordt enig voorbehoud ge maakt met betrekking tot de verdere ver wachtingen. Verboden. Het Westduitse ministerie van Defensie heeft zijn onderhorigen verbo den in uniform naar het buitenland o{ naar Berlijn te reizen. Op buitenlandse reizen mogen Duitse militairen ook geen militaire identiteitsbewijzen meene men. Naar Berlijn mogen militairen al leen vliegen. Gibberlin. In Rusland groeien kolen z0 groot als versperringsballons en wor tels die je als wandelstok kunt gebrui ken, aldus radio Moskou. Deze natuur verschijnselen zijn het gevolg van het gebruik van kunstmest uit paddestoelen „gibberelin" genaamd. De Russen ver wachten hiervan een ommekeer in de landbouw, want ook de gi'oeiperiode wordt verkort, hetgeen vooral van be lang is in gebieden met lange vorstpe riodes. Bestrijding. In Groot-Brittannië zijn ra dio-actieve trekvogels aangetroffen. Hun toestand wordt in verband ge bracht met de berichten over een onge val bij een Russische kernproef, zo is te Sheffield meegedeeld door de Britse Economische Liga, een organisatie die zich ten doel stelt het communisme te bestrijden en voorlichting te geven omtrent de industrie. Onwaar. De Britse ambassadeur in Mos kou heeft bij de Sovjet-autoriteiten ge- proteseerd tegen het in hechtenis nemen van de assistent luchtvaartattaché van de Britse ambassade, Alan Stevens. Vol gens een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Lon den had een Sovjet-officier getracht Stevens een document te laten teke nen, dat „volkomen onware beschuldi gingen" bevatte dat hij militaire objec ten had gefotografeerd. Uitbreker. De Britse, Nederlandse, Fran se en Ierse politie kijken uit naar Alfred Hinds, die enkele dagen geleden de ge vangenis in Chelmsford (Essex) is ont snapt. Inwendig. Een Oostduitse chirurg hêeft een radiozendertje in een capsule van 26 millimeter lengte, ingeslikt om het gebruik ervan bij inwendig medisch on derzoek te beproeven, aldus meldt het Oostduitse persbureau ADN. Geen plaats. Tijdens een toespraak op een vergadering van de Hongaarse journa- listenvei-eniging heeft de minister van staat, Gyula Kallai te Boedapest ver klaard dat de Hongaarse regering geen journalistieke critiek kan toelaten „die niet tot de opbouw van het socialisme bijdraagt". Er is geen plaats voor an dere ci'itische uitingen. Opstandig. De politie van Havanna heeft vijftien personen in hechtenis genomen die ervan worden beschuldigd een op standige groep te hebben gevormd, die zich het plegen van aanslagen op Cuba tot taak stelde. Er zijn wapens en ex plosieven in beslag genomen. Verongelukt. In Mexico is een passagiers vliegtuig tegen een berg gevlogen. De 46 inzittenden zijn om het leven gekomen, Men vermoedt dat het vliegtuig, een Constellation van de Aeronaves de Me xico, in een onweersbui is terechtgeko men. Sacrament. In Oost-Berlijn is maandag voor het eerst een plechtigheid gehou den die de Oostduitse communisten in de plaats van de christelijke doop willen stellen. Elf babies ontvinger het com munistische sacrament. Amnestie. Zes Argentijnen, die onder het regime van president Péron hoge pos ten hebben bekleed en sedert septem ber 1955 gevangen zitten wegens mis drijven, zijn op vrije voeten gesteld op grond van een amnestiebesluit. Onder hen bevinden zich de oud-minister van Industrie en Handel Amundarain en het vroegere hoofd van de federale po litie Gamboa. Onderwijs. De Sovjet-Unie zal de Verenig de Arabische republiek helpen bij de fabricage van zwaar water. Zij zal Ara bieren opleiden voor het vreedzaam ge bruik van kernenei-gie, zo heeft de mi nister van Onderwijs van de V.A.R. meegedeeld. Negenennegentig. Meer dan 99 percent der kiezers heeft bij de algemene verkie zingen in Albanië gestemd op de kandi daten van de enige lijst, ingediend door het democratische front, aldus meldt het Sovjetpersbureau Tass uit Tirana. Meer dan 99 percent der stemgerechtigden had zijn stem uitgebracht. ADVERTENTIE Tel. 15220 Nassaustraat 5 Haarlem Het bestuur der n.v. Cultuurmaatschap pij „Pradjekan Tangarang" heeft besloten een voorstel te doen tot een terugbetaling op de aandelen van 45 percent. DE Marihuana-sigaretten zijn na de tweede wereldoorlog door de Amerikaanse strijdkrachten naar Europa gebracht. DU zijn hasjisj-sigaretten, die door het in haleren van het werkzame bestanddeel cannabinol bedwelming, die vergetel- Juist aan deze bedwelming, die vergetel heid bracht, teleurstellingen deed ver geten en de uitzichtloze toekomst tijdelijk verborg, was in het verslagen Duitsland na de tweede we reldoorlog grote behoefte, zo dat in dat land de verbreiding van het gebruik van Mari huana-sigaretten een tijdlang verontrustende vormen heeft aangenomen. Ook in ons land zijn die sigaretten gesigna leerd, zij het dan uitsluitend in een kleine kring van decadente lieden en gedegenereerde sujetten. Hasjisj, dat niet uitsluitend in India en Afrika, maar ook op de Philippijnen en in Mexico wordt gebruikt, heeft vanuit dit laatste land de Verenigde Staten be smet, waar het misbruik in korte tijd ge weldig is toegenomen, zodat een Mari- huana-wet moest worden uitgevaardigd om het kwaad enigszins te beteugelen. Vooral in de kringen der jazzmusici daar te lande is het een gewild narcoticum. De musici in de Verenigde Staten voeren als ~^Y argument aan, dat zij door het gebruik van Marihuana-sigaretten het ritme en de tonen van de muziek fijner, juister en zuiverder kunnen horen en beleven en zv beelden zich in, dat dit narcoticum hen in staat stelt de tonen der afzonderlijke in strumenten nauwkeurig waar te nemen in de kakofonie van klanken die door het hele jazzorkest wordt uitgeschetterd. Hoe wel leek op het gebied van de muziek, geloven we daar geen woord van. Wij maken ons sterk, dat de uit de wildernis stammende extase, waartoe sommige van deze jazzmusici zich tijdens het spelen weten op te werken, bevorderd en in de hand gewerkt wordt door de hennep, die in dit geval geen ander doel en ook geen andere uitwerking heeft dan de bedwelmende vergiften die primi- t'eve stammen tot zich nemen (in vielke vorm, doet in dit verband niet terzakei om zich tot een zekere graad van exaltatie en razernij op te werken. Over het verschijnsel der vergiften zijn we echter nog niet uitgesproken, want en dat is het beschamende ook die maken een deel van onze cultuur uit. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2